Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Aspekty prawne dotyczące produkcji alkoholi. Legalizacja, zatrzymania, prawne zmagania.

Autor tematu
jarokar
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 10 paź 2023, 11:25
Podziękował: 4 razy

Post autor: jarokar »

Cześć jest światełko w tunelu. Ja osobiście wątpię żeby to się udało ale może cud się stanie :D https://www.money.pl/gospodarka/michal- ... 5488a.html
alembiki

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Zbyszek T »

Akcyza to obecnie około 14 PLN za 1 flaszkę "pół litra 40%".

I od razu, można sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zalegalizują :D :D :D
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 188
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: aras.aras »

Jeszcze nie słyszałem, żeby świnie z własnej woli odejmowali sobie od koryta. Jakby się nie bali to nawet sny by opodatkowali. Nie ma znaczenia, kto by nie rządził. Nie czytaj tych bzdur.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: jakis1234 »

Wystarczy ogłosić legalność (do pewnej wysokości) i opodatkować. Skarb państwa by zarobił, a i jakaś kontrola by była.
Są kraje, gdzie produkcja dla siebie jest legalna, czyli można.
P.S
A cóż to za Psocenie i to z dużej litery?
Zdaje się, że psocić w tym kraju można legalnie, jeżeli nie przekracza się pewnych granic. ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 707
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Qba »

@Zbyszek T
Legalizacja nie oznacza likwidacji obecnej akcyzy i podatków, kto chce omijać akcyzę to i tak omija już od dawna ;)
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie

Zbyszek T
200
Posty: 248
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 08:38
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 32 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Zbyszek T »

Tylko że, (to mówię jako winiarz z legalną winnicą) - od alkoholu płaci się Akcyzę, Podatek Dochodowy i VAT.
Dla wina, to wychodzi, że 50% się oddaje dla Rządu.

Akcyza na napoje spirytusowe to 7248 PLN za 100l. Do tego VAt, podatek dochodowy...

To tak na lekko, jakby Rząd zalegalizował i opodatkował - to by trzeba było płaćić ze 100 PLN za 1 l spirytusu samodzielnie wyprodukowanego i wypitego :shock:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: jakis1234 »

Trochę zła logika, piszesz o opłatach firm produkcyjnych. A to co innego niż podatek od wyrobów produkowanych w zdecydowanie mniejszych ilościach dla siebie.
Teraz jest tak, jak to Qba napisał, że sporo osób pędzi, łamie prawo i nic nie płaci - no chyba, że w formie kary ;).
Jakby zalegalizować i obłożyć jakimś niewielkim podatkiem, to ludzie dla spokoju ducha by zgłosili i zapłacili podatek.
Ludzie spokojni, budżet zarabia.
Tyle, że zaraz byłyby protesty, "alkohol szkodzi" itp...
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

aras.aras
150
Posty: 188
Rejestracja: czwartek, 26 wrz 2019, 09:29
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: aras.aras »

Marzenia ściętej głowy. Przy obecnych wysokościach akcyzy i innych podatków, taki legalny producent zwyczajnie by zbankrutował. Oczywiście nie odrazu. Dlaczego? A no dlatego, że wzrosłaby ilość chętnych na wytwarzanie własnego trunku a zarazem ilość chętnych na nielegalny handel. Tego nie dałoby się opanować żadnymi komórkami nadzoru, to nierealne. Czarny rynek zwyczajnie by eksplodował powodując spadek popytu na trunek akcyzowy, niewielu się utrzyma w takich warunkach. Musieliby chyba zdjąć VAT z producentów a jak już wspomniałem jeszcze nie słyszałem o świniach, co sobie odejmują z koryta. Nie wiem ile w tym prawdy, bo nie sprawdzałem ale podobno taką np. Śliwowice Łącką, jako produkt regionalny można produkować i sprzedawać. Jakie warunki należy spełnić i jak się rozliczają ze skarbem państwa nie wiem.
Ostatnio zmieniony piątek, 3 lis 2023, 16:00 przez aras.aras, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 707
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Qba »

Choć może być ciężko w tej dyskusji ale proszę nie wchodzić na tematy polityczne,np: kto wygrał wybory itp.
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Mrooq »

Bez różnicy kto wygrał i kto będzie rządził, zalegalizowanie "na własny użytek" jest nierealne.
Aczkolwiek gdyby stał się cud, i by to przeszło, to będzie tak obostrzone przepisami, że nikt nie będzie się wychylał.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Doody »

Rozmawiałem ostatnio z sędzią i powiedział mi, że tak naprawdę to teraz mamy kompromis nieoficjalny. Jeżeli ktoś nie handluje i robi rozsądne ilości na swój użytek to nieoficjalnie się go nie ściga. Co innego jak wchodzi w rachubę handel lub wielkie ilości. W pewnym stopniu można powiedzieć, że robienie alkoholu na własne potrzeby jest "nieoficjalnie legalne".
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Twonk_2
30
Posty: 49
Rejestracja: niedziela, 17 kwie 2022, 19:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: Twonk_2 »

Oficjalnie, jak jesteś rolnikiem i masz własne owoce, to pod pewnymi warunkami (raczej trudno wykonywalnymi) możesz wyprodukować w zakontraktowanej destylarni, alkohol w ilości równoważnej 30l 100% spirytusu na rok. Od takiego alkoholu obowiązuje akcyza obniżona o połowę. Tylko na własne potrzeby.

Taki jest stan prawny na dzisiaj.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Nowy rząd zalegalizuje Psocenie?

Post autor: rastro »

Kiedyś rozmawiałem z (chyba już byłym) policjantem, i mówił że w okolicy nie mieli od lat dziewięćdziesiątych żadnego przypadku kiedy by interweniowali w sprawie wyrobu. Generalnie to ie tyle że jest "nieoficjalnie legalne", ale żeby komuś "wejść na chatę" służby muszą mieć uzasadniony powód, więc pewnie do czasu kiedy życzliwy sąsiad nie doniesie to nie mają podstaw do interwencji. Równie dobrze można powiedzieć że kradzież jest "nieoficjalnie legalna", tyle że w tym przypadku ofiary kradzieży znacznie chętniej zgłaszają ten fakt służbą więc te muszą działać, ale jak wiadomo wiele tego typu spraw jest umarzana jak nie ze względu na niewykrycie sprawcy.

Tak że produkując alkohol w stosunkowo niewielkiej skali, powstrzymując się od handlu i chwalenia się tym procederem na prawo i lewo jesteśmy stosunkowo bezpieczni.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo a Produkcja Alkoholi”