KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:

Post autor: mima »

Temat został założony na wniosek naszego szanownego kolegi
Z forum ,,forma,,.

Klarowanie zacieru
Szybkie klarowanie zacieru.
Wiadomo że gdy robimy wódeczkę, chcemy aby miała jak najlepszy smaczek już po pierwszym pędzeniu. Dlatego warto dobrze odklarować ferment by bimberek jak najmniej śmierdzał. Ale do tego trzeba czasu a zacier nie chętnie poddaje się klarowaniu dlatego trzeba mu pomóc. Zasady są te same co przy klarowaniu wina, tyle że tutaj nie ma się co bać, bo zawsze można to odpędzić :-)

1 - Zelatyna i tanina
Aby sprawnie poszło klarowanie za pomocą tych substancji należy przeprowadzić próby. W 100 g zimnej wody rozpuszcza się 1 g żelatyny, a po 24 godzinach podgrzewa roztwór do wrzenia. Następnie do czterech ponumerowanych szklanek lub butelek wlewamy po 100 ml zacieru i dodajemy pipetą różne ilości roztworu żelatyny: do pierwszej 0,5 ml, do drugiej 1 ml, do trzeciej 1,5 ml, do czwartej 2 ml. Po wstrząśnięciu pozostawiamy na 1,5 godziny. Następnie wybieramy butelkę z najbardziej sklarowanym płynem. Jeśli na przykład jest to próba, do której dodaliśmy 2 ml roztworu żelatyny, to do sklarowania zacieru musimy zastosować taką samą dawkę roztworu żelatyny (200 ml na 10 l zacieru). Jeśli w żadnej próbie nie nastąpiło sklarowanie, trzeba spróbować taniny (1 g tej substancji rozpuszczamy w 100 ml zacieru i dodajemy do kolejnych nowych próbek w takich samych ilościach jak roztwór żelatyny). Można również klarować zacier jednocześnie żelatyną i taniną. Przygotowujemy 0,5% roztwory obu substancji (w 100 g wody rozpuszczamy 0,5 g żelatyny, a w 100 ml zacieru 0,5 g taniny). Najpierw do kolejnych próbek kontrolnych z zacierem wlewamy po 0,5 ml, 1,0 ml, 1,5 ml, 2,0 ml roztworu taniny, a po wstrząśnięciu dodajemy o połowę mniejsze dawki tego roztworu. Po godzinie wybieramy próbkę z najbardziej sklarowanym zacierem. W wyżej podany sposób obliczamy ilości roztworów potrzebne do sklarowania całego zacieru.

2 - Białko jaja kurzego
Zacier można także klarować za pomocą białka jaja kurzego. Białko ze świeżego jaja kurzego ubija się na pianę, rozrabia małą ilością zacieru, wlewa do całego zacieru i dobrze miesza. Białko z jednego jaja wystarcza do sklarowania 255 litrów zacieru o dużej zawartości syfu.

3 - Mleko krowie
Mleko musi być świeże, nie przegotowane i chude (odtłuszczone). Do sklarowania 40 litrów zacieru potrzeba od 5 do 20 ml mleka. Najpierw mieszamy i rozbijamy je trzepaczką z małą ilością zacieru, a następnie dodajemy do reszty i dokładnie mieszamy. Po dobie lub kilku dobach kazeina mleka grubymi płatkami osiada na dnie balonu.

4 - Węgiel drzewny
Do klarowania można również użyć węgla drzewnego, sproszkowanego lub w postaci grubszych cząsteczek, w ilości od 5 do 20 g na 10 litrów zacieru. Po upływie kilku dni od dodania węgla zacier należy ściągnąć znad osadu.

5 - Gotowe preparaty
W ostanim czasie na rynku poajwiły się gotowye substancje do kalowania wina np. Klarowin, są to jak najbardziej naturalne i skuteczne środki do klarowania.

Skąd te informację Drodzy koledzy no pomyślcie troszkę przed
kliknieciem myszki. :D ;)

źródło ;) http://www.alkohole-domowe.com/bimber/k ... cieru.html.

Co to jest bentonit?

Bentonit - jest pęczniejącym iłem, a jego nazwa pochodzi od pierwszego eksploatowanego złoża w Forcie Benton, w USA. Geologicznie bentonity są minerałami pochodzenia wulkanicznego... ...Bentonit jest powszechnie znany ze swoich wybitnych zdolności pęcznienia. Może adsorbować 5 razy więcej wody niż sam waży, a przy pełnym nasyceniu zajmuje objętość 12 - 15 razy większą niż jego ilość w stanie suchym." Wykorzystywany do klarowania zacieru przed procesem destylacji, oraz do klarowania zacierów.

bentonit to równiez nazwa handlowa - klarowin to sprawdzony naturalnu środeka do klarowania płynów, pozwalający bardzo szybko uzyskać kryształową przejrzystość płynu. Bradzo przydatny dla każdego winiarza do klarowania win, zacierów, miodów pitnych, soków oraz innych płynów. Klarowin można stosować do zacierów przed destylacją, a płyn po wyklarowaniu sciągnąć znad osadu.

internet

Cdn.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
promocja

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: forma »

HYMMM jak się okazało "najciemniej pod latarnią" :D wiele ciekawych nowych sposobów klarowania poznałem,w prawdzie najwygodniej zastosowac klarowin (mi się wydaje najbardziej PEWNY) ale dla własnych obserwacji spróbuje czegoś innego. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz,mianowicie:
2 - Białko jaja kurzego
Zacier można także klarować za pomocą białka jaja kurzego. Białko ze świeżego jaja kurzego ubija się na pianę, rozrabia małą ilością zacieru, wlewa do całego zacieru i dobrze miesza. Białko z jednego jaja wystarcza do sklarowania 255 litrów zacieru o dużej zawartości syfu.
do prawdy 255 litrów :o tu nie ma pomyłki ???

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Autor tematu
mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mima »

Próbowalem kiedyś tego sposobu, ale niestety
proporcje tutaj podane były za małe, to znaczy
chodzi mi o białko.
Osobiscie później wybrałem bentonit.
Stosuje go 10 deko na 120l. nastawu i po jednym dniu
mam sklarowany.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: forma »

W związku z tym,iż mam tydzień wolnego,postanowiłem zrobic test!!! będzie wyglądał następująco.
to jest butelka wina z:czerwona porzeczka i czarna,trochę wiśni,do puki tej stronki nie poznałem to robiłem jedynie berbeluche która nadaje się jedynie dla żuli na budowe.ta butelka nie była klarowana żadną substancją jedynie czekał 3 miesiące po czym winko zlałem butelka jest ciemna więc nie widac koloru wina ale widac klasyczne fuzle męty itp.itd...kilka butelek poddam sklarowaniu różnymi sposobami...
test 1 klarowin (wyniki za 4 dni)

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: kwachu »

,
,(forma napisał): do puki tej stronki nie poznałem to robiłem jedynie berbeluche która nadaje się jedynie dla żuli na budowe
Witam. Forma, Z tymi żulami na budowie to lepiej nie przesadzaj. bo nie każdy budowlaniec jest żulem i niektórzy mogliby poczuć się obrażani.
POZDRAWIAM kwachu !

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: forma »

NIE POZOSTAJE MI NIC INNEGO JAK TYLKO PRZEPROSIC
:poklon; :poklon; :poklon; PRZEPRASZAM :poklon; :poklon; :poklon;
WSZYSTKICH KTÓRZY MOGLI POCZUC SIĘ OBRAŻENI... A TYM SAMYM APELUJE DO ADMINISTRATORA Z PROŚBĄ O USUNIĘCIE POWYŻSZEGO POSTA.... JESZCZE RAZ PRZEPRASZAM !!!

NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

Autor tematu
mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mima »

A propos żuli na budowie, wiadomo że to tylko
metafora, a kolega kwachu żartował.
Moderator nie musi tego usuwać. Ty sam to możesz
robić,- wciskając na dole ikonkę edytuj, a następnie możesz sobie tego posta dowolnie zmienić, a niepotrzebne słowa usunąć.
Ja tez tak zrobię, że ten tekst usunę w całosci, za jakiś czas, a zostawie tylko to co pod kreską.
----------------------------------------------------------------

Bardzo fajnie, że podjołeś się czegoś takiego.
Osobiście uważam że takie eksperymenty
na forum wnoszą największy i najważniejszy wkład
w jego budowę.

Czekam niecierpliwie na wyniki doswiadczeń.
Na tą jedna flaszkę to za dużo Ci tego klarowinu nie wyjdzie :D ;)
Te koty, :freak: to wyglądają jak prawdziwe.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: kwachu »

Witam.
Ja wiem ,że Kolega forma nie mówił tego o żulach na budowie złośliwie ,a i ja, tak jak napisał Kolega mima ,lubię trochę pożartować. Żadnego żalu do formy nie mam 8-)
POZDRAWIAM kwachu !

michal80
10
Posty: 14
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 18:44
Ulubiony Alkohol: czysta wodka
Lokalizacja: Rep. Irlandii
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: michal80 »

witam ja stosuje klarowanie jajkiem i jestem zadowolony na 5l zacieru urzywam ok lyzki stolowej bialka ubijam to na piane razem z podobna ilosca zacieru i dodaje do reszty po 2 -3 dniach gotowe probowalem sposobu z zelatyna ale bez skutku :hmm: pozdrawiam

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: forma »

a więc czas ogłosic wyniki klarowin vis białko
przepraszam że tak pózno ale kompa nie miałem........a więc do dzieła
na pierwszy rzut oka wszystko wygląda ok...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: forma »

.... ale czy na pewno? dodam że jest to te samo wino co kiedyś pokazałem na forum ogólnie to w szoku jestem jak pięknie sie sklarowało.....jednakże z klarowinu jestem bardzo zaznaczam BARDZO zadowolony i to jest mój złoty środek....
przyjrzyjmy się bliżej... dodam że klarowałem po 3 litry wina i z jajka nic czystrzego nie wydobył bym,a z klarowinu droga butelka też taka czysta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

qwasek99
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 3 lut 2010, 14:59
Krótko o sobie: słucham, obserwuje i wyciągam wnioski
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podkarpacie
klarowanie zacieru -bentonitem

Post autor: qwasek99 »

do 16 litrów zacieru wsypałem 200g bentonitu intensywnie mieszając.
Po 8 godz, na dnie balonu osadził sie osad ale zacier nie był klarwny. Powtórzyłem czynność.

I nic zacier nadal jest metny a osadu jest troche wiecej, czy to juz koniec procesu klarowania??

Prosze o pomoc, czy taki mętny zacier można gonić i czy produkt finalny bedzie ok??
skaży my minia kak tu może być spirrr?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 789
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: klarowanie zacieru -bentonitem

Post autor: wolan »

Witam !

Betonit nie jest zbyt szybkim środkiem klarującym myślę, że aby dobrze zadziałał musiałbyś zostawić nastaw na 2-3 dni w zimnym pomieszczeniu.
Jeżeli puścisz nie sklarowany nastaw nic się nie stanie chodź produkt sklarowany daje minimalnie lepsze efekty:)
Jeżeli bardzo Ci się spieszy spuść znad osadu towar i możesz działać, jeżeli wstrzymasz się 2-3 powinno się sklarować decyzja tutaj należy do Ciebie .
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: klarowanie zacieru -bentonitem

Post autor: Markizpucek »

źle zastosowałeś bentonit.
1)1 g bentonitu stosujesz na 1 litr wina.
2)odpowiednią ilość bentonitu należy wsypać do małej ilości letniej wody - dla 10 g będzie to ok. 100 ml wody (ja robię to w zakręcanym słoiku) i mieszając (wstrząsając) co jakiś czas odczekać co najmniej 24 godziny (może być dłużej).
3)po tym czasie w słoiku zrobi się zawiesina - "galareta". Zawiesinę dodać do wina np. 1 litra dokładnie wymieszać (może być mikserem), dolać do całości i ponownie dokładnie wymieszać.
Po 24 - 48 godzinach wino jest nie do poznania POWODZENIA

hbrys
10
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 19 gru 2009, 20:55
Re: klarowanie zacieru -bentonitem

Post autor: hbrys »

Witam

Stosuję turbo klar i b. ładni ei szybko klaruje. Wiec że sprowadzony polecam. Po 12h w chłodnym miejscu tj. garnek stoi na posadzce w piwnicy i temp. ceczy ok. 10 st. Nabierałem próbkę przed i po klarowaniu niebo a ziemia.

pozdr
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1814
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 201 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: drgranatt »

Witam,

Tak jak niektórzy wcześniej już pisali na temat klarowania nastawów tak i ja przyłączam się do ich opinii. Nastawy należy klarować. Nieważne czy w sposób naturalny-grawitacyjny czy za pomocą dostępnych na rynku środków do klarowania. Pierwszy sposób jest tańszy ale dłuższy.
Ja do klarowania stosuję dwa z nich.

1. Turbo Klar 24
lub koszt pierwszego i drugiego to około 8,50 zł.
2. Klarmedel 24h

Przy ustaniu fermentacji kiedy nastaw zaczyna się już sam klarować zlewam całość znad osadu (martwe drożdże i pożywka) i zapodaję jeden z w/w środków. Po 24-48 h jest już czysty i znów ostrożnie zlewam (na dnie zostaje niezły syf, który bez klarowania byśmy gotowali). Teraz dopiero nadaje się do puszczenia w rury.
Taka psotka przy zastosowaniu np drożdżaków typu pure jest już OK a gdy zastosujemy jeszcze czyszczenie węglem i puścimy drugi raz na rury to klękajcie narody.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

No i tak to ma wyglądać! Brawo!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: ewan »

drgranatt pisze:Witam,

Tak jak niektórzy wcześniej już pisali na temat klarowania nastawów tak i ja przyłączam się do ich opinii. Nastawy należy klarować. Nieważne czy w sposób naturalny-grawitacyjny czy za pomocą dostępnych na rynku środków do klarowania. Pierwszy sposób jest tańszy ale dłuższy.
Ja do klarowania stosuję dwa z nich.

1. Turbo Klar 24
lub koszt pierwszego i drugiego to około 8,50 zł.
2. Klarmedel 24h

P

Pozdrawiam
Witam.
Mam Klarmedel ale na opakowaniu piszą że jest na 25 litrów nastawu a ja robię zawsze z 8 kg cukru to jest ok 36 litrów. Czy klarmedel da radę z tą ilością nastawu?
Awatar użytkownika

bwie
50
Posty: 90
Rejestracja: czwartek, 8 paź 2009, 20:18
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: bwie »

U mnie daje rade z ok 40l to i u Ciebie powinno dać radę z 36l ;)

bumboos
20
Posty: 24
Rejestracja: poniedziałek, 3 maja 2010, 10:15
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: bumboos »

Czy ktoś mógł by się wypowiedzieć w ilu litrach nastawu udało mu się dobrze go wyklarować używając 1 paczki Klarmedel`a?

Póki co na razie widzę rekord 40 litrów - mnie interesuje 60 :)

cedermen
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 9 lip 2010, 02:35
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: cedermen »

Witam ja stosuję od 20 lat tylko glinkę Bentonit. Tania i łatwo się stosuje ( naturalna) klarowanie jest fantastyczne

Mofeix
10
Posty: 14
Rejestracja: środa, 3 lis 2010, 21:54
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Mofeix »

Jeśli odstawię do klarowania, to wiadomo - cały syf opadnie na dno. Tylko jak później to zlać, żeby nie zamieszać? Przez rurkę?
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Maciej_K »

Przez rurkę, najlepiej taką:
moja_rurka.jpg
http://wino.org.pl/forum/viewthread.php ... #pid232764
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Lukstir »

Witam ponieważ nieuchronnie zbliża się czas kiedy przedestyluję swój pierwszy nastaw, i czekam aż sam sie wyklaruje bo nie mam takich specyfików jak bentonit czy klarowin, chciałby tylko otrzmać wasze opinie, czy smak po stosowaniu tych minerałów jest lepszy, gorszy czy bez zmian????
I czy jest szkodliwe używanie tego proszku?
Wiadomo że powszechnie używany jest w browarnictwie, gorzelnictwie, a nawet w paszach dla zwierząt (tak wyczytałem :google: )
Oczekuje na wasze opinie ponieważ nie udało mi się tego znaleźć na naszym forum

Pozdrawiam Łukasz ;)
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Wald »

Pytasz i odpowiadam. A raczej podpowiadam. Jest cały temat dotyczący klarowania. http://alkohole-domowe.com/forum/klarow ... -t675.html Jest też w dziale winiarstwo.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Lukstir »

''Wald'' dzięki za podpowiedź, sam nie znalazłem, a lektura fajna. Nikt jednak nie napisał czy ma to wpływ na jakość i smak. Jakkolwiek dowiedziałem się co szybciej i lepiej klaruje, i ... jeżeli kiedyś spróbuje to tylko bentonit-czyli naturalny minerał. Chociaż jak Juliusz zauważył, najlepsza chyba jest natura, czyli czs i siła grawitacji (a ja raczej cierpliwy jestem więc luzik) :ok:

Pozdrawiam Łukasz
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: STOSOWAĆ FILTR Z WĘGLEM? CZY WSYPYWAĆ WĘGIEL DO BIMBRU?

Post autor: Wald »

Klarowin czy bentonit nie zmienia smaku wina czy zacieru. Nie rozpuszcza się i w 100% opada na dno. Ma jednak wpływ na smak, a może więcej zapach gotowej psoty. Chodzi oto żeby nie gotować zdechłych drożdży. Środek nie jest drogi, a jego działanie wychodzi tylko na plus. Jedynym minusem jest odbarwianie wina. Stosuje się tylko do win białych i różowych. Przy bimbrze nie ma to żadnego znaczenia, a czasu szkoda.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

pele2808
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 20 lut 2010, 20:31
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: pele2808 »

Witam, dlaczego stosować Klarowin czy bentonit, jeśli można też białko z jaja.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 lis 2010, 12:51 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie znaki...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Można, tylko że nie jest tak skuteczne.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Lukstir »

Witam, mój drugi w mojej karierze nastaw wkrótce będzie gotowy, cukróweczka 25 litrów!!! Zdobyłem bentonit, 500gr za 15 zł. Wydaje mi się że cena dobra. Kupiłem na zapas dwa woreczki po 500gr. Teraz mam problem, bo nie wiem jak to podzielić :?: :?: :?:

Proszę żeby ktoś napisał ile to jest np 10gr + - , jako miarę użyjmy łyżkę stołową lub łyżeczkę do herbaty. Dziękuję z góry :poklon;
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Lukstir »

Poszperałem na :google: i znalazłem :punk:

Przeliczniki miar i wag to coś, co może się przydać każdemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że są one wyłącznie orientacyjne. W tabeli na dole przyjmuje się, że szklanka to 220ml, a łyżka i łyżeczka oznaczają płaską łyżkę i płaską łyżeczkę.

Miary i wagi produktów mogą jednak ulegać zmianie. Zależy to w dużym stopniu od pochodzenia produktu, zawartości wody, kształtu. Wiadomo, że agrest, jagody, jerzyny i inne owoce mogą być różnej wielkości, wilgotna mąka będzie cięższe od suchej, a o mierzeniu i ważeniu makaronu nawet nie ma co marzyć.
Dlatego pamiętajmy, że tabele wagowe mogą ułatwić przygotowywanie posiłków, ale nie należy też im ślepo wierzyć.


Łyżka - płaska łyżka do zupy o pojemności około 15 ml.

Łyżeczka - płaska łyżeczka do herbaty o pojemności około 5ml.


Produkt: Szklanka Łyżka Łyżeczka

agrest 200g - -
bób 200g - -
bułka tarta 150g 9g 5g
cukier kryształ 180g 12g 7g
cukier puder 160g 10g 5g
dżem 300g 18g 9g
fasola biała 200g - -
groch 250g - -
jagody 150g - -
jeżyny 150g - -
kasza gryczana 250g 17g 10g
kasza manna 150g 9g 5g
kasza perłowa 180g 12g 7g
kakao 120g 8g 4g
kawa mielona 130g 8g 4g
keczup 250g 16g 8g
majonez 190g 12g 6g
mak 160g 10g 5g
maliny 150g - -
masło, margaryna 250g 15g 5g
mąka krupczatka 170g 10g 5g
mąka poznańska 160g 10g 5g
mąka ziemniaczana 180g 12g 7g
migdały 170g - -
miód 250g 17g 9g
mleko 220g 15g 7g
mleko w proszku 120g 8g 4g
ocet 230g 16g 8g
olej 200g 14g 7g
płatki owsiane 90g 6g 3g
porzeczki 150g - -
Proszek do pieczenia - 10g 3g
Przecier pomidorowy - 15g 5g
ryż 230g 14g 8g
rodzynki 150g - -
smalec 240g 15g 5g
soczewica 200g - -
sól 300g 20g 11g
spirytus 190g 13g 6g
śmietana 270g 18g 9g
Starty żółty ser 125g 8g 3g
twaróg 340g 25g 12g
wiórki kokosowe - 10g 5g
woda 220g 15g 7g

I jeszcze coś :

Wagi i objętości (napełnione łyzki i wyrównane):

Miara Objętość Odpowienik
1 szklanka 250 ml 16 łyżek
1/2 szklanki 125 ml 8 łyżek
1/3 szklanki 83 ml 5 łyżek
1/4 szklanki 63 ml 4 łyżki
1 łyżka 15 ml 3 łyżeczki
1 łyżeczka 5 ml

Teraz przyda się to mnie i mam nadzieję innym. Pozdrawiam wszystkich psotników i miłośników trunków organicznych :lol: :piwo:
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kiedy zacier jest gotowy- tutorial

Post autor: gotiger »

Mam jedną małą prośbę odnośnie tematu klarowania np. bentonitem (ew. innymi środkami),
o podanie ilości konkretnych substancji na np. 10l nastawu.
Jaki m.w. jest czas klarowania (około) ? - podobno bentonit jest powolny ...

Przydatna informacja, gdyż można nierogo zakupić w.w. bentonit.

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Witam szacowne grono. Jako,że zaczynam swoja i przygodę i dopiero co zakupiłem sprzęt (szklany kolba szklana 6 litrów i kolumna vigroux i chłodnica). Mam pytanie do was odnośnie używania takich środków jak klarowin itp. Robię nastaw z ryżu,rodzynek i cukru. Chciałbym odlać klika litrów na wino a resztę przedestylować. Czytając rożne wypowiedzi wino najlepiej żeby odklarowało samo grawitacyjnie. Natomiast wyczytałem ze nastaw powinien być klarowny dlatego chcę zastosować jeden z tych środków. Mam pytanie w jakim stopniu te środki wpływają na smak,zapach i jakość otrzymanego destylatu?(w sensie pozytywnym czy tez i negatywnym. Wyczytałem również ze niby zmieniają smak i zapach wina/nastawu ale nie dowiedziałem się czy na gorszę czy lepsze.I ostatnie pytanie czy Klarowin dodać do nastawu czy i czekać na klarowanie czy też uprzednio odlać i odcedzić i dopiero klarowin. Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Generalnie środki dedykowane klarowanu- jak Turbo Klar, Klarmendel czy Klarowin nie mają wpływu na smak wyrobu (poza tym razem z osadem opadają na dno). Klarowni jest tani, ale masakrycznie powolny, natomiast Turbo Klar, czy Klarmendel są odrobinę droższe, ale rewelacyjnie szybkie.


Gotiger, proporcje stosowania Klarowinu podane są na opakowaniu. Pamiętaj o wcześniejszym namoczeniu preparatu (24h) i dobrym rozmieszaniu (blender, mikser).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Dziękuję za konkretną odpowiedź. Tylko czy wlać do nastawu czy uprzednio odlać,odsączyć do innego naczynia i taki klarować?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Powinno się klarować w nowym naczyniu, ale ja zawsze robię w jednej beczce i nie ma problemów. Używam Klarmendla.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Markizpucek
50
Posty: 86
Rejestracja: czwartek, 11 lut 2010, 12:57
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Markizpucek »

"Zygmunt" zapewne troszkę "przeoczył" pytanie.
Zacier, nastaw, wino przed dodaniem środka klarującego wymaga wstępnego przepuszczenia przez dokładne sita (materiał). Dla zainteresowanych szczegóły http://alkohole-domowe.com/forum/post24403.html#p24403

Klarowanie bentonitem (inna nazwa tego samego to klarowin) trwa ok. 24 - 48 godzin.
Wpływ na smak wina (np. wiśniowe, porzeczka) tylko pozytywny.
Dawkowanie 30 - 100 gram na 100 litrów wina/nastawu
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5368
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 662 razy
Kontakt:
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: Zygmunt »

Co chcesz filtrować w cukrówce? Rodzynki można wybrać cedzakiem :P
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: mikolaj1234 »

Można ale ja mam w balonie do wina takim na 34 litry i trudno cokolwiek tam włożyć. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4866
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 558 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: KLAROWANIE NASTAWÓW od A do Z.

Post autor: rozrywek »

mikolaj1234 pisze:Można ale ja mam w balonie do wina takim na 34 litry i trudno cokolwiek tam włożyć. Pozdrawiam
A co chcesz tam wkładać? Dam ci pomysła: masz nastaw ok29l w balonie 34l -osad i ryż da ci 25l czystego nastawu. Kolbę 6l tak? Czyli musisz i tak destylować parę razy. Dodam że ten zestaw (cukier, ryż, rodzynki) jest mi doskonale znany. Do sedna: po zlaniu znad osadu podziel i sobie połowę wyklaruj i tak masz kolbę malutką musisz to robić na raty, smak sobie ocenisz sam, ja tam niczego nie klarowałem nigdy i jest git. Wkładam rurkę z przywiązanym patykiem o 5cm dłuższym niz rurka do balona i zaciągam się łapczywie, mam pewność że mi sie osad do przelewanego nastawu nie dostanie, dla dobra sprawy nie ściągam na maxa znad osadu wszystkiego, litr nastawu mnie nie zbawi.
Ostatnio zmieniony sobota, 18 gru 2010, 19:22 przez Kucyk, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Uzywaj na początku zdania wielkich liter...
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”