Niesamowite drożdże !!! ALCOTEC TURBO PURE 48

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Durik »

Od niedawna jestem na tym forum ale dzięki niemu przekwalifikowałem sie z babuni na drozdże gorzelnicze. Stwierdzam że są rewelacyjne. Na pierwszy strzał poszły alcotec TURBO PURE 48. Zrobione wszystko zgodnie z opisem z 6 kg cukru, pracowały dokładnie 48 godzin od poniedziałku do środy, dzisiaj przerobione i wyszło 8 litrów 40% psoty !!!

Jutro zamierzam zarobić T3 i 10-12 kg. Zobaczymy czy też będzie taka rewelacja.

Pozdrawiam
koncentraty wina

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: Durik »

Dzisiaj jestem troszke mniej zadowolony - po rozmajeniu okazało sie że psota zrobiła sie lekko mleczna!!!! Może ktoś wie dlaczego??
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: radius »

Ktoś wie, tylko już nie ma ochoty po raz sto dwudziesty któryś pisać jednego i tego samego, co już jest opisane na forum ;/ Kolego, wyszukiwarka działa, nie idź na łatwiznę, poszperaj trochę w tematach :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: mtx »

Witam.

Kolego "Durik" zmętnienie po rozrobieniu to nie kwestia drożdży a wody - "zbyt bardzo mineralna"
Poszukaj na forum co z tym zrobić i jaką wodę używać...

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: pokrec »

To nie woda. To jakieś estry i inne syfki w psocie, które nadają jej specyficzny, bimbrowy aromat dobrze sie rozpuszczają w etanolu a słabo w wodzie. Zmniejszenie stężenia etanolu powoduje ich wytrącenie.
Dlatego m. in psotę przed drugim psoceniem warto rozwodnić.
Śliwowica, raki, czy calvados mętnieją zawsze, jak sie je rozmai wodą. Raki (turecka anyżówka) po rozrobieniu z wodą pół na pół robi się jak mleko z wodą.
Sprawdzałem to także na wodzie osobiście destylowanej, nie zawierającej żadnych minerałów. Też mętnieje.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: mtx »

pokrec, faktycznie masz rację ale ja zakładam że kolega Durik robił cukrówkę
(pisał o tym na samym poczatku). Spirytus tak jak pisałeś mętnieje przez estry
ale jeśli nie dodawało by się wody to by nie mętniał ;). Też miałem taki problem
tylko, że bardzo długo używałem po prostu przegotowanej kranówki i zawsze
wychodziło bardzo dobrze. Dopiero od niedawna zaczęło mi mętnieć i okazało się, że
w "wodociągach" coś porobili i teraz taka chu..owa z kranu leci, że nawet pić się jej nie chce.
Zacząłem szukać na forum co mogę z tym zrobić i znalazłem posty o wodzie właśnie,
żeby używać destylowaną, demineralizowaną, mineralną niegazowaną słabo nasyconą minerałami itp.
Wypróbowałem destylowaną i teraz nic nie mętnieje, spirytus rozrabiam do 40% i wychodzi idealnie klarowny a różnic w smaku nie zauważyłem. Dlatego w swoim poście powyżej napisałem, że mętnienie zależy od wody jakiej używamy do rozrabiania.

Pozdrawiam :piwo:
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 lut 2012, 12:02 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przecinki stawiamy przed "że" a nie po. Kosmetyka tekstu

Autor tematu
Durik
350
Posty: 364
Rejestracja: poniedziałek, 13 lut 2012, 11:24
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: Durik »

To pewnie ta woda!!! Bardzo się zdziwiłem bo to nie pierwsza psota na kranówce. Zrobi się kolorową i będzie OK.

Ale wracając do wydajności to jest niesamowita. Mój teść z wieloletnim doświadczeniem patrzył na mnie strasznie dziwnie jak mu powiedziałem, że 48 godz cukier pracował nawet się ze mnie trochę podśmiechiwał no bo jak to możliwe w takim czasie - a teraz kazał sobie też zamówić takie drożdże.
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 lut 2012, 19:57 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie litery
Awatar użytkownika

eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Niesamowite drożdże !!

Post autor: eeic39 »

@Durik tak to jest ze starszym pokoleniem, które jeszcze mentalnie tkwi w zamierzchłych czasach. Moja Mamuśka "bimbrowniczka" też do mnie mówiła, że gó..no wiem i śpię w nogach. Gdy Ją wreszcie namówiłem na drożdże gorzelnicze i środek klarujący, to teraz za każdym razem - synciu, a nie zamówiłbyś przy okazji i dla mamusi? :lol: :lol:

Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”