Znaleziono 42 wyniki

autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 11 sty 2021, 20:29
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Jasne. Proszę bardzo ;)
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 11 sty 2021, 18:19
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Może to faktycznie chodzi o to że ten nastaw z oczywistych względów nie jest mieszany a grzeje się u dołu i dla tego się tak zachowuje. Co te kamyki tak dokładnie robią ?
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 11 sty 2021, 16:44
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

No sam początek to to nie jest. Zaraz po przedgonie 63 procent. Nie ma się co więcej spodziewać po tym nastawie. Nie wiadomo ile to ma procent ale z moich obserwacji wynika że ok 12 do 14
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 11 sty 2021, 16:07
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Mocy nie brakło bo to początek destylacji. Jestem w trakcie. Leci 55 procent. Zastanawiam się czy to nie ma coś wspólnego z wypełnieniem, ale jak wykonywałem pierwszą destylację tego nastawi to wszystko było w porządku. Nic takiego się nie działo. Wypełnienie to spręzynki pryzmatyczne na początku ka...
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 11 sty 2021, 15:57
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Taboret gazowy stały płomień i właśnie dla tego nie wiem w czym problem. Może to wina tego cukru co został w nastawie ?
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 11 sty 2021, 15:36
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Destyluje ten nastaw ale mam problem. Mianowicie strasznie nie równo kapie. A w szybkowarze słychać bulgotanie i wtedy dużo mocniej leci. Grzanie cały czas stałe. Są momenty w których w ogóle nie leci a czasami za szybko. Nie wiem w czym problem
autor: kamil.foltyn
środa, 16 gru 2020, 12:54
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Tak, nastaw jest słodki w smaku. Zlałem to z nad osadu, dodałem wody 3l około wymieszałem i zaczęło pracować, ale bardzo powoli.
autor: kamil.foltyn
piątek, 11 gru 2020, 15:31
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

I to jest ciekawe. Bo tak. Blg na cukromierzu browina pokazuje 6 blg. A refraktometr pokazuje 15 brix. Z tego co czytałem to blg praktycznie równają się brix a tu taka różnica. Oba na wodzie 20 stopni pokazują 0. Być tu mądry i pisz wiersze. Nie miałem już pomysłu i dodałem pożywkę ale do drożdży wi...
autor: kamil.foltyn
piątek, 11 gru 2020, 06:43
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Wymieszałem nastaw przed podaniem drożdży i po ich zapodaniu.
Baniak myję tylko wodą bez płynów i nie użyłem pirosiarczanu potasu. Nigdy nie używam. Może to jest błąd. Musiałem to zakazić. Co do cukru to nie pamiętam bo nie zwracałem na to uwagi. Jak to uratować? Szkoda wylać
autor: kamil.foltyn
czwartek, 10 gru 2020, 17:58
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Problem z BLG
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 9846

Re: Problem z BLG

Witam. Mam problem z moją cukrówką. Zrobiłem nastaw 7 kg cukru 25l wody i drożdże do nastawów owocowych bo takie akurat miałem. Po paru dniach fermentacji wszystko się zatrzymało na 15 brix. Temperatura nastawu 24 stopnie. Stwierdziłem że może drożdże sie nie nadają i dałem kolejne browinu do cukrów...
autor: kamil.foltyn
niedziela, 30 sie 2020, 19:43
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3617

Re: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?

Pierwsze destylacje za mną. Z 5l zacieru wychodzi 900 ml 40 % surówki. Czyli z 25l 4.5 l powinno być. Ale ciekawe ile zostanie po 2 destylacji. Apropo pomiaru stężenia. Mam pewien problem. Wiem że każdy użytkownik pot still korzysta z rybki destylacyjnej. Tylko że ja nie wiem dla czego u mnie jest r...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 18 sie 2020, 17:45
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3617

Re: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?

TTak, tylko problem jest taki że ja nie robię hurtowo i kto to wie kiedy będzie następna partia. Ile może taka brzeczka stać ? A co do temperatury to mierzona była ciągle termometrem z sondą na kabelku. A sprawdzałem dokładność z drugim innym termometrem i były takie same.
autor: kamil.foltyn
wtorek, 18 sie 2020, 11:35
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3617

Re: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?

Mam 25l 15blg i 5l 5blg, ale na whisky to tylko te 25l biorę. No cóż widzę że faktycznie powodów może być wiele. Drożdże zapodane no i zobaczę co z tego będzie. Następnym razem bardziej się przyłożę. Zacieranie zaczynałem od 68 stopni, ale się wystraszyłem że za wysoko i nie przykrywalem aż spadło d...
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 17 sie 2020, 21:52
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3617

Re: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?

Brzeczka jest na whisky. Mniej więcej tak wysładzałem jak napisałeś. Osobno mam z 5l 5blg
Czyli żadnego cukru. Czyli musi te 15blg wystarczyć. A jaki może być powód takiego blg ? Zacieralem w temp. 60-65 stopni Celsjusza 1.5h
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 17 sie 2020, 18:29
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3617

Brzeczka ma 15 blg. Czy to wystarczy?

Witam, właśnie dzisiaj zacieralem 8kg słodu jęczmiennego w 25l wody. Po przefiltrowaniu i wyslodzeniu brzeczka ma 15blg. Chyba mało trochę nie ? Co mam zrobić? Myślałem nad dodanie cukru trzcinowego co o tym sądzicie ?
autor: kamil.foltyn
wtorek, 7 kwie 2020, 17:05
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Cześć wszystkim. Zakupiłem w końcu regulator obrotów i do wiertarki np działa ale do kuchenki nie. Dalej termostat ja wyłącza. Proszę o pomoc.
autor: kamil.foltyn
piątek, 20 mar 2020, 20:35
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255783

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

No cóż. Dwie 5 litrowe porcje przedestylowane i całkiem to dobre wychodzi, ale trochę zwykłym bimbrem zalatuje. Chyba trzeba to będzie drugi raz przepuścić. Powiedzcie mi co by można było zrobić z dundrem? Kolejnego rumu robić na razie nie planuję, ale może by się coś dało z tego zrobić? Dunder ma 5...
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 16 mar 2020, 10:05
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255783

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Dziękuję panowie. Wracam z pracy i biorę się do roboty ;)
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 16 mar 2020, 06:12
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255783

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

No tak to jest logiczne. A co z tym kwaskiem ? Neutralizować jakoś czy ta łyżeczka na 25l nie przeszkadza ?
autor: kamil.foltyn
niedziela, 15 mar 2020, 20:18
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255783

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Ballingometr pokazuje dobrze. Woda 20 stopni 0 blg.
Ale dlaczego alkoholomierz pokazuje 0 %
autor: kamil.foltyn
niedziela, 15 mar 2020, 15:38
Forum: Nastaw na Rum
Temat: DOMOWY RUM - PRZEPISY
Odpowiedzi: 630
Odsłony: 255783

Re: DOMOWY RUM - PRZEPISY

Cześć wszystkim. Ja nastawiłem na rum z pierwszego przepisu radiusa. 4 kg cukru trzcinowego i 2l melasy i woda do 25l. Oglądałem na YouTube filmik jak zrobić rum i on dodał łyżeczkę kwasku cytrynowego. I ja też dałem, ale nie ogarnąłem, że on dał to na raz tyle nastawu ;/ Minęło 9 dni od nastawienia...
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 27 sty 2020, 22:57
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

tak, tak. Termostat jest na pewno. Dobija do danej temperatury i się wyłącza. I to jest wkurzające strasznie. Niestety ale faktycznie czeka mnie kupno regulatora. Dzięki za porady :)
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 27 sty 2020, 21:12
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Tak, mam taki zawór żeby właśnie przepływ na płaszczu był mniejszy niż na chłodnicy. Bawiłem się tym trochę. Na full grzaniu czyli na tej kuchence 5 i delikatnie puszczonej wodzie kapie fajnie. Ale często się leje, czyli nastaw się chyba dostaje więc odpada. Na poziomie 4 w ogóle nie chce kapać. Wię...
autor: kamil.foltyn
poniedziałek, 27 sty 2020, 20:11
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Jako że nikt mi nie odpisał na posta postanowiłem spróbować pędzenia z tym płaszczem. Uznałem że tak jak w zimnych palcach tak i tu zasilanie powinno być u dołu. Do kranu podłączyłem trójnik żeby rozdzielić wodę na chłodnicę i płaszcz. I teoretycznie na bardzo małym przepływie kapało, ale problem je...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 21 sty 2020, 05:57
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Właśnie do swojego stilla dorobiłem płaszcz na deflegmatorze. Powiedzcie mi czy zasilanie wody tez ma być od dołu czy na odwrót ? Zdjęcia nie pokaże bo nie wygląda to zbyt estetycznie, coś mi nie szło to lutowanie, ale szczelne jest a to jest dla mnie naj ważniejsze ;)
autor: kamil.foltyn
sobota, 28 gru 2019, 15:39
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Dzięki za porady. Still zalany i czekamy.
autor: kamil.foltyn
sobota, 28 gru 2019, 12:29
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Czyli nie nadaje się to do spożycia ? Czyli mam normalnie wypłukać w kwasku tak? Czy destylować wodę z kwasem ?
autor: kamil.foltyn
piątek, 27 gru 2019, 22:10
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Właśnie dzisiaj przepuściłem pierwsze 5l cukrówki. Ogólnie to jestem zadowolony z wyniku. 0,5 l 64 % i 0,5 40 %. Oprócz tego z pół litra pogonu 20 %. Tylko mam taki problem - w destylacie pojawiają mi się jakieś zielonkawe śmieci. Nie mam pojęcia co to może być, ale pojawia się dopiero w wyższej tem...
autor: kamil.foltyn
niedziela, 22 gru 2019, 15:02
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

To dobrze że da się to na razie obejść. Ale mam inny problem. Ta cukrówka do dzisiaj pracuje ! 6 kg cukru miało być 48h. Rozumiem jakby to było 3,4 dni ale od poniedziałku żeby do dzisiaj !? temperatura nastawu to jakieś 20 stopni. Cukromierz pokazuje teoretycznie 0 blg ale to jest z browina i nie w...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 17 gru 2019, 09:52
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

No i tak. Nastaw 14% na cukrówkę pracuje, szybkowar 10l (15l tureckich ;D) kupiony. Czekam na koniec fermentacji i zabieram się do roboty. Powiedzcie mi czy ten regulator jest niezbędny do prawidłowej destylacji czy da radę na razie bez tego ? Nie mam na razie lewej kasy a taki regulator do gniazdka...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 26 lis 2019, 21:29
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Takie coś mam. Kolega.Gacek powiedział jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Dla tego tez zaraz po pracy wziąłem się do roboty. Najpierw na test szczelności poszła woda. Wszystko było w porządku coś tam kapało i było zimne [emoji23] Po obiedzie uznałem że skoro woda kapała to kurde gorzoła też będz...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 26 lis 2019, 13:15
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Powiedzcie mi czy będzie jakiś problem z grzaniem na kuchence elektrycznej jednopalnikowej ? Bo podobno on ma wbudowany termostat i się nie będzie stale grzało. A taka kuchenkę właśnie kupiłem.
autor: kamil.foltyn
sobota, 23 lis 2019, 11:25
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Jasne. Nie ma sprawy. Oto wszystkie rzeczy które były potrzebne. Wszystko kupiłem w sklepie instalhurt. Zamówiłem przez internet ale odebrałem osobiście bo mieszkam niedaleko. Polecam ten sklep bo dobre ceny mają.
autor: kamil.foltyn
czwartek, 21 lis 2019, 21:03
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Oto i jest. Mój pierwszy i coś czuję, że nie ostatni Pot still w życiu :P Nie wygląda tak zacnie jak sprzęt kolegi masterpaw2, ale myślę, że nie ma źle :D Przy okazji mam pytanko. Termometr który kupiłem ma sondę średnicy jakieś 6mm, a rurkę wlutowałem 10mm. Czym zamocować tą sondę w tej rurce? Jaki...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 19 lis 2019, 17:11
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

No miałem zamiar to rozwiertać ale pilnik to lepszy pomysł ;) dzięki za pomoc. Jutro biorę się za składanie. Jak skończę to wrzucę fotkę ;)
autor: kamil.foltyn
wtorek, 19 lis 2019, 16:45
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Zabrałem się za kupno materiałów. Dzisiaj byłem w hurtowni po kolanka mufy itd. I przymierzając wszystko w domu napotkałem problem. W sklepie nie było niestety redukcji mufowej 28 na 15 tylko redukcja nyplowa. Czyli ona nie wchodzi na rurkę 28 tylko jest tej samej średnicy. Ten problem rozwiązałem d...
autor: kamil.foltyn
czwartek, 7 lis 2019, 16:12
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Wiem że za bardzo nie mogę czyichś zdjęć dodawać bez pozwolenia, ale masterpaw2 mi nie odpisuje a chce się o coś zapytać. Mianowicie w jaki sposób połączyć ten deflegmator z górną częścią ? Nie widzę tutaj żadnej złączki. I drugie pytanko. Czy ta rurka u góry jest na termometr ? Jeśli tak to jaka dł...
autor: kamil.foltyn
środa, 6 lis 2019, 11:40
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Powiem wam że macie jakiś dar przekonywania. Spodobał mi się projekt użytkownika Masterpaw2 Mini still z płaszczem. Na takie coś bym się jeszcze zgodził. Na początek mi wystarczy. Tylko mam pytanie wypełnienie ma być do dołu płaszcza czy do samej góry ? I jak z montażem takiego płaszcza bo na zdjęci...
autor: kamil.foltyn
wtorek, 5 lis 2019, 22:34
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

Wiesz co na razie zostanę przy tym mikro bo mam na stanie szybkowar i zobaczę czy w ogóle mi się spodoba zabawa w bimbrownika :D
Jak zbuduję i wykonam pierwszy trunek to dam znać co z tego wyszło ;) Dzięki za porady.
autor: kamil.foltyn
wtorek, 5 lis 2019, 20:27
Forum: Budowa Aparatury
Temat: Pomoc w budowie mikro pot-still
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 19675

Re: Pomoc w budowie mikro pot-still

O kurcze. Tego to nie wiedziałem. Co ja bym się nakombinował gdybym nie zapytał. Ale powiedz mi jak w tak skonstruowanej chłodnicy alkohol zdąży się skroplić ? Trochę tego nie pojmuję. A spiralna nie była by lepsza ?

Wyszukiwanie zaawansowane