Ocena i wybór destylatora aabratka

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.
Awatar użytkownika

Autor tematu
artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: artos41 »

Cześć, na forum jestem od kilku miesięcy jednak bez udzielania się, ponieważ jestem dopiero początkującym w dziedzinie psocenia. Zainteresowałem się tematem kilka miesięcy temu i pragnę rozwijać dalej swoje nowe zainteresowanie.

Na początku jak większość świeżaków zacząłem od razu przeglądać alledrogo itp. strony internetowe w celu poszukiwania aparatury. Oczywiście już byłem prawie zdecydowany na co? Oczywiście na rozdmuchane wszędzie aparatury na allegro z zimnymi palcami z tą śmieszną (teraz dla mnie śmieszną - wcześniej tak śmiesznie nie było) elektroniką dzięki której prawie nic nie trzeba robić :odlot:

Na to forum trafilem podczas zgłębiania tematu, poszukiwania dodatkowych informacji i opinii doświadczonych psotników. Po zaczerpnięciu kolejnej garści informacji tutaj zmieniłem już preferencje i górę brał destylator pot-still miedziany (ten który również ma nacisk na potężny marketing). Zgłębiałem, czytałem, odpoczywałem po tych lekturach które były dla mnie fenomenalne (tutaj ukłony dla doświadczonych, którzy chętnie się dzielą swoją wiedzą i nie dziwię się że niektórym już nawet nie odpowiadają na posty jak oni tutaj zostawiają w konkretnych postach swoją wiedzę a większość i tak zakłada nowe posty i pyta o to samo czy mając budżet ok 2 tys. zł zimne palce mogą być :smiech: ).

Do meritum.. po kilku miesiącach mogę śmiało powiedzieć jakiej aparatury chcę i co będzie najważniejsze dla mnie.. Padło na bardzo powszechną teraz aparaturę aabratek. Oczywiście otrzymywanie czystego spirytusu głównie z cukrówki i od czasu do czasu przepuścić jakąś owocówkę lub zbożówkę. Na początku chciałem prostego aabratka bez udogodnień z racji budżetu. Jednak po kolejnym zgłębianiu wiedzy o jego budowie i osprzęcie podjąłem decyzję, że koniecznie musi być to aparatura która będzie przygotowana do dalszej rozbudowy. Niezbędne dla mnie wyposażenie na które pozwoli mi budżet to:
-grzałki elektryczne
-dodatkowy wlew w kręgu
-pomiar cieczy w kegu
-dobre wypełnienie
-OLM,
-KEG 50L,
-3-4 precyzyjne termometry,
-ocieplenie całej aparatury
-wys. pomieszczenia 250 cm więc o wys. nie muszę się martwić ale muszę mieć ją na uwadze
-wziernik
-złączki SMS

To by było na tyle z moich wymagań. Z bufora na ten moment rezygnuje ze względów finansowych, ale dzięki zakupie odpowiedniego aabratka, który będzie dostosowany do dalszej rozbudowy, będę mógł go w przyszłości dołożyć. W czasie zgłębiania wiedzy zakupiłem trochę akcesoriów m.in. dwie beczki 60L do nastawów, dwa cukromierze, dwa alkomierze, wężyki, termometr, mieszadło.

Poniżej kilka destylatorów nad którymi się jeszcze chwilę zastanawiam. Mianowicie:

1 (3000 zł). https://www.olx.pl/d/oferta/destylator- ... Ph4CK.html

2 (2599 zł). http://stalowkasklep.pl/kolumna-aabrate ... p-916.html

3 (2830 zł). https://mojdestylator.pl/index.php?id_p ... precyzyjny

Pewnie przed podjęciem decyzji jeszcze kilka lektur przede mną i kilka dni, tygodni przed zakupem aczkolwiek budżet max 3 tys. zł i tego będę się trzymał nie przekraczając go. Wszystkie te destylatory są od polecanych producentów na tym forum (pierwszy chyba też?). Tylko u opcji nr 2 nie ma wziernika, ale to pewnie żaden problem dla producenta żeby go dołożyć za dopłatą. Może macie jakieś swoje przemyślenia, doswiadczenie z tymi aparaturami i chcielibyście się podzielić?

Z góry dziękuję bardzo za zainteresowanie się tematem i za wszelkie podpowiedzi i uwagi :witam:
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 gru 2022, 08:22 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: jakis1234 »

Witaj
Aż serce się raduje, że są i tacy nowi forumowicze, którzy najpierw poczytają i wezmą sobie rady do serca :).
Latarka się przydaje, ale bez niej też sobie poradzisz.
Sprzęt jest porządny, nie wiem kto jest producentem tego z OLX, ale wygląda dobrze.
Powodzenie i pochwal się co wybrałeś.
A przy okazji czytania zerknij do tematu:https://alkohole-domowe.com/forum/dlacz ... 21350.html
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: kiwitom23 »

Szacun Kolego, że najpierw poczytałeś, a dopiero później pytasz. Większość niestety od razu pyta i to setki razy o to samo, a później po naszej negatywnej opinii przeważnie starają się udowodnić, że to jednak oni mają rację (po co więc pytają?).
Sprzęty wydają się OK, a co do Twojego wyboru, to:
- zamów raczej duży ten dodatkowy wlew, bardzo to ułatwia później czyszczenie zbiornika, jak można manewrować w środku ręką, czy jakąś szczotką.
- pomiar cieczy bym sobie odpuścił, bo mając duży wlew widzisz ile jest w środku płynu, poza tym wlewając z beczki wiesz ile tam było. Ja nie mam i nigdy mi tego nie brakowało.
- wziernik można sobie odpuścić, a jak już chcesz go koniecznie mieć, to lepiej zamówić go w formie aromatyzera. Różnica w cenia żadna, a będzie miał 2 funkcje. Można wrzucić tam cytrynkę, czy ziarno i pary przechodząc przez to ładnie zbierają zapach i aromat. Mam i sobie chwalę.
- zbiornik bym wziął 60l, bo zawsze musisz zostawić te 10-20% puste, więc 60-tka jest idealna do wkładów 50 litrowych.
- OLM obowiązkowo, bardzo pomaga
- termometry. Możesz zamówić najtańszego Boleckiego ze sterownikiem do grzałek (pomiary: 1. keg, 2. 10 półka, 3. woda na wyjściu z głowicy, 4. do wyboru)
Jak będziesz zamawiał rurę, to zamów dzieloną na 2 części łączone SMS-em, to później się przyda przy rozbudowie sprzętu. Pewnie zbiornik z płaszczem przekroczy budżet, a szkoda bo to jest super opcja. I to chyba na tyle, mam nadzieję, że pomogłem.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: Skir »

Ja wybrałbym bufor zamiast OLM. I to koniecznie nie na sms`ie. Jak pisze @kiwitom23 termometry! na byle jakich szlag Cię trafi. Zamiast zbiornika z płaszczem pomyśl o zbiorniku z grzałkami @drgrannat - 3x3 łączone szeregowo. Sprawdzają się. Uderzaj do forumowych producentów - zawsze możesz liczyć na wsparcie, przy OLXie już nie
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: Doody »

Skir proszę nie udzielaj rad:
"Wybrałbym bufor zamiast OLM..."
To bardzo zła rada, w świetle tej wiedzy którą mamy. OLM daje nam czystszy produkt a Bufor tylko pomaga w jego uzyskaniu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 gru 2022, 20:31 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: Skir »

@Doody mam inne zdanie. Proces z buforem umożliwia rektyfikację praktycznie prawie bez ingerowania od chwili rozpoczęcia odbioru serca i oszczędność odcinania pogonów. OLM umożliwia szybszy odbiór serca i lepsze odseparowanie przedgonów. Jakbym miał wybierać ze względu na budżet, szczególnie dla poczatkującego, kiedy stabilizacja rektyfikacji może stanowić problem, wybrałbym bufor.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: jakis1234 »

I jak zwykle, każdy może mieć inne zdanie. Ja wybrałbym OLM.
Chociaż, oczywiście najlepiej jedno i drugie :)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: wolan »

Też uważam, że OLM po sprężynach to podstawa :) bufor tylko ułatwia i zabawę że sprzętem :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: artos41 »

Kolejne zagadnienie, które mnie nurtuje przed zakupem (a na którym niekoniecznie się znam bo elektryka to nie moja dziedzina). Gdzieś uszło mi uwadze, że mogę zastosować grzałki siłowe, gdyż mam taką instalację w budynku gospodarczym. W sumie całe szczęście, że ta siła jest bo dom zrobiony jest na jednej fazie dlatego z mocą grzałek nie mógłbym przesadzić. Na instalacji siłowej bez problemu działa silnik 5 kW (krajzega). Czy taka przejściówka wystarczy? Do takiej przejściówki będę mógł bezpośrednio podłączyć grzałki w niebieskie gniazda? Skoro mam instalację siłową mogę zastosować trzy grzałki mocy 3x2kW w celu szybszego rozgrzania wsadu? Powinienem coś jeszcze zastosować prócz tego jeżeli chodzi o zasilanie siłowe?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: kiwitom23 »

Trochę to niejasno opisałeś, ja zrozumiałem że masz dom na jednej fazie, a w budynku gospodarczym masz podłączenie trójfazowe (siłę)? Czy tak? Jeżeli tak, to powinieneś mieć gniazdo trójfazowe, więc zamawiasz system grzewczy trójfazowy i podpinasz go do gniazda. Zresztą z tego co wiem ze względów bezpieczeństwa producenci stosują już od 4kW rozwiązania trójfazowe. Ja takowe mam przy 4kW, a jako że nie gniazda trójfazowe mam w innym miejscu, to po sprawdzeniu mocy bezpieczników, kupiłem przejściówkę (kabel ze zwykłą wtyczką i gniazdem trójfazowym po drugiej stronie) i podpiąłem do normalnego gniazdka. Mając w budynku gospodarczym gniazdo trójfazowe, nic więcej nie potrzebujesz. To z linku jest rozdzielnią, która po odpowiednim podłączeniu umożliwia podpięcie kilku urządzeń, czyli działa jak zwykła "złodziejka".
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: artos41 »

Dokładnie tak ja napisałeś, dom na jednej fazie natomiast z puszki (w murze domu) poprowadzona jest ziemią siła do budynku gospodarczego. Do domowej puszki podprowadzone kable od siły są miedziane, natomiast do budynku gospodarczego od tej puszki podprowadzone jakimś aluminiowym kablem od pffuuuu ruskich :hammer: ( w/g dziadka tak jest :smiech: ), ale o dziwo nic się z tymi przewodami nie dzieje i wytrzymują już ładnych parędziesiąt lat.
Czyli reasumując jeżeli mam w budynku gospodarczym siłę wraz z długim kablem siłowym (wymagany do podprowadzenia do krajzegi) mogę również ten kabel podciągnąć sobie do budynku gdzie będzie stała aparatura i bezpośrednio do tego gniazda trójfazowego wpiąć wtykę od grzałek bez konieczności korzystania z rozdzielni z linku powyżej?
Awatar użytkownika

Autor tematu
artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: artos41 »

Cześć Panowie ;)

Na wstępnie chciałbym podziękować wszystkim za Wasze rady oraz wskazówki, które zawarte są na tym forum. Pomogły mi one podjąć właściwą decyzję dotyczącą zakupu odpowiedniego sprzętu z odpowiednim wyposażeniem. Po śledzeniu tego forum od mniej więcej jesieni 2022 roku, zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy stwierdziłem, że jestem już gotów przeprowadzić swoje pierwsze nastawy oraz cały proces. Także na początek zacząłem rozmowę z polecanymi konstruktorami i po przeprowadzeniu kilku rozmów oraz porównań różnych sprzętów wybór padła na kolumnę Akasa (kolumna była skonfigurowana pod moje założenia finansowe):

Keg 50L, grzałki 3x2 kW, kolumna 60,3, system OLM, wypełnienie KO + Cu (osobno), dodatkowy katalizator, aby nie trzeba było przesypywać KO na Cu, reszta widoczna na zdjęciu chyba :)

NASTAW:
10 kg cukru, 36l wody, drożdże Moska Style (paczka) - początkowe BLG na cukromierzu ok. 21
06.04.2023r - zrobiłem pierwszy nastaw w celu doczyszczenia kolumny
20.04.2023r - przerobione ładnie do BLG -4 w temp. ok. 20 stopni, zlanie znad osadu i do klarowania grawitacyjnego
23.04.2023 - puszczenie na kolumnę

Proces udało się przeprowadzić wzorcowo według zaleceń producenta, których starałem się trzymać + wiedza zdobyta tutaj

Dzięki temu forum mogłem spokojniej podejść do przeprowadzenia całego procesu bo po prostu już wiedziałem z grubsza co z czym i do czego, dlatego też nie będę się rozpisywał jak ten proces był prowadzony bo oczywiście każdy musi znaleźć swoją własną drogę. Oczywiście byłem przygotowany na wszelkie niespodzianki dlatego kolumna była pod moim stałym nadzorem. Otrzymałem ok, 5l spirytusu technicznego (który przeznaczę na dezynfekcję). Napisałem około, ponieważ z racji wczorajszej późnej już godziny kończenia procesu otworzyłem zaworek na ful pod koniec procesu i odbierałem do temp. w kegu 98,5. Zrobiłem tak tylko dlatego, że był to pierwszy proces oraz otrzymany surowiec to spirytus techniczny. Zamiar był taki aby poznać kolumnę i zobaczyć ,,jak się zachowuje", przy jakiej mocy zalewa kolumnę, jakie mam RR, czego jeszcze mi brakuje i wydaje mi się że cel osiągnąłem.

Jeszcze raz Panie i Panowie dziękuję za to, że mogę tutaj być między Wami i zdobywać tak cenną wiedzę :D :poklon;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: użytkownik usunięty »

Pięknie, ślicznie, dynamicznie :ok:
Dobry wybór.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: jakis1234 »

Oby takich użytkowników jak najwięcej.
Gratulacje i powodzenia.
Napisz, gdy przejdziesz na inny surowiec.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: artos41 »

Cześć wszystkim :)

Odgrzewam swój post, aby zdawać informację co jakiś czas o nowościach, jakie się u mnie pojawiają i cały czas dziękując wszystkim za tę kopalnię wiedzy.
Po przeprowadzeniu kilku procesów otrzymałem kilkanaście litrów surówki z cukru (w ok. 20,5 *C alkoholomierz precyzyjny pokazuje 96 - 96,5%). Będę powoli przygotowywał się do metody 2,5, aby uzyskać jak najbardziej wyczyszczony spirytus, który mam zamiar przeznaczać na nalewki oraz na poszukiwanie nowych doświadczeń smakowych.
I co dalej?
Zdecydowałem się około dwa miesiące temu (dość szybko) na zrobienie zacieru na lenia z wykorzystaniem skrobi ziemniaczanej Grula z Biedronki. Zachęciły mnie do tego Wasze pozytywne opinie na temat tego surowca. Zacierałem według Waszych zaleceń, dzięki temu na 13 kg skrobi i 39 L wody uzyskałem 22 BLG co wydaje mi się bardzo dobrym wynikiem (potrzebnie/niepotrzebnie dodałem 20 g kwasku cytrynowego). Musiałbym zerknąć na notatki, ale jak mnie pamięć nie myli drożdże Black Label poradziły sobie w nieco ponad tydzień. Po zlaniu znad osadu poddałem klarowaniu grawitacyjnemu na ok. dwa tygodnie (brak czasu na przepuszczenie). Sklarowało się lepiej niż cukrówka. Przyjąłem sobie osiągnięcie wódki 40% po jednokrotnej bardzo uczciwej rektyfikacji odbierając wolniej niż pozwala mi na to kolumna (pewnie kiedyś spróbuję poddać ją dwukrotnej rektyfikacji).
Wynik?
4,5 L serca 96,5%
0,5 L przedgonu
1 L pogonu
Po dwóch tygodniach przetrzymywania tylko pod położną nakrętką na gąsiarku rozrobiłem do kilu butelek 0,5 L w różnych kombinacjach
0,5 L - 60%
0,5 L - 50 %
0,5 L - 40 %
0,5 L - 50 % z płatkami amerykańskimi mocno palonymi (ok. 1g) - przetrzymywanie ok. 5 tygodni
0,5 L - 60 % z płatkami amerykańskimi średnio palonymi (ok. 1g) - przetrzymywanie ok. 5 tygodni
0,5 L - 40 % z płatkami francuskimi średnio palonymi (ok. 1g) - przetrzymywanie ok. 5 tygodni
0,5 L - 40 % z płatkami naturalnymi (ok.1,5g) - przetrzymywanie ok. 5 tygodni
Chyba była jeszcze jakaś konfiguracja z płatkami ale piszę z głowy więc nie chcę pisać nieprawdy
Moim celem było otrzymanie wódki czystej 40% i tak rozrobię pozostałą część, ale żeby wszystkiego tak nie zrobić to część poszła właśnie na eksperymenty w celu poszukiwania swoich smaków.

Skosztowanie czystej 50% odczucia:
Po raz pierwszy jeden kieliszeczek skosztowany po tygodniu (po rozrobieniu), jest dobrze albo troszkę lepiej jak dobrze, ale jeszcze to nie to.
Po miesiącu już czuję wygładzenie się i układanie się pyrki - kosztowane wczoraj
Kolejna degustacja po 3 miesiącach

Wnioski?
Po raz setny dziękuję koledzy za pozyskaną wiedzę tutaj a zwłaszcza dziękuję wszystkim co robią eksperymenty i chętnie dzielą się tym na forum. Też pewnie w kolejnym poście, który będzie w tym miejscu za kilka miesięcy, postanowię zdać relację smakowe z wódki skrobiowej dębionej w różnej konfiguracji. Mieliście racje co do kolejności przechodzenia z cukru na rzecz skrobi, zbóż, owoców.
Chciałbym przerobić jak najbardziej jeszcze zboże w tym roku i postawić coś z tego na swoim weselu (na stół wiejski planuję skrobię, zboże i cytrynówkę Bodzia). Powinienem się wyrobić do czerwca 2024 choć czas ucieka a wszystko co dobre musi się układać i potrzeba czasu.

Ukłony dla Was :poklon; i wszystkiego dobrego :witam:

użytkownik usunięty
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo fajne Blg :ok:
Troszeczkę dużo tego przedgonu, moim zdaniem. Z identycznych proporcji, z tej samej skrobii, mam w porywach 350ml. Liczysz ten przedgon łącznie z płuczką olm? Uzysk - jak najbardziej 🆗.
Awatar użytkownika

Autor tematu
artos41
50
Posty: 58
Rejestracja: środa, 16 lis 2022, 10:30
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: artos41 »

Tak, płukanie OLM traktuję jako przedgon zawsze 100 ml odbierane do osobnej buteleczki. Będą dodawane sukcesywnie do kolejnych wsadów.
Czyli samego przedgonu mam ok. 400 ml, wychodzi podobnie jak u Ciebie :)

użytkownik usunięty
Re: Ocena i wybór destylatora aabratka

Post autor: użytkownik usunięty »

Dokładnie, o to mi chodziło.
Tak, wódeczka musi swoje odstać. Warto :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”