problem z zacierem z jęczmienia

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
jerzy9666
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 19:58

Post autor: jerzy9666 »

Po namoczeniu i zakiełkowaniu 5 kg jęczmienia, zmieliłem go na maszynce do mięsa i do beczki. Dałem do tego 45l wody i 10 kg cukru. Nastawiłem zacier 10 stycznia i włożyłem do tego grzałkę akwariową nastawioną na 26 st C. Przez pierwsze dwa dni coś się tam działo, wychodziły jakieś gazy ale wszystko stanęło. Wczoraj dałem do zacieru 30 dkg drożdży domowych bo takie miałem akurat dostępne w sklepie, ale nic nie ruszyło. Posmak zacieru robi się trochę kwaskowaty. Potrzebuje podpowiedzi co teraz zrobić, jak restartować ten zacier, jaką ilością drożdży. Zacieru jest ok 50 l.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 sty 2011, 12:53 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Stylistyka do bani, interpunkcja.
alembiki

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: problem z zacierem z jęczmienia

Post autor: we125 »

Zacier jest trudno zrestartować gdy uzyska kilkanaście procent, drożdże się wolno rozmnażają. Ja też mam taki problem z nastawem, dodałem zbyt mało drożdży i wolno mi chodzi. Nastaw morze mieć z 8% i nie wiem czy dodanie kolejnej porcji drożdży coś zmieni. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: problem z zacierem z jęczmienia

Post autor: Lukstir »

Kolego Jerzy9666, nie zrozum mnie źle, ale to forum to skarbnica wiedzy. Wpisz w pozycję szukaj (w prawym górnym rogu głównej, lub każdej innej strony tegoż forum) słowo np. restart, znajdziesz trzy strony odnośników z problemami takimi jak Twoje.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłoby zakupienie ok.8zł, lub jeżeli już Masz, użycie cukromierza(bailingomierza). Otrzymasz odpowiedź co jest grane w Twoim nastawie. Ile cukru drożdże już przerobiły na alkohol, a ile jeszcze zostało. Tego nie napisałeś.

Pozdrawiam, Lukstir
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir

Autor tematu
jerzy9666
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 19:58
Re: problem z zacierem z jęczmienia

Post autor: jerzy9666 »

Cukromierz mam i po nastawieniu zacieru było 22 Blg. Po pierwszych dwóch dniach spadło na 19 Blg i na tym koniec. Zaglądałem teraz wieczorem do zacieru i raz na jakiś czas pokaże się jakiś mały bąbelek gazu ale to tak sporadycznie.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 sty 2011, 20:32 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, wielkie litery.
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: problem z zacierem z jęczmienia

Post autor: Lukstir »

Drożdze poprostu wrzuciłeś do beczki, czy najpierw zrobiłeś matkę drożdżową?

Jerzy9666, Poczytałeś posty ze słowem restart lub problemy zacierowe?
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir

Autor tematu
jerzy9666
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 19:58
Re: problem z zacierem z jęczmienia

Post autor: jerzy9666 »

Odebrałem 2 litry zacieru, rozmieszałem w tym drożdże i do beki. W beczce zamieszałem całość i tyle. Możesz coś podpowiedzieć Lukstir bo jestem nowy i mam problemy z szukaniem. Z góry dzięki.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 sty 2011, 21:04 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ostatni raz - interpunkcja i wielkie litery.
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: problem z zacierem z jęczmienia

Post autor: Lukstir »

Kolego Jerzy9666, widzę że leń z Ciebie niesamowity. Wszystko na tacy trza podać. Wpisujesz słowo które Ciebie intersuje w pozycji ''SZUKAJ" (u góry po prawej stronie jak patrzysz na stronę forum) i wszystko. Wyskakują posty z odpowiedziami, tematami które Ciebie nurtują.
Poczytaj jeszcze o tym jak się robi matkę drożdżową i jakie drożdż do zacierów się powinno stosować. Może te drożdże nie dostały nawet szansy żeby dobrze wystartować. Po drugie na głównej stonie forum odnajdziesz odpowiedzi na inne tematy: np. z czerwonym napisem 1410 - ZACIERY I NASTAWY, itd.

Osobiście nie zacierałem nigdy zboża, więc za dużo nie pomogę, ale wygląda na to że coś pominąłeś, poczytaj tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-sl ... -t608.html.

Jako że nie mam doświadczenia w zacieraniu, a jedynie w nastawach cukrowych, pomoc jak a mogę udzielić, będzie opierała się jedynie na wiadomościach zaczerpniętych z tego forum. Też chcąc się dowiedzieć czegoś o Twoim problemie, muszę spędzić sporo czasu aby coś odnaleźć. Ale takie już nasze hobby. Trzeba czytać, czytać i jeszcze raz.... czytać :czytaj: . Dobrze, że mamy taką możliwość. Nie załamuj się tylko.... szukaj, a napewno znajdziesz :ok:
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”