Wino z hibiskusa na zimno - po jakim czasie oddzielić susz?

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
mistyczny_wonsz
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2021, 21:59

Post autor: mistyczny_wonsz »

Witam wszystkich, nastawiłem dzisiaj wino hibiskusowe na zimno wg tego przepisu: http://skipior-alkohole.pl/wino-hibiskusowe/ (wersja bez rodzynek) ,jednak mam dylemat co do tego po jakim czasie oddzielić susz hibiskusa od nastawu. W przepisie jest 14 dni, jednak słyszałem ze niektórzy robią to np. po 10 dniach, może ktoś kiedyś robił i ma jakieś doświadczenia z hibiskusem? Widziałem że jest tu na forum jeden wątek o tym winku jednak nie znalazłem tam jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie, będę wdzięczny za wskazówki :)
alembiki

Misiek76
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 14 lip 2019, 17:28
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z hibiskusa na zimno - po jakim czasie oddzielić susz?

Post autor: Misiek76 »

Ja oddzielam po miesiącu max. Ale nie dodając rodzynek musisz dodać jakąś partię cukru więcej. Bo wychodzi nie ten smak. Kiedyś się machnołem i dałem 0,5kg rodzynek zamiast 1kg jak przepis mówi. I było inne w smaku. Jak spojżałem na notatki to zauważyłem bład. Ale już było za późno aby coś skorygować. Trzymam rok wino w baniaku. I zaglądam jak najrzadziej. To wino musi się ułożyć, im dłużej tym lepsze wychodzi.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2576
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: Wino z hibiskusa na zimno - po jakim czasie oddzielić susz?

Post autor: jakis1234 »

@Misiek76 włącz proszę słownik.
Pozdrawiam z opolskiego.

RaniBani
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 15 mar 2024, 14:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Re: Wino z hibiskusa na zimno - po jakim czasie oddzielić susz?

Post autor: RaniBani »

Oddzielenie suszu hibiskusa od nastawu to zazwyczaj kwestia preferencji oraz doświadczenia osobistego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od konkretnego przypadku, takich jak temperatura, wilgotność, ilość suszu użytego w nastawie, oraz pożądany smak i aromat końcowego wina.

Zazwyczaj zaleca się pozostawienie suszu hibiskusa w nastawie przez około 14 dni, ponieważ ten czas pozwala na lepsze wyciągnięcie smaku i aromatu z suszu. Jednakże niektórzy mogą preferować krótszy czas fermentacji, na przykład 10 dni, jeśli chcą mniej intensywnego smaku lub aromatu. Jest to kwestia indywidualna i eksperymentowania, aby osiągnąć pożądany efekt.

Jeśli chcesz eksperymentować z różnymi czasami fermentacji, zalecam zaczęcie od krótszego okresu (np. 10 dni) i regularne próbowanie próbek nastawu, aby monitorować jego postęp i smak. Jeśli po 10 dniach uzyskasz pożądany smak, możesz zdecydować się na oddzielenie suszu od nastawu. Jeśli jednak chcesz mocniejszego smaku, możesz kontynuować fermentację przez kolejne kilka dni, aż osiągniesz pożądany efekt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”