Znaleziono 30 wyników

autor: dziadek999
piątek, 18 sie 2023, 18:20
Forum: Po Godzinach
Temat: Mapa „hobbystów”
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 888

Re: Mapa „hobbystów”

Dzięki. Proszę o zamknięcie tematu. Jeżeli tylko mogę zapytać to jak aktualna jest ta mapa i jak mogę się ew. dopisać?
autor: dziadek999
piątek, 18 sie 2023, 17:55
Forum: Katalizatory miedziane
Temat: „Czyszczenie” sprężynek miedzianych perhydrolem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3777

Re: „Czyszczenie” sprężynek miedzianych perhydrolem

Przepraszam @radius za mój brak wiedzy z dziedziny chemii. Czyli, jak rozumiem, po produkcji należy dokładnie wypłukać sprężynki wodą, by nie narastał proces „patynizacji” miedzi?
autor: dziadek999
piątek, 18 sie 2023, 17:04
Forum: Po Godzinach
Temat: Jaka woda do rozcieńczania ??
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2839

Re: Jaka woda do rozcieńczania ??

Ja tak jak @Doody: wodą z odwróconej osmozy: żadnego zmętnienia. No ale trzeba mieć ten filtr.
autor: dziadek999
piątek, 18 sie 2023, 16:55
Forum: Po Godzinach
Temat: Mapa „hobbystów”
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 888

Mapa „hobbystów”

Witam Kilka lat temu spotkałem się z ciekawą akcją umieszczania nas na mapie Google. Potem wydaje mi się, że cała akcja umarła śmiercią naturalną. Czy nie byłoby dobrze powrócić do tego wątku? Oczywiście nie mam na myśli podawania naszych dokładnych adresów (ze względów oczywistych), ale przynajmnie...
autor: dziadek999
piątek, 18 sie 2023, 14:37
Forum: Katalizatory miedziane
Temat: „Czyszczenie” sprężynek miedzianych perhydrolem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3777

Re: „Czyszczenie” sprężynek miedzianych perhydrolem

Pierwsze pytanie: Czy tak jak napisał @Krychu35 trzymacie sprężynki w roztworze kwasku cytrynowego, i sprężynki wsypujecie do bufora lub innej części tuż przed procesem? Drugie pytanie; perhydrol, może i bardzo intensywnie usuwa siarkę z miedzi, ale jest też znacznym „donatorem” tlenu. Powoduje to p...
autor: dziadek999
środa, 16 sie 2023, 14:33
Forum: Katalizatory miedziane
Temat: „Czyszczenie” sprężynek miedzianych perhydrolem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 3777

„Czyszczenie” sprężynek miedzianych perhydrolem

Witam
Krótkie pytanie: czy według najnowszej wiedzy Kolegów należy podczas „czyszczenia” sprężynek miedzianych oprócz kwasku cytrynowego dodawać perhydrol?
autor: dziadek999
wtorek, 25 lip 2023, 17:53
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: MSR-P kontra SKN (temat kontrowersyjny)
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2050

Re: MSR-P kontra SKN (temat kontrowersyjny)

@bolecki Jestem w stanie zrozumieć Twój punkt widzenia. Pasjonujesz się elektroniką i automatyką i starasz się rozwijać automaty, żeby zobaczyć gdzie jest kres automatyzacji procesu (dobrze myślę?). Robisz to co lubisz, a jednocześnie daje Ci to swobodę finansową. Jesteś zwolennikiem grupy „automaty...
autor: dziadek999
wtorek, 25 lip 2023, 09:08
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: MSR-P kontra SKN (temat kontrowersyjny)
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2050

Re: MSR-P kontra SKN (temat kontrowersyjny)

Bardzo dziękuję wszystkim za wyjaśnienia. Tych kilka postów otworzyło mi oczy na wiele spraw. Przede wszystkim wychodziłem z założenia, że członkowie grupy swoje Hobby tworzą dla uzyskania samozadowolenia z wytworzonego produktu. Produkcja masowa przeznaczona jest dla innych instytucji. Kolega @jpiw...
autor: dziadek999
wtorek, 18 lip 2023, 17:12
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Dzisiaj przyszła do mnie nowa płytka MSRa od Boleckiego. Obecnie zasilanie płytki 230V jest już nie złączem 2-pinowym lecz 4-pinowym zupełnie innego typu. Wtyczki tego nowego typu Bolecki nie dodaje do płytki. Tak więc jeśli ktoś z Was będzie zmuszony wymienić płytkę MSRa, a jego stara płytka ma złą...
autor: dziadek999
poniedziałek, 17 lip 2023, 23:52
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: MSR-P kontra SKN (temat kontrowersyjny)
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 2050

MSR-P kontra SKN (temat kontrowersyjny)

Zauważyłem kilka tematów na forum z zapytaniem jak ustawić sterownik SKN (pod pojęciem „sterownik” mam na myśli część układu, z której odczytujemy parametry produkcji i w którą takie parametry wpisujemy). Według mnie temat jest bardzo trudny do rozwiązania. Bolecki, jak zauważyłem, przestał produkow...
autor: dziadek999
poniedziałek, 17 lip 2023, 22:02
Forum: Przywitaj Się!
Temat: zbyszek73+
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1029

Re: zbyszek73+

Witaj. I czekam na Twoje uwagi, bo akurat dla mnie ta „prosta” destylacja (szczególnie zbożowa) wcale nie jest taka prosta. Powodzenia
autor: dziadek999
poniedziałek, 17 lip 2023, 21:57
Forum: Przywitaj Się!
Temat: Firmowy
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 773

Re: Firmowy

Cześć Paweł. Witaj i dziel się swoimi sukcesami.
autor: dziadek999
poniedziałek, 17 lip 2023, 21:42
Forum: Osprzęt
Temat: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4657

Re: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?

Dzięki @jakis1234 za poprawę. Oczywiście prasa do owoców przydaje się jak najbardziej. Ale to już bajka z drugiej półki.
Starałem się o wyszczególnienie tych rzeczy, które „must have”.
Pozdrawiam
autor: dziadek999
poniedziałek, 17 lip 2023, 14:29
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Wybaczcie, ale wzrok już nie ten. A poza tym na tych metalowych złączach bezpieczników te wytłoczenia są czasem nie do odczytania. Bolecki dzisiaj powiedział mi, że ten bezpiecznik ma 100mA (sic). Zgłupiałem kompletnie. Założyłem 1000mA. Oczywiście wszystko działa. Ale jak bym założył 100000mA to te...
autor: dziadek999
poniedziałek, 17 lip 2023, 13:23
Forum: Osprzęt
Temat: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4657

Re: Jakie akcesoria/składniki do psocenia?

Zaciekawił mnie temat. Jako że pierwszą destylację przeprowadziłem w 1980 r., ale potem miałem dużą przerwę, i powróciłem do tematu dopiero przed około sześciu laty nie mam zamiaru dyskutować ze znawcami tematu na co do sposobu przeprowadzenia procesu, chciałbym jedynie zebrać do kupy te elementy, k...
autor: dziadek999
niedziela, 16 lip 2023, 14:11
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Dzisiaj przyjrzałem się jeszcze raz temu bezpiecznikowi rurkowemu w MSR-że. I zgłupiałem. Czy to jest bezpiecznik 720mA czy 7200mA (czyli 7,2A). Jeśli ktoś z Was byłby tak uprzejmy i sprawdził u siebie, byłbym zobowiązany.
Pozdrawiam
autor: dziadek999
piątek, 14 lip 2023, 14:46
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Bardzo dziękuję @wawaldek11, że mnie poprawiłeś w kwestii warystora. Już go zamówiłem i postaram się wlutować spowrotem. Jeżeli chodzi o mój brak zaufania do płytki,to chodzi mi o tę uszkodzoną a nie w ogóle o produkt Boleckiego. Awaria płytki MSRa u mnie wystąpiła już drugi raz, ale za pierwszym ra...
autor: dziadek999
piątek, 14 lip 2023, 10:46
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Re: Sfajczył się MSR-W (część wykonawcza)

Witam ponownie. Zadzwoniłem do Boleckiego (bardzo miły człowiek). Powiedział, że to najprawdopodobniej rzeczywiście sfajczył się tyrystor na skutek jakiegoś skoku napięcia. Poradził mi, żebym w ogóle wymontował tę część i będzie działało. Tak zrobiłem i rzeczywiscie działa. Oczywiście już zamówiłem ...
autor: dziadek999
czwartek, 13 lip 2023, 21:23
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Re: Sfajczył się MSR-W (część wykonawcza)

Dzięki. Jutro zadzwonię do Boleckiego. Zobaczę co odpowie. Ja nie jestem elektronikiem, a to okrągłe ustrojstwo jest całe zielone, bez jakichkolwiek oznaczeń.
autor: dziadek999
czwartek, 13 lip 2023, 20:02
Forum: Kontrola procesu destylacji
Temat: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 2795

Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Witam wszystkich. W dniu dzisiejszym ni stąd ni zowąd poszedł czarny dym z części wykonawczej MSR-W Boleckiego. Poszedł bezpiecznik i takie okrągłe ustrojstwo zlokalizowane pomiędzy gniazdem bezpiecznika a złączem 230 V. Wyświetlacz (nie wiem jak to się fachowo nazywa) po podłączeniu do zasilacza ze...
autor: dziadek999
piątek, 24 lip 2020, 19:45
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY
Odpowiedzi: 1231
Odsłony: 618379

Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

@góralu bagienny, cenię sobie to, że dałeś mi jakiś kierunek działania, oparty na Twoim doświadczeniu. Ja nie mam żadnego. Jakoś trudno mi uwierzyć, że wszyscy zacierający zboża bez przerwy patrzą na rurki fermentacyjne i jak tylko ustanie fermentacja zaczynają destylować. Niezależnie od tego czy je...
autor: dziadek999
piątek, 24 lip 2020, 15:26
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY
Odpowiedzi: 1231
Odsłony: 618379

Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

@góral bagienny trochę mnie zmartwił tym, że zacier przed destylacją można przetrzymać góra 2-3 dni. Ale skoro @kwik44 napisał, że można ponad tydzień to suuuuper. Mam zatarte 120l słodu jęczmiennego, a urlop się kończy. Skoro można przetrzymać zacier tak długo, to jakoś dam radę. Pozdrowienia. Ps. ...
autor: dziadek999
czwartek, 23 lip 2020, 19:18
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY
Odpowiedzi: 1231
Odsłony: 618379

Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Bardzo dziękuję @góralu bagienny za szybką odpowiedź. Beka zamówiona. Gdybyście mogli mi jeszcze odpowiedzieć na dwa pytania byłbym niezmiernie wdzięczny: 1. Jak długo (ile dni) mogę przetrzymywać przefermentowany i przefiltrowany zacier, zanim poddam go destylacji? Obecnie temperatura w komórce wyn...
autor: dziadek999
czwartek, 23 lip 2020, 15:52
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY
Odpowiedzi: 1231
Odsłony: 618379

Re: DOMOWA WHISKY - PRZEPISY

Koledzy, Czy po wlaniu do beczki polietylenowej, oczywiście posiadającej atest do kontaktu z żywnością, wrzącego zacieru z kukurydzy, beczka ta nie zdeformuje się? Nie pęknie? Na forum znalazłem tylko info, iż beczki takie można MYĆ wrzątkiem, lecz nic nie pisze o długotrwałym kontakcie wrzątku że ś...
autor: dziadek999
czwartek, 16 lip 2020, 14:07
Forum: Osprzęt
Temat: Narzędzie do podnoszenia/przenoszenia PETa/Petainera
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6258

Re: Narzędzie do podnoszenia/przenoszenia PETa/Petainera

Możesz podnieść na jaką chcesz wysokość. Wszystkie elementy są stalowe. Oczywiście przenoszenie PETa w dwie osoby jest wygodniejsze. Ale podnoszenie z pomocą tego narzędzia w porównaniu z podnoszeniem z „podchwytem od dołu” jest o niebo łatwiejsze. Ja jestem z tego super zadowolony. Oczywiście każde...
autor: dziadek999
czwartek, 16 lip 2020, 09:18
Forum: Osprzęt
Temat: Narzędzie do podnoszenia/przenoszenia PETa/Petainera
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6258

Narzędzie do podnoszenia/przenoszenia PETa/Petainera

Witam Kolegów Jako, że robię nastawy w 35-litrowych Petainerach (lekkie, tanie, wygodne), doszedłem do wniosku, że należałoby pomyśleć nad czymś co ułatwiłoby ich przenoszenie. Wprawdzie można przenosić je wraz z tekturowym opakowaniem, ale... po pierwsze trzeba je mieć, a po wtóre łatwo się brudzą,...
autor: dziadek999
sobota, 23 lut 2019, 21:33
Forum: Kotły
Temat: Ocieplenie kotła powłoką kompozytową
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3742

Re: Ocieplenie kotła powłoką kompozytową

Wracam do tematu. Byłem na wsi i przywiozłem tę farbę. Pomalowałem nią połowę nierdzewnej pokrywy od sterylizatora medycznego. bbbb.jpg Producent twierdzi, że gęstość farby przygotowanej do malowania powinna być w okolicach gęstej śmietany. Mnie, ze względu na małą powierzchnię malowania, nie udało ...
autor: dziadek999
środa, 23 sty 2019, 19:57
Forum: Kotły
Temat: Ocieplenie kotła powłoką kompozytową
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3742

Re: Ocieplenie kotła powłoką kompozytową

Masz świętą rację. Też czytałem o tej konkretnej farbie i odbijaniu promieniowania, ale... mam trochę tej farby. Podobno jedna z ciepłowni w Polsce testuje ją, malując nią rury dostarczające ciepło do wymienników i podobno pomalowane nią rury są chłodniejsze niż te niepomalowane (ile w tym prawdy? T...
autor: dziadek999
poniedziałek, 21 sty 2019, 17:23
Forum: Kotły
Temat: Ocieplenie kotła powłoką kompozytową
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3742

Ocieplenie kotła powłoką kompozytową

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale bardzo ważne jest unikanie strat ciepła przy ogrzewaniu kotła oraz kolumny. Ja ociepliłem kocioł otuliną używaną do ochrony rur ciepłowniczych (Rockwool 50) a kolumnę otuliną Turbolit 25. Jest OK. Ale... dobrego nigdy nie za wiele, więc zastanawiam się czy nie poma...
autor: dziadek999
sobota, 19 sty 2019, 16:21
Forum: Przywitaj Się!
Temat: dziadek999
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1937

dziadek999

Witam Wszystkich Na 61-sze urodziny postanowiłem nabyć drogą kupna abratka u Franzmastera. Kolumienka zaiste przednia: z OLMem, zasypana sprężynkami. Dołożyłem jeszcze sterownik z regulatorem mocy MSR, a niedawno dokupiłem bufor. Od pół roku czytam regularnie forum i staram się czerpać z przebogatej...

Wyszukiwanie zaawansowane