Wino z aronii z dodatkiem soku jabłkowego

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kubusrozpruwacz »

Witam mam zamierzam zrobić wino aroniowe z dodatkiem soku jabłkowego nastaw 30L -17%

20kg aronii :
- uśredniam 8% cukru w owocu czyli około 1,6 kg cukru
- 75% soku z owoców daje nam 15l ( owoce przecisnę przez prasę )
5l soku z jabłek :
-10g/l cukru daje nam 0,5 kg cukru

Kwasowość aronii wynosi 10g/l zalecana kwasowość dla win czerwonych to od 6-8 g/L , więc jeśli 15 L soku rozcieńczę do 30 l wina kwasowość będzie wynosiła 5g/l.Jest to za mało także wrzucając 50g kwasku cytrynowego do 30L wina uzyskam wzrost kwasowości na poziomie 1,7g/l , finalnie moje wino będzie posiadało 6,7 g/l.

Zatem :)
- 15 itrów soku z aronii
- 5 litrów soku jabłkowego
- 6,5kg cukru ( pamiętając o 1,6 kg cukru z aronii oraz 0,5 kg cukry z soku jabłkowego )
- 6 litrów wody
- drożdże bayanus g995
- pożywka
- 50g kwasku cytrynowego
alembiki

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z aronii z dodatkiem soku jabłkowego

Post autor: kubusrozpruwacz »

Wrzuciłem 20 kg aronii do wiadra fermentacyjnego 30 L i ugniotłem ją za pomocą nóg żony zaopatrzonej w kalosze :) - ( nie chciałem przepuszczać ich przez sokowirówkę bo ponoć bardzo ciężko ją potem sklarować ) także do tak uzyskanej konsystencji wedle instrukcji dolałem 4litry wody o temp 40* oraz pektoenzymu biowinu.Trzymałem pod przykryciem 13godzin a następnie zabrałem się za wyciskanie soku przez prasę.
Niestety uzysk soku nie był satysfakcjonujący więc dolałem do wiadra 2 litry soku z jabłek i 2kg cukru wraz z 1,5L wody dodałem pożywkę i drożdże.
Po tygodniu fermentacji przecisnę owoce przez prasę i zobaczymy ile uzyskam soku odliczając 8,7 l wrzuconego soku jabłkowego cukru i wody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”