Strona 1 z 1

Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 24 lip 2014, 14:49
autor: wesyr
Witam,

wiem, że mnóstwo jest takich tematów i przeszedłem wiele z nich lecz chciałbym zapytać i sprawdzić o poprawność mojego działa z nastawem z jabłek.

1. Jabłka ~14kg, przeszly przez sokowirówkę 2 razy, troszkę pulpy przeszło razem z sokiem do szklanego naczynia (wyszło około 10 litrów w sumie).
2. Cukier - 2KG
3. Zadane drożdże Coobra Mega Pack ( około 70 gram)
4. Otwór przykryty tylko kuchenną szmatą złożoną na pół i ściśniętą na szyjce gumką recepturką
5. Odstawione około 6 lipca, 3 dni później wsypane 1KG cukru
6. 4 dni temu sprawdzałem BLG = 11

Teraz moje pytanie:
Czy bardzo ten nastaw spieprzyłem czy może wszystko jest ok ?
Oraz jeśli dalej będzie wysokie blg to zadać ponownie drożdże czy czekać ? :)
Wzorowałem się TROCHĘ na Owocowe brandy dla początkujących. :)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 24 lip 2014, 20:16
autor: Wald
Tylko trochę "spieprzyłeś", za dużo cukru. Drożdże już nic nie pomogą. Jeśli jeszcze nie wyklarowało, dolej dwa litry wody i zaczekaj. Zejdzie poniżej zera bez problemu. Jeśli nastaw jest już klarowny, wstawiaj to do gotowania, a po wystudzeniu zaszczep jeszcze raz drożdżami.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 24 lip 2014, 20:20
autor: aronia
Z drożdżami się nie popisałeś, ilość cukru(po dodaniu tego 1 kg) też trochę duża jak na 10l soku. Zamiast dodawać drożdży szybko dodałbym soku, żeby obniżyć Blg. A w między czasie jeszcze raz przeczytaj temat - na 10l soku(15l pulpy) było maks 2 kg cukru, bo wyjdzie Ci bimberek jabłkowy, a nie brandy jabłkowe.
P.S. Ogranicz trochę [Enter]

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 24 lip 2014, 21:35
autor: Pretender
Jaki to gatunek jabłek? Uzyskałeś niezłą wydajność z 14 kg ;D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 24 lip 2014, 21:37
autor: wesyr
Dzięki za szybkie odpowiedzi :)
Dolałem aktualnie 2 litry wody, więc teraz czekanie. Szczerze powiem, że zamysł był bardziej bimberkowy niż brandy, są to także moje pierwsze przygody takiego typu rzeczami (wcześniej jedynie kilka warek).
Mam nadzieję, że cokolwiek z tego wyjdzie :)
Co do gatunku jabłek:
Też się zdziwiłem, że aż tyle soku wyszło :D pojechałem na targ powiedziałem Pani "te ładnie wyglądają chciałbym 15kg" :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 2 sie 2014, 19:02
autor: heniu1980
Trzeba było dać bayanusy. Ja przekonałem się że jednak czas fermentacji robi swoje. Teraz mam właśnie nastwione wino z porzeczki, jabłek i śliwek czekam jeszcze na gruszki i winogrona. Wszystko sobie ładnie bulgocze powoli, jeszcze parę tygodni część pójdzie do butelek a reszta na rureczki :freak:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 17 wrz 2014, 17:23
autor: noplus
Ja aktualnie nastawiłem 10 l soku z jabłek do tego litr wody w którym rozpuściłem 2kg cukru. Razem wyszło 21blg. Zaprawiłem bayamusami i odżywką kombi.
Aktualnie ładnie pracuje. Za tydzień,jak zejdzie blg do 12-14blg chce dać jeszcze 2 kg cukru.

Wszystko chce przegonić. Nie kosztowałem jeszcze z jabłek. Warto ?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 17 wrz 2014, 19:47
autor: Wald
Calvados z tego nie wyjdzie, ale może dobra wódka jabłkowa. Dodając więcej cukru chcesz popełnić ten sam błąd co autor tematu. Przeczytaj całość od początku, tylko ze zrozumieniem.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 27 wrz 2014, 09:38
autor: sawik
Witam.
Jako nowicjusz bardzo mi miło powitać wszystkich.
Robię aktualnie ten nastaw na brandy jabłkowe i nastaw pięknie pracuje. Boję się trochę dodać ten dodatkowy cukier bo nie chcę żeby coś się zmieniło. Może mi ktoś podpowiedzieć co będzie jak nie dodam i jak dodam dodatkowy cukier? Do nastawu zużyłem 20l soku i 2 kg cukru. Drożdże od Jana okowity do nastawów owocowych.
Pozdrawiam
Piter

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 27 wrz 2014, 11:28
autor: gr000by
Skoro użyłeś całej paczki drożdży turbo do owoców to nawet jak dodasz ten dodatkowy cukier to i tak będziesz miał wydmuchane aromaty z nastawu. Drożdże turbo do owoców dajemy w ilości 1 paczka na przynajmniej 50l nastawu, a docelowo na 75-100l. I naprawdę dadzą sobie radę, piszę o tym regularnie, ale jakoś nikt mi nie wierzy...

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 27 wrz 2014, 11:38
autor: sawik
grOOOby

Dzięki za odpowiedź :) Chodziło mi bardziej o sens dodawania tego dodatkowego cukru?
Ogólnie co radzisz przy takim nastawie jak mój ? Wiem ze pewnie wyjdzie raczej bimber jabłkowy ale skoro już mam i pracuję to co można jeszcze zrobić ?
Zaczekać i przepędzić aż zacier stanie, czy dodać ten dodatkowy cukier i poczekać jeszcze i dopiero zagotować?
Pozdro
Piter

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 27 wrz 2014, 16:57
autor: aronia
Jak dodasz cukru to zwiększy Ci się ilość otrzymanego produktu, ale obniży jakość - zamiast Calvadosa/Brandy będzie bardziej bimber o posmaku jabłka(im więcej cukru tym mniejszy posmak). Jeżeli chcesz dużo i "żeby kopało" to syp cukier, bo super jakości przy tym nastawie już raczej nie uzyskasz. Następny nastaw postaraj się zrobić lepiej.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 27 wrz 2014, 19:14
autor: Emiel Regis
aronia pisze: super jakości przy tym nastawie już raczej nie uzyskasz.
Ee tam, powstrzymałbym się od takowych kategorycznych stwierdzeń. Nie wiemy w jakim pojemniku i warunkach (temp.) odbywa się fermentacja.
Proporcje są dobre, drożdże z pożywką ciut za mocne, ale nie dyskwalifikowałbym z tego powodu nastawu.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 27 wrz 2014, 19:34
autor: gr000by
Ja bym uważał z takim stwierdzeniem. Mieszanki turbo do owoców są bardzo mocne, co pozwala na 3-4 krotne powiększenie nastawu bez uszczerbku na jakości i tempie pracy.
Do tego nastawu nie dodawałbym już więcej cukru jak to ma jakkolwiek smakować jabłkiem, licząc że w soku jabłkowym jest 100g/l cukrów to po dodaniu 2kg cukru wyszło ok. 200g/l cukru startowego, a więc wystarczająco dużo. Poczekałbym aż drożdże przerobią cały cukier i nastaw się trochę sklaruje, a drożdże osiądą na dnie i dopiero wtedy przystąpiłbym do destylacji.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 28 wrz 2014, 08:02
autor: sawik
Dzięki za odpowiedzi
Odczekam aż skończy się praca drożdży i przegotuję nastaw. Dam znać co wyszło

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 23 paź 2014, 17:37
autor: noplus
2 tygodnie temu, znów nastawiłem jabłka.
10 l soku wyciśnięte na sokowirówce plus kilo odpadu z wywirowanych owoców dla smaku. Bez cukru, drożdże bayanusy. Dziś fermentacja prawie się zakończyła. Chcę uzyskać najlepszej jakości produkt, dlatego zależy mi na popełnieniu jak najmniejszej ilości błędów. Proszę o informację kiedy i czy w ogóle zlewać znad osadu jak BLG będzie na 0? Nie chcę by zapach drożdży przeszedł do dobroci.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 23 paź 2014, 19:35
autor: gr000by
Jak drożdże zakończyły pracę, to zlewaj co klarowne znad osadu, tak żeby pozbyć się wytłoków owocowych. Potem zostaw to do sklarowania i zlej i to dopiero destyluj.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 26 lis 2014, 21:02
autor: noplus
Nie dodawaj cukru do nastawu. Max możesz dosypać 0,5 kg na 20 l. Im więcej cukru w nastawie tym gorszy (bimbrowy) smak destylatu. Drożdże - ja daję bayamus wg dawek na opakowaniu i jest ok.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 17:48
autor: ziemba12345
Panowie. Ile byscie dali cukru na 100l soku z jabłek? Koleś twierdzi że na wyciśnięcie litra soku potrzebuje 5kg jablek czyli według niego wyciśnie mi ich 500kg. Ja na 10kg dawalem 0,5kg cukru czyli tu by wyszło 25kg. Wydaje mi sie troche dużo jak na ilość soku ale na 500kg jabłek właśnie tyle dawałem i dobry towarek wychodził. Ma być z tego calvados przechowywany długie lata w beczce. Drożdże oczywiście winne biowinu.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 18:02
autor: JanOkowita
Dlaczego drożdże winne Biowinu ? Ja bym użył drożdży do cydru, tak jak to się robi w ojczyźnie Calvadosa.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 18:02
autor: aronia
Ja zacząłbym od zmierzenia Blg tego soku i wtedy się zastanowił nad tym dodatkiem cukru - zależy Ci na jakości to cukru jak najmniej.
A tak swoją drogą to coś słabą wydajność z kg ma ten "koleś": http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... ml#p112324. Jeżeli przed wyciskaniem rozdrabnia można spróbować ją poprawić dodatkiem pektoenzymu.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 18:13
autor: Kamal
Jak chcesz prawdziwego calvadosa, to bez cukru, drożdże do cydru, sklarowanie, kilka miesięcy leżakowania cydru i dopiero na rurki. ;-)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 19:06
autor: ziemba12345
Ja wiem czy słabą. Aronia, popatrz sobie na te świerze soki w tych kartonach z kranikiem po 3 albo 5l Jest na nich napisane że litr soku powstaje z 4kg jabłek. Co do cukru to wiem jak to jest bo już pare ton owoców przerobiłem i zawsze dawałem te 0,5kg bo inaczej wydajność słaba była a na smak myśle, że to nie wpłyneło. Ale zrobie jak piszecie i najpierw zmierze blg jak sok przyjedzie. A co do drożdży do cydru to czym sie różnią od winnych?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 20:08
autor: wawaldek11
ziemba12345 pisze: Koleś twierdzi że na wyciśnięcie litra soku potrzebuje 5kg jablek czyli według niego wyciśnie mi ich 500kg.
To chyba z suszonych albo zwiędniętych tłoczy. Lub chce Cię nieźle skroić ;)
Kupuje czasem soki Vitasok i na stronie podają, że z 8kg uzyskują 5l soku.
http://vitasok.pl/jak-powstaje-sok

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 20:13
autor: Zygmunt
Na technologii wyciskania soków się nie znam, ale czy tam przypadkiem nie ma rozróżnienia na ten klarowny i ten z "szumem"?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 20:24
autor: Emiel Regis
1l z 5kg jabłek to jak dla mnie lekko naciągane liczby.
Przyjmuje się, że z 25kg worka jabłek cydrowych otrzymuje się 11-13l soku, co daje buteleczkę pysznego calvadosu.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 20:44
autor: daath1
A te jabłka to jaka odmiana?, ale ogólnie i średnio, czy to będzie idared, czy szampion, golden itp. średnia powinna wyjść 2,5kg/1l soku. Chyba, że jabłka dziko rosnące, to mniej. Przy okazji: czy dodatek cukru, nie powoduje ostrego, mocniejszego smaku?. W moim odczuciu powoduje, nawet odrobina, ale to chyba zależy też, od sprzętu, kalwados kalwadosowi nie równy ;)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 20:54
autor: Emiel Regis
daath1 pisze:A te jabłka to jaka odmiana?
Mieszanka odmian jabłek cydrowych z Normandii we Francji.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 21:52
autor: daath1
Nic z tego nie rozumiem, nie mam pojęcia co oznacza: mieszanka odmian jabłek cydrowych? :bezradny:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 22:15
autor: Emiel Regis
To znaczy, że w skład wchodziły jabłka różnych odmian, z których każda przeznaczona jest do produkcji cydru.
Żeby zrobić dobry cydr, trzeba użyć jabłek różnych odmian i mieszać ich smaki, z których główne to kwaśny, gorzki i słodki.

Tutaj masz kilka fotek ze zbiorów i tłoczenia w 2013r- http://alkohole-domowe.com/forum/zbiory ... 11004.html

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 6 mar 2015, 22:56
autor: Kamal
Piszą w necie, że nawet ponad 40 różnych odmian jabłek, używa się do produkcji calvadosa. :-)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 07:04
autor: ziemba12345
Ja użyje jednej odmiany:-) Zrobie tak jak mowicie z tymi drożdżami cydrowymi i cukrem, zobaczymy co z tego wyjdzie. Dzisiaj zamawiam pierwszą setke soku. Beczka tez już zamówiona.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 07:50
autor: lesgo58
Coś mi się wydaje, że koledze nie chodzi o wiedzę - jak robi się cydr w Normandii. Porównywanie wydajności soku z jabłek też mija się z celem, bo w Normandii robią sok od razu na świeżych jabłkach. A te jak wiadomo mają najwięcej soku w sobie.
Kolega z kolei ma jabłka albo z chłodni albo z przechowalni. Jeśli jabłka nie były przechowywane w kontrolowanej wilgotności to na pewno straciły z kilkanaście jak nie kilkadziesiąt procent wilgotności. Dlatego wydajność czystego soku na poziomie jaki opisuje jest jak najbardziej prawdopodobna.
Chociaż porównując do tego co ja otrzymywałem z takich samych jabłek to ciut mała. Ale to może dlatego, że ja nie wyciskałem tak skrupulatnie i dostało się trochę musu. Miałem 45 litrów mętnego soku z 65kg jabłek.
Następna rzecz to dodatek cukru.
Masz do wyboru dwie opcje:
- pierwsza to zrobienie tylko na samym soku. Otrzymasz z 8 litrów 50% destylatu. Ale destylatu bardzo aromatycznego i smacznego. Sam musisz ocenić czy zadowala Ciebie taka wydajność.
- opcja druga to dodatek cukru. Proponujesz 25kg. Moim zdaniem za dużo. Za mocno "rozwodnisz" urobek. Pozostanie Ci tylko wódka ze śladowym posmakiem jakiś owoców. Powinieneś dać 1kg cukru na każde 10 litrów soku (a nie 10kg jabłek). Mając 100l daj tylko 10kg cukru.
Tak więc te podstawowe 8 litrów destylatu powiększy Ci się o następne 8 litrów pochodzące z cukru. Razem będziesz miał nawet 16 litrów 50% destylatu. Jeśli trafisz na dobrą odmianę to powinieneś otrzymać nawet smaczny destylat. Ale z jabłkami to już tak jest - loteria.
Spróbuj zostawić trochę soku. Wykorzystasz go do zaprawienia destylatu. Tak na próbę. Obiecuję Ci ciekawe rezultaty.
Taka zaprawka może uratować nie jeden niezbyt udany destylat. Robiłem takie próby z różnymi nieudanymi destylatami. Bardzo dobry rezultat otrzymałem zaprawiając destylat śliwkowy i wiśniowy. Poza poprawą smaku także ciekawe zabarwienie.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 09:47
autor: Emiel Regis
@ziemba12345
Poproś o sok z musem, nie powinien to być sok klarowny.
Polecam Ci podzielić nastaw na dwie części. Pierwszą, z dodatkiem cukru, destyluj w kilka tygodni po zakończeniu fermentacji.
Drugą, bez dodatku cukru, fermentuj jak cydr.
Kiedy będziesz już miał gotowy destylat z pierwszej części, wtedy zlej drugą ostatni raz znad osadu, połącz z destylatem, wlej do szczelnego naczynia wypełniając go po brzegi, a następnie zapomnij na pół roku.
Po tym czasie destyluj całość.
Jeśli chcesz mieć prawdziwy Calvados, wtedy zapomnij o radach typu 'dodaj sok do destylatu', dobry destylat obroni się sam, czasem wymaga tylko odrobiny czasu żeby uwypuklić swoje zalety.
lesgo58 pisze:Coś mi się wydaje, że koledze nie chodzi o wiedzę - jak robi się cydr w Normandii. Porównywanie wydajności soku z jabłek też mija się z celem, bo w Normandii robią sok od razu na świeżych jabłkach. A te jak wiadomo mają najwięcej soku w sobie.
Jabłka po zbiorach, a przed tłoczeniem leżakują ok miesiąca, co powoduje większą wydajność ilościową i jakościową soku (cukier).
Wiedza o tym, jak wyglądają procedury w światowej stolicy jabłecznika na pewno nie zaszkodzi komuś, kto ma plany związane z jabłkami.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 10:48
autor: lesgo58
Emiel Regis pisze: Polecam Ci podzielić nastaw na dwie części. Pierwszą, z dodatkiem cukru, destyluj w kilka tygodni po zakończeniu fermentacji.
Drugą, bez dodatku cukru, fermentuj jak cydr.
No nareszcie dałeś się pociągnąć za język. :klaszcze:
Reszta pozostaje milczeniem...Mam nadzieję, że przy okazji nie wystąpiła żadna wysypka u Ciebie. :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 12:16
autor: Szlumf
Emiel Regis pisze: Poproś o sok z musem, nie powinien to być sok klarowny.
Niestety mi z prasy wychodzi klarowny. Z musem to miałem z sokowirówki ale na pewno do niej nie wrócę bo 3 spaliłem. Jak sądzisz może wbrew zaleceniom przefermentować rozdrobnione jabłka ze 3-4 dni w miazdze i potem odciskać? Albo zetrzeć parę jabłek i dorzucić do soku?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 13:39
autor: ziemba12345
Emiel, jak przedestyluje pierwsza czesc a druga bedzie jeszcze chodzic to i tak zlac je razem czy poczekac aż druga przestanie pracować? Czy to naczynie to może być beczka która uszczelnie gumową uszczelką czy musi byc balon? Ila zamówić tego soku, żeby wyszło mi ok. 40l destylatu 60%? Beczka bedzie miala ok. 30l i bedzie stala w bardzo wilgotnym pomieszczeniu takze po latach beda ubytki w procentach i ilosci dlatego chce zrobic moc na zapas.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 14:35
autor: Lootzek
Po tym jak przestanie pracować, po drugim zdaniu znad osadu, tak jakbyś lewarował wino. Dodatek wysokoooktanowego, jabłkowego alko ma niejako zakonserwować ten drugi nastaw by się nie popsuł w trakcie stania (stąd też uwaga o wlaniu "pod korek"). Zdecydowanie lepszy do tego leżakowania byłby szklany balon, w beczce duża powierzchnia nastawu będzie miała kontakt z powietrzem. Musi go być nad nim jak najmniej. To odstanie ma na celu dojrzewanie nastawu i poprawę jego walorów smakowych. Ewentualnego osadu, jeśli takowy by się pojawił też bym się przed destylacją pozbył. 40 litrów destylatu 60% to 24 litry czystego etanolu. Przyjmij że z 1 kg cukrów otrzymasz go ~0,5 litra (jeśli wyjdzie więcej to fajnie, zagospodarujesz urobek do czego innego). Stąd wynika że potrzebujesz mieć w nastawie około 48 kg cukrów. Musisz sprawdzić ile ich będzie w samym soku, i z tego wyliczyć ile surowca będzie potrzebne, oraz ile ewentualnie dodać cukru. Obstawiam że sok będzie miał ok. 100g własnych cukrów na litr.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 16:16
autor: ziemba12345
Ok, wielkie dzieki Lootzek. Robiąc sposobem Emiela, potrzebował bym balonów na ok. 200l nastawu do leżakowania przez te pół roku. Czyli już wszystko wiem. Potrzebuje 300l soku. 150l nastawiam na cydr a 150 na destylat z dodatkiem 1kg cukru na 10l. Powiedz mi jeszcze tylko, czy ten destylat przed dodaniem do cydru pedzić dwa razy, czyli na gotowo, czy raz i ciągnąć praktycznie do zera?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 20:03
autor: Emiel Regis
Szlumf pisze: Jak sądzisz może wbrew zaleceniom przefermentować rozdrobnione jabłka ze 3-4 dni w miazdze i potem odciskać? Albo zetrzeć parę jabłek i dorzucić do soku?
Dlaczego wbrew zaleceniom? To normalne, że jabłka po rozdrobnieniu traktuje się enzymem i zostawia na kilka dni. Można dodać odrobinę piro, drożdże dopiero po tłoczeniu.
Może źle się wyraziłem z tym musem, chodziło mi o to, że sok nie powinien być czysty i klarowny jak ze sklepu.
ziemba12345 pisze:Emiel, jak przedestyluje pierwsza czesc a druga bedzie jeszcze chodzic to i tak zlac je razem czy poczekac aż druga przestanie pracować?
Poczekać
ziemba12345 pisze: Czy to naczynie to może być beczka która uszczelnie gumową uszczelką czy musi byc balon?
Może być beczka, choć balon byłby lepszy.
ziemba12345 pisze:Ila zamówić tego soku, żeby wyszło mi ok. 40l destylatu 60%? Beczka bedzie miala ok. 30l i bedzie stala w bardzo wilgotnym pomieszczeniu takze po latach beda ubytki w procentach i ilosci dlatego chce zrobic moc na zapas.
Nie mam pojęcia ile Blg będzie miał Twój sok, nie doradzę Ci.
ziemba12345 pisze: czy ten destylat przed dodaniem do cydru pedzić dwa razy, czyli na gotowo, czy raz i ciągnąć praktycznie do zera?
Jeśli masz kolumnę, to ciągnij do 30% a reszta na refluksie, a jeśli Pot Still to strip do zera.

Ps. Z innej beczki, popraw swoje posty używając krajowej pisowni, za olewanie polskich znaków grozi ponowna, bezterminowa akceptacja.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 7 mar 2015, 20:06
autor: Lootzek
A to już twoja decyzja ;) Ja osobiście delikatnie odciął bym najostrzejszy przedgon i najgorszy pogon, resztę jak leci do drugiego nastawu. Z dwóch powodów:
1) I tak przedgon oraz pogon będziesz oddzielał w trakcie finalnej/finalnych destylacji, a będziesz je miał i tak z drugiego nastawu, więc po co dowalać sobie roboty.
2) Sporo aromatu którego byś się pozbył może w trakcie dojrzewania złagodnieć i wpłynąć dodatnio na walory tego co ostatecznie puścisz na rurki.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 8 mar 2015, 08:58
autor: ziemba12345
Ok, wielkie dzięki Panowie. Już wszystko wiem. Będę robił relację z całego procesu i wrzucał sukcesywnie na forum.

Byłem dzisiaj po sok. Niestety nie odebrałem go jeszcze bo nie było czasu go wycisnąć ale zrobiliśmy szybką próbę i wyszło 1,1l z kilograma jabłek.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 13 mar 2015, 06:55
autor: ziemba12345
Rozmawiałem wczoraj z gościem który pracował kilka lat we francji przy produkcji wina i calvadosu a obecnie ma swoją winnice w Polsce. Mowił, że calvados robili z wielu odmian jabłek słodkich i kwaśnych. Fermentowali sok, i destylowali. Nie robili cydru i nie trzymali go miesiącami przed destylacją. Nie dodawali też grama cukru. Potem do beczek dębowych i tak sobie dojrzewał. Wogóle mówi, że takie smakówki to tylko w beczkach trzymać. W porownaniu ze szkłem to dwa różne trunki będą. Zamówiłem u niego dwie beczki po winie w których trzymał przez rok swoje wino.
Sok przywieziony wczoraj wieczorem. 200l. Bardzo słodki i zimny. Dzisiaj zmierze cukier ale poczekam z drożdżami do jutra żeby się dobrze ugrzał.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 13 mar 2015, 18:34
autor: ustianowski
Witam kolegów, tak czytam te wszystkie posty i żal serce ściska. U mnie co dwa lata marnuje się około 1000 kg jabłek, a może i więcej. Jabłka oddaję leśniczemu za darmochę żeby tylko posprzątał. W tym roku wypada obfite owocowanie moich drzewek, więc postanowiłem że też spróbuje wytworzyć ten zacny trunek z jabłuszek. Mówiliście że trzeba mieszać jabłka mam słodkie kwaśne i jedną zdziczałą jabłonkę, którą ratowałem w tamtą wiosnę ale niestety goryczka w jabłkach została i teraz są słodko gorzkie . Czy są jakieś proporcje do mieszania smaków jabłek, czy dawać jak leci?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 13 mar 2015, 19:28
autor: Kamal
Proporcje są, ale to tajemnica producenta. :-)
Wrzucaj jak leci. Najwyżej podczas nastawiania, będziesz próbował nastawu, i dodawał już sok z wybranych jabłek na poprawienie smaku nastawu. Co będzie mieć wpływ na produkt końcowy. :-)
K.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 13 mar 2015, 20:13
autor: ustianowski
A nastaw jaki ma mieć smaczek (mniej więcej) Żebym wiedział czym się sugerować, słodki, winny, czy może bardziej kwaskowaty? Będę nastawiał pierwszy raz więc to dla mnie ważne, a napracować się przy soku żeby to spieprzyć to nie ma sensu.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 13 mar 2015, 20:16
autor: Szlumf
@ustianowski.
Słodkie, kwaśne i gorzkie to jest bardzo dobry zestaw o ile dobrze pamiętam. Emiel Regis pisał kiedyś o proporcjach (chyba). Poszukaj w jego postach.
Ja bym też spróbował trunków z jednej odmiany. Jedno odmianowa kosztelowica wyszła mi naprawdę niezła.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 13 mar 2015, 20:50
autor: lesgo58
@ustianowski
Poczytaj ten wątek:
http://alkohole-domowe.com/forum/zbiory ... 11004.html
A także ten temat, w którym koledzy próbują zaadoptować polskie jabłka do mieszanek cydrowych:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=45345

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 06:49
autor: ziemba12345
Soczek już ładnie pracuje. Zamówiłem już kolejne 200 litrów bo będę robił bez dodatku cukru jak w orginale. Zamówiłem beczkę mocno pieczoną i mam teraz dylemat czy zalewać ją winem na kilka miesięcy zanim wleje właściwy trunek. Wino 4 letnie z czarnego bzu. Co powiecie? Beczka 50l i calvados będzie stał w niej długie lata dlatego jak nie zaleje jej winem to będę ją długo wodą płukał żeby nie przedębić. Po latach musi wyjść z tego miodzio trunek bo wkładam w to sporo czasu i pieniędzy dlatego nie chcę nic spierdzielić.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 07:28
autor: lesgo58
No to trudne i kosztowne zadanie sobie założyłeś. Gratuluję odwagi. Zwłaszcza, że brak Ci doświadczenia.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 09:22
autor: ziemba12345
Nie przesadzajmy, nie jest to jakaś magia. Trochę tych owocówek zrobionych przezemnie już stoi w piwnicy także coś tam już wiem. Ale kosztowne to napewno. Dlatego chcę to zrobić jak najlepiej. A zainspirował mnie ten gość o którym wyżej pisałem. On mieszkał w miejscowości Calvados we francji kilka lat i robił ten trunek. Bynajmniej tak twierdzi. Podstawa to zero cukru i mieszane jabłka, jak najwięcej odmian kwaśnych i słodkich. Dlatego teraz zamówiłem sok z kwaśnych jabłek. Tylko nie wiem co z tą beczką zrobić, zalewać tym winem czy nie. Niby mówił, że tam zlewali do beczek po winach ale może dlatego bo chciał żebym od niego beczki kupił, nie wiem.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 09:29
autor: david81z
Nie chciałem nowego tematu zakladać, więc podłącze się tu.
W Irlandii jabłka cholernie drogie, za dobre słodkie i soczyste owoce trzeba zaplacić
2 euro/kg, a za psiary 1euro/kg.
Zastanawiam sie czy warto zrobić calvadosa z puszki http://www.homebrewwest.ie/finlandia-ci ... 1349-p.asp
i dosłodzić to glukozą do 22blg.
Może ktoś już robił coś takiego?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 12:42
autor: euphorbia1
Jestem w trakcie tworzenia calvadosa. Najpierw sam wyciskałem jabłka. Mnóstwo pracy. Teraz jadę do tłoczni , jest kilka kilometrów, i przy mnie wyciskany jest na poczekaniu sok /bez aromatów identycznych z naturalnymi itd./ Wychodzi niewiele drożej a czasu można zaoszczędzić nawet do 80 %

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 13:03
autor: ziemba12345
Ile masz tych jabłek i ile płacisz za ich wyciśnięcie?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 13:17
autor: euphorbia1
Jabłek mam dowolną ilość /rodzina żony to wielkie sady/ Koszt ok 1,8 - 2,0 PLN
Teraz gonię 200 litrów nastawu

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 13:52
autor: ziemba12345
Nie zrozumieliśmy się. Chodzi mi o to ile płacisz za wyciśnięcie określonej ilości jabłek. Te 1,8 to za kg jabłek?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 14:32
autor: euphorbia1
Faktyczny koszt /jabłka i tłoczenie/ to ok 1,8 za litr

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 14:41
autor: eldier
Trochę dużo za tłoczenie.
W Wiatrowym Sadzie (Kałęczew 14) jest 1zł/l - bez pasteryzacji i do własnych pojemników. Jedyne co mnie odstrasza to minimum 300kg jabłek do przerobienia.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 16:22
autor: Szlumf
eldier pisze: W Wiatrowym Sadzie (Kałęczew 14) jest 1zł/l - bez pasteryzacji i do własnych pojemników.
Czy ta cena zawiera też cenę jabłek? Jeżeli tak to czy dają jakiś wybór gatunków?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 16:26
autor: eldier
To jest cena samego tłoczenia, jabłka własne. W innej tłoczni tez pytałem, było 1,05zł netto - tyle, że z tego co pamiętam mniejsza minimalna ilość jabłek do przerobu.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 16:41
autor: euphorbia1
1,8 za jeden litr to wydaje mi się ceną dobrą / w litrze jest ok 2 kilogramy jabłek !

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 17:10
autor: Pretender
Eldier
Ja w zeszłym roku na jesień z kolegą przerobiliśmy na jeden raz ok 500 kg jabłek. Najpierw do rozdrabniarki kilka godzin, a za 2-3 dni tłoczenie na prasie. W sumie dwa niepełne dni. Soku otrzymaliśmy ok 260l. Prasa z Biowinu, mała więc tłoczenie szło powoli. Ale przy większej prasie powinno być lepiej.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 18:57
autor: ziemba12345
Panowie, a co z moim dylematem, zalewać tą beczkę winem czy nie?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 21:30
autor: Emiel Regis
Nie. Fermentuj w niej sok, a po zlaniu znad zalej osadu napełnij do pełna przefermentowanym sokiem jabłkowym i zostaw na kilka m-cy.
Możliwe że będę w kwietniu na kilka dni w kraju, jeśli byłby ktoś chętny na wyciąg (destylat) z gęstwy drożdżowej z dzikich drożdży cydrowych, albo samą zamrożoną gęstwę, wtedy pisać na pw.
Wyciąg pozwala na uzyskanie nut Calvadosu w destylacie z jabłek deserowych.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 22:41
autor: janik
DSC03056.JPG
Dziwi mnie,że po sezonie kiedy ceny surowca idą w górę jest takie zainteresowanie jabłkami.
Może właśnie teraz warto pomyśleć o przyszłym sezonie i zaopatrzyć się w odpowiedni osprzęt.
Najprostszym sposobem nabycia jabłek użytkowych jest zaopatrzenie się w ten towar na skupie jabłek
gdzie ceny w sezonie są na poziomie groszowym.
Zrobienie młynka do przerobu jabłek to też nie jest sfera nie osiągalna.
Można w oparciu o wzajemne relacje i kontakty zrobić takie urządzenie:
DSC03069.JPG
DSC03068.JPG
DSC03064.JPG
DSC03060.JPG
DSC03056.JPG

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 24 mar 2015, 23:10
autor: Szlumf
Jaką wydajność osiągasz przy tak dużym rozdrobnieniu jabłek? Wyciskasz z workiem czy bez?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 25 mar 2015, 05:02
autor: ziemba12345
Emiel Regis pisze:Nie. Fermentuj w niej sok, a po zlaniu znad zalej osadu napełnij do pełna przefermentowanym sokiem jabłkowym i zostaw na kilka m-cy.
Pomysł podobny do mojego tyle, że beczka będzie zalana winen jabłkowym co jeszcze bardziej
powinno poprawić jakość calvadosu który będę w niej trzymałm. Że też na to nie wpadłem. Szacun dla Ciebie :poklon;

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 25 mar 2015, 09:53
autor: janik
Szlumf pisze:Jaką wydajność osiągasz przy tak dużym rozdrobnieniu jabłek? Wyciskasz z workiem czy bez?
Jak widać na zdjęciach wychodzi pulpa z której z łatwością wyciskam sok
W koszu włożona jest drobna siatka więc nie ma problemu z oddzieleniem soku od części stałych.
Wyciśnięty sok używam w większości do na stawu na wino jabłkowe i cydr.

W prasie nie wyciskam sok na maksa aby nie pogarszać jakości półproduktu a dodatkowo pozostałe z prasy części stałe jabłek służą do na stawu jabłkowego. Gwarantuje że warto wykorzystać ten tzw.
odpad bo potrafi oddać jeszcze wiele dobra :) .

Nastaw na typowy Calvados robię z pełnej masy jabłkowej która wychodzi z młynka i jest to moim zdaniem optymalne rozwiązanie aby uzyskać jak najbardziej aromatyczny destylat. :ok:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 12 kwie 2015, 08:36
autor: ziemba12345
Dostałem telefon, że kolejna porcja soku została wyciśnięta więc zabieram rodzinkę i jedziemy na działkę. Zrobi się grila a przy okazji nastawi się kolejne dwie beczki z nastawem na calvados :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 29 maja 2015, 18:43
autor: ziemba12345
Pierwsza beczka przedestylowana. Liczyłem na trochę większy urobek no ale. Z ok. 100l soku wyszło 17l po pierwszym psoceniu. Odbierałem do ok. 10% Jutro puszczam drugą beczkę bo skończyła pracę a pozostałe muszą jeszcze postać.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 29 maja 2015, 19:14
autor: eldier
A jaka moc tych 17l? Bo nic o tym nie piszesz. Sprawdzałeś początkowe i końcowe blg soku?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 30 maja 2015, 05:48
autor: ziemba12345
Poczatkowego nie sprawdzałem bo sok mętny był a nie mialem pod ręką nic do przecedzenia. Końcowe -3, kwaśno gorzki smak soku, cukier przerobiony w 100%.
A teraz mocy nie sprawdzałem ale myślę, że koło 30%. Dzisiaj sprawdzę. Zawsze dodawałem trochę cukru dlatego więcej wychodziło.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 30 maja 2015, 09:14
autor: Lootzek
Jeśli urobek faktycznie ma koło 30-35% to uzysk prawidłowy. Sok jabłkowy (sklepowy) ma około 100g cukru na litr, ty miałeś 100 litrów, więc ~10kg cukru. Może i mniej urobku niż z dodatkiem cukru, ale jakie to będzie dobre kiedy skończysz.. :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 2 cze 2015, 16:42
autor: ziemba12345
Surówka ma 30-35%. Druga beczka już przegotowana i wyszło trochę więcej bo 22l i skończyłem przy ok. 15%. Temperatury wysokie to i drożdżaki sie ruszyły. Jeszcze tylko jedna beczka pracuje a reszta jest już gotowa do gotowania. Co jakiś czas będę pisał jak to wszysto idzie.
A tak z innej strony. Beczki które zdębiły mi śliwowice i calvados zalałem dobrze ponad miesiąc temu winem. Dzisiaj go prubowałem i wogóle nie wyczówam w nim dębu. Widać pierwsze zalanie wyciąga najgorszy smak

----scalone---
W sobotę zleję wino z jednej beki i zaleję ją winogronem. Destylat stoi już pół roku i mam nadzieję, że do bożego narodzenia wyjdzie z tego niezły koniaczek.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 2 cze 2015, 21:11
autor: scrabie
Mam pewne pytanie o nastaw z jabłek, otóż robiłem nastaw z soku wyciskanego ( tego w workach) jedno wiadro miało wyraźnie gorzki smak, a w drugim nic takiego nie wyczuwam, czy możliwe jest że użycie różnych drożdży miało wpływ na taki efekt? Pierwsze drożdże to turbo fruit, drugie zaś samogon turbo. Pozdrawiam

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 3 cze 2015, 05:02
autor: ziemba12345
Do owoców nie używa się drożdży turbo. Tutaj chodzi o długą i spokojną pracę drożdży np. winnych.
Sok był gorzki, przerobiony nastaw czy surówka?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 3 cze 2015, 07:50
autor: Dave
Jeśli dałeś paczkę drożdży turbo na 30 litrowy nastaw z owocow to mogło to zle wpłynąć na smak ale pytanie o temp. Nastawu i otoczenia w którym pracował oraz początkowe BLG i ile cukru dodawałes bo drozdze turbo lubią sacharoze. Na przyszłość możesz wsypać przynajmniej o polowe mniej drożdży lub zrobic nastaw większy z 1 paczki, ja nastawiłem wino śliwkowe w ilości ok 110 litrów na jednej paczce turbo fruit i jest ok w smaku choć minął rok i nie chce sie wyklarowac ale to tez moze być wina samych śliwek.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 3 cze 2015, 10:33
autor: scrabie
Wziąłem drożdże jakie mi polecił Pan w sklepie. Rozpocząłem z blg 22 i zeszło poniżej 0, temperatura otoczenia około 18 stopni. Sok był słodki, za to nastaw po przerobieniu miał gorycz. Następnym razem użyje mniej drożdży. Dzięki

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 3 cze 2015, 14:38
autor: ziemba12345
To normalne. Mój nastaw po przerobieniu jest kwaśno gorzki takrze nie musisz się tym martwić.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 3 cze 2015, 23:57
autor: janik
scrabie pisze:Wziąłem drożdże jakie mi polecił Pan w sklepie. Rozpocząłem z blg 22 i zeszło poniżej 0, temperatura otoczenia około 18 stopni. Sok był słodki, za to nastaw po przerobieniu miał gorycz. Następnym razem użyje mniej drożdży. Dzięki
@ scrabie, ci panowie którzy sprzedają drożdże i inne dodatki do naszego hobby to albo nie mają zielonego pojęcia o technologi wytwarzania trunków i specyfiki działania poszczególnych szczepów drożdży,albo mając nawet pewną wiedzę wrabiają klientów o małej wiedzy.

Jest obecnie "moda" na drożdże turbo z dopiskiem "Fruit",czyli szybko i efektywnie smakowo.
Mógłbym teraz zabrać się za totalną krytykę bo nie wierzę w takie cuda ;) w oparciu o swoje doświadczenia. :idea:

Zgadzam się z wypowiedzią kol.@ziemba ,nie można na skróty zrobić dobrą smakówkę! :czytaj:
Dla dobrych efektów końcowych z wykorzystaniem owoców,czy zbóż trzeba odpowiednich drożdży,odpowiedniej temp. fermentacji i czasu, aby drożdże mogły wydobyć z wsadu odpowiednią ilość estrów, wówczas można mówić o destylacie smakowym.

Nastaw jabłkowy pomimo,że wydaje się bardzo aromatyczny i dominujący nawet z innymi połączeniami
owocowymi podczas dojrzewania destylatu gubi nieco z wcześniejszych cech.
Warto więc zadbać szczególnie w tym przypadku o dobry dobór drożdży i innych niezbędnych warunków dla efektu końcowego.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 cze 2015, 02:45
autor: scrabie
Jakie drożdże sugerujesz?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 cze 2015, 06:07
autor: lesgo58
janik pisze: Nastaw jabłkowy pomimo,że wydaje się bardzo aromatyczny i dominujący nawet z innymi połączeniami
owocowymi podczas dojrzewania destylatu gubi nieco z wcześniejszych cech.
Warto więc zadbać szczególnie w tym przypadku o dobry dobór drożdży i innych niezbędnych warunków dla efektu końcowego.
Zgadzam się w pełni z pierwszą częścią cytatu.
Co do drugiej części - mógłbyś podać więcej szczegółów? Jakie to są "szczególne drożdże" i "niezbędne warunki"?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 cze 2015, 08:22
autor: ziemba12345
Lesgo58, po mojemu chodzi tu o typowe drożdże do owocówe a nie jakieś tam turbo które nastaw przerobią w tydzień. Do tego nie za wysoka temperatura żeby drożdżaki na spokojnie przerobiły sobie cukier w czasie powiedzmy do 2 miesięcy. Umnie bynajmniej tak to wygląda. Ale przyznać muszę, że jabłka po czasie są średnio aromatycznym owocem i w porównaniu do śliwek a tym bardziej pożeczek wypadają słabo. Zrobiłem je tylko dlatego bo namówił mnie jeden sprzedawca beczek który robił calvados we Francji. Przedestylować, zlać do beczki i zapomnieć na kilka lat. Tak to ma wyglądać i tak też zrobię. Jadę zaraz pędzić kolejną beczkę :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 cze 2015, 11:08
autor: janik
lesgo58 pisze:
janik pisze: Nastaw jabłkowy pomimo,że wydaje się bardzo aromatyczny i dominujący nawet z innymi połączeniami
owocowymi podczas dojrzewania destylatu gubi nieco z wcześniejszych cech.
Warto więc zadbać szczególnie w tym przypadku o dobry dobór drożdży i innych niezbędnych warunków dla efektu końcowego.
Zgadzam się w pełni z pierwszą częścią cytatu.
Co do drugiej części - mógłbyś podać więcej szczegółów? Jakie to są "szczególne drożdże" i "niezbędne warunki"?
Wprawdzie @ziemba odpowiedział za mnie ale dla doprecyzowania to ja stosuję do nastawów owocowych
głównie Bayanusy G-995 które są drożdżami efektywnymi i doskonale wyciągają estry smakowe z owoców ,również dobrze sprawdzają się u mnie Estelle które stosuję w nastawach zbożowych z dodatkiem suszonych owoców, które doskonale są zaakcentowane w destylacie.
Dodatkowym plusem tych dwóch typów drożdży jest możliwość prowadzenia fermentacji w niskich temp. co w okresie zimy ma też praktyczne znaczenie. :idea:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 cze 2015, 11:41
autor: Dave
Również nie zamieniłbym Bayanussów G995 na żadne inne do nastawów owocowych, szczególnie dobre wina wychodzą mi kiedy nastawiam je zimą w garażu gdzie temperatura jest na stałym poziomie 11 stopni.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 cze 2015, 15:00
autor: ziemba12345
Co do niskich temperatur to już o tym gdzieś pisałem. Zwykłe drożdżaki fermivin z biowinu, bo takie stosuje, pracują do ok. 0C. Sprawdzone jest to u mnie kilkukrotnie. Beczki stoją w nieogrzewanej szopie i zimą przy średnich mrozach jest w niej właśnie w granicach 0-5C. Czas przerobu beczki w takiej temperaturze wynosi ok. 4 miesięcy. Temperatura nastawu ma w granicach 3-5C. Ale może w lato przy śliwowicy skuszę się wkońcu na te g995 bo wszyscy je chwalą.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 17 cze 2015, 18:31
autor: scrabie
Słuchajcie jakiś czas temu przestały fermentować jabłka ( dokładnie sok jabłkowy). Po tygodniu zlałem wszystko znad osadu i odstawiłem na klarowania. Minęły dwa tygodnie, a na dnie znów zebrał się osad a klarowności nadal nie ma. Dodałem turbo-klar, minęły 3 dni i nadal nic. Wyjaśni mi ktoś czemu to cholerstwo nie chce się sklarować?ObrazekObrazek

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 17 cze 2015, 23:55
autor: janik
Z nastawami jabłkowymi a szczególnie z soków,to z klarowaniem mogą być kłopoty. :x
Przeważnie oprócz środków klarujących to czas robi swoje,tak jest w przypadku nastawów dla wina jak i
destylatu.
Oczywiście można dążyć do perfekcji ,ale jak masz minusowe Blg. a chcesz mieć destylat już teraz to nie przejmuj się brakiem pełnej klarowności nastawu. Smakowo to nie ma większego znaczenia czy nastaw jest w większym czy w mniejszym stopniu klarowny. ;)
Ważne są inne czynniki procesu fermentacji jak typ drożdży,temp. fermentacji. :idea:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 18 cze 2015, 10:39
autor: scrabie
Poczekam jeszcze, bo mi się nie śpieszy. Wczoraj robiłem testy smakowe destylatu, który ma 17 dni. O ile te z wiórkami są spoko, to czysty jest okropny. Tuż po destylacji smakował dużo lepiej. Poczekam miesiąc i kolejne próby :) zeszłoroczny calvados jest naprawdę coraz lepszy, a w drinku z colą mistrz :)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 3 lip 2015, 17:57
autor: ziemba12345
No nie,17 dni? Poczekaj przynajmniej do wigili z degustacją.
Ja wkońcu przegotowałem wszystkie beczki. Wyszło 100l 35-40%. W przyszłym tygodniu przegotuję to na gotowo drugi raz i do beczek na lata.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 8 lip 2015, 17:57
autor: ziemba12345
No i przegotowałem. Skończyłem odbierać przy 65% bo początkowy smak jabłek zaczął zanikać. Może pare klitròw by jeszcze nakapało ale bałem się nałapania pogonów. Wyszło ok 40l ale nie wiem jakiego procentu bo nie zmierzyłem. Myślę,że około 75%. Rozciencze do 60% i do beki po czarnym bzie na lata. I myślę, że temat jabłek będzie narazie zakończony. Bynajmniej w tym i przyszłym roku. A dzisiaj zakupiłem czarne porzeczki po 40gr. Ale w większości pojdą na wino,żebym miał czym zalewać nowe beczki przed trunkiem właściwym. Na porzeczkowice poszły tylko dwie beki.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 22 lis 2015, 16:17
autor: ziemba12345
Właśnie fzwonił do mnie mój dostawca soku jabłkowego i pytał się czy nie potrzebuję soku. Jakby ktoś potrzebował świerzego soku na cydr czy calvados to mam po 2 zł za litr przy ilościach min. 50l. Sok jest slodki, 15-16blg. Miałem już nie robić jabłek ale jeszcze się jednak skuszę na 2 beczki :D
Sok z jabłek champion.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 22 lis 2015, 16:27
autor: radius
W jakich opakowaniach jest ten sok?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 22 lis 2015, 17:23
autor: ziemba12345
Radius, jakie przywieziesz w takich zabierzesz :D Ja zawoże bańki 10-60l i w takie mi leje. To jest świerzy sok i postoi tylko pare dni. Pasteryzowany robi w workach ale po 3zł.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 22 lis 2015, 19:35
autor: Szlumf
Gdzie do odbioru?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 23 lis 2015, 06:39
autor: ziemba12345
No tak. Zapomniałem napisać, że odbiór w Skierniewicach.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 23 lis 2015, 07:31
autor: radius
Kurna Olek, za daleko :(

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 3 lut 2016, 14:47
autor: W_TG
Jako ze udało mi się zdobyć ok 120 kg jabłek, smacznych, aromatycznych, słodkich i wyjątkowo soczystych, postanowiłem przeznaczyć je na ca. Calvadosa. Jabłka, ok. połowę, posiekałem dosyć drobno i napełniłem nimi 220 l beczkę. następnie zrobiłem 50 l cukrówki i zalałem nią jabłkową sieczkę. Wygląda to tak że cukrówka wypełniła wolną przestrzeń między jabłkami. Całość zaprawiłem bajanusami i tak to sobie stoi 2 tydzień w chłodnej piwnicy i bombelkuje. Jabłka pomału flaczeją i od dna zaczyna podchodzić klarowna cukrówka.
A 'mus jabłkowy" wypycha do góry. Całość raz na dzień mieszam. Teraz czekam na ustanie fermentacji.
Następnie kożuch jabłkowy zdejmę i wycisnę a płyn wleję do beczki.
Do tak uzyskanego fermentatu (fajne słowo wymyśliłem ;) ) dodam sieczkę jabłkową z pozostałej ilości jabłek ale już bez dodatku wody i cukru. Po przefermentowaniu i sklarowaniu przedestyluję na jabłkowy destylat szumnie nazwany Calvadosem.
Zależnie od efektu smakowo zapachowego albo przeznacze na owocowe nalewki albo zawiśnie*
*Zawiśnienie, proces uszlachetnienie trunku podobny do zadębienia ale przy pomocy wiśniowych szczapek.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 lut 2016, 12:29
autor: scariott
Witam,

Panowie ja mam pytanie. Przedestylowałem ostatnio nastaw z jabłek. Otrzymałem po pierwszej destylacji 70% produkt o ładnym jabłkowym zapachu. Teraz moje pytanie: czy po rozcieńczeniu destylatu i przegotowaniu tego jeszcze raz nie stracę tego zapachu? Oraz czy jest sens filtrować to przez węgiel aktywny? Zależy mi na tym by utrzymać ten zapach i smak

Dzięki za odpowiedź

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 lut 2016, 20:47
autor: markus383
Znawca nie jestem, ale węgiel zabierze z destylatu to co dobre, wiec stosuje się go do trunków niezbyt udanych, aby pozbyć się zapachy i smaku ;)
Jeśli zapach i smak pasują to po co pędzić drugi raz? :) Smak ułoży się po czasie.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 lut 2016, 20:53
autor: przemu87
Troche aromatu napewno stracisz, jednak towar będzie potrzebował mniej czasu na ułożenie się. Jak przefiltrujesz przez węgiel to mozesz zapomnieć o aromacie i smaku owocu. Jesli robisz na PostStilu to ja bym to przegonił jeszcze raz z dokładnym cięciem przed jak i pogonów. Wybór jednak należy do ciebie.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 4 lut 2016, 21:05
autor: gary1966
Redestylowałem na kolumnie, po roku czasu, "przeciągniętą gruszkę" i wyszło OK.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 5 lut 2016, 14:08
autor: scariott
Dzięki za komentarze :)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 5 lut 2016, 17:13
autor: Pretender
Słowo klucz - czas. Ja smakówki tylko jeden raz gonię. Do tego "trochę" czasu i trunek gotowy :-)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 5 lut 2016, 17:52
autor: wawaldek11
To "trochę", to przeważnie ile?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 5 lut 2016, 21:30
autor: klepa
W połowie listopada zamęczyłem swój pierwszy prawdziwy(w pewnym sensie) calvados. Pierwsze, cukrowane "kalwadosy" mają historię dłuższą, niż broda przecietnego krasnoludka z bródką... Około 200 chyba z 50 kg jabłek dało ok. 120l nastawu wspartego 12ma kg inwertowanego samodzielnie cukru. Po przejściu przez mękę wszystkich zabaw w mielenie, inwert., dozbierowywanie jabłuszek, mielenie, odciskanie, dofwtmentowywanie, ponowne odciskanie, a na koniec gonienie... Odnoszę wrazenie,że chyba już jestem pierdolnięty i sztukę stawiam wyżej, niż moc obalalną destylatu! Po dwóch miesiącach leżakowania na dębie , ci wszyscy domowi i zaprzyjaźnieni głupole sadzą komplementy, a ja czuję smród ledwie zwietrzałego bimbru na jabłkach. Czy na AD jest jakiś zaprzyjaźniony doktor? Jak cieszyć się czymś, co kiedyś wystarczało, a dziś zawstydza?
Zle napisałem - kiedyś dumą napawało, a dziś żenada. Nigdy nie wiem- czy są tak fałszywi jak ja, gdy im komplementy za cukrowe g* sadzę, czy są tak uprzejmi, jak ja, gdy im... W sumie to to samo...

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 5 lut 2016, 22:29
autor: janik
No cóż,nastaw na jabłkach bo tak można go nazwać a inne sformułowania i określenia są zbyt przesadzone. ;) Piszesz o leżakowaniu trunku w dębie przez dwa miesiące i podajesz "to" do picia :?:

Dębienie to jest początek procesu dojrzewania i leżakowania destylatu,który można zacząć oceniać i smakować po najmniej pół roku ponieważ czas :arrow: wpływa na ułożenie i wybijanie się nowych smaków i aromatów.
Mało jest szczerych ludzi którzy będąc częstowani przez twórcę wódeczki powiedzą prawdę. :roll:

Jeśli więc sam stwierdzasz,że coś nie gra to pewnie tak jest,najlepiej być samym dla siebie cenzorem. :idea:
Nie piszesz :czytaj: nic o destylacji i cięciu przed i pogonów a to jest również istotą sukcesu twórcy dobrej wódki.

Ps. Nie przejmuj się odczuciami,że jesteś pierdoln..ty, w tej branży większość z nas ma te same problemy z określeniem swoich zachowań. :crazy:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 5 lut 2016, 23:43
autor: Pretender
wawaldek11 pisze:To "trochę", to przeważnie ile?
To zależy od wielu zmiennych :-) ale najwazniejsza o ile tego destylatu jest a w związku z tym czy zdąży sie zadębić :mrgreen:
Dobrze wiesz, że każdy robi pod siebie, każdemu co innego będzie smakowało.
Pamietam jak pierwszy raz zrobiłem calvadosa - powiedziałem sobie nigdy więcej. Dwa lata temu złamałem się, i powstał kolejny calvados. Ale dla odmiany ten nawet nie zdążył mocno zadębić. I tutaj nie sprawdziła się wersja z czasem. Juz podczas kapania aromat był bardzo mocny. Ale to już poza konkursem.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 8 lut 2016, 18:14
autor: Lootzek
klepa, nie przejmuj się, to po prostu zboczenie zawodowe :P
Ostatnio zostałem poczęstowany jakimś ponoć ekstraordynaryjnym burbonem, przysłanym przez rodzinę kolegi z hameryki (wstyd, nie zapamiętałem nazwy). Szał miał być straszny, ja to chłepczę i tu czuję że przedgon coś mocno w japę piecze, że gon coś przeciągnięty i pogonu nawpadało kapkę za dużo, że beczkę to może oglądało te dwa lata, ale kolor podbijany karmelem. Jedyne co mi się podobało to lekkie trawiaste nuty które w burbonku bardzo lubię. I powiem Ci że naszły mnie myśli bardzo podobne do twoich :P

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lut 2016, 22:09
autor: klepa
Nie, Janiku, nie częstuję gości 2-miesięcznym destylatem, choć 2 m-ce to dobry okres na sprawdzenie pierwszych zmian w nosie i na języku. Mój wpis miał charakter filozoficzno-autoironiczny, co natychmiast złapał Lucek. Czy gotujesz? Czy ci smakuje? Jeśli smakuje ci twoje, to już się, daruj, nie rozwijasz... Mnie moje nie smakuje, cudze - rzadko (brawo Lucek!), tylko że ja nie wiem, czy się rozwijam, czy tetryczeję...
A calvadosa sprubuje się na jesieni. Zdrowenko!

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 08:13
autor: lesgo58
Jak ja Ciebie rozumiem...

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 15:11
autor: Lootzek
Ech, o tym to można by elaborat napisać. Po pierwszym zachwycie nad sobą jakim to pro munszajnerem nie jestem, teraz i mnie własne nie smakuje... :(
Ostatni bubon przegrzałem nieco i coś z przypalenizny w nim czuć (ja czuję) - komu nie naleję, to tylko gałami przewraca bo inny niż sklepowe. Rum moja Aga by mi już chyba cały wytrąbiła, na szczęście małolitrażowa jest, a mnie w nim pogon wali po nosie i waham się czy nie puścić raz jeszcze by nieco z tyłu mocniej podciąć. I tak ostatnio z każdym mam.
Na szczęście cudze mi wchodzi z reguły i próbeczki pysznych rumów od Kamala, destylatów od Irka czy akacjówki od radiusa sprawiły mi wiele radości :)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 16:51
autor: boxer1981228
Panowie to jest po prostu zmęczenie materiału. Odpuście sobie na pół roku robienie własnych trunków to Wam przejdzie. BTW a co mam ja powiedzieć? Jak ja w ogóle nie pije alkoholu ;) A cały czas robię i udoskonalam sprzęt, nawet ostatnio 2 warki uwarzyłem ;)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 17:07
autor: Kamal
Znaczy może nie zmęczonie materiału. Ale dążenie do perfekcji. Wiem sam po sobie. Szukam idealnych smaków. :-)
K.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 19:07
autor: JanOkowita
boxer1981228 pisze:Panowie to jest po prostu zmęczenie materiału. Odpuście sobie na pół roku robienie własnych trunków to Wam przejdzie. BTW a co mam ja powiedzieć? Jak ja w ogóle nie pije alkoholu ;) A cały czas robię i udoskonalam sprzęt, nawet ostatnio 2 warki uwarzyłem ;)
Normalnie cud jakiś! Wytłumacz mi proszę, jak można cokolwiek ocenić z wyrobów domowych w ogóle tego nie spróbowawszy ? Poprzez wąchanie ? Oczami ? Uszami ?

Wybacz Kolego boxer1981228 - nie kumam. :crazy:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 23:21
autor: boxer1981228
JanOkowita pisze:l

Normalnie cud jakiś! Wytłumacz mi proszę, jak można cokolwiek ocenić z wyrobów domowych w ogóle tego nie spróbowawszy ? Poprzez wąchanie ? Oczami ? Uszami ?

Wybacz Kolego boxer1981228 - nie kumam. :crazy:
Możesz sobie jeszcze w :dupa: nalać. Pomyśl trochę, przeczytałeś wszystkie książki, które sprzedajesz? Przetestowałeś wszystkie sprzęty, które sprzedajesz? Spróbowałeś każdej zaprawki ze swojego sklepiku? Sprawdziłeś każdy rodzaj drożdży dostępnych u Ciebie w sklepie? Czy po prostu opierasz się na opini innych? Producentów, znajomych, kolegów? Czemu ja byłem pewny że to Ty się odezwiesz odnosząc się do tego posta co?

PS

Jak byś nie wiedział to wąchanie jest bardzo dobrym sposobem na oddzielenie przedgonów, a patrząc oczami na temperatury swojego termometru jestem w stanie powiedzieć że wszystko ok w międzyczasie nasłuchując czy nie zalewami kolumny ;) No i warząc piwa nie sądzę że trzeba ryja w brzeczce umoczyć żeby sprawdzić czy jest ok, czasami wystarczają zwykłe cukromierze i doświadczenie. A naleweczki jak sobie postoją z 10 lat to na pewno będą smaczniejsze.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 23:30
autor: eldier
Trzeba mieć swoich zaufanych testerów ;)
Ale niezły offtopik tu teraz leci i żeby trzymać się tematu napisze, że moje jabłuszka, a przynajmniej ich część wyszły w zapachu bardzo aromatyczne, ale w smaku za dużo to z jabłek nie ma. Chociaż moi testerzy chwalą i mówią, że wyraźnie czuć jabłkiem to nie do końca tego się spodziewałem. Część - czyli to co poleciało na początku zanim temp spadła po odbiorze przedgonu i na końcu to co z refluksem już szło. To zostało lekko zadębione dębem moczonym w zeszłorocznej mirabelkowicy i czereśniowicy z przetworów. Serce na razie czeka aż lepiej odpocznie, ale zapowiada się nieźle ;)
boxer1981228 pisze:A naleweczki jak sobie postoją z 10 lat to na pewno będą smaczniejsze.
Tutaj nie byłbym taki pewny, dla niektórych nalewek 3-4 lata to max ;) Później pojawia się coś zwanego bulionowym posmakiem czy jakoś tak. Ale ciężkie, ekstraktywne nalewki, najlepiej z miodem jak najbardziej :)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 23:37
autor: exodus
eldier pisze:
Później pojawia się coś zwanego bulionowym posmakiem czy jakoś tak. Ale ciężkie, ekstraktywne nalewki, najlepiej z miodem jak najbardziej :)
Ja bym to nazwał "mydłem".

Mnie najbardziej smakuja nalewki 1-2 lata od zlania - są świeże, aromatyczne i mocne w smaku.

Co do smakowania i testowania, zapach jest bardzo ważny, ja osobiście najbardziej czuję aromaty, kiedy mocny alkohol jest odrobinę rozcienczony.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 13 lut 2016, 23:45
autor: boxer1981228
eldier pisze:Tutaj nie byłbym taki pewny, dla niektórych nalewek 3-4 lata to max Później pojawia się coś zwanego bulionowym posmakiem czy jakoś tak. Ale ciężkie, ekstraktywne nalewki, najlepiej z miodem jak najbardziej
To nalewki szwagry wypiją a do leżakowania zostawię sobie destylaty ;)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 9 mar 2016, 16:47
autor: ziemba12345
Moja beczka na calvados jest gotowa. Pachnie pięknie winem z czarnego bzu. Wino po 4 miesiącach tylko trochę jest dębowe. Natomiast to z beczki 30l bardzo mocno zdębialo. Różnica między 60l a 30l bardzo duża. W sobotę zalewam beczkę 60% jabłuszkiem i na lata do piwnicy. Niech calvadosik się tworzy :D A przy okazji babrania się w tym wszystkim zaleję też beczkę 30l winogronem. Nie sprawdzałem jej co prawda ale stoi z drugim zalaniem wina to pewnie też już będzie gotowa. I koniaczek będzie sobie dojrzewał :D Moj mały Franek skonczył wlaśnie 1,5roku także na dojrzewanie zostało jeszcze 16,5roku :lol:

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 15 kwie 2016, 13:28
autor: ziemba12345
Dopiero dzisiaj miałem chwilę wolnego i zalałem jedną beczkę jabłuszkiem. A poprzednią zalałem śliwowicą. Jabłka jak to jabłka, średnio intensywnie pachną. Za to w smaku destylat jest słodki. Jakby go ktoś posłodził. Nie wiem skąd ta słodych się wzięła.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 15 kwie 2016, 16:20
autor: euphorbia1
Może ust korale słodkie masz ?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 15 kwie 2016, 18:58
autor: ziemba12345
euphorbia1 pisze:Może ust korale słodkie masz ?
Nie rozumiem, jakie korale?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 15 kwie 2016, 22:52
autor: euphorbia1
Usta jak korale- młody jesteś więc nie wiesz co to były korale. Tutaj chodzi o czerwień głęboką a słodycz niektórzy mają naturalną. Mi kobiety mówią ,że usta mam słodkie

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 16 kwie 2016, 05:03
autor: ziemba12345
Euphorbia, nie jesteś przypadkiem gdzieś ze śląska?
Pierwsze słysze o czymś takim :shock:
Ale to raczej nie to ;) Destylat jest słodki. Dzisiaj jeszcze raz pojade i sprubuje. Może wczoraj miałem coś nie tak z kubkami smakowymi :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 16 kwie 2016, 10:41
autor: radius
ziemba12345 pisze: nie jesteś przypadkiem gdzieś ze Śląska?
Ciepło, ciepło :) Oczywiście nie o pochodzeniu mowa ale o śląskiej folklorystyce :ok:
korale.jpg

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: sobota, 16 kwie 2016, 10:55
autor: euphorbia1
Dzięki za fotkę. Młody może też mieć problem ze słodyczą w swoich wyrobach bo robił je swoimi słodkimi rączętami

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 17 kwie 2016, 13:49
autor: ziemba12345
To nie wina moich kubków dziadki, destylat jest słodki. Ciekawe co z tego wyjdzie, bo beczki też są po ciemnym słodkim winie. Koło bożego narodzenie dam znać.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 17 kwie 2016, 14:41
autor: lesgo58
ziemba12345 pisze:To nie wina moich kubków dziadki, destylat jest słodki.
A co się dziwisz?
https://www.youtube.com/watch?v=zOpDo4rEaqw

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 17 kwie 2016, 20:30
autor: Lis098
Obrazek
Ja dopiero zaczynam. 50kg plus Turbo Fruit. Beczka miała być na urodziny ale będzie trochę wcześniej :) Co z tego wyjdzie? Czas pokaże. Psociłem koledze winko z jabłek z domieszką truskawki i serduszko było cudne. Smak super a aromat? Achhhhh.... Miejmy nadzieję, że tym razem będzie jeszcze lepiej.

:D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 17 kwie 2016, 21:08
autor: ziemba12345
Pierwszy bląd to turbo drożdże. Drugi, to ilość jabłek. Jak nie dodasz cukru to wyjdzie Ci z tego 2l destylatu.
Po jakim czasie od zrobienia piłeś ten destylat jabłkowo truskawkowy?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 10:19
autor: Lis098
Destylat nie był mój, a tylko go próbowałem. Po ułożeniu napewno byłby miodzio ale kolega pewnie już go wypił, nie wiem. Cukru dodałem 10kg, drożdży jeszcze nie wrzucałem więc słucham propozycji? Dać zwykłe do wina i czekać? One strasznie długo robią ale ja mam czas :D

:D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 11:01
autor: lesgo58
@lis098
Drożdże daj spokojnie te co masz. TurboFruit są drożdżami jak najbardziej do owocówek. Na początek jak znalazł. Później będziesz kombinował z innymi drożdżami - już specjalnie dedykowanymi.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 14:00
autor: ziemba12345
Ja bym dał drożdże do cydru lub do wina. Na spokojnie w dwa miesiące by to przerobiły. Wychodzę z założenia, że im wolniej tym lepiej. Ale każdy ma swoje zdanie. Jabłka same w sobie są mało aromatyczne. Jak dodasz dużo cukru to jeszcze szybciej aromat ucieknie. Ale znowu jak go nie dodasz to szkoda czekać i gotować dla takiej ilości.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 14:12
autor: Lis098
Zawsze można to będzie zostawić na "wino jablkowe" :D To wrzucam Fruity. Zobaczymy.

:D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 16:30
autor: radius
Ja, na przyszłość, polecam ci drożdże Estelle. Do nastawów owocowych to jedne z najlepszych drożdży.
http://www.centrumfermentacji.pl/index. ... ch/estelle

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 20:08
autor: Lis098
@radius bądź pewien, że na pewno skorzystam. A teraz wracając na sam początek tego tematu (nie będę tu cytować bo nie umiem he), gr000by pisał, że drożdże turbo "wydmuchaja" cały aromat z jabłek to raz, dwa, że paczka to za dużo (a niby na opakowaniu zawsze na 24l +-). Ja nigdy nie wrzucam całej. Gdy kupuje Megapaka to nie mam go na 100l tylko 5x100 i też dają radę. I nie ma przy tym takiego smrodu. Fruitow zadam połowę, postoi tydzień dłużej nic się nie stanie. I jeszcze jedno. Klarować czy na płaszczu?

:D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 21:12
autor: scrabie
Klaruj, jabłka to straszne cholerstwo, łatwo o zapach drożdży. A i wiele nie uzyskasz na pulpie.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 21:36
autor: tosiek71
Właśnie zakończyłem odwirowywanie soku. Blg odfiltrowanego wynosi 12. I tu pojawia się pytanie: czy, a jeśli tak to ile dodać cukru. Oczywiście temat przejrzałem od pierwszej strony, ale rozbieżności w tej materii są spore (od zera do 1kg/10l soku). Czy doświadczeni koledzy zechcą podzielić się konstruktywnymi uwagami?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 18 kwie 2016, 22:03
autor: scrabie
Ja dosładzałem żeby wyszło więcej %, ale nie dodawałem wody aby pozostawić aromat. Cukier = alkohol, sam zdecyduj :)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 19 kwie 2016, 15:34
autor: ziemba12345
Ostatnoi dużo czytałem na temat destylatów owocowych, ze względu na ten mój słodki destylat jabłkowy, i wszędzie piszą, że dodatek 1kg cukru na 10kg owoców jest dopuszczalny i nie robi widocznej różnicy w smaku i zapachu. Ja sam tak robię i nie narzekam. Myślę, że jest to optymalny wybór między jakością a wydajnością. Najwięcej info znalazłem o śliwowicy, ale i o calvadosie troche poczytałem. Ogólnie, wszystkie ważne informacje zamieszczone są na forum. Podczas fermentacji jak najczęściej zatapiać czape. Przynajmniej 2 razy dziennie. Jabłka nalezy rozdrobnić, bo najwięcej aromatu daje skórka a nie środek. Im dłuższa i wolniejsza fermantacja, tym bardziej aromatyczny powinien wyjść trunek. Optymalna tem. fermentacji to 15-18C. Najlepie, żeby nastaw postał po skończeniu pracy jeszcze kilka miesięcy. Wpływa to podobno na aromat. Pisał o tym wszystkim chyba Emiel. Podczas destylacji powinno odbierać się destylat max o mocy 75%. Jak leci mocniejszy, to znaczy że za bardzo go oczyszczamy z aromatów. To tak w skrócie co sobie wyczytałem :D Ale w temacie śliwowica i calvados to wszystko jest opisane.
Nie chcę zapeszać, ale calvados który zlałem właśnie do beczek będzie chyba moim najlepszym trunkiem. Robiłem go tak jak Emiel mi radził, czyli jak cydr. I myślę, że to jest to :ok: Dobrzę, że dużo go wyszło :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 19 kwie 2016, 19:53
autor: scrabie
Czy to oznacza, że w moim cm powinienem zakręcić spiralę, która jest na szczycie kolumny? Bo Kiedy ją odkręcam leci powyżej 90 %. Czy wtedy uzyskam lepszy aromat?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 20 kwie 2016, 09:53
autor: ziemba12345
Niestety na kolumnach sie nie znam bo mam ps. Po mojemu wystarczy odkrecić zaworek odbioru na max. i może wyjąc wypełnienie. Ale niech ktoś mądrzejszy się wypowie jak to zrobić bo wiele osób na forum pędzi tu owocówki na abratkach itp.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 20 kwie 2016, 11:49
autor: lesgo58
scrabie pisze:Czy to oznacza, że w moim cm powinienem zakręcić spiralę, która jest na szczycie kolumny? Bo Kiedy ją odkręcam leci powyżej 90 %. Czy wtedy uzyskam lepszy aromat?
Czy lepszy to rzecz względna i rzecz gustu. Teoretycznie możesz tak zrobić. Wtedy kolumna zamienia Ci się w coś a'la pot-still. Przedgony do momentu do którego będzie ci pasować odbierz na uruchomionym deflegmatorze, a gon właściwy na "odciętym". Zrób próbę i porównaj. Później wybór będzie należeć tylko do Ciebie.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 28 cze 2016, 20:06
autor: markus383
Liczyliście kiedyś wydajność podczas procesu? Nie wiem, ale na szybko policzyłem, że z 20L soku jabłkowego(10g cukru/100ml) i 1 kg cukru mogę otrzymać ok. 1,44L 50% urobku po jednym pędzeniu. Mam obawy przed dodaniem kolejnego kilograma cukru.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 28 cze 2016, 20:10
autor: Pretender
Więc nie dodawaj. Na pewno będzie lepszy produkt. Ma być jakoś czy jakość?

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 28 cze 2016, 20:12
autor: markus383
Najlepiej jakby była jakość ;) jednak chciałbym też trochę wydajności, żebym nie musiał co tydzień rozkładać sprzętu i kupować soku(tłoczonego).

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 28 cze 2016, 21:12
autor: ziemba12345
To zrób tak jak ja. Kup tone jabłek, oddaj do wyciśnięcia i fermentuj powstały sok. Wyjdzie Ci z tego ze 400l soku więc już bedzie co gotowac :D
Pozatym, owocówki mają to do siebie, że muszą dojrzeć. Picie ich po tygodniu od destylacji to nieporozumienie.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: wtorek, 28 cze 2016, 21:31
autor: Pretender
Mało coś tego soku, powinno być lepiej. Może to wina gatunku jabłek?
A tak z ciekawości, ile kosztuje tłoczenie?
Ja robię we własnym zakresie tzn jabłka w maszynę elektryczną z biowinu, później pekto i po kilku dniach na prasę.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 12:18
autor: ziemba12345
Pretender, tak ogólnie napisałem bo nie pamiętam ile wychodzi tego soku. Coś mi się kojarzy 2,5kg»1l Ale nie jestem pewny. Ja kupuje jabłka odrazu z opcją wyciśnięcia. Cena zależy od okresu i ilości jabłek danego roku i wacha się w granicach 1,5-2zł za litr. Przy większych ilościach 500l+ zawsze dostaje ze 20-40l w gratisie. Dzisiaj zamawiam jutro mam gotowe. Tylko swoje pojemniki musze zastawić. I możesz sobie wybrać czy jabłka kwaśe, słodkie czy mieszane. Ja biorę większość słodkich.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 12:43
autor: Pretender
To powiem Ci, że drogo wychodzi taki sposób pozyskania soku. Nie wiem jakie w tym roku beda ceny, z zeszłego nie pamiętam, ale dwa lata temu płaciłem 16gr za przemysłówkę. Wydajność nieco poniżej 60%. Do tego własna praca. Ale cenowo dużo korzystniej. Ostatnio wyciskałem na małej prasie 10l, w tym roku będzie wreszcie swoja, 30l.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 13:34
autor: ziemba12345
No dobra, tylko powiedz ile dni byś wyciskał tą tone jabłek? Ja niestety jestem ograniczony czasowo i nie moge pozwolić sobie siedzieć od rana do nocy i jabłka wyciskać.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 13:52
autor: Pretender
Nie było tak długo. Z tego co pamiętam, to 700kg jabłek na papkę przerobiliśmy w 2 godziny. A wyciskanie to dwa dni po pracy. Także nie tak źle.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 14:06
autor: ziemba12345
Chciałbym to zobaczyć jak z tony jabłek wyciskasz sok w dwa dni :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 14:11
autor: Pretender
W niecałe dwa dni :-) w dwa popołudnia. Z tym, że to było 700kg, do tony brakuje 300kg.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 14:19
autor: ziemba12345
I nie sam :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: środa, 29 cze 2016, 15:29
autor: Pretender
No nie, dwie osoby, rzekłbym persony :-)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: niedziela, 7 maja 2017, 09:24
autor: Lis098
No i nadszedł czas na kolejny etap produkcji jabłecznika :D
130l soczku z jabłek, blg samego soku to 11 :D
Obrazek

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 11 lip 2019, 07:16
autor: PierwszyWolnyLogin
Odgrzeję trochę temat...

Nastawiłem cydr na calvados:
- 10l soku 100% z Biedry,
- zmiksowane 10kg dobrych, (chyba) polskich jabłek - nie znam rasy, ale nie sztuczne z importu,
zielono - zółto - czerwone, soczyste, chrupiące, takie typowe polskie jabłka. Cena 1.19 w pobliskim
polskim markecie (są jeszcze takie ;)), Przepuściłem przez sokowirówkę i sok oraz wytłoki dałem
do fermentacji,
- 1kg glukozy,
- drożdże do cydru.

Destylowałem na potstilu, ale rura była zasypana sprężynkami - średnica rury 40mm, długość
zasypu 120cm więc urobek był z pewnością częściowo oczyszczony, nie ja na puste rurze.
Grzałem z umiarkowaną mocą, kapało na okolo 400-500ml/h.
Początkowo odebrałem 3x po 50ml z setki, żeby wyczuć ew. różnice. Były - czuć było różne
zapachy przedgonu. Nie tak nieprzyjemne jak przy rektyfikacji, ale podobne.
Potem odbierałem już serce sprawdzając stężenie i niuchając zapachy aż do około 30%,
resztkę do <> 20% zebrałem osobno do oczyszczenia na spirytus...

W efekcie "serce" ma około 40% (skorygowałem niewielką ilością wody), wyczuwalny zapach jabłek -
nie jak szampon "zielone jabłuszko" ale jednoznaczny i co najlepsze smak gotowy do picia :)
Jak na razie wydaje mi się, że nie wymaga drugiej destylacji... Pewnie wypełnienie ze sprężynek...


Początkowo moim zamiarem było dzielenie od pewnego momentu serca w małe flaszki żeby
odłożyć te nieprzyjemnie pachnące z końca i tak robiłem - zbierałem setkę, niuchałem, smakowałem
robiłem "hmm" i siup do butelki z sercem :) Po prostu pojawiało się coraz więcej aromatów,
które w żaden sposób nie było nieprzyjemne, wprost przeciwnie. Podobnie smak - coraz bardziej
było czuć wodę, ale nie zanieczyszczoną czymś tylko po prostu coraz słabszy alkohol...
Bardzo przyjemne zaskoczenie...

Reasumując - jak na razie najciekawszy efekt destylacji, niech sobie postoi, można ew. drugi raz
puścić za jakiś czas, albo i nie...

Chyba muszę pomyśleć o większym zbiorniki z grubym dnem i mieszadłem, żeby całą pulpę mieszać.

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 11 lip 2019, 08:34
autor: Szlumf
Fajny opis ale podaj dla potomnych więcej szczegółów. Jaki kocioł i grzanie? Co destylowałeś - pulpę czy sok? Jak sok to jak oddzieliłeś od pulpy? Czy używałeś katalizatora miedzianego? Co, choć w przybliżeniu, znaczy "umiarkowana moc" ?
Jak jest dobre po pierwszym razie to ja bym nie destylował drugi raz. Jeżeli zostały Ci jeszcze flaszeczki z przedgonem to ich nie przerabiaj tylko potrzymaj z tydzień czy dwa z gazą zamiast nakrętki i dopiero po tym czasie zadecyduj czy dodać do serca.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 11 lip 2019, 09:11
autor: PierwszyWolnyLogin
Mam szybkowar 12l do ktorego wlałem <> 8l. Cały nastaw to <> 16l, dzisiaj będę gonił drugą część.

Fermentowałem 10l soku z kartonu + zmielone sokowirówką 10kg jabłek.
Ze zmielonych jabłek do fermentacji dałem wszystko - sok jak i "suche" wytłoki.
Jabłka mieliłem jak leci w całości - z gniazdami nasiennymi, skórkami, ogonkami etc
Dodałem 1kg glukozy.

Po zakończeniu fermentacji wybrałem pulpę do miski, odcisnąłem przez płótno jak się dało.
Destylowałem rzadkie. Trochę pulpy oczywiście się przedostało.

Grzeję płytką, która ma chyba 1200-1500W nie jest opisana niestety. Spróbuje dzisiaj zmierzyć
opór, może da się policzyć moc. Regulatorem moc ustaliłem na 50%. To jest moc wystarczająca
do prowadzenia rektyfikacji i destylacji na mojej kolumnie. Rura jest ocieplona, szybkowar owijam
kocem gaśniczym a'la stary samuraj ;)

Rurę mam miedzianą, więc katalizator w cenie :)

Kupię kolejne 10kg jabłek, przefermentuje bez soku z kartonu i spróbuje przedestylować pulpę
bez mieszania i bez rozcieńczania. Sterując oszczędnie mocą powinno się tak udać - tak w końcu
robię "gęstowane jabłka" i nigdy się nie przypalają... Mam nadzieję, ze przedostanie się więcej
aromatów...

Ps. Ważny drobiazg - dlaczego szybkowar a nie stalowy gar? Ano dlatego, że szybkowar zrobiony jest
z aluminium a ten materiał o wiele równiej rozprowadza ciepło niż stal. Nie bez powodu w dnach garnków
stalowych zazwyczaj jest aluminiowa wkładka :) Od lat robię powidła i inne smażone owoce w szybkowarze
właśnie - nigdy nic się nie przypaliło, a w stalowych garnkach z niby super-hiper grubym dnem zdarza się...
Oczywiście najlepiej byłoby mieć mieszadło, do szybkowara też da się dołożyć ;)

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lip 2019, 10:23
autor: PierwszyWolnyLogin
Druga porcja przepędzona. Mam 2l smacznego calvadosa 40% plus trzy buteleczki z przedgonami -
wietrzą się...
Zamówiłem dwa rodzaje opalanego dębu - rozleje po 0.5l i wrzucę po kawałeczku...

Czy ktoś z Was destylował może nastaw z jabłek na czysty spirytus?
Ciekaw jestem efektu, szczególnie porównując ze spirytusem z ziemniaków.

Jeśli calvados po prostej destylacji ma łagodny smak, nie ma żadnych piekących frakcji,
to spirytus z niego powinien być bardzo dobry. Chyba :)
Za mało mam teraz materiału, żeby testować, może na jesieni...

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lip 2019, 15:58
autor: Pablito
Jeśli mieszkasz w miarę rozsądnej odległości od Wilgi, to możesz skorzystać:
https://www.olx.pl/oferta/sok-jablkowy- ... AyI6l.html
Możesz przetestować i podzielić się wrażeniami spirolu z jabłek

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lip 2019, 16:02
autor: PierwszyWolnyLogin
Daleko, no i jak to do bagażnika wsadzić ;)

Kupię ze 20kg jabłek, tym razem spróbuje destylować pulpę i zrobię później spirytus z małej porcji...
Sezon jabłkowy nieubłaganie się zbliża :) Trzeba być przygotowanym :)

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lip 2019, 16:54
autor: .Gacek
PierwszyWolnyLogin pisze: Czy ktoś z Was destylował może nastaw z jabłek na czysty spirytus?
Ciekaw jestem efektu, szczególnie porównując ze spirytusem z ziemniaków.
Wymienilem sie tydzień temu z kolegą na taki spirytus. Celowo nie był rektyfikowany, aby było czuć jabłko. Mogę Ci wysłać setkę do spróbowania. Ale nie wiem jak on się ma do spirytusu ziemniaczanego.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lip 2019, 19:10
autor: PierwszyWolnyLogin
Jak dokładnie kolega robił ten spirytus z jabłek?

Piłeś wódkę z mąki ziemniaczanej?

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 12 lip 2019, 19:24
autor: .Gacek
Mój kolega robił destylat na 1,5 metrowym CM-ie z dwoma odstojnikami na Carel Easy (78,3*C histereza 0,1*C). Wypełnienie zmywak. Gotowanie drugi raz na 30%. Jak twierdzi to mu wystarcza.
Wódki ziemniaczanej rzemieślniczej nie piłem.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 15 lip 2019, 19:37
autor: PierwszyWolnyLogin
Dostałem palone wiórka dębowe - do jednej flaszki wrzuciłem średnie, do drugiej ciemne.
Flaszkę kontrolną zostawiłem czystą :) Niech się dzieją czary ;)

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 19 lip 2019, 18:02
autor: PierwszyWolnyLogin
Czy ktoś z Was stwierdził może znikanie aromatu jabłkowego w destylacie wraz z upływem czasu?
Stoi raptem 8 dni, a po kontrolnym ;) odkręceniu butelki wydaje mi się, że nie czuje aromatu jabłka :(
Został smak/zapach typowego, przyzwoitego bimbru... Tracę węch czy co?

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 19 lip 2019, 18:13
autor: Góral bagienny
Wszystkie owocówki tracą smak i zapach z biegiem czasu ale u Ciebie to coś za szybko :o

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 22 lip 2019, 07:16
autor: PierwszyWolnyLogin
W temacie zanikających aromatów (hli, hlip :()

Czy próbowaliście zalać calvadosem suszone jabłka, albo cienko zebrane skórki?
Podobały mi się te początkowe aromaty w destylacie, chciałbym je przywrócić :)

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 22 lip 2019, 07:37
autor: lesgo58
PierwszyWolnyLogin pisze:Czy próbowaliście zalać calvadosem suszone jabłka, albo cienko zebrane skórki?
Nie tylko suszone jabłka czy skórki. Zalewałem też całe jabłka.
Oto jak to zrobić:
owoc w butelce.jpg
Zalewając w ten sposób owoce zrobisz świetny macerat (tylko że na bazie Calvadosu, a nie spirytu).
Co do oryginalnych aromatów owoców w otrzymanym destylacie.
Zapomnij o aromacie jabłek, czy jakimkolwiek innym (w zależności od użytych owoców). To z czego jest zrobiony destylat rozpozna tylko doświadczony destyler. Nawet w ciemno. Każdy destylat ma swoisty aromat charakterystyczny dla użytego surowca. I różni się bardzo od aromatu typowej nalewki czy nawet kompotu... :D
Cavados Massenez Vieux La pomme.jpg
P.S. Trunek jest moją własnością... :D
Massenez Vieux La pomme Calvados 40%

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: poniedziałek, 22 lip 2019, 09:15
autor: PierwszyWolnyLogin
Zalałem calvadosem, tym co woń utracił suszone skórki jabłek, potem dodałem jeszcze
trochę suszonych jabłek a na końcu dolałem zadębionego calvadosa...

Powiem, że podoba mi się efekt :) Jest bimberek, ale słodycz, która przeszła z jabłek,
smak i aromaty bardzo poprawiły całość... :)

Coś mi się wydaje, że będę przepędzał różne owoce i potem macerował z dębem lub bez...

Mam w okolicy kilka jabłoni typu "psiury" - smaczne te jabłka pewnie nie będą za to napewno
sporo aromatów będą miały. Przypilnuje w tym roku wszystkich ;)

PWL

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 19 wrz 2019, 22:14
autor: ziemba12345
Góral bagienny pisze:Wszystkie owocówki tracą smak i zapach z biegiem czasu ale u Ciebie to coś za szybko :o
Hmm, no teraz to pojechałes po calosci :D to uważasz, że po co trzyma się je latami w beczkach? Żeby smakowały jak zwykły bimber? Jabłka rzeczywiście tracą szybko sporo aromatu ale po czasie wszystko wraca do normy. Śliwki z czasem tylko nabierają coraz więcej. A czarny bez albo porzeczka po czasie pachna tak, jakbyś pił świeżo wyciskany sok. Ale jak kolega PWL robi pierwsze próby po 8 dniach :shock: to czego się spodziewac :D

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: czwartek, 19 wrz 2019, 22:38
autor: Góral bagienny
Odgryzłeś się za koniak z winogron :D
Widzisz kolego miałem przyjemność pić calvados 20 letni leżakowany w beczce i choćbym nie wiem jak się starał to aromatu ani smaku jabłek nie doszukałem się w nim ;)

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 20 wrz 2019, 06:35
autor: ziemba12345
Góral bagienny pisze:Odgryzłeś się za koniak z winogron :D
Widzisz kolego miałem przyjemność pić calvados 20 letni leżakowany w beczce i choćbym nie wiem jak się starał to aromatu ani smaku jabłek nie doszukałem się w nim ;)
No proszę Cię, ja nie z tych co się odgryzają za jakieś pierdoly :D
Jabłka są poprostu mało aromatyczne. Ale u mnie je cały czas czuć. Jeszcze 15 lat i dojdę do tych 20 o których mówisz to dam znać ;) Tak samo jak winogron który wogole nie pachnie. Ale spróbuj sobie śliwki, porzeczki czy czarnego bzu jak pięknie pachną po kilku latach.

Re: Nastaw z jabłek (~Calvados) - weryfikacja poprawności

: piątek, 20 wrz 2019, 12:39
autor: Szlumf
ziemba12345 pisze:................. Tak samo jak winogron który wogole nie pachnie. .....................
Upoluj aromatyczną odmianę - np. Gewürztraminer - to i destylat winogronowy będzie Ci pachniał.