Jak zrestartować nastaw?

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50

Post autor: Rizo »

Witam kochane psotniki !
Napisałem " Pali się " bo nie chcę drążyć mojego problemu, czy tematu, tylko proszę Was , mądrzejszych o radę jak i czym zrestartować moje cudo ! Chciałbym aby wyszło jak najekonomiczniej bo to na święta, a one już nie długo! Oto mój nastaw !
Baniak duży - 60l
14kg cukru
700gr drożdży
450gr przecieru pomidorowego
12gr kwasku cytrynowego
Cukier rozrobiony w 40l ciepłej wody, do tego wlany przecier rozrobiony w odrobinie ciepłej wody z kwaskiem. Na koniec rozrobione drożdże w letniej wodzie i wlane do roztworu. Uzupełniono ciepłą wodą do ilości 58l
Baniak mały - 40l
9kg cukru
450gr drożdży
350gr przecieru
80gr kwasku - technologia nastawu jak wyżej z tym że roztwór uzupełniono do ilości 38l
Po trzech godzinach początek fermentacji burzliwej. po kolejnej dobie fermentacja spokojna, po ośmiu dniach nastaw stanął, a pomiary wykazują: duży baniak - 7Blg a mały baniak - 4Blg ! Proszę Was o radę jak i czym to zrestartować! Jak to ratować! Jak już wyjdę z tego problemu, postaram się tak drążyć forum, aby to się nie powtarzało! Ach - drożdże Babuni, a woda z kranu !
Ostatnio zmieniony wtorek, 22 lis 2011, 11:52 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Interpunkcja!
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pali się !

Post autor: Wald »

Szkoda czasu i zachodu. Można to ruszyć, ale to kupa roboty. Puszczaj co masz na rurki. Oczywiście zostało w obu nastawach razem ok. 5 kg cukru. Zrobisz z tego później kolejny nastaw na porządnych drożdżach. To one zawiniły. W taki sposób dużo szybciej i łatwiej wyjdziesz z opresji.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Pali się !

Post autor: Rizo »

Dzięki Wald! A co o tym myślisz: ostatnio przeglądałem zasoby naszego sklepu i tam widziałem coś takiego jak drożdże do restartu win i nastawów. Jest tam też specjalna pożywka do restartu! Jak by coś takiego zastosować?!
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 lis 2011, 23:25 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: spacje przed znakami interpunkcyjnymi!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Pali się !

Post autor: Zygmunt »

Pytanie, czy jest co ratować- wątpliwej jakości nastaw na drożdżach do ciasta... Zdekantuj z nad martwych grzybów, puść na rury, a to co zostanie w kotle ochłodź, zlej znowu z nad osadu i dodaj "prawdziwe" drożdże.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Pali się !

Post autor: Partyzant »

Można jeszcze spróbować dorzucić gotowanego ziemniaka zimnego, cytrynę i witaminę B1, też robię na razie na piekarniczych( babuni) i kiedyś restartowałem samym kartoflem i wrzuciłem pokrojona cytrynę i ruszyło, i nie miałem Witaminy. Jeśli nie ruszy to na rurki tak jak pisze Wald. Bo możliwe jest też że drożdże zdechły i musisz dodać z powrotem grzybki, ja na nowo nigdy nie dodawałem, po prostu nie miałem jeszcze takiej sytuacji.Odpukać :D

Próbuj, a ostatnia rada Zygmunta... W sklepie Zdrowe nalewki maja drożdże do restartu i ponoć szybko dojeżdżają pod dany adres na terenie Polski.
:piwo:
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Pali się !

Post autor: JanOkowita »

Drożdże do restartu dedykowane są raczej do wina. Sugerowałbym użyć mocnych drożdży typu Coobra 24H, które zawierają w torebce odpowiednią ilość mikroelementów i odżywki.
Proszę pamiętać o dolaniu świeżej, natlenionej wody i doprowadzeniu nastawu do Blg nie wyższego niż 27 poprzez dodanie odpowiedniej ilości cukru.

Dopiero wsypujemy drożdże i intensywnie mieszamy przez 2-3 minuty.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Pali się !

Post autor: Rizo »

Dzięki serdeczne za dobre rady! Coś tam będę kombinował ale mam jeszcze prośbę! Proszę, powiedzcie mi czy moja receptura jest dobra a jeżeli nie, to co powinienem zmienić?!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Zygmunt »

Drożdże...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pali się !

Post autor: Wald »

JanOkowita pisze:Proszę pamiętać o dolaniu świeżej, natlenionej wody i doprowadzeniu nastawu do Blg nie wyższego niż 27 poprzez dodanie odpowiedniej ilości cukru.
W nastawie jest już alkohol :!: Drożdże na starcie nie za bardzo lubią takiego kopa. Dodawanie cukru przy restarcie to błąd. Natleniona woda jak najbardziej. Dalej optuję za odparowaniem %, dopiero potem zapodanie drożdży. A co do zmian przy kolejnych nastawach, to kolega
Zygmunt pisze:Drożdże...
znowu ma rację. Piekarnicze mają bardzo małą, za małą tolerancje na alkohol.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: rozrywek »

Wszystko gra, receptura ok, cukier w normie, drożdzy dowaliłeś jak do ciasta z rodzynkami, pół kilo prawie,
czas fermentcji się zgadza, blg się zgadza.
Nie restartuj, szkoda zachodu. Wal to na rury i już.
Proponuję w przyszłości w sklepiku ad zaopatrzyć się w porządne drożdze za prawie grosze.

Co do destylacji to puść to 3 razy, przy takiej ilości drożdzy musi to capić jak murzynowi z pod beretu. Nie psuj świąt i destyluj 3 razy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Dziękuję Wam druhowie zacni bardzo gorąco, odpowiednie zakupy już poczynione, dostawa jutro! Odezwę się jak chwycę wolną chwilkę bo teraz mi się pali gdyż lada moment przychodzi nasz wnusio! Bywajcie!

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Witam gorąco wszystkich ! Gwoli informacji powiadamiam iż postanowiłem toto swoje cudo zrestartować. Nie dlatego, abym nie dowierzał Wam expertom, ale tylko dla własnego eksperymentu! Zrobiłem to na drożdżach do restaru i pożywce również do tegoż ! Melduję iż po kilku godzinach pojawił się na powierzchni nastawu gruby kożuch i słychać wyraźnie odgłos pracującej piany! Nadmieniam, że w ostatniej fazie przed zapodaniem drożdży i pożywki nastaw miał już smak wyraźnie kwaśno octowaty. Wyjdzie coś z tego?! Napewno poinformuję!
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: szeyker89 »

Jakie miałeś blg na początku w nastawie ???
Jeśli wyczuwasz octowy smak, to możliwe że jakiś syf się wdał i już może tam nie być alkoholu, ale to są tylko moje przypuszczenia... Na forum są dużo mądrzejsi ode mnie. Mam nadzieję że w mniejszym lub większym stopniu pomogłem.
Pozdrawiam szeyker89

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Witam ! Przyznam szczerze że jaki był Blg na starcie to nie wiem, natomiast nastaw pracował przez ok. 10dni i zatrzymał się na wysokości 7Blg. Od takiej wartości był też restartowany. Niestety od momentu zatrzymania do ponownego ruszenia minęło 5 dni więc stąd pewnie to zoctowanie ! No nic, czekam na efekty restartu! Dziękuję serdecznie za zainteresowanie !
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Partyzant »

Jeśli poczułeś ocet, TO JAK NAJSZYBCIEJ NA RURKI. Chyba, że chcesz mieć domowy ocet :mrgreen: W co wątpię.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Szanowni, zacni psotnicy! Otóż jestem już po destylacji dużego balonu i efekt jest może nie najlepszy ale też nie należący do tych najgorszych czy zmarnowanych! Z 14-tu kg cukru dostałem 10l - 50% wódeczki ! Restart oczywiście się nie udał na tyle, iż Blg pozostało niewzruszone ale za to stało sie coś pozytywnego a coś czego nie rozumiem. Wdzięczny bym był za wyjaśnienie. Chodzi o to, że przed restartem nastaw capił i smakowal już mocno octem, natomiast po trzech pełnych dobach pracy restartowej, o ile można to tak nazwać, zapach i smak octowy kompletnie znikł a pozostał tylko i wyłącznie posmak i aromat cierpko winny. Ot i tyle gwoli informacji. Przy okazji melduję, iż postanowiłem zaraz po przegonieniu małego balonu robić nastaw na drożdżach T3 i to w recepturze po jednej paczce drożdży na baniak i 7kg cukru. W związku z tym mam ogromną prośbę o radę czy oprócz samych drożdzy zastosować również przecier pomidorowy i kwasek cytrynowy i oczywiście w jakich proporcjach. Moja prośba bierze się stąd, iż po raz pierwszy w mojej karierze będę robił nastaw na innych drożdżach niż DOMOWE lub BABUNI! A to wszystko dla tego, że idą święta i Nowy Rok a z tych okazji będę miał mnóstwo " siedmio litrowych mordeczek " do zalania więc chciałbym żeby to obylo się już bez większych strat i jak najekonomiczniej! Acha, i jeszcze jedno! Czy nastawienie siedmiu kilo cukru na jednej paczce T3 w balonie 40-to litrowym nie stwarza zagrożenia, że nastaw wykipi ?! To tyle i czekam na łaskawe rady! Będę informował o wynikach !
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Zygmunt »

Jak robisz wg. przepisu, to nic już nie dodawaj. 25l takiego nastawu nie tyle kipi, czy się pieni, ile "buzuje". Przez pierwsze 3-4h jest piana na jakieś 5cm, potem wszystko opada i wygląda jak świeża cola wlana do szklanki. 25l nastawy robię w 30l wiadrach i nie mam problemów. Tutaj masz fotki, jak to mniej więcej wgląda:
http://alkohole-domowe.com/forum/drozdz ... spiritferm

Zwróć uwagę na godziny dodawania postów, widać tam początkową piane (szczególnie białe wiadro).
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Zygmuncie !!! Chylę czoła w podzięce za pomoc i radę! Zamelduję o wynikach jak tylko zrobię! Jeszcze raz dzięki!

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Witam serdecznie i po raz kolejny prosze o radę ! Otóż jestem już prawie po wypsoceniu mojego pierwszego nastawu na drożdżach T3. Co i jak było i jest, opiszę jak już zakończę procederek. Ważne jest to iż olśniło mnie że popełniłem wielkiego byka! Nastawiając wczoraj porcję cukrówki na jednej paczce T3, rozrobiłem 7kg cukru w 20l wody, następnie uzupełniłem to pięcioma litrami wody zapominając przecież o tej porcji 4,2l którą zabrał cukier!!! Moje pytanie brzmi - czy ja moge jeszcze teraz te 4,2l wody dolać, a jeśli tak to czy robić to w jakiś specjalny sposób bo przypominam, nastaw ten o którym mowa fermentuje w balonie 40-to litrowym?! Bardzo proszę o wyrozumiałość i szybką reakcję!
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: radius »

Nic nie musisz dolewać. 7 kg cukru w 25 litrach wody paczka T3 przerobi bez problemu, najwyżej potrwa to dzień - dwa dłużej.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Bardzo dziękuję radius za podpowiedź! To że one dadzą radę przerobić to wiem ale chodzi mi o ekonomię! Szkoda mi tego jednego literka. Taki błąd popełniłem robiąc nastaw w tym dużym balonie. Dokładnie strata jednego litra. Oczywiście jeśli dolewka wody będzie niosła za sobą jakiekolwiek ryzyko, czy to zniszczenia nastawu czy też może wykipienia to ani myślę ryzykować! PRZEBOLEJĘ ! Ale jeśli można odzyskac ten literek to czemuż nie? Pytam się? Toć to jedna mordka w święta usatysfakcjonowana!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Zygmunt »

Ale o chcesz odzyskiwać? To, że dolejesz wody nie znaczy, że odbierzesz więcej alkoholu... Po prostu rozcieńczysz wsad...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: radius »

Rizo, jakiego literka ci szkoda :?: :o
Przecież drożdże przerabiają na alkohol cukier a nie wodę i czy będziesz miał tej wody 25 czy 40 litrów to uzyskasz tyle samo alkoholu z danej ilości cukru. Tyle, że wsad będzie mniej procentowy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

JASNEEEE ! Już, już, już kumam o co chodzi, no może nie do samego końca ale powoli coś mi świta! Nie śmiejcie się chłopy z mojego dyletanctwa ale lata przyzwyczajenia i rutynowego psocenia zrobiły swoje ! Dopiero kontakt z Wami na forum pozwolił mi ma szersze spojrzenie w kierunku psocenia! Zostawiamy to a dalej będe opisywał moje zmagania z podstawą radości stołu biesiadnego! Bywajcie!

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Witam! Melduję, iż psota z pierwszego mojego nastawu na T3 gotowa i w efekcie finalnym powstało 6l- 50%-ówki. Psocenie rozpocząłem dokładnie w 7 dób od nastawienia! Praca przebiegała troszkę inaczej niż wynikało to z postu Zygmunta ale nastaw niestety przestal pracować po 5 dobach na wysokości 2 Blg. Po czekaniu jeszcze przez dwa dni nic nie ruszyło więc zatrudniłem rury i wyszło jak wyżej! Natomias w tej chwili wypalił zas nowy problem! Otóż w sobotę o 18:30 popełniłem drugi taki sam nastaw na T3 jak poprzednio z ta tylko różnicą że tym razem w małym, 40l. balonie. praca od samego początku o wiele spokojniejsza jak w pierwszym nastawie, warunki fermentowania czyli temp. nastawiania i otoczenia identyczna a w tej chwili tj.po 60godz. nastaw zatrzymał się na wysokości 5 Blg i ani nie zamruczy! Prosze podpowiedzieć mi, "znerwicowanemu staremu psotnikowi" czy poczekać jeszcze jakiś czas i skraplać czy może starać się to jakoś rozruszać a jeśli tak to jak?!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Zygmunt »

Nie ma sensu na to czekać, ani w to inwestować. Wal na rury, a na tym co zostanie w kotle zrób kolejny nastaw, żeby nie marnować cukru.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Dzięki serdeczne Zygmuncie i przepraszam że tak Cię angażuję! A tak na marginesie, ciekawi mnie dla czego tak się u mnie dzieje że są robione dwa identyczne nastawy i jeden wychodzi inaczej od drugiego! Jeszcze raz dzięki !

Autor tematu
Rizo
10
Posty: 15
Rejestracja: środa, 21 lip 2010, 12:50
Re: Jak zrestartować nastaw?

Post autor: Rizo »

Witajcie szanowni, zacni druhowie ! Nareszcie zebrałem się aby napisać choć cokolwiek o moich bitewkach z drożdżami gorzelniczymi ale efekty są takie niezadawalajace że ni chce mi sie nawet wspominać ! Powiem tylko tyle że T48 nie wypaliło zypełnie to znaczy o tyle że z nastawu w/g przepisu zamiast dostać po dwóch - trzech dobach 8l - 50% hariełki otrzymałem 6l - 50% tejże ale dopiero po 8 dniach! T3 rownież sie nie popisalo z tym że wyszło ekonomiczniej i szybciej niż przy T48. Postanowiłem jednak, iż nie będę jeszcze w tej chwili wzniecał niepotrzebnej dyskusji co do powodów takiego obrotu sprawy a to dlatego że pomyślałem o czymś co wczesniej nie wpadło mi do głowy. Mam zamiar zrezygnować z balonów na rzecz fermentorów w których to teraz nastaw umieszczę w innym pomieszczeniu niz dotychczas. Jak tylko zfinalizuję już mój pomysł, nie omieszkam Was druhowie psotnicy poinformować i wtedy pogadamy na forum o moim problemie, który przysporzył mi nie mało siwych włosów!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”