Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki
Re: Cukier inwertowany – rozkład sacharozy na glukozę i fruktozę

Postautor: Trener » piątek, 3 kwie 2015, 22:58

klepa pisze:Jak ktoś lubi spiryt i ma rurę, to inwertowanym nie powinien w ogóle zaśmiecać sobie głowy.

arbaletnik pisze:Po 24 godzinach start fermentacji i muszę przyznać , że o ile dunder był o nieciekawym zapachu, to to co wydobywa się z fermentatora to czysty CO2. Nigdy tak wcześniej nie miałem- zero zapachów.

Największa zaleta tej metody to właśnie brak jakichkolwiek przykrych zapachów podczas fermentacji. Właśnie dlatego warto poświęcić kilka minut więcej i trochę gazu (prądu) na podgrzanie mieszaniny. Żaden sąsiad niczego nie wywęszy ;)
drgranatt pisze:Jeśli ktoś naraz miałby poddać inwertowaniu kilkadziesiąt kg to może okazać się upierdliwe a jeżeli tylko kilka to myślę, że gra warta zachodu.

Nie robiłem dotąd większych nastawów niż 30 litrów (brak warunków na większe fermentatory), ale możliwe, że nawet zalanie cukru gorącą wodą z kwaskiem, bez dalszego podgrzewania i tak rozłoży sacharozę.
Łatwo to sprawdzić bez żadnych specjalistycznych testów. Roztwór czystej wody z cukrem jest żółtawy i przezroczysty. Na skutek inwertowania staje się mleczny i przypomina coś na kształt płynnego lukru.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

drgranatt
850
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » czwartek, 9 kwie 2015, 08:42

Ostatnio natknąłem się na taki prosty przepis jak zrobić cukier inwertowany w sam raz na 10l garnek:

* 3 l wody
* 7 kg cukru
* 30 g kwasku cytrynowego
* 40 g sody oczyszczonej

Wodę podgrzać do 50°C, dodać cukier i mieszając do całkowitego rozpuszczenia podgrzać do 80°C. Dodać kwasek cytrynowy, wymieszać i schłodzić do temperatury 65°C. Stopniowo dodawać sodę oczyszczoną rozpuszczoną w małej ilości wody. Schłodzić do 25°C.
Jeśli mamy czas i chce się nam to możemy przygotować go wcześniej i przechowywać.

Tak otrzymany syrop możemy również używać w kuchni do przygotowywania różnego rodzaju napoi i potraw. Będzie zdrowiej jak kawę czy herbatę posłodzimy takim syropem niż sacharozą :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

wawaldek11
2000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wawaldek11 » czwartek, 9 kwie 2015, 11:47

Dużo zdrowiej?
Pozdrawiam,
Waldek

Awatar użytkownika

klepa
350
Załączniki

Postautor: klepa » czwartek, 9 kwie 2015, 12:00

Znaczy się 3 części kwasku neutralizuje się czterema częściami sody
czy podpisze się pod tym jakiś forumowy chemik?

Awatar użytkownika

gr000by
2500
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Załączniki

Postautor: gr000by » czwartek, 9 kwie 2015, 15:04

1 cząsteczkę kwasu cytrynowego neutralizują 3 cząsteczki wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej), co następuje w stosunku masowym 192g:252g (kwas:soda). Wynika stąd, że 30g kwasku nie zostanie zneutralizowane całkowicie 40g sody oczyszczonej. Ale trzeba liczyć się z tym, że ten kwas spożywamy w sporych ilościach jako dodatek E330 oraz naturalny składnik bardzo wielu produktów (np. przetworów i soków z czarnej porzeczki czy cytrusów), dlatego nie ma co się martwić o toksyczne działanie tego kwasu.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Awatar użytkownika

klepa
350
Załączniki

Postautor: klepa » czwartek, 9 kwie 2015, 15:44

@Gr000by
Dzięki. Rozumiem, że kwas i kwasek to to samo, a z podanej przez Ciebie proporcji, wyciągnę stosunek dla mniejszych ilości kwasku?
Trochę to wyszło "po polskiemu", ale wiadomo o co chodzi ;)

Awatar użytkownika

gr000by
2500
Załączniki

Postautor: gr000by » czwartek, 9 kwie 2015, 15:50

Tak. Kwasek cytrynowy to zwyczajowa nazwa kwasu cytrynowego. Podane przeze mnie proporcje dotyczą całkowitego zobojętnienia wszystkich trzech grup kwasowych w cząsteczce kwasu.
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Załączniki

Postautor: arbaletnik » czwartek, 9 kwie 2015, 15:53

Dużo zdrowiej :ok: Bo nie chodzi o E330 tylko o produkty rozpady sacharozy: glukozę i fruktozę. Glukoza ma indeks glikemiczny 99, ale fruktoza już 19 ( tzn. bardzo powoli wchłania się z przewodu pokarmowego i nie powoduje silnego wzrostu glikemii w surowicy krwi po 2 godzinach od spożycia) Takie produkty są zalecane do diety. Natomiast glukoza niestety ma 99, ale wystarczy popracować intensywnie mózgiem np. choćby przeczytać kilka wątków od deski do deski na tym forum, kilka łyków syropu a mózg łyknie glukozę raz..dwa.. i po sprawie :D zostanie tylko dobra fruktoza. A tak na poważnie to dobry pomysł żeby dać mniej wody w stosunku do kwasku, daje to bardziej kwaśne środowisko i efekt hydrolizy może jest szybszy.
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

Awatar użytkownika

gr000by
2500
Załączniki

Postautor: gr000by » czwartek, 9 kwie 2015, 15:58

Bardziej stężone roztwory cukru będą w niższym stopniu inwertowały się do glukozy i fruktozy, bo reakcję będą hamowały jej produkty, które będą występowały w wyższym stężeniu. Optimum trzeba byłoby określić doświadczalnie, ale to czasochłonne zajęcie, albo trzeba szukać informacji o tej reakcji w prasie naukowej.

Awatar użytkownika

klepa
350
Załączniki

Postautor: klepa » czwartek, 9 kwie 2015, 17:48

Gr000by... A Ty, tak pomiędzy piwem i whiskey, moderowaniem i modelarstwem, Krakowem i Rzeszowem, rumem i dundrem, melasą i cukrem inwertowanym, to masz jeszcze trochę czasu na studiowanie? ;)

Awatar użytkownika

drgranatt
850
Załączniki

Postautor: drgranatt » czwartek, 9 kwie 2015, 17:55

Najlepszy rozkład sacharozy pod względem zdrowotnym to rozkład enzymatyczny tak jak robią to pszczółki.
W jakich udziałach procentowych nastąpi w tym wypadku rozkład sacharozy :?: Ile % sacharozy nie ulegnie rozkładowi :?:

Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Załączniki

Postautor: arbaletnik » czwartek, 9 kwie 2015, 19:04

Znalezione w sieci
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-otr ... -sacharozy
Bardzo ciekawe naoczne doświadczenie

Awatar użytkownika

gr000by
2500
Załączniki

Postautor: gr000by » czwartek, 9 kwie 2015, 19:18

klepa pisze:Gr000by... A Ty, tak pomiędzy piwem i whiskey, moderowaniem i modelarstwem, Krakowem i Rzeszowem, rumem i dundrem, melasą i cukrem inwertowanym, to masz jeszcze trochę czasu na studiowanie? ;)

Chemia to moja pasja i hobby, podobnie rzecz ma się z wszelakim alkoholem ;). Do tego dochodzi zdolność wchłaniania wiedzy wszelakiej jak gąbka i stąd różne dziwne informacje i wiedza. Mam czas na wszystko, chociaż czasem proporcje są oddalone od właściwych :mrgreen:.

Co do inwersji kwasowej i enzymatycznej - nigdy nie zajdzie w 100%, bo sacharoza w roztworze inwertu jest w równowadze z glukozą i fruktozą (reakcja jest odwracalna), więc trzeba byłoby usuwać stale produkty reakcji, żeby zwiększać stopień przereagowania. W miodzie o ile dobrze pamiętam znajdują się niewielkie ilości sacharozy, od 0,5% do chyba 2-4% (w zależności od źródła surowca do produkcji miodu), więc w naszym syropie jak uzyskamy 90-95% stopień inwersji to i tak będzie doskonale. A podany link do doświadczenia pokazuje tylko że taka reakcja zachodzi, ale nie ma tam żadnej wzmianki o określeniu stopnia przereagowania, co wypadałoby mierzyć polarymetrem, bo podczas inwersji sacharozy zmienia się kąt skręcenia światła spolaryzowanego przechodzącego przez roztwór i w ten sposób można byłoby najprościej mierzyć stopień inwersji.

Awatar użytkownika

drgranatt
850
Załączniki

Postautor: drgranatt » czwartek, 9 kwie 2015, 19:46

gr000by pisze:...więc w naszym syropie jak uzyskamy 90-95% stopień inwersji to i tak będzie doskonale...
Ja byłbym zadowolony gdyby inwersja zakończyła się na poziomie (33 +/-5 /33 +/- 5/34 +/-5) w korelacji glukoza/fruktoza/sacharoza .

tosiek71
10
Załączniki

Postautor: tosiek71 » czwartek, 9 kwie 2015, 20:07

Panowie,
Garść ciekawych wiadomości i spostrzeżeń, ale jeśli chodzi o wykorzystanie inwertowania cukru na potrzeby naszego hobby, to zakładam iż nie wprowadzamy innowacji? Dokładnie pytam o dodawanie sody – jeśli dobrze zrozumiałem to ma ono sens w produkcji sztucznego miodu, a nie w przygotowaniu nastawu? – Uświadomcie proszę „nie chemika” ;)

Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Załączniki

Postautor: arbaletnik » czwartek, 9 kwie 2015, 20:51

Sodę dodał kolega drgranatt żeby syrop nie był kwaśny i był zdatny do picia, ku zdrowotności. A na nasze potrzeby wystarczy sam kwasek, drożdże przecież preferują kwaśne środowisko.

Awatar użytkownika

klepa
350
Załączniki

Postautor: klepa » czwartek, 9 kwie 2015, 20:53

Tosiek :)
No to na mój rozum gr000by właśnie powiedział, że jabłuszka zamiast buraczanym można "podprawić" inwertowanym, który uprzednio zdążaliśmy odkwasić sodą. Teraz możemy się bawić w kalwadosiczka bez oglądania się na smrodki poburaczane. Amen! Lec lif gr000by!:)
Autokorekta-chodziło mi o kwasowość nastawu- dodatek inwertowanego nie będzie dodatkowo/nadmiernie zakwaszał nastawu.

Awatar użytkownika

drgranatt
850
Załączniki

Postautor: drgranatt » czwartek, 9 kwie 2015, 21:20

Myślę, że z użyciem sody można poeksperymentować. Wg tych proporcji z sodą i kwaskiem dziś zrobiłem inwersję 9kg sacharozy, smak i zapach zajefajny. Jutro zrobię to samo i do beczki. Następnym razem będę zmniejszać ilość sody co 10 gram i zobaczę czy będą zauważalne różnice. Podejrzewam, że to odkwaszanie podyktowane było użyciem inwertu do celów stricte spożywczych.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Trener
900
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Załączniki

Postautor: Trener » sobota, 8 sie 2015, 18:04

Do listy zalet inwertowania cukru mogę dodać kolejną.
Ostatnio inwertowałem nastaw z wysłodków po piwie i 6 kg cukru (gęstość początkowa 21 Blg) - z przeznaczeniem na bimberek z nutami jęczmienia (plus ewentualnie późniejszy przerób na spirytus). Zaskoczyło mnie bynajmniej nie to, że nie było niczego czuć podczas fermentacji (bo to już jest przy inwertowaniu oczywiste). Zaskoczyło mnie to, że nie było praktycznie nic czuć podczas samej destylacji :!:

Destylując wcześniejsze cukrówki (na zestawie szklanym z szybkowarem), musiałem szeroko otwierać okna w całym mieszkaniu i zamykać wszystkie drzwi, by na korytarzu sąsiedzi niczego nie wyczuli. Tym razem nie dało się wyczuć niemal niczego. Wszelkie wcześniejsze zabiegi maskowania zapachów okazały się zbędne. Coś tam było czuć, ale nie przypominało to nawet zapachu bimbru.

Również przedgonu wyszło jakby mniej (nawet logiczne, choć tu akurat głowy nie dam, bo zmysły bywają zawodne). Co do smaku na razie również się nie wypowiadam, bo czekam aż bimber się ułoży. Zresztą osobiście wielkim smakoszem bimbru nie jestem, ale czekam na opinię kolegi który owszem, lubi :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

exodus
50
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: exodus » czwartek, 27 sie 2015, 15:38

Powalcz ze szczelnością zestawu jeśli coś czuć.

Jakiś czas pracowałem na szybkowarze + szklane deflegmator i chłodnica i dopóki wszystko było dobrze podpięte nie było czuć zupełnie nic. Teraz mając kolumnę chyba więcej zapaszków czuje podczas gotowania niż na szybkowarze w kuchni ;) a i to przez jakąś nieszczelność, której nie mogę zlokalizować póki co

Wróć do „Nastawy cukrowe”