Liczba Fi. Boska proporcja w budowie alembika

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy

Post autor: rozrywek »

Tytułem wstępu.
Inspiracją mojego ostatniego projektu jest właśnie natura. Oraz geniusz Fibonacciego. Czyli budowa takiego alembika który zachowa takie proporcje. Nie. Nie odwaliło mi. Zgodnie z liczbą Fi. Zbiornik. Czasza. Oraz cała reszta. Wstępnie już to narysowałem. Poobliczałem trochę. Liczę na fajną merytoryczną dyskusję.
Wygląda to jak prawdziwy alembik. Ale proporcje są dobrane zgodnie z boską proporcją. Co sądzicie?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 gru 2023, 08:26 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: wingrul »

Co sądzimy....
Ale tak dokładniej o czym?
Może jakieś dane.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: Doody »

Bez rysunku nie wiadomo o co biega. Oczywiście znam ciąg Fibonacciego ale jak to ma się do alembika?
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2604
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: rastro »

Chyba chodzi Magie tzw. złotego podziału ;)
generalnie liczby Fibonacciego a w zasadzie ciąg Fibonacciego - jest definiowany mniej więcej tak

n(0) = 0
n(1) = 1

n(2) = n(1) + n(0) = 1
n(3) = n(2) + n(1) = 2
...
n(x) = n(x-1) + n(x-2)

0,1,1,2,3,5,8,13,21,34...


i jak rozumiem nasz przyjaciel chce zrobić baniak + czaszę o wysokości, lub pojemności wedle tej zasady. W sensie że całkowita wysokość/pojemność jest pochodną wysokości/pojemności (albo jeszcze innego parametru) zgodnie z ta zasadą. (generalnie zależność jest taka, że pomiędzy dowolnymi dwoma elementami stosunek wynosi 1,619 z okładem).
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 gru 2023, 17:23 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: rozrywek »

Może ktoś zaproponuje inne proporcje? Mój projekt wygląda tak: od dołu jest pełna liczba. Potem się zmienia idąc do góry. Problem mam z proporcją góry. Czy ostro zjechać w dół? Czy zwalniać o połowę. Zachowując cały czas proporcje. Czyli Przykładowo schodzimy z 89 do 55 a dalej do 34. 21. 13. 8. 5 .I finalnie 3.
Czy zachować pełne proporcje Czy je zmniejszać o połowę. Albo o 3/4? Zainspirowało mnie jak zbudowana jest natura. Wszystko ma sens. Liście na drzewie. Układają się tak aby każdy nie przeszkadzał drugiemu liściowi. Dlatego właśnie zamierzam tak zrobić. Zgodnie z boską proporcją.
Mam kogoś kto to wykona. Ale brak mi porady. Jak poradzić sobie z górą. Wiem jak będzie wyprofilowany zbiornik. Ale zastanawiam się nad resztą. Zachować proporcje zgodnie z matmą Czy zwalniać?
Ktoś coś podpowie? Jakieś pomysły?
Skłaniam się ku temu aby do samego końca zachować pełne proporcje.
A tu tyle mądrych głów. Iż należy innych zdań posłuchać.
Od razu zaznaczę: Bracia Wright. Wszyscy się w głowę pukali. To nie poleci. A poleciało. I ja zamierzam też zbudować coś. Zgodnie z prawami natury. Ktoś pomoże?

Tak. Parę postów było dodanych. W trakcie pisania tego postu.
Tak. Musi to wynosić 1,61803.
Taki ma być projekt.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 964
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: zielonka »

rozrywek pisze: niedziela, 17 gru 2023, 16:16 Wstępnie już to narysowałem. Poobliczałem trochę.
No to dawaj te wstępne - bo na razie nie ma o czym dyskutować.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: rozrywek »

Kol @rastro .
Świetnie to odebrał. Dobrze zrozumiał :ok: @zielonka
Oto dane. Starujemy od 144. Schodzimy na 89. Potem na 55. I dalej w dół. Mam kolegę któremu ten projekt się tak spodobał że to wykona. Pytanie. Czy zachować pełne proporcje? Wymiary muszą zachować ciąg.
Ps: może mi ktoś tę moderację zdjąć? Chciałbym zrobić projekt. A nie się tłuc jak dresiarz na przystanku. A potrzebuję dialogu do tego.

Ja bym zachował naturalne proporcje. Ale co wy o tym myślicie? Proste. Czy zwalniać czy jechać z Kol Fibonaccim do końca?.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja.

Post autor: rozrywek »

Rozwinę temat. Przepraszam że post pod postem. W/g moich obliczeń skłaniam się ku zachowaniu ciągu. I to może zadziałać. To może być rewolucyjne. A może być do kitu. Ale i tak zostanie to zbudowane. Według wytycznych. Dlaczego nie spróbować? :ok: naturalny ciąg. Dalej nie rozwiązałem kwestii grzania. Jak to obliczyć aby miało ręce i nogi. Nad tym się teraz zastanawiam. Ktoś coś? Jaką moc przyłożyć? Proporcjonalnie do zbiornika?
I to robi Szkot. Ile dowalić grzania do zbiornika który będzie miał 144 litrów.? Nie chodzi o moc rozgrzewania. A moc roboczą. Z założenia jest to zrobione na wyoblarce. Jeśli parametry nie będą idealne. To nie szkodzi.
Potrzebuję pomocy waszej jaką moc zaprojektować? Ile kw do zbiornika 144L.
Moc przywalę tak aby było dobrze. Nie wiem jak zacząć. Ile zaprojektować? Ile kw?
A?naturalny refluks mamy z powietrza. Jest zima. To tak na marginesie. W lecie nie działa.
Zrobię to jednak w/g obliczeń. Sprzęt zaprojektowany. Tylko mocy brak.
Jakieś pomysły? Drganatt. Pomożesz?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 964
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja w budowie alembika

Post autor: zielonka »

Przeciez ten samowar powstał na potrzeby grzania ogniem więc chcąc być wiernym projektowi musisz zakupić drewno -najlepiej z Portugalii. Zaprojektuj stojak tak abyś mógł ten czajnik obniżać i podn osić a nie będziesz potrzebował dr granata i pradu. Tak to chyba było w oryginale ?
A poważnie rzecz biorąc - siedzisz u Angoli i jedyne rodzynki na jakie możesz liczyć to te wyrzucone z marketu o winogronach też zapomnij - na cholerę Ci ten samowar ?
Technologia nauka i wiedza sa juz 200 lat dalej. Są regulatory mocy wypełniania kolumn i dolna odbiory są półki i stal nierdzewna. Na cholerę Ci ta kupa tfu metalu któren po drugim użyciu zapuści Ci tyle grynszpanu ze nie nadążysz tą zielenią domu malować.
P.S.
Granatt i tak Ci niczego nie wyliczy bo po pierwsze nie umie a po drugie brak danych.
Chcesz rozgrzać 144 litry płynu ? To podaj od jakiej temperatury do jakiej i w jakim czasie chcesz to osiagnąć. To będzie moc grzania.
Następnie musisz podac ilu was będzie siedziało dookoła tego alembika i jak duże bądą szklanki- tu przyda się również współczynnik przetwarzania alkoholu w czasie przez wątrobę ludzką- to będzie Twoja moc robocza.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 gru 2023, 09:18 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja w budowie alembika

Post autor: rozrywek »

@zielonka
A w czym to przeszkadza że jest chęć rozwoju? Czasza alembika ma pewien kształt nie bez powodu.
Chcę coś zrobić po swojemu. A nie mam doświadczenia z prądem. Tzn mam ale nie aż takie jaki inni tutaj. Chociaż umiem położyć instalację w całym domu od nowa. Gdyby nie chęć rozwoju. To byś dalej palił starymi gazetami w ziemiance. :D to żart.
Wszystko mam już poobliczane. Zachowam pełne dane zgodnie z ciągiem. Ale nie pracowałem na tak dużym kotle. Na kegach. 30. 50. Na 70L. A ten będzie miał ok 144. Czy 150. Wklejsm ci link poniżej.
On ci wszystko wyjaśni. Potrzebuję wstępnych danych na jaką moc roboczą mam się wstępnie nastawić? Nie rozgrzewanie A moc roboczą.
Masz. To ci sporo wyjaśni. Pozdrawiam cię bardzo serdecznie. :freak:
Ps: @radius Ja nie chadzam do kościoła. A ta proporcja jest tylko z nazwy boska. A ty jako mod powinieneś mnie wspierać. Mam projekt i już. Zbiornik już się robi. Albo się rozwijamy albo ubieramy skóry i wracamy do jaskiń.
Najwyżej ten destylator będzie dziwnie wyglądał. Ale działać będzie z pewnością.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 18 gru 2023, 17:40 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Liczba Fi. Boska proporcja w budowie alembika

Post autor: JanOkowita »

No to pokaż ten swój zbiornik gdy już go zbudujesz. I koniec tematu na tę chwilę.
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 gru 2023, 10:02 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Liczba Fi. Boska proporcja w budowie alembika

Post autor: rozrywek »

A to jest robione tutaj: Copper Living. .Uk. oczywiście nie zdradzą kto im to zlecił. Ani dlaczego. Ale obiecali mi że jak to wypali to im sprzedam patent na to. A czemu nie? Pożyjemy. Zobaczymy. Klamka zapadła. Proporcje jak było w głównym planie zachowane. :ok:
Jedziemy z zachowywaniem proporcji.
Myślę że to wypali. A jak nie to mi powiedzieli. Że to było unikalne i oryginalne. I to wdrożą..
A po co ja to robię tutaj? Ponieważ lubię się dzielić z innymi. I to za darmo. Nie chcę grosza. Pensa. Prosta matematyka. A tak skuteczna. I to za czasów NASA. I w to idę właśnie.
A jak to wypali. Będzie dostępne dla wszystkich za darmo. A jak nie. To tylko trochę blachy miedzianej. Lutu. Pracy. I mój cały zeszyt z rysunkami do wypierdzielenia. Życie.
Umowa jest taka: jak to wypali i zadziaĺa. Plany mają być dostępne dla wszystkich. Taki dil. A?wkraczamy na albo wysoki poziom albo nie. Albo zostanę Winstejnem destylacji. Albo Einsteinem. Chcę dobrze dla wszystkich. Pomysł mam od lat mi siedział w głowie. I teraz się spełnia. Moje marzenie się spełnia. Czy to nie jest piękne? To jest tak jakby teraz wjechała ci na?chatę. Edyta Gepert. I zaczęła śpiewać. Chyba bym się że szczęścia posikał. To wypali. Boska proporcja działa. Nazwijmy to inaczej.
Złoty podział. I tego się trzymajmy.
Złoty podział. I zachowanie proporcji.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 707
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:
Re: Liczba Fi. Boska proporcja w budowie alembika

Post autor: Qba »

Zamykam temat, daj znać jak coś będziesz chciał pokazać.
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
Zablokowany

Wróć do „Destylatory pot-still”