Strona 1 z 1

Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 9 cze 2009, 19:25
autor: Neosternik
Witajcie,moi drodzy co może powodować,zmętnienie podczas rozrabiania psoty na mniejszy %??
Wiem ze zaraz napiszecie ze woda,ale....używałem już kilku wód do rozrabiania,i niskozmineralizowaną Staropolanke,i normalne wody mineralne nie gazowane,i wynik za każdym razem jest ten sam:(
dopóki psoty nie rozrabiam bo mam taka 93% to jest po prostu krystaliczna,a gdy zacznę dolewać do niej wody to mętnieje,i im więcej jej doleje tym większe mleko się robi:(
przy następnym psoceniu zmienię wężyki,i zobaczę co będzie.Nie przepuszczałem niczego przez filtr węglowy.
Może macie jakieś inne podpowiedzi??
Pozdrawiam

Re: U mnie podobnie:(

: wtorek, 9 cze 2009, 22:49
autor: mydlo
Spróbuj użyć wody demineralizowanej.

Re: U mnie podobnie:(

: wtorek, 9 cze 2009, 23:13
autor: Calyx
Neosternik, wiem, ze to nie pocieszenie ale problem metnienia
destylatu nie dotyczy tylko Ciebie.
Powodow tego zjawiska moze byc wiele i wskazanie na ieden,
ze metnieje bo... jest niemozliwe.
Powodem moze byc wspomniana przez Ciebie woda czy wezyki.
Moze tez byc powodem przeciagniecie odbioru.
W psocie mozesz miec jakies zwiazki, ktore nie rozpuszczaja
sie w wodzie i powoduja zmetnienie.
Czasem jest to pozadane np. "Zielona wrozka"
natomiast w wiekszosci przypadkow jest dolujace.
Niestety nikt nie poda Ci 100% przepisu jak unikac tego zjawiska.
Smialo mozesz sprobowac (propozycja Mydlo) wody deminaralizowanej.
Jesli uzywasz polaczen innych niz wezyki silikonowe,
wymien, kolejne podejrzenie zostanie wyeliminowane.
Z mojej strony proponuje pewien prost "myk".
Jesli wiesz ile % chcesz uzyskac, oblicz ilosc dodanej wody.
Zagotuj ja i taki wrzatek dodaj do psoty.
Oczywiscie sprobuj sposobu na mniejszej ilosci czy sie sprawdza.
Moze byc, ze takie prosty sposob rozwiaze Twoj problem.
W moim przypadku przynajmniej zadzialalo wiec go stosuje.
Kolejne psocenie lub przepuszczenie przez wegiel
czasem rowniez likwiduje zmetnienie.
Bywa rowniez, ze odstawiona psota sama z siebie sie wyklaruje.
Probuj, jestem przekonany, ze znajdziesz "Swoja" metode.

Pozdrawiam serdecznie
Calyx

Re: U mnie podobnie:(

: środa, 10 cze 2009, 06:48
autor: Neosternik
A gdzie dostane wodę demiralizowaną? Bo ostatnio gdy szukałem wody do rozrabiania psoty to znalazłem tylko niskozmineralizowana Staropolanke.
demiralizowanej nie znalazłem:(
Jeszcze jedna rzecz,gdy dodaje do psoty takiej 60% wodę,to nie mętnieje,bo dodaje jej nie dużo,natomiast gdy dodaje wodę do psoty 93% to przy niewielkiej ilości nic się nie dzieje ale gdy chce otrzymać te 50% i dodam więcej wody to wychodzi mleko.
Przy następnym psoceniu wyeliminuje wężyki.
I dzięki Calyx sprawdzę jak wyjdzie z wrzątkiem.
Pozdrawiam

Re: U mnie podobnie:(

: środa, 10 cze 2009, 09:57
autor: Calyx
Neosternik pisze:A gdzie dostane wodę demiralizowaną?...
Na stacjach benzynowwych albo w sklepach motoryzacyjnych kupisz wode destylowana.
To nic innego, tylko woda pozbawiona wszelkich mineralow czyli demineralizowana.
Mozesz tez odpalic wlasna aparature i wydestylowac tyle wody ile Ci sie podoba :)

Pozdr. Calyx

Re: U mnie podobnie:(

: środa, 10 cze 2009, 10:51
autor: wolan
Można też kupić taką w wodę w większych marketach typu Tesco itd. Koszt takiej wody jest nie wielki baka 5 litrowa kosztuje w przedziale 2-5zł ja kupiłem tą najtańsza Tesco :D i nie mam żadnych problemów.


Ps. wodę tą można znaleźć na stoisku z akcesoriami samochodowymi zazwyczaj w pobliżu akumulatorów ( tak podam dla ułatwienia, żeby przypadkiem w napojach nie szukać :D )


Pozdrawiam

Re: U mnie podobnie:(

: środa, 10 cze 2009, 13:18
autor: jajek12
Witam
Ja też miałem ten problem. Próbowałem różnych sposobów(oczywiście na małych ilościach). Od kilku psot stosuję wodę destylowaną-kupuję w Tesco 5 l) i jak na razie nie miałem takiego problemu. Tylko, że wlewam dobrze schłodzoną. W zimie nie było problemu z wychłodzeniem bo stała na balkonie(oczywiście w dniu kiedy miałem rozcieńczać). Teraz trzymam w piwnicy, a przed użyciem w lodówce. Oczywiście nie gwarantuje, że u Ciebie nie zmętnieje - musisz spróbować. Tak jak napisał kolega Calyx nikt Ci nie da gotowego przepisu, jest zbyt dużo możliwości.
Pozdro.

Re: U mnie podobnie:(

: środa, 10 cze 2009, 15:34
autor: Neosternik
zbliza sie sporo wolnego od pracy,i dobry czas na testy,wypróbuje wasze pomysły co do jednego i napisze co pomogło.
dziekuje,przez te zmetnienie zmarnowalem pieknie pachnącą psote z suszonymi śliwkami:(
no cóz wypije sie i takie jesli zmetnienie nie zniknie z czasem:)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 13 lut 2010, 19:37
autor: amon
Witam kol. peotników.

Ja równiez miałem podobny problem przy rozcięczaniu psoty.

Zrobiłem drugą destylkę różnych psot, od owocówek przez cukrówki na owocach i cukrówki. To wszystko razem miało około 15l w róznych próbach (od 96% do 60%)dodałem ok 5gr. sody oczyszczonej i do gara.
Po przegotowaniu wyszedł destylat o mniej intensywnym zapachu i mniej agresywny w smakowaniu, nawet niezły smak, można by było przyrównać do Zawiszy lub Chopina. Gotowałem to na mini kolumnie z wypełnieniem ze zmywaków na wys. 75 cm. i wszystko było by ok. gdyby nie rozcięczenie, na kolumnie z wypełnieniem 195 cm wyszło również to samo. Wytwożyłem biały osad, rozcięczyłem przegotowaną ciepłą wodą (temperatura pokojowa 25st) nie było tego dużo ale było to nie estetyczne
Druga próba, rozcięczałem gorącą wodą - wyszło prawie mleko.
Trzecią próbę zrobiłem na zwykłej kranówie mocno schłodzonej w lodówce i wyszło ok.
Pierwszą próbe przepuściłem przez węgiel do filtra do akwarium i wyszło ok krystaliczne, ale trochę dziwny smak, z drugą próbką muszę poczekać gdyż rozcięczałem spiryt ze śliwkami.

Myślę również że nie każden destylat można rektyfikować.
Jestem przekonany że trzeba zachować segregację i nie mieszać poszczególnych destylatów, domowe rektyfikatory nie są w stanie tego przerobić.
Do porównań uzywam spirytusu rektyfikowanego 96%.
Do tej pory najbardziej zbliżone efekty uzyskałem na zacierach ziemniaczanych .
Destylaty krystaliczne przy rozcięczaniu wodą do różnych stężeń.
Wcześniej używałem wyłącznie wody mocno schłodzonej.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 25 lut 2010, 22:14
autor: lubomik1
Witam
kilka razy próbowałem pozbyć się mętnienia,za ostatnim razem mi się udało ale nie mogę zagwarantować że jest to efekt 100% bo wyszło mi tylko raz.
A mianowicie ważną role odegrał czas pędzenia,zawsze mieściłem się w 10 godzinach przy 30 litrach.Przy ostatnim pędzeniu po poradzie doświadczonego bimbrownika zwolniłem proces parowania i w sumie wyszło mi 13 godzin.
Koncentrat ok 65% rozcieńczałem do 50% przegotowaną letnią kranówą.

Opiszcie jaki długi jest wasz czas psocenia i czy ma jakiś wpływ na mętnienie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 25 lut 2010, 22:23
autor: czutka
A wodą demineralizowaną lub destylowaną próbowałeś?
Ja tylko demineralizowaną rozcieńczam, raz calwados przy 40% zmętniał, ale to z powodu fermentowania i destylowania razem z wytłokami z sokowirówki, wina olejków.

Poadrawiam Czutka ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 26 lut 2010, 10:16
autor: remogg
Ja też miałem mleko po rozcieńczeniu. Próbowałem różnych wód i wszelakich metod.

Problem zniknął jak wymieniłem wężyki na prawdziwe silikony. Kupiłem takie specjalne spożywcze za które płaciłem 31 zł za metr.

Teraz mogę rozrabiać do dowolnego % i stosować zwykłą kranówę jak i mineralkę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 26 lut 2010, 10:55
autor: lubomik1
Woda destylowana i demineralizowana u mnie odpada.
Widziałem kiedyś w telewizji jak kobita gotowała mężowi obiady na wodzie destylowanej żeby go wykończyć i prawie jaj się udało ale lekarze to wyczaili.
Próbowałem nawet wodę ze studni przydomowej i studni leśnej nawet doszło do tego że gotowałem wodę na zacier i nic.
A co do wymiany wężyków mogę powiedzieć tylko tyle że mam cały czas te same i jak napisałem wcześnie za ostatnim pędzeniem się udało.
Moje wężyki to zwykłe takie jak do paliwa np.do malucha

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 26 lut 2010, 11:02
autor: Zygmunt
lubomik1 pisze: Widziałem kiedyś w telewizji jak kobita gotowała mężowi obiady na wodzie destylowanej żeby go wykończyć i prawie jaj się udało ale lekarze to wyczaili.
To, o czym piszesz jest nierealne. Jakbyś pił wyłącznie wodę destylowaną lub demoralizowaną- ok, wtedy pozbawiasz organizm niezbędnych jonów, np. pompa sodowo-potasowa nie może pracować, co prowadzi do śmierci. Ale gotowanie "obiadu", który oprócz jonów z wody zawiera jony z innych składników "obiadowych" nie jest niebezpieczne.
Rozcieńczanie produktu wodą destylowaną nie jest zalecane, ale nie ma negatywnych konsekwencji.

A co do wymiany wężyków mogę powiedzieć tylko tyle że mam cały czas te same i jak napisałem wcześnie za ostatnim pędzeniem się udało.
Moje wężyki to zwykłe takie jak do paliwa np.do malucha
Spróbuj użyć silikonowych, to się zdziwisz smakiem :) Naprawdę warto.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 26 lut 2010, 17:09
autor: Jalog
Niewątpliwie, odpowiednie wężyki - od tego należy zacząć polepszą jakość, chociaż być może nie zawsze.
Z problemem zmagałem się bardzo długo. Mój sposób, nawet na wężykach do "malucha"
polega na wydzieleniu części produktu, która jest za ten efekt "mleczny" odpowiedzialna.
Nie jestem chemikiem, sam jestem ciekawy dlaczego - lecz "zadziałało".
Przy objętości 12 litrów destylowanej surówki wydzielam ok. 2/3 tzn. 2 litry do re destylacji, 1/3 a najczęściej jest to 1 litr poddaję procesowi oczyszczania nadmanganianem potasu. !0 z 30 tabletek rozpuszczam w ok. 30ml. gorącej wody
i kilka kropel (5 do 10) zależnie od stężenie roztworu dodaję do tej reszty destylatu
do uzyskania prawie nieprzejrzystego.
Te właśnie brunatne z początku zawartości butelek stają się klarowne po4-5 dniach, należy przefiltrować przez watę i można już dodać do ogólnej ilości rektyfikacji.

Jednocześnie sygnalizuję problem: do sklarowania nastawu zastosowałem Bentogran.
Na 10 litrów 100gram. Czy za dużo ?. Otrzymałem w balonie 30l - 10cm szlamu.

Wytrącające się mety w czasie rozcieńczania.

: niedziela, 28 lut 2010, 11:42
autor: wisnia101
Witam Brać Psotniczą mam do was pytanie.
Może zacznę od początku, w piątkowy po południe puściłem drugi raz około 6 L 65% bimberku co dało bardzo zadawalajacy rezultat około 4,5 L 80 % , dodałem 2 litry wody niegazowanej, odstawiłem na na noc.
Ku mojemu zdziwieniu to co zobaczyłem rano bardzo mnie zdziwiło.
P1020219_rs.jpg
P1020221_rs.jpg

Wytracił się osad który bardzo popsuł moje plany.
Przypuszczam ze przyczyna tego zajścia było to ze użyłem złej wody.

Da się to jakoś usunąć (nie licząc ponownego gotowanie) ??

Chciałbym was również zapytać o sposób rozcieńczanie, ja robię to w taki sposób:
odlewam około 0,5L (traktuje to jako rezerwę gdybym dolał za dużo wody) a do reszty dodaje wody, gdy osiągnę odpowiednie stężenie dolewam "rezerwę".
Napotkałem kiedyś na forum ze nie powinno się wzmacniać raz rozrobiengo alkoholu ??

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 28 lut 2010, 12:04
autor: Kucyk
1. Woda mineralna powoduje zazwyczaj zmętnienie poprzez wydzielenie minerałów w skutek zmniejszenia rozpuszczalności przez dodawany spirytus. Wydzielają się wtedy węglany: wapnia i magnezu. Nie są one szkodliwe, ani nie psują smaku, jednak sprawiają pogorszenie medialność produktu. Rada: tak na przyszłość to używaj wody miękkiej: demineralizowanej lub z filtra osmotycznego. A teraz filtr do kawy załatwi sprawę.

2. Dolewanie psoty do rozcieńczonego napoju nic nie popsuje. A może nawet pomóc. Metodę tą stosuje się w przypadku zmętnienia (opalescencji) nalewów zawierających dużo olejków eterycznych, która przy spadku woltarzu poniżej pewnej granicy (40-50%) powoduje powstanie trwałego, mlecznego zabarwienia. Wtedy dodatek spirytusu jest skutecznym sposobem aby przemienić mleko w wódę. Najbardziej czułymi na zmętnienie są wódki otrzymane przez zalanie cytrusów bądź ich skórek.

Re: Wytrącające się mety w czasie rozcieńczania.

: wtorek, 2 mar 2010, 11:01
autor: Calyx
wisnia101 pisze:..Da się to jakoś usunąć (nie licząc ponownego gotowanie)??...
Możesz przepuścić przez filtr węglowy, osady i zmętnienie powinny zniknąć.
Smak i zapach również na takiej operacji zyskają :)

Pozdrawiam Calyx

Szary Kolor

: piątek, 19 mar 2010, 23:48
autor: Teroon
Witam
Jestem nowy w temacie i intensywnie się dokształcam zatem proszę o poradę.
Otóż mam za sobą dwie destylacje. W przypadku pierwszej był to zacier z wiśni, w przypadku drugim cukrówka.
I teraz zastanawiam się czy z destylatem jest wszystko ok, ponieważ w obydwu przypadkach po rozcieńczeniu gotowego destylatu z wodą, całość nabrała szarawego koloru.
Czy tak powinno być? Stąd stara nazwa "siwucha" ?:)
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Re: Szary Kolor

: sobota, 20 mar 2010, 00:17
autor: nokiapl
Czym rozcieńczałeś to ?? i do jakiego %

Re: Szary Kolor

: sobota, 20 mar 2010, 00:24
autor: Teroon
Ok zatem szczegółowo.
Pierwszy zacier z wiśni po pierwszym przedestylowaniu był całkowicie szary, wyszedł tego około litr. Nie rozcieńczałem nic i puściłem jeszcze raz w destylarkę. Po drugim razie z litra zostało jakoś 0,5-0,6 litra pięknej krystaliczej cieczy. Jakkolwiek jednak ciecz takoważ po dodaniu do drinków zabarwiała je na szaro, ale że gładko wchodziła to się tym nie przejąłem w końcu pierwszy raz.

Teraz na próbę z cukrówki przerobiłem litr. Pierwszy utarg miał około 83% rozcieńczyłem do 40%, ciecz siwo szarawa. W rozcieńczaniu zszedłem aż do 10 i 20 % i dalej szarawo.

Dodam iż pierwsze rozcieńczanie zrobiłem gotowaną kranówą, a drugie wodą destylowaną ( przemysłowa woda destylowana), różnicy nie widać.

Kolumna wypełniona spiralami z kwasówki, wężyk silikonowy więc nie wiem co jest.

Re: Szary Kolor

: sobota, 20 mar 2010, 00:54
autor: pokrec
To są jakieś syfki w typie olejków eterycznych, które rozpuszczają się w alkoholu, ale nie w wodzie. Jak rozcieńczysz psote, to przekraczasz rozpuszczalnośc tych olejków i one się wytrącają. Dziwię się, że masz to w spirolu. Rektyfikowałeś?
Bo moje sliwki tak właśnie reagują na wodę. Metnieją. No, ale picie 75% sliwowicy nie jest bardzo przyjemne, więc musze rozcieńczyć do 50% (przy okazji to poprawia bukiet). No, ale mętnieje i nic nie da się na to poradzić. Na szczęście aromat, smak i zapach zostają.

Re: Szary Kolor

: sobota, 20 mar 2010, 11:52
autor: Teroon
Owszem, rektyfikowałem. Może to z faktu iż moja kolumna ma ledwie 60 cm wysokości?

Re: Szary Kolor

: sobota, 20 mar 2010, 12:05
autor: Maciej_K
Druga wersja jest taka, że któryś ze składników mineralnych w Twojej wodzie reaguje z alkoholem lub się w nim nie rozpuszcza. W tym wypadku spróbuj użyć wody destylowanej.

A w kwestii zanieczyszczeń alkoholu - jeśli rektyfikujesz, to spróbuj zrobić jeszcze raz, użyj chemii lub węgla...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 26 mar 2010, 23:27
autor: Teroon
Filtr węglowy pomógł na smak i zapach, na kolor trochę też ale nie aż tak dużo jak bym chciał- dalej siwo.
Jakkolwiek jednak problem udało mi się rozwiązać, okazało się iż jest to kwestia wody.

Zakupiłem 4 wody mineralne nie gazowane i rozcieńczałem nimi 80% surówkę.

Efekt woda o wskaźniku ~600 oraz ~200mg/l dawały najlepsze wyniki, u mnie krysztaliczna gorzałka wyszła przy ~200 mg/l.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 12 lip 2010, 07:50
autor: Bzymek80
Witam,
Nie będę nowego tematu zakładał, więc napiszę co przytrafiło mi się przy ostatniej "produkcji".
Kolumna-1300, średnica 2''
5x Zimne palce
wypełnienie- wióry stal nierdzewna około 1000 wysokości, nad tym powrót reflux
za tym układem chłodnica szklana połączona z rurkami 3/8'' odcinkami wężyka z BRICO o dł około 20mm
na końcu wężyk tego samego dostawcy, doprowadzający do buteleczki zbiorczej.
Nastaw był z czubków sosny(bardzo) aromatyczny.
Na początku dowiedziałem się ze 5 palcy to dużo za dużo ponieważ gdy pracował układ i wszystkie palce nie skraplało się dosłownie nic. Po ustawieniu przepływu na ZP do minimum rozpoczął się odciąg.
Pierwsze 100ml wylałem potem kapało równo i ładnie 90-94% -kryształ!!!- niestety po rozcieńczeniu na wszystkie możliwe sposoby produkt mętnieje i jest bardzo ostry w smaku.
Proszę o pomoc, włączając ZP temperatura na kolumnie spadała i nie kapało nic...
oczywiście chęci mi odeszły i duch w narodzie upadł... mało tego zarwałem całą noc.
W nadziei na przywrócenie chęci i jakieś rozwiązanie pozdrawiam
Bzymek

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 12 lip 2010, 11:03
autor: Zygmunt
Standardowe pytanie w przypadku mętnienia- czym rozcieńczałeś?
Jest też opcja, że to przez olejki sosny (podobny efekt jest przy cytrusach i absyncie)...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 12 lip 2010, 11:18
autor: Bzymek80
Zygmunt pisze: czym rozcieńczałeś?
Jest też opcja, że to przez olejki sosny ...
Witam,
Rozcieńczałem
wodą kranową przegotowaną,
źródlaną niegazowaną przegotowaną i nie,
źródlaną, którą sam "pobrałem" z leśnego źródełka.
Poza tym próbowałem sirytus- do wody, wodę do spirytusu i bez zmian.
Dzisiaj zakupiłem demineralizowaną 5l efekt poznam po powrocie z pracy.
Nadmieniam, iż węgiel aktywny również nie pomógł.
------------------------------------------------------
Parę godzin później:
No niestety kupa...
Bimber nadal mętny z naciskiem na błekitno-przeźroczysto-biały tak mi się kojarzy... jutro rozetnę kolumnę i wygotuję wiór nie wiem potem zajmę się wymianą węży lub... zbieraniem znaczków
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 12 lip 2010, 22:47
autor: Zygmunt
Obstawiam zatem olejki z sosny- tak samo robi się przy cytrusach.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: poniedziałek, 3 sty 2011, 19:23
autor: kozak
Kolego lubomik1, moim zdaniem to czas gotowania nie wielką odgrywa tu rolę, a woda. Bo ja w 10 godzin gotuję 80 litrów i kiedyś zrobiłem doświadczenie z wodą a mianowicie: rozrobiłem tą samą psotę w 10 rożnych wodach i jakieś 30% mi zmętniało.
Wniosek z tego? - Woda do d...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 4 sty 2011, 08:33
autor: radius
Wg mnie, na 100% to olejki eteryczne z pączków sosnowych stwarzają "problem". Podobnie działo się u mnie gdy robiłem wyciąg spirytusowy z takowych. Dopóki nie rozcieńczyłem wyciągu, był klarowny, po rozcieńczeniu stawał się lekko mętny, za to z ładnym blado zielono-żółtym odcieniem. Po prostu - ten typ tak ma :P
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 25 sty 2011, 23:26
autor: Kerry
Zygmunt pisze: Rozcieńczanie produktu wodą destylowaną jest zalecane, nie ma negatywnych konsekwencji.
A co z tzw. demineralizowaną? Pamiętam, kiedyś w marketach bywała destylowana, teraz sprzedają demineralizowaną. Czy taka woda się nada do rozcieńczania destylatów? Nie ma w niej jakiegoś paskudztwa?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 26 sty 2011, 07:47
autor: Agneskate

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 26 sty 2011, 11:23
autor: Kerry
Dzięki, konkluzja jest taka, że lepiej kupić "ubogą" mineralkę, niż bawić się demineralizowaną, plastikową wodą ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 26 sty 2011, 11:58
autor: Bzymek80
Witam,
minęło już kilka miesięcy odkąd zrobiłem bimberek z czubków sosny; Część posłużyła mi do zalania orzechów włoskich natomiast pozostałą ilość rozcieńczyłem do 50% i wrzuciłem do 5litrowego słoja solidny kawałek dębu...
Trunek się wyklarował natomiast smak "sosny" pozostał.
Pozdrawiam
Bzymek80

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 26 sty 2011, 15:49
autor: we125
U mnie pomogło dłuższe gotowanie wody.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: czwartek, 3 lut 2011, 21:42
autor: sh4rkyq
Moja kolej :)

Dokładnie to samo: jak pracowałem na pot stillu wyciągałem do ok 60% destylatu, po rozcięczeniu z dowolną wodą problemu nie było, teraz AAbratek i ok 95% - różne wody i efekt ten sam - mętny kolor po rozcieńczeniu a później biały osad.

Wężyk jaki posiadam to fi2 mm (dokładnie taki jak kroplówki mają z tym regulatorkiem kapania) kolor tego wężyka jest idealnie przezroczysty.

Posiadam też wężyk z eurowinu fi8 (kolor wężyka mleczny) stosowałem do pot stilla (było ok) - jeszcze nie próbowałem przy aabratku, ale mam zamiar, tylko nie wiem czym regulować przy takim wężyku odbiór

Znalazłem na allegro wąż silikonowy taki jaki mi odpowiada rozmiar 2x4 (zrobiłem zdjęcie strony żeby nie wygasła aukcja - załącznik)

Pytanie:
1. Czy wężyk silikonowy powinien mieć kolor "mleczny" czy niekoniecznie?
2. Czy ten wężyk, który jest dostępny na allegro będzie dobry?
3. Czym regulować odbiór przy wężu fi8

Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: czwartek, 3 lut 2011, 23:26
autor: Zygmunt
1. Prawdziwy wężyk silikonowy jest mleczny. Reszta to mieszanki silikonu i igielitu, lub sam igielit.
2. Ten z aukcji jest tani, ale wąski. 10mm silikon kosztuje >10zł/ metr. Poszukaj na forum o wężykach, jest masa stron ze sprawdzonymi sklepami (m.in. MCZ, bimberhobby).
3. Najprościej w kolumnie zainstalować zawór odbioru, a na niego nasunąć wężyk.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 9 lis 2011, 01:10
autor: adon3
Zmętnienie destylatu podczas rozrabiania może powodować (moim skromnym zdaniem) zawartość w destylacie różnych substancji, które doskonale rozpuszczają się w roztworze o zawartości powyżej 50 -60% alkoholu i ich po prostu nie widać. Przy rozrabianiu zmniejszamy zawartość alkoholu i możliwość zmętnienia się zwiększa, gdyż owe substancje, a może ich być mnóstwo, wytrącają się powodując zmętnienie. Powody mogą być różne: niewłaściwie przeprowadzony proces fermentacji, zaburzenia w procesie rektyfikacji.
Woda moim zdaniem nie ma tak wielkiego znaczenia na zmętnienie.
Borykałem się z tym problemem przez dłuższy okres czasu, kombinowałem z wodą, ale nie dało to rezultatu.
Dopiero jak zwiększyłem jakość zacieru, a zwłaszcza jego klarowania i ustabilizowałem proces rektyfikacji doszedłem do krystalicznej barwy destylatu po rozcieńczeniu przy 45%, poniżej tej wartości dalej mętnieje. Ale 45% to dla mnie wystarczająca wartość.
Podczas destylacji kończę proces przy temperaturze zacieru 92 stopnie. Resztę do 95 stopni do następnego nastawu. Jak ciągnąłem wcześnie do 94 stopni, to mętniało przy rozrobieniu do 55 % . Moim zdaniem im przy mniejszej wartości % gotowego roztworu po rozrobieniu nie ma zmętnienia tym większa jakość destylatu.
Pozdrawiam adon3

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 20 lut 2012, 19:42
autor: ksander
Witam
Piszę ponieważ miałem podobny problem, otóż spirytus 96% po pierwszym tłoczeniu wrzuciłem na filtr węglowy (węgiel kokosowy w dwóch szklanych tubach od dołu połączonych wężykiem silikonowym) wszystko pięknie ładnie brak zapachu drożdży czyściutki towar. Problem pojawił się podczas rozrabiania w momencie wlania wody momentalnie psota zrobiła się biała bez względu na rodzaj wody jaką stosowałem (robiłem różne próby z wodą źródlaną, destylowaną, demineralizowaną) efekt ten sam "mleko".
Zacząłem się zastanawiać w czym problem? Na szczęście zostało trochę spirytusu, którego nie wrzuciłem na węgiel rozrobiłem zwykłą wodą i wszystko ok piękna wódeczka. Czyli podczas filtrowania coś się musiało wkraść myślałem, że to wina drożdży sączków itp.
Kolejne psocenie destylacja zgrubna bez refluksu półprodukt około 55%, wrzuta na węgiel i znów to samo, z tym że po przejściu przez filtr zrobiło się mleko (ta partia była filtrowana bez sączków samym węglem). Czyli wina wężyka silikonowego robię próbę ogniową wszystko ok zostaje biały proszek czyli wężyk OK, więc co jest grane??? Postanowiłem sprawdzić wężyk w inny sposób zalałem wężyk spirytusem 96% na kilka godzin po około 5 godzinach wylałem spirytus do kieliszka uzupełniłem wodą w ilości 50% spirt 50% woda i co się okazało zrobiło się mleko (dodam tylko, że przygotowałem taką samą porcję 50% spiryt i 50%woda ten zestaw nie miał kontaktu z badanym wężykiem i tutaj mieszanka wyszła czyściutka).
Podsumowując wężyk silikonowy kupiony w sklepie destylacja.com (Starowar) chyba jednak nie jest w 100% silikonowy.
Dodam jeszcze, że dzwoniłem do sprzedawcy i przedstawiłem całą sytuację to zaczął się wykręcać, że woda nie taka itd a tutaj ewidentnie była wina wężyka. Rezygnuję z zakupów w tym sklepie mimo tego, że ma dobre ceny.
Dla zainteresowanych tanim "dobrym" wężykiem podaję link http://www.destylacja.com/pl/p/Wezyk-si ... 8-6-mm/274

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 00:03
autor: Partyzant
Mi ostatnio przyszło do głowy rozrabiać na odwrót, zamiast wlewać spirytus do wody, wlewam ducha do wody.
Ostatnim razem zmętniało bo wlałem zbyt szybko, takie jest moje doświadczenie, ale wlewając wcześniej powoli miałem kryształ. Niema siły na to musi być jakiś 100%-towy sposób.
Chyba że takie mleko przepuścimy przez węgiel.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 08:26
autor: ksander
Zmętniały destylat przepuściłem przez węgiel drugi raz (bez feralnego wężyka) z prędkością około 2 kropel na sekundę i pomogło.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 08:57
autor: sh4rkyq
Widzę, że każdy ma swoje oryginalne sposoby i patenty to i ja podzielę się wami swoimi.

* Też kiedyś z tym walczyłem z mlekiem - 3,5L spirytusu z jednego psocenia rozcieńczałem pięcioma różnymi wodami (woda z lidla miała najmniej minerałów) niestety mleko. Posunąłem się nawet do wody destylowanej i znów mleko.
Jedyną rzeczą jaką zrobiłem to wymieniłem wężyk silikonowy od tego czasu jest ok.

* Co do samego rozcieńczania najpierw spirytus potem woda.
Zrobiłem sobie w excelu kalkulator rozcieńczania i na podstawie tego - stawiam buteleczkę 0,5l na wadze elektronicznej , wlewam ok. 168 gramów spirytusu (ok 96%), po czym uzupełniam resztę wodą i powinienem mieć około 40%

* mieszam sposobem uderzenia dłonią w dno butelki - butelka zrobi cieplutka, to co w butelce zabieli się na 2 minuty (wiadomo reakcja) - później kryształ, a żeby zapobiec ewentualnemu wyodrębnieniu jakiegoś minerału zaraz po "uderzeniu" wkładam do lodówki. ;)

Pozdrawiam :)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 10:23
autor: Brzydal
Wszystko zależy od wody, im więcej minerałów tym bardziej mętna. Poprawnie alkohol należy wlewać do wody małymi porcjami mieszając. To zapobiega ścinaniu minerałów i innych zanieczyszczeń organicznych. Najbardziej efektywna woda to demineralizowana, tak robią w Polmosach. Jeśli nie mamy takiej wody (ostatnio 3,8 w Kauflandzie za 5 l ) to wodę kranówę należy przegotować (trochę dłużej powinna się gotować) i odczekać dzień, a następnie zlać z wierzchu i dopiero do takiej dodawać spirytusu drobnymi porcjami mieszając. Ten sposób też nie musi być dobry jeśli mamy dobrą wodę (bogatą w minerały). Można też demineralizowaną rozcieńczyć poniżej 70% i dopiero stosować wodę przegotowaną do dalszego rozcieńczania.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 18:36
autor: 96volt
Woda oczywiście, też się tym sugerowałem i przerobiłem chyba wszystkie dostępne mi rodzaje - nic nie pomogło.No to trzeba było się przyjrzeć wszystkim częściom kolumny i znalazło się- wężyk silikonowy.Jak się później doszukałem :google: nie wystarczy ,że prawdziwy silikon ,że nawet spożywczy, ale musi być jeszcze wysokotemperaturowy.Ciekawa sprawa bo ponieważ u mnie służył do spuszczania produktu od kranika do butelki to w zależności od temperatury wychłodzenia raz wychodziło mętne, a raz klarowne.Teraz zastąpiłem silikon rurką miedzianą i zawsze wychodzi klarowne. Woda wszystko jedno jaka ciepła, zimna, kranówa, oligocenka, źródlana, demineralizowana nie powoduje mętnienia i tylko kieruję się smakiem jaką dodać. Uwaga na uszczelki i wężyki.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 19:42
autor: ksander
Kolega 96volt ma sporo racji coś mi się wydaje, że ten silikon spożywczy to nie zawsze spełnia nasze wymagania:). Moja podpowiedź jak ci destylat mętnieje zacznij od sprawdzenia wężyka silikonowego (podałem jak to zrobić).

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 21:31
autor: 96volt
Dodam jeszcze ,że dużo wcześniej jak się psociło na pot stillu zmętnienie nie wychodziło, a tam było prosto bańka, miedziana chłodnica.Fuzle tak, smród drożdży tak, ale po rozcieńczeniu białego zmętnienia nie było.Z twardej wody czasem wychodzą męty, ale po odstaniu opadają na dno i łatwo można je oddzielić. Przy złym silikonie nigdy nie opadną i im mniejsze stężenie alkoholu tym bielszy produkt.W takim wypadku żeby pić klarowne musi mieć 60%.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 22:11
autor: Partyzant
Nigdy nie używałem rurek silikonowych, a zdarza się że zmętnieje, czym większy procent tym większe ryzyko. Ja się zastanawiam czy sklepowy spirytus też mętnieje?

Jeśli ktoś próbował to niech opisze.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 22:22
autor: pokrec
To nie minerały chyba. Bo jak sliwowicę potraktowałem woda osobiście destylowaną na instrumencie, to tez zmętniała. Tu chodzi o substancję zawarte w psotce (fuzle), one świetnie rozpuszczają się w etanolu, ale kiepsko - w wodzie. Rozcieńczenie psotki przekracza próg rozpuszczalności i mamy siwuchę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 21 lut 2012, 23:50
autor: mtx
Partyzant sklepowy też mętnieje, kiedyś jak jeszcze miałem w kranie dobrą wodę
to rozrabiałem do 40% sklepowy i wychodził mętny kiedy na tej samej kranówce moja psota była krystaliczna.

Dodam tylko dla jasnosci że kranówka była gotowana i studzona do 20*C a po tym jak popie...ili cos w wodociągach
to juz gotowanie nic nie daje i nawet psota wychodzi "biała".

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 22 lut 2012, 14:20
autor: Partyzant
Dzisiaj rozrabiałem towar 50:50 i wyszedł kryształ.

Wlewałem do wody bardzo delikatnie tak aby nie wzburzyć, wrzuciłem termometr i z 4ºC wzrosło do 8ºC ( innymi razy dochodziło do 19ºC możliwe że temperatura otoczenia też gra role ) Zostawiłem wszystko nie trząsając, po jakiejś godzinie delikatnie zacząłem mieszać butelką i wyszło ok.

Parę dni temu taki sam towar zmętniał, może dlatego że wlałem zbyt gwałtownie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 22 lut 2012, 23:01
autor: eeic39
Witam Panowie.

A ja tak od d..py strony :lol: . Zamarzyło mi się postawić na półeczce swoją deptankę, tak na parę latek, w takim oto ubranku:
Siwucha.jpg
A co? Jedni stawiają porcelanę, inni kryształy. Ja też chcę kryształ, tylko w płynie. No i o ten kryształ się rozchodzi, a raczej o jego brak. Żeby nadać oldskulowy charakter mojej siwuszce, chciałbym ją troszkę podrasować - "zmętnić".

Nie znacie jakiegoś dobrego myku, co by uzyskać efekt przeciągniętego, mlecznego destylatu. Oczywiście tylko wizualny efekt, który nie wpłynąłby na smak i zapach alkoholu, no i nie sklarowałby się grawitacyjnie.

No kurcze. Niestety, a raczej na szczęscie nie mam takich problemów przy rozwadnianiu jak Wy.

Pozdro.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 24 lut 2012, 22:07
autor: Partyzant
Zależy na jakim działasz sprzęcie, jeśli to prosty aparat to wystarczy tylko podnieść temperaturę, a będziesz miał siwuchę jak ta lala. W zależności od gustu możesz mieć bardziej lub mniej mętną. :mrgreen:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 24 lut 2012, 23:55
autor: eeic39
@Partyzant podniosę temperaturę i pociągnie mi smrody. I tak odbieram już 2l na godzinę. Chodzi mi tylko o efekt wizualny. Nie wiem, jakaś chemia neutralna dla smaku i zapachu?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 25 lut 2012, 14:30
autor: MikeB
Rozcieńcz spirytus z wodą mineralną o mineralizacji powyżej 1500mg/l i będziesz miał opalizację aż miło.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 25 lut 2012, 18:46
autor: eeic39
@MikeB a nie sklaruje się to grawitacyjnie?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 25 lut 2012, 19:00
autor: MikeB
To trwa długo, przyjdziesz raz na miesiąc i sobie wstrząśniesz:)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 26 lut 2012, 22:43
autor: Partyzant
eeic39 pisze:@MikeB a nie sklaruje się to grawitacyjnie?
Prawa fizyki, grawitacja. Na 100% się sklaruje co by to nie było.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 27 lut 2012, 07:44
autor: drgranatt
Moja odpowiedź jak w temacie,
Tak w zasadzie jedynym i prawdopodobnym powodem mętnienia destylatu podczas rozrabiania są minerały zawarte w wodzie. Potraktowanie tych minerałów spirytusem powoduje ich wytrącanie i dlatego to mętnienie.
Aby uniknąć tego zjawiska należy do rozcieńczania używać wody, w której ogólna suma składników mineralnych jest mniejsza od 300 mg/dm³.
Tylko raz przytrafiła mi się taka sytuacja kiedy nastąpiło zmętnienie używając do tego celu nieodpowiedniej wody.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 27 lut 2012, 14:25
autor: Partyzant
Przy wodzie destylowanej też mętnieje. Zaczynam się zastanawiać czy temperatura ma jakiś wpływ na mieszanie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 27 lut 2012, 15:06
autor: pokrec
Dokładnie tak. Osobiście destylowałem wodę na swojej aparaturze (w końcu po coś ją budowałem, nie?), spaliłem sporo gazu z butli, żeby dostac te 6 litrów odmineralizowanej wody, rozcieńczyłem nią śliwowicę i... po jakims czasie zmętniała. Więc za zmętnienie przy rozcieńczaniu NA PEWNO nie odpowiadają jedynie minerały w wodzie. Wygląda, że równiez olejki eteryczne i fuzle zawarte w bimbrze mają słaba rozpuszczalność w wodzie a dobrą - w etanolu. Po rozcieńczeniu etanolu wodą olej fuzlowy rozpuszczony w etanolu zaczyna się wytrącać. Taka jest moja teoria powstawania zmętnienia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 27 lut 2012, 15:47
autor: drgranatt
Może tak może nie. Stosowałem różne wody, i demineralizowane i destylowane i kranówkę i żywca i inne źródlane i nigdy nie wystąpił problem mętnienia. Tylko raz tak jak pisałem wcześniej po użyciu wody o zbyt dużej zawartości minerałów wystąpiło zmętnienie i do tego stopnia, że wytrącone minerały osadziły się na ściankach flaszki.
Inne rzeczy nie powinny mieć miejsca.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 27 lut 2012, 16:02
autor: pokrec
Jak piję śliwki znad lodu zrobionego z wody wściekle zmineralizowanej (klasyczna jurajska), to zawsze na dnie szklanki mam osad z kamienia. Więc coś w tym jest. Podejrzewam, że to sa 2 mechanizmy. Nie wiem tylko, czy minerały nie objawiają się jako opadający osad a fuzle - jako nieopadające zmetnienie - trzymałem miesiąć śliwki rozcieńczone destylowanką i zmętnienie nie opadło...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 18 mar 2012, 20:10
autor: eeic39
No i dupa :dupa: . Zrobiłem prawie wszystko, czego nie powinno się robić. Nastaw nie do końca poprawnie sklarowany. Moc grzania, że wsad porywało aż miło. Destylat z pierwszego tłoczenia. Rozcieńczanie Muszynianką wysoko mineralizowaną (ponad 1900 mg/l), a psota kryształ jak ta lala. Zwykle, jak coś może się nie udać, to właśnie mi się to nie udaje. A tu jak na złość, na odwrót. Choć z drugiej strony, to właśnie mi się nie udaje, bo efekt odwrotny do zamierzonego :cry: .

Pozdro.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 18 mar 2012, 23:11
autor: pokrec
Musisz zmienić nastawienie na przeciwne i będzie super!
Nastepnym razem zrób wszystko jak teraz i będziesz miał to, co trzeba. Odkryłeś właściwą metodę. :D

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 19 mar 2012, 19:56
autor: manunderthemoon
Witajcie,
przeczytałem posty w temacie i nie wiem co robić.
Miałem 5 litrów 75% destylatu z soku jabłkowego. Pachniał pięknie, równie pięknie smakował, elegancko rozgrzewał. Lekko whiskowy (po płatkach z dębu francuskiego medium) kolor miał. Zachciało mi się go rozcieńczyć, co poczyniłem. Zapach i smak pozostały jak również grzanie. Kolor zgodnie z tematem - mętny, whiskowo-zielonkawy się zrobił, co mnie nie cieszy. Jakie wyjście podpowiecie? Znów do gara? Niech stoi i czeka? Filtrowanie? Generalnie małą krwią by się chciało :)
Pozdrawiam,
Mum

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 21 mar 2012, 09:00
autor: szwistaq
Mi przy czystej pomaga węgiel na identyczne zmętnienia. Miałem dokładnie to samo, i to podczas imprezy, więc szybko przez węgiel by goście nie widzieli i o dziwo klar powrócił. Zrób małą próbę, bo możesz stracić walory smakowe i kolor.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 22 mar 2012, 01:23
autor: Wald
pokrec pisze:za zmętnienie przy rozcieńczaniu odpowiadają równiez olejki eteryczne
:klaszcze: :respect: :klaszcze: Brawo kolego :!:
Taka jest prawda. Ale od początku.
Dorwałem cytryny po nalewce. Nie moje, po spirytusie z monopolu. Czekały z pół roku, no i przyszedł na nie czas. Ponieważ nalew był czysty więc ciągnę do końca, a tu mleko się robi. Jako że ma smakować, a nie pysk wykręcać, dech zapierać, generalnie 38 voltów zostawiam.
DSCI5776.JPG
Co robić? Wstawiam drugi raz i to samo. Początek czysty, potem im słabsze (<50%) tym bardziej mętne. Podzieliłem więc to na części i wszystko kryształ. Dobra, a skąd zmętnienie?
DSCI5765.JPG
Tu zacząłem eksperymentować. Łączę dwa pierwsze naczynia -czyste, trzecie z czwartym -czyste, pierwsze z trzecim i tu zaczyna się coś dziać. Nie da się nijak zejść poniżej 50%. Olejki eteryczne (podejrzewam skórki z cytryn) odparowują w podobnej temperaturze do spirytusu. Pod koniec ich już nie ma, więc i zmętnienie nie występuje. Prawdopodobnie wszystko musiałem odebrać na początku, razem z najmocniejszym urobkiem. Cóż było robić? Czwarty raz do gara, już bez wody, żeby jak najmocniejsze było. Skończyłem na 52% i mam kryształ. Resztę bez żalu w kanał puściłem. Tyle że to cholerstwo do rozcieńczenia się nie nadaje (próbowałem na małej ilości). Zmartwiło mnie to co nie co, więc po poradę do domowego kipera się udałem. Zdegustowała i melduje "całkiem nie złe, mocne, jak nie damy rady saute, to z sokiem grejpfrutowym będzie okey". Zostawiłem więc to do jej dyspozycji, bo za truskawki i wiśnie trzeba się brać.
A tak na marginesie, zastanawiam się co jest lepsze, nalewka leszczynówka, czy recykling z orzechów? Postoi to zobaczymy.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 31 mar 2012, 21:40
autor: KobiQ
Może moja obserwacja wniesie coś do tematu. Jakiś czas temu puściłem na rurki winko z kompotów. Winiaczek wyszedł miodzio. Po drugim pędzeniu 76%. Postanowiłem na próbę zaszczepić 300 ml rodzynkami (dałem tyle żeby dno przykryły). Po tygodniu kolorek fajny słomkowy się zrobił, smak i zapach rewelacyjny więc myślę czas rozrobić do 45%. Przecedziłem przez gazik, wlałem 200 ml przegotowanej i wystudzonej wody no i :dupa: Wszystko zmętniało. Myślałem że to wina wody. Rozrobiłem czystą psotę tą samą wodą i kryształ wyszedł. Więc chyba jakieś związki zawarte w rodzynkach zmąciły ten wspaniały trunek. Poszedł teraz do lodówki, może jak się przegryzie przez noc to się coś zmieni.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 19 kwie 2012, 16:22
autor: rosiczka
Witam. Otóż tak, u mnie problem zaczął się, kiedy wymieniłem gazówkę na taboret. Przy pędzeniu bimber zaczyna mętnieć w połowie grzania. Dodam jeszcze, że sprzęt mam z kwasówki i kolumnę 60 cm, wypełniona zmywakami. Bimberek robiłem na tym sprzęcie dwa razy i za pierwszym wyszedł mętny od razu, a za drugim dopiero po połowie. Ale po rozrobieniu z wodą znów zmętniał.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 20 kwie 2012, 06:44
autor: Bzymek80
Rosiczka,
wątpię aby źródło zasilania miało wpływ na mętnienie destylatu, ja również używam taboretu i nie mam problemu z mętnieniem z tego powodu.
Bzymek80

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 11 cze 2012, 23:50
autor: Partyzant
Panie i panowie :mrgreen: Mam wrażenie że znalazłem przyczynę mętnienia destylatu przy rozrabianiu.

Woda która wychodzi z chłodnicy powiedzmy powinna mieć +\- 60º C. Wiadomo, chodzi o oszczędności wody. Przy paru ostatnich gotowaniach, woda z chodnicy wychodziła letnia a nie gorąca. Mieszałem destylat z wodą w różne sposoby aby sprawdzić o co chodzi z tym mętnieniem.
Doszedłem do wniosku że kiedy bardziej chłodzimy nie ma fenomenu mętnienia.

Wpadłem na to przez przypadek, kiedy ujście z chodnicy (musowo) pokierowałem przez okno i nie moglem kontrolować temperatury wody. Zawór od wody był trochę więcej otwarty... Po psoceniu rozpuściłem z wodą tak jak zawsze i nic kryształ, następna flacha prosto do kranu i na chama woda, nadal Swarovski.

Zanim poznałem to forum nigdy mi nic nie mętniało aż do momentu kiedy zacząłem pilnować temperaturę wody uchodzącej z chłodnicy.

Czuje że właśnie w chłodzeniu jest wada a nie w wodzie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 cze 2012, 12:32
autor: mtx
A ja do dziś nie wiem, jak to wytłumaczyć i się w tym pogubiłem już kompletnie,
zawsze mieszałem destylat z kranówką i nic się nie działo, później kilka razy mi
zmętniał, to zacząłem używać "żywca" niegazowanego i było wszystko ok, ale
po kilku następnych destylacjach znowu zaczynało mętnieć, więc zacząłem mieszć
z wodą demineralizowaną i był kryształ ale znowu kilka "mieszań" później mętniało,
no i ostatnio (przedwczoraj) nie wiedząc co z tym zrobić wlałem znowu zimnej
kranówy i nic nie zmętniało - w tym momencie zgłupiałem do końca i tak mi zostało :crazy:
I dodam, że destylat zawsze dostaje zimny z aparatury, a woda z chłodnicy
też zawsze zimna wychodzi, a takie dziwactwa u mnie się dzieją obojętnie czy
mieszam spirytus z kolumny czy destylaty z pot-stilla...

Pozdrawiam :piwo:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 cze 2012, 14:03
autor: stoney
Witam

Może postępowanie Operatorów alembików przy produkcji Whisky rzuci światło na temat zmętnienia rozcieńczanego destylatu.

Większość producentów Whisky "radzi" sobie ze zmętnieniem stosując filtrowanie na zimno.

Jednakże część z nich, z tzw. starej szkoły, w czasie drugiej destylacji, "tnie" frakcje nie na podstawie czasu jaki upłynął od rozpoczęcia destylacji, ale na podstawie pomiaru stężenia alkoholu a także na podstawie testu wodnego.

Test wodny jest typowym badaniem, a polega ono na zmieszaniu foreshots (przedgonów) z wodą tak by mieszanina miała stężenie 45,7%. Początkowo mieszanina jest mętna- ma mleczny wygląd przypominający reakcję anyżu z wodą. Mętność ta spowodowana jest wytrąceniem nierozpuszczalnych w wodzie długich łańcuchów kwasów tłuszczowych i estrów, które pozostały na wewnętrznych powierzchniach Alembiku, dolnych części kaptura (nasadki Alembiku) i chłodnicy z poprzedniej destylacji.
Jako związki rozpuszczalne w wysokoprocentowym przedgonie, "zmywane" są w pierwszej kolejności- spływają na początku destylacji.
Kiedy mieszanka wody i przedgonów jest czysta w podanym wyżej stężeniu, destylat zdatny jest do spożycia. Odbiór destylatu przekierowywany jest z odbiornika foreshots do odbiornika "heart".

Niektóre gorzelnie porzuciły tę tradycyjną technikę: wolą zbierać przedgony przez określony z góry czas, nie opierając się na teście wodnym, bez względu na jakość destylatu. Efektem jest produkt bogaty w wyższe estry, trudniejszy do przeprowadzenia filtrowania na zimno.

Niezależnie od sposobu określenia "pitności" alkoholu, proces zbierania gonu właściwego trwa średnio 2,5 do 3 godzin, w czasie których stężenie "serca" spada z 72 do 60% w zależności od końcowego punktu cięcia, kiedy to odbierany jest pogon.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 cze 2012, 15:33
autor: mtx
Kolego to co piszesz jest ok :) , ale my (tzn. ja i pewnie większość kolegów) zawsze
odbieramy na moc (dodatkowo na smak i zapach), często przedgon "przeciągamy" dość
"przesadnie" więc serce jest czyste, a i tak czasem mętnieje, i z czego to wynika?
To, że chodzi o estry (nie rozpuszczalne w wodzie) najłatwiej zauważyć w śliwowicy,
to alkohol, który chyba zawsze zmetnieje po dodaniu wody, dodatkowo też (u mnie)
zawsze destylat mętnieje kiedy go rozcieńczam poniżej 37-35% - wtedy obojętnie
z czym mieszam, zawsze wychodzi "mleko"...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 13 cze 2012, 11:17
autor: stoney
Sposób odbioru opisany przez Ciebie jest mi znany i jestem jego zwolennikiem.

Może by się pokusić o mały eksperyment?
Proponuję robienie testów wodnych przy każdym gotowaniu (przy pierwszym raczej nie ma sensu) i opisanie doświadczeń, tzn. czy rzeczywiście serce jest czyste i czy pomimo potwierdzenia testem wodnym finalny produkt ulega zmętnieniu. Ciekaw jestem wyników.
Może się okazać, że dla specyficznych wsadów, test wodny nie powiedzie się nigdy...

Mogę potwierdzić 100% skuteczności testu, jednak ze względu na niewielką ilość "prób" wynik ten może ulec zmianie, że tak zacytuję drobny maczek zamieszczany pod umowami.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 22 lip 2012, 19:38
autor: robertmichno
Z mojego doświadczenia jest tak:
- po stabilizacji kolumny na 78,2 odbiór nigdy nie mętnieje,
-to co zaczyna kapać gdy temperatura na szczycie kolumny podniesie się o 0,1 – 0,2*C zawsze mętnieje,
Odbieramy to co jest stabilne :)
Reszta jako pogon przeznaczamy do następnej destylacji .... i tak w kółko.
Pozdrawiam Psotników.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 26 lip 2012, 20:20
autor: centek
U siebie mętnienie zauważam wtedy gdy rozcieńczam i dolewam drugą porcję wody. Zawsze rozcieńczam wodą demineralizowaną.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 22 wrz 2012, 17:23
autor: jarek12341
Zgadzam się z kolegą: robertmichno

Nigdy nie miałem zmętnienia podczas rozrabiania psoty, no chyba że ktoś zostawi odkrytą wodę 5L na kilka tygodni to wiadomo, że bakterie w niej powstałe już są tak wykształcone że zakładają własne strony internetowe :) Powodem zmętnienia u mnie było przepuszczanie przez filtr węglowy a mleko powodowały korki "silikonowe" do balonów, których to użyłem do zadekowania rury fi50 z KO, podczas zalewania świeżego węgla powstawała reakcja w wyniku której korki te częściowo się rozpuszczały, po przepuszczeniu większej ilości przez filtr problem znikał aż do wymiany węgla na nowy, Wniosek: nie ma co żałować kasy na tańsze wężyki czy też korki a najlepiej wszystko zrobić ze stali KO i po problemie, dodam że korki które powodowały problem też nie były jakieś no name tylko Bi........ dostępne w sprzedaży choćby nawet w "naszym sklepie". Problem wyeliminowałem przepuszczając przez dużą ilość waty. Mam nadzieję, że ktoś wyciągnie z tego wnioski bo ja borykałem się z tym dobry rok. :)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 17 paź 2012, 19:36
autor: jaro001
Witam wszystkich

Od dłuższego czasu czytam to forum i muszę przyznać, że wiele się z niego dowiedziałem i nauczyłem. Niedawno zrobiłem swoją pierwszą kolumnę, która była prezentowana na tym forum i muszę przyznać, że jest rewelka. Ale do rzeczy -testując nowy sprzęt po pewnym urobku postanowiłem psotę rozcieńczyć tak jak to zawsze robiłem. I co??? Mleko. Czytałem, pytałem i zdania były różne aż do dzisiaj. Podczas psocenia wziąłem próbkę i rozcieńczyłem tak jak zawsze. I co? Kryształ. Więc założyłem na kranik wężyk silikonowy, który ostatnio kupiłem -używałem przy ostatniej psocie-odebrałem przez niego małą próbkę, rozcieńczyłem i MLEKO. Wszystko testowane podczas jednego procesu.Teraz mam pewność 100% że w moim przypadku była to wina wężyka. Mimo że wcześniej go wygotowałem. Co o tym sądzicie?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 17 paź 2012, 21:14
autor: mtx
A jesteś w 100% pewny, że to był czysty silikon? Czasem można dostać "silikonowe"
węże z domieszką pcv czy innych świństw, wyglądają tak samo, ale palą się inaczej :twisted:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 paź 2012, 08:33
autor: jaro001
Niestety,ale nie mam pewności, że zawartość silikonu w silikonie wynosiła 100%. Mam inne wężyki-sprawdzone w "boju", więc je porównam. Zobaczę jak będą się zachowywały na ogniu. Zastanowiło mnie to, że kiedy je wygotowałem, to stawały się bardzo mleczne, ale jak zalałem cały wężyk psotą, to jakby stawał się lekko przeźroczysty. Myślę, że te wężyki silikonowe też zdarzają się oszukane, a efekty tego później widać.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 paź 2012, 19:33
autor: gotiger
Ja również mam ten problem, że przedostaje mi się "coś" do destylatu
i od dłuższego czasu zastanawiam się czym jest to spowodowane ...
Wcześniej używałem innego wężyka (przy starej głowicy).
Od kiedy mam nową głowicę aabratka, mam nowy wężyk o mniejszej średnicy.
Co najciekawsze stary był kupiony w sklepie biowinu, a nowy w naszym sklepiku forumowym :?
Wcześniej miałem aparaturkę ZP, gorsze sterowanie, mniej dokładny termometr (dokładność i wyświetlanie +/-1*C),
a obecnie pełne sterowanie grzaniem, głowica aabratek + zaworek iglicowy na odbiorze i ...
... i mam często problem z rozrobieniem dobrek czystej - "posmaki w tle", "mleko" itp.

Może ktoś ma podobne problemy z wężykami z forumowego sklepiku ?

P.S. Mam nadzieję, że JanOkowita nie obrazi :roll:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 paź 2012, 19:54
autor: jaro001
Właśnie dzisiaj zrobiłem test ogniowy na wężykach.Ten kupiony ostatnio po którym miałem mętną psote pali się po sekundzie no może dwóch. Natomiast ten, który używałem do tej pory nawet po 10 sekundach nie chce się palić. Ewidętnie widać, że ten nowy jest z jakąś domieszką bo śmierdzi jak pcv.Teraz już wiem jak sprawdzić czy dany wężyk jest naprawdę silikonowy. Można byłoby pokusić się o jeszcze jeden test a mianowicie Podgrzać psote do temperatury jaką ma wychodząc z kolumny i przelać przez wężyk.Wystarczy 100 ml i wtedy rozcieńczyć.
Wówczas okaże się czy zmętnieje czy nie. Jak zrobiłem tak, że podczas procesu przepuściłem przez wężyk a później go zdjąłem. Efekt było widać od razu.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 paź 2012, 21:09
autor: mtx
Dodam, że czysty silikon też się pali, ale inaczej niż ten "mieszany", dym z niego jest biały,
nie śmierdzi, płomień bardzo mały, a popiół zostaje biały i bardzo kruchy. A jak się pali pcv
to chyba nie trzeba pisać ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 paź 2012, 21:17
autor: JanOkowita
gotiger pisze:
Może ktoś ma podobne problemy z wężykami z forumowego sklepiku ?

P.S. Mam nadzieję, że JanOkowita nie obrazi :roll:
Na życzenie wysyłam atest producenta wężyków silikonowych, jest to silikon 100 % i problem mętnienia jest raczej pogrzebany w procesie produkcji destylatu.

Pozdrawiam

Jan Okowita

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 paź 2012, 21:46
autor: jarek12341
No właśnie, nie ma co oszczędzać :)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 19 paź 2012, 09:03
autor: gotiger
JanOkowita pisze: Na życzenie wysyłam atest producenta wężyków silikonowych, jest to silikon 100 % i problem mętnienia jest raczej pogrzebany w procesie produkcji destylatu.
Ja bynajmniej nie neguję, że węże z całą pewnością są złe - zrobię sobie dzisiaj testy.
Chodzi mi tylko o fakt, iż nie mogę dojść co powoduje to zmętnienie.
Cały proces prowadzę (tak mi się wydaje) prawidłowo - tj:
- grzanie
- stabilizacja ok. 30-35min
- baaardzo wolny odbiór ślepotki 60-100ml
- wolny odbiór przedgonów 200-350ml
- odbiór serducha
- po skoku 0,1-0,2*C odbiór pogonów
Kolumna wypełniona sprężynkami miedzianymi 35cm i nierdzewnymi 105cm.
Regulator napięcia do grzałki, zaworek iglicowy na odbiorze.

Tak się zastanawiam czy to aby nie przez ten zaworek do pneumatyki...
Mam zamiar go wymienić na inny, mosiężny z uszczelnieniem metal-metal.

Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 20 paź 2012, 08:46
autor: gotiger
Testy jakości wężyków zostały już popełnione.
Wniosek: obydwa posiadane wężyki silikonowe są OK - 100% silikonu :)

Także pozostał mi do wymiany zaworek, który wczoraj już zamówiłem.
Mam nadzieję, że rozwiąże to problem.

Tak poza tematem - czy ktoś używa zaworu iglicowego marki Riegler ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 20 paź 2012, 08:53
autor: radius
Ja używam i jestem z nich bardzo zadowolony :ok:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 20 paź 2012, 09:30
autor: Zygmunt
Skro sprzęt jest ok, to zapewne do rozrabiania używasz wody z mineralizacją >500mg/l.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 20 paź 2012, 10:54
autor: drgranatt
Ostatnio zostałem szczęśliwym posiadaczem dzbanka z filtrem BRITTA :ok: :idea: :klaszcze: :!: :D
Wodę w ten sposób przefiltrowaną zacząłem używać do rozcieńczania i muszę przyznać, że efekty są super. Zero zmętnienia, zero osadów, zero wszystkiego co niepotrzebne.
Polecam wszystkim nie tylko do rozcieńczania spirytusu.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 17:37
autor: gotiger
Zygmunt , a wiesz że możesz mieć rację :roll:
Używam najczęściej Ustronianki z baniaczka 5L i niby to woda źródlana (o niskie zawartość minerałów).
Sprawdziłem na butelce i o dziwo nic nie podają - składniki, zawartość :|
Spróbuję przy następnej "czystej" skorzystać z filtra britta i będę mieć porównanie :)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 18:12
autor: jarek12341
gotiger pisze:Zygmunt , a wiesz że możesz mieć rację :roll:
Używam najczęściej Ustronianki z baniaczka 5L i niby to woda źródlana (o niskie zawartość minerałów).
Sprawdziłem na butelce i o dziwo nic nie podają - składniki, zawartość :|
Spróbuję przy następnej "czystej" skorzystać z filtra britta i będę mieć porównanie :)
Ja używam Żywca i na razie jest ok ale przypomniałem sobie, że załatwiłem się tak na nałęczowiance i raz na "Primavierze" ale ta troszkę stała, jakieś 4dni więc mogło się w niej coś urodzić. Ostatnio testowałem "Żywiecki" nie mylić z Żywiec bo innej nie było w sklepie. Wszystko gra, nawet po tygodniu a czasem bywa że po jakimś czasie mętnieje.
Wody o których piszę mają koło 200mg/l a primaviera 262,69mg/l, tylko koras pisałby o wysoko mineralizowanych wodach do dobierania psoty:

http://www.polskawoda.pl/PL/Woda/Produkty/Default.aspx

A mimo to mętnienie wystąpiło, Żywiec to pewniak, Żywiecki na razie pewniak, Primaviera lipa, Nałęczowianka lipa całkowita, oto mój ranking. Piszę oczywiście o niegazowanych, żeby ktoś zaraz tego nie zaznaczył.
Co do Ustronianki to kiedyś raz jej użyłem ale wtedy zmętnienie spowodował korek od balonów użyty do filtra węglowego i już więcej jej nie testowałem także nie ocenię.
Zamawiam filtr britta bo to pewna sprawa a w domu też się przyda czasami.

Pytanie do Zygmunt:
Jakiej marki masz ten filtr i czy dostępność wkładów zależy od rodzaju czy też marki filtra?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 18:19
autor: lesgo58
Ja używam Żywca, albo wody filtrowanej domowym sposobem za pomocą odwróconej osmozy, może być też destylowana.
Nie jest problemem jakiej wody się używa , ale problemem jest umiejętność czytania jaki jest skład tejże wody , a tylko woda o specyficznym składzie ma zastosowanie w naszym hobby.
Czyli minimum miedzy to jest parametr , który podał wcześniej Zygmunt.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 20:36
autor: JanOkowita
Lidl. Saguaro niegazowana. Nie ma rozbijać g.... na atomy.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 21:22
autor: mtx
I tu się Panie Janie mylisz, po lidlowskiej metnieje, że hoho ;)
Ludzie bawicie sie w żywce, ustronianki i inne badziewianki, kombinujecie z odpowiednim
pziomem minerałów, a wystarczy kupić "flache" demineralizowanej i jest po problemie,
nic nie mętnieje, nic się nie pierd...li, a i cena jest przystępna (około 5zł/5l).

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 21:58
autor: jarek12341
Demineralizowana na pewno jest dobra ale każdy ją myli z destylowaną, a picie tej to już wiadomo wypłukiwanie wszystkiego z organizmu i pewnie dlatego szukamy rozwiązania w wodach pitnych. Moim zdaniem to dobre rozwiązania z tą wodą demineralizowaną tylko, żeby to było pewne że jest ona do celów spożywczy a nie tak jak zgodnie z jej przeznaczeniem do laboratoriów, kto da głowę że na 100% można ją pić? Nawet szukając na forach i zadając pytanie czy można pić wodę demineralizowaną ludzie odpisują: woda destylowana jest szkodliwa dla organizmu i takie tam o zanurzaniu ryby i pęczniejących krwinkach w niej. Jak widać to destylowana a demineralizowana to dwie odmienne sprawy.

"Wnioskując z samej nazwy to woda demiralizowana pozbawiona jest związków mineralnych ( sód,potas,magnez,etc) a destylowana jest totalnie oczyszczona ze wszystkiego." A to właśnie te nierozpuszczalne w wodzie substancje jak magnez, etc. powodują zmętnienie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 22:06
autor: papo
Znajomy który studiuje chemie powiedział mi, że to właśnie demineralizowana jest czysta. Woda destylowana jest brudniejsza, zawsze będzie w niej jakies zanieczyszczenie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 22:09
autor: jarek12341
No właśnie i tutaj jest pies ......., dlatego wybieramy pitną.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 22:19
autor: glaurung
A ja tam stosuje wode filtrowaną metodą odwróconej osmozy zero zmętnien itp.
Wychodze z założenia że skoro rozcięczamy produkt o czystości 96% to i woda powinna być chociaż w 99.9% czysta.
A tak na poważnie filtry osmozy nie sa znów na chwile obecną aż tak drogie i sądze że inwestycja szybko się zwróci (po dodaniu mineralizatora mamy wode jak ze żródełka bogatą w związki które potrzeba)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2012, 22:22
autor: mtx
Tak odbiegając od tematu... To tak faktycznie ile trzeba by wypić tej destylki by zaszkodziła?
Nie popadajmy w paranoje, od nawet pół litra się nie umiera (przetestowałem osobiście), a jakoś
znacząco też nie szkodzi. A jeśli rozrabiamy nią spirytus powiedzmy 1/1 to dostajemy dwa litry
wódy +45% z czego sami wypijemy 1litr (na imprezie/wieczorze etc), do tego popijamy jakimś
sokiem/wodą itd. to co ta destylka z litra wódy zdąrzy nam wypłukać? Nie zapominajmy też o tym,
że przeważnie przy spożywaniau alko się coś zagryza czyli to kolejne składniki dostarczane do organizmu
więc smiem twierdzić, że cała ta gadanina, że destylowana jest taka szkodliwa to po prostu "lekka"
przesada, co innego jakby się tylko taką wodę piło - wtedy ok. wypłukuje znacznie, ale jak pijemy
raz na jakiś czas pomieszaną z alko, zagryzając śledziem i ogórkiem tudzież schabowym to nic nam
nie grozi (w tym przypadku chyba bardziej szkodliwy jest alkohol ze sklepu). Ja destylowaną rozcieńczałem
wiele razy, piłem żyje inni co pili też żyją i nie narzekali na nic, teraz mieszam z demineralizowaną też pije
i żyje, a przynajmniej nie musze się zastanawiać czy zmętnieje tym razem czy nie, a dodatkowo nie robie
z siebie upierdliwego klienta w sklepie: "proszę panią, ale ta woda ma zbyt dużo składników mineralnych i ja chcę
inną!!" - jak to mają "tu u mnie" w zwyczaju robić wczasowicze z "centralnej" polski... :evil: :bardzo_zly:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 22 paź 2012, 05:14
autor: jarek12341
Szkodliwość pomijam w tym temacie, bardziej mnie interesuje środowisko produkcji takiej wody, wiem bo pracuje w firmie gdzie produkuje się etykiety termokurczliwe i mimo tego, że są one na butelkach to są traktowane jak żywność i w takich samych warunkach produkowane z przestrzeganiem tych samych certyfikatów ISO, woda taka nie koniecznie, jest ona do akumulatorów lub do laboratoriów, próbek w laboratorium się nie spija a do akumulatorów i żelazek wiadomo. To tak jak z psotą, niby czysta ale jak ktoś odwali ją w ołowianych rurach lub innym syfie to mimo czystości nie wypijemy jak wiemy o tym. :D

biały destylat

: sobota, 8 gru 2012, 14:07
autor: edie21
Witam
Staram się zrobić Whisky z słodu jęczmiennego i napotkałem w trakcie destylacji na duży problem, mianowicie po rozcieńczeniu destylatu wodą mój roztwór robi się biały jak mleko. Sam destylat jest przeźroczysty. Czy ktoś może spotkał się z podobnym problemem i wie co robię źle? Wiem że turecka wódka RAKI też się robi biała po rozcieńczeniu zimną wodą z uwagi na obecność anetolu być może ten sam związek powstał u mnie.
Z góry dziękuję z pomoc
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 8 gru 2012, 15:21
autor: mtx
Kup sobie wodę mineralną w sklepie o jak najmniejszej ilości składników mineralnych,
albo wodę demineralizowaną lub też destylowaną, zobacz czy zmętnieje (pewnie nie).
Poza tym poczytaj - było o tym naprawdę baaardzo dużo pisane... ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 8 gru 2012, 16:07
autor: orzechopcja
glaurung pisze:A ja tam stosuje wode filtrowaną metodą odwróconej osmozy zero zmętnien itp.
Wychodze z założenia że skoro rozcięczamy produkt o czystości 96% to i woda powinna być chociaż w 99.9% czysta.
A tak na poważnie filtry osmozy nie sa znów na chwile obecną aż tak drogie i sądze że inwestycja szybko się zwróci (po dodaniu mineralizatora mamy wode jak ze żródełka bogatą w związki które potrzeba)

Ja też używam takieto systemu RO, ale bez mineralizatora a produkt jest krystaliczny i niema żadnych osadów.
Kiedyś użyłem daru natury i po 3 godzinach wody mi odeszły szok, mleko, ale na szybko skonstruowałem zwykły filtr węglowy z rury szklanej i uratowałem 5L piciu piciu, nigdy więcej nie będę eksperymentował z inną woda niech i będzie ona nawet z lodowca 10,000letniego bo stresu mam wystarczająca ilość ;)

Zmętnienie cukrówki - destylatu

: wtorek, 11 gru 2012, 14:20
autor: Teroon
Mam dość dziwny problem.
Przepuściłem na kolumnie 2 porcje 30 litrów cukrówki.
1 nastaw to z T3
2 nastaw to Spiritferm

Uzyskane serce zmieszałem i przedestylowałem raz jeszcze. Rozcieńczyłem do 35% i o dziwo destylat opalizuje :|

Zachodzę w głowę co może być nie tak i nie mam pomysłu. Wężyki są na 100% dobre.
Kolumna wykonana z nierdzewki, a wkład to pocięte zmywaki. Zatem nie mogę wymyśleć co może wpływać na mętnienie.

Zamierzam jeszcze raz wymyć i wygotować zmywaki, poza tym nie mam pojęcia co jeszcze mogę zrobić :(

Ktoś ma jakieś wskazówki?

Re: Zmętnienie cukrówki - destylatu

: wtorek, 11 gru 2012, 15:38
autor: szeyker89
W podanym przeze mnie linku temat jest dostatecznie wyczerpany

http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... %99tnienie

Przyczyny:
-jeśli mówisz że wężyki 100% sylikon więc o tym nie ma mowy
-woda:
-jedni leją prosto z kranu
-inni gotują i ukrop wlewają do alkoholu
-jeszcze inni kupują wodę w markecie 5l jak najmniej mineralizowaną
(jednemu jakiś z tych sposobów działa, a inny nie, woda i destylat powinny mieć taką samą temp. najlepiej żeby stały obok siebie przez jakiś czas a następnie można przeprowadzać rozrabianie)
-jest jeszcze jedna opcja, możliwe że źle zostały odcięte pogony ale jeśli nie pierwszy raz destylujesz to zapewne dobrze to zrobiłeś...

Re: Zmętnienie cukrówki - destylatu

: wtorek, 11 gru 2012, 15:50
autor: Teroon
Woda:
Od 3 lat stosuję tą samą wodę i nigdy nic nie mętniało.....na zimę zmienili skład?

Przedgony i pogony odebrane prawidłowo. Powiedziałbym nawet z nadmiarem.
Z przewidywanych 6 litrów spirytusu:
300 ml przedgonów
3500 ml gonu głównego
1800 ml pogonu (jakieś 400 ml zostało w zbiorniku, może więcej bo przy spadku poniżej 30% już nie chciało mi się destylować)

Także kurcze nie wiem co....dlatego mam zagozdkę. Jedyna co mi przychodzi do głowy to wypełnienie - zmywaki. Ale od zmywaków nie słyszałem aby destylat opalizował.

Re: Zmętnienie cukrówki - destylatu

: wtorek, 11 gru 2012, 15:59
autor: szeyker89
Jeśli zmywaki są myte regularnie to nie powinny zaszkodzić psocie...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 11 gru 2012, 23:00
autor: panta_rei
Ha! Niejaki Dmitrij Mendelejew, tak tak, ten sam, obronił pracę doktorską zatytułowaną "O łączeniu spirytusu z wodą", a Wy byście oczekiwali takiej szybkiej zadowalającej recepty, która w pięciu słowach sprawę wyjaśni i załatwi ;-)

To nie jest takie proste ;-)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 17 gru 2012, 13:49
autor: Teroon
No i wyszło szydło z worka.

Umyłem dokładnie całą kolumnę i zmywaki. Co się okazało? Za słabo umyłem spawy, i w efekcie od spawów poszedł brązowy nalot, który rozniosło po zmywakach na całej wysokości.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 23 gru 2012, 22:02
autor: marer
Witam
Ja również czasem mam problem z mętnieniem psoty.
Wczoraj rozrabiałem na moc 40% i lekko przymętniała ale dodałem psoty na moc 43% i jest kryształ.
Używam wody nie gazowanej Żywiec.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego tak jest że przy 43% jest ok a przy 40% mętnieje ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
autor: wojti077
Miałem ten sam problem , gotowałem wode i dalej nic , aż dolałem zamiast wody z sieci wody ze studni (mieszkam na wsi i woda z studni po wlaniu do szklanki czystsza jak z kranu) i okazało się że nie mętnieje. Jeśli ktoś mieszka w mieście to tylko destylowana załatwi sprawe :poklon;

Re: biały destylat

: piątek, 11 sty 2013, 22:19
autor: kochanek Kranei
edie21 pisze:Witam
Staram się zrobić Whisky z słodu jęczmiennego i napotkałem w trakcie destylacji na duży problem, mianowicie po rozcieńczeniu destylatu wodą mój roztwór robi się biały jak mleko. Sam destylat jest przeźroczysty. Czy ktoś może spotkał się z podobnym problemem i wie co robię źle? Wiem że turecka wódka RAKI też się robi biała po rozcieńczeniu zimną wodą z uwagi na obecność anetolu być może ten sam związek powstał u mnie.
Z góry dziękuję z pomoc
Pozdrawiam
Dokładnie. Im większa koncentracja alkoholu, tym lepiej rozpuszczają sie oleje eteryczne. A jak się taką raki, ouzo czy inny arrak rozcieńczy zimną wodą to ma się "mleko". Twoja łyska ma pewnie sporo tych olejów, wysokich alkoholi i innych substancji. Możesz użyć lepszych filtrów ale zapłacisz utratą aromatu. Spróbuj nastepny raz rozcieńczać wlewając wodę do destylatu. Zadbaj o to by obie ciecze miały tą samą temperaturę. Wlewaj powoli, cienkim strumieniem, jednocześnie mieszając. Jeśli to nic nic nie pomoże, to po silnym schłodzeniu przefiltruj to raz jeszcze.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 18 sty 2013, 10:19
autor: szeyker89
To ja może napisze swoje doświadczenia co do rozrabiania spirytusu. Z 96 % do 40 % rozrobiłem wodą:

Z marketu Auchan
Woda Źródlana Niegazowa - tak się zwie
Ogólna zawartość składników mineralnych 354,60 mg/l

Zero zmętnienia

Mleczny kolor po rozcieńczeniu

: środa, 1 maja 2013, 11:46
autor: dexter13
Witam, właśnie robiłem próbę swojego nowego sprzętu ( kolumna, 120cm sprężynki pryzmatyczne, 20cm sprężynki miedziane ,sprężynki KO myte w sodzie, miedziane zapomniałem umyć, keg 30L, grzałka 2x2Kw, średnica kolumny 70mm, głowica wg projektu Jarosława, z VM + elektrozawór). wsad 6kg cukru, drożdże moskwa style, do tego 2x łyżka kwasku cytrynowego. po przefermentowaniu odlanie bez osadu, następnie przelanie przez spożywczy filtr filcowy bez osadu i do kotła. po odebraniu 250ml rozpuszczalnika ustabilizowałem kolumnę przez 20 min w temp 77,1 st C. wtedy otworzyłem zawór na VM i rozpocząłem odbieranie właściwe (.), odebrałem 2,5L czystego spirytusu bez zapachu i 96,5%, w smaku lekko pieczący
odstawiony do uspokojenia bez zamknięcia na 24h . następnie dobrałem część z wiśniami , kolor OK, w smaku trochę ostre, ale ogólnie OK. lecz gdy dorobiłem następną część z wodą przegotowaną, oraz drugą porcję z wodą źródlana z Biedronki, do się bardzo zdziwiłem, bo zmieniło się w lekko mleczny kolor. załączam foto i bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
Dziękuje i Pozdrawiam Dexter13.

Miej litość. Wiesz ile czasu zajmuje poprawianie tego?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 21 maja 2013, 17:58
autor: szfagir
Witam!

Ja mam problem z białym wydzieleniem w butelkach z destylatem. Niżej fotka. Czy mogą być to estry o których czytałem w innych postach? Destylat otrzymałem z kukurydzy i pszenicy, a następnie rozcieńczony do ok 43%.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 21 maja 2013, 19:22
autor: drgranatt
Jeśli masz na myśli to co widać na ściankach to nic innego tylko wytrącone osady wapnia z wody. Wynika z tego, że woda użyta do rozcieńczenia była zbyt twarda.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 21 maja 2013, 19:30
autor: gr000by
@szfagir, wygląda to na niedokładnie oddzielony przedgon lub pogon. Najpierw rozpuszczone w mocnym alkoholu, ale po rozcieńczeniu dały białą mgiełkę. Szczególnie kukurydza lubi dawać takie zmętnienia przy zbyt późno oddzielonym pogonie, w przypadku pszenicy, aż takiej reakcji nie udało mi się zaobserwować.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 21 maja 2013, 20:09
autor: szfagir
Aha... prędzej stawiam na źle oddzielony przedgon albo pogon, z czego stawiam bardziej na pogon. Wody używam mineralnej (nie gotuje jej) o niskim stopniu składników mineralnych.
Odnośnie procesu to lecę na PS i odbieram do 95*C. Powyżej 95*C do następnego pędzenia.
Żeby zachować walory smakowe mogę to oczyścić filtrem papierowym do kawy (do ekspresu przelewowego)??

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 21 maja 2013, 20:20
autor: gr000by
Jak lecisz na PS to możesz przedestylować ponownie to co powstało i przypilnować oddzielenie pogonów na smak i zapach lecącego destylatu. Co prawda jest to czasochłonne i trzeba destylat łapać w mniejsze buteleczki (np. 200ml, w celu zebrania całej dobroci bez smrodków), ale wtedy pozbędziesz się zmętnienia oraz poprawisz smak i zapach wódeczki.
Filtr papierowy tutaj nic nie da, ma za duże pory i zmętnienie przejdzie przez niego.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: wtorek, 21 maja 2013, 22:58
autor: Wald
szfagir pisze:Aha... Powyżej 95*C do następnego pędzenia.
I tym razem też było z poprzedniego? Czyli zawsze masz podwójną porcję pogonów. Ja odkładam wszystkie razem, dopiero jak nazbieram pełen "wsad" do gara, wstawiam to oddzielnie. Do gotowego leję prosto z kranu i nic nie mętnieje. Tnę ostro i z przodu, i ogony. Przecież nie marnuję, tylko odkładam na później.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 22 maja 2013, 06:12
autor: szfagir
Wald pisze:I tym razem też było z poprzedniego?
Mam osobny słój do którego odbieram po 95*C, a zawartość wlewam do gotowania nowego wsadu. Może tym razem zrobię tak jak polecasz i machnę sobie duże gotowanie samych pogonów.
Ile dobroci można wyciągnąć z samych pogonów? Czy mam się spodziewać też wytrąceń? Lecieć na PS czy wrzucić na LM?
Wald pisze:Tnę ostro i z przodu...
A ile z przodu tniesz?? Ja z 25l wsadu odcinam ok 150ml na zmywacz dla żony:)
gr000by pisze:poprawisz smak i zapach wódeczki.
Filtr papierowy tutaj nic nie da, ma za duże pory i zmętnienie przejdzie przez niego.
Właśnie mnie i moim kompanom zapachy oraz smaki (zbożowe/owocowe) bimberku bardzo podchodzą, dlatego po oddzieleniu "zmywacza" lece ze wszystkim do jednego gara az do 95*C (z wyjątkiem robienia łyszki - tutaj dzielę). Później już czuję, że to nie ten smak co powinien być, a i zapach też sie zepsuł. Choć smak i zapach to kwestia indywidualna.:)
Odnośnie filtra do kawy, to wczoraj przepuściłem 3 flasze przez filtr (1 flasza 0,7 przez podwójny filtr) i odstawiłem w chłodne miejsce - dzisiaj zerknę czy wszystko zostało zatrzymane na filtrze czy jeszcze mam jakieś wytrącenia w okowicie:)

Mnie cukrówka jeszcze nie zmętniała.

: środa, 22 maja 2013, 19:26
autor: Wald
To zawiła procedura i nie każdy się z nią zgodzi, ale dla jakości nie ma za dużo zachodu. Mnie się opłaca. Zacznijmy od tego, że pierwsze gotuję na pot-still'u, drugi raz kolumna CM. Z wsadu 25 litrów z początku oddzielam 200ml i koniec poniżej 40%. Nastaw 75 litrów, więc tak trzy razy. To co ze środka, ze wszystkich trzech gotowań idzie razem na kolumnę, około 22 do 23 litrów, plus jakieś 3 litry wody. Teraz znowu odbieram 400 ml przedgonu i 10 razy 100 ml do próbowania. Razem jest 1,4 litra. Ogony zaczynają się jeszcze przy 97% i tu decyduje wyłącznie zapach. Termometr na wyjściu w CM jest do :dupa: potrzebny, a w wypełnienie jeszcze nie przełożyłem. Pośpiechu nie ma, bo efekt mnie zadowala. Następnego dnia testuje z tych 10 małpeczek, co do smrodów, a co dobre. Nie trzeba każdej. Zaczynam od nr 4 i jak czuć cokolwiek to od 1 do 4 buteleczki idzie do przedgonu. Jak nr 5 jest ok to reszta do nr 10 do dobrego. Jak nr 5 jest kiepski, to sprawdzam nr 6. Chyba zrozumiale to opisałem.
Teraz kolej na następne 75 litrów nastawu i wszystko identycznie. W końcu mam dwa razy po 10 litrów smacznego spirytusu, no i jeszcze 18 do 20 litrów tego co odebrane (na pot-still'u i kolumnie razem) jako smrody, jest więc kompletny wsad do kotła na odzyskanie tego co dobre. Tym razem wolno odbieram litr (100% pewności że to smrody), potem tradycyjnie 10 razy 100 ml do próbowania co dobre, a co ostry przedgon (średnio 1,3 litra z 150 l. nastawu). Dalej leci ok. 4 litrów czystego spirytusu, a pogony oddzielam węchem, bez względu na moc. Tego już nie zbieram (dla siebie), bo mało i śmierdzące.
Jak w tytule, nic nie mętnieje. Co innego owocówki: http://alkohole-domowe.com/forum/post47217.html#p47217

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 22 maja 2013, 20:20
autor: szfagir
Niestety nie mam CM, zatem wszystko będę przerabiał na LM. Już postanowiłem, że smrody będą trzymane w plastikach do czasu uzbierania materiału na pędzenie, ale na kolumnie.
Mam natomiast pewien dylemat odnośnie wcześniej upędzonych zbożóweczek - mam kilka flasz o łącznej pojemności ok 6,3l i mocy ok 43%. Czy wlać to wszystko ponownie do kociołka, dolać wody co rozcieńczy napój do ok 15% i przepuścić przez rurki, czy może zostawić to w spokoju? Rozumiem z wcześniej pisanych postów, jak i z innych wątków, że nawet przy drugim pędzeniu występują przed- i pogony?

Pomożecie mi jeszcze przy dylemacie w wątku ŁKZWJ post76118.html#p76118 ??

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 22 maja 2013, 20:53
autor: Wald
Ile potrzebujesz płynu do zakrycia grzałek? Poniżej tego poziomu nie powinno się schodzić. Bo alkohol który Cię nie zadowala można gotować i dokładniej podzielić raz jeszcze. Możesz też, dodać go do kolejnego nastawu i wtedy zadbać o odebranie wszystkiego złego. Pety po napojach i 5 litrowe pojemniki po wodzie z marketów wystarczą, nadają się do tego. 40% wstawiam bez rozcieńczania. Bojlery mam dwa, keg 30 litrów i szybkowar 6 l, oba ze zunifikowanym śrubunkiem. Mogę i takie małe porcje gotować.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 22 maja 2013, 21:13
autor: szfagir
Z tego co widziałem to ok 15 do 20 litrów i mam grzałki zakryte. Niestety małego "kociołka" do gotowania nie posiadam:( a z drugim gotowaniem to jeszcze poczytać muszę, gdyż nigdy tego nie robiłem:)
Chyba najgorsze są dylematy dla kogoś, kto nie spróbował drugiego gotowania:)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: środa, 22 maja 2013, 23:07
autor: Wald
Czyli te 20 litrów powinno Ci zostać po gotowaniu. Trochę za wysoko, bo przy 40% nie schodziłbym poniżej 40 litrów wsadu. Teoria mówi tu o 24 litrach resztek, ale w praktyce trzeba mieć jeszcze jakąś rezerwę. A co do samego gotowania po raz drugi, kiedyś trzeba spróbować. Większość tak robi. Sam zdecydujesz co lubisz, jak wolisz, raz czy dwa. Nad gustami się nie dyskutuje, ale powinieneś wiedzieć z czego ewentualnie rezygnujesz.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: czwartek, 23 maja 2013, 12:31
autor: maf1
Ciekawostka! W ostatnio produkowanej "jabłkowicy" ostatnia frakcja (30%) wyszła mętnawa. Na drugi dzień zaobserwowałem, że te zmętnienia się rozwarstwiają i przemieszczają wewnątrz butelki. No to ja cyk, wziąłem filtr do kawy i przefiltrowałem. Zostało czyściutkie jak kryształ. :ok:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: czwartek, 30 maja 2013, 18:04
autor: szeyker89
Dziś rozrabiałem mój spirytus wodą destylowaną własnej produkcji. Zero zmętnienia przy rozrobieniu do 45%. Wcześniej mi mętniało na sklepowych wodach.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabian

: czwartek, 30 maja 2013, 22:51
autor: calexico
Różnie bywa z mieszaniem destylatów. O co kaman... raz mi wychodził destylat klarowny po zmieszaniu z wodą a raz nie.... hm czemu??. Czasu straciłem co nie miara, myślałem, googlowałem, szperałem po niniejszym portalu...i co.... - ku,,wa nie wiem....ale najlepszym sposobem na powyższy problem jest czas:). Wlej zmętniały wyrób, dodaj kilka szczapek lekko palonego dębu i ...po miesiącu masz idelalny klar :) słowo :)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 21 cze 2013, 13:11
autor: pit_b
Przerabiałem również problem z mętnieniem destylatu po dorobieniu wodą. Słuchając rad kolegów, aby poeksperymentować z wodą , tak też robiłem.... i co? i nic... raz wychodził kryształ a czasami lekko opalizował, szczególnie po schłodzeniu. Myślałem, że mnie szlag trafi, aż pewnego razu zrobiłem większą ilość destylatu i dorobiłem go w garnku nierdzewnym, w którym zawsze go dorabiam. jedyną różnicą było to, że było na tyle dużo destylatu, że mogłem zmierzyć procenty w garnku, pokazało po dorobieniu 50%, czyli ok, sprawdzam w menzurce od alkoholomierza i pokazuje 55%... i tu tkwił mój problem. Zawsze sprawdzałem w menzurce i kiedy alkoholomierz pokazywał 50% to tak naprawdę było już ok 45% i zaczynało się wytrącanie niechcianych frakcji, powodujących mętnienie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 29 wrz 2013, 12:45
autor: piter.
Witam. Powiedzcie czy spożywanie destylatu po stwierdzeniu, że powodem mętnienia był niby 100%wężyk silikonowy jest bezpieczne dla zdrowia. Kiedyś miałem ten problem. Kombinowałem z różnymi wodami, nic to niedawało. Wyeliminowałem wężyk "silikonowy", odbieram bespośrednio z zaworu i od tamtej pory zero problemów a rozrabiam teraz kranówą. Został mi jeszcze literek tego spirytku z tamtych czasów i sie zastanawiam czy to rozcieńczać czy lepiej wylać. Reszta została spożyta i wszyscy żyją do dziś więc chyba będzie szkoda...:-) Ale czekam na sugetię mądrzejszych głów.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 30 wrz 2013, 13:51
autor: gr000by
Raczej nic się nie powinno dziać, ale jak się obawiasz tego "cuda" to możesz zawsze rozrobić je wodą i przedestylować ponownie. Wtedy będziesz mógł bez obaw spożywać ten wyrób.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 9 paź 2013, 10:59
autor: piter.
Po pierwszej destylacji rozrobiłem wodą i pomyślałem właśnie, że może jeszcze raz to przedestyluje to mętnienie zniknie ale niestety nie pomogło. Także dwa razy co najmniej to już było destylowane. Spożywam, ;-) szkoda tyle roboty na marne.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 9 paź 2013, 14:26
autor: Lootzek
Siwucha ma swój urok ;)
Mnie znowóż z kawówki o której pisałem w oddzielnym wątku wytrącił się na ściankach słoja jakiś dziwny osad, wyglądający i będący w dotyku nieco jak kamień z wody, mimo że słój był czysty a psota klarowna.. czort wi!
Może to ten "blask księżyca" będący ideą naszych wyrobów? ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 16:16
autor: klodek4
Czytam, czytam i czytam..... wczoraj puściłem owoce po nalewkach, pigwa, kilka daktyli a także trochę skórek po pomarańczy z jakiś nalewek, wlałem do tego jakąś nalewkę o niechcianym mi smaku, rozrobiłem wodą i na rurki. Zapach niesamowity, pomarańczowo-pigwowy, z dominacją pomarańczy, radość dziecka, czysta psotka o intensywnym zapachu, koniec destylacji, produkt końcowy 75%, gotowany na prostym aparaciku skonstruowanym na odzysk owoców po nalewach......... potem rozcieńczanie do 40% i...... :bardzo_zly: :bardzo_zly: :bardzo_zly: :bardzo_zly: :bardzo_zly: :dupa: :dupa: :dupa: , to czego się obawiałem i przydarzyło mi się pierwszy raz, woda z mlekiem.
Panowie, jest jakiś sposób na pozbycie się tego czy nie, nie miejcie litości, czytałem o tych olejkach eterycznych, tak czytałem, ale jak z tego zrobić kryształ, czy nie ma już nadziei :?: :?: :?: :?:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 16:27
autor: lesgo58
Pomarańcze - paskudna sprawa. Dlatego nie używam tych owoców do nastawów, bo nie wnoszą niczego a tylko broją. To samo dzieje się przy nalewkach. Jakiś czas temu robiłem wisielca. I dopóki nie rozcieńczyłem była klarowna. A po rozcieńczeniu mgiełka. Stoi już 18 miesięcy i pomału zaczyna klarownieć. Ty oczywiście masz dostęp do odpowiednich gatunków, ale olejki są w każdym. Nie wiem czy tnąc z przodu i z tyłu coś da. Po prostu musisz się z tym pogodzić.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 16:37
autor: klodek4
Ajajaj!!!
Dzięki kol. Lesgo za odpowiedź, najgorsze jest to że wygląda to okropnie, strach to na stół wystawić, wczoraj robiłem też redestylację owoców /jabłek, gruszek, śliwek/, po rożcieńczeniu żadnego problemu, a potem ta pigwa i sobie pomyślałem..... pigwa + pomarańcz, może coś wyjść smakowo ciekawego i wrzuciłem troszkę tych skórek, no nic, człowiek się uczy na błędach :cry: , pozdrawiam, a tą pachnącą obrzydliwość wizualną chyba wypiję sam :mrgreen: , pozdrawiam.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 16:45
autor: Ryba64
Zmętnienie nalewki na cytrusach to i moja zmora. :cry: Rozwiązałem to w ten sposób, że takie nalewki podaję na stół w ciemnej nieprzeźroczystej butelce (lub w kamionce) i rozlewam do kieliszków z kamionki. Goście wąchają i się zachwycają. A ja mam satysfakcję.

I wszyscy chwalą ! :D

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 17:46
autor: lesgo58
U mnie na początku to było prawie mleko w kolorze pomarańczy. Teraz wygląda lepiej ale w dalszym ciągu jest delikatnie mętne. Muszę poszukać zdjęcia to wrzucę aby zademonstrować efekty.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 19:06
autor: klodek4
Wrzuć foty, ja też wrzucę, zmętnienie zmętnieniu nie równa :mrgreen: .

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 19:55
autor: jajek12
Witam. Dajcie foty. Zobaczymy kto ma "lepsze" zmętnienie :)
jajek12

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 20:45
autor: gr000by
Taką zmętniałą psotę owocową rozrobioną do ~50% warto zadębić, nie raz, nie dwa przynosiło mi to efekty bardziej niż pozytywne - zarówno smakowe, jak i estetyczne (zanik zmętnienia). A próba nie strzelba, jak się nie uda to można przedestylować ponownie i główkować od nowa.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 21:50
autor: klodek4
Właśnie się tak zastanawiałem nad dodaniem dębu, ale jak to się będzie miało do smaku pomarańczy :?: , a czwarty raz tego już puszczać nie będę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 23:38
autor: cafekot
Wszystkie trzy śliwki robione identycznie :
- nastaw;
- proces;
- woda;
- % rozrobienia 50;
- opiekany dąb jednorazowo;
2 - zmętniała po dodaniu dębu :-( ch.. wie czemu ???

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 gru 2013, 23:43
autor: wawaldek11
Ktoś Ci podpija i dolewa byle czego żebyś nie poznał :mrgreen: - poziom płynu niższy.
A jak w smaku? Różnią się?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 gru 2013, 06:51
autor: szfagir
@cafekot miałem podobny problem. Też po dodaniu dębu destylat mi mętniał. Nie umiem tego wyjaśnić czy to wina dębu, czy jakieś inne czynniki zakłócające się tutaj wmieszały, ale weź tą zmętniałą śliwkę przestaw w zimniejsze miejsce. Jest szansa, że zrobią się dębowe wytrącenia, osiądą na dno i po przefiltrowaniu przez zwykłą watę znów będziesz miał ładniutki czysty destylacik.:) Robiłem już tak przy jabłkach i tutaj nie znam przyczyny zmętnienia, a także na gorzałce dębowej - tutaj wg mnie winę ponosi jakość dębu od jednego ze sprzedawców z alledrogo.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 gru 2013, 07:26
autor: cafekot
Ok. – spróbuję i wystawię ją na zewnętrzny, jeśli nie sklaruję to przepuszczę ją trzeci raz i pójdzie na ,,cieślakowe” zaprawki.
Zawsze chciałem porobić zaprawki do wódek gorzkich i ziołowych na destylacie z podkładem owocowym – nie było do tej pory okazji.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 gru 2013, 09:37
autor: szeyker89
Ja ze swojej strony poleciłbym rozcieńczanie destylatu wodą destylowaną przez własną maszynę. Ja na Aabratku przeprowadziłem destylacje wody i tylko nią rozcieńczam. Problem u mnie zniknął... Wcześniej czy to kranówa czy kupna woda to destylat mętniał...

Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 gru 2013, 20:21
autor: cafekot
Od kiedy stosuję wodę ze sklepu z owadem ( w 5 litrowych butelkach) - do fermentacji, rozrabiania surówki, rozrabiania finalnego produktu nie miałem ani jednego zmętnienia.
W tym przypadku zmętnienie pojawiło się dopiero po dodaniu dębu do rozcieńczonego gotowca.
Jeszcze jedno - przypalonego własnoręcznie dęba dodajecie gorącego czy czekacie aż wystygnie ???
bo ja zapodaje syczące szczapki.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 gru 2013, 21:01
autor: gr000by
Czekam aż przestygnie. Produkuję dębowe opalane szczapy wręcz hurtowo (podczas jednego opalania) do bourbona i ciężko byłoby wrzucać jedna za drugą do słojów. Dodatkowo lekko je upycham, wchodzi ich około 1-1,25 litra do słoja 4,25 litra.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 gru 2013, 23:33
autor: jhmm
Od dłuższego czasu do rozrabiania używam wody z Britty. Spirytus rozrabia się idealnie, natomiast nigdy nie udało mi się rozrobić do 40 % owocówki. Zawsze mętnieją, chociaż zachowują zapach i smak. Krystaliczne pozostają przy 60 %, co jest dla mnie niepijalne. Roczny 40 % Calvados trochę się klaruje. Burbon też 40 % pozostaje niezmienny, chociaż zaprawiony szczpkami dębowymi ma kolor sympatyczny. Ostatnio przerobiłem metodą 2,5 Lesgo58 5l nieudanej 90 % śliwowicy i 3,5 l 96 % destylatu z cukrówki. Wyszedł świetny spirytusik o ledwie wyczuwalnej nucie śliwki. Kiedy 1 litr rozrobiłem do 40 % odrobinę zmętniał. No i mam problem! Zastanawiam się w jaki sposób wielkie destylarnie rozrabiają do 40 %. Pewnie stosują jakąś chemię

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 gru 2013, 00:14
autor: sokal6
Co do mętnienia destylatu po dębieniu to u mnie często się to zdarza. Zawsze pomaga wsadzenie butli do lodówki na 1-2 dni i ładnie wytrąca się osad. Potem filtracja przez watę i filtr do kawy. Przy różnych eksperymentach z zaprawkami własnej roboty także miałem taki problem, ten sposób najczęściej był skuteczny.

Jeśli chodzi o wodę do rozrabiania to po paru marnych próbach z różnymi mineralnymi, przeszedłem całkowicie na przegotowaną wodę z kranu. Przynajmniej przy mojej kranówie zdaje to egzamin. Co do destylacji wody na własnym sprzęcie to także myślałem o tym, jednak jeszcze nie testowałem.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 gru 2013, 10:29
autor: gr000by
jhmm pisze:Zastanawiam się w jaki sposób wielkie destylarnie rozrabiają do 40 %. Pewnie stosują jakąś chemię
Żadnej chemii. Dobrze odebrane frakcje, szczególnie właściwie oddzielony pogon i dobra, niskozmineralizowana woda do rozcieńczania to podstawa sukcesu. Do tego filtracja przez węgiel (wódki czyste) lub filtry mechaniczne (trunki dębione). Jak pogonów nie ma w destylacie, woda jest miękka, niskozmineralizowana i naczynia są czyste to zmętnienie nie powstanie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 7 mar 2014, 13:03
autor: makallele
Witam.
Jako zapalony akwarysta posiadam filtr odwróconej osmozy.
Na ogół rozrabiam spirytus 96% z wodą Żywca. Delikatne zmętnienie widać ale bardzo delikatnie.
Postanowiłem spróbować z wodą z filtra RO i powiem szczerze, że wódka 43% wyszła krystalicznie czysta. Smak i zapach też bez zmian.
Zastanawiam się tylko czy taki mix jest bezpieczny?:D
Dodam jeszcze, że taką z taką wodą (w proporcji 3/4 wody RO i reszta kranówki ) rozrabiam nastaw cukrowy.
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 2 maja 2014, 23:00
autor: reflex52
A co sądzicie o wodzie tescowej w przypadku rozrabiania spirytusu. Testował ją ktoś już ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 3 maja 2014, 12:00
autor: Lootzek
Tak. Kolega pit_b w temacie o rozcieńczaniu psoty. Z jego posta wynika że jest OK.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 6 cze 2014, 22:03
autor: makos0075
W moim przypadku zmętnienie powstawało podczas rozcieńczania wodą kranową. Kryształu nie było... a najgorszą rzeczą jaka mi się przytrafiła to rozcieńczanie whisky. Starałem się jak najbardziej odtworzyć proces powstawania whisky, z suszeniem słodu torfem włącznie i po rozcieńczeniu wyszła herbata. Ręce mi opadły jednak przypomniał mi się artykuł, który kiedyś przypadkiem znalazłem w necie dotyczący wody strukturowanej.
Woda strukturowana podobno występuje w świeżych warzywach i owocach oraz w rozmrożonym lodzie. Miałem wcześniej problem ze zmętnieniem, wiec nic nie stało na przeszkodzie, żeby zamrozić trochę wody. Wziąłem 5L butelkę po wodzie mineralnej, wlałem kranówkę i do zamrażalnika. Mroziła się kilka dni i odmroziłem. Dodałem do destylatu i co? Normalnie kryształ a kolor whisky ekstra.
Co to tego artykułu, który znalazłem podchodzę trochę sceptycznie. Jedyne co mnie zaintrygowało to samoczynne oczyszczanie się mojej wody w butelce podczas odmrażania. Podniosłem butelkę pod światło i na dnie było bardzo dużo białego osadu, który zauważyłem po lekkim zamieszaniu.
Postanowiłem wykonać mały eksperyment:
1. zamroziłem wodę na krótki czas (ok -5st C) i odmroziłem - brak osadu na dnie butelki
2. zamroziłem wodę do pełnego zmrożenia jakie wytwarza mój zamrażalnik po czym rozmrażałem wodę wkładając butelkę do ciepłej wody - brak osadu na dnie
3. zamroziłem wodę do pełnego zmrożenia (ok 24h) po czym samoczynnie się rozmrażała (ok 24h) - wystąpił osad na dnie butelki za każdą próbą.
Po zlaniu z nad osadu ta woda nadaje się w moim przypadku do rozcieńczania. Mogę ją dosłownie chlupnąć w destylat i kryształ.
To ten artykuł http://www.eioba.pl/a/1snl/pamiec-wody-fakt-czy-bzdura
Może to kogo zaciekawi, może nie...
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 cze 2014, 10:58
autor: lesgo58
Fascynujący temat. Przewinął się już na sąsiednim forum, ale jak zabłysł tak zniknął.
Chyba forum woli dyskutować o jakości wody w kranie i supermarketach niż pochylić się nad tak świetnym zjawiskiem jakim jest wymrażanie wody. I to pod wieloma aspektami.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 cze 2014, 11:01
autor: gr000by
Od razu pamięć wody. W pierwszym i drugim przypadku stan przesycenia wody rozpuszczonymi substancjami mineralnymi trwał za krótko i osad nie mógł powstać, a nawet jak powstawał to ulegał później ponownemu rozpuszczeniu. W trzecim przypadku stan przesycenia trwał długo, z tego względu, że podczas topnienia lodu, otaczająca go woda ma temperaturę równą zeru stopni i wytrącanie nadmiaru związków mineralnych trwało dłużej niż w 1. i 2. przypadku. Nie znając dokładnego składu wody, nie można ocenić czy będzie się rozpuszczał po ponownym ogrzaniu wody, czy nie, dlatego jakby co zlewaj wodę znad osadu jak najszybciej.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 cze 2014, 21:53
autor: herbata666
Ostrzegam przed wodę, OAZA z bidronki ponieważ chyba zmieniło im się ujęcie (zwiększyła się ilość minerałów). Trafiają się jeszcze butelki z mniejszą ilością minerałów. Niestety ja ostatnio się zgapiłem i po dobraniu wódeczki, powstało lekkie mleko. Wodą TESCO też dobierałem, ale tym gatunkiem który ma wyszczególnione minerały na opakowaniu. Może być tez woda ARO, na przykład z Makro.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 cze 2014, 22:41
autor: rozrywek
Woda Aro z Makro. To jak przefiltrowana woda z kałuży. Zwyczajnie bosko. Może wyjaśnię zasadę produktów dedykowanych dla konkretnych marketów: Bez podawania nazw tychże marketów.
Jest to najgorszy syf, masakra oraz rozcieńczanie a potem zagęszczane badziewie. Tyle w temacie spożywki.
Tematem przewodnim jest woda do rozcieńczania, więc, ja do zrobienia nastawu używam wody ze źródła którą przywożę sam. Kiedyś koncentrowałem się jedynie na rozcieńczaniu dobrą wodą, teraz na tejże wodzie nastawiam. Woda wodzie nierówna, wiele kranówek się zwyczajnie nadaje, niewiele nadaje się jedynie do podlewania.
A zamrażanie? bardzo ciekawe i rozwijające zagadnienie. Nie jestem ani fizykiem ani chemikiem ale jestem święcie przekonany że w procesie zwykłego zamrożenia potrafią się wytrącać związki które potrafią zmętnić nasz z wielkim mozołem wykapaną dobroć.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 cze 2014, 22:54
autor: herbata666
Proponuję Koledze dokładnie przeczytać tytuł tematu, nie piszę że woda czyt to z M... czy to z innego marketu jest idealna i lecznicza, tylko podaje nazwę wody która nie powoduje zmętnienia urobku po dorobieniu.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 9 cze 2014, 13:02
autor: spiduniu
@makos0075 a zwróciłeś może uwagę w jakim towarzystwie mrozisz wodę? Może taka położona na marchewkę mieć inne właściwości niż ta którą mrozisz z mięsem.

Zwróciliście może uwagę na to jak woda zmienia smak po przegotowaniu? Z twardej się jakieś sole wytrącają, może właśnie przegotowanej wody warto użyć do zamrażania?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 10 cze 2014, 01:19
autor: Pretender
No to ja mam szczęście. Leję kranówkę z brity i zero zmętnienia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 12 cze 2014, 14:17
autor: makos0075
Koledze Spiduniu proponuję przeczytać tekst ze zrozumieniem. A co do wymrażania wody wykonać próbę u siebie i podzielić się rezultatem. To nic trudnego...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 12 cze 2014, 21:53
autor: greg0004
Makos super sprawa z tym wymrażaniem wody, trzeba będzie wypróbować. Napisz czy smak po rozrobieniu też jest odpowiedni po takiej mrożonej. Ja również nie mam problemu z mętnieniem, stosowałem kilka rodzai wody i tylko woda Kryształ Żywiecki jak dla mnie daje neutralny smak i zero zmętnienia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 14 cze 2014, 00:12
autor: spiduniu
Jasne makos0075, przeczytam to jeszcze i może w końcu załapię o co chodzi... tylko wiesz, skoro dałeś odnośnik do tej strony to myślałem że masz temat na tyle opracowany że na te moje pierwsze pytania coś chociaż podrzucisz. Próby mogę sobie robić, jednak widzę pewną trudność w obiektywnych pomiarach (w warunkach mojej kuchni) m.in. takich parametrów jak napięcie powierzchniowe,
własności biologiczne, przewodnictwo elektryczne, tzw. stała dielektryczna czy postać widm spektroskopowych. A o to się chyba wszystko rozchodzi.

Nic to. Wygląda na to że trzeba zrobić eksperyment, powołać komisję i średnia z gardeł wybierze odpowiednią wodę.

sija
spid

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 15 cze 2014, 15:09
autor: brzydak
Witajcie,

Zaciekawił mnie temat wody strukturyzowanej, więc zamroziłem trochę mojej kranówy. Woda jest z małego górskiego ujęcia - bardzo smaczna :)
Dzisiaj rozmroziłem jej trochę i rozrobiłem tak na 0,7 pod zaprawkę. Jestem bardzo zadowolony z efektu, nie wiem czy to przez mrożenie, ale wizualnie sklepówka.
Zachęcam każdego do spróbowania - oraz opisania.

Pozdrawiam serdecznie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 17 cze 2014, 22:10
autor: makos0075
Dzięki kolego gr000by bo o to mi chodziło. Jeśli ktoś ma problem ze zmętnieniem a nie ma wypróbowanej butelkowanej marki to dlaczego miałby nie skorzystać z tej właściwości podczas rozmrażania. Jeśli ktoś może polepszyć swój destylat tą metodą to cieszę się, że mogłem pomóc.
A jeśli chodzi o artykuł to dlaczego miałbym nie dać temu wiary. Naukowcy ten temat badali i jeśli to udowodnili to jest to powtarzalne. Mając siły i środki zapewne można to odtworzyć. Cały artykuł rozchodzi się o kąt wodorów względem tlenu więc jeśli po odmrożeniu wody uzyskuje się ten kąt najbardziej właściwy a być może organizm reaguję lepiej na taką wodę to czemu nie... Niewykluczone też, że kąt po "zanieczyszczeniu" wody alkoholem ponownie ulegnie zmianie.
Tak wiec wracając do tematu - jeśli komuś woda kranowa zmętnia destylat to proponuję zobaczyć czy nie wytrąca się osad na dnie z wody podczas powolnego odmrażania.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 17 cze 2014, 23:06
autor: Zygmunt
Cały artykuł rozchodzi się o kąt wodorów względem tlenu więc jeśli po odmrożeniu wody uzyskuje się ten kąt najbardziej właściwy a być może organizm reaguję lepiej na taką wodę to czemu nie... Niewykluczone też, że kąt po "zanieczyszczeniu" wody alkoholem ponownie ulegnie zmianie.
Bez voodoo i homeopatii na forum proszę. Kąt między wodorami w dipolu wody wynosi ~104*, w lodzie ~108* i proszę tego nie "uwłaściwiać".

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 18 cze 2014, 08:07
autor: gr000by
Potwierdzam - cząsteczkom nie trzeba nic "uwłaściwiać", same to robią dla odpowiedniego stanu, w którym się znajdują. Nie pamięć wody, tylko inne zjawiska występujące w przyrodzie, rządzą takim a nie innym stanem po rozmrażaniu wody...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 18 cze 2014, 16:12
autor: Trener
herbata666 pisze:Ostrzegam przed wodę, OAZA z bidronki ponieważ chyba zmieniło im się ujęcie (zwiększyła się ilość minerałów).
Potwierdzam. Jeszcze nie miałem takiego osadu. Powstał dzień po rozrobieniu i ciekawe ile jeszcze zrzuci...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 19 cze 2014, 11:17
autor: HomoChemicus
Żadna cząsteczka, ani atom nie są nieruchome. Cały czas drgają, zmieniają swoje kąty. Zatrzymanie ruchów atomów w TEORII może mieć miejsce w temperaturze zera bezwzględnego. Kąt w cząsteczce wody nie jest stały, ciągle się zmienia na skutek drgań zginających i rozciągających, nie zmienia się znacząco (do kilku stopni), ale jednak.
Tak więc teorie o zmianie kąta w cząsteczce wody na stałe z powodu obecności innych cząsteczek uważam, za absurdalną i zahaczającą o voodoo.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 19 cze 2014, 15:06
autor: jajek12
Cześć. Chyba większość z nas ( a może wszyscy?) doświadczyli tego zjawiska :( Ale ostatnio doznałem, hmm ........... nie wiem jak to nazwać - zaskoczenie, olśnienie - nie wiem. Odkąd do rozcieńczania stosuję wodę destylowaną, tylko raz mi wyszło mleko i to po 2 dniach dopiero. No i właśnie od kilku psoceń zacząłem obserwować taką rzecz. Przy rozcieńczaniu kranówą do drugiego psocenia nigdy nie zmętniało! A przecież wlewam dużo tej wody, byle szybciej, rozcieńczam do 20-25%, a gotowy produkt potrafi zmętnieć przy 45% Na ostatnie 4 razy nie zmętniało ani raz po dolaniu znacznej ilości wody ( do drugiego razu). Jak próbuje sobie przypomnieć, to chyba nigdy nie zmętniało. Zaglądam przecież i mierzę %. Oczywiście, że próbowałem na gotowo rozcieńczyć kranówą. I oczywiście :dupa: Czyżbym po jednym razie miał produkt lepszy niż po drugim? No nie. Moje kubki smakowe tego nie potwierdzają. Pomyślcie teraz jak to u Was było. Czy kojarzycie zmętnienie, lub nie, gdy rozcieńczacie do drugiego razu? Jestem ciekaw. Zaobserwujcie jak to jest.
Pozdrawiam. jajek12

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 25 cze 2014, 14:59
autor: ufik666
Mi się zawsze mętni ale na max minutę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 4 sie 2014, 21:12
autor: Netpaker
Witam,
a u mnie jest tak, że jak mieszam destylat z wodą to trochę mętnieje, no ale już po dniu robi się klarowny, a biały osad opada na dno naczynia. Wie ktoś co to może być? Ten osad jest dość twardy i nie odmywa się przez zwykłe spłukanie butelki. Dodam tylko, że wszystko robię zgodnie z zaleceniami, tzn. używam wody Żywiec do rozcieńczania, odbieram przedgony i pogony, mam dobre wężyki. W sumie to nie jest to jakieś bardzo uciążliwe, bo mogę poczekać te kilka dni i zlać jak się sklaruje, ale po prostu chciałbym wiedzieć co to za osad. A może to ma związek z wodą której używam do robienia nastawu? Używam do tego wody z kranu, a ta z tego co wiem jest twarda i zawiera sporo kamienia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 5 sie 2014, 17:11
autor: lesgo58
Ostatnimi czasy woda żywiecka się pogorszyła. Rozcieńczone wódki zrzucają osad który osadza się nawet na sciankach. Dlatego od roku używam tylko i wyłącznie wody domowej filtrowanej Brittą.
Rodzaj wody użytej do nastawu nie ma wpływu na powstawanie osadu. Bo wszelki stałe zanieczyszczenia pozostają po rektyfikacji w zbiorniku.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 5 sie 2014, 19:13
autor: sokal6
Ja testowalem swgo czasu rozne wody i teraz rozrabiam tylko destylowaną. Jak pilnuje procesu i nie jadę do niskich procetow przy odbiorze to nie mam zadnych problemów z klarownoscią. Ostatnio nie mialem destylowanej i rozrobilem spiryt do nalewki z aquarelem to od razu mleko sie zrobilo.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 5 sie 2014, 23:51
autor: aronia
Netpaker pisze:Witam,
a u mnie jest tak, że jak mieszam destylat z wodą to trochę mętnieje, no ale już po dniu robi się klarowny, a biały osad opada na dno naczynia.
Jak biały osad i sam opada to raczej jest to związane z zawartością minerałów w wodzie którą rozcieńczasz. Następnym razem spróbuj użyć wody o niskiej(niższej od tej aktualnie używanej) zawartości minerałów/destylowanej/demineralizowanej i napisz czy pomogło.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 7 sie 2014, 21:37
autor: Netpaker
Myślałem że Żywiec to jednak pewniak, no ale może się myliłem. Destylowaną nie będę rozrabiał, bo podobno niezdrowa. Może przetestuję jeszcze jakieś inne wody. Chociaż troszkę się zdziwiłem, bo rozrabiając kranówką miałem bardzo podobne efekty jak z Żywcem. Dlatego pomyślałem że to może jednak nie jest wina wody. No ale ten szybko opadający osad... Dam znać jak znajdę jakieś rozwiązanie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 8 sie 2014, 10:07
autor: aronia
Przed zakupem porównaj: ogólną zawartość rozpuszczonych składników mineralnych - i szukaj takiej o jak najmniejszej.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 8 sie 2014, 14:58
autor: Zygmunt
Destylowaną nie będę rozrabiał, bo podobno niezdrowa.
Niezdrowa jak pijesz ją zamiast zwykłej- chodzi o minerały. Do rozcieńczania spirytusu się nada, chociaż kupowana destylowana jest wodą demineralizowaną, która w wódce jest wyraźnie wyczuwalna jako "chemiczna". Więc można, nie zabije, ale polecana nie jest.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 8 sie 2014, 16:13
autor: grzewo1
Woda z biedronki jest bardzo dobra do rozcieńczania. Nie mętnieje i nie zrzuca osadów.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 27 sie 2014, 20:28
autor: Trener
lesgo58 pisze:Dlatego od roku używam tylko i wyłącznie wody domowej filtrowanej Brittą.
Zasugerowawszy się postem lesgo58 kupiłem taki oto "czajniczek" http://www.allegromat.pl/aukcja164097
BWT.png
Po rozrobieniu spirytusu przepuszczoną przez niego kranówką, nie ma najmniejszego zmętnienia. Po prostu kryształ :ok: Sama woda w smaku bije na głowę te z marketów (choć przed filtracją kranówka jest nieciekawa).
grzewo1 pisze:Woda z biedronki jest bardzo dobra do rozcieńczania.
Wszystko zależy od tego na którą partię trafisz. Aby się nie powtarzać: http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-177.html

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 27 sie 2014, 21:30
autor: aronia
Ja też korzystam z kranówki przepuszczonej przez podobny dzbanek i na zmętnienie nie narzekałem do czasu zużycia się wkładu(przestał już cokolwiek przepuszczać) - z braku nowego rozcieńczyłem bezpośrednio wodą z kranu i zmętnienie wyszło super, ale po kilku dniach osad opadł.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 16 paź 2014, 00:23
autor: kristofer1969
Odpowiedź nasuwa się sama. Przyczyną może być wiązanie minerałów znajdujących się w wodzie przez nasz "alkohol", lub nierozpuszczone w dodanej wodzie fuzle zawarte w alkoholu. Wiązanie minerałów znajdujących się w wodzie przez nasz "alkohol" zatrzymamy używając wody demineralizowanej, która ich poprostu nie zawiera.
W fuzlach oprócz rozpuszczalnych są też nierozpuszczalne w wodzie cuda np.: "Są to m.in. alkohol amylowy, alkohol izobutylowy, alkohol propylowy oraz estry, ketony i kwasy organiczne. Razem tworzą ciecz nazywaną olejem fuzlowym, charakteryzującą się przykrym smakiem i zapachem. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie fuzli jest ograniczenie temperatury w jakiej fermentuje nastaw do wartości około 20°C."
http://moonshine-still.republika.pl/fermentacja.html

"Okazuje się, że anetol rewelacyjnie rozpuszcza się w mocnym alkoholu, natomiast prawie wogóle nie rozpuszcza się w słabych alkoholach i w wodzie. Powoduje to, że podczas rozcieńczenia uzo wodą anetol gwałtownie wytrąca się w postaci małych kropelek. Kropelki te mają średnicę około mikrometra i rewelacyjnie rozpraszają światło, co powoduje, że obserwujemy mocne zmętnienie roztworu."
http://fiztaszki.pl/node/76

"Temperatura wrzenia alkoholi rośnie ze wzrostem długości łańcucha a maleje ze wzrostem jego rozgałęzienia. Niższe alkohole dobrze rozpuszczają się w wodzie, ze względu na hydrofilowe własności grupy wodorotlenowej, w miarę wzrostu długości łańcucha rozpuszczalność maleje z uwagi na hydrofobowe własności części węglowodorowej. Wyższe alkohole i wszystkie alkohole aromatyczne są nierozpuszczalne w wodzie."
http://farmacja.cm-uj.krakow.pl/~mkz/AN ... NICZNA.pdf

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 16 paź 2014, 13:12
autor: gr000by
Co do minerałów się zgodzę, ale nie zgodzę się co do zawartości anetolu i alkoholi aromatycznych w destylacie (aczkolwiek przykład na zmętnienie dobry). Jeżeli mętnieje to tylko i wyłącznie przez alkohole wyższe (głównie amylowy i izoamylowe oraz ich estry), bo to one występują w największej ilości w kiepskich destylatach.
Posiadam wynik badania bimbru na chromatografie, ale podzielę się nim dopiero jak go odkopię wśród danych. Od razu będzie wiadomo na co zwalić winę za ewentualne zmętnienia, bo naprawdę nieciekawe związki wchodzą w skład bimbru...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 16 paź 2014, 17:03
autor: kristofer1969
Przytoczę cytat sokal6:
"Ja testowalem swego czasu rozne wody i teraz rozrabiam tylko destylowaną. Jak pilnuje procesu i nie jadę do niskich procetow przy odbiorze to nie mam zadnych problemów z klarownoscią. Ostatnio nie mialem destylowanej i rozrobilem spiryt do nalewki z aquarelem to od razu mleko sie zrobilo."

I to jest clou całej sprawy. Używać demineralizowanej wody, dbać o dobre warunki fermentacji (temperatura, dobre drożdże, rzeczywiste zakończenie fermentacji, zlanie znad osadu) i pędzić temperaturą wrzenia alkoholu etylowego 78-82 stopnie, a nie jechać wysoko z temperaturą żeby wyciągnąć nawet 15% wtedy już ze wszystkimi brudami.

I kolejna ciekawostka:
MWSnap 2014-10-16, 16_51_18.jpg
http://chem.arch.ug.edu.pl/~januszm/mat ... fenole.pdf

Zrobiłem 1,25 litra psoty 90% z wina rodzynkowego. Maszyneria szklana: mała szklana kolumna ze szklanymi rurkami i termometrem + deflegmator szklany + szklana chłodnica. Wszystko na wężykach silikonowych zasilane z szybkowara 20l postawionego na gazie. Pierwsze 100 ml psoty do zlewu. Gdy temperatura wzrosła do 83 stopni koniec roboty.
Po przeczytaniu tych postów postanowiłem zrobić próbę mieszania z wodą. Do strzykawki lekarskiej zaciągnąłem 30 ml psoty + 50 ml wody z kranu. Zamieszałem i kryształ, żadnej zmiany.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 5 lis 2014, 17:10
autor: luki213
Z rodzinnego doświadczenia wiem żeby nigdy nie rozcieńczać spirytusu wodą kranową a tym bardziej mineralną. Sama nazwa mówi mineralna z minerałami to normalne że wytrącą się w kontakcie ze spirytusem. Ludzie to mylą myśląc że do ich doskonałego spirytusu musi być doskonała woda i biorą najdroższą mineralną. Mineralną jest do bezpośredniego spożycia a nie rozcieńczania tak delikatnego i wymagającego związku jak alkohol w dodatku 96%. Z doświadczenia wiem również że twarda woda również powoduje zmętnienie. Można to sprawdzić podczas parzenia herbaty, musi wyjść idealnie klarowna wtedy ok jeśli nie to twarda. Z drugiej strony bardzo dobry spirytus rozcieńczał znajomy przy mnie wodą kranówką i to chyba z wodociągów była woda, zmętnienie nastąpiło na chwilę i wódka była klarowna choć tak ostra że plapę wykrzywiało. Zawsze najlepiej rozcieńczać wodą destylowaną/zdemineralizowaną. Woda przegotowana nigdy nie jest tak oczyszczona/wyjałowiona jak zdemineralizowana, to tylko alternatywa typu z braku laku i kit dobry. Wlej przegotowaną wodę do przeźroczystego i czystego imbryka zostaw na noc i zobacz jak będzie wyglądać. Nawet na lustrze wody można zaobserwować powłokę kamienia i innych składników. Co do trunków z domieszką owoców/owocówek to w zależności od użytych owoców nastąpi wytrącenie "olejków". Nigdy nie piłem rozcieńczonej śliwowicy i nawet nie zamierzam, bo gruszkówkę i śliwowicę pije się taką mocną, odpowiednio schłodzona a nie zmrożona wchodzi jak eliksir życia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 5 lis 2014, 17:57
autor: Zygmunt
Zawsze najlepiej rozcieńczać wodą destylowaną/zdemineralizowaną. Woda przegotowana nigdy nie jest tak oczyszczona/wyjałowiona jak zdemineralizowana, to tylko alternatyw
Jeżeli jedynym kryterium jest brak mętnienia, to jak najbardziej. Jeżeli smak wódki- w żadnym wypadku. Dobra woda to podstawa smaku każdej wódki gatunkowej.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 5 lis 2014, 18:08
autor: gr000by
Byłem w gorzelni i widziałem na własne oczy ;). Woda trzeciorzędowa (oligoceńskiej niestety nie znaleźli), filtrowana, odżelaziana, odmanganiana, zmiękczana, traktowana węglem aktywnym i na koniec puszczona przez filtr odwróconej osmozy. W smaku super, chociaż jak dla mnie zbyt mocno "odmineralizowana", bo sam robię wódkę na kranówce (http://mpwik.rzeszow.pl/index.php/woda/jako-wody), a na zmętnienia dalej się nie uskarżam.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 6 lis 2014, 07:47
autor: pawgin
Ja zawsze używam wodę przegotowaną co prawda biorę ją z mojego miejsca pracy bo z mojego domowego ujęcia delikatnie metnieje. Gotuje i czekam aż temp. się wyrówna. Wódka wychodzi kryształ.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 6 lis 2014, 19:12
autor: waldi48
Nie bawcie się w dziwne filtracje, szkoda czasu. Woda z biedronki Oaza, 5l-ok. 2zł. W wodzie sieciowej znakduje się chlor, wchodząc w reakcje z etanolem plwoduje zmętnienie. Woda super, metoda srawdzona, polecam.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 6 lis 2014, 20:44
autor: Zygmunt
W wodzie sieciowej znakduje się chlor, wchodząc w reakcje z etanolem plwoduje zmętnienie.
:shock: Jakieś równanie tej reakcji? Chlor z wody z etanolem? Chlorale w butelce tworzysz?

Re: Odp: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 6 lis 2014, 20:45
autor: michal278
3 zł woda demineraliowana - 5l.

Smakuje i próbuje, sklepowej nie kupuje.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 7 lis 2014, 20:00
autor: waldi48
Nie mam wzoru, ale skoro wyśmiewasz mnie to wytłumacz dlaczego zjawisko zmętnienia występuje w wodzie sieciowej, a w tej z biedronki nie?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 8 lis 2014, 09:40
autor: Trener
Woda z Biedronki powiadasz?... http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-177.html
Odkąd stosuję taki "czajniczek" http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... 5-189.html nie wiem co to zmętnienie, a używam tylko kranówki.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 22 lis 2014, 18:26
autor: rifleman
Z moich obserwacji i przygód mogę wyciągnąć wniosek taki, że nie tylko woda którą rozcieńczamy urobek ma znaczenie.
Ja zmieniłem wodę której używam do nastawu i problem jak ręką odjął. Kranówę mimo że dobrą mam strasznie twardą, po jej zmiękczeniu problem mętnienia zniknął.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 27 mar 2015, 22:56
autor: tosiek71
Witam szanowne grono kolegów.
Odgrzeję nieco kotlecika i mam nadzieję, że nie powtórzę spostrzeżeń zawartych w wątku (lojalnie przyznam, iż nie przebrnąłem przez 21 stron). Otóż jak większość eksperymentowałem z różnymi wodami sklepowymi, ale od dłuższego czasu używam kranówki (nie najgorszej) przepuszczonej przez filtr węglowy i przegotowanej kilkanaście minut. Jednak w moim wypadku sedno tkwi w tym, że mieszam wodę i spirytus schłodzone do tej samej temperatury. Przypomniałem sobie o tym, gdy ostatnio w pośpiechu zmieszałem czynniki o różnych temperaturach i cieplejsze niż zwykle. O dziwo, na ściankach naczynia pojawiła się mgiełka (delikatny osad), trunek na szczęście nie zmętniał, ale w moim przypadku temperatura łączonych cieczy najwyraźniej ma znaczenie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 28 mar 2015, 10:10
autor: Lootzek
A spirytusik z jakiego surowca i na jakim sprzęcie uzyskany?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 28 mar 2015, 11:28
autor: lesgo58
tosiek71 pisze:Przypomniałem sobie o tym, gdy ostatnio w pośpiechu zmieszałem czynniki o różnych temperaturach i cieplejsze niż zwykle.
A pamiętasz, co było cieplejsze?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 28 mar 2015, 12:13
autor: wojs40

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 28 mar 2015, 14:28
autor: Zbynek80
Mnie ostatnio też występowało delikatne zamglenie na kranówce i bardzo delikatne na żywcu, poszedłem do auta i przyniosłem taką zimną demineralizowaną zmieszałem i zmętnienie nie wystąpiło.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 28 mar 2015, 19:06
autor: tosiek71
@Lootzek
Spryt na tradycyjnym LMie z nastawu cukrowego.

@lesgo58
Woda była kilka stopni cieplejsza.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 29 mar 2015, 13:04
autor: Lootzek
Pytam, bo miałem podobny przypadek przy kawówce, cukrówka+kawa puszczone na pot-stillu. Osad był lekko tłustawy i stawiam na to że u mnie to były właśnie jakieś tłuszcze wyekstrahowane z ziaren kawy. Po rozcieńczeniu urobku wytrąciły się i osiadły na ściankach, a sam destylat był klarowny.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 5 maja 2015, 23:52
autor: hikoo
Witam
Odświeżę temat, u siebie zauważyłem iż psota mi mętnieje, jeśli do nastawu dodam np trochę pogonu tj. odbioru <50%, jeżeli nawet zmieszam cały urobek też z pogonami w celu drugiego gotowania, to również mętnieje przy mieszaniu z wodą źródlaną <200 mg/l.

Jeżeli z tego samego nastawu mieszam np 80% czy 70% to bez problemu kryształ na choćby 35%.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 6 maja 2015, 20:22
autor: gr000by
Klasyczny przykład, że pogony należy przerabiać osobno, bo łatwiej uzyskać coś dobrego z czystszego wsadu, niż z zanieczyszczonego.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 6 maja 2015, 23:03
autor: toko42
Witam.Co mogę zrobić po zmętnieniu 2 l.wódeczki.Spirytus 96,5% z mojego Aabratka nie raz rozrabiałem z wodą Biedronki i było O.K.Tym razem zmętniał.Chciałem mieć trochę białej.Co poradzicie?.Dodam,że temperatury były jednakowe.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 7 maja 2015, 00:46
autor: Wald
Wzmocnij spirytusem do 52%, wtedy zmętnienie cofnie się samo. Im słabsze, tym bardziej będzie mleczne.

A poważnie, czystej z tego nie zrobisz. Nie opłaca się. Najłatwiej zrobić nowy czysty spirytus, a to do drinka z sokiem.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 7 maja 2015, 20:21
autor: toko42
Zmętniało mi przy około 57% i wtedy zaprzestałem.Miałem taką pięćdziesiątkę zrobić,ale tym razem nie wyszło.Szkoda,że nie da się cofnąć tego procesu.Poeksperymentuję jeszcze trochę z węglem aktywnym i filtrami brita.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 7 maja 2015, 21:44
autor: boxer1981228
Ciekawe czy nie ma znaczenia co do czego wlewamy, zawszę się kieruję jedną zasadą:
"Pamiętaj alchemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody" I w moim przypadku zmętnienie wystąpiło 2 razy. Raz jak wlałem destylatu do wody mineralnej niegazowanej i drugi jak poprosiłem szwagra żeby dolał wody i użył właśnie tej mineralnej i wlał ją do destylatu a nie na odwrót. Zawsze mieszam destylat z kranówą i zmętnienie nie występuje.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 8 maja 2015, 01:04
autor: golec269
Kolego toko42 witaj. Proces da się cofnąć-musisz to przedestylować i znowu będzie kryształ.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 11 maja 2015, 22:04
autor: geoon
Zmętnienia można się pozbyć w bardzo prosty sposób a dokładniej wystarczy przefiltrować destylat przez maskę przeciwpyłową (taką najtańszą bez zaworka).
Wykonana ona jest z włókniny poliestrowej filtrującej.
Raz w mojej historii obcowania z trunkami zdarzyło mi się otrzymać zmętniony destylat i właśnie dzięki przefiltrowaniu przez maskę otrzymałem idealnie czystą ciecz.
Z mojej obserwacji mogę powiedzieć tylko tyle, że do rozcieńczenia używałem tej samej wody co zawsze także w moim przypadku odpada teoria, że zmętnienie powstało przez wodę. Prawdopodobnie ale nie na 100% było to przez pogony które dodałem w sporej ilości do nastawu.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 14 maja 2015, 17:49
autor: KaMi141
Nie wiem jak Wy, ale ja juz zgłupiałem jeśli chodzi o mętnienie. Otóż, nastaw z soków truskawkowych i wiśniowych- sklarowany i puszczony na aabratka z OVM. 200ml przedgonów, serce i pogony.
1-wsza próba jakies 800ml serca, woda przegotowana kranówa rozcieńczene do 55% metnienie nastąpiło odrazu
2 próba woda aqua 100ml serca rozcieńczone do 55% mniejsze metnienie po jakichś 15min od rozcienczenia
3 próba woda prosto ze studni 100ml serca rozcieńczone do 55% jakies 2godz klarowne po ok 12 godz metne
4 próba najtańsza woda z carrefoure 100ml serca rozcienczone do 55%, 24 godz klarowne- o myśle mam :)
rozrabiam wszystko i ch...ujnia odrazu metne
5 próba ta sama woda z carrefoure rozrabiam pogony na 55% wszystko ładnie pieknie klarowne.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 14 maja 2015, 20:37
autor: golec269
Witaj. Podobnie miałem ostatnio-zmętnienie nastąpiło po dodaniu wody(kranówa- bardzo dobra) do końcówki destylatu. Zygmunt ładnie go nazwał " przeciągniety destylat"- po wzmocnieniu do70% zmętnienie ustąpiło. Dolałem go do kega i spokój. Twój sposób jest bardzo ciekawy, napewno wypróbuję-ale lepiej żeby się nie zdarzyło.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 15 maja 2015, 07:18
autor: Lootzek
A to był nastaw z przeznaczeniem na smakówkę czy na spirytus? Ilokrotnie destylowałeś? I jaka była ilość wsadu?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 15 maja 2015, 08:09
autor: golec269
Robilem nastaw na spirytus z pogonów i przedgonów i do tego wlałem tą psotę 0,5l już czystą. Wsad miał około 19% po dodaniu wody. Ciekawi mnie czy po rozpuszczeniu do 40% znowu by zmętniała?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 17 maja 2015, 21:24
autor: geoon
Temat rzeka także pozwolę sobie przekopiować fragment pewnej książki żeby zdać sobie sprawę, że powodów mętnienia może być wiele.

"Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi dlaczego tak się dzieje. Jest bardzo wiele czynników które mają na to wpływ najczęściej wymieniane są następujące:
1.niska jakość destylatu, nieprawidłowe odbieranie przedgonów i pogonów;
2.zanieczyszczona aparatura, stare lub nieodpowiedniej jakości wężyki (najlepsze są silikonowe lub z domieszką silikonu);
3.niebezpieczeństwo powstawiania zmętnień rośnie wraz ze spadkiem zawartości alkoholu podczas mieszania go z wodą (poniżej 45% występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zmętnień);
4.zła jakość wody użytej do mieszania – woda powinna być miękka, niskozmineralizowana (może być demineralizowana, destylowana lub woda stosowana do iniekcji), woda nie powinna zawierać substancji powodujących twardość jak magnez czy wapń;

Poniżej kilka dobrych i sprawdzonych rad:
1.podczas rozcieńczania woda i destylaty powinny mieć jednakową temperaturę;
2.powinno się dolewać wodę do destylatu, wodę zawsze dolewamy bardzo powoli (cieniutkim strumieniem);
3.dobrze jest aby podczas dolewania wody w tym samym czasie mieszać rozcieńczany destylat np.: używając łyżki lub trzepaczki;
4.wiedząc, że powstają nam zmętnienia (np.:, można spróbować rozcieńczać destylat stopniowo np.: 10% co 1-2 dni;
5.do rozcieńczania destylatów bardzo często doskonale sprawdza się woda kranowa, należy zawsze sprawdzić to na małej ilości rozcieńczanego destylatu;

A co zrobić jeżeli zmętnienie już powstanie:
1.jeżeli wodę dolewaliśmy bardzo powoli (rozcieńczanie stopniowe co kilka dni) cząstki powinny być na tyle „duże”, że można spróbować przefiltrować destylat przez sączek filtracyjny który wyłapie większe zanieczyszczenia;
2.można oczyścić destylat filtrując go przez węgiel aktywny lub zastosować jeden z wielu środków do oczyszczania jak: distipur, spiricol czy granucol. Sposób ten jest bardzo skuteczny natomiast musimy wiedzieć, że ten sposób oczyszczania usunie również z destylatu substancje aromatyczne co przy jakościowych destylatach owocowych jest niewskazane.
3.mętny destylat można poddać ponownej destylacji"

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 19 maja 2015, 21:54
autor: marcek10
Za każdym razem rozrabiałem z wodą kranową na początku z przegotowaną a ostatnio przepuszczoną przez filtr do wody. W większości 45-48% ale i zdarzyło się mniej np. Gin 40% i nic. A tu ostatnio znajomi mruczeli ,że za mocne więc postanowiłem zrobić 40volt. Wszystko tak jak zawsze a następnego dnia zonk. Ale mam podejrzenie, że chyba wkład do filtra był już zużyty. Będę miał chwilkę to puszczę jeszcze raz przez rurki zobaczę co będzie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 22 cze 2015, 15:39
autor: Kamal
Niedługo będzie można rozrabiać destylat z nanowodą :-) http://innpoland.pl/118151,zmienili-str ... zek-swiatu
K.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 22 cze 2015, 15:44
autor: rozrywek
Geon czy jesteś pewien punktu drugiego z listy dobrych i sprawdzonych rad?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 22 cze 2015, 18:31
autor: scrabie
W nanowodzie podoba mi się to, że nie można jej sprzedawać, bo "łunia jełoporejska" nie pozwala. Za to możemy kupić urządzenie za 100 tysi, żeby ją wyprodukować. :/

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 22 cze 2015, 20:26
autor: jajek12
Hmm. Zmętnienie :( Zaobserwowałem ciekawe zjawisko. Może ktoś też zwrócił na to uwagę. A mianowicie. Rozcieńczając do drugiej destylacji leję kranówę jak leci. Surówka ma około 50%, rozcieńczam do 20% i nie zdarzyło się aby zmętniało! Oczywiście obserwowane przez kilka destylacji (rozcieńczeń). Wydawało by się, że powinno się zrobić mleko, tu kryształ. Taka super woda? No niestety nie. Rozcieńczając próbkę, po drugiej destylacji, tą samą kranówką przy 45%..... mleko :( Co jest grane? Dolewając do alembika zimną wodę, dużym strumieniem, bez mieszania do 20% zero zmętnienia!. Zaobserwujcie przy okazji czy u Was też tak jest. Na razie stosuję trzy sposoby aby nie dopuścić do tego zjawiska. Ostre cięcie frakcji, rozcieńczam demineralizowaną i produkt końcowy 48-50% (chociaż moja żona twierdzi, że swojskie powinno mieć 60% :odlot:
Pozdrawiam. jajek12

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 22 cze 2015, 20:37
autor: Lootzek
Powiem Ci że i ja coś takiego zaobserwowałem :) Ani razu nie zmętniała mi potstillowa surówka którą rozcieńczałem do drugiego brykania, mimo że różności musiało być w niej mnóstwo - pierwszy urobek zawsze ciągnięty od odciętej ślepotki, do późnego pogonu, bez znaczenia czy były to owoce czy zboże.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 24 cze 2015, 21:03
autor: rozrywek
jajek12 pisze: (chociaż moja żona twierdzi, że swojskie powinno mieć 60% :odlot:
Pozdrawiam. jajek12
No taka żona to skarb, bezapelacyjnie.

A teraz...czy ktoś próbował rozcieńczać destylat zgodnie z tym jak pędzimy, czyli powoli?
Może nie kropelkowo..ale łyżeczkowo, bądź z braku cierpliwości chochelkowo? Oczywiście woda ma tu kluczowe znaczenie, a jeszcze bardziej minerały w niej rozpuszczone, które to właśnie wytrącając się powodują zmętnienie. Do tego dojdzie reakcja wiązania cząsteczek wody z etanolem i mamy osad, ale to już chemia wyższa, bardziej praktyczna niż teoretyczna. A dlaczego rozrabiany spirytus się grzeje? Właśnie poprzez te wiązania.
Może ja osobom które mają problem z mętnieniem zaproponuję prosty, niewymagający specjalnych urządzeń eksperyment:
Wodę i destylat włożyć do lodówki na 12 godz, następnie obydwa podzielić na pół, oraz jeśli się uda, w miarę w tym samym tempie dolewać jeden płyn do drugiego, destylat do wody, i wodę do destylatu. Dokładnie te same odmierzone ilości, obliczyć łatwo. Zachowując obydwie ciecze w tej samej temperaturze. Jestem sam wielce ciekaw wyników takowego experymenta. Sam takich problemów nie mam, także nie pojadę w Polskę aby gdzieś u kogoś kiepskiej wody w baniak nałapać.

Odkładając na bok fizykę z chemią i tak uważam że minerały, które przy rozrabianiu się wytrącają, a tym przypadku by się nie wytrąciły, mogą wytrącić się później. Ale niekoniecznie muszą :D
Na dzień dobry :piwo: dla tego kto podejmie się naukowego podejścia do tematu oraz złoży w miarę dokładny raport z przeprowadzonego doświadczenia. Bo mnie to mówiąc szczerze dosyć nurtuje.
To kto podniesie rękawicę?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 25 cze 2015, 09:02
autor: gr000by
Najbezpieczniejszą opcją jest wlewanie mocnego alkoholu cienkim strumieniem do wody, którą intensywnie mieszamy. Wtedy zmętnienie wystąpi tylko przy dużej zawartości pogonów (mleko) lub wysokozmineralizowanej wodzie (osad). Przy bardzo dobrym alkoholu i dobrej, niskozmineralizowanej wodzie możemy wlewać całą wodę do alkoholu lub cały alkohol do wody i zmętnienie nie wystąpi. Wlewanie kiepskiej wody strumieniem do destylatu zawsze spowoduje wytrącenie się osadu, ponieważ minerały słabo rozpuszczają się w mocnych roztworach etanolu, jakie początkowo uzyskujemy.
O ile dobrze pamiętam, Jarosz i Jarociński lub Cieślak opisywali zagadnienie rozgrzewania się mieszanin woda-etanol, które tym bardziej się ogrzewały, im zimniejsze użyto składniki. Ma to także związek z późniejszą kontrakcją na skutek asocjacji cząsteczek wody i etanolu.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 4 sie 2015, 09:16
autor: marcek10
Kurcze nie wiem o co chodzi. Woda raczej nie odgrywa tu kluczowej roli. Rozrabiam jak dotąd wodą z filtra i było ok. ale. Rozrabiałem ostatnio 96% z cukrówki do 40% lałem jak popadnie no i spoko a za chwilkę chciałem do destylatu z pszenicy dolać i zdążyłem dosłownie 100ml. patrzę a tu mgiełka! Dolewałem z powrotem 96% ale zmętnienie nie ustąpiło.Poszło więc znów na rurkę. A teraz wyszło 65% i boję się dotykać żeby nie sknocić. Wczoraj znów spiryt poszedł do rozcieńczenia (ten zwykły z cukrówki ) i znów ok. Dodam, że rozcieńczałem też psotę z QQrydzy ;) i było podobnie, kilka razy ok ale raz mleko wyszło :(

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 4 sie 2015, 17:55
autor: gr000by
Złapałeś pogony skoro wychodzi mleko. Jak przy rozrabianiu normalnego spirytusu wychodzi w porządku, to na tej samej wodzie dobra smakówka też powinna wyjść klarowna...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 10:48
autor: pith
Kolejny raz przeczytałem cały wątek.
Ciągle bujam się ze zmętnieniem pomimo tego, że praktycznie wyeliminowałem wężyki, odcinam serce przy 65 procentach a odbiór "bardzo" kropelkowy a woda do rozrobienia jest z dzbanka filtrującego.
Destylaty owocowe rozrobione do 50 proc. opalizują. Filtruję wtedy przez ubitą w wylocie lejka watę i filtr do kawy.
Dobrze też wpływa na klarowność wrzucenie do destylatu wiórów dębowych.
Ja - w razie potrzeby - frezuję sobie dwie garście, opalam w piekarniku i moczę w nich destylat.
Dębina jest kilkuletnia roztoczańska.

Wpadł mi jednak do głowy jeszcze jeden pomysł. wężyków co prawda praktycznie nie używam (jedynie 10 cm na odcinku chłodnica - papuga) ale używam za to uszczelnień z silikonu sanitarnego.
Uszczelnienie gara z pokrywą, pokrywy z rurą i jeszcze w jednym miejscu (nieszczelny spaw rury i złącza sms wewnątrz).
Jest to silikon biały bezzapachowy z Castoramy (nie pamiętam nazwy), drugi czerwony wysokotemperaturowy samochodowy.

Czy może ktoś wyrazić opinię czy te masy nadają się do uszczelnień. Ewentualnie polecić do wymiany odpowiedni silikon?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 11:51
autor: HomoChemicus
Do ilu procent rozcieńczasz do 2 gotowania?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 12:38
autor: gr000by
Czerwony silikon samochodowy polecałem wielokrotnie jako sprawdzony i obojętny dla alkoholu. Problem może leżeć w stężeniu do drugiej destylacji lub jak zwykle w pogonach i twardej wodzie...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 14:05
autor: W_TG
Mi tam nigdy nie mętniało. Ale pomyślałem sobie czy lekkie zakwaszenie kwaskiem cytrynowym nie powinno pomóc.
Minimalne, nie wpływające na smak. Aby tylko minimalnie zmienić pH.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 14:10
autor: gr000by
Próbowałem, 1-2 kryształki kwasu cytrynowego na pół litra wódki nie cofa zmętnienia pochodzącego od minerałów, a już wpływa na smak i efekt po przełknięciu odrzuca (wódka jest niesmaczna, ma sztuczny posmak).

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 14:43
autor: pith
gr000by pisze:Czerwony silikon samochodowy polecałem wielokrotnie jako sprawdzony i obojętny dla alkoholu. Problem może leżeć w stężeniu do drugiej destylacji lub jak zwykle w pogonach i twardej wodzie...

Używając go pamiętałem, że ktoś kiedyś pisał, że jest ok.
Stężenie powiadasz ...
Zazwyczaj jest to ok. 40 proc.
Za dużo?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 13 sie 2015, 16:29
autor: gr000by
Na spirytus tak dwukrotnie za dużo, na bimber smakowy ujdzie, a dla smakówek to o 5-15% za dużo. Przy stężeniu około 40% jest problem z oddzieleniem części alkoholi wyższych, normalnie wchodzących w skład pogonów, lecz destylujących wraz z przedgonem ze wsadu o stężeniu poniżej 40%.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 14 sie 2015, 07:44
autor: pith
Rozumiem.
Dobrze, że jest sezon to będzie okazja - teraz to już na śliwowicy chyba najbliżej - poeksperymentować.
Dziękuję za rady.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 22 wrz 2015, 15:38
autor: bolshoibooze1
Witam czytam i czytam ten wątek sam postanowiłem zrobić na próbę.
Pierwszy test zrobiłem z wodą kranową... Spirytus i wodę wstawiłem do lodówki na 30 minut.Stężenie alkoholu miało 55%.
Drugą próbę zrobiłem zalewając spirytus wrzątkiem. Stężenie wyszło 50%.
Trzecia próbę miałem z woda mineralną primavera stężenie 50%
Wszystko robiłem w butelkach 0,5l.
W pierwszej próbie czysta wódeczka.
Druga i trzecia próba lekkie zmętnienie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 23 wrz 2015, 20:17
autor: woxy
bolshoibooze1 pisze:W pierwszej próbie czysta wódeczka.
Druga i trzecia próba lekkie zmętnienie.
Stawiam na to, że te 55% z pierwszej próbki było akurat na granicy przy której jeszcze nie mętniało,
ciut niżej do 50% i już zmętnienie.

Tak sobie kiedyś myślałem, czemu bimberek w większości jest spotykany o mocy 50% 55% itp. a nie 40% jak sklepowa wódeczka, nawet ostatnio znajomy mówił że ktoś chciał żeby mu zrobić 50% bo 40% jakieś takie słabe. I wymyśliłem, że to może właśnie z powodu mętnienia tak jest rozrabiany, a w związku z tym została dorobiona ideologia, "A bo przy 40% jakieś takie słabe".

Na mój gust (a ostatnio to testowałem przy okazji sprawdzania alkoholomierza), woda ma mniejsze znaczenie, najważniejsza jest czystość destylatu.
Jak mam dobrze zrobiony, to nic nie mętnieje, jak kiepsko zmętnieje, to w sumie też zależy od % do jakich rozrabiasz. Ja wodę zawsze daję kranową, a jak miało zmętnieć to i sklepowa np. Żywiec niegazowana nic nie dała bo też mętniało.

Posiadając ostatnio małpke 100ml kupnego spirytusu, zrobiłem test.
Dodawałem wody kranówki do próbki kupnego aż do 10%,
i nic absolutnie nie zmętniało, kryształek jak był to i dalej był.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 31 paź 2015, 21:44
autor: seat2
ja osobiście dodaje zwykłą wode z kranu i mieszam wlewając po trochu wode nie od razu wszystkoi jest ok.Ale dziś ojciec namówił mnie na odwrót tzn wlewac spirytus do wody a nie wode do spirytusu. wlałem na raz na 5 l wody ok. 4 l spirytusu 97% i ok. ale raz mi zmętniał ale dolałem wode do spirytusu gwałtownie i nie mieszałem bo akurat w karawce to zrobiłem tyle na ten temat. a co do gotowania na pewno lepiej dokładniej odbierać niż potem mieć kłopot, bo może cos tam być wtedy jeśli za szybko odbierzemy.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 13 lis 2015, 10:32
autor: pith
W kwestii mętnienia destylatu nastąpił przełom.
Zamieniłem rurkę wychodzącą z deflegmatora z maleńkiej fi. 12 na porządną fi. 28(jakieś 0,5 m).
Do tego na podkowie na samej górze 12-tkę na 15-tkę.
I co ....
Przełom.
Rozrobilem urobek do 40, 20 % i nic nie zmętniało. Jedynie w tej próbce 20-sto procentowej pojawiła się mgiełka na powierzchni.
Konkludując: fałszowana miedź albo pot still musi mieć "luz" w średnicy żeby "pary mogły odetchnąć".
Jeszcze raz dzięki koledze ElAdam za zgrabne pospawanie deflegmatora pod przeróbkę.
20151112_194307_1.jpg
20151110_160716.jpg

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 11 gru 2015, 17:40
autor: dejmian
Właśnie dziś rozrabiałem swoją pierwszą psotę, po dolaniu wody ze źródła zrobilo się mleko, kranówa spowodowała delikatne zmętnienie, ale zrzucam to na karb przegryzania się destylatu. Psota krystalicznie czysta, o mocy 95 wolt.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 14 gru 2015, 20:31
autor: Tołdi1929
Jaki masz wężyk do odbioru psoty? Igiellitowy czy silikonowy?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 10:08
autor: lukaszcz
ZAWSZE DO WODY DOLEWAMY SPIRYTUS !!!

Do mniejszego stężenia procentowego większe.
Rozrabiałem z różnymi wodami i nigdy nie zmętniało.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 10:18
autor: Wald
Chyba ostro mieszając, bo samo przelanie i tak pozwoli spirytusowi, jako lżejszemu, wypłynąć na wierzch.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 17:36
autor: 9kaczor6
Ja wlewam wodę do spirytusu 95- 96% do poziomu 50%, po mojej obserwacji wnioskuję że mętnienie może powodować różnica temperatur. Miałem ten sam spirytus oraz wodę, w jednym słoiku po wymieszaniu wódka czysta, w drugim rozrabianym w innym czasie do tego samego % wódka zmętniała.
Wkurza mnie to strasznie szczerze mówiąc... Chyba spróbuję sobie nadestylować wody do rozrabiania, nie wiem.. :/

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 19:28
autor: marcek10
Nie wiem już nic. Jednego dnia rozrabiam dwa rodzaje spirytusu 1 zbożowy 2 z pogonów po owocówkach, jedna woda i wio do 45% wszystko OK. Drugiego dnia ponownie rozrobiłem ten pierwszy tak samo z tej samej wody z filtra i ok. Zanoszę do piwnicy patrzę a tu wczorajsza 1 zmętniała 2 super. Pomyślałem, że ten na pewno też zmętnieje :( Do dziś nic się nie zmieniło . Osso chodzii :pije:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 19:39
autor: Tołdi1929
Miałem ten problem dopóki nie wymieniłem wężyka do odbioru. Raz mętniał, raz nie. Odkąd mam silikon jest święty spokój.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 20:52
autor: dejmian
Tołdi1929 pisze:Jaki masz wężyk do odbioru psoty? Igiellitowy czy silikonowy?
Silikon, sto procent. Problem z mętnieniem to zbyt szybki odbiór i poszły pogony, następne psocenie za parę dni i zobaczymy czy będzie lepiej.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 15 gru 2015, 21:26
autor: marcek10
Zwykłe wężyki to tylko do wody używam. Nawet nastawy spuszczam silikonowym ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 17 gru 2015, 15:23
autor: pith
Wątek ma już 26 stron i zaczął trochę spełniać funkcję "ściany płaczu".
Żeby nie było - sam wylałem tu dużo łez wywołanych mętnieniem.
Po wymianie sprzętu owocówki mętnieją dopiero przy 45%. Wcześniej już przy 60%.

Warto może więc podać swoje sposoby na ten problem.

Jeśli chodzi o mnie, to do lejka o długim końcu wkładam watę bawełnianą. Ubijam ją na "kamień" w wylewce.
Czasem przedłużam nawet rurką silikonową i tam też upycham watę.
Na dno lejka kilka warstw waty. Do tego dwa filtry do kawy.
Przefiltrowanie 2 litrów zajmuje dobę, ale nigdzie mi się nie spieszy.
Oczywiście tracimy trochę na intensywności aromatów. Coś za coś ...

Przefiltrowany płyn jest zawsze klarowny.
Użycie waty innej niż bawełniana czy złej jakości filtra może spowodować lekko "tekturowy" posmak.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 1 lut 2016, 12:57
autor: pith
Nabyłem ostatnio książkę "Destylaty alkoholowe z owoców". Są w niej informacje jak postępować, żeby destylat nie zmętniał.

2016-02-01-12-21-29-01.jpg
2016-02-01-12-42-05-01.jpg
Rozrabiamy wodą destylowaną i powinno być dobrze.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 1 lut 2016, 16:35
autor: Szlumf
Napisz czy Twoim zdaniem warto nabyć tą książkę?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 1 lut 2016, 17:36
autor: risto77
Najprostszym sposobem aby destylat nie zmętniał podczas rozcieńczania, jest przegotować wodę ( nawet zwykłą kranówę ) następnie ostudzić do około 70stC i na każdy gotowy litr wyrobu osłodzić wodę jedną stołową łyżką cukru. Pomaga to też w zniwelowaniu niepożądanych zapachów. Sprawdzone niejednokrotnie a przepis wydębiony po długich "nocnych negocjacjach" od starej daty bimbrownika ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 2 lut 2016, 08:32
autor: pith
Szlumf pisze:Napisz czy Twoim zdaniem warto nabyć tą książkę?
Książeczka jest niewielka, ale bardzo treściwa.
Jest tam zawarte mnóstwo informacji o przygotowaniu, fermentowaniu, destylowaniu, rozcieńczaniu, filtrowaniu i przechowywaniu destylatów owocowych.
Trochę informacji o chorobach nękających nastawy. Jest też trochę o biochemii, np. drożdży.
Wszystko syntetycznie, bez jakiegoś nadmiernego pitu, pitu.
Ciekawe są opinie sensoryczne destylatów z fermentacji wybranych owoców i geistów. Autor uważa, że takie owoce jak maliny czy jeżyny najlepiej "obrabiać" w formie geistów. Inne tylko i wyłącznie jako destylaty z fermentacji.
Sporo jest informacji o mętnieniu. Temat dręczy mnie permanentnie i właściwie dlatego kupiłem książkę.

Ciekawy rozdział jest o tym, jak destyluje się w Niemczech.
Jedną z form prowadzenia gorzelni przydomowej jest ryczałt. Płacisz podatek od 300 litrów na rok.
Ot i wsio.

Cena 35 zł za sto kilkadziesiąt stron jest trochę wygórowania. Pewnie przez twardą okładkę.
Ogólnie mogę polecić takim osobom jak ja. Coś tam już umiemy, ale nasza wiedza to nie monolit.

Kilku osobom z forum, np. Zygmuntowi lub Gr000bemu pozycja zupełnie nie przydatna.


Kniżkę mogę sfotografować.
Jakość będzie taka sobie, ale jak komuś nie przeszkadza to prześlę na priv.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 2 lut 2016, 09:18
autor: Pretender
Pith
Zrób takie małe doświadczenie, jak wyjedziesz poza miejsce zamieszkania, weź troszkę wody, zwykłej kranówy. I ta wodą rozcieńcz spirytus. Wg mnie problem jest w wodzie, ja korzystam jedynie z kranówy, wzgednie z Brity i jest ok. Żadne tam mineralne. Woda wodociągowa, centrum PL.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 2 lut 2016, 10:44
autor: pith
Pretender pisze:Pith
Zrób takie małe doświadczenie, jak wyjedziesz poza miejsce zamieszkania, weź troszkę wody, zwykłej kranówy. I ta wodą rozcieńcz spirytus. Wg mnie problem jest w wodzie, ja korzystam jedynie z kranówy, wzgednie z Brity i jest ok. Żadne tam mineralne. Woda wodociągowa, centrum PL.

Według mnie też.
Rzecz w tym, że mam w mieście, w kranie wodę miękką i takiej używam po przepuszczeniu przez dzbanek filtrujący.
Tu są parametry mojej wody.
I tak po zmianie sprzętu nie jest źle.
Mętnieje przy rozcieńczeniu do ok.50%.

Tu są parametry mojej wody i wygląda, że jest jak należy:

http://www.mpwikmyslowice.pl/pl/woda/parametry-wody

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 10:26
autor: Lis098
Woda, woda i woda. Czy napewno? Ktoś tu pisał o szybkości wlewania /mieszania. Ja zawsze leję kranówe i zawsze mętnieje ale jako że robię czystą to węgiel i i jest ok. Tyle, że ostatnio gdy rozrabiałem zdarzyło się tak, że jedną butelkę na szybko (zmęniało) a drugą powoli i o moje wielkie zdziwienie wyszedł kryształ. I bądź tu teraz mądry......?????

:D

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 11:06
autor: golec269
Duże znaczenie ma czystość rozrabianego spirolu. Jeśli będzie bez naleciałości pogonowych to rozrobisz do 20% i będzie czysty. Gdy będzie zanieczyszczony to mętnieje. Zatem nie tylko woda ma wpływ na mętnienie ale również czystość spirytusu. Szybkość czy kolejność wlewania wody ma drugorzędne znaczenie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 13:04
autor: Zbynek80
Czystość spirytusu ma chyba największe znaczenie. Ja zawsze leję bez krępacji i nic mi nie mętnieje.
Choć ostatnio obserwuję dziwną rzecz po zmieszaniu z kranówą. Na ściankach i dnie np szklanki osadza się taki jakby kamień z wody, ale biały i nawet delikatna mgiełka tego pływa po powierzchni cieczy jak czasami kamień na wodzie w garnku. Po wylaniu płynu osad na szklance zostaje i jak wyschnie jest taki biały i można ściągnąć palcem jak jakiś proszek.
Nie wiem czy to się wytrąca z wody czy alkoholu ale po zmieszaniu z Żywcem zjawisko nie występuje.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 14:14
autor: Lis098
To współczuję kranowki. U mnie co prawda mętnieje ale nigdy nie było czegoś takiego żebym to później palcem ściągnął.

:D

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 15:55
autor: Zbynek80
Według norm mamy dobrą wodę ale kto tam wie co w niej naprawdę siedzi. Kiedyś tego nie było od niecałego roku to obserwuję.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 21:18
autor: scrabie
Ja teraz robię tak, najpierw dzbanek filtrujący a potem powolnym strumieniem spirytus do wody, cały czas mieszając, dorabiałem tak teraz jabłko i rum i nic nie zmętniało. Warto pamiętac o zasadach, które na forum były podawane już nie raz.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 maja 2016, 22:48
autor: rekinek
Witam ja ostatnio rozrabiałem również wodą z dzbanka filtrującego i bardzo zmętniało ,po paru dniach jest klarowne-ale,właśnie ten osad lub kamień .Po przepuszczeniu przez lejek z dwoma płatkami higienicznymi jest czyste i klarowne a na wacikach kupa kamienia sproszkowanego.Pewnie wszystko przez lipną wodę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 6 maja 2016, 07:49
autor: kmarian
Ja uważam, że i woda i destylat mają wpływ na mętnienie. Moim zdaniem niepożądane (mineralne) składniki wody wytrącają się jednak z czasem, opadają na dno a destylat jest krystalicznie czysty.
Podam link do moich spostrzeżeń na ten temat umieszczony w innym wątku.
http://alkohole-domowe.com/forum/latwy- ... ml#p142015

Myślę, że dobrze by było, gdyby moderatorzy przenieśli ten post z linku do tego wątku.

Jeśli ktoś zapyta, czy jestem pewny tego co napisałem to odpowiem, że w moim przypadku TAK. Ze względu na to, że w różnych rejonach jest różna woda oraz są różne destylaty, więc problemy mogą być inne.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 6 maja 2016, 08:38
autor: scrabie
rekinek pisze:Witam ja ostatnio rozrabiałem również wodą z dzbanka filtrującego i bardzo zmętniało ,po paru dniach jest klarowne-ale,właśnie ten osad lub kamień .Po przepuszczeniu przez lejek z dwoma płatkami higienicznymi jest czyste i klarowne a na wacikach kupa kamienia sproszkowanego.Pewnie wszystko przez lipną wodę.
Wymieniłeś filtr w lejku? To wbrew pozorom mega ważne, mam szklany czajnik i jak tylko filtr jest za długo, to zachodzi kamieniem.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 7 maja 2016, 10:26
autor: rekinek
Witam - filtr wymieniony na nowy,ale poczytałem na nim że jest z magnezem ,może to robi całą robotę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 7 maja 2016, 11:26
autor: scrabie
Lek wolnym strumieniem alko do wody, cały czas mieszając, u mnie działa.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 7 maja 2016, 11:45
autor: Zbynek80
Dla mnie to brzmi jak jakaś herezja takie wolne czy inne lanie. Mnie tam produkt nigdy nie mętnieje. Chyba, że troszkę przeciągnięty i te ostatnie numery na kranówce.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 7 maja 2016, 20:27
autor: rekinek
Ja zawsze leje wodę do produktu to teraz spróbuję odwrotnie i wolniej.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 12 lis 2016, 21:37
autor: Trener
Na poniższym zdjęciu widać dwa rozrobione do 50% destylaty (bimber z cukru). Destylacja przeprowadzona na kolumnie w trybie pot-still.
bimberek.jpg
Oba destylaty pochodzą z identycznych nastawów. Fermentowały na tych samych drożdżach. Destylowane były na tym samym sprzęcie. Rozrabiane tą samą wodą (filtrowana kranówka).

Jedyna różnica polega na tym, że przejrzysty zakończyłem odbierać przy około 96*C w kegu, natomiast drugi niechcący przeciągnąłem i dostały się pogony. Sporo pogonów. No i rozrabiałem go gdy był jeszcze ciepły.

Po dwóch, trzech dniach osad oczywiście opadł na dno, jednak destylaty różniły się nieco wizualnie. Ten zlany znad osadu był wizualnie, że tak powiem, nieco opalizujący.

Teraz nasuwa mi się kilka pytań do chemików:
Czy ktoś orientuje się czym dokładnie jest ten biały osad? Z czym konkretnie występującym w wodzie łączą się jakie alkohole? Czy można przyjąć, że wytrącanie się osadu jest procesem zabezpieczającym nas przed spożyciem alkoholi cięższych od etanolu?

Zastanawia mnie ten opalizujący odcień. Przebadał może ktoś próbkę takiego "nieczystego" alkoholu? Ewentualnie jakie były odczucia po konsumpcji? Osobiście przedestylowałem to jeszcze raz, ale jestem ciekaw czy spożycie takowego ma jakieś bardziej negatywne konsekwencje od picia dobrze oczyszczonego bimbru?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 23 lis 2016, 20:09
autor: Trener
Kolejne doświadczenie.
Tym razem podczas destylacji prostej odebrałem bimberek do 95*C w kegu. Następnie zmieniłem naczynie i resztę wraz z pogonami odbierałem do 98*C.
Przed.jpg
Nie wiem czy widać to na fotce, ale oba destylaty różnią się nieco odcieniem. Bimber po lewej jest krystalicznie czysty, natomiast resztka z pogonami po prawej również jest przejrzysta, ale mimo wszystko jakby bielsza i nieco opalizująca.

Następnie do obu dolałem filtrowaną kranówkę.
Po.jpg
Bimber po lewej nadal pozostał krystalicznie czysty, natomiast reszta pogonowa po prawej zmętniała. Za 2-3 dni zrzuci zapewne biały osad.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 23 lis 2016, 20:34
autor: Lis098
Odkąd pracuje na aabratku nie mam czegoś takiego jak mętnienie destylatu. 96% i już. A gdy pracowałem na pot-stillu za każdym razem gdy szybko wlewałem wodę destylat robił się mleczny. Co prawda wytrącał się po dniu lub dłużej, ale był. Tyle, że po PS zawsze puszczałem na węgiel. I problem znikał.

:D
Obrazek
A oto przykład. Mieszane na szybko 96% do 50ciu

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 26 lis 2016, 18:17
autor: rozrywek
Zbynek80 pisze:Dla mnie to brzmi jak jakaś herezja takie wolne czy inne lanie. Mnie tam produkt nigdy nie mętnieje. Chyba, że troszkę przeciągnięty i te ostatnie numery na kranówce.
Jeśli niektórzy koledzy borykają się z problemem mętnienia, to należy rozważyć dlaczego, przeanalizować i pomóc.
Jeśli problem ciebie nie dotyczy, to nazwiesz to herezją. Czysta ignorancja, nic więcej.
Ja również problemów z mętnieniem nie mam z paru powodów:
Wodę mam z specjalnego ujęcia, nie z sieci.
Dolewam alko do wody, nigdy odwrotnie, dla kol Zbynka to bezsensowne.
Pamiętaj pędniku młody lej alko zawsze do wody, chemiku młody nie lej kwasu do wody.
Jak widać proste prawa fizyki przerastają co niektórych.
Eliminować zmętnienie można dwojako.
Zmieniając wodę, oraz zmieniając sposób rozcieńczania.
Proponuję osobom które mają ten problem, rozcieńczać dwustopniowo, mianowicie rozrobić do pewnego procentu, następnie, po dniu, albo dwóch dokończyć proces. Czyli dolewać stopniowo, oczywiście powoli.

Pytanie do ignorantów tematyki: dlaczego wlewając np Litr wody do litra spirytusu, dana mieszanina podnosi swoją temperaturę?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 26 lis 2016, 18:36
autor: Optoelektron
@Rozrywek - pisze "Pamiętaj pędniku młody lej alko zawsze do wody, chemiku młody nie lej kwasu do wody." :o
Moja żonka chemik nie może zgodzić się w kwestii kwasu powinno być - chemiku młody lej zawsze kwas do wody ;).

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 26 lis 2016, 18:50
autor: Pretender
Mętnienie upatruje w jednym przypadku - źle przycięte frakcje. Leję wodę z kranu i z brity, zawsze wodę do alko i zero zmętnienia. Ale odrzucam dużo. I teraz albo to prawda albo mamy zajebistą wodę w Łodzi. Kiedyś nawet sprawdziłem rozcieńczenie do ok 20%, bez zmętnienia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 26 lis 2016, 19:01
autor: Saccharomyces
rozrywek pisze:
Zbynek80 pisze: ...chemiku młody nie lej kwasu do wody....
:help:

lepiej nie pij już więcej

M

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 26 lis 2016, 19:55
autor: rozrywek
Saccharocymes, dzięki wielkie za zwrócenie uwagi. Myśli się czasem jedno, a pisze drugie.
Wiadomo co miałem na myśli, jednak serdeczne dzięki za wyprostowanie pomyłki językowej. :respect:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 sty 2017, 19:36
autor: użytkownik usunięty
Witam.
Podzielę się z Wami moim spostrzeżeniem.
Na pewno o tym już wiedzieliście, ale u mnie, tym razem czas był decydujący.
Otóż na drugi dzień po psotyfikacji, postanowiłem dorobić towar pół na pół. Klasa światowa- kryształ.
Zadowolony, dodałem więcej wody, chcąc uzyskać 40V, a tu lipa !, wyszło mleczko. Hmm
Poirytowany, odstawiłem otwartą damę, zakrytą jedynie kawałkiem papieru kuchennego do ciepełka, i zapomniałem na dwa tygodnie.
Dziś postanowiłem tym samym sposobem uzyskać żądaną moc i wyszło klarowne przy dorabianiu tą samą wodą :odlot: i wymieszałem poprzez przelewanie z naczynia do naczynia.
Czy jest jakaś logiczna odpowiedź ?
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 27 sty 2017, 20:04
autor: jacek.dd
Witam . Odgrzeję temat mętnienia .
Przeważnie robię destylat na cukrze , robiłem też rum na cukrze trzcinowym ciemnym , rozrabiałem te destylaty do różnych mocy i nigdy mi się nie zrobiło mleko .
Ostatnio zrobiłem rum na cukrze trzcinowym tak jak ostatnio z tym,że dorzuciłem do nastawu ok. 0,5 kg rodzynek .
Przedestylowałem to wszystko i rozcienczyłem do ok 65 % i wszystko ok.
Zostało mi trochę tego destylatu i rozcienczyłem do 40 % i zrobiło się mleko . Nie wiem co było przyczyną , podejrzewam ,że te rodzynki .
Macie może jakieś sugestie ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 17 lut 2017, 08:51
autor: irek1012
Witam szanowne grono.Miałem ten sam problem ze zmętnieniem po rozcieńczeniu psoty.Tak jak koledzy piszą wyrącają się jakieś związki chemiczne.Ja robie w sposób taki że wsypuje ok 50 gram na litr rozcieńczonego wyrobu węgla aktywowanego,zostawiam to na dwa ,trzy dni co jakiś czas mieszając.Po tym czasie filtruje to przez filtr wykonany z rurki nierdzewnej zakończonej sitkiem,jako filtrów stosuje dwa krążki kosmetyczne tzw.waciki.Po jednym góra dwóch filtrowaniach jest kryształ.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 wrz 2017, 14:24
autor: użytkownik usunięty
Witam całą psotnikową brać.
Chciałbym się podzielić pewnym spostrzeżeniem, odnośnie materiałów mogących powodować mętnienie psotyfikatu.
Przeważnie na koniec toru odbioru włączano papugę Cu, lecz ostatnio, zamiast jej użyć, podpięto silikonowy wężyk od chłodnicy prostej, bezpośrednio do naczynia..(Po co dawać papugę z alkomiarką, skoro jest pewność na 96,5%, że właśnie tyle jest.)
Po odebraniu 1500ml serca, postanowiłem paszczowo spróbować, z czym mam do czynienia. Odlano 20ml i dodano odpowiednią ilość, wcześniej przygotowanej wody. Okazało się, że doszło do galantego zmętnienia. Hmm.
Z lektury wiem, że silikon niema prawa do takiego stanu doprowadzić, więc zatrzymano odbiór, odłączając silikonowy wąż i w koniec odbioru podłączono papugę i ponownie, poprzez w/w "ptaszka" pobrano próbkę nie zwalniając tempa- 600ml/h i dorobiono tą sama wodą. Zmętnienie nie wystąpiło. Żeby być pewnym w temacie, ponownie, poprzez silikonowy wąż odebrano 20ml do sprawdzenia i z tą sama wodą dorobiono psotyfikat do 40V i ponownie do zmętnienia doszło. Komu wierzyć ?
Hmm
Jako, że wąż leżał nie używany przez jakiś czas, przed wykorzystaniem wypłukałem go gorącą wodą a po chwili, szczerze przelałem go wodą, żeby go ostudzić. Niestety, uratowano nieco ponad połowę dobroci a pierwsze 1,5l trafi do następnej psotyfikacji.
Pytanie: Czy Waszym zdaniem, silikon może spowodować zmętnienie? Czy urobek odebrany wcześniej, można przetłoczyć ponownie aby pozbyć się zmętnienia?
Pozdrówa

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 wrz 2017, 16:30
autor: masterpaw2
A, że tak zapytam, wlewałeś tak jak napisałeś wodę do koncentratu? Może to było przyczyną, chociaż nie powinno, bo kiedyś też mi się zdarzyło tak zrobić i nie było zmętnienia.
Winy po stronie wężyka raczej bym nie upatrywał, tym bardziej, że go wrzątkiem potraktowałeś........, no chyba, że Twoja kolumna już się do ptaszka z Cu tak przywiązała, że bez niego ani rusz :scratch:
Co do urobku to moim zdaniem daj mu chwilę pooddychać i spróbuj ponownie rozcieńczyć.
A jeszcze jedno pytanie, mówisz o pierwszym gotowaniu?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 wrz 2017, 19:43
autor: użytkownik usunięty
Tak.
To było drugie tłoczenie i wodę wlewano do psotyfikatu.
Nie sądzę, że odpoczynek coś tu pomoże :scratch: , gdyż jak napisałem wyżej, zmętnienie następowało tylko, gdy urobek odebrany był poprzez ten wąż.
Poczekamy..

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 wrz 2017, 20:02
autor: kmarian
Coś w tym jest, ja ostatnio też robię wiele prób, bo jestem w "kozim rogu" żeby nie napisać, że w dupie. Poważnie podejrzewałem wężyki i Ty Kolego defacto dałeś impuls, że nie do końca nie mam racji. Wężyki paliłem, naciągałem, gryzłem i wskazywały, że silikonowe. Może i silikonowe, tylko dlaczego tam gdzie wężyków prawie nie mam jest wszystko OK???

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 wrz 2017, 20:15
autor: użytkownik usunięty
Dlatego od teraz, nie wierzę żadnym silikonom. Jeśli ktokolwiek napisze, że wężyk ze 100% silikonu nie powoduje zmętnienia, nie uwierzę mu w to, ponieważ mam dowód, widziałem to osobiście :bezradny:
Za jakiś czas, ponownie nagrzeję troszkę tematu i foto zapodam, bo ten silikon od panów z Lublina ! :hmm:
Pozdrówa

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 wrz 2017, 22:09
autor: masterpaw2
defacto pisze:Tak.
To było drugie tłoczenie i wodę wlewano do psotyfikatu.
Nie sądzę, że odpoczynek coś tu pomoże :scratch: , gdyż jak napisałem wyżej, zmętnienie następowało tylko, gdy urobek odebrany był poprzez ten wąż.
Poczekamy..
Ciężko wyczuć :scratch:
Ale zasada :"pamiętaj psotniku młody, wlewaj zawsze psote do wody", została przez Ciebie brutalnie pogwałcona :hammer: :o
Spróbuj odwrotnie i powoli.
Nie sądzę, żeby kontakt urobku z miedzianą papugą miał taki zbawienny wpływ na rektyfikat.
U siebie mam co prawda zamontowaną mała miedzianą chłodniczkę pod OLM, ale nie upatruje w niej jakiegoś cudownego wpływu na urobek, poza tym, że leci zimniutki.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 1 paź 2017, 11:31
autor: użytkownik usunięty
O to efekt wolnego przelania 20ml urobku po drugim deptaniu, poprzez silikonowy wąż. Obok druga próba przeprowadzona bez tego węża. Urobek był kilkakrotnie sprawdzany na innych wodach bez efektu jakiegokolwiek zmętnienia.
W każdym bądź razie, to co powoduje to zjawisko, to nie są "tyły", bo te były dobrze odcięte i pozostawione w kotle.
Wniosek:
Powodem zmętnienia był niestety silikonowy wąż.
Pozdrówa

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 2 paź 2017, 11:24
autor: aronia
To zrób jeszcze jeden test jeśli możesz - po zakończeniu odbioru serca podłącz ten wężyk i obierz na szybko(zaworek na maksa) 1l pogonu i opisz nam co się stało z wężykiem - czy zmieni barwę np. na bardziej mleczną, "stwardnieje" etc.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 09:46
autor: użytkownik usunięty
Proszę mi wybaczyć, ale nie bawię się już pogonami. Świństwo raz jeden puściłem przez kolumnę i potem ciągnęło się to przez kilka procesów. Od tamtej pory "dół" tnę szybciej, więcej % zostawiając w keg i mam spokój. Chcę podkreślić, że w moim przypadku zawinił silikonowy wąż, u kogoś innego może być :ok: . Uszczelki między segmentami kolumny, wykonane są również z tego samego materiału ale z nimi nie ma żadnego problemu a pochodzą od jednego dostawcy. Nie musicie mi wierzyć ale uważam, że silikon silikonowi nie równy.
Pozdro

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 10:08
autor: aronia
Ale ten test miał służyć sprawdzeniu czy wężyk jest 100% silikonowym.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 12:42
autor: radius
defacto pisze:Nie musicie mi wierzyć ale uważam, że silikon silikonowi nie równy.
aronia pisze:Ale ten test miał służyć sprawdzeniu czy wężyk jest 100% silikonowym.
@defacto, zgadzamy się z tobą, ale wielu sprzedawców sprzedaje węże silikonowo-igelitowe, więc czy jesteś na 100% pewien, że twój jest z czystego silikonu?
Zobacz kilka przykładów takich wężyków;
http://spiritferm.biz/pl/c/Wezyki-silik ... litowe/260
https://sklep.sklepyhobby.pl/136-wezyki
http://www.domowaspizarnia.pl/przewod-a ... ,7020,8285
https://www.bachus.net.pl/pl/p/Wezyk-A12-miekki-1mb/771

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 17:03
autor: gadaka
Dziś odbierając zbożówkę kukurydziano-pszeniczną zrobiłem test jak @defacto i wężyk na pewno jest z silikonu - po dolaniu kranówki brak zmętnienia.
@defacto - zdradzisz gdzie kupowałeś wąż?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 20:17
autor: użytkownik usunięty
:scratch:
Dorobiłeś do 40V ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 20:35
autor: gadaka
Około 45% - jutro dorobię do równych 40 i dam znać

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 3 paź 2017, 21:35
autor: użytkownik usunięty
Nie, nie musisz.
Jeśli ma fortifajf persent, to już jest wery gut :odlot:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 4 paź 2017, 21:57
autor: rottweiler
Kiedy zaczynałem pędzenie to początki przypominam sobie, że też mi mętniało po rozrobieniu.
Przyczyny dzisiaj upatruje, że powodem mogło być zbyt szybki odbiór i złapanie pogonu, lub woda mineralna którą w owym czasie używałem do rozrabiania, może miała zbyt dużo wapnia lub minerałów?
Od dłuższego czasu do drugiej destylacji rozcieńczam surówkę wodą demieneralizowaną, urobek z drugiego pędu też tylko i wyłącznie rozcieńczam wodą demi. Nie ma znaczenia czy dolewam wody demi do urobku z %, czy też odwrotnie, nigdy mi nie mętnieje. Wężyki mam silikonowe przez które robię odbiór lub bezpośrednio z papugi i nie mętnieje. Pracuje na Turbo-Stillu CU35 160cm z wypełnieniem spężynkami KO.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 4 paź 2017, 22:17
autor: kmarian
Przypaliłem kawałek swojego wężyka "silikonowego". Niby wszystko wskazuje na to, że jest to silikon ale po roztarciu paluchem (tego białego proszku, po spaleniu), ślad pozostawił szaro czarny. Jednak nie do końca biały. Silikon czy nie?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 paź 2017, 09:29
autor: użytkownik usunięty
radius pisze: @defacto, zgadzamy się z tobą, ale wielu sprzedawców sprzedaje węże silikonowo-igelitowe, więc czy jesteś na 100% pewien, że twój jest z czystego silikonu?
Zobacz kilka przykładów takich wężyków;
http://spiritferm.biz/pl/c/Wezyki-silik ... litowe/260
https://sklep.sklepyhobby.pl/136-wezyki
http://www.domowaspizarnia.pl/przewod-a ... ,7020,8285
https://www.bachus.net.pl/pl/p/Wezyk-A12-miekki-1mb/771
Dodałbym jeszcze jeden przykład:
http://destylatorymiedziane.pl/pl/
Ponieważ ów towar zamówiony był właśnie z tej strony. Być może jest to "gorszy sort", gorsza partia lub jakaś pomyłka w czasie produkcji... etc.
Odpowiadając na pytanie. Nie, nie jestem pewny czy ten wąż jest z czystego silikonu, ale sprzedawca twierdzi, że jest- jest to napisane na w/w stronie. Zakładka "akcesoria", strona 2.
Pozdrawiam

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 5 paź 2017, 10:21
autor: Zygmunt
To są 100% węże silikonowe.
Kilometry tych węży sprzedaliśmy i tylko kol. Defacto mętnieje... Te same węże używane są w pompach perystaltycznych na kilku uczelniach w Polsce i przynajmniej dwóch szpitalach.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 6 paź 2017, 19:44
autor: wienio45
Przeżywałem ten problem wielokrotnie.Zmętnienie nie powstanie nigdy gdy prawidłowo oddzielisz przed i pogony, a sama gonitwa nie będzie zbyt szybka. Wodą może być nawet kranówka .Ja zacząłem używać wody źródlanej najtańszej z biedronki 1,5l za 60gr żeby nie zawierała jakiś tam składników więcej niż 280 jednostek nie pamiętam teraz jakie to składniki ale na butelkach jest napisane. Jeśli chodzi o wężyki, to silikony bez dwóch zdań. Na innych śmierdzi destylat i to wszystko.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 7 paź 2017, 19:10
autor: prolog1975
Ja wtopiłem na tym g...nie. Tytuł co innego opis przedmiotu co innego. I poniżej 47% mętnienie.
http://www.winoart.pl/pl/searchquery/Wę ... ?url=Wężyk
Wszystkie w tytule wężyk silikonowy nie doczytałem kupiłem i kupa. Służą na zimno do ściągania wina. Po wymianie ok. Kup inny wężyk z innego sklepu silikon silikon i myślę, że po problemie. Swoją drogą te mieszańce są bardziej elastyczne i nie czepiają się ich paprochy jak czystego silikonu ale to małe pocieszenie.
Ps
Ten wężyk ze zdjęcia wygląda na mieszańca jest taki mleczny. Silikony te co mam są bardziej przeźroczyste.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 7 paź 2017, 21:28
autor: 70-MAREK
Witam,
Dodałbym jeszcze jeden przykład:
http://destylatorymiedziane.pl/pl/
Jaki gorszy sort?

Sam mam wężyki od Zygmunta,
dlatego wolałem zapłacić troszkę więcej i kupić ze sprawdzonego źródła,
nie mam "teraz" problemu
Poza wypłukaniem z nich tego mlecznego nalotu nic z nimi się nie dziej, są "neutralne"
;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 08:24
autor: użytkownik usunięty
Mleczny nalot, czyli talk ?
Wrzątkiem go przelewałem, potem pod bieżącą wodą płukałem i nic to nie dało. Zauważyłem natomiast, że podczas odbioru poprzez ten wąż, sama jego końcówka zmieniła nieco kolor, z takiego jak na tym foto do niemal przeźroczystej. A wąż z tego samego kompletu, cieńszy, "pasiasty" do zaworu LM nieco pożółkł i zrobił się sztywniejszy :hmm:.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 09:24
autor: kmarian
prolog1975 pisze:... Swoją drogą te mieszańce są bardziej elastyczne i nie czepiają się ich paprochy jak czystego silikonu ale to małe pocieszenie. ....
No i masz babo placek ... silikon. Teraz sprawdzę (no nie teraz tylko w czasie destylacji), bo nie mogę w to uwierzyć. Faktem jest, że wymieniłem wężyk, taki co się do niego wszystko czepiało i w dotyku czułem jakby się w piachu wytaplał, (kolor biały, lekko żółtawy), na "silikonowy" ale gładki, (kolor - w porównaniu z tym wymienionym, biały z odcieniem niebieskawym). Porównania koloru dokonałem teraz z wydatną pomocą małżonki.
Wężyki nabywałem w różnych sklepach i teraz nie mogę powiedzieć który jest z którego źródła.

Jednak w miarę możliwości będę eliminował wężyki i pozostawię tylko niezbędne minimum. Już dumam nad rotametrem ze szkła.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 15:06
autor: prolog1975
To utnij i podpal u mnie silikon silikon daje biały dym i białą spaleniznę. Mieszaniec spala się na czarno klasyczny kpciuch i ten się nie nadaje do rektyfikacji

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 15:35
autor: użytkownik usunięty
Piszesz i masz.
Moja próba wyszła następująco:
Gdy się pali, kopci niczym stary dizel na czarno, gdy zdmuchnę ogień kolor dymu zamienia się w biały.
Spalenizna jak widać.
Pozdrówa

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 15:42
autor: prolog1975
To jest mieszaniec znaczy. Dlatego produkt mętnieje. Kup silikon silikon i po sprawie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 16:38
autor: użytkownik usunięty
Coś na pewno się wymyśli.
Czemu napisałeś silikon dwukrotnie ?
prolog1975 pisze: Kup silikon silikon i po sprawie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 17:34
autor: prolog1975
By mocniej zaakcentować że chodzi o silikon bez domieszek igielitu i innego świństwa co powoduje mętnienie urobku.
Swoją drogą badamy ile cukru w cukrze a teraz dodatkowo ile silikonu w silikonie :D

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 17:51
autor: użytkownik usunięty
Czy jest ktoś, kto może to potwierdzić, dając kciuk w górę za post kolegi prolog1975 ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 17:56
autor: radius
Oczywiście :ok:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 8 paź 2017, 18:00
autor: lesgo58
:ok:
"...silikon, silikon..." to tak w stylu włoskim. :klaszcze: @prolog1975
Oni w ten właśnie sposób podkreślają ważność i zasadność dla przedmiotu, osoby bądź czynności do której to określenie się odnosi.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 9 paź 2017, 16:14
autor: użytkownik usunięty
Zaś po kieszeni.
Kto mi poleci sklep, lub ma do sprzedania wąż silikonowy silikonowy ? :lol:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 9 paź 2017, 17:31
autor: psotamt
Ja mam taki, od naszego forumowego kolegi:
http://stalowkasklep.pl/wezyk-silikonowy-6x9-p-110.html

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 9 paź 2017, 17:39
autor: masterpaw2
Kol. defacto, wszystkie swoje wężyki silikonowe silikonowe kupowałem w sklepie : deptana.pl i nigdy nie miałem podobnych do Twoich niespodzianek :ok:
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6305767637

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 11 paź 2017, 12:10
autor: michal278
Proponuję zajrzeć do tematu zaopatrzenie.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 gru 2017, 16:13
autor: voltek
Cześć.
Moje spostrzeżenia są następujące.
Destylat po drugim gotowaniu na post stillu zawsze da się rozcieńczyć tak, by był klarowny. Nie ważne czy woda z biedronki czy zwykła gotowana. Jest jednak jeden szczegół. Przedgony i pogony zlewam z kilku gotowań do balona. Potem ten destylat rektyfikuje NaOH i perhydrolem. Następnie gotuję. I właśnie ten trunek, mimo, że jest oczyszczony, zawsze przy rozcieńczaniu w okolicach 40% zaczyna mętnieć. Bez względu na wodę. Nie wiem co jest powodem. Myślę, że raczej dodana chemia, a nie sam surowiec w postaci alkoholu 2 gatunku.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 gru 2017, 18:19
autor: Pretender
Przybliżysz nam sposób rektyfikacji NaOH i perhydrolem? Jakiś nowy sposób? Jesteś pewien, że to chemia powoduje mętnienie? Zauważ, że DESTYLUJESZ same odpady ...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 gru 2017, 20:44
autor: gaviscon
Przy destylacji zacieru zbożowego (bez względu na zboże) destylat podczas rozcieńczania również mętnieje. Silikonowe wężyki, woda źródlana, oddzielanie przed i pogonów również nic nie daje :scratch: :x

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: wtorek, 12 gru 2017, 22:55
autor: Doody
Trzeba używać wody zdemineralizowanej o temperaturze bardzo zbliżonej do temperatury rozcieńczanej psoty. Destylat nie mętnieje ale nie wolno go od razu chłodzić w lodówce bo wtedy ma tendencje do opalizowania.

Re: RE: Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 13 gru 2017, 07:47
autor: Istreed
gaviscon pisze:Przy destylacji zacieru zbożowego (bez względu na zboże) destylat podczas rozcieńczania również mętnieje. Silikonowe wężyki, woda źródlana, oddzielanie przed i pogonów również nic nie daje :scratch: :x
Wywal wężyk silokonowy i spróbój rozrobić odrobinę prosto z zaworka. Jak pomoże to polecam cienka rurkę co z miedzi i kilka obejm.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 13 gru 2017, 09:14
autor: michal278
Ja bym poszedł o krok dalej i albo woda miękka albo wręcz destylowana.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: RE: Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 13 gru 2017, 15:56
autor: użytkownik usunięty
Istreed pisze:
gaviscon pisze:Przy destylacji zacieru zbożowego (bez względu na zboże) destylat podczas rozcieńczania również mętnieje. Silikonowe wężyki, woda źródlana, oddzielanie przed i pogonów również nic nie daje :scratch: :x
Wywal wężyk silokonowy i spróbój rozrobić odrobinę prosto z zaworka. Jak pomoże to polecam cienka rurkę co z miedzi i kilka obejm.
W sumie racja.
Mi też pisano, że kupiłem silikon. Tymczasem okazało się, że to jakaś mieszanka, gdyż przy paleniu się, kopcił na czarno i oczywiście mętniało. Wyeliminowałem z obiegu mieszańca i mam spokój.
A firma zacna...
No niestety, można się głęboko zdziwić.
Ale to już nie mój problem. Pozdrówa

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 13 gru 2017, 18:11
autor: Istreed
Mój się palił niby ok a i tak było mleko. Jedna wizyta w obi załatwiła temat.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 15 gru 2017, 21:00
autor: gaviscon
michal278 pisze:Ja bym poszedł o krok dalej i albo woda miękka albo wręcz destylowana.
Wody destylowanej jeszcze nie próbowałem, muszę zobaczyć efekty.
Zastanawiam się też nad wodą dejonizowaną może będzie jeszcze lepsza ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 15 gru 2017, 21:49
autor: użytkownik usunięty
Tnijmy frakcje, a będzie dobre :ok:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 15 gru 2017, 23:05
autor: Doody
Istreed pisze:Mój się palił niby ok a i tak było mleko. Jedna wizyta w obi załatwiła temat.
A cóż to za wykładnik czystości "palił się". Pewnie pali się od 50% a uzyskujemy 96,5%. Jeżeli nie był oczyszczony z przed i po-gonów to mógł mieć i 96% a staje się mętny.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 16 gru 2017, 08:39
autor: radius
Doody, koledze chodziło chyba o wężyk a nie destylat ;)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 16 gru 2017, 12:09
autor: Doody
Chyba masz rację. Przepraszam :oops:

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 21 gru 2017, 09:54
autor: voltek
Pretender pisze:Przybliżysz nam sposób rektyfikacji NaOH i perhydrolem? Jakiś nowy sposób? Jesteś pewien, że to chemia powoduje mętnienie? Zauważ, że DESTYLUJESZ same odpady ...
To nie jest nowy sposób. Perhydrol zastępuje nadmanganian. Na 1 litr 50% destylatu daję 1g NaOH. Po kilku dniach dodaję 1g perhydrolu. Po kilku następnych dniach destyluję. To prawda, że stosuję tę metodę do opadów. Jednak te same odpady potraktowane węglem, a nie chemią, nie mętnieją. Wychodzi na to, że podczas destylacji przedostają się w oparach NaOH lub perhydrol w jakiejś postaci.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 8 sty 2018, 18:41
autor: arekwroc
Czytałem wiele wypowiedzi na temat mętnienia destylatu i jak piszą bardziej doświadczeni koledzy - nie ma na to 100% rady i wytłumaczenia. Jednak - jak to zwykle bywa przypadkowo - poczyniłem pewne spostrzeżenia, które może rzucą jakieś światło na sprawę... A może okaże się, że nie odkryłem Ameryki i ktoś bardziej doświadczony poratuje radą. Mianowicie: nastaw na T3 wykonany wg opakowania z 7kg cukru, sklarowany 3-4 dni w chłodnej spiżarni do przejrzystości wody o minimalnym zabarwieniu kolorem - ale przezroczysty całkowicie. Gotowanie spokojnie i bez pośpiechu (czasem mam wrażenie, że aż za wolno - zdecydowana większość czasu to kroplowanie, nie podkręcam aby "leciało ciurkiem" - pierwsze gotowanie o ile pamiętam jakoś 2x po ok 5 godzin - garnek za mały na raz, drugie prawie 7). Sam garnek - prostokątny kociołek, do którego dorobiłem z miedzi rurę na 65cm 2x22mm (nie bijcie - akurat miałem nadmiar fi 22 a brak fi 28, która byłaby tu lepsza, więc polutowałem do góry taką "dubeltówkę":) - łączne pole przekroju ma teraz pomiędzy fi 28 a 40mm:)), na górze krótki sztucer z wejściem na sondę termo i odbiór do chłodnicy, chłodnica nierdzewka lub KO bo ciężka więc nie alu, ale nie klei magnesu - stara porządna dziadkowa robota. Dodatkowo termometry w kociołku - cieczy i par. Przedgony z każdego 12,5 llitra odebrane do spryskiwacza po ok. 150ml i wyszło za pierwszym razem 5 litrów i niecałe 70%. Do drugiej destylacji rozcieńczone do ok 30% kranówką (dobra woda, na instalacji zmiękczacz, więc wapnia i magnezu śladowo) i specjalnie oglądałem co wyszło - kryształ. Drugi pęd i znowu ok. 60-80 ml do spryskiwacza, dalej całość po 500ml do osobnych naczyń (tak dla siebie, żeby sprawdzać co leci, jakie różnice itd. - nauka, nauka, nauka:)) Wynik to 4l - pierwsze 500ml 85%, a ostatnie ok. 60% (ostatni ósmy słoik oraz nieznaczne ilości potem od razu wlane do innych ogonów). Zostało 7x500ml, ostatni ma teraz 70% Żaden ze słoików nie wyróżnia się negatywnie na tle innych na węch - więc po zakończeniu procesu losowo ze słoi 1, 3 i 6-tego próbka rozmajona do 40% celem przegryzienia przez dobę i degustacji - i tu dochodzimy do sedna całej przydługiej opowieści: próbka nr 1 mętna jak z mlekiem i smakowo po dobie znacząco gorsza od 3 i 6, nr 3 znacznie mniej mętna ale też brak przejrzystości - smak znacznie lepiej ale nie ideał, nr 6 kryształ i smakowo igła.... Po pierwszym gotowaniu całość do 30% i był kryształ - więc nie było w destylacie nic co powinno wywołać zmętnienie, po drugiej już jest i dodatkowo przypadkowo wyselekcjonowany, w których frakcjach... Skoro sięga to 3-ciej (a może też 4 lub 5-tej) połówki, to chyba nie może to być już wina przedgonów? - zwłaszcza, że odebrane raczej sporo. Przy odbiorze przedgonów też starałem się mocno uważać na grzanie, aby dostarczać go minimalnie (niestety jeszcze nie dorobiłem się regulatora napięcia do kuchenki) tak aby wykroplować powoli i jak najwięcej wszystkiego co poniżej 78`C na górze i dalej - tak długo jak roztarte na dłoni krople nie dały satysfakcjonującego zapachu. Poza tym jak wyżej - po pierwszym gotowaniu kryształ do 30%... A może to dwie różne sprawy i smak w 1-wszej i może 2-giej kiepski, bo jednak źle odbierałem przedgony, a mętnienie to odrębna kwestia?? A może całkiem się mylę, to naprowadźcie proszę na właściwy tor jak dziecko we mgle:) Jeśli macie inne wskazówki co powinno się robić inaczej to też chętnie przyjmę - np. czy można spokojnie podkręcić grzanie i zbierać szybciej - zaoszczędziłbym wtedy cennego czasu:) Myślę, że test powtórzę jeszcze dla próbki 2,4 i 5. Niestety nie wiem jeszcze co z tymi odrzuconymi zrobić - gotować znowu czy testować działanie węgla kokosowego?? Pozdrawiam.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 8 sty 2018, 20:44
autor: użytkownik usunięty
Czy wcześniej również tak bywało?
Kurcze, chciałbym zobaczyć ten sprzęt...

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 11 sty 2018, 12:55
autor: arekwroc
defacto pisze:Czy wcześniej również tak bywało?
Witaj, wcześniej nie bywało, bo doświadczenia w temacie mam tyle co oranżada gwarancji - czyli niezbyt wiele:) Spróbuję przy kolejnych procesach coś pozmieniać i zobaczyć czy się powtórzy - ale to zmętnienie przyznasz dziwne, że po pierwszej nie wystąpiło a po drugiej już tak... tak czy inaczej wybrałem do dalszego użycia tylko numerki 3-6, a na pozostałych potrenuję kolejne gotowania w wolnych chwilach, łącząc je może z innymi "odpadami" żeby spróbować odzyskać coś z tego - w najgorszym razie będzie więcej odkażalnika:)
Pozdr.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 12 sty 2018, 07:02
autor: golec269
Spróbuj drugie podejście rozrobić do około 18% , wydaje mi się że za mocny wsad na taki sprzęt.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: piątek, 12 sty 2018, 15:56
autor: użytkownik usunięty
W sumie racja.
30% to w pyte za dużo.
Po za tym, to jaką mocą grzejesz?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 18 sty 2018, 02:05
autor: arekwroc
defacto pisze: 30% to w pyte za dużo.
Po za tym, to jaką mocą grzejesz?
Spróbuję następnym razem bardziej rozcieńczyć - zobaczę rezultat. Nie mam niestety regulatora do kuchenki, więc grzeję na palniku 1,5 kW i jak temp. jest około 10*C przed wrzeniem (mniej więcej wg wykresu i tego co wlałem spodziewam się kiedy zacznie kapać) zmniejszam grzanie - do ilu to ciężko powiedzieć przy termostacie, ale o ok. 1/4 - 1/3 - czasem trochę pokręcę gałką żeby ręcznie zmniejszyć histerezę w początkowym etapie (muszę koniecznie doposażyć się w regulator, bo tak to gówniana robota...)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 7 lut 2018, 10:15
autor: pith
Chcę podzielić się spostrzeżeniem na temat mętnienia destylatu przy rozcieńczaniu.
Ciągle miałem z tym problem. Woda demineralizowana, destylowana lub rozcieńczanie poniżej 50 procent skutkowało bardzo często paprochami pływającymi w płynie lub opalizowaniem.
Odkładałem kolejne destylaty do sklarowania. Nazbierało się kilkadziesiąt litrów.
Kupiłem też ostatnio tubę filtrującą do węgla aktywnego na okoliczność absolutu weselnego dla kolegi.
Dla próby napchałem płatków kosmetycznych bo pasowało średnicą (ponad 0,5 m). Podpiąłem wężyki silikonowe i moje życie się odmieniło :D .
Filtruje do kryształu wszystko, co dotąd podpiąłem. Z różną prędkością. Zazwyczaj ok. 5 litrów na dobę.
Przefiltrowałem już 25 litrów różnych destylatów i ciągle kryształ. Na ostatni strzał pójdzie supermętna Whisky Honey.
Tuba nierdzewna - 80 zł, wężyki silikonowe - 15 zł (inwestycja na lata) , waciki - 6 zł.
Polecam pod rozwagę.
tuba filtracyjna.jpg

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 7 lut 2018, 10:46
autor: użytkownik usunięty
Nieźle, nieźle.
Widziałem coś bardzo podobnego, przejeżdżając przez w Dąbrowę G. (aAbratek.pl) i gdybym miał więcej hajsu, zapodałbym ją sobie.
Jak smak ?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 8 lut 2018, 13:17
autor: pith
Nie czuję jakiejś szczególnej różnicy w smaku.
Mam wrażenie, że trunki nabrały oleistości w konsystencji.
Ziołówka a'la Gin na pewno złagodniała.
Whiskacz bez zmian, calvados podobnie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 1 mar 2018, 10:57
autor: jacek.dd
Witam Koledzy . Wydaje mi ,że coś jest z tymi niektórymi wężykami silikonowymi nie tak.
Zauważyłem u siebie ,że wężyk silikonowy z dobrego sklepu i przeznaczony do naszych celów pod wpływem wysokiej temperatury robi się mlecznobiały i twardy . Podejrzewam , że u mnie ten wężyk był powodem zmętnienia rozcieńczonego wyrobu .

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 1 mar 2018, 12:10
autor: masterpaw2
Kolego, 100% silikonowy wężyk nie twardnieje pod wpływem wysokiej temperatury. Zrób próbę ogniową :
http://alkohole-domowe.com/forum/co-moz ... ml#p166960

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 1 mar 2018, 12:38
autor: Doody
Zależy co się rozrabia. Torfowy destylat ze słodu jęczmiennego rozrabiał do mocy 46-47% wtedy nie mętnieje, ale 40-stka to nie ma opcji żeby nie zmętniała. Można oczywiście filtrować na zimno i pozbyć się części aromatów. Ale ja tam wolę zostawić mocniejszy trunek.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: środa, 5 wrz 2018, 23:23
autor: marian 40
Witam serdecznie Wszystkich.
Od dawna czytam forum i dzięki waszemu doświadczeniu uczyłem się od podstaw. Nowa kolumna pierwsze pędzenie i.... mleko. Dodawałem różnej wody od extra butelkowanej destylowaną i kranówkę. Nic to nie dało, destylat 90% rozcieńczony do 55% i mleko. Pomogło tylko jedno przy drugim gotowaniu zwiększyłem temperaturę odparowywania do 83-85 C. kapało 75%, po rozcieńczeniu do 55% było idealnie klarowne. powodem jest krótki wężyk /pseudo/ silikonowy który wchodzi w reakcję z alko 90%.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: czwartek, 6 wrz 2018, 09:53
autor: johnex
powodem jest krótki wężyk /pseudo/ silikonowy który wchodzi w reakcję z alko 90%
Pytasz czy stwierdzasz fakt? Po czym wnioskujesz że jest pseudosilikonowy?
Nowa kolumna pierwsze pędzenie i....
Jaka to kolumna? Czy przed pierwszym użyciem przygotowałeś kolumnę (wymyłeś ją dokładnie, "wytrawiłeś wypełnienia"). Czy destylat ma metaliczny posmak? Z czego zrobiłeś nastaw?
Poza tym jak czytam jak prowadzisz rektyfikację to mam wrażenie że tak naprawdę nic nie czytałeś. 90% na kolumnie to strasznie zły wynik. W destylacie jest dużo niepożądanych związków które też mogą powodować mętnienie. No a tak jak robiłeś drugim razem to na kolumnie robi się destylaty smakowe.
Jednym słowem wrzuć opis swojej aparatury (najlepiej ze zdjęciami).
Później zacznij od podstaw czyli: kompendium-tematow-t17383.html

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 21 paź 2018, 20:31
autor: prolog1975
Wężyk do wymiany ja kupiłem ostatnio w Deptanie i dupa. Przyszedł przeźroczysty z wyglądu wypisz wymaluj silikon. Do tej pory wężyki u nich były ok. Zrobiłem spiryt z pszenicy i poniżej 46% lekko mętnieje. Spalilem końcówkę i niestety nie pali się tylko skopcił się na czarno. Jest mieszańcem. Zdaje się, że nawet sprzedający nie wiedzą co naprawdę sprzedają.
To jest nowa generacja mieszańców są lepiej zamaskowane czepiają się ich paprochy nie zmieniają koloru w czasie odbioru rektyfikatu z OLM(jest gorący). Tylko kopcą na czarno.
Edyta
Z czystym sumieniem polecam wężyki ze Starowara są z czystego silikonu właśnie je testowałem. Ważne przed użyciem trzeba je obmyć z talku.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 23 gru 2018, 22:46
autor: brzoski
Odnośnie mętnienia destylatu to dzisiaj zgłupialem do reszty. Kiedyś też miałem problem z mętnieniem. Problemem okazał się wężyk który reagował z oparami i zmienił kolor na czerwonawy. Dzisiaj przy 2giej destylacji wymieszałam cały urobek żeby mieć wszystkie flachy tej samej jakości. Zacząłem rozrabiać i butelkować. Moc docelowa 40%. 2 butelki na 8 zmętniały. Procedura przy każdej ta sama. Ma ktoś jakiś pomyśł?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 24 gru 2018, 10:55
autor: użytkownik usunięty
Brudne butelki.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 24 gru 2018, 11:08
autor: brzoski
No ale tych butelek używałem już prędzej. Prawdę mówiąc ich nie myłem bo były po psocie i zamknięte. Mówisz że jednak myć?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 24 gru 2018, 11:21
autor: użytkownik usunięty
Dorobiłeś cały urobek od razu do mocy konsumpcyjnej?

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: poniedziałek, 24 gru 2018, 11:40
autor: brzoski
Nie. Mieszam za każdym razem po jednej butelce. Przed chwila przelałem gdzie indziej "mleko" z butelki. Przepłukałem wodą z płynem do naczyń. Rozrobiłem nowe i czekam. Wszystko wskazuje na to że racja będzie po Twojej stronie. Ale to dowiemy się późnym wieczorem bo przez noc mi więcej butelek zmętniało. Za wyjątkiem butelki po syropie malinowym którą musiałem przepłukać. Wiele nauki przede mną. Wesołych Świąt.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 10 lut 2019, 08:48
autor: Danek434
Witam Szanowne Grono.
Od pewnego czasu mialem ten sam problem z mętnieniem rozrobionego juz destylatu. Co powodowało również osadzeniem sie zmętnienia na kolumnie filtracyjnej i jej zapychaniem. Testowałem różne wody. Ale ostatnio uzywam zwykłej Oaza z Biedry. Tylko przed każdym rozcięczaniem wode przelewam przez dzbanek Brita. I nie mam problemu z mlecznym kolorem. Wyrób jest krystaliczny. I wczesniej po filtrowaniu ubywało % na kolumnie filtracyjnej. Teraz jest po problemie.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 mar 2019, 13:10
autor: użytkownik usunięty
Dla porównania wężyk z Dąbrowy Górniczej, potraktowany wysoką temperaturą.
Podczas palenia dymił na biało i nie spowodował mętnienia.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 mar 2019, 16:08
autor: Doody
Ja też kupuję akurat w Aabratku wężyki i nigdy nie miałem problemu.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: sobota, 30 mar 2019, 18:31
autor: wkg_1
Kwestię wężyka można rozwiązać dosyć prosto.
Po prostu odebrać z 50 ml bezpośrednio z zaworka i rozcieńczyć do 20%.
Co zamknie wątpliwości w tej szeroko dyskutowanej sprawie ;D

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 5 maja 2019, 14:12
autor: Mardog
Mnie też zmętniała jak rozrobiłem w innej niż zwykle wodzie. Kupuje 5L w biedronce i nigdy nie było problemu, brakło mi na ostatnią partię i wziąłem to co było pod ręką i od razu mleko. Po jakimś czasie zmieniło się w kluchy i spadło na dno. Inny mam problem z damami 5L. Kupiłem w jednym sklepie wężyk do filtra z węglem i zauważyłem, że brudzi mi damę, jak przerwałem filtrację to zaciek się zrobił równo z linią poziomu cieczy. Dodatkowo wydaje mi się że tak jak "smyrał" damę w środku to zostały ślady po nim na szkle. Pytanie gdzie kupić i czym wymyć damę? Zrobiłem test i wężyk z zakupionego aabratka nie pali się a ten od filtra po chwili zrobił się czarny - kupiony w światdrożdży bo akurat taki sklep mam pod ręką w mieście.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 11 paź 2020, 14:38
autor: jakis1234
Wiem, że trochę odkopuję stary temat, ale w sumie nie znalazłem do końca odpowiedzi co zrobić jak destylat mętnieje po rozrobieniu z wodą. Dzisiaj rozrobiłem spirytus (po pierwszej rektyfikacji ) do 70%. Miał to być spirytus techniczny, więc nie przeznaczony do kolejne obróbki. No i zmętniał. Postanowiłem więc zastosować metodę klarowania nalewek :), wziąłem filtr do nalewek i przepuściłem spirytus i bingo :punk: . Spirytus czyściutki. Spróbujcie, kto ma takie problemy, może zadziała :)

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 11 paź 2020, 16:42
autor: Skir
Doody pisze:Zależy co się rozrabia. Torfowy destylat ze słodu jęczmiennego rozrabiał do mocy 46-47% wtedy nie mętnieje, ale 40-stka to nie ma opcji żeby nie zmętniała. Można oczywiście filtrować na zimno i pozbyć się części aromatów. Ale ja tam wolę zostawić mocniejszy trunek.
Podobnie ze śrutą żytnią (na konji). Odpęd, potem gotowanie na 4 pólkach. Po zejściu poniżej 50% mętnieje. Dolałem mocniejszy % - zrobił się czysty. Dolałem wody, znów zmętniało.
Woda zawsze ta sama: niegazowany Żywiec.
EDIT: Zrobiłem test: Nie mętniej do 47%, potem delikatna mgła.
EDIT2: Zacier na koji ze śruty jęczmiennej: bez problemu rozrobienie do 40% -zero mętnienia.
Przyczyną mętnienia żyta mogło być przypalenie grzałek. Wrzucę na kolumnę zmętniały produkt i sprawdzę.

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 11 paź 2020, 18:09
autor: użytkownik usunięty
Skir pisze:Zrobiłem test: Nie mętniej do 47%, potem delikatna mgła
Może tu :?:
https://alkohole-domowe.com/forum/dlacz ... 2o#p145421

Re: Co może powodować zmętnienie destylatu podczas rozrabiania?

: niedziela, 11 paź 2020, 18:32
autor: Skir
@defacto :
nie po trzykroć :)
1. na pewno nie było jeszcze pogonów - produkt "ze środka" z przedziału 92-70 %
2. woda ta sama, co zawsze: Żywiec niegaz
3. wężyk silikonowy od aabratka