Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: dziadek999 »

Witam wszystkich.
W dniu dzisiejszym ni stąd ni zowąd poszedł czarny dym z części wykonawczej MSR-W Boleckiego. Poszedł bezpiecznik i takie okrągłe ustrojstwo zlokalizowane pomiędzy gniazdem bezpiecznika a złączem 230 V. Wyświetlacz (nie wiem jak to się fachowo nazywa) po podłączeniu do zasilacza zewnętrznego działa prawidłowo. Sprawdziłem grzałki – wszystkie w porządku (nie ma na nich przebicia). Nie wiem co mogło być przyczyną takiego zdarzenia. Płytka MSR jest czysta bez pajęczyn i robaków. Napięcie w sieci jest prawidłowe. Może ktoś z was ma koncepcję co mogło być przyczyną takiej awarii. Prawdopodobnie i tak będę musiał kupić tę część u Bolewskiego. Ale może ktoś z Was wie czy można taką płytkę naprawić a jeżeli tak to gdzie? A może ktoś z Was wie co to za element taki okrągły, który mi się z ficzył. Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony piątek, 14 lip 2023, 10:49 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

aakk
1150
Posty: 1167
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Sfajczył się MSR-W (część wykonawcza)

Post autor: aakk »

To okrągłe ustrojstwo to dodatkowe zabezpieczenie. Zgłoś się do producenta, może nic więcej się nie sfajczyło i uda się naprawić tę płytkę.

Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

rastro
2500
Posty: 2604
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Sfajczył się MSR-W (część wykonawcza)

Post autor: rastro »

Elektronika zwykle nie chce działać jak ucieknie magiczny dym ;)

A poważnie, to okrągłe to pewnie warystor, poszło jakieś przepięcie, może jakaś burza narozrabiała - u mnie druty z linii NN wlały się wczoraj po chodniku...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sfajczył się MSR-W (część wykonawcza)

Post autor: dziadek999 »

Dzięki. Jutro zadzwonię do Boleckiego. Zobaczę co odpowie. Ja nie jestem elektronikiem, a to okrągłe ustrojstwo jest całe zielone, bez jakichkolwiek oznaczeń.
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sfajczył się MSR-W (część wykonawcza)

Post autor: dziadek999 »

Witam ponownie.
Zadzwoniłem do Boleckiego (bardzo miły człowiek). Powiedział, że to najprawdopodobniej rzeczywiście sfajczył się tyrystor na skutek jakiegoś skoku napięcia. Poradził mi, żebym w ogóle wymontował tę część i będzie działało. Tak zrobiłem i rzeczywiscie działa. Oczywiście już zamówiłem nową płytkę, bo do tej starej już nie bardzo mam zaufanie. Ale może ktoś z Was wie jaki to jest tyrystor: jakie jest jego oznaczenie, moc czy inne przydatne wartości. Chciałbym spróbować tę płytkę naprawić. Pozdrawiam serdecznie.

wawaldek11
2500
Posty: 2920
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: wawaldek11 »

Warystor, nie tyrystor. Bez niego układ pracuje poprawnie, ale nie ma ochrony przed przepięciem - kolejny wzrost napięcia może uwalić elektronikę. Nie kupowałbym nowej - po co produkować elektrośmieci - po wstawieniu war. będzie jak nowa.
Może taki: https://allegro.pl/oferta/warystor-14d4 ... 1827666363
Pozdrawiam,
Waldek

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Ten element zadziałał dokładnie tak jak powinien - nie wiem czy jest sens mówić o braku zaufania do płytki :). Jego rolą jest upalić bezpiecznik zanim coś złego się zadzieje dalej na płytce.

Mnie ciekawi dlaczego sam warystor się spalił - problemem raczej był bezpiecznik, który upalił się zbyt wolno albo sam warystor był trefny lub źle dobrany.

wawaldek11
2500
Posty: 2920
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: wawaldek11 »

Warystor jest jednorazowy - po przekroczeniu napięcia zwiera i ma spalić bezpiecznik w układzie. Płytka i bezpiecznik były dobre. Przyczyną był wzrost napięcia powyżej dopuszczalnego. Często przyczyną podobnych awarii jest luźne zero u Ciebie lub po stronie energetyków. A w sezonie wyładowania atmosferyczne.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: Zygmunt »

Dużo sterowników upala teraz fotowoltaika, nie wszytskie się wyłączają przy >250v.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: dziadek999 »

Bardzo dziękuję @wawaldek11, że mnie poprawiłeś w kwestii warystora. Już go zamówiłem i postaram się wlutować spowrotem. Jeżeli chodzi o mój brak zaufania do płytki,to chodzi mi o tę uszkodzoną a nie w ogóle o produkt Boleckiego. Awaria płytki MSRa u mnie wystąpiła już drugi raz, ale za pierwszym razem naprawą gwarancyjną zajął się Franzmaster. U mnie na wsi zauważam coraz więcej fotowoltaiki i może to było przyczyną awarii? A może wada bezpiecznika, jak zauważył @tanczacy-z-drozdzami? Jak dobrze odczytałem ten bezpiecznik rurkowy ma 700mA. To może założyć jakiś mniejszy? 600mA? A czy są jakieś stabilizatory napięcia, które mogłyby mieć zastosowanie? Jeżeli moje pytania są naiwne, wybaczcie.
Pozdrawiam

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

@wawaldek11 - to ciekawe, pierwszy z brzegu producent twierdzi, że są wielorazowe:
https://www.jeccapacitor.com/news/the-r ... n-out.html

Choć jak wynika z artykułu spalenie warystora nie jest rzadkością.

@dziadek999 - może zainwestuj sobie w jakieś listwy antyprzepięciowe, skoro takie cyrki masz w sieci. Dzisiaj sterownik jutro komputer albo TV.
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: dziadek999 »

Dzisiaj przyjrzałem się jeszcze raz temu bezpiecznikowi rurkowemu w MSR-że. I zgłupiałem. Czy to jest bezpiecznik 720mA czy 7200mA (czyli 7,2A). Jeśli ktoś z Was byłby tak uprzejmy i sprawdził u siebie, byłbym zobowiązany.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 lip 2023, 14:49 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2920
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: wawaldek11 »

tanczacy-z-drozdzami pisze: piątek, 14 lip 2023, 16:14 @wawaldek11 - to ciekawe, pierwszy z brzegu producent twierdzi, że są wielorazowe:
https://www.jeccapacitor.com/news/the-r ... n-out.html
Ja w swojej karierze miałem do czynienia z jednorazowymi :mrgreen: Do naprawy trafiało urządzenie ze spalonym/zwartym warystorem.

Bezpiecznik 720mA? Nie spotkałem się z taką wartością przy bezpiecznikach 5x20 - może jest gabarytowo inny? Znam jakiś popularny typoszereg i jest 630mA, następny 800mA. Ale jeżeli nie widziałem, to nie znaczy, że nie ma.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: Zygmunt »

W SKN jest T1AL250V, jednoamperowy. Myślę, że możesz taki sam zastosować w MSR.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka

www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: dziadek999 »

Wybaczcie, ale wzrok już nie ten. A poza tym na tych metalowych złączach bezpieczników te wytłoczenia są czasem nie do odczytania. Bolecki dzisiaj powiedział mi, że ten bezpiecznik ma 100mA (sic). Zgłupiałem kompletnie. Założyłem 1000mA. Oczywiście wszystko działa. Ale jak bym założył 100000mA to też by działało. Sądziłem że wytwórca urządzenia dobiera zabezpieczenia zgodnie ze specyfikacją układu

tanczacy-z-drozdzami
250
Posty: 255
Rejestracja: poniedziałek, 19 cze 2023, 12:37
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 45 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: tanczacy-z-drozdzami »

Bezpiecznik przewymiarowany 10x to trochę ryzyko :) Ja bym założył taki jak twierdzi producent.
Awatar użytkownika

Autor tematu
dziadek999
20
Posty: 27
Rejestracja: sobota, 19 sty 2019, 15:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: dziadek999 »

Dzisiaj przyszła do mnie nowa płytka MSRa od Boleckiego. Obecnie zasilanie płytki 230V jest już nie złączem 2-pinowym lecz 4-pinowym zupełnie innego typu. Wtyczki tego nowego typu Bolecki nie dodaje do płytki. Tak więc jeśli ktoś z Was będzie zmuszony wymienić płytkę MSRa, a jego stara płytka ma złącze 2-pionowe, musi postarać się o wtyczkę nowego typu.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sfajczył się MSR-W Boleckiego (część wykonawcza)

Post autor: bolecki »

Zygmunt pisze: poniedziałek, 17 lip 2023, 13:07 W SKN jest T1AL250V,
dziadek999 pisze: poniedziałek, 17 lip 2023, 14:29 Bolecki dzisiaj powiedział mi, że ten bezpiecznik ma 100mA (sic). Zgłupiałem kompletnie. Założyłem 1000mA. Oczywiście wszystko działa. Ale jak bym założył 100000mA to też by działało. Sądziłem że wytwórca urządzenia dobiera zabezpieczenia zgodnie ze specyfikacją układu
SKN ma bezpiecznik 1A głównie z powodu zasilacza (przetwornicy impulsowej), gdzie takie zabezpieczenie zostało zalecone przez producenta przetwornicowego scalaka. Jest też w obwodzie zaworu wody.

MSR ma bezpiecznik 100mA z racji że zabezpiecza o wiele mniejszą moc, a w dodatku jest to klasyczne trafo, a nie przetwornica. Nawet by styknął ciut mniejszy

Więc jak z tym dobieraniem?
tanczacy-z-drozdzami pisze: piątek, 14 lip 2023, 16:14 @wawaldek11 - to ciekawe, pierwszy z brzegu producent twierdzi, że są wielorazowe:
https://www.jeccapacitor.com/news/the-r ... n-out.html

Choć jak wynika z artykułu spalenie warystora nie jest rzadkością.
A to czy warystor przeżyje czy nie to juz nieco inna bajka. Grunt że zabezpieczył resztę, raczej chodzi o ludzi którzy kładą sprzęt bo zamiast 230V podpinają 400 to jest spory kop i nawet dużego lizaka potrafił wywalić. Warystor to pikuś w porównaniu z wywaleniem np przetwornicy w SKNie

@jakis1234
@Duńczyk

offtopa robicie.
Ostatnio zmieniony środa, 26 lip 2023, 22:19 przez bolecki, łącznie zmieniany 2 razy.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”