Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz

Post autor: ewan »

Witam.
Spiryt 80% odmierzone menzurką 2,5 litra, woda zimna z kranu odmierzone 2,5litra zmieszane w 5 litrowym baniaku dało mi 48% a chyba powinno być 40%? Temperatura spirytu i mieszaniny taka sama ok 19o. Czy tak powinno być czy też wody więcej? Alkoholomierz z eurowinu standardowy.
Przy okazji zadam pytanko co do mieszania węgla. Zostało mi trochę węgla kokosowego a zamówiłem teraz Cobrę. Czy można do rurki wsypać trochę tego i tego?
Jeszcze jedno.
Nastaw zrobiłem z 20 kg cukru tym razem w beczce dziś stwierdziłem koniec fermentacji.
Jest tego sporo więc klarowanie do soboty i wtedy na rurki. Czy ma znaczenie na smak, że spuszczę w sobotę z wierzchu 25l towaru (ile się sklaruje to sklaruje i do roboty) jeśli robię 2 razy a po 1 filtracja węglem. Robota na standardowej aparaturze szklanej z euro-winu
a czas tylko w sobotę i niedzielę.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Post autor: Zygmunt »

Albo spiryt miał 95.6, albo alkoholomierz masz rąbnięty. Ile na wodzie pokazuje?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Post autor: ewan »

Na tym sprzęcie nie mógł tyle mieć ale fakt sprawdzone na wodzie daje ok 15% ze wskazaniem na 13; 14 ze względu na małą skalę na tym alkoholomierzu przy tak niskich procentach. Czy taką poprawkę ok 15% mam brać przy każdym pomiarze?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Post autor: Zygmunt »

Sprawdź na wodzie i na spirytusie sklepowym, a następnie wyskaluj go sobie sam. Cukromierze z biowinu mają nie przyklejoną skalę, wiele z nich wskazuje nieprawidłowo, bo skala się przesuwa na skutek ruchu...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Post autor: rozrywek »

ewan pisze:Na tym sprzęcie nie mógł tyle mieć ale fakt sprawdzone na wodzie daje ok 15% ze wskazaniem na 13; 14 ze względu na małą skalę na tym alkoholomierzu przy tak niskich procentach. Czy taką poprawkę ok 15% mam brać przy każdym pomiarze?
alkoholomierz na czystej wodzie pokazuje 15%, to pieprznij nim o podłogę i kup nowy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Post autor: ewan »

Kup nowy!
Ale jaki? Co byście doradzili w miarę przystępne cenowo.
No i jak z tym węglem z pytania drugiego?
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Mieszanie spirytu z wodą a procenty.

Post autor: Kucyk »

ewan pisze:Ale jaki?
Profesjonalny! Żaden chiński, tylko laboratoryjny. Najlepiej dwa: jeden do wódki o zakresie 30-50%, drugi do spirolu 80-100%. Przy okazji można nimi sprawdzać "roboczy" alkoholomierz uniwersalny (np. z BioWinu), jeśli istnieje przypuszczenie, że oszukuje.
Jak zakupiłem densymetry u producenta opisanego w temacie http://alkohole-domowe.com/forum/gomar- ... t1273.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”