Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy

Post autor: musta »

Witam moi mili.
Po doskonaleniu się przez długie miesiące w czystym i bezsmakowym produkcie na nalewki (proces 2.5 Lesgo) naszła mnie ambicja na rum! Ahoj przygodo! :-)
Potrzebuję pomocy w prowadzeniu procesu.

Sprzęt: Posiadam kolumnę z głowicą typu aabratek, OVM, bufor miedziany i z 50L keg. Termometry: keg, 10p i głowica. Dwie grzalki 2x2kW i manualny regulator mocy grzałki jakby co. Posiadam też papugę i inne utensylia.

Konfiguracja sprzętu: Zamierzam usunąć kolumnę z układu (tj te część rury z chłodnica OVM i sprężynkami), podłączyć do kega ten bufor z miedzianymi sprężynkami 30cm i do niego od razu głowice. Czyli cała kolumna będzie sobie spokojnie odpoczywać w kącie, a w układzie będzie keg, bufor i głowica. Tak się to prawidłowo robi?

Teraz prośba o wskazanie jasnego opisu jak prowadzić proces? Wasze porady? Czym się kierować, jak kontrolować proces (regulator mocy?).

Może był jakiś dobry wątek na ten temat tylko nie potrafię znaleźć? Więc o ile to tylko kwestia linku to też poproszę. Nie chcę zaśmiecać forum.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Post autor: kiwitom23 »

Na pewno na początku zrób odpęd całego alkoholu (surówki), czyli keg, miedź i głowica. Surówkę później musisz destylować chyba na pustej rurze, ale to pewnie podpowie ktoś mądrzejszy ode mnie. Ja mam półkową do smakówek, więc nie mam doświadczenia z zasypową przy smakowych.
Tutaj https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... um#p269979 masz wątek o rumie, może coś znajdziesz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Post autor: rozrywek »

W linku od @kiwitom23, kol@skir, bardzo rzeczowo to opisał.
Przeczytaj uważnie.

Zwróć uwagę na końcu postu, masz info o dundrze.
Nie wylewaj, tam jest mnogość aromatu. Na tym zrób następny nastaw.

Czym się kierować? Papugą i regulatorem mocy.

Najlepiej oprócz serca, wszystko pozbierać w małe buteleczki, nie wylewać niczego.
Zweryfikujesz po czasie, mnóstwo dobroci i aromatu, jest właśnie w tych innych frakcjach.
Pozdrawiam. Rw
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Post autor: Szlumf »


boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 260 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Post autor: boxer1981228 »

A ja dodam od siebie że robię bardzo podobnie jak kolega z postu cytowanego przez Szlumfa. Przedgon tak samo czyli 10-15 min stabilizacja, potem zaworek full open i regulujesz mocą grzałek żeby utrzymać odpowiednią temperaturę w głowicy. Ja końcówki nie odbieram w małe buteleczki tylko odbieram w pełnym reżimie spirytusowym i tym wzmacniam nastaw cukrowy :) Tutaj tez masz temat od lesgo58: https://alkohole-domowe.com/forum/sposo ... tml#p80979
Ostatnio zmieniony wtorek, 7 cze 2022, 18:15 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
musta
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 11 lis 2020, 09:00
Podziękował: 6 razy
Re: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Post autor: musta »

Dziękuję bardzo. Dało mi to bardzo dobry materiał do opracowania procesu!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”