Podstawy. Lektura obowiązkowa

Informacje o rozbudowie i zmianach na forum. Możecie tu także zgłaszać swoje problemy z tym forum, postaramy się je szybko rozwiązać. Mile widziane pomysły i ciekawe propozycje :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy

Post autor: rozrywek »

Witam państwa.
Jako jeden ostatnimi czasy czynnych użytkowników portalu zauważyłem ogromny wysyp nowych niedoświadczonych kolegów.
Rozumiem irytację starszyzny kiedy tzw: świeżak zadaje tak durne i banalne pytanie że nóż się w kieszeni otwiera i przecina jajka.
Rozumiem także młodych, sam też zadawałem pytania, jednakże zauważam że wiele postów jest wynikiem zwyczajnego lenistwa!!!!!!
Zwyczajnie się nie chce poczytać. I z portalu robi się pomaleńku śmietnik.
Po przydługim wstępie przejdę do mojej propozycji.

Otóż proponuję komuś wykonanie paru tzw: Vademeków podzielonych tematycznie na rozdziały: nastaw -zacier, Technika pędnicza z opisem, sprzęt i jego podział( Calyx ma świetny materiał) i podstawowe info.
jednako proponuję aby lektura, jako temat zablokowany oczywiście, była OBOWIĄZKOWA. I była odnośnikiem dla wszystkich początkujących.

Z racji tego że nie dość że jestem pijany w trupa, to bez fałszywej skromności uznam że nie jestem profesjonalistą a tylko hobbystą, nie podejmę się opracowania opisu wszelakich podstaw zawartych w naszych umysłach.
Pozdrawiam serdecznie Pędniczki i Pędzących.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
alembiki
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: szwistaq »

Ale tak jak powiedziałeś. To wszystko już jest na forum, kwesta zajrzenia do odpowiedniego działu. Sam zadałem głupie pytania i powiem szczerze, że nie przeszukałem dokładnie działu, w którym była już obszerna odpowiedz. Na prawdę jest tu wiele informacji, wystarczy tylko poczytać.

Vademecum jest to dobry pomysł. Ale to tylko zmusza do większego lenistwa. Kiedyś szkoła podstawowa to było coś, teraz dzieci mają wszystko jak kawa na ławę i wychodzą takie niedouczone. Więcej szukasz na forum, tym więcej innych ciekawych rzeczy znajdujesz. To jest hobby i skupia to forum ludzi, którzy czytają i zamieszczają informację z własnej dobrej chęci.
Jeżeli komuś się nie chce czytać, lub zmuszony jest do czytania podstawowych informacji, no to chyba to bimbrofor to nie hobby tylko gadżet, do którego nie zamieszczono instrukcji.

Warto by jednak było jakoś pozbierać ważne informacje, co by były przydatne dla potomnych. Ile razy ktoś z nas czegoś szukał, i nie mógł znaleźć?
Obrazek

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: we125 »

Kolega szwistaq ma racje, jeśli ktoś chce uzyskać pomoc lub rade, to pomagamy mu nawet jak ten temat był omawiany na forum, np podaniem linka.Po to jest forum aby rozmawiać.
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Lukstir »

Witam, najgorzej wygląda sprawa wtedy, kiedy odpowiedź na pytanie jest o jedną stronę do tyłu, lub dwa posty wyżej. Co niektórzy są naprawdę leniwi lub nie chce im się szukać. Jeżeli ktoś wie jak założyć konto, jak znaleźć w necie to wspaniałe forum, to napewno wie równierz jak użyć rubryki SZUKAJ. To jest tak proste, trza tylko wiedzieć jakiego słowa szukamy, ruszyć komóreczkami :crazy: .
Zdaje sobie sprawę że sporo z nas jest niejednokrotnie po jednym głębszym :pije: , ale czy to jest dobre wytłumaczenie :?:

Jakkolwiek, tak jak ja otrzymywałem pomoc od niejednego psotnika na tym foru :respect: i zapewne nie raz jeszcze o nią poproszę, tak samo ja w miarę możliwości i wiedzy pozyskanej z tegoż forum, pomagał będę :ok:

Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir

Fidel
20
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 22:52
Krótko o sobie: Pasjonuję się napojami..... różnymi ;)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Kujawy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Fidel »

No niestety, każde forum dopada w pewnym momencie pytanie - jak moderować i na co pozwalać "młodym" użytkownikom.
Ja w tej sprawie jestem radykałem - nie przestrzegasz ustaleń - nie ma postu/tematu. Cięcie razem z ziemią/klawiaturą? Nie przestrzegasz zasad poprawnej polszczyzny, piszesz posty niechlujne lub z błędami - cięcie.
To wszystko właśnie dla tych najnowszych - im bardziej zaśmiecone forum tym trudniej na nim cokolwiek znaleźć.
Jako forum super ostrego moderowania można podać Forum Kawowe, jako dramat moderowania Forum Muratora.
Ja osobiście jestem zwolennikiem dość ostrego postępowania z nowymi - jeden raz można ostrzec - drugi raz - zamknięcie tematu i ostrzeżenie.
Pozdrawiam
"Tego nie mogę powiedzieć, bo to jest tajemnica państwowa, mogę tylko powiedzieć, że mam 5 złotych od bombki"
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: szwistaq »

Jestem na tym forum od listopada. Dzień w dzień otwieram tę stronę. Pierwszego posta napisałem po 2 miesiącach. Wszystko co mnie interesowało, lub nie miałem jasności znalazłem bez pisania postów.

Tu na prawdę można znaleźć wszystko. Nie mam nic przeciwko odpowiadania na pytania, które już mają odpowiedź, bo wiemy jak to jest jak się zaczyna, nasza sprawa wydaje się być troszku inna.

Nawet najgłupsze pytania warte są odpowiedzi, ale markują na osobę, która je zadaje. Ja wychodzę z założenia, że jeżeli już ktoś się pyta, jak gotować zacier, to chyba lepiej niech się zapyta i dowie dokładnie np, że to nie zacier i jak przeprowadzić swoją pierwszą destylację, niż jak ma spalić chałupę nie daj Boże z dziećmi w środku.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: rozrywek »

Widzę że temat spotkał się z szerszym zainteresowaniem, Co mnie cieszy. Cieszy mnie również zrozumienie problematyki i chęć rozwoju.
Jednakże poczekajmy aż wypowie się starszyzna, do której mi daleko.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Agneskate »

:) Tu nie starszyzna. :)
Adam temat dałeś, bo zobaczyłeś, że zamknęłam "pierwsze kroki"? ;)

Cieszę się, że też uważacie, że "nowi" choć trochę powinni poszukać. :) Plany co do porządków AD są ogrommnne co z nich wyjdzie pokaże to przyszłość.
Chciałabym, żeby "pierwsze kroki" stały się takim "obowiązkowym" tematem dla tych którzy dopiero rozpoczynają przygodę z domowym alkoholem. :) Portal też będzie odświeżony.
Jak sami się domyślacie to trochę potrwa...

Póki co tyle z mojej strony.
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: rozrywek »

Agnes "starszyzną" nie określam, czas logowania, ilość napisanych postów, wiek, płeć.
To nic innego tylko wiedza, doświadczenie, wypracowane metody.
Jednakowoż podzielenie się wiedzą z innymi jest sztuką, a przystępność i dostępność informacjii jest zaskakująco łatwa.
Doszedłem do tego drogą prostej dedukcji: Otóż postanowiłem za kompletną darmochę uczyć dzieciaki jez. angielskiego. Z najbiedniejszych rodzin oczywiście. W miarę swoich możliwości gramatycznych o metodyce nie wspominając.
I doszedłem do wniosku że im też sie nie chce, chcą iść na łatwiznę.
Ja do momentu pierwszego zalogowania byłem autentycznie zielony, potrafiłem coś upędzić, ale wiem że to był totalny szajs, warto się chociaż odrobinkę postarać.
Troche poszukać, poczytać, zagłębić sie w problematykę. Nic złego Prawda?
Jeśli za ten post nie dostanę bana to będzie cud. Pozdrawiam
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Zygmunt »

Zapewniam, że sytuacja została zauważona jakiś czas temu i pracę trwają- szykujemy mała niespodziankę, tylko, że zrobienie takiej ilości materiału troszkę potrwać musi...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: rozrywek »

Zygmunt zapewniam cię że zdaję sobię sprawę z tego jaki ogrom pracy czeka kogoś kto sie za to weźmie. I jak będzie kogoś boleć ręka od myszki.

Ps: Mój post jako nic nie wnoszący proponuję usunąć
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Agneskate »

Myślę, że Twój post zostawimy. :)
A ja znów jak w innych tego typu tematach proponuję pisanie propozycji co ma zawierać np. dział "pierwsze kroki". :)
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: rozrywek »

Dobra.
Rozwińmy więc temat.
Ja proponuję podzielić cały "cykl produkcyjny" na części.
Nastaw - zacier, ogólne info, podstawowe przepisy, ilość drożdzy, fakty i mity, czego unikać, temperatura nastawu, podstawy zacierania, cukrówki, owoce. Nie zapominając o ogólnej lekcji i technikach klarowania.
Dalej sprzęt: czyli opis zwykłego pot still, charakterystyka wszystkich kolumn, cm, vm, rw, rz, dla większości jest to czarna magia, mi osobiście post Calyxa dopiero wyjaśnił skróty.
Dalej: Po lekcji sprzętu proponuję lekcję operowanie danym systemem z dokładnym podziałem, typu przedgon, pogon, chłodzenie. Ogólnie dobra recepta na frakcjonowanie: 1 raz pędzimy do..,. drugi do... nastawy owocowe do....

Dalej: Rozrabianie, tabela przeliczeniowa, leżakowanie, podrasowywanie, płatki dębu
ogólna charakterystyka błedów typu śmierdzące jajko itp. Opis.
Następnym rozdziałem może być dla rozładowania napięcia część jajcarsko- filozoficzna. Typu ile wypić i czym zagryźć
Myślę że kol. Kucyk się wykaże.
W związku z powyższym że samotnie kończę właśnie drugą 0,7 nie jestem w stanie pomóc. I tak za sukces uważam fakt że trafiam we właściwe klawisze/
Z Rozrywkowym pozdrowieniem Ahoj.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Raku751
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 28 sie 2010, 09:44
Ulubiony Alkohol: Wyprodukowany samodzielnie
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Raku751 »

Słabe to 0,7 masz skoro tak dobrze stukasz w tą klawiaturę :lol:

Ja natomiast jetem już na tym forum parę miesięcy, czytam, czasami coś napiszę i pędzę.
Czego mi brakowało i czego szukałem? Jak poprawnie popełnić śliwowicę i jakie platki dębu dać.
Zajęło mi to sporo czasu ale znalazłem. Może dlatego tak wielu się zniecheca i idzie na łatwiznę i by mieć więcej postów.
Może jeszcze temat jak szczegółowo poprawnie zrobić np śliwowice, calwados. Po prostu przepis.
Ile się naszukałem co to jest ten calwados Kucyka. Masakra.
Może index chronologiczny byłby dobry?
Awatar użytkownika

Kerry
150
Posty: 154
Rejestracja: czwartek, 25 mar 2010, 13:22
Krótko o sobie: Nie do końca poważnie ;)
Ulubiony Alkohol: Łycha :>
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Silesia Inferior
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Kerry »

Zygmunt pisze:Zapewniam, że sytuacja została zauważona jakiś czas temu i pracę trwają- szykujemy mała niespodziankę, tylko, że zrobienie takiej ilości materiału troszkę potrwać musi...
Kurczaki... choć jestem nowicjuszem na tym forum, to sprawa mnie zaintrygowała :)
Forum jest świetne, a skoro ma być jeszcze lepiej...
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: szwistaq »

A może by tak po prostu wiedzę zawartą w portalu uzupełnić wiedzą zebraną z forum? Tą samą wersję roboczą można użyć jako wspomniane vademecum. Rejestracja na forum ma szanse wtedy działać jako pierwsze sito dla głupich pytań.
Obrazek
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Agneskate »

Przypomnę co Zygmunt napisał- prace trwają. :)

P.S.
Posty na temat dębu znajdują się: Trocinowka hehehe - kora dębowa w akcji
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Marcin.U »

A możliwość zarejestrowania się nowych użytkowników można by uzależnić od zdania prostego testu traktującego o podstawach naszego hobby. To nowo powstałe vademecum byłoby wtedy lekturą prawdziwie obowiązkową.
Awatar użytkownika

tomibisqpice
30
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 23 gru 2010, 16:33
Krótko o sobie: Dopiero zaczynam zabawę z psoceniem :)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: tomibisqpice »

Witam serdecznie wszystkich Psotników i Psotniczki.
Jestem Świeżakiem na tym znakomitym forum, wiele moich wątpliwości powoli się rozwiewa czyniąc kolejne kroki wtajemniczenia.
Jako nowy user mam małą propozycję, ewentualnie pytanie: czy opcja "szukaj" może być zawężona do konkretnego działu np. : "Budowa Aparatury"?
Wykorzystując szukajkę wyskakuje mi wiele postów na przeróżne tematy, a ja pragnę znaleźć odpowiedź na jedno pytanie.

Moja propozycja taka:
Wchodząc w dział, dajmy na to wcześniej wspomnianą "Budowę Aparatury", możemy znaleźć opcję "Przeszukaj ten dział/temat" to znacznie ułatwia wyszukiwanie.

Z drugiej jednak strony, wgłębiając się w tajniki tej przecudnej sztuki, czytam i zdobywam coraz to więcej wiedzy, którą mam nadzieję wykorzystać w psoceniu :).

Pozdrawiam!!
Nie myli się ten, kto nic nie robi :)
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Agneskate »

Warto skorzystać z linku pod szukaj "jak szukać w google".
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Podstawy. Lektura obowiązkowa

Post autor: Zygmunt »

W "wyszukiwaniu zaawansowanym", masz takie okieno: "Przeszukaj działy".
Wybierasz działy, które chcesz przeszukać. Poddziały są przeszukiwane automatycznie, chyba, że opcja „Przeszukuj poddziały” jest wyłączona.
I tam sobie wybierasz w których działach ma się szukać.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Techniczne”