Znaleziono 14 wyników

autor: mistyczny_wonsz
sobota, 16 wrz 2023, 10:22
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino aronia-jabłko - mała wydajność ilości soku z aronii?
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 751

Wino aronia-jabłko - mała wydajność ilości soku z aronii?

Mam małą zagwozdkę odnosnie ilości uzyskanego soku z aronii :scratch: Nastawiłem baniak 34L wina aroniowo-jabłkowego, proporcje były następujące(wszystko już zapisane sumarycznie, bez podziału na I i II partie): -17 kg aronii -13,6 L wody -8,65 kg cukru * 0,6 L = 4,11 L -10,9 L soku jabłkowego nie w...
autor: mistyczny_wonsz
sobota, 5 sie 2023, 11:20
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1640

Re: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji

Wystarczy poczekać. Piro chroni przed utlenianiem, więc po dodaniu możesz trochę pomieszać, żeby przyspieszyć odgazowanie. Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka Mała aktualizacja, jednak nie musiałem dodawać dodatkowej siarki :D następnego dnia po dodaniu pierwszej dawki 1g/10L bulgotalo m...
autor: mistyczny_wonsz
niedziela, 30 lip 2023, 14:51
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1640

Re: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji

Tak, musisz dać pełną dawkę. Siarka się utlenia i poprzednia dawka już nie działa. Zrobiłeś błąd dosładzając, to się robi jak już masz pewność, że drożdże padły, po zrobieniu próby. Teraz to mogą paść od alkoholu, jeżeli robiłeś wino w miarę mocne. Co do ksylitolu - ja nie odróżniam czy wino jest s...
autor: mistyczny_wonsz
niedziela, 30 lip 2023, 12:00
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1640

Re: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji

Właśnie butelkowałbym już te 2 msc temu gdyby nie fakt, że było zbyt mocno wytrawne, ta aronia jednak troszkę cukru potrzebuje do smaku, więc jak poczekam to znowu będzie full wytrawne :hmm: Myślę, że spróbuję zasiarkować, tylko jak dodałem już te 0,8g to mogę to odjąć od tych 4-5g czy musi wlecieć ...
autor: mistyczny_wonsz
niedziela, 30 lip 2023, 09:47
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1640

Wino aroniowo-jabłkowe - siarkowanie nie zatrzymało fermentacji

Cześć, mam małą zagwozdkę - wczoraj planowałem butelkowanie już prawie rocznego winka aroniowo-jabłkowego, wszystko wyczysciłem, przygotowałem, zlewam do wiadra i... gazowane! A rurkę obserwowalem i nic nie było widać :shock: Jakoś 2 msc temu dosładzałem na pół wytrawne, najwidoczniej drożdże znów r...
autor: mistyczny_wonsz
niedziela, 11 gru 2022, 16:03
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino aroniowo-jabłkowe - czy zastosować płatki dębowe?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1966

Wino aroniowo-jabłkowe - czy zastosować płatki dębowe?

Witam forumowiczów :) Leżakuje mi w piwnicy półwytrawne winko aroniowo-jablkowe, które już nie pracuje. Winko jest jeszcze młode, bo ma ok. 3 miesiące ale już bardzo mi smakowało przy degustacji przy zlewaniu znad osadu. Zastanawiam się czy warto do niego dodać jakieś platki debowe na miesiąc? Można...
autor: mistyczny_wonsz
wtorek, 6 wrz 2022, 23:17
Forum: Wina Różne
Temat: Wino z hibiskusa na zimno - po jakim czasie oddzielić susz?
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 5550

Wino z hibiskusa na zimno - po jakim czasie oddzielić susz?

Witam wszystkich, nastawiłem dzisiaj wino hibiskusowe na zimno wg tego przepisu: http://skipior-alkohole.pl/wino-hibiskusowe/ (wersja bez rodzynek) ,jednak mam dylemat co do tego po jakim czasie oddzielić susz hibiskusa od nastawu. W przepisie jest 14 dni, jednak słyszałem ze niektórzy robią to np. ...
autor: mistyczny_wonsz
wtorek, 6 wrz 2022, 20:45
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino porzeczkowe - dylemat czy zlewać znad osadu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3157

Re: Wino porzeczkowe - dylemat czy zlewać znad osadu

Dzięki Panowie za wszystkie odpowiedzi, winko zlałem, balon umyłem, dosłodziłem winko i jeszcze przez jeden dzień bulgotało. Teraz znowu się uspokoiło, dałem baniaczek do piwnicy i zobaczę jak się winko będzie miało za kilka miesięcy. A jakie dałeś drożdże? Bo mało które drożdże winne , no może poza...
autor: mistyczny_wonsz
piątek, 2 wrz 2022, 22:41
Forum: Wina Owocowe
Temat: Wino porzeczkowe - dylemat czy zlewać znad osadu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3157

Wino porzeczkowe - dylemat czy zlewać znad osadu

Witam, robię swoje pierwsze w życiu winko - porzeczkowe. Mam dylemat czy powinienem je już zlewać znad osadu czy nie. 11.07 nastawiłem winko i po 2tyg fermentacji burzliwej oddzieliłem owoce i wlałem sam płyn do balona 24.07.22, po czym dałem go do piwnicy. Drożdże i cukru dałem tak, że teoretycznie...
autor: mistyczny_wonsz
piątek, 30 lip 2021, 18:04
Forum: Przywitaj Się!
Temat: mistyczny_wonsz
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1704

Re: mistyczny_wonsz

Dzięki za wszelkie sugestie! :D Na czarny bez myślę, że na pewno się skuszę już w przyszłym sezonie, a na alkohol własnej produkcji pewnie też kiedyś przyjdzie pora, dobrze wiedzieć na przyszłość że tutaj znajdę od tego ekspertów :) ciekaw jestem jak te maliny wyjdą, bo pierwszy raz robię i jeszcze ...
autor: mistyczny_wonsz
piątek, 30 lip 2021, 17:40
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka z pędów sosny - pytanie
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6847

Re: Nalewka z pędów sosny - pytanie

Ogólnie nalewki słodzę miodem zamiast cukrem dla lekkiego miodowego posmaku, dalej zależy mi na dominacji smaku tego co jest macerowane, więc jak pędy przyćmią miód to nawet lepiej, jakbym chciał miodówkę to bym miodówkę robił :P + chciałbym zrobić eksperyment z dodaniem miodu ze spadzi iglastej, kt...
autor: mistyczny_wonsz
piątek, 30 lip 2021, 12:35
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka z pędów sosny - pytanie
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6847

Re: Nalewka z pędów sosny - pytanie

Przywitaj Się! Zrobione :D Zasypuję pędy sosny cukrem po maceracji w alkoholu (60%, robię mało słodkie nalewki) i problemów nie było. Czyli wychodzi na to, że spokojnie mogę zalewać i normalnie potem połączyć oba płyny, dzięki za info :) Apropo syropu cukrowego, jakoś tak mi się utarło, że do nalew...
autor: mistyczny_wonsz
piątek, 30 lip 2021, 12:24
Forum: Przywitaj Się!
Temat: mistyczny_wonsz
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1704

mistyczny_wonsz

Witam wszystkich na forum! :) Zauważyłem, że to miejsce jest jednym z lepszych miejsc do czerpania wiedzy nt produkcji własnych alkoholi dlatego sam w końcu postanowiłem dołączyć do społeczności. Krótko o mnie: głównie param się do produkcji nalewek, jakoś dwa lata temu załapałem bakcyla od teściów ...
autor: mistyczny_wonsz
czwartek, 29 lip 2021, 22:18
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Nalewka z pędów sosny - pytanie
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 6847

Nalewka z pędów sosny - pytanie

Mam pewien dylemat jak postąpić z nalewka z pędów sosny, która maceruje się już 2 miesiące. Wszystkie nalewki robię sposobem, że najpierw zalewam owoce alkoholem 70% i maceruje, a dopiero po tym etapie dodaję cukier/miód do owoców po wcześniejszym zlaniu esencji, po czym mieszam oba płyny już po pus...

Wyszukiwanie zaawansowane