Zapomniałem dodać cukru do piwa

Znajdziecie wszystko o metodach warzenia piwa, jak uzyskać najlepszą warkę oraz odpowiedni smak domowego piwka.

Autor tematu
r4dzio
10
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 5 gru 2021, 23:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: r4dzio »

Drodzy Państwo. Robiłem na szybko piwo z brewkita. Gotową brzeczkę łączy się z cukrem/glukozą rozpuszczoną w wodzie. Tymczasem w ferworze walki produkcyjnej zapomniałem dodać cukru. Piwo już od 9 dni stoi i pracuje tzn. a obecnie od wczoraj stoi w piwnicy i klaruje się żelatyną. I właśnie dziś przypomniałem sobie, że piwo pracowało bez cukru :(
Czy da się to jeszcze jakoś uratować czy już pozostało tylko wylać lub zlać jako bezalkoholowe. Pewnie z 1 lub 2 % będzie bo trochę drożdże pracowały.
Ma ktoś jakąś radę?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 1 gru 2023, 13:30 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

prolog1975
450
Posty: 489
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 89 razy
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: prolog1975 »

Ja bym zamieszał to co jest przelał do słoika np 1l dał proporcjonalnie cukru i postawił w ciepłe miejsce poobserwować 24h czy drożdże ruszą, jak podejmą pracę to można dawać glukozę nie podejmą pracy to przynajmniej nie zmarnujesz glukozy tylko łyżkę stołową lub dwie cukru

Autor tematu
r4dzio
10
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 5 gru 2021, 23:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: r4dzio »

A może po prostu skoro już żelatyna wyklarowała piwo i związała drożdże, to zleje piwo znad osadu i dodam po prostu cukier i nowe drożdże?
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2634
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 239 razy
Otrzymał podziękowanie: 458 razy
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: jakis1234 »

Jaka żelatyna? Dodawałeś żelatynę do klarowania? Po co?
Ech, coś czuję, że najlepiej będzie jak zrobisz piwo jeszcze raz zgodnie ze sztuką. Z tego już nic ciekawego nie będzie.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
r4dzio
10
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 5 gru 2021, 23:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: r4dzio »

Tak, od lat klaruje piwo żelatyną, powszechna metoda. Tani i skuteczny sposób.
Zlałem to piwo bez osadu, dodałem nowych drożdży i cukru rozrobionego w gorącej wodzie. Powinno być ok jeśli chodzi o alkohol, zobaczymy tylko jak smak tzn. czy ponowne dodanie drożdży nie sprawi, że piwo będzie w smaku drożdżowe.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2634
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 239 razy
Otrzymał podziękowanie: 458 razy
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: jakis1234 »

r4dzio pisze:Tak, od lat klaruje piwo żelatyną, powszechna metoda. Tani i skuteczny sposób.
W przypadku piw domowych, wcale nie taka powszechna.
To mają być piwa dla nas, jak najlepsze i klarowanie żelatyną, które nie jest obojętne dla końcowego smaku, trochę się z tym kłóci.
Ale jak kto woli, Twoja sprawa.
Nigdy nie miałem takiego przypadku, więc sam jestem ciekawy, jakie to piwo w efekcie końcowym wyjdzie. Daj znać.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
r4dzio
10
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 5 gru 2021, 23:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: r4dzio »

Jasne, dam znać czy dało się tak uratować piwo. Odnośnie smaku po żelatynie, to ja szczerze mówiąc nigdy nie poczułem różnicy w smaku. W końcu ona tężeje i osadza się na spodzie wiadra wraz z całym 'brudem' :)

Autor tematu
r4dzio
10
Posty: 13
Rejestracja: niedziela, 5 gru 2021, 23:40
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: r4dzio »

Szanowni Państwo. Jak obiecałem, tak daję znać. Otóż piwko uratowane. W zasadzie żadnych różnic, dziś rozlałem już do butelek. Wydaje się, że z takiej operacji nie wynikają żadne minusy ani żadne plusy. Najważniejsze że piwo uratowane.
Na zdrowie :)
Awatar użytkownika

Bachi85
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 11 lis 2023, 19:02
Krótko o sobie: Pasjonat piwowarstwa, związany z branżą zawodowo. Amator i początkujący adept destylacji.
Ulubiony Alkohol: Piwo i piwna miksogia, destylaty smakowe.
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 3 razy
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: Bachi85 »

jakis1234 pisze: środa, 3 maja 2023, 11:21 W przypadku piw domowych, wcale nie taka powszechna.
To mają być piwa dla nas, jak najlepsze i klarowanie żelatyną, które nie jest obojętne dla końcowego smaku, trochę się z tym kłóci.
W piwowarstwie domowym klarowanie piwa żelatyną jest dość powszechną i już starą metodą. Dajesz ok 4g żelatyny do małego słoiczka (60-80ml) gorącej, ale nie wrzącej wody. Mieszasz wszystko przez kilka minut, po czym wlewasz do młodego piwa. Oczywiście fermentor na tym etapie jest w chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce na tzw cold crash'u. Przez następne dwie-trzy doby dzieje się magia. Wszystkie osady, wraz z żelatyną siadają na dnie, a Ty dekantujesz swoje piwo znad nich.
Warunek jest jeden. Piwo musi być po fermentacji!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3881
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 286 razy
Otrzymał podziękowanie: 467 razy
Re: Zapomniałem dodać cukru

Post autor: Doody »

Żelatyną klaruje się również miody pitne ale w opinii miodosytników klarowany "sztucznie" miód posiada mniejszą "pełnie", gdyż część aromatów i smaków przechodzi do osadu.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 gru 2023, 22:45 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Bachi85
5
Posty: 5
Rejestracja: sobota, 11 lis 2023, 19:02
Krótko o sobie: Pasjonat piwowarstwa, związany z branżą zawodowo. Amator i początkujący adept destylacji.
Ulubiony Alkohol: Piwo i piwna miksogia, destylaty smakowe.
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 3 razy
Re: Zapomniałem dodać cukru do piwa

Post autor: Bachi85 »

W piwie jedyne co zabiera ze sobą żelatyna to część zmętnień. Nie ma tutaj żadnych różnic w smakach i aromatach. Jak chcesz później nagazować to piwo w butelkach z użyciem cukru, też nie ma z tym problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Warzenie Piwa”