blg końcowe nastawu

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
Bubu456
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:26
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Bubu456 »

Witam,

Mam pytanie do znawców odnośnie końcowego blg nastawu na samym cukrze. Z wyczytanych przeze mnie postów można wyciągnąć wniosek że fermentacja kończy się wraz z osiągnięciem blg = -4. Zrobiłem sobie szybką kalkulację z której wynika że nawet przy zakładanym końcowym stężeniu etanolu 15% (większość kolegów pewnie celuje niżej, ze względu na jakość końcowego destylatu - 12-13%?), z której to wynika, że blg powinno wynosić 0,7893*15+85*1=96.8395 ~ 96,84, czyli blg~-3.2. Dla finalnego wyniku 12% będzie to 97.4716 ~ -2.53 blg.
Gęstość etanolu - 0,7893 g/l- zaczerpnięta z Wikipedii.
Rozumiem że w mitycznym -4 blg mają swój udział niecukry - produkty fermentacji które nie są ani cukrami ani etanolem (część z nich jest lżejsza od wody co wpływa na finalne blg in minus a część cięższa, co wypływa dodatnio).
Moje pytanie dotyczy tej pozostałej części co do składu. Co znajduje się w tych pozostałych 0.8-1.5%+ i jaka część z tych substancji przedostaje się do destylowanego produktu (i w jakich częściach)?
Wiadomo coś nt. ich składu? Rozumiem że w wypadku fermentacji nieokreślonego nastawu (np. na śliwkach, pszenicy itp. odpowiedzi byłyby różne, w zależności od typu nastawu, ale moje pyt. dotyczy najprostszej wersji, gdzie występuje sam cukier - gęstość drożdży z pożywką można pominąć, ale jeśli komuś zależy to dla ustalenia uwagi można przyjąć że jest to mieszanka turbo T3 o masie 130g)
Pytam i w międzyczasie szukam odpowiedzi w czeluściach Internetu;)

pozdrawiam!
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: blg końcowe nastawu

Post autor: panta_rei »

I po co zaraz w "czeluściach"? Tu po ciemnej stronie jest wszystko ;-) http://alkohole-domowe.com/forum/sprawd ... 12-40.html Tu jest dużo ciekawych tematów.
Pozdrawiam, Sławomir
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”