Znaleziono 18 wyników

autor: atlantydas
poniedziałek, 5 gru 2022, 02:50
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

Po miesiącu ściągnąłem wino z winogron znad osadu i przeniosłem do piwnicy. Nie dosładzałem. W rurce raz na kilka minut zabulgocze. Temp w piwnicy 9.5 stopni Celsjusza. Drożdże burgund. Moje pytanie, nie będzie za zimno tam?
autor: atlantydas
niedziela, 27 lis 2022, 16:00
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: Wiadro A kranik
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 8225

Re: Wiadro A kranik

Czym można zastąpić wiadro z kranikiem, jeśli chcemy ułatwić sobie proces rozlewu do butelek, jakieś patenty?
autor: atlantydas
niedziela, 27 lis 2022, 00:48
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

Nie chciałem zakładać nowego tematu a nie wiedziałem gdzie zapytać. Planuje kupić kilka dam 5l (link na samym dole) do nastawienia wina z jabłek, później do przechowywania, ściągania soku z brzozy itd. Chciałbym też poeksperymentować z różnymi rodzajami drożdży. Są one dosyć tanie w porównaniu do ty...
autor: atlantydas
czwartek, 24 lis 2022, 20:51
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

W jaki bezpieczny sposób przenieść gąsior 40kg z mieszkania do piwnicy na kolejny etap fermentacji? Myślałem najpierw zlać połowę wężykiem do drugiego balonu i na miejscu w piwnicy dolać resztę z pojemnika czy dużego garnka (gąsiora nie chcę przenosić aby nie poruszyć osadu). Akurat teraz wino z win...
autor: atlantydas
czwartek, 24 lis 2022, 15:37
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

To wylać już te 9l wody z cukrem, którą drugi raz zalałem te 7kg DR? Trochę mi szkoda, bo dużo miąższu zostało w owocach jeszcze a tak to fajnie uzupełniłbym balon do pełna tak jak wcześniej to zaplanowałem. O możliwym drugim nastawie w przypadku z DR przeczytałem w którymś przepisie, którego lekko ...
autor: atlantydas
czwartek, 24 lis 2022, 12:33
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

7kg DR najpierw zalałem 20l a teraz 9l wody. Chciałem wypełnić resztę balonu 34. Mam jeszcze 5kg Głogu, który czeka i nie wiem co z nim zrobić, może dorwę więcej i zrobię kolejny nastaw a nie chciałem go teraz mieszać razem z DR. Jestem w trakcie kompletowania sprzętu winiarskiego. Mam już 2 zajęte ...
autor: atlantydas
środa, 23 lis 2022, 21:53
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

Chcę drugi raz zalać owoce DR po dzisiejszym odfiltrowaniu. Czy muszę znowu dodawać drożdże? Robię na dwa razy, ponieważ miałem za mały pojemnik filtracyjny, później połączę w balonie oba nastawy.
autor: atlantydas
piątek, 18 lis 2022, 02:00
Forum: Wina Owocowe
Temat: wino z dzikiej róży i głogu
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2320

Re: wino z dzikiej róży i głogu

kupilem drozdze aktywne fermivin 15% z biowinu. Na stronie w przepisach o DR czytałem, żeby później zamienić rurke fermentacyjna na korek z jalowej waty a następnie po 4 tyg zlać. Może ktoś wytłumaczyć po co ma być ten korek z jałowej waty?

Mod.
Pisz staranniej.
autor: atlantydas
środa, 16 lis 2022, 01:39
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: balon ze skazą
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2792

Re: balon ze skazą

Dziś myłem stary balon 30l prawdopodobnie z PRL. Podczas mycia jak kręciłem nim po sciankach, pękł przy dnie. Było w nim z 1g piasku i 2l wody. Piasek wsypałem aby lepiej wyczyścić, dopiero później doczytałem że nie wolno myć szkła czymś ostrym. Wodę lałem z kranu, temp była w granicach 10-40 stopni...
autor: atlantydas
wtorek, 15 lis 2022, 04:32
Forum: Wina Owocowe
Temat: wino z dzikiej róży i głogu
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2320

Re: wino z dzikiej róży i głogu

Kupilłem Bayanus IOC, ale czytam własnie ze Bayanusy nie są zbytnio polecane, ponieważ wino później jest mało aromatyczne i zawiera dużo SO2. Mam jeszcze Zamojskich uniwersalne, tylko że owoce DR mam już w jakiś 3/4 obrane i nie mogą czekać długo. Poszukać dziś po sklepach jakiś aktywnych np. Malagi...
autor: atlantydas
sobota, 12 lis 2022, 12:29
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Re: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

Jest to garnek emaliowany z olkusza, kupilem go do zlewania miodu killa lat temu I do tego byl tylko uzywany 2 razy w roku. Niestety wsrodku ostatnio zauwazylem 2 odpryski emalii o srednicy kiku mm. Blg na początek nastawu nie mierzylem, gdyz nie mialem jeszcze cukromierza Posiadam w garażu wiadro z...
autor: atlantydas
sobota, 12 lis 2022, 05:36
Forum: Wina Owocowe
Temat: wino z dzikiej róży i głogu
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 2320

wino z dzikiej róży i głogu

Cześć, będzie to moje drugie wino. Postanowiłem je zrobić w następujący sposób: 30l Gąsior garnek do fermentacji głogu 7kg DR 4.5kg Głogu 50g pożywka activit, 50g DAF 25g drożdży bayanus 18% kwasek cytrynowy Oczyszczone owoce DR zmiażdżyć rękami. Wsypać je do balonu i zalać 10l wody ciepłej wody. Do...
autor: atlantydas
sobota, 12 lis 2022, 04:26
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 4208

Garnek jako pojemnik do wstępnej fermnatacji w miazdze

Cześć, do fermentacji w miazdze winogrona uzyłem garnka 50L, który przykryłem pokrywką a na nią dałem obciążenie 20kg tak aby było jak najmniej wolnej przestrzeni miedzy garnkiem a pokrywką. Czy mogę w ten sposób przeprowadzać fermentację w miazdze do 14 dni a dokładnie do momentu aż drożdże przesta...
autor: atlantydas
piątek, 11 lis 2022, 12:55
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: balon ze skazą
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2792

Re: balon ze skazą

Właśnie tylko nie chce używać plastiku. A wracając do gąsiora, myślę że jeśli byłby by te dwa bąbele (0.5 cm szer i 2 cm dl.) położone trochę w innych miejscach i nie tak blisko siebie. Bo naprężenia wydaje mi się że są duże w tych miejscach. Wtedy byłoby bezpieczniej. Co więcej balon dostałem w śro...
autor: atlantydas
piątek, 11 lis 2022, 10:42
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: balon ze skazą
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2792

Re: balon ze skazą

Właśnie tylko nie chce używać plastiku. A wracając do gąsiora, myślę że jeśli byłby by te dwa bąbele (0.5 cm szer i 2 cm dl.) położone trochę w innych miejscach i nie tak blisko siebie. Bo naprężenia wydaje mi się że są duże w tych miejscach. Wtedy byłoby bezpieczniej. Co więcej balon dostałem w śro...
autor: atlantydas
czwartek, 10 lis 2022, 21:11
Forum: Sprzęt Winiarski
Temat: balon ze skazą
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2792

balon ze skazą

Witam, Kupiłem balon Ambrosio, ale jest dużo bąbli powietrza i chciałbym zasięgnąć opinii. Najbardziej boję się o 2 znajdujące się blisko siebie na zdjęciach poniżej. Jak przejedzie się palcem po tych bąblach to słychać jak skrzypi szklo i powietrze wychodzi jeśli się mocniej palcem dociśnie. W ich ...
autor: atlantydas
poniedziałek, 18 paź 2021, 11:43
Forum: Ogrodnictwo
Temat: winogrona porażone
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3186

Re: winogrona porażone

Forum przyjmuje tylko max 200kb
autor: atlantydas
czwartek, 14 paź 2021, 12:46
Forum: Ogrodnictwo
Temat: winogrona porażone
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 3186

winogrona porażone

Witam Czy winogrona na zdjęciach poniżej mogą nadawać się do zrobienia wina? Są one poprzysychane. Czym jest spowodowane te porażenie, jakąś choroba grzybowa? Czytałem że jeśli nie ma szarej pleśni to można użyć takich owoców, które wtedy zawierają na skórce naturalne drożdże bez konieczności ich pó...

Wyszukiwanie zaawansowane