Odbiór serca na OLM

Co i kiedy paruje z destylowanego zacieru. Jak oddzielać od siebie poszczególne frakcje tak, aby produkt był najwyższej klasy.

Autor tematu
lasso
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 7 lip 2017, 00:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: lasso »

Szanowne Koleżanki i Koledzy jako początkujący obsługiwacz OLM mam pytanie ile "podpałki do grilla" i ile przedgonów odbieracie zanim zaczniecie odbierać serce, oczywiście przed tym ustawiając odbiór przedgonów z LM w głowicy do kilku kropel/s. Ile produktu idzie na przepłukanie jeziorka? 100 ml? Chodzi mi o moment kiedy nie ma ryzyka odbioru zanieczyszczonego serca. Z góry dzięki za wszystkie sugestie i porady.
alembiki
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: zzibii »

Napisz na jakim sprzęcie pracujesz: wymiary kolumny i OLM, pojemność zbiornika.
P.S. Przeczytaj ten wątek: kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... t9284.html
kolega @lesgo58 wykonał kawał solidnej roboty.

Szlumf
2000
Posty: 2371
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 627 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: Szlumf »

Pod koniec stabilizacji odbieraj kropelkowo z OLM do momentu gdy poleci dobre. Pomnóż to na wszelki wypadek przez 2 i sam sprawdzisz ile przy Twoim sprzęcie musisz zrobić płukanki OLM.

Autor tematu
lasso
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 7 lip 2017, 00:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: lasso »

Czytałem ten wątek wiele razy, ale chciałbym usłyszeć o części praktycznej, a mianowicie o szacunkowych ilościach, co będzie jakimś odnośnikiem dla mnie:D, a także lubię wysłuchiwać kolegów bardziej doświadczonych :) Mój sprzęt to: keg 50 l, grzanie 2x2000, rura 63,5, zasyp 140 cm sprężynki, głowica aabratek, sterownik msr-w bolecki 5-cio punktowy pomiar temp, OLM i inne bajery, nieistotne. W czasie mojego pierwszego razu pojawiło się mnóstwo pytań, na które odpowiedzi potrzebowałem natychmiast :D przez moje niedoinformowanie odebrałem znacznie mniejszą ilość serca niż powinienem, :cry: dlatego powiedziałem sobie, że następnym razem będę już przygotowany :punk:

Scalone
Szlumf pisze:Pod koniec stabilizacji odbieraj kropelkowo z OLM do momentu gdy poleci dobre. Pomnóż to na wszelki wypadek przez 2 i sam sprawdzisz ile przy Twoim sprzęcie musisz zrobić płukanki OLM.
Ile Ty zazwyczaj odbierasz??

M.- Nie pisz posta pod postem, skoro masz opcję edytuj. /Kamal/
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1173
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 178 razy
Otrzymał podziękowanie: 395 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: psotamt »

lasso pisze:Czytałem ten wątek wiele razy, ale chciałbym usłyszeć o części praktycznej...
A myślisz, że kolega lesgo58 pisząc ten temat teoretyzował? Na Twoje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jedną cyfrą tego nie załatwisz. Ponadto nie piszesz o ważnych aspektach: z czego masz wsad do kotła, jakie startowe BLG, jak długo nastaw pracował, sklarowany czy nie, jak długo stał przed gotowaniem po zakończeniu pracy drożdży, było lewarowane czy nie. Ze swojego doświadczenia wiem, że w przypadku cukru może być 200-400 ml przedgonu, gdy robisz na glukozie 120-250 ml, a jeśli to zacier to już inna bajka, ale Ty chyba nie o tym. Te ilości to prawidłowo odebrany przedgon a nie zmarnowany spirytus, ilość konieczna do odebrania dla nastawów powstałych w różnych warunkach.
Pamiętaj jednak, że nie odbiera się na ilość, a na nos. Gdy jeszcze śmierdzi, to niech kapie, a gdy już zaczyna być wyczuwalny zapach spirytusu, choć jeszcze pośmiarduje, można zaczynać odbiór z OLM. Nie musi pachnieć idealnie to co kapie z LM. Kolumna z OLM wybacza pewne niedokładności odbioru przedgonu, bo to co jest między LM a OLM to bufor gromadzący lekkie frakcje i nie zejdą one niżej, nie zaśmiecą głównego gonu. Istotne, by równolegle z gonem, odebrać jeszcze trochę podpałki.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1298 razy
Otrzymał podziękowanie: 2745 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: lesgo58 »

lasso pisze:Czytałem ten wątek wiele razy, ale chciałbym usłyszeć o części praktycznej, a mianowicie o szacunkowych ilościach, co będzie jakimś odnośnikiem dla mnie:D, a także lubię wysłuchiwać kolegów bardziej doświadczonych :)
Przykład szacunkowy - mocno przewymiarowany*.
- zaczynamy stabilizację
- po 20 minutach zrzut jeziorka 100-200ml(zależy od wielkości jeziorka - szacunkowo proponowałbym 150% pojemności jeziorka). To odkładamy na podpałkę,
- po następnych 20 minutach powtarzamy czynności, Dokładamy do tego zrzut z OLM w ilości 0k.50ml (może być więcej), i odkładamy do osobnego naczynia**,
- po następnych 20 minutach zrzucamy po raz ostatni jeziorko i zaczynamy odbiór OLM, i odkładamy do osobnego naczynia**
- zaczynamy odbiór gonu z OLM - początek odbieramy w 2-3 buteleczki po ok. 200ml . A to celem zweryfikowania czy leci dobre od początku. Jeśli nie - to należy przeanalizować gdzie został popełniony błąd na etapie stabilizacji i odbieraniu przedgonu.
Jak wspomniałem ilości są mocno szacunkowe, ale na pewno pozwolą Ci ocenić pracę sprzętu i poprawność wykonanej stabilizacji i odbiór przedgonów.

* - A to dlatego, że wielkości zależą od nastawu, od tego czy gotujemy nastaw, czy surówkę. Jaką ta surówka jest - z odpędu czy z regularnej rektyfikacji. Zależy też od długości kolumny i wysokości zasypu, a także rodzaju wypełnienia. Zależy od użytego RR i długości stabilizacji. To na razie tyle aby Ci uzmysłowić złożoność sprawy. Dokładne ilości nikt nigdy Ci nie poda. Do tego trzeba dojść doświadczeniem i ciagłym myśleniem.

** ten przedgon po uzbieraniu odpowiedniej ilości można ponownie przerobić (najlepiej metodą 2,5 z 4-krotnym odbiorem przedgonu(posiadacze bufora stabilizującego)) i odzyskany spirytus wykorzystać do celów technicznych , dezynfekcyjnych , a nawet do spożycia :D
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 maja 2018, 09:25 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Szlumf
2000
Posty: 2371
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 627 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: Szlumf »

lasso pisze: Ile Ty zazwyczaj odbierasz??
Tym ile ktoś odbiera nie możesz się kierować bo są różnice w budowie każdego OLM. Ja mam malutkie jeziorko i praktycznie 10-15ml to aż nadto by je wypłukać. Odbieram zwykle około 50ml ale to bardziej w celu wypłukania chłodniczki destylatu zrobionej z karbowanki.

Bubi
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 27 sie 2019, 21:05
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: Bubi »

Chciałem zadać pytanie.
Zgodnie z zasadami, gdy temperatura na dolnym termometrze kolumny pod koniec odbioru serca wzrośnie o 0,2 stopnia i nie da już się jej już dłużej korygować, należy przejść do odbioru pogonów.
Problem jednak w tym, że od tego momentu (zaznaczam wg mnie i moich domowników)ujściem OLM leci jeszcze całkiem dobry w smaku i zapachu spirytus, którego jestem w stanie ograniczając odbiór do 15ml i mniej /min. ukapać jeszcze 0,7l. Potem już, gdy temperatura na dolnym termometrze kolumny wzrośnie już od stabilnej o ok.7 stopni ( tak 7 stopni to nie błąd) i na KEG-u jest już ok 98 st.C, zakręcam OLM i odkręcam LM celem odbioru pogonu. Pogonu 90% z LM-u naleci jeszcze ok.0,5 l.
W związku z tym moje pytanie- czy ten spirytus lecący ujściem bocznym OLM, w czasie gdy temperatura jest już przekroczona powyżej 0,2 stopnia od stabilnej, należy traktować jako pogon i ewentualnie przeznaczyć go do ponownej destylacji kolejnym razem, czy też można go traktować jako późne serce i wykorzystać do celów spożywczych, nie szkodząc przy tym swojemu zdrowiu.
Proces był przeprowadzony z nastawem cukrowym, grzanie po stabilizacji z mocą 2,41kW.
mój sprzęt Aabratek: wysokość kolumny 130 cm - średnica 63,5 mm, wypełnienie 3,5 litra sprężynek pryzmatycznych nierdzewnych (oryginał szymonli/plipek) ,
wziernik latarka 360 stopni ze szkłem żaroodpornym
katalizator sms długości 20 cm wraz z wypełnieniem (miedziane sprężynki pryzmatyczne henitom)
całkowita wysokość sprzętu ok 210 cm ze zbiornikiem 30l .
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: robert4you »

Bubi pisze:Chciałem zadać pytanie.
Zgodnie z zasadami, gdy temperatura na dolnym termometrze kolumny pod koniec odbioru serca wzrośnie o 0,2 stopnia i nie da już się jej już dłużej korygować, należy przejść do odbioru pogonów. .
Nie ma takich zasad.
To jest totalna bzdura!!!!
. Zacznij naukę prowadzenia procesu od początku. Najlepiej skorzystaj z wiedzy przywołanej w drugim poście. To co piszesz dalej też wskazuje na spore braki w podstawowej wiedzy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 15 lut 2020, 00:07 przez robert4you, łącznie zmieniany 5 razy.
************************************************************************

keraj96
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 1 sty 2020, 22:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: keraj96 »

Nie mam dużego doświadczenia, ale mam podobną kolumnę, ma ona stabilizator i jestem zaskoczony jakością serca i przebiegiem procesu. Sprzęt od forumowego producenta Akasa, gdzie wszystko jest dopracowane i od stabilizacji kolumny do 98.6 stopni na kegu w ciągu paru godzin pracy mam na 10 półce stałą temp. Podczas zalewania spuszczam jeziorko z lm i potem kapie bardzo wolno przez 3h procesu destylat z górnego odbioru. Pierwsze 200ml odlewam do użytku zewnętrznego, następne około 400ml do następnego procesu. Po stabilizacji kolumny pierwsze 150 ml z olm również przeznaczam do następnego procesu, reszta co pocieknie to dobrej jakości wysoko procentowe serce, które płynie do oddzielnego naczynka. Tak przez parę godzin nic się nie zmienia, aż na kegu zobaczę 98,6 ( tak na wszelki wypadek od 97 stopni na kegu zbieram serce do nowego naczynka, ale jakość jest po ocenie organoleptycznej taka jak serca odebranego wcześniej).Po uzyskaniu magicznej temp. na kegu 98,6 temp. na 10 półce zaczyna rosnąć , więc zamykam zawór olm i jadę na lm, gdzie zwiększam prędkość odbioru ( wszystko co leci z lm idzie do następnego procesu). Górny proces ciągnę do momentu, gdy stabilna temperatura mierzona 15-20 cm powyżej olm zacznie rosnąć. Gdy tam skoczy temperatura kończę proces. Jakość serca po pierwszym procesie dla mnie pierwsza klasa, kolumna prawie bezobsługowa. Pewnie starzy wyjadacze forum zarzucą mi jakieś błędy, ale taki sposób odbioru był dla mnie logiczny i wydajny

czytam
700
Posty: 716
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Re: RE: Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: czytam »

robert4you pisze:
Bubi pisze:Chciałem zadać pytanie.
Zgodnie z zasadami, gdy temperatura na dolnym termometrze kolumny pod koniec odbioru serca wzrośnie o 0,2 stopnia i nie da już się jej już dłużej korygować, należy przejść do odbioru pogonów. .
Nie ma takich zasad.
To jest totalna bzdura!!!!
. Zacznij naukę prowadzenia procesu od początku. Najlepiej skorzystaj z wiedzy przywołanej w drugim poście. To co piszesz dalej też wskazuje na spore braki w podstawowej wiedzy.
No może nie taka całkiem bzdura. Cytaty ze wskazanego do nauki wątku:
janus pisze:...Tak się teraz nad jedną rzeczą zastanawiam odnośnie gotowanie resztek spirytusu zanieczyszczonych pogonami i przedgonami. Czy jeśli mi się uzbiera odpowiednia ilość czy nie dobrze by było je zrobić metodą 1,5... ? Robił ktoś z was taki eksperyment?
lesgo58 pisze:Oczywiście, że ten zbierany spirytus pogonowy ( przedgony bym odpuścił) wystarczy gotować metodą 1,5. Przecież można uznać go za surówkę. Przy uważnie robionej rektyfikacji otrzymasz na pewno dobrej jakości spirytus. I na pewno lepszy jak ten po pierwszym gotowaniu. Sprawdzone.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: robert4you »

Możesz napisać co wg ciebie nie jest bzdurą w cytowanym fragmencie?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: robert4you »

keraj96 pisze:Nie mam dużego doświadczenia, ale mam podobną kolumnę, ma ona stabilizator i jestem zaskoczony jakością serca i przebiegiem procesu. Sprzęt od forumowego producenta Akasa, gdzie wszystko jest dopracowane i od stabilizacji kolumny do 98.6 stopni na kegu w ciągu paru godzin pracy mam na 10 półce stałą temp.
/.../
Pewnie starzy wyjadacze forum zarzucą mi jakieś błędy, ale taki sposób odbioru był dla mnie logiczny i wydajny
Stabilizator=bufor ?
Jak duże masz jeziorko?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

czytam
700
Posty: 716
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: czytam »

To, że wg cytowanego fragmentu z polecanego wątku, można zbierać spirytus pogonowy i go później wykorzystywać. Sygnałem do tego działania może być na przykład wzrost temperatury na dole kolumny. Czyli dokładnie to, o co pytał autor.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: robert4you »

Ale ja cytowałem konkretny fragment i do tego fragmentu się odniosłem !

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

czytam
700
Posty: 716
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: czytam »

Szkoda czasu. Miłego dnia.
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: Marian_jl »

lesgo58 pisze:..po 20 minutach zrzut jeziorka 100-200ml... po następnych 20 minutach powtarzamy czynności...po następnych 20 minutach zrzucamy po raz ostatni jeziorko i zaczynamy odbiór OLM...
A dlaczego zalecasz odbiór przedgonów poprzez kilkakrotny zrzut jeziorka a nie tradycyjny odbiór kropelkowy jak w kompendium
wiedzy. Czy coś w te klocki na przestrzeni kilku lat się zmieniło?
Ja robię to cały czas zgodnie z opisem w kompendium wiedzy:
Stabilizacja 50 min / Odbiór kropelkowy z LM - 100ml / przejście na odbiór gonu z OVM + 1 krop/5-10 sek z LM
i powiem, że nie widzę potrzeby czegokolwiek w tym zmieniać
Ostatnio zmieniony sobota, 15 lut 2020, 12:12 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

keraj96
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 1 sty 2020, 22:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: keraj96 »

Stabilizator=bufor ?
Tak jest, co do wielkości jeziorka to nie mam pojęcia, najlepiej byłoby spytać producenta, który oczywiście zawsze gotowy do pomocy :) , ale taka informacja nie była mi potrzebna. Gdyby były jakiekolwiek problemy to pewnie badałbym takie rzeczy, ale w przypadku braków problemów podczas procesu taka informacja była dla mnie nieważna. Zawierzyłem zawodowcy i się nie zawiodłem :)
Ostatnio zmieniony sobota, 15 lut 2020, 12:14 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: robert4you »

O boziu!
Jeżeli nie wiesz jaka jest objętość jeziorka to nie masz szansy widzieć jak prawidłowo odebrać przedgon.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

keraj96
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 1 sty 2020, 22:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: keraj96 »

robert4you o boziu :) a stanie się coś strasznego jak wyleję 50ml więcej przedgonu :) Reszta i tak zbierana z górnego odbioru idzie do następnego procesu. Nie chcę komplikować sobie życia przez zamartwienie się tym , że mogłem uratować 50ml więcej przedgonu :) Napisałem, że jestem początkującym laikiem i nie mażę by zostać zawodowcem w tej dziedzinie. Ważne, że serce jest super jakości już po pierwszym razie. Pasjonaci tego forum pomagają rozwiązywać problemy początkującym z ich sprzętami,, ja chciałem tego uniknąć więc nie kupowałem sprzętu na Allegro tylko szukałem sprawdzonego producenta by nie musieć stać się znawcą w tej dziedzinie :)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1298 razy
Otrzymał podziękowanie: 2745 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: lesgo58 »

Marian_jl pisze:...A dlaczego zalecasz odbiór przedgonów poprzez kilkakrotny zrzut jeziorka a nie tradycyjny odbiór kropelkowy jak w kompendium
wiedzy. Czy coś w te klocki na przestrzeni kilku lat się zmieniło?
Tak - zmieniło się sporo. Przede wszystkim wzbogaciliśmy wiedzę na temat rektyfikacji w domowym wykonaniu.
Chyba czas najwyższy uaktualnić wymienione przez Ciebie kompendium... :scratch:
Etap stabilizacji i odbioru przedgonu jest jak na razie najtrudniejszym etapem rektyfikacji. Dlatego wielu - dążących do perfekcji - szuka swojej drogi do dopieszczenia tego etapu.
To, że Ty odbierasz w sposób przez Ciebie opisany nie jest żadnym błędem. Jeśli tylko zadowala Twoje potrzeby.
Sposoby odbioru przedgonów polegające na kropelkowaniu czy też zrzutach jeziorka bądź łączenia obydwu sposobów są tylko wariacjami na ten sam temat. Ich wybór jest uzależniony od temperamentu operatora, jego wymagań a także samego sprzętu.
Oczywiście rozmawiamy o rektyfikacji a nie destylacji - prawda?
Ostatnio zmieniony sobota, 15 lut 2020, 14:29 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

kucio1
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: kucio1 »

Na pewno wiele osób by podziękowało za uaktualnienie informacji na temat odbioru przedgonów, stabilizacji oraz pracy z buforem...

[mod: nie cytuj całych postów]
Ostatnio zmieniony niedziela, 23 lut 2020, 13:25 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Jaki jest powód dla którego zalecacie powtórną rektyfikację pogonow, ale już nie przedgonów? Oczywiście zakładam, że ślepotkę się normalnie wyrzuca.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3722
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 282 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: Doody »

Ja zbiram przedgony i gdy uzbiera się około 10l rektyfikuję je ponownie. Żeby było śmieszniej właśnie to robię ;) odbieram jakieś 1,8 do 2l przedgonu z przedgonu i dalej rektyfikuję normalnie jak zawsze. Pierwsze 200-300ml to żóławy płyn o zapachu paliwa rakietowego ;)
Po odebraniu około 7,5 l serca, rektyfikuję jeszcze raz. Za drugim razem jest doslownie z 50-60ml przedgonu. Potem leci już czysty spiryt. Uzyskuję około 7 - 7,2l bardzo dobrego spirytusu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4791
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 559 razy
Otrzymał podziękowanie: 843 razy
Re: Odbiór serca na OLM

Post autor: rozrywek »

keraj96 pisze:robert4you o boziu :) a stanie się coś strasznego jak wyleję 50ml więcej przedgonu
No wziął i wylądował.
Jedna piećdziesiątka wiosny nie czyni.

Pazerność nas gubi.

Dobrze robisz. Jak nie jesteś pewien to wylej to.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzielenie frakcji podczas destylacji”