Jak zrobić wyjście pary z szybkowara?

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
andrus1
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 7 sty 2010, 21:52
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: andrus1 »

Witam.
Tworzę swoją pierwszą aparaturkę na szybkowarze jak na zdjęciu.
Po wykręceniu zaworka z dźwigienką chcę w to miejsce wkręcić mufkę miedzianą tak aby nacisnąć na nią wąż silikonowy 10mm. I pytanie:
1. Czy otwór w pokrywce po tym zaworku (śr. 4mm) trzeba powiększyć np. pilnikiem czy taki wystarczy?
2. Co z drugim zaworkiem, całkiem zaślepić czy nie będzie przeszkadzał?

Dodam, że nad szybkowarem będzie umieszczony deflegmator.
Dzięki za podpowiedzi.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja

DobrBimberNieJestZły
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 31 gru 2009, 00:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Bimberek :)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Re: Jak zrobić wyjście z szybkowara?

Post autor: DobrBimberNieJestZły »

Witam :)

Hmmm.... mam pytanie ilu litrowy jest ten szybkowar ?? Moim zdaniem trochę za mała będzie średnica , powinieneś ją trochę rozwiercić.... na mniej więcej 10 mm lub więcej ... Zależne jest tez ilu litrowy on jest .... a co do zaworka drugiego to bym go zostawił jeśli jest szczelny ,,,,

wisnia101
30
Posty: 42
Rejestracja: środa, 2 gru 2009, 21:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Jak zrobić wyjście z szybkowara?

Post autor: wisnia101 »

Jak to pewien pan napisał
Kucyk pisze:Na początek patrzenie tu: http://alkohole-domowe.com/forum/post717.html#p717

A co do tej pokrywki do szybkowaru to proponuje ci wymontować całkowicie cały ten zaworek (uzyskasz dzieki temu otwór 8 lub 10 mm) i zamontować nypel do węża, więcej informacji znajdziesz tu http://alkohole-domowe.com/forum/krocce ... t1194.html.

Na to możesz nasunąć wężyk silikonowy i podłączyć całość do defragmentatora.
Awatar użytkownika

Ramzes22
50
Posty: 67
Rejestracja: środa, 7 paź 2009, 15:19
Re: Jak zrobić wyjście z szybkowara?

Post autor: Ramzes22 »

wisnia101 pisze: A co do tej pokrywki do szybkowaru to proponuje ci wymontować całkowicie cały ten zaworek (uzyskasz dzieki temu otwór 8 lub 10 mm) i zamontować nypel do węża
Z tym całkowitym wymontowaniem króćca to nie tak łatwo, bo jest solidnie zaprasowany z pokrywką. Wiem, bo sam używam takiego szybkowara do małych nastaw owocowych.
Jak ja to zrobiłem opisałem w jednym z postów tutaj: http://alkohole-domowe.com/forum/100-py ... t1392.html

Po wykręceniu klamki, wklej po prostu rurkę miedzianą, na którą nasuniesz wężyk. Jak dorobisz się większej aparatury (uwierz mi, że pewnie tak sie stanie) będziesz mógł z powrotem odzyskać pełno wartościowy sprzęt i podarować go żonie do kuchni.

Drugi zaworek zostaw, niech służy Ci jako zawór bezpieczeństwa na wszelki wypadek. Opary nie będą się przez niego wydostawać podczas normalnego procesu.

pozdrówka - Ramzes22

Autor tematu
andrus1
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 7 sty 2010, 21:52
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak zrobić wyjście z szybkowara?

Post autor: andrus1 »

Dziękuję za odpowiedzi. Szybkowar ma 9l. Zaworek z klamką bardzo łatwo się odkręca i można go odłożyć żeby szybkowar czasem służył do mniej pożytecznych rzeczy. Po wykręceniu powstaje otwór o śr. 15mm i najprawdopodobniej zastosuję nypel mosiężny (z kwasówki trudno dostępny) albo nagwintuję rurkę miedzianą i zastosuję dwie nakrętki i jakieś podkładki do uszczelnienia. Jak zmontuję to podeślę zdjęcia.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

dreiko
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2009, 17:43
Krótko o sobie: Lepsze wrogiem dobrego
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić wyjście pary z szybkowara?

Post autor: dreiko »

Może trochę za późno piszę ale komuś może się przydać w przyszłości. Kup sobie kawałek 5-8cm miedzianej rurki fi 12mm (zewnętrzne) naciągnij na to wężyk sylikonowy fi 10mm wewnętrzne i wciśnij mocno w ten otwór. Będzie się mocno i ciasno trzymać. Koszt ok 2 zł.
Lepsze wrogiem dobrego!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”