Znaleziono 30 wyników

autor: musta
poniedziałek, 18 wrz 2023, 15:28
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1347

Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Szlumf To bardzo ciekawe. Nigdy nie spotkałem się z takim podejściem. czyli utrzymuję stałe ciśnienie w kegu podczas całego procesu? czy mógłbyś mi wysłać jakieś linki na coś więcej odnośnie konstrukcji owej "u-rurki"? jakiś schemat zdjęcie? Na szczęście dla mojego sprzętu to niewielka mo...
autor: musta
poniedziałek, 18 wrz 2023, 15:21
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1347

Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Regulujesz tempo odbioru ustabilizowanej kolumny, podczas rektyfikacji, za pomocą zmiany przyłożonej mocy? Źle to ująłem. Zamierzam ustawić optymalny poziom mocy dla mojej kolumny. Tak żeby jej nie zalewać a produkować z jej pełną wydajnością. I nie kręcić już mocą podczas samego procesu odbioru po...
autor: musta
poniedziałek, 18 wrz 2023, 08:37
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1347

Re: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

W tej tabeli chodziło mi o to że podaje prędkość odbioru w zależności od % we wsadzie a nie punktowo. Tu ów procent był reprezentowany temperaturą na kegu. Wg mojej interpretacji: Przy stałej wielkości kolumny i innych parametrach fizycznych zestawu, których zmienić łatwo nie mogę, to tak naprawdę o...
autor: musta
niedziela, 17 wrz 2023, 13:10
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1347

poszukiwany kalkulator prędkości odbioru pod 60,3 mm

Witam moi drodzy. Mam Abratek OVM 50L 2x2kw. Poszukuję kalkulatora prędkości odbiou pod moją kolumnę, która ma średnicę zewnętrzną 60,3 mm. Mam tez regulator napięcia PWM do grzałki wiec mogę się pobawić mocą. Mam tabelę jako obrazek ale chciałbym znaleźć oryginał w EXCELU żeby móc powstawiać swoje ...
autor: musta
wtorek, 7 cze 2022, 07:19
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3471

Re: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Dziękuję bardzo. Dało mi to bardzo dobry materiał do opracowania procesu!
autor: musta
poniedziałek, 6 cze 2022, 07:46
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3471

Jak prowadzić proces na rum na kolumnie?

Witam moi mili. Po doskonaleniu się przez długie miesiące w czystym i bezsmakowym produkcie na nalewki (proces 2.5 Lesgo) naszła mnie ambicja na rum! Ahoj przygodo! :-) Potrzebuję pomocy w prowadzeniu procesu. Sprzęt: Posiadam kolumnę z głowicą typu aabratek, OVM, bufor miedziany i z 50L keg. Termom...
autor: musta
sobota, 2 sty 2021, 08:48
Forum: Przywitaj Się!
Temat: tprzemo
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1456

Re: tprzemo

Witaj Napewno to forum pomoże ci tak jak mi pomogło. Możesz wypróbować drobną modyfikacje procesu tak aby usunąć jescze więcej zanieczyszczeń niż twoim filtrem węglowym. Nazywa się to proces 2.5 Lesgo58. Nie potrzebujesz do niego nic poza czasem i obecnym sprzętem. https://alkohole-domowe.com/forum/...
autor: musta
środa, 30 gru 2020, 17:20
Forum: Przywitaj Się!
Temat: jasiupsociarz
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2128

Re: Witam wszystkich

Witaj.
Forum jest bardzo pomocne. Napewno doradzą ci jaki sprzęt wybrać. Rozważysz opcje o których pewnie nawet nie wiedziałeś że istnieją. I będziesz miał super własny sprzęt.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
autor: musta
poniedziałek, 14 gru 2020, 08:53
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Sprzęt dla początkującego psotnika - aabratek ?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 9054

Re: Sprzęt dla początkującego psotnika - aabratek ?

Ten drugi (z OVM) na moje oko (a nie jestem największym znawcą) wygląda bardzo dobrze. Cena bardzo dobra. Moje uwagi: Wypełnienie jest druciakami a nie sprężynkami co daje ci chyba o połowę mniej półek teoretycznych. Wiec za nie wiele więcej miałbyś dużo dokładniejszą rektyfikację. Ale to sobie sam ...
autor: musta
niedziela, 13 gru 2020, 11:22
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Sprzęt dla początkującego psotnika - aabratek ?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 9054

Re: Sprzęt dla początkującego psotnika - aabratek ?

Tak, miałem na myśli że da się zautomatyzować OVM ale niestety dość drogo. Potrzebny jest motozawór i do tego ciężko znaleźć regulator. Skrótowo napisałem więc że raczej się nie da. Dzięki za doprecyzowanie. Jakby Robert4you napisał już moduł sterujący pod jakiś motozawor (w dostępnej cenie) to ja c...
autor: musta
sobota, 12 gru 2020, 13:01
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Sprzęt dla początkującego psotnika - aabratek ?
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 9054

Re: Sprzęt dla początkującego psotnika - aabratek ?

Napisze z punktu widzenia początkującego psotnika. Na razie kupiłem sprzęt kilka tygodni temu i parę razy psociłem. Więc wiem czego nie wiedziałem :-) Po pierwsze to naprawdę przeczytaj forum. Obejrzyj schematy aabratka i zrozum jak to działa. Będzie ci łatwiej. Przeczytaj o procesie 2.5 bardzo fajn...
autor: musta
piątek, 11 gru 2020, 07:31
Forum: Kotły
Temat: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4266

Re: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega

Dzieki Gacek. To fakt. Trzeba to policzyć. Ja o kontroli lustra to raczej myślałem jako przydatnej przy nalewaniu nastawu i ogólnie jako dodatkowa kontrola czy mimo obliczeń coś nie schrzaniłem w ilości płynu. Co do technologii to wyszło mi że najtaniej bedzie wspawać rurkę z gwintem zewnętrznym (ny...
autor: musta
czwartek, 10 gru 2020, 20:23
Forum: Wytwarzanie Nalewek
Temat: Słoma żytnia do pigwówki - przepis potrzebny
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 2081

Słoma żytnia do pigwówki - przepis potrzebny

Witam Nietypowa prośba. Kupiłem sok z pigwowca i sprzedawca zalecał mi swój przepis na nalewkę z "soku z pigwowca na słomie żytniej". Wysłał mi nawet w paczce ową słomę. Niestety jak z nim ostatnio rozmawiałem to źle się czuł, a teraz przestał się odzywać w ogóle. Miał mi wysłać przepis na...
autor: musta
czwartek, 10 gru 2020, 18:27
Forum: Kotły
Temat: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4266

Re: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega

Dzięki Wolan. Zupełnie nie pomyślałem o problemie kontroli wysokości lustra płynu! Bo nie widać przez taki mały otwór. Na szybko wymyśliłem ze do dolnego zaworu spustowego podłączę kawałek przezroczystego węża zadartego do gory tak żeby, gdy napełniam zbiornik, widzieć pozom cieczy na zasadzie naczy...
autor: musta
czwartek, 10 gru 2020, 12:26
Forum: Kotły
Temat: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4266

Re: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega

Myślałem że najprościej byłoby wywiercić otwór najpierw. O średnicy wewnętrznej nypla. Nypel postawić na kegu i spawać od góry, dookoła podstawy nypla. W ten sposób nic by nie leciało do środka kega podczas spawania. Trawić spaw też tylko od zewnątrz.
autor: musta
czwartek, 10 gru 2020, 11:45
Forum: Kotły
Temat: Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4266

Wspawanie dodatkowego wlewu do Kega

Mam w moim sprzęcie Keg 50l. Planuje pobawić się procesem 2.5. Tam jest proponowane dolewanie wody do Kega. To wszystko jest wtedy gorące i nie uśmiecha mi się manewrowanie kolumną. Widziałem gdzieś pomysł żeby wstawić obok kolumny dodatkowy wlew. Tylko nie mogę znaleźć szczegółów jak to wykonać. Je...
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:34
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Kubba10
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1644

Re: Kubba10

Witaj.
Lepiej jak cię pochłonie lektura... niż efekt twojej pracy :-)
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:32
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Simov13
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1668

Re: Simov13

Jak kolega po kiblach (jak się na PW mówi) to nic dziwnego że ciągnie do rurek :-)
Witaj i powodzenia :-)
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:30
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Malar
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2177

Re: Malar

Fajne te sprzęty!
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:28
Forum: Przywitaj Się!
Temat: kszysZgd
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1366

Re: kszysZgd

Witaj. Pójdzie szybciej niż myślisz :-)
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:28
Forum: Przywitaj Się!
Temat: leinad
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1411

Re: leinad

No to fachura dołącza! Brawo!
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:26
Forum: Przywitaj Się!
Temat: kirgo91
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1529

Re: kirgo91

Destylacja przy kolumnie obfituje w czas, który można wykorzystać na grę na skrzypcach (oczywiście bacznie obserwując termometry). Tak możesz zrealizować dwie swoje pasje życiowe na raz, a i może kolumna lepiej pracuje przy muzyce? :-)
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 14:13
Forum: Przywitaj Się!
Temat: kiwitom23
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2819

Re: Przywitanie i pytanie

Cześć
Witaj. Ciekawy i ambitny plan. Czekam na opisy twoich sukcesów na forum.
Powodzenia
autor: musta
piątek, 4 gru 2020, 08:52
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3569

Re: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria

Czyli obliczenia teoretyczne, oparte o kilogram cukru dają wyniki dużo bardziej zbliżone do moich wyników uzysku niż oparte o empiryczne mierzenie temperatury wrzenia mieszaniny. A do tego są dużo prostsze! :-)
Dzięki, bardzo to przydatne podpowiedzi!
autor: musta
czwartek, 3 gru 2020, 11:09
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3569

Re: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria

Procent alko w produkcie końcowym zmierzyłem dość dokładnie w mojej opinii. Nie dość ze mam trzy alkoholomierze to jeszcze robię poprawkę na temperature (ale i tak jest 22-23C). Największy alkoholomierz ma ponad 30cm wiec trudno się pomylić w odczycie. Dużo mniej ufam w mój cukromierz.
autor: musta
czwartek, 3 gru 2020, 11:04
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3569

Re: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria

Rozpuściłem 16kg tak żeby wyszło 50l nastawu. Dodałem około 1l Pogonów 60%.
BLG startowe przed dodaniem drożdży jakies 27 koniec na -3 - mam tylko jeden cukromierz i powiem szczerze mało ufam w jego wskazania. Bo startowe BLG powinno byc chyba wyższe po takiej ilości cukru.
autor: musta
czwartek, 3 gru 2020, 10:37
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: aabratek - jest coś za dobrze vs teoria
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 3569

aabratek - jest coś za dobrze vs teoria

Witam Trochę się pogubiłem w teorii. Wygląda na to że mój proces w praktyce wygląda lepiej niż teoria pozwala, a to mnie niepokoi :-) Sprzęt: aabratek 140cm OVH 61mm keg 50l. Zastanawiam się ile dobroci mam z 45l nastawu (robię 50l a 5l osad). I wychodzi w rzeczywistości więcej niż powinno. Po stabi...
autor: musta
czwartek, 12 lis 2020, 13:01
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4572

Re: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Dzięki! Ja od razu napisze ze przez pierwsze kilka razy nie zamierzam się oddalać i zostawiać bez nadzoru, nawet mimo ze to elektryk. Trzeba się tego nauczyć. Jednak fizjologia jest rzeczą ludzką. I to mi uświadomiło ze to ładnych kilka (8?) godzin. Dlatego pytałem jak sobie radzicie. Opcja z żona z...
autor: musta
środa, 11 lis 2020, 16:29
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 4572

aabratek - organizacja czasu pracy. Jak to robicie?

Na razie jestem teoretykiem. Sprzęt już idzie aabratek OVH z 50l KEG. Teoretycznie już jestem ogarnięty. Naszło mnie takie przemyślenie praktyczne: Najpierw ten sprzęt się rozgrzewa i trzeba zalać kolumnę, odebrać przedgony. To tak z 1.5 - 2h. Potrzeba tam trochę działania. Potem schodzi serce przez...
autor: musta
środa, 11 lis 2020, 09:13
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Musta
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1419

Musta

Witam Wszystkich Do tej pory byłem pasywnym czytelnikiem forum. Bardzo wszystkim dziękuję za to co tu już wyczytałem. To wspaniała skarbnica wiedzy. Pod wpływem waszych przemyśleń i odrobiny własnego szaleństwa, zakupiłem już aabratka 140cm z OVM 60,3mm z 50l KEG i zamierzam niebawem na nim zacząć p...

Wyszukiwanie zaawansowane