Cukromierz a alkocholomierz

Ocena stopnia przefermentowania zacieru. Balling, Brix, areometry itp.

Autor tematu
kamil170188
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 7 mar 2010, 11:29

Post autor: kamil170188 »

Witam zabieram się do swojej pierwszej destylacji i mam tylko takie pytanie posiadam alkoholomierz i chciałem zakupic cukromierz czy jest to to samo czy czymś się rurzni bo nie wiem :roll: Bo na oko nie mogę dojsc czy już nastaw jest gotowy :help:

______________________

zakupić
różni
dojść
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Cukromierz a alkocholomierz

Post autor: Maciej_K »

Oba mierniki są areometrami, czyli przyrządami do pomiaru gęstości, którą poprzez odpowiednie wyskalowanie przekłada się na pożądaną wartość. Są podobne w wyglądzie, różnią się jedynie skalą (no, jeszcze masą i objętością...).

Do stwierdzenia gotowości nastawu posłuży ci cukromierz, który jest wyskalowany w stopniach Ballinga. Jego zadaniem jest wskazywanie stężenia cukru w nastawie. Dla czystej wody wskazuje on 0*Blg, dla 1410 - 22*Blg. Gotowy nastaw ma Blg w granicach od 0 do -4*Blg - ujemne wartość pojawiają się w wyniku obecności alkoholu znacznie obniżającego gęstość roztworu.

Alkoholomierz jest wyskalowany w procentach i służy określaniu mocy CZYSTEGO wodnego roztworu alkoholu. Dodatki, nawet niewielkie (np. cukru) mocno zaburzają wskazania.

Nastaw jest gotowy, gdy przestaje bąbelkować i zaczyna się klarować. Praktycznie jak tylko zacznie spadać zmętnienie (często dzieje się to z dnia na dzień), można gotować, ewentualnie wyklarować bentonitem lub turboklarem. Jeśli jest to zwykła cukrówka, która przynajmniej przez kilka dni dobrze pracowała, a stoi już trzy tygodnie, to bez względu na wszystko inne należy ją przedestylować. Co miało być zrobione, to już zostało. A jeśli nie, to i tak za późno na kombinacje. Jeśli byłyby podejrzenia o pozostałości nieprzerobionego cukru, to wywar z kotła można wykorzystać do zrobienia nowego nastawu - drożdże pracują na nim znacznie lepiej.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Cukromierz a alkocholomierz

Post autor: pokrec »

Przyszło mi do głowy, że producent ballingomierzy mógłby wykazac się dowcipem i obok 22 blg na skali dopisac "1410" ;-)
A swoją drogą, to kupiłem kiedyś taki alkoholomierz do wina składający się z lejka zakończonego cieniutka kapilarą i podziałką. Działa to na zasadzie pomiaru napięcia powierzchniowego roztworu alkoholu, zależnego od stężenia. Tylko, że na winie to ustrojstwo pokazuje mi praktycznie co chce. Bo chyba cukier "robi" z urządzeniem co chce. Tylko raz na przefermentowanym na babuninych drożdżach, Grunwaldzie, pokazał mi 10%. Czyli z grubsza prawidłowo...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Cukromierz a alkocholomierz

Post autor: Maciej_K »

@pokrec
Te kapilary są przeznaczone dla win wytrawnych, w których cały cukier został przefermentowany, ich dokładność wynosi do 3%. Nastaw 10 a 13% to raczej spora różnica... Chyba dokładniejszym sposobem na określenie stężenia alkoholu będzie zagotowanie choćby małej ilości nastawu, pomiar temperatury wrzenia i odczytanie procentów z wykresu.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Cukromierz a alkocholomierz

Post autor: Zygmunt »

Do pomiaru procentów w zupełności wystarczy cukromierz i znajomość masy cukru wsypanej do nastawu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czy zacier/nastaw jest już gotowy?”