wino z białych winogron - kiedy pierwszy obciąg

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ksieciu007
30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:35
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: Ksieciu007 »

Witam, jestem właśnie w trakcie robienia wina z białych winogron i mam mały problem bo nie wiem czy już czas na pierwszy obciąg. Wino ma prawie 2 miesiące i już bardzo dobrze sklarowało. Jednak nie wiem czy je obciągnąć ponieważ jeszcze pracuje (bulgocze ok raz na 2 min). Dodam, że do gąsiora wrzuciłem rozgniecione winogrona, a nie sam moszcz. Z góry dziękuję za rady.
Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw.
Plutarch
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Pytanie do fachowców;)

Post autor: Zygmunt »

I od dwóch miesięcy kiszą tam się całe owoce? Zlewaj jak najszybciej, chociaż prawdopodobnie już "śmierdzi myszami"...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ksieciu007
30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:35
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytanie do fachowców;)

Post autor: Ksieciu007 »

Szczerze mówiąc brakowało mi tego określenia. Zapach jest dziwny wąchając przez rurke, jednak jak otworze gąsior to pachnie normalnie winem. Dodam, że martwi mnie trochę barwa bo wino jest przeźroczyste, a nie złotawe tak jak u innych. A po jakim czasie powinno się odcedzić te owoce?
Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw.
Plutarch
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Pytanie do fachowców;)

Post autor: Zygmunt »

Maksymalnie po 7-10 dniach od startu... Zlej teraz, spróbuj napowietrzyć troszkę wino, powinno pomóc usunąć mysi zapach...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ksieciu007
30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:35
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytanie do fachowców;)

Post autor: Ksieciu007 »

Dziękuję za porady. Przed moim winem jeszcze chyba długa droga, bo jak dotąd za mocno czuć smak cukru i pachnie jakby watą cukrową.
Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw.
Plutarch
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pytanie do fachowców;)

Post autor: pokrec »

Hmmm, to ile miałeś tych winogron, ile wody a ile cukru? Bo wygląda to, jakbyś zrobił cukrówkę na winogronach.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: wino z białych winogron - kiedy pierwszy obciąg

Post autor: Brzydal »

Ja tylko w kwestii dopytania bo nigdy nie robiłem z białych . Czy białe w ogóle można fermentować w miazdze dłużej jak 3 dni? Właśnie na te niedobre posmaki.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ksieciu007
30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:35
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: wino z białych winogron - kiedy pierwszy obciąg

Post autor: Ksieciu007 »

Proporcje były beznadziejne bo to moje pierwsze wino. Mianowicie z 6-7 l moszczu, 9 litrów wody i 4 kg cukru. Wino przez noc zmieniło barwę (po oddzieleniu go od owoców i po ponownym przelaniu go do balona) z przeźroczystej na barwę soku jabłkowego. Czy to normalne?
Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw.
Plutarch

bystym
50
Posty: 80
Rejestracja: czwartek, 14 sty 2010, 11:52
Krótko o sobie: Sam robię wina; ulubione aroniowe. Robię też nalewki z działkowych owoców. A do nalewek robię własny spirytus. Zdarza mi się też destylować nastawy owocowe, albo ziołowe: absynt, ouzo.
Ulubiony Alkohol: Każdy, który ma coś w sobie poza samymi procentami. Nie lubimy monopolki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: wino z białych winogron - kiedy pierwszy obciąg

Post autor: bystym »

Brzydal pisze:Czy białe w ogóle można fermentować w miazdze dłużej jak 3 dni?
W przypadku wina gronowego wszystko zależy od tego, jakie wino chce się zrobić. Jeśli czerwone, to fermentujemy całą miazgę tyle, ile napisał Zygmunt. Choć ja i 14 dni trzymałem. Jeśli białe, to od razu wyciskamy sok i wstępnej fermentacji poddajemy już tylko sam moszcz. Natomiast przy różowym fermentuje się w miazdze maksymalnie do 3 dni. Białe winogrona stosuje się przeważnie do białych win, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić z nich wino czerwone i wtedy wydobywamy z nich taniny w fermentacji nawet do dwóch tygdodni.

Oczywiście to wszystko dotyczy win GRONOWYCH. Bo Ksieciu007 zrobił wino z winogron, a nie gronowe. W winie gronowym nie dodaje się w ogóle wody. W naszych warunkach, niestety, trzeba dodawać cukier. Natomiast wino z winogron jest traktowane jako wino owocowe i postępuje się z nim tak samo, jak z winem z malin czy porzeczek. Ale wiadomo, że przy żadnym, nawet owocowym winie, nie prowadzi się wstępnej fermentacji miazgi 2 miesiące. Zawsze jest to czas maksymalnie do 14 dni.
Ksieciu007 pisze:Wino przez noc zmieniło barwę (po oddzieleniu go od owoców i po ponownym przelaniu go do balona) z przeźroczystej na barwę soku jabłkowego. Czy to normalne?
Normalne. Trudno wręcz, żeby po 2 miesiącach fermentacji w miazdze wino nie nabrało żadnej barwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”