Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
viris
30
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 23 lip 2013, 20:43
Podziękował: 7 razy

Post autor: viris »

Witam, dużo się słyszy, oczywiście nieoficjalnie o wybuchach samogony. Chciałem więc zapytać co jest najczęstszą przyczyną takiegoż wybuchu.


1. Jeżeli zacier podgrzewany jest przy pomocy grzałki instalacja jest szczelna a pomieszczenie wietrzone i nie ma bezpośredniego źródła zapłonu (chyba że żarówkę można do takich zaliczyć) to jakie są szanse że coś pójdzie nie tak, inaczej mówiąc że nastąpi zapłon/wybuch.

2. W temacie "BEZPIECZEŃSTWO OPEROWANIA" jest punkt, cytuję:
Juliusz pisze:BEZPIECZEŃSTWO.



DWA: Wszystkie destylarki (kolumny) muszą mieć wolne ujście do atmosfery. Żadna konstrukcja NIE MOŻE BYĆ szczelnie zamknięta. Uszczelniona destylarka spowoduje powstawanie ciśnienia, które może rozerwać aparaturę. System destylujący musi mieć wolne ujście do atmosfery – zazwyczaj za chłodnicą. Aparatura musi być tak zaprojektowana, że wewnątrz aparatury nie będzie narastać ciśnienie – NIGDY.


Jules

Nie do końca rozumiem, otóż mając bańkę z mleka, opary przedostają się do szczelnego osadnika/odstojnika, dalej do rurki gdzie zachodzi skraplanie, gdzie więc ma być to wolne ujście do atmosfery? Chyba że chodzi po prostu aby rurka z której wydostaje się już gotowy alkohol nie była zatkana ale to jest przecież logiczne.

3. Czy przy drugiej destylacji alkoholu o stężeniu powiedzmy 50% ryzyko wybuchu/zapłonu wzrasta (tak czytałem, zresztą na tym forum, jednak była to tylko opinia jednego użytkownika). I jaki jest cel dolewania wody do destylowanego alkoholu (50%). Nie lepiej wlać dajmy na to 10 litrów samogony o stężeniu 50% niż to 10 litrów rozcieńczać do 25% i destylować? Chodzi o bezpieczeństwo czy jaki jest tego cel?
promocja

baltic80
100
Posty: 136
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2012, 16:10
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: baltic80 »

Na pyt pierwsze sam udzieliłeś odpowiedź w cytacie Juliusza....
viris pisze:
Juliusz pisze:BEZPIECZEŃSTWO.



DWA: ...wolne ujście do atmosfery – zazwyczaj za chłodnicą...
Na drugie nie odpowiem, bo nie napiszę "fachowo"

Autor tematu
viris
30
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 23 lip 2013, 20:43
Podziękował: 7 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: viris »

Więc w jaki sposób mogło by się wyjście zatkać? Owocem? Innej możliwości "zatoru" nie widzę.

Do pkt 3 nie musi być fachowej odpowiedzi byle główna treść była w niej zawarta :) Kilka osób już napisało żeby poszukać na forum bo o takim rozcieńczaniu jest już napisane wszystko. Nie mogę jednak tego znaleźć :/ mógły ktoś podełać link do takiego tematu?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: radius »

Mówisz - masz :ok: Przeczytaj cały temat na spokojnie :czytaj:
http://alkohole-domowe.com/forum/sposob ... t8423.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
viris
30
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 23 lip 2013, 20:43
Podziękował: 7 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: viris »

Przeczytałem ale odpowiedzi na pytanie nie znalazłem niestety. Otóż tam jest poruszony temat wyprodukowania czystego spyrolu :) Osobiście robiąc 2 destylację zawsze wlewam NIEROZCIEŃCZONY alkohol (około 55%) do bańki i destyluję w taki sam sposób jak zacier. Interesuje mnie alkohol w granicach 80-90%, a i sprzęt też znacznie ogranicza. Z ciekawości zacząłem zastanawiać się dlaczego trzeba rozcieńczać destylowany drugi raz alkohol do 30-40%. Ktoś napisał że chodzi o względy bezpieczeństwa i dlatego piszę ten post bo jak wiadomo przezorny... Nigdzie nie znalazłem konkretnej odpowiedzi chociaż dochodzę do wniosku że główną przyczyną tego zabiegu jest smak. Proszę o rzeczową odpowiedź aby rozwiać raz na zawsze moje wątpliwości :)
Awatar użytkownika

soltys
100
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 9 lut 2013, 13:10
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: woj. Podkarpackie
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: soltys »

Pkt 2: Autorowi chodziło o kolumnę, Ty zaś masz na myśli klasyczny pot-still. Stąd Twoje niezrozumienie. Jeśli nie udziwniasz go poprzez montowanie różnego rodzaju zaworków to jedyne na co masz uważać to ten owocek aby nie zatkał ujścia par. Prawdę mówiąc ten owocek nie powinien się tam nawet znaleźć. W pot-stillu minimalne nadciśnienie jakie tworzy się w kotle popycha pary w kierunku chłodnicy gdzie te znajdują swoje ujście - układ nie jest w żaden sposób zamknięty i nie ma takiej możliwości by większe ciśnienie w nim powstało. Kolumny natomiast pracują w inny sposób - rzuć okiem na schemat działania takiej najprostszej kolumny http://homedistiller.org/image/mini_explained.jpg i wyobraź sobie co by się stało, gdyby układ był hermetyczny (na górze była szczelność) a w wodociągu brakło wody. Stąd w każdej kolumnie ponad skraplaczem ujście do atmosfery by w takim wypadku pary nie rozerwały kotła.
Jeżeli spożywamy alkohol - nie pijemy
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: radius »

@ viris, skoro w tamtym temacie nie doczytałeś się dlaczego rozcieńcza się destylat do drugiej destylacji, to odpowiem ci krótko i zwięźle;
gdy rozcieńczysz wodą destylat uzyskany w pierwszym pędzie, to destylując po raz drugi, większość fuzli pozostanie w wodzie odwarowej. Destylując nierozcieńczony, więcej tego badziewia przechodzi do końcowego produktu. Amen :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
viris
30
Posty: 36
Rejestracja: wtorek, 23 lip 2013, 20:43
Podziękował: 7 razy
Re: Bezpieczeństwo - kilka pytań.

Post autor: viris »

Dzięki :) właśnie o to mi chodziło żeby rozwiać wątpliwości, ktoś pisał że jest to sprawa bezpieczeństwa a potem robią się bajki :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”