Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy

Post autor: Pako23 »

Ja nie pracowałem nigdy , ale np Lesgo nie raz pisał na siedestyluje, że może zrobić neutralny nawet na CM , Aronia też o tym pisał , kiedyś też z kimś rozmawiałem na ten temat i mówił , że spiryt zrobi bez problemu . Możesz mi powiedzieć jak to wyglądało u Ciebie , że się nie dało zrobić dobrego spirytusu ? Może Ty nie umiałeś ? Albo były to Twoje początki i szybko to porzuciłeś?

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Zbyszek T »

Daro74 pisze: poniedziałek, 11 gru 2023, 18:31 - Otulinę kauczukową na kolumnę i odstojniki
MUSISZ usunąć te odstojniki.
Znajdź jakiegoś spawacza w okolicy (olx?) dogadaj się, żeby to wyciął i zespawał.

Bez tego nie ma sensu dalsze próbowanie.

PS. Moim zdaniem izolacja kolumny jest niepotrzebna.
Nieizolowana kolumna zapewnie większe chłodzenie (poza chłodzącą wodą na ZP chłodzi też cała powierzchnia rury).
A to akurat w przypadku ZP będzie korzystne.
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3851
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

Pako23 pisze: wtorek, 12 gru 2023, 08:27 Może Ty nie umiałeś ? Albo były to Twoje początki i szybko to porzuciłeś?
Może masz rację Pako. Tu nawet nie chodzi o moc bo ona jest do uzyskania kiedy odpowiednio steruje się przepływem wody przez ZP. Ale zanieczyszczenia jednak przedostają się do destylatu i nie jest on tak czysty jak z OLM. Kiedyś używałem tylko LM-u zanim "nadejszła" era obniżonych odbiorów. Wtedy wydawało się że prawidłowo prowadzony proces na LM da czysty produkt. Kiedyś (całkiem niedawno) porównałem to co kapie z LM-u z tym co z OLM-u i to tak w połowie procesu. Różnica była a co dopiero z ZP... Ale być może masz rację, że ja po prostu nie potrafiłem zrobić dobrego produktu. Zawsze możesz odkupić od kolegi i udowodnić, że ZP mają przyszłość ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 gru 2023, 09:31 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

To mi przypomina mój pierwszy wieszak
Też miałem CM'a napakowanego drucikami. Osiągałem wtedy niesamowite 92%.. potem nastała era na sprężynki pryzmatyczne.. 94% - no wynik wprost oszałamiący Ale to jest jak w fotografii... Nie aparat robi dobre zdjęcie a operator
Myślę że da radę wyczesać z CM pod 96 % jeśli odbiór / moc grzania i reflux będzie idealnie ustawiony

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Pako23 »

Doody pisze: wtorek, 12 gru 2023, 09:31 Zawsze możesz odkupić od kolegi i udowodnić, że ZP mają przyszłość ;)
Raczej już się cofać nie będę , ale powiem Ci szczerze ,że żałuję , że nie miałem okazji pracować na takim sprzęcie bo jestem zdania , że człowiek powinien przetestować różne warianty.

Co do mojego pytania do Ciebie , to próbuje się dowiedzieć dlaczego inni twierdzą , że się da a inni , że nie , ale chyba jak mówisz , jak sam sobie nie sprawdzę to się nie dowiem .
Może miałeś termometr w ZP tylko przy głowicy ?
Co do różnicy między LM a OLM to mnie bardzo zaskoczyłeś , że jest różnica ( wnioskuję że duża ?) bo ja takiej nie zauważyłem ( chociaż destylat jest delikatnie inny ) i inne osoby co im wysyłałem też nie , a nie są osobami anonimowymi .

Nasuwa mi się teraz pytanie czy odbierałeś cały czas z LM , czy w trakcie procesu przeszedłeś z OLM na LM

Sory za off.....
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 gru 2023, 10:32 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3851
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

Odpowiem szybko, żeby nie zaśmiecać. Odebrałem z LM w trakcie procesu odbierania z OLM. Co do termometru to trudno coś w ZP nazwać głowicą :scratch: Właściwie to termometr znajdował się na szczycie łuku pomiędzy kolumną a skraplaczem.
Pozdrawiam
Darek

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Pako23 »

No z tą głowica trochę przesadziłem ,:D No i widzisz to jest tak samo gdybyś w kolumnie rektyfikacyjnej odbierał na termometr w głowicy , podejrzewam żebyś też nie był zadowolony .
Dobrze by było gdyby autor tematu coś wykombinował , żeby mieć termometr z 20 cm nad kegiem , jak nie masz możliwości wspawania portu to na początek przyklej termometr do rury i dobrze go zaizoluj , powinno to dać jakiś podgląd na to co się będzie działo .
Awatar użytkownika

stuf
300
Posty: 305
Rejestracja: piątek, 6 wrz 2013, 16:33
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: stuf »

Autor lubi majsterkować i myślę że żaden problem wywiercić otwór i wspawac port. Porty są dostępne za grosze choćby na znanym portalu aukcyjnym

Nabazgrane w Tapatalk.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Mrooq »

Pomijając fakt że ZP to przeżytek, pomijając fakt że są trudne (upierdliwe) do opanowania, pomijając fakt że to nieudany (ważne że tani :D) zakup... To nie rozumiem tego że na kawałku rurki miedzianej z chłodnicą da się zrobić pijalny destylat, na grubszym kawałku rury z wbudowanym lub zewnętrznym refluksem i zasypem, to już nawet sprite wychodzi. A na tym wynalazku się nie da zrobić nic pijanego?
Da się tylko, najlepiej wywalić odstojniki, w miarę możliwości przedłużyć kolumnę, zasypać dobrymi sprazynkami i dokładając regulator oraz termometr w okolicy 10p, to co uzyska będzie zależne od operatora.
Fakt że będzie trudniej i bardziej czasochłonne ale się da
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3851
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Doody »

Pako23 pisze: wtorek, 12 gru 2023, 12:16 No i widzisz to jest tak samo gdybyś w kolumnie rektyfikacyjnej odbierał na termometr w głowicy , podejrzewam żebyś też nie był zadowolony .
Dobrze by było gdyby autor tematu coś wykombinował , żeby mieć termometr z 20 cm nad kegiem
Zaskoczę Cię może ale powiem, że prawie nie używam termometru na 10-tej półce.... Po stabilizacji i odebraniu przedgonów, odbieram serce z OLM-u i nie czekam na skoki na 10 półce. Znam swój sprzęt, wiem kiedy skoki te nastąpią, więc wyprzedzam ich nadejście redukując odbiór przy odpowiedniej temperaturze w kotle. W ten sposób dokonuje korekt bez ruchu termometru na 10-tej półce. Wyznacznikiem z kolei zakończenia procesu odbierania serca jest temp. w kotle na poziomie 96 stopni. Potem odbieram już tylko pogon do następnej, rektyfikacji. Mam oczywiście tam termometr, ale mógłbym prawidłowo przeprowadzić proces bez niego.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 gru 2023, 15:57 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: Mrooq »

Doody pisze: wtorek, 12 gru 2023, 15:57Zaskoczę
Nie zaskakujesz tylko potwierdzasz.
Potwierdzasz fakty że połączenie doświadczenia, znajomości swojego sprzętu oraz świadomości co można i co się chce uzyskać, jest nieporównywalnie ważniejsze niż super wypasiony sprzęt.
Tak więc @Daro74 głowa do góry, małe przeróbki wieszaka i z czasem zdobędziesz doświadczenie, poznasz sprzęt oraz będziesz miał świadomość co można na nim uzyskać. I uwierz że będziesz zadowolony.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1925
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Standardowy Pot still Zimne palce z Allegro

Post autor: drgranatt »

Daro74 pisze: czwartek, 7 gru 2023, 21:56 Kupiłem na alle... gotowca pot stilla " zimne palce" wiem.... nie opierdala... mnie...
Zrobiłeś babola i oprócz tego, że destylat jest jaki jest to jeszcze operowanie takim sprzętem jest upierdliwe. Jak lubisz bimber to można trochę to przerobić, dołożyć regulator mocy itp i jakoś to będzie ale jak nie lubisz to nie pozostaje ci nic innego jak przerobić całkowicie. Wyciąć ZP, dołożyć głowicę Aabratka, zrobić VM lub OVM, porządne wypełnienie i takie tam i cieszyć się urobkiem. :ok:
A jeżeli przerobienie nie wchodzi w grę to niestety ale zakup nowego sprzętu.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”