Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Autor tematu
Fiszaae
1
Załączniki
Myjka ultradźwiękowa

Postautor: Fiszaae » czwartek, 13 gru 2018, 16:15

Cześć. Planuję zakup myjki ultradźwiękowej. Sporo się o tym naczytałam, ale jednak co praktyka to praktyka. Ktoś miał okazję korzystać?? Jak szerokie jest zastosowanie??

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

JanOkowita
2000
Krótko o sobie: Parmezan i Ementaler, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki
Re: Myjka ultradźwiękowa

Postautor: JanOkowita » czwartek, 13 gru 2018, 18:00

Można w niej postarzać destylaty jeśli ma zbiornik na przedmioty wykonany ze stali KO. Kilka minut traktowania ultradźwiękami daje efekt kilku miesięcy leżakowania. Sam takiej myjki nie mam, ale miałem okazję spróbować świeżego kilkudniowego calvadosa w ten sposób potraktowanego.
Drożdże Szlacheckie najlepszym przyjacielem człowieka.
Zajrzyj do naszego Forumowego Sklepu. Masz specjalne warunki jako Forumowicz :poklon;
alkohole-domowe.pl

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » poniedziałek, 17 gru 2018, 18:47

Czy aby nie opisujesz tego zbyt kolorowo? Bo jeśli ma tak być to ja już zamawiam na allegro taką maszynkę, jest tu ktoś kto to praktykował?:)

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » poniedziałek, 17 gru 2018, 23:15

Po przeglądnięciu tematu jestem trochę rozczarowany, większość użytkowników używa tanich myjek z biedronki czy Lidla ktore według mnie nie mogą dobrze działać, ciekawe jaką mocą dysponują w ogóle ? 0.1w?
Czas mnie goni więc na szybko zdecydowałem się samemu zbudować taką myjkę i w tym miejscu jestem zdziwiony, że nikt tego jeszcze tu nie robił bo jeśli tak swietnie to działa to czemu by nie zainwestować 150 zł i zrobić sprzęt który będzie naprawdę przynosić pozytywne efekty ?

Jako przetwornik chce użyć tego :
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7200886752
Do tego jakiś wzmacniacz + generator. Docelowo przetwornik ma być zanurzony w balonie 40l razem z bimbrem zaprawionym dębem. Jest ktoś w stanie ocenić mój pomysł?

czytam
300
Załączniki

Postautor: czytam » poniedziałek, 17 gru 2018, 23:26

W opisie przedmiotu podano, że zasilanie to 230V. Po co w takim razie wzmacniacz i generator? Chcesz przetwornik zasilany sieciowo wrzucić do balona z alkoholem? Nie obawiasz się zwarcia czy porażenia?
Jeżeli jednak zbudujesz wanienkę, to jak przymocujesz przetwornik? Jest trochę problemów do rozwiązania, ale efekty mogą być ciekawe.

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » wtorek, 18 gru 2018, 08:17

Opis jest wzięty nie wiem skąd, te przetworniki pracują na prądzie stałym i niezbędny jest wzmacniacz z generatorem - podłączenie go pod 230 to jak zrobienie tego samego z kolumną głośnikową.. wanienki nie mam zamiaru budować bo docelowo taki przetwornik będzie wrzucamy do różnych naczyń z alkoholem, oczywiście przed tym sterylnie zabezpieczony z zewnątrz łącznie z przewodem .

Awatar użytkownika

jurek1978
700
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Załączniki

Postautor: jurek1978 » wtorek, 18 gru 2018, 08:32

Ja mam myjkę za 300 zł chyba z tego co pamiętam i leży w piwnicy. Widać nie mam tak czułego podniebienia :)

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » wtorek, 18 gru 2018, 08:48

Może po prostu jest zbyt słaba do osiągnięcia tego efektu? Jeśli w sobie ma taki przetwornik :
https://1.allegroimg.com/s512/0147bb/2bbc0b2f4aedbc2083a4b987eb91
To według mnie nic nadzwyczajnego, jest po prostu za słaby. W tych ultra dźwiękowych musi coś być, za dużo jest pozytywnych komentarzy :D

Ps przetwornik o którym wyżej wspomniałem 60w wystarcza na pojemność 10l destylatu.

@ koniec końców z powodu czasu którego nie mam i niechęci znajomego elektryka do stworzenia takiego urządzenia zamówiłem sobie gotową myjkę ct410A, ponoć 100w ultradźwięków w 5 l wygląda imponująco.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 gru 2018, 11:37 przez dooomino, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

jurek1978
700
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Załączniki

Postautor: jurek1978 » wtorek, 18 gru 2018, 12:06

No sprzęt konkretny ale i cena pewnie zacna. Muszę po nowym roku wrócić do tematu ultradźwięków :)

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » wtorek, 18 gru 2018, 13:16

Jak tylko dojdzie to testy udostępnienie w tym temacie, jeśli będzie to tak pięknie działać to wtedy skonstruuje własną konstrukcje na przetwornikach 100watowych X4 wtedy na Każda little destylatu będzie przypadać 10w ultradźwięków.

Dario3
50
Załączniki

Postautor: Dario3 » wtorek, 18 gru 2018, 14:33

jeśli będzie to tak pięknie działać to wtedy skonstruuje własną konstrukcje na przetwornikach 100watowych X4

Rozumiem "niechęć znajomego elektryka" do skonstruowania myjki ultradźwiękowej. Każdy, kto choć trochę siedzi w tym temacie, wie, że samodzielna konstrukcja takiego urządzenia, które ma działać więcej niż kilka włączeń jest bardzo trudna. Wbrew pozorom jest dużo problemów natury mechanicznej, a jeszcze więcej związanych z samą elektroniką. Zwłaszcza przy mocach o których piszesz.
Najbardziej sensowny jest zakup nowego urządzenia z gwarancją. Jakakolwiek naprawa (w 99% przypadków) urządzeń z drugiego obiegu to najczęściej koszt od kilkuset złotych w górę - wymiana przetworników, spoiwa i tranzystorów mocy.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » wtorek, 18 gru 2018, 15:04

Akurat jeśli chodzi o zlutowanie całości to nie jest jakimś problemem dla znajomego tu chodzi o brak czasu z jego strony przed świętami każdy o coś prosi + brak niektórych elementów niezbędnych do złożenia tego, istniało duże prawdopodobieństwo, że wszystko nie doszło by przed świętami a to właśnie na święta muszę poprawić destylat :D
Uszkodzone myjki to też dobry pomysł jeśli tylko jest udostępniony schemat to bez problemu idzie je naprawić.
Koszt nowego takiego urządzenia z taką mocą to chyba tysiące, nawet nie sprawdzałem ile dokładnie bo przypadkowo trafiłem na myjkę z przetwornikami 8x 60w za 10 000 zł. Przetworniki 100watowe to koszt 150zl, do tego prosty generator funkcyjny- gotowe płytki można dorwać za 140zł no i wzmacniacz - tu akurat nie potrafię napisać jeszcze nic sensownego, transformator w sumie mam (100zl) a końcówka mocy hm .. dopiero się Zagłębie w temat nie wiem czy normalne tranzystory ciągną taką częstotliwość ale według tego opisu przykładowego wzmacniacza z google :
https://www.velleman.eu/products/view/?country=fr&lang=pl&id=349710

Wzmacnia pasmo do 40khz.

czytam
300
Załączniki

Postautor: czytam » wtorek, 18 gru 2018, 17:19

Napisałeś o 230 dołączonym do głośnika. Jest pewna analogia. Ten przetwornik, to jak cewka glośnika z kopułką. Metalowa wanna pełni rolę membrany i to dopiero jest głośnik, czyli myjka. Jak pisał jeden z przedmówców, jest kilka problemów mechanicznych. O elektrycznycy nie wspominam ale skoro opis przedmiotu jest nieprawidłowy, to skąd wiesz, jak powinien być wzbudzany ten przetwornik (kształt fali, napięcie, moc, częstotliwość)?

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » piątek, 28 gru 2018, 17:43

Miałem w końcu czas przetestować swoją myjkę, jednak byłem zmuszony zakupić model PS-30A 6 L 180w ultradźwięków i 200w mocy grzałki. Przy pierwszej próbie wlałem zwykłą przepalanke która po 30min w temperaturze 50 stopni bardzo ładnie pachnie - ktoś ma doświadczenie na jakiej temperaturze najlepiej pracować?

Awatar użytkownika

dynio
350
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Załączniki

Postautor: dynio » sobota, 29 gru 2018, 15:47

@dooomino też jestem zainteresowany tym sprzętem, ale pod kątem starzenia whisky i bourbonów. Masz może destylat ze słodu lub kuku, żeby zrobić test i opisać wyniki?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » niedziela, 30 gru 2018, 12:23

Niestety nie co najwyżej destylat po płatkach dębowych. Co do myjki.. według mnie przydała by się jeszcze większa moc ultradźwięków pozwoliło by to szybciej postarzeć alkohol, do tego 6l to dość mało z tego względu, że po np 40minutach pracy samych ultradźwięków zawartość łapie już ponad 45 stopni c a przy tej temperaturze trzeba robić już przerwy, ja włączam 2x 45minut dla 5l własnego trunku.

Awatar użytkownika

dynio
350
Załączniki

Postautor: dynio » niedziela, 30 gru 2018, 12:31

Spróbuj (jeżeli sie zmieści) destylat wsadzić np w 5L damce, a nie bezpośrednio do myjki. Gdzieś widziałem taki filmik. (można ją zamknąć, ale oczywiście trzeba pilnować skoku ciśnienia od wzrostu temp)

dooomino
100
Załączniki

Postautor: dooomino » niedziela, 30 gru 2018, 15:25

Dlaczego nie wlewać bezpośrednio? Myjka jest dość wąska, taka sama nie wejdzie do niej.

Awatar użytkownika

dynio
350
Załączniki

Postautor: dynio » niedziela, 30 gru 2018, 15:43

Chodziło mi o to, że jednym ze sposobów starzenia jest podnoszenie temp do poziomu ok 50°, więc to byloby takie 2w1

Wróć do „Po Godzinach”