Wybór nowej kolumny

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
Andrzej1989
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 1 sty 2024, 10:40

Post autor: Andrzej1989 »

Dzień dobry.
Stoję przed zakupem nowego sprzętu.
Do tej pory używałem podstawowego aabratka jedynie z zaworem odbioru z głowicy.

Polecacie jakiś sprawdzony, pewny sprzęt do pracy tylko na cukrówce w pomieszczeniu 250cm?


https://termometrwifi.pl/strona-glowna/ ... ll_automat




https://psocimy.pl/automatyczne/714-469 ... owicy-brak

Uważacie ze sprzęt warty ceny i zakupu?
Może coś innego polecacie?

Z góry dziękuję za każdą pomoc
alembiki
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: kleryk88 »

A myślałeś po prostu o modernizacji sprzętu ??

Autor tematu
Andrzej1989
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 1 sty 2024, 10:40
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Andrzej1989 »

Mam keg 30L
Grzałki 1.5 i 2kw
Katalizator z miedzią
Oraz kolumnę zasypana sprężynkami
Termometr na kotle, drugi przy głowicy.
Na budowie nie znam się aż tak bardzo by ocenić koszty doprowadzenia aktualnego sprzętu do lepszej wydajności.
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: kleryk88 »

Wstaw zdjęcie złożonej kolumny ale wydaje mi się że dołożenie olm podzielenie kolumny dospawanie portu i zakup jakiegoś termometru wifi zamknęło by się w 1000zł. Nie powiem sprzęt co pokazałeś jest bardzo fajny od sprawdzonych producentów ale nie licz że będziesz miał nie wiadomo jak lepszy produkt końcowy bo już prowadząc proces na tym co masz powinieneś uzyskiwać zadowalający produkt. Oczywiście jeżeli proces przeprowadzasz prawidłowo
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Kasko »

Cześć. Może spróbuj rozbudować sam. Najpierw na twoim miejscu dodał bym olm. Bez problemu kupisz i zamontujesz jeśli posiadasz złącza standardowe na "rynku". Możesz pokusić się na zakup bufora. Wymienić wypełnienie. Zależy czego oczekujesz.

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: czytam »

W takiej rozbudowie przez dokładanie nowych elementów - bufor, olm (ovm jest łatwiejszy w wykonaniu modyfikacji i niższy, niemal zerowy, ale nie tak wygodny w obsłudze), wypełnienie nad nim... łatwo jest przebić sufit - te 250cm jest pewnym ograniczeniem. Miej to na uwadze i być może, rozważ kupno niższego zbiornika. Wydajność, mierzona jako ilość dobrego alkoholu z kilograma cukru, za bardzo nie wzrośnie.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 314
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Mrooq »

Jeżeli chcesz coś zmieniać, to na początku bym rozważał zbiornik, który daje możliwość gotowania gęstego.

https://ak-spaw.pl/produkt/zbiornik-60l-grzalki-ulwd/

https://psocimy.pl/zbiorniki/687-4740-z ... ne_wyjscie

Chyba że masz pewność że poza cukier nie będziesz wychodził. Ale ja i tak bym inwestował w zbiornik, dobry termometr 4-6 kanalowy I OLM do swojej kolumny oraz ewentualny bufor..
W automat do spirytusu bym szedł przy zbiorniku 100-200l, ale tu już zaczyna się przemysłowa produkcja.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1925
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: drgranatt »

@Andrzej1989 tak jak piszą koledzy. Warto zastanowić się nad przeróbką sprzętu a uzyskany produkt będzie tak samo dobry.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 965
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: zielonka »

Bez zdjęcia i konkretnych wymiarów trudno radzić - na pewno moduł OLM od reki poprawi jakość czy też jak powiedzą puryści procesowi ułatwi rozdział serca od odpadów.
Bufor za to da wymierne korzyści ilościowe bo pozwoli wycmoktać więcej dobra czyli wyssać z nastawu alko prawie do zera. O ile nie ma przeszkód wymiarowych to modul OLM można zamówić u kolegi Kula i wstawić pomięcdzy aabratka i kolumnę -jeśli jest problem zrezygnuj z katalizatora na rzecz jednego zmywaka miedzianego w sameej rurze zaraz na wejściu par. I dostaniesz waszeć kolumnę megasuper - jedyna wada jaką będziesz wtedy miał to zbyt mały keg -bo wg mnie 50l to wielkość startowa ale ak jest czas da się żyć z 30 tką - tez taką miałem na początku - jednak każda paczka drożdży daje nastaw w ilości ponad te 25 l jakie do kega 30 da się wlać więc teraz używam 50 tki i....no brakuje mi znów te 10 l :) . Jenak w większości nastawów jest to wystarczająca wielkość.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Autor tematu
Andrzej1989
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 1 sty 2024, 10:40
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Andrzej1989 »

Dziękuję za odzew :)
Na 99% tylko cukrówki, niestety mam ograniczenia w postaci miejsca- mieszkanie w bloku.
Dorzucam fotkę mojej aparatury zaraz po zakupie ;)
Byłem mocno nastawiony na zakup aparatury od Akasa, ale nie wiem czy w takie sytuacji jest sens. Dodam że każda modyfikacja musiałaby być u kogoś robiona ze względu na to co w bloku posiadam czyli.. młotek i śrubokręt 😅🤣

Edit:

Właśnie 30stka jest o wiele za mała i szedłbym w 50-70L
Wiem właśnie że podstawa to OLM, bufor się przyda, automat w sumie nawet dla samego bezpieczeństwa również. Mam na myśli to że ciśnienie wody w bloku czasami bywa różne. Dlatego myślałem o nowej aparaturze, na koszty jestem przygotowany, z tego co widzę to 6500 to już bardzo dobry sprzęt można kupić jak na takie mieszkaniowe warunki.
Oczywiście jak już kupować to coś najbardziej kompletnego i w miarę możliwosci relacji cena/jakość.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 sty 2024, 15:16 przez Andrzej1989, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: zask »

Z doświadczenia wiem że modyfikowanie czy składanie sprzętu na raty z perspektywy czasu wychodzi drożej niż kupienie z personalizowanego sprzętu pod siebie. Dlatego ja bym to sprzedał i kupił gotowca szczególnie że wiesz czego chcesz i wiąże się praktycznie z budową wszystkiego od podstaw może poza samą głowicą. W tym przypadku dla mnie wybór byłby prosty i przede wszystkim wygodniejszy. W Twoim przypadku ograniczeniem jest wysokość i od tego parametru bym zaczął szukać nowego sprzętu.

Autor tematu
Andrzej1989
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 1 sty 2024, 10:40
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Andrzej1989 »

Uważasz że sprzęt z pierwszego linku jest warty zakupu?
Ewentualnie jakiś inny sprzęt polecasz? Każdemu dziękuję za odzew, jestem wdzięczny za każdą wskazówkę 😍
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: kleryk88 »

Oooo jak kolega wyżej napisał sprzedaż też jest jakąś opcją, jeżeli chodzi o automat to raczej bym sobie darował kup termometr wifi z alarmami, jesteś w domu wiec najwyżej będziesz w drugim pokoju. Jeżeli już chcesz kupić nowy to idz w kierunku zbiornika spawanego 60-100l do tego bufor około 5l rura minimum 63 do tego olm i głowica może być aabratek. Porty wspawane do termometrów w zbiornik bufor 10 półka pod olm w głowicy i na wyjściu wody. jak będziesz miał taki sprzęt to zawsze w przyszłości będziesz mógł dołożyć automat. Sprzęt od Akasa jest troche drogi płacisz za legendę. Idz w kierunku ak-spaw i psocimy.pl
Ostatnio zmieniony wtorek, 2 sty 2024, 16:25 przez kleryk88, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Andrzej1989
5
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 1 sty 2024, 10:40
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Andrzej1989 »

Na tą moją stara kolumnę miałbym już chętnego, myślę że z 1tyś można by było za nią wziąć.
Oczywiście, cały proces jestem w domu, myśląc o zakupie sprzetu ze sterownikiem miałem kieruje się spokojniejsza głową że w razie jakiegoś problemu z przepływem wody nie wysadzę bloku w powietrze 😁 Lub że prześpię wzrost temperatury na kolumnie..
Jak widać sprzęt jest prosty, brak podstawowych jak na dzisiejsze czasy udogodnień i stąd kierunek do zakupu kolumny od Akasa lub psocimy.
Ale dziękuję za trop. Póki co rozmawiałem tylko z Akasem i polecił mi ta kolumnę z linku, cenę zrobi mi za 6500, dodatkowo coś jeszcze usprawnili, sprężynki miedziane chyba do bufora wrzucili, oraz jakiś filtr weglowy montuja- nie bars pamiętam co dokładnie mówił, wiem ze poki co tego na zdjeciach nie widac ;) Będe jutro dzwonił do psokimy i ak-spaw, dopytam co proponują, na pewno się podzielę ich propozycja 😊
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Doody »

Idź w kierunku ak-spaw. Nie szalej ze sterowaniem. Lepiej mieć dobry sprzet sterowany ręcznie niż pseudo automat. Niski kocioł, bufor, 120-130cm pod OLM-em z dobrymi sprężynkami , 30-35 cm zasypu nad OLM. Będzie dobrze :ok:
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 221
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: kleryk88 »

Idź w zbiornik niski spawany nie z kega, wielkość 60-100l
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 965
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: zielonka »

6500 ? Ludzie opamiętajcie się. Za jakieś 400 Kula zrobi moduł olm i na upartego bufor za 500 -pirazy drzwi wyjdzie 1000 zł . I będzie towar dokladnie taki sam jak z aparatu za 10k . Ale..... kto bogatemu zabroni zamiast weekendu w najdroższym SPA z żoną nakupować stali pewnie będzie polerowana tak aby " kupiec płakał jak ocieplał ".
Andrzeju i kolumno nie idźcie tą drogą ! Rozbudowa w kolumnę modułową to najlepsza rzecz - można małymi krokami i wtedy kiedy naprawdę trzeba dojść do porządnego sprzętu. Ale...... jw.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: zask »

zielonka pisze: czwartek, 4 sty 2024, 15:32 Rozbudowa w kolumnę modułową to najlepsza rzecz ...
Powyższe zdanie to fakt ale nie do końca się z Tobą zgodzę z resztą. Zobacz na zdjęcie które przedstawia sprzęt zainteresowanego. Wg samego właściciela to keg do wymiany plus bufor do niego, rura do przerobienia pod wysokość pomieszczenia i dołożenie OLM. Co zostaje? Głowica i może rura jak długość będzie dobra. Gotowiec to ~4000zł więc i na spa zostaje. Gdyby chodziło tylko o dołożenie OLM i bufora to bym się z Tobą zgodził.
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 965
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 84 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: zielonka »

Jedyne z czym mogę się zgodzić to zmiana kega ale to można zrobić jak już aparat będzie działał - rura jest ok a po dołożeniu bufora może się okazać że katalizator trza będzie zdemontować aby sufitu nie przebić. Ale jak pisałem da się go zastąpić zmywakiem w rurze. To wszystko trzeba dogadać i domierzyć z ewentualnym wykonawcą . Tak zrobiłem jak Herbata666 robił mi rurę z wbudowanym OLM teraz aabratek kończy mi się centymetr od sufitu - czyli max dopasowanie.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 225
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: zask »

Nie, wymiana kega w tym przypadku to podstawa od której trzeba zacząć. Nie zaczyna się od końca a zbiornik to najdroższy element zestawu. Jak do obecnego miałby dołożyć bufor?
Ten zestaw ze zdjęcia to podstawowa wersja kolumny fajna do nauki ale nie baza wyjściowa do modyfikowania przez osoby trzecie. Tanio to już było na kanie od mleka albo na "wieszakach" z olx.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Doody »

Ja miałem bufor na fittingu wkręcany bezpośrednio do oryginalnego kega. Można? Można ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: rozrywek »

Zbiornik niski ale szeroki to cię uratuje. Przy tej wysokości. To jedyna dobra opcja. Wiesz gdzie uderzać teraz oraz do kogo? Na zwykłym kegu stracisz półki. To już wiesz co waćpan czynić masz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

czytam
700
Posty: 730
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: czytam »

Pewnie, że można. Tylko potem seria postów o niedziałającym buforze, zaworkach, bąbelkach, wrzeniu lub jego braku, warstwach, dogrzewaczach, wąsach, pompie...
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3849
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Wybór nowej kolumny

Post autor: Doody »

Muszę powiedzieć że bufor działał bardzo dobrze. Zainspirowaliście mnie abym odnalazł projekt kolegi , który go zrobił. Jak tylko go odnajdę wrzucę na forum.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”