Wino z jabłek nie pracuje

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Labamba17
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 lip 2023, 21:24

Post autor: Labamba17 »

Część
To moje drugie winko i mam pytanie. Winko jabłkowe przestało pracować po 4 tygodniach. Fermentacja burzliwa trwała 3 tygodnie a cicha tydzień i nic się nie dzieje. Co dalej robić? Dodam winko z soku wyciśniętego z jabłek dodany cukier +woda pożywką drożdże po tygodniu dodana druga partia cukru.
promocja
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2926
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Drożdże zjadły cały cukier i padły z głodu ;)
Sprawdz blg wina :ok:
Jest jeszcze opcja że padły od % zależy ile cukru dodałeś :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

użytkownik usunięty
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: użytkownik usunięty »

@Labamba17
Jeśli drożdże wypełniły już swoje zadanie, czekaj, aż wino zrzuci osad. Co do siarkowania - mówią, że nie jest to niezbędne - niemam zdania.

Autor tematu
Labamba17
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 lip 2023, 21:24
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: Labamba17 »

Cukru raczej nie za mało, podobna dawka jak w winie śliwkowym które dalej pracuje. Jakoś ruszyć te wino czy sprawdzić czy jest jakiś procent i czekać aż się wyklaruje?

wawaldek11
2500
Posty: 2918
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: wawaldek11 »

Posiadasz spławik do pomiaru zawartości cukru? Jak masz, to powinieneś z niego korzystać - on Ci powie najwięcej o przebiegu fermentacji. Nie odpowiedziałeś na pytanie kol. Górala o Blg. Jeśli chcesz porad, to odpowiadaj na pytania.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Labamba17
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 lip 2023, 21:24
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: Labamba17 »

Nie mam tego miernika Blg. Tak jak napisałem mam drugi nastaw o podobnych proporcjach i on dalej pracuje więc nie wiem co tu jest nie tak.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 wrz 2023, 13:06 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: jakis1234 »

To już tylko wróżka może pomóc. Nie wiesz jakie jest Blg, nie wiesz czy spada, nie podałeś informacji jakie drożdże, ile wody, cukru, to mamy zgadywać co się dzieje? Zainwestuj kilkanaście zł w cukromierz, zmierz poziom cukru i coś będzie wiadomo.


Ostatnio zmieniony czwartek, 28 wrz 2023, 13:12 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
Labamba17
10
Posty: 17
Rejestracja: sobota, 22 lip 2023, 21:24
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: Labamba17 »

Zmierzyłem i blg poniżej 5. Dosypać cukru czy już po ptakach?? Jest bardzo kwaśne
Ostatnio zmieniony sobota, 30 wrz 2023, 15:39 przez Labamba17, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2595
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Wino z jabłek nie pracuje

Post autor: jakis1234 »

Jeżeli Blg poniżej 5, to znaczy, że cały cukier już przerobiony i zostały tylko cukry niefermentowalne.
Oblicz sobie jaki masz poziom alkoholu i na tej podstawie zdecyduj, czy chcesz dodać cukru i zwiększyć ilość alkoholu, czy też już wystarczy. I proszę, przeczytaj podstawy robienia wina, tam wszystko jest wytłumaczone.

Wysłane z mojego RMX3085 przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”