Odpadowe brandy

Produkcja koniaku, brandy, śliwowicy, kalwadosu i innych nektarów które można uzyskać z owoców.

Autor tematu
paffciu
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 7 cze 2014, 23:32
Podziękował: 1 raz

Post autor: paffciu »

Witam szanowną brać destylarską.

Chciałbym podzielić się z wami moim sposobem na "darmowe" różnorodne owoce. Mój kolega prowadzi warzywniak, odkąd kupiłem aparaturę owoce nadgnite, stłuczone i spleśniałe, zbiera do wiaderka. Owoce co kilka dni przynoszę do domu, wrzucam do zlewu, zalewam gorącą wodą, płukam i odkrajam nadgnite i spleśniałe, oraz odrzucam pestki, pozostałe wrzucam do miseczki. Owoce blenduje i wrzucam do pojemnika fermentacyjnego, przed wlaniem pulpe która zbiera się na wierzchu, zbieram i przeciskam przez sitko, aby sam sok został. W pojemniku szaleją bayanusy, raz na jakiś czas dolewam syrop cukrowy pól litra wody kilo cukru, beczka 30l prócz owoców 5 kilo cukru na całość planuje dodać. Po zapełnieniu beczki około litra przeleje do drugiego pojemnika, w celu zaszczepienia drożdżami. Planuję około 45 litrów gotowego "wina", zlanego z nad osadu gotować. Mam nadzieję że pleśń z owoców którą odkraiwuje nie wpłynie na smak, bo w sumie niby nie powinno się nadgnitych owoców dodawać. Fermentacja przebiega burzliwie, smak wydaje się ok. Co sądzicie o tym?
Sądzę że około 2 i pól miesiąca zejdzie mi uzbieranie odpowiedniej ilości do gotowania. Owoce głównie śliwki, jabłka, gruszki.
"Człowiek uczy się przez całe życie"
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7344
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Odpadowe brandy

Post autor: radius »

paffciu pisze:Mam nadzieję że pleśń z owoców którą odkraiwuje nie wpłynie na smak, bo w sumie niby nie powinno się nadgnitych owoców dodawać.
Jeżeli pleśń widać na owocu, to jest już w nim całym i odkrawanie spleśniałej części nic tu nie da. Ja bym takich owoców na pewno nie użył :o
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/ ... 41464.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
paffciu
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 7 cze 2014, 23:32
Podziękował: 1 raz
Re: Odpadowe brandy

Post autor: paffciu »

Niby tak, aczkolwiek owoce które trafiają na skupy a stamtąd do przetwórni, są często zgniłe i nadpleśniale. Polskie "jabole" nie sądzę by były produkowane ze starannie wyselekcjonowanych owoców. Wino nie będzie do picia tylko oddestylowany zostanie alkohol na brandy.
"Człowiek uczy się przez całe życie"

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Odpadowe brandy

Post autor: rosjan »

Na pewno alkohol z tego będzie ... ja stawiałbym na jakość - przecież o to chodzi w naszym hobby :D :D :D
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Odpadowe brandy

Post autor: Doody »

"Każde owoce się nadają, pod warunkiem, że nie są zapleśniałe i zgnite"....To cytat z bardzo mądrej i starej książki o wyrobie win i destylatów.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy owocowe”