Budowa pot stilla na szybkowarze

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Inarii
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 22:19

Post autor: Inarii »

Witam, podejmuje się budowy swojego pierwszego destylatora, po jednym nieudanym pomyśle i lekcji pokory poprawiłem pomysł. Aparatura zbudowana z całości w miedzi (oprócz szybkowaru 20l z nierdzewki), do szybkowaru podłączona rura fi 35 o długości 110 wypełniona pociętymi przewodami z miedzi Milbera za nią kolanko 90stopni i termometr dalej przejście na wężyk sylikonowy prowadzący do chłodnicy wykonanej z rurki fi 6 (3m) zamkniętej w obudowie ze stali nierdzewnej.

Dodaje rysunek poglądowy który mniej więcej obrazuje moje wyobrażenie tego jak ma to wyglądać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

przemu87
50
Posty: 76
Rejestracja: piątek, 14 lis 2014, 04:29
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem i nikt tego nie zmieni!
Ulubiony Alkohol: własny :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gidle
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: przemu87 »

Jeśli deflegmator masz miedziany to upchaj w niego zmywaków lidlowskich ile tylko się da. A finalny produkt będzie dużo lepszej jakości. :D Termometr to by się bardziej przydał w zbiorniku.
NIE TEN PRZYJACIEL, CO CIĘ NIESIE Z KNAJPY DO DOMU, A TEN CO CZOŁGA SIE RAZEM Z TOBĄ
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Kamal »

Pomyśl o zrobieniu płaszcza do kolumny. Pozwoli on otrzymać czystszy i mocniejszy destylat.
K.
Obrazek

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: T-rex »

Dokładnie jak mówi Kamal. Wystarczy taki z rury fi 42mm.
U mnie na rurce dł 80cm, fi 35mm płaszcz ma 20cm spokojnie zatrzymuje grzałkę 1.4kw. Myślę że mógłby być krótszy.
Ja na swoim przy gotowaniu surówki (cukrówka 30%) osiągam 95%. ( napewno nie jest to jakość lux, ale do nauki super sprawa) a i do owocówek pierwsza liga. Zajrzyj tu
http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... ml?start=0
Kolega ramzol w pierwszym poście pokazuje taki CM.
POWODZENIA
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Kamal »

U mnie na rurce dł 80cm, fi 35mm płaszcz ma 20cm spokojnie zatrzymuje grzałkę 1.4kw. Myślę że mógłby być krótszy.

A masz regulację przepływu wody przez płaszcz? ;)
K.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lut 2016, 12:33 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: T-rex »

Tak. Regulator przepływu mam przymontowany bezpośrednio pod baterią. (odkręcam wylewkę)
Wcześniej regulowałem samą baterią, zdecydowanie lepiej jest zaworem 1/2.
Podłączenie jest szeregowe: chłodnica-plaszcz.
Mam też regulator mocy, więc mam pełną kontrolę.
Pisałem tylko o wydajności płaszcza.

Muszę sprostować i przeprosić za błąd we wcześniejszym poście. Dziś mierzyłem, dokładne wymiary to
70cm fi 35 z wypełnieniem. (a nie 80cm jak pisalem)
Plaszcz 21cm. Jest to długość DODANA.
Całość ma ponad 90cm.

Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Inarii
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 22:19
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Inarii »

przemu87 pisze:Jeśli deflegmator masz miedziany to upchaj w niego zmywaków lidlowskich ile tylko się da. A finalny produkt będzie dużo lepszej jakości. :D Termometr to by się bardziej przydał w zbiorniku.
A to nie jest tak, że im więcej miedzi tym lepiej bo wiąże niepożądane składniki? Czy wystarczy np 1/3 miedzi a reszta w zmywakach? Co do termometru to skorzystam z uwagi :D
Kamal pisze:Pomyśl o zrobieniu płaszcza do kolumny. Pozwoli on otrzymać czystszy i mocniejszy destylat.
K.
Wystarczy 20-25cm rury o 10mm szerszej?
Jeszcze jedno pytanie, jest sens budować zamknięty obieg wody (pompka i radiator)?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: radius »

Inarii pisze:A to nie jest tak, że im więcej miedzi tym lepiej bo wiąże niepożądane składniki?
Ano, nie. Trzeba jeszcze brać pod uwagę parametr HETP, czy to przy kolumnach rektyfikacyjnych, czy pot stillu, jeśli chce się otrzymać mocniejszy destylat.
Inarii pisze:Czy wystarczy np 1/3 miedzi a reszta w zmywakach?
Mając deflegmator wykonany z miedzianej rury, wypełnienie miedziane nie jest już konieczne. Lepiej wypełnić go zmywakami z powodów jak wyżej...
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Inarii
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 22:19
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Inarii »

Ok czyli wszystko jasne. Mam nadzieje jeszcze w tym miesiącu pochwalić się sprzętem, dziękuje bardzo za pomoc.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Kamal »

Wystarczy 20-25cm rury o 10mm szerszej?
Na spokojnie wystarczy. Tylko zrób sobie regulacje wody. Bo to bardzo przydatne. :-)
Jeszcze jedno pytanie, jest sens budować zamknięty obieg wody (pompka i radiator)?

Według mnie zbędne. Szkoda pracy, i kasy. Bo wydaje mi się, że z biegiem czasu będziesz myślał o kolumnie.
Ale jeśli chcesz to możesz robić. :-)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Siema podepnę się pod temat bo mam takie same zamiary. Drobna produkcja domowa, pierwsze kroki.

Plan jest podobny:
-5 litrowy szybkowar z czerwonym półksiężycem :)
-cylinder szklany ok 40cm z wypełnieniem z druciaka i miedzianych sprężynek, zakorkowany z góry korkiem z silikonu, i tam planuję wsadzić termometr do mięs
-odstojnik ze spustem
-i chłodnica z kątowym wejściem

Węże silikonowe. Do garnka króciec mosiężny, podłączenie chłodzenia właśnie obmyślam.

Czy plan ów ma rację bytu?

niby ma, ale lepiej od razu http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... till-.html - albo samodzielnie coś podobnego + większy zbiornik - MANOWAR
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Pretender »

A nie lepiej keg, nawet 30l, grzany elektrycznie i do tego szklany deflegmator. To wersja ultra oszczedna. A na bogato, to zamiast szklanego deflegmatora kawal rury dospawany do fitingu i dalej przejście na chłodnicę. Szybkowar, jeśli go nie masz, musisz kupić, kega 30 podejrzewam wyrwiesz za te same albo podobne pieniądze. Nawet pepsi keg będzie lepszym wyjściem niż ten szybkowar.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Tak sobie wyliczyłem wstępnie że cały "projekt" kosztował będzie:
-garnek 5L nowy 77zł
-cylinder 26zł
-wypełnienie zmywaki 6zł, sprężynki 33zł za 0,25L objętości
-korek 2zł
-termometr mam
-odstojnik 25zł
-chłodnica 33zł
-wąż silikonowy za metr 10zł

To daje wstępnie około 212zł plus podpięcie się do zimnej wody, króciec wyjście z gara. Myślę że jak za starter to nie jest cena wygórowana no i jest kompaktowo bo chatę już całą zagraciłem, kobita mnie pogoni z domu za chwilę jak jej kega postawię w salonie na ławie ;D O szybkowarze myślałem mniejszym, 3,5L ale w tej samej cenie znalazłem 5L, to lepiej większy. A zbiornik mały bo ja chcę coś puścić raz na tydzień dwa, typowo rekreacyjnie, nie mam dużych potrzeb konsumpcyjnych, bardziej mi chodzi o pędzeniu na prezent dla znajomych, ewentualnie na drobne potrzeby własne :) Na początek chcę powalczyć z szybkimi nastawami cukrowymi :) potem się zobaczy :) A że jestem majsterkowicz to nie chcę gotowca kupować :) Większa satysfakcja będzie z produkcji spożycia i obdarowania :)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: aronia »

Załóżmy, ze do tego 5l wlejesz 4,5l 15% wsadu - czyli 100% będzie w tym 0,675l - teraz oddziel od tego przedgon i pogon... I przemyśl czy to 5l jest naprawdę wystarczające. A jak jeszcze chcesz rozdawać to już się rozglądnij za kegiem 30l - jeżeli na początek ma być to niewielka inwestycja to grzanie na kuchence w tym przypadku też jest możliwe.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Dzięki za rady :) jestem początkujący ale wydaje mi się mimo wszystko że na tym etapie przygody jeżeli uzyskam z jednego pędzenia niecałych 5 litrów nastawu, około litr gotowego produktu o mocy 40-50% to będę zadowolony :) Nie chcę tego rozdawać jak pomoc do powodzian :) Póki co mam zamiar nastaw robić w 5litrowych bańkach po wodzie mineralnej, na drożdżach T3

Cieszę się że od technicznej strony projekt mój ma szansę na powodzenie :)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: ramzol »

Wyłapanie gonu/serca na 5l szybkowarze jest wręcz nie możliwe dla początkującego, http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view wcześniej był 5l szybkowar. Destylat po 3 gotowaniach był paskudny. Kup kega 30l do tego grzałkę do bojlera w kształcie "U" za 20 zeta. zamocujesz sam. Otwory w kegu na dole (http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view). Do tego korki do balonów (2szt) do wina biały gumowy/silikonowy. Kawałek rury fi 28 zamocujesz(wcisniesz :mrgreen: ) w fitingu za pomocą korka. Końcówkę rury miedzianej zatkasz drugim korkiem i poprowadzisz wężyk na chłodnice szklaną. Takie tanie rozwiązanie do zmajstrowania w domu. Garnek nawet 17l szybko zrobi się za mały. Pamiętaj o uziemieniu kega i nie przesadzaj z długością rury :mrgreen:
resztę odnośnie wypełnienia, termometrów, półek, olmów itd wyłożą znawcy :hahaha:

Nie mogłem się powstrzymać ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: szatajoh »

Ramzol on nie uwierzy w to co mu napisaleś.
Musi to przećwiczyć tak jak większość userow którzy zaczynali przygodę z skraplaniem.
Szkoda że nie ma statystyki moje początki dla początkujących i co sie opłaci kupić czy zrobić. :D
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

szatajoh pisze:Ramzol on nie uwierzy w to co mu napisaleś.
Haha :D przeraża mnie trochę około 200zł za kega :) ale to chyba prawda, będę musiał się przejechać na pięciu litrach żeby się zaopatrzyć w większe naczynie :D :odlot: :odlot: :odlot:
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Pretender »

Twoja wola panie. Nie chcesz słuchać rad, nie słuchaj, ale później nie płacz... (skąd ja to znam...)
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: ramzol »

Z drugiej strony tak jest o wiele ciekawiej niż wywalić 2500pln i gotować cukier 7 razy w tygodniu. A tak pomalutku, pomalutku i raz w miesiącu ze szwagrem przy koli :D

Powodzenia ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

ramzol pisze:Z drugiej strony tak jest o wiele ciekawiej niż wywalić 2500pln i gotować cukier 7 razy w tygodniu. A tak pomalutku, pomalutku i raz w miesiącu ze szwagrem przy koli :D

Powodzenia ;)
Haha to mi pasuje! :klaszcze: :D :piwo:
Awatar użytkownika

Raknor
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 4 sie 2015, 14:26
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Raknor »

Szybkowar 14l (wchodzi ok 11,5l) kupiłem za 114 zeta + przesyłka, odstojnika nie bierz, nie ma sensu

poglądowo, jeżeli chcesz się bawić z szybkowarem, obecnie bym brał pepsikega i grzałkę elektryczną :P :

http://alkohole-domowe.com/forum/pot-st ... ml#p139113
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Po kolejnym przeanalizowaniu problematyki zbiornika, jedyne co mogę zrobić to zwiększyć pojemność z 5 litrów na 9... mam za mało miejsca w mieszkaniu żeby trzymać kega...
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Witam ponownie. Skompletowałem sprzęt, postawiłem to na statywie wykonanym chałupniczo. Odpaliłem aparaturę na próbę, wlewając do gara jedynie wodę. Uzyskałem wodę destylowaną ;) W piątek tj. 3 dni temu, nastawiłem w bańce 5L próbnego grunwalda z kilograma słodkiej łyżeczki i 26g T3 :) Temperatura około 25*C. Po kilku kwadransach nastaw bomblował jak woda z saturatora :) Dzisiaj tj dnia trzeciego, gazowanie ustało, cukromierz pokazał 0, aerometr trochę ponad 10% przy temp około 25* więc prawdopodobnie z przekłamaniem. Nastaw jest mleczny ale w ogóle nie śmierdzi drożdżami. Moja partnerka życiowa nienawidzi zapachu drożdży dla pewności poprosiłem ją o kontrolę organoleptyczną :D Mówi że czuje tylko alkohol :D Poczekam jeszcze 24h. Przemyję wypełnienie cylindra i rozpoczynam pierwszy koncert ;) Miłej niedzieli!
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

No i jestem już po. Pierwsze podejście :) Miarkę miałem 40ml, pierwsza miarka waliła straszliwie, poszła w kanał. Druga w porównaniu nie śmierdziała już prawie wcale. Dzieliłem doświadczalnie co 40ml kontrolowałem zapach i mierzyłem voltarz. Od ok 83% do 75% zebrałem łącznie 0,4 litra. Później moc zaczęła spadać dość gwałtownie, więc stwierdziłem że tego nie dolewam do głównego zbiornika. Jak się okazało śmierdziało z każdą miarką coraz bardziej, zebrałem tego jeszcze 200ml o mocy niecałych 50%. Nastawu nie klarowałem, kierując się opinią że niektórzy nie klarują i są zadowoleni :D Teraz już wiem że będę klarował, nie chcę następnym razem gotować zawiesiny drożdży :) w trakcie, w odstojniku przed chłodnicą zbierało się sporo cieczy, musiałem ją trzy razy spuszczać w trakcie. Moc miała między 30 a 40% była lekko mętna i śmierdziała straszliwie, także nie posłucham opinii że powinienem wywalić odstojnik... Możliwe że powinienem skierować ten zrzut do kotła, do dalszej destylacji w tej samej turze.

Uzyskane 0,4 80konnego produktu przelałem do karafki po legalnym gruszkowym bimbrze kupionym w Szwajcarii. Muszę spytać jakiegoś miejscowego eksperta czy konieczna jest jeszcze jedna destylacja, moim zdaniem nie. Całość pachnie ładnie, pewnie za sprawą korka karafki który dał produktowi owocowy zapach :D Po po rozcieńczeniu, bo 80% to nie na moje gardło :D i zabarwieniu sokiem malinowym stwierdziłem że nie krzywi ryja nawet bez popity ale wyczuwalny jest lekko drożdżowy posmak :) Zapewne wina gotowania nieklarowanego nastawu. Następnym razem tego błędu nie popełnię. Nie mniej jednak jestem zadowolony z rezultatu! :)

Obrazek
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Czas mija i już wiem że 9 litrów to za mało :hahaha: Po zalaniu nastawem prawie do pełna i 4 godzinach gotowania wychodzi mi jakieś 1,3 litra 60tki. Z pierwszego tłoczenia, po zaprawieniu miodem naturalnym, łyżka stołowa na 0,5 i rozcieńczeniu do 50% wychodzi "damski bimber zdrowotnościowy" który wszystkim testerom wchodzi bez popity i z uśmiechem 8-) Jednakże średnice rurek za małe i wydolność zestawu niska. A ostatnio rzadko mam te 4 godziny wolnego czasu w jednym ciągu :)

Kłaniam się nisko wszystkim, którzy od razu mówili że za bardzo się rozdrabniam :poklon; :klaszcze:
Także tego
niby ma, ale lepiej od razu http://destylatorymiedziane.pl/pl/desty ... till-.html - albo samodzielnie coś podobnego + większy zbiornik - MANOWAR

pawcio416
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 29 wrz 2016, 07:42
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: pawcio416 »

Chciał bym zapytać czy w budowie takiego pot-stila można by na deflegmator użyć rurki silikonowej np. fi42? i wypełnić ją zmywakami. Czy w grę wchodzi tylko miedź KO lub szkło?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: ramzol »

Kolego bimberek można robić na wszystkim. Pytanie tylko czy Twoje (znajomych itd) zdrowie jest tego warte. Ja na twoim miejscu bym nie ryzykował chyba że z czystej ciekawości czy się uda. Teoretycznie większość silikonów jest odporna na alkohol, pytanie czy jest odporna na gorące pary alkoholu i całej reszty która z nim wyparuje z nastawu. Jak się pewnie domyślasz szkło, Cu i KO są odporne na te różności i dlatego stosuje się je do budowy destylatorów. Czy twoja silikonowa rurka też?? Odpowiedz sobie sam lub zbuduj i zaobserwuj co się dzieje z powierzchnią tej że rurki po kilkudziesięciu przebiegach. Pamiętaj tylko o jednym, zdrowie masz tylko jedno.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Miałem przekierowanie pary z szybkowaru do cylindra z wypełnieniem za pośrednictwem rurki silikonowej ale fi10... Zostawały na niej brunatne osady ale generalnie nic poza tym się nie działo. Ale jakoś no widzę pakowania wypełnienia do takiego flaka... Teraz planuję wyjście z szybkowaru nyplem 1/2 cala prosto na "kolumnę" miedzianą fi28, 80cm, wypełnioną sprężynkami miedzianymi, u góry trójnik, z jednej strony termometr z drugiej wyjście do chłodnicy.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

No i gotowe, zrobiłem pierwszy pusty przebieg na wodzie, potrzebuję taśmę teflonową. No i żałuję że zrobiłem tak jak w oryginale na stronie producenta, w sensie że gwint zewnętrzny zamontowałem w szybkowarze w wewnętrzny na kolumnie. Jakby coś miało zamiar przepuścić to by wróciło do gara a tak skapnie na pokrywkę, no ale taśma teflonowa sprawę załatwi. 0,4 litra sprężynek pryzmatycznych wypełnia kolumnę aż pod trójnik, tyle samo mieściło mi się w cylindrze szklanym, ale że miał większą średnicę.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

sivvy
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 17 lut 2017, 17:11
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: sivvy »

TomaszMkII pisze:No i żałuję że zrobiłem tak jak w oryginale na stronie producenta, w sensie że gwint zewnętrzny zamontowałem w szybkowarze w wewnętrzny na kolumnie. Jakby coś miało zamiar przepuścić to by wróciło do gara a tak skapnie na pokrywkę, no ale taśma teflonowa sprawę załatwi.
Nie bagatelizuj tego, przy ogrzewaniu gazowym nawet takie głupoty są ważne.
Ja bym to przerobił na mosiężny śrubunek- łatwość w demontażu, wygoda w czyszczeniu.

Nie chce krytykować ale jeśli mogę doradzić, termometr-mało dokładny poza tym jak na niego patrzyć?
Używając kuchenki gazowej ok 1,1m+szybkowar+0,8m (PS)= ok 2,2 m

Wylot par na skraplacz daj w miejsce termometru + na szczycie kolanko.
termometr natomiast zamontuj w miejscu gdzie obecnie masz ujście par, będzie znacznie wygodniej.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

sivvy pisze:Nie bagatelizuj tego, przy ogrzewaniu gazowym nawet takie głupoty są ważne.
Ja bym to przerobił na mosiężny śrubunek- łatwość w demontażu, wygoda w czyszczeniu.
Oczywiście tak jak napisałem połączenie szybkowar-rura jest gwintowane gwint 1/2. Tyle że zewnętrzny wlutowany w gar a wewnętrzny przylutowany do rury. Nie ma możliwości żeby cokolwiek się zapaliło bo szybkowar ma wystający rant, poza tym nie pozwolę na to żeby gdzieś się trafiła jakaś nieszczelność. A ogrzewanie elektryczne.
sivvy pisze:Nie chce krytykować ale jeśli mogę doradzić, termometr-mało dokładny poza tym jak na niego patrzyć?
Używając kuchenki gazowej ok 1,1m+szybkowar+0,8m (PS)= ok 2,2 m
Tak jak wspomniałem powyżej, ogrzewanie płytą elektryczną 1,5kW, stało będzie nisko. Gdyby termometr miał znajdować się powyżej moich oczu, zamontowałbym go na boku. Po czym wnosisz że termometr jest mało dokładny? Ma długą termoparę ze stali nierdzewnej, pokazuje temperaturę precyzyjnie.

Obrazek
sivvy pisze:Wylot par na skraplacz daj w miejsce termometru + na szczycie kolanko.
termometr natomiast zamontuj w miejscu gdzie obecnie masz ujście par, będzie znacznie wygodniej.
Jest wygodnie, na tym etapie nie ma absolutnie żadnej potrzeby rozlutowywania czegokolwiek. Termometr znajduje się na szczycie m.in dlatego żeby był niczym nieskrępowany dostęp do całej długości rury pełną jej średnicą. Np. celem wyczyszczenia szczotką. Po zamontowaniu kolana dostęp miałbym tylko od dołu nyplem o otworze fi 14.

Także przykro mi ale żadnej z porad nie biorę pod uwagę... poza tym pierwszy post, i od razu wykład, przebudowa, wszystko źle.

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: Woodworm »

To nie dobrze bo ma dużo racji
Awatar użytkownika

rekinek
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 01:34
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: rekinek »

Kolego TomaszMkII szukasz porady to ci doradzają,więc się nie denerwuj .Ten termometr możesz zamontować do pieca centralnego ogrzewania a nie do produkcji bimbru.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

damianf pisze:To nie dobrze bo ma dużo racji
W którym miejscu? Skoro mi jest wygodnie, nic się nie zapali, nie będę tego stawiał na kuchni a termometr będę widział i jest precyzyjny?

Skoro mi jest wygodnie mam posłuchać i wszystko zmienić bo Wam jest niewygodnie?

Nie rozumiem.
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

rekinek pisze:Kolego TomaszMkII szukasz porady to ci doradzają,więc się nie denerwuj .Ten termometr możesz zamontować do pieca centralnego ogrzewania a nie do produkcji bimbru.
Mam ciągły pomiar mocy produktu termometr mam tylko pro forma, wylewam pierwsze 200ml odcinam przy 40%. Nie dzielę frakcji na podstawie temperatury, biorę pod uwagę zapach, moc i tempo odbioru.

sivvy
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 17 lut 2017, 17:11
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: sivvy »

TomaszMkII pisze:Także przykro mi ale żadnej z porad nie biorę pod uwagę... poza tym pierwszy post, i od razu wykład, przebudowa, wszystko źle.
No i spoko, rób pod siebie w końcu sam będziesz na nim grał.
Spinać się nie ma co, pierwszy post o niczym nie świadczy a tym bardziej to nie wykład.
:piwo:
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Spoko, ja się nie denerwuję i nie spinam... Ja po prostu nie rozumiem dlaczego nie odpowiada Wam ten termometr i miejsce jego umieszczenia. Na tym etapie to jest zwykły pot-still nie CM, gdzie podobno skok temperatury o 0,2 stopnia jest istotny... Na poprzednim zestawie, jak się nastaw podgrzał to i tak nastawiałem na minimum, tak żeby kapało w sensownym tempie, z upływem czasu gotowania skok temperatury o te 2 czy 3 stopnie nie burzył mi całego świata a co dopiero wartość skoku mierzona w dziesiętnych częściach stopnia... Ja rozumiem że równica by była między zamontowaniem termometru w garnku a w rurze. Ale czy kilka centymetrów w tą czy w tamtą robi aż tak kolosalną różnicę przy montażu na szczycie albo prawie na szczycie? Przecież nikt na tym nie będzie leciał w kosmos. Ogólne zasady przy budowie zachowałem, ba nawet "poszedłem grubo" unikając lutowania dwóch czy więcej redukcji do kupy żeby to ładnie wszystko pomontować, a Wy się uczepiliście termometru że nie pokazuje w miejscach po przecinku... Pokaże mi co ma pokazać, że rośnie ilość pary wodnej w kolumnie ale to samo pokaże mi papuga, że woltarz produktu spada...
Awatar użytkownika

TomaszMkII
20
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 23 maja 2016, 20:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 3 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: TomaszMkII »

Zrobiłem oblot próbny. Miałem litr bimbru 50% którego jakość oceniałem jako niezłą ale nie na 5+ i 0,7 krupniku sklepowego czystego, który jak każda tania wódka jest okrutny. Dolałem do tego litr wody i zagotowałem. Pogonów nie odbierałem z braku czasu. Uzyskałem 700ml, 70 procentowego produktu który w ogóle nie pachnie bimbrem, smakuje bardzo dobrze.
Po przeanalizowaniu jeszcze raz wymiarów i ilości wypełnienia i mojego stanu wiedzy na dzień 24 lutego stwierdziłem że jednak nabędę termometr cyfrowy i zamontuję w najbliższym czasie chłodnicę deflegmatora.
Dzisiaj przybyły dwa wiadra fermentacyjne 30L. Rozpocząłem też poszukiwania naczynia 30 litrowego, interesujący wydaje się nierdzewny zbiornik od dojarki.
Tymczasem oczekuję aż drożdże wykonają pracę w 10L nastawu, klarowanie i ogień na denko ;) Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Budowa pot stilla na szybkowarze

Post autor: spawacz »

TomaszMkII pisze:Spoko, ja się nie denerwuję i nie spinam... Ja po prostu nie rozumiem dlaczego nie odpowiada Wam ten termometr i miejsce jego umieszczenia. Na tym etapie to jest zwykły pot-still nie CM, gdzie podobno skok temperatury o 0,2 stopnia jest istotny... Na poprzednim zestawie, jak się nastaw podgrzał to i tak nastawiałem na minimum, tak żeby kapało w sensownym tempie, z upływem czasu gotowania skok temperatury o te 2 czy 3 stopnie nie burzył mi całego świata a co dopiero wartość skoku mierzona w dziesiętnych częściach stopnia... Ja rozumiem że równica by była między zamontowaniem termometru w garnku a w rurze. Ale czy kilka centymetrów w tą czy w tamtą robi aż tak kolosalną różnicę przy montażu na szczycie albo prawie na szczycie? Przecież nikt na tym nie będzie leciał w kosmos. Ogólne zasady przy budowie zachowałem, ba nawet "poszedłem grubo" unikając lutowania dwóch czy więcej redukcji do kupy żeby to ładnie wszystko pomontować, a Wy się uczepiliście termometru że nie pokazuje w miejscach po przecinku... Pokaże mi co ma pokazać, że rośnie ilość pary wodnej w kolumnie ale to samo pokaże mi papuga, że woltarz produktu spada...
Zostałeś moim prywatnym bohaterem :ok:
.....tymczasem w blaszaku :?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”