Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.

Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
artos41
2
Status Alkoholowy: Drinker
Załączniki
Ocena i wybór destylatora aabratka

Postautor: artos41 » sobota, 3 gru 2022, 17:53

Cześć, na forum jestem od kilku miesięcy jednak bez udzielania się, ponieważ jestem dopiero początkującym w dziedzinie psocenia. Zainteresowałem się tematem kilka miesięcy temu i pragnę rozwijać dalej swoje nowe zainteresowanie.

Na początku jak większość świeżaków zacząłem od razu przeglądać alledrogo itp. strony internetowe w celu poszukiwania aparatury. Oczywiście już byłem prawie zdecydowany na co? Oczywiście na rozdmuchane wszędzie aparatury na allegro z zimnymi palcami z tą śmieszną (teraz dla mnie śmieszną - wcześniej tak śmiesznie nie było) elektroniką dzięki której prawie nic nie trzeba robić :odlot:

Na to forum trafilem podczas zgłębiania tematu, poszukiwania dodatkowych informacji i opinii doświadczonych psotników. Po zaczerpnięciu kolejnej garści informacji tutaj zmieniłem już preferencje i górę brał destylator pot-still miedziany (ten który również ma nacisk na potężny marketing). Zgłębiałem, czytałem, odpoczywałem po tych lekturach które były dla mnie fenomenalne (tutaj ukłony dla doświadczonych, którzy chętnie się dzielą swoją wiedzą i nie dziwię się że niektórym już nawet nie odpowiadają na posty jak oni tutaj zostawiają w konkretnych postach swoją wiedzę a większość i tak zakłada nowe posty i pyta o to samo czy mając budżet ok 2 tys. zł zimne palce mogą być :smiech: ).

Do meritum.. po kilku miesiącach mogę śmiało powiedzieć jakiej aparatury chcę i co będzie najważniejsze dla mnie.. Padło na bardzo powszechną teraz aparaturę aabratek. Oczywiście otrzymywanie czystego spirytusu głównie z cukrówki i od czasu do czasu przepuścić jakąś owocówkę lub zbożówkę. Na początku chciałem prostego aabratka bez udogodnień z racji budżetu. Jednak po kolejnym zgłębianiu wiedzy o jego budowie i osprzęcie podjąłem decyzję, że koniecznie musi być to aparatura która będzie przygotowana do dalszej rozbudowy. Niezbędne dla mnie wyposażenie na które pozwoli mi budżet to:
-grzałki elektryczne
-dodatkowy wlew w kręgu
-pomiar cieczy w kegu
-dobre wypełnienie
-OLM,
-KEG 50L,
-3-4 precyzyjne termometry,
-ocieplenie całej aparatury
-wys. pomieszczenia 250 cm więc o wys. nie muszę się martwić ale muszę mieć ją na uwadze
-wziernik
-złączki SMS

To by było na tyle z moich wymagań. Z bufora na ten moment rezygnuje ze względów finansowych, ale dzięki zakupie odpowiedniego aabratka, który będzie dostosowany do dalszej rozbudowy, będę mógł go w przyszłości dołożyć. W czasie zgłębiania wiedzy zakupiłem trochę akcesoriów m.in. dwie beczki 60L do nastawów, dwa cukromierze, dwa alkomierze, wężyki, termometr, mieszadło.

Poniżej kilka destylatorów nad którymi się jeszcze chwilę zastanawiam. Mianowicie:

1 (3000 zł). https://www.olx.pl/d/oferta/destylator-aabratek-lm-olm-CID628-IDPh4CK.html

2 (2599 zł). http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabratek-ka60p16sms-olm-destylator-96-keg-50l-p-916.html

3 (2830 zł). https://mojdestylator.pl/index.php?id_p ... precyzyjny

Pewnie przed podjęciem decyzji jeszcze kilka lektur przede mną i kilka dni, tygodni przed zakupem aczkolwiek budżet max 3 tys. zł i tego będę się trzymał nie przekraczając go. Wszystkie te destylatory są od polecanych producentów na tym forum (pierwszy chyba też?). Tylko u opcji nr 2 nie ma wziernika, ale to pewnie żaden problem dla producenta żeby go dołożyć za dopłatą. Może macie jakieś swoje przemyślenia, doswiadczenie z tymi aparaturami i chcielibyście się podzielić?

Z góry dziękuję bardzo za zainteresowanie się tematem i za wszelkie podpowiedzi i uwagi :witam:
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 gru 2022, 08:22 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

jakis1234
1950
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Postautor: jakis1234 » niedziela, 4 gru 2022, 09:56

Witaj
Aż serce się raduje, że są i tacy nowi forumowicze, którzy najpierw poczytają i wezmą sobie rady do serca :).
Latarka się przydaje, ale bez niej też sobie poradzisz.
Sprzęt jest porządny, nie wiem kto jest producentem tego z OLX, ale wygląda dobrze.
Powodzenie i pochwal się co wybrałeś.
A przy okazji czytania zerknij do tematu:https://alkohole-domowe.com/forum/dlaczego-na-forum-nie-psocimy-t21350.html
Pozdrawiam z opolskiego.

Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » niedziela, 4 gru 2022, 13:24

Szacun Kolego, że najpierw poczytałeś, a dopiero później pytasz. Większość niestety od razu pyta i to setki razy o to samo, a później po naszej negatywnej opinii przeważnie starają się udowodnić, że to jednak oni mają rację (po co więc pytają?).
Sprzęty wydają się OK, a co do Twojego wyboru, to:
- zamów raczej duży ten dodatkowy wlew, bardzo to ułatwia później czyszczenie zbiornika, jak można manewrować w środku ręką, czy jakąś szczotką.
- pomiar cieczy bym sobie odpuścił, bo mając duży wlew widzisz ile jest w środku płynu, poza tym wlewając z beczki wiesz ile tam było. Ja nie mam i nigdy mi tego nie brakowało.
- wziernik można sobie odpuścić, a jak już chcesz go koniecznie mieć, to lepiej zamówić go w formie aromatyzera. Różnica w cenia żadna, a będzie miał 2 funkcje. Można wrzucić tam cytrynkę, czy ziarno i pary przechodząc przez to ładnie zbierają zapach i aromat. Mam i sobie chwalę.
- zbiornik bym wziął 60l, bo zawsze musisz zostawić te 10-20% puste, więc 60-tka jest idealna do wkładów 50 litrowych.
- OLM obowiązkowo, bardzo pomaga
- termometry. Możesz zamówić najtańszego Boleckiego ze sterownikiem do grzałek (pomiary: 1. keg, 2. 10 półka, 3. woda na wyjściu z głowicy, 4. do wyboru)
Jak będziesz zamawiał rurę, to zamów dzieloną na 2 części łączone SMS-em, to później się przyda przy rozbudowie sprzętu. Pewnie zbiornik z płaszczem przekroczy budżet, a szkoda bo to jest super opcja. I to chyba na tyle, mam nadzieję, że pomogłem.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Awatar użytkownika

Skir
1400
Załączniki

Postautor: Skir » niedziela, 4 gru 2022, 19:41

Ja wybrałbym bufor zamiast OLM. I to koniecznie nie na sms`ie. Jak pisze @kiwitom23 termometry! na byle jakich szlag Cię trafi. Zamiast zbiornika z płaszczem pomyśl o zbiorniku z grzałkami @drgrannat - 3x3 łączone szeregowo. Sprawdzają się. Uderzaj do forumowych producentów - zawsze możesz liczyć na wsparcie, przy OLXie już nie
I love the smell of bimber in the morning.

Awatar użytkownika

Doody
3000
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Załączniki

Postautor: Doody » niedziela, 4 gru 2022, 20:30

Skir proszę nie udzielaj rad:
"Wybrałbym bufor zamiast OLM..."
To bardzo zła rada, w świetle tej wiedzy którą mamy. OLM daje nam czystszy produkt a Bufor tylko pomaga w jego uzyskaniu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 gru 2022, 20:31 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

Skir
1400
Załączniki

Postautor: Skir » niedziela, 4 gru 2022, 20:55

@Doody mam inne zdanie. Proces z buforem umożliwia rektyfikację praktycznie prawie bez ingerowania od chwili rozpoczęcia odbioru serca i oszczędność odcinania pogonów. OLM umożliwia szybszy odbiór serca i lepsze odseparowanie przedgonów. Jakbym miał wybierać ze względu na budżet, szczególnie dla poczatkującego, kiedy stabilizacja rektyfikacji może stanowić problem, wybrałbym bufor.
I love the smell of bimber in the morning.

Awatar użytkownika

jakis1234
1950
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Załączniki

Postautor: jakis1234 » niedziela, 4 gru 2022, 22:04

I jak zwykle, każdy może mieć inne zdanie. Ja wybrałbym OLM.
Chociaż, oczywiście najlepiej jedno i drugie :)
Pozdrawiam z opolskiego.

Awatar użytkownika

wolan
700
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Kontakt:
Załączniki

Postautor: wolan » poniedziałek, 5 gru 2022, 21:55

Też uważam, że OLM po sprężynach to podstawa :) bufor tylko ułatwia i zabawę że sprzętem :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
https://mojdestylator.olx.pl

Autor tematu
artos41
2
Załączniki

Postautor: artos41 » środa, 14 gru 2022, 09:47

Kolejne zagadnienie, które mnie nurtuje przed zakupem (a na którym niekoniecznie się znam bo elektryka to nie moja dziedzina). Gdzieś uszło mi uwadze, że mogę zastosować grzałki siłowe, gdyż mam taką instalację w budynku gospodarczym. W sumie całe szczęście, że ta siła jest bo dom zrobiony jest na jednej fazie dlatego z mocą grzałek nie mógłbym przesadzić. Na instalacji siłowej bez problemu działa silnik 5 kW (krajzega). Czy taka przejściówka wystarczy? Do takiej przejściówki będę mógł bezpośrednio podłączyć grzałki w niebieskie gniazda? Skoro mam instalację siłową mogę zastosować trzy grzałki mocy 3x2kW w celu szybszego rozgrzania wsadu? Powinienem coś jeszcze zastosować prócz tego jeżeli chodzi o zasilanie siłowe?

Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Załączniki

Postautor: kiwitom23 » środa, 14 gru 2022, 10:32

Trochę to niejasno opisałeś, ja zrozumiałem że masz dom na jednej fazie, a w budynku gospodarczym masz podłączenie trójfazowe (siłę)? Czy tak? Jeżeli tak, to powinieneś mieć gniazdo trójfazowe, więc zamawiasz system grzewczy trójfazowy i podpinasz go do gniazda. Zresztą z tego co wiem ze względów bezpieczeństwa producenci stosują już od 4kW rozwiązania trójfazowe. Ja takowe mam przy 4kW, a jako że nie gniazda trójfazowe mam w innym miejscu, to po sprawdzeniu mocy bezpieczników, kupiłem przejściówkę (kabel ze zwykłą wtyczką i gniazdem trójfazowym po drugiej stronie) i podpiąłem do normalnego gniazdka. Mając w budynku gospodarczym gniazdo trójfazowe, nic więcej nie potrzebujesz. To z linku jest rozdzielnią, która po odpowiednim podłączeniu umożliwia podpięcie kilku urządzeń, czyli działa jak zwykła "złodziejka".
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
artos41
2
Załączniki

Postautor: artos41 » środa, 14 gru 2022, 11:29

Dokładnie tak ja napisałeś, dom na jednej fazie natomiast z puszki (w murze domu) poprowadzona jest ziemią siła do budynku gospodarczego. Do domowej puszki podprowadzone kable od siły są miedziane, natomiast do budynku gospodarczego od tej puszki podprowadzone jakimś aluminiowym kablem od pffuuuu ruskich :hammer: ( w/g dziadka tak jest :smiech: ), ale o dziwo nic się z tymi przewodami nie dzieje i wytrzymują już ładnych parędziesiąt lat.
Czyli reasumując jeżeli mam w budynku gospodarczym siłę wraz z długim kablem siłowym (wymagany do podprowadzenia do krajzegi) mogę również ten kabel podciągnąć sobie do budynku gdzie będzie stała aparatura i bezpośrednio do tego gniazda trójfazowego wpiąć wtykę od grzałek bez konieczności korzystania z rozdzielni z linku powyżej?

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”