Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
Rafal12336
50
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 12:52

Post autor: Rafal12336 »

Panowie, czy drożdże Turbo Fruit nadadzą się do nastawu z wiśni?
Chciałbym zrobić wódeczke wiśniową, ale nie mam za wiele czasu, dlatego pomyślałem o Fruitach, tylko czy takie drożdże wydobędą jak i aromat wiśni?
Możecie polecić jakieś konkretne?
alembiki
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Amadeuss »

Ja kilka dni temu zrobiłem nastaw na takich drożdżach - jeden fermentator śliwka drugi wiśnie - powiem tak - pracują pięknie, zapach super a jak wyjdzie psota dam znać ;) W roku ubiegłym na tych drożdżach goniłem śliwkę - wyszła pyszna więc i wiśnie spodziewam się taką uzyskać
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Doody »

Możesz dodać turbo fruity (dowolnego producenta) albo drożdże do zbożówek - również fajnie wydobywają aromaty.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Rafal12336
50
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 12:52
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Rafal12336 »

Amadeuss pisze:Ja kilka dni temu zrobiłem nastaw na takich drożdżach - jeden fermentator śliwka drugi wiśnie - powiem tak - pracują pięknie, zapach super a jak wyjdzie psota dam znać ;) W roku ubiegłym na tych drożdżach goniłem śliwkę - wyszła pyszna więc i wiśnie spodziewam się taką uzyskać
Możesz podać proporcje jakie dałeś przy wiśni i jakich drożdży dokładnie użyłeś?
No i oczywiście czekam na opis Twoich rezultatów, bo sam się do tego przymierzam :D
PS. rzeczywiście te "Fruity " potrafią wydobyć smak i aromat w kilkanaście dni?
Nigdy ich nie próbowałem, bo zawsze byłem sceptycznie nastawiony :?
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Amadeuss »

Nie pamiętam jakiego producenta to były konkretnie drożdże - kupuję je w markecie budowlanym - opakowanie jest złoto fioletowe z napisem turbo fruit (opakowanie wyrzuciłem) :oops: - jeśli chodzi o proporcje to miałem śliwek i wiśni na jeden fermentator więc do każdego wsypałem pół paczuszki drożdży ostro zamieszałem i czekam - zapach z rurki idzie piękny :odlot: - jak dłużej postoję to ślinka cieknie :mrgreen:

Autor tematu
Rafal12336
50
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 12:52
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Rafal12336 »

Amadeuss pisze:Nie pamiętam jakiego producenta to były konkretnie drożdże - kupuję je w markecie budowlanym - opakowanie jest złoto fioletowe z napisem turbo fruit (opakowanie wyrzuciłem) :oops: - jeśli chodzi o proporcje to miałem śliwek i wiśni na jeden fermentator więc do każdego wsypałem pół paczuszki drożdży ostro zamieszałem i czekam - zapach z rurki idzie piękny :odlot: - jak dłużej postoję to ślinka cieknie :mrgreen:
A cukru coś dawałeś?
Będę miał wiśni jakieś 65 kg i się zastanawiam czy będę czuł aromat w destylacie jak dam jakieś 8-10kg cukru i gotował z owocami?
Na prostym sprzęcie
Awatar użytkownika

Yogipg
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 14 cze 2018, 12:17
Krótko o sobie: Okazjonalny smakosz alkoholi. Zakochany w smakówkach i rudej SM.
Ulubiony Alkohol: Swojak
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 4 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Yogipg »

Osobiście proponuję na 65kg, dać 6-7kg cukru, a najlepiej glukozy i zero wody. Do tego koniecznie pekto. Przerobiłem 100kg wiśni i na alembiku przepuszczałem, rewelacja.
"Każda alkohol jest bardzo dobry, a denaturat..... po prostu dobry"
Awatar użytkownika

Amadeuss
100
Posty: 115
Rejestracja: poniedziałek, 27 sie 2012, 12:18
Krótko o sobie: Lubię nowe wyzwania ....
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Amadeuss »

Tak dodałem trochę cukru ale pewnie tak jak mówi Yogipg lepsza byłaby glukoza. Ja swoje nastawy przed gotowaniem odciskam przez worek i puszczam na sprzęcie typu puzon topic7313.html?hilit=puzon i aromat wychodzi zawsze ;)

Lepsze byłoby gotowane w całości ale nie mam płaszcza więc .... ale i tak jest bardzo dobre :pije:
Awatar użytkownika

Yogipg
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 14 cze 2018, 12:17
Krótko o sobie: Okazjonalny smakosz alkoholi. Zakochany w smakówkach i rudej SM.
Ulubiony Alkohol: Swojak
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 4 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Yogipg »

A propos płaszcza. Swój nastaw robiłem z pestkami i dodałem pekto zgodnie z opisem na nim. Bodaj 10ml na 50kg. Puszczałem to bez płaszcza na alembiku bez pestek i nic się nie stało. Nawet to 'gęste' z dna, chociaż po pekto to raczej papka. Oczywiście nie na max grzanie :)
"Każda alkohol jest bardzo dobry, a denaturat..... po prostu dobry"

Autor tematu
Rafal12336
50
Posty: 97
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 12:52
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: Rafal12336 »

Yogipg pisze:Osobiście proponuję na 65kg, dać 6-7kg cukru, a najlepiej glukozy i zero wody. Do tego koniecznie pekto. Przerobiłem 100kg wiśni i na alembiku przepuszczałem, rewelacja.
Rozumiem, że bez wody żeby nie rozrzedzać, ale co wtedy że stężenie Blg, nie będzie za wysokie jak nie dodam wody?
I czy nie dając wody otrzymam teoretycznie mniej alkoholu, ale mocniejszego? Dobrze rozumuje? :scratch:
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Drożdże turbo Fruit do nastawu wiśniowego?

Post autor: masterpaw2 »

I czy nie dając wody otrzymam teoretycznie mniej alkoholu, ale mocniejszego? Dobrze rozumuje? :scratch:
Niestety źle, alkoholu uzyskasz tyle samo.
Ilość alkoholu zależy od ilości cukrów w nastawie(tego w owocach + dodanego).
Dodając cukier, uzyskasz więcej alkoholu ale mniej aromatu z owocu, rozsądną granicą jest kilogram cukru/glukozy na 10kg owoców. Można też z powodzeniem zamiast gluko, inwertować cukier. W takich ilościach nie jest to absolutnie upierdliwe. Do win, nastawów owocowych używam inwertowanego :ok:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”