Strona 1 z 1

Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: niedziela, 22 kwie 2012, 19:35
autor: klodek4
Zakładam nowy temat z racji tego że od czasu do czasu robię różnego rodzaju eksperymenty w puszczaniu różnych gatunków win, zarówno tych które sam nastawiam jak i tych które można zwyczajnie kupić.
Mam zamiar w tym temacie wklejać doświadczenia jakie robię!!! do tej pory popróbowałem destylacji zwykłych sikaczy z kartonu jak i troszkę lepszych http://alkohole-domowe.com/forum/wino-z ... t3447.html, potem robiłem eksperymenty na innych winach, raz 5 letnim winie z winogron o mocy 15%, oraz dwu letnim o mocy 13%, destylaty leżą teraz i dojrzewają, jeden ze śliwką inny z żurawiną a jeszcze inny z rodzynkami, wszystkie wina które destylowałem były winami czerwonymi wytrawnymi. mam w najbliższych planach popróbować win białych, różowych, mam też nastawy winne z bananów, owoców egzotycznych, kiwi, daktyli, fig, pomarańczy, opuncji, ryżu i innych, kieruję się zasadą jeśli mi coś nie podchodzi smakowo jako wino to będę to gonił przez rurki i efekty opisywał.
Dwa dni temu puściłem taki mix owocowy który był nastawem z myślą o winie ale z racji tego że coś poszło nie tak przedestylowałem to, był to mix owoców kaki, chirimoya i gruszki, na razie puściłem raz i ma niesamowity bukiet zapachowy, na dniach puszczę drugi raz to to opiszę, zachęcam również forumowiczów aby włączyli się w to, na forum w różnych miejscach są opisy destylacji różnych dziwnych nastawów/win i można by było to z lekka uporządkować, pozdrawiam i niech moc będzie z Nami :punk: :piwo: :ok:

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: środa, 4 lip 2012, 23:55
autor: klodek4
No więc zaczynam dalszy wątek destylacji różnych winnych eksperymentów.
Wino bananowe, niestety smakowo okazało się /dziwne/, o posmaczku banana ale nikt z bliskich nie wyraził nic nadzwyczajnego po spróbowaniu owego, mi też osobiście nie podeszło, więc na rurki.
Wlałem do kega praktycznie wszystko, na dnie utworzyła się zawiesina z resztek drożdży więc tego sobie oszczędziłem, konsystencja kisielu rozwodnionego wodą, pierwsze gotowanie /pot still + dwa deflegmatory/, 50ml do zlewu i resztę łapałem praktycznie do końca, z około 7-8 litrów wyszło mi niecałe dwa literki urobku 50-60%, rozmaiłem to z wodą i drugie gotowanie, odlałem drugą pięćdziesiatkę do zlewu i resztę na zapach łapalem do buteleczki i do momentu jak poczułem nutkę poogonów, złapałem tego około 1250 ml 70% psoty, rozcieńczyłem to do 40% i wyszło mi ponad 2 literki, zamoczyłem dzioba, ale bez żadnych rewelacji, czuć nie przeżartą wódeczke o jakimś słodkawym posmaku, ale smaku banana nie poczułem, zostawię to teraz w odstawkę i z czasem zobaczymy, zastanawiam się tylko czym mógłbym to zapuścić, dębem, karmelem, czy innymi dopełniaczami, może ktoś Was miałby na to jakiś pomysł, pozdrawiam

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: czwartek, 5 lip 2012, 01:00
autor: Zygmunt
Banan... Destylat zaczął być pijalny po roku, teraz stoi już trochę ponad dwa i dalej nie mogę zmęczyć litrowej flaszki tego wynalazku...

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: czwartek, 5 lip 2012, 15:43
autor: klodek4
A zaprawiałeś to czymś :?: :?: :?:

Niestety ja tak mam z opuncją, dodatek dębu do destylatu w miarę poprawił jego zapach, ale smak do tej pory nie pijalny, więc czeka, pozdrawiam.

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: niedziela, 15 lip 2012, 00:07
autor: Wald
Koledzy, to przecież Wasz wybór. Jak się pisze, że cytrusy i banany na wino się nie nadają to się uparliście otwierać otwarte drzwi. Co prawda miałem łatwiej, bo znajomi poczęstowali takim wynalazkiem, podobno udanym. Świnia jestem, bo skomentowałem po degustacji: już wiem czego nie będę robił. Do dziś się tego trzymam.

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: sobota, 1 wrz 2012, 18:16
autor: klodek4
Do destylacji poszły nieudane wina z ryżu z rodzynkami /+ dodatki smakowe, wyszło mi niestety przesłodzone i kur..sko mocne/ oraz wino z pomarańczy /w miarę dobre ale płaskie smakowo, zresztą w Hiszpanii szkoda robić wina :mrgreen: /, póki co, po zlaniu znad lekkiego osadu, puściłem to pierwszy raz, smakowo i na węch całkiem, całkiem, z czasem puszczę to drugi raz i wtedy zobaczymy różnicę, pozdrawiam

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: niedziela, 2 wrz 2012, 23:28
autor: Wald
O widzisz, rodzynkowe z ryżem też robiłem. Koledze wyszło za gęste. U mnie postało trzy miesiące i nawet dało się to pić, ale nie przyznałem się, bo może chciałby odebrać. Po obróbce termicznej wyszła super dębowa. Z resztą on sam też chwalił.

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: wtorek, 4 wrz 2012, 00:04
autor: klodek4
Dzisiaj puściłem/przedestylowałem pierwszy raz wino z opuncji, z tematu http://alkohole-domowe.com/forum/nastaw ... t4618.html, i pierwsze puszczenie dało nad wyraz dobre wyniki zapachowe, nijak się nie ma do destylatów z całych owoców opuncji, jak przelecę to drugi raz to opiszę wyniki, pozdrowienia igielne :punk: :piwo: :ok:

ps, niestety jako wino za bardzo przypominało mi dni spędzone z igłami :mrgreen:

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: czwartek, 20 wrz 2012, 15:28
autor: klodek4
Wino bananowe, niestety smakowo okazało się /dziwne/, o posmaczku banana ale nikt z bliskich nie wyraził nic nadzwyczajnego po spróbowaniu owego, mi też osobiście nie podeszło, więc na rurki.
Wlałem do kega praktycznie wszystko, na dnie utworzyła się zawiesina z resztek drożdży więc tego sobie oszczędziłem, konsystencja kisielu rozwodnionego wodą, pierwsze gotowanie /pot still + dwa deflegmatory/, 50ml do zlewu i resztę łapałem praktycznie do końca, z około 7-8 litrów wyszło mi niecałe dwa literki urobku 50-60%, rozmaiłem to z wodą i drugie gotowanie, odlałem drugą pięćdziesiatkę do zlewu i resztę na zapach łapalem do buteleczki i do momentu jak poczułem nutkę poogonów, złapałem tego około 1250 ml 70% psoty, rozcieńczyłem to do 40% i wyszło mi ponad 2 literki, zamoczyłem dzioba, ale bez żadnych rewelacji, czuć nie przeżartą wódeczke o jakimś słodkawym posmaku, ale smaku banana nie poczułem, zostawię to teraz w odstawkę i z czasem zobaczymy, zastanawiam się tylko czym mógłbym to zapuścić, dębem, karmelem, czy innymi dopełniaczami, może ktoś Was miałby na to jakiś pomysł, pozdrawiam
Wczoraj zrobiłem próbę organoleptyczną /wraz z żoną/ owego destylatu bananowego, próbka zaprawiona płatkami dębowymi, /stał około 3-ch miesięcy/, destylat nieułożony, ale nabiera bardzo ciekawego smaku, który odpowiadał i mi i zonie /ona czuła posmak banana, ja za h.ja nic nie czułem, raczej coś na smak słodkawy, cukierkowy, ale ogólnie dobry, zostawię to na dłuższy czas i zobaczymy jakich jeszcze nabierze wartości, pozdrawiam :punk: :piwo: :ok:

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: czwartek, 20 wrz 2012, 16:36
autor: lambo
Wald pisze:Koledzy, to przecież Wasz wybór. Jak się pisze, że cytrusy i banany na wino się nie nadają to się uparliście otwierać otwarte drzwi. Co prawda miałem łatwiej, bo znajomi poczęstowali takim wynalazkiem, podobno udanym. Świnia jestem, bo skomentowałem po degustacji: już wiem czego nie będę robił. Do dziś się tego trzymam.
Rok temu nastawiłem swoje pierwsze bananowe wino w małej 8 l. damie i od tamtej pory robię w minimum 25l butlach-schodzi na bieżąco,smakiem przypomina australijskie Chardonnay zostawiając nutkę banana i goryczki.Moja lepsza połowa je po prostu uwielbia.

Jak tylko zakupię niezbędną aparaturę również rozpocznę testy z destylacją win ;)

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: niedziela, 4 lis 2012, 16:50
autor: klodek4
Wald pisze:O widzisz, rodzynkowe z ryżem też robiłem. Koledze wyszło za gęste. U mnie postało trzy miesiące i nawet dało się to pić, ale nie przyznałem się, bo może chciałby odebrać. Po obróbce termicznej wyszła super dębowa. Z resztą on sam też chwalił.
Właśnie destyluję 2 gi raz wino ryżowo rodzynkowe, zapaszek bardzo miły, napisz mi jak to zaprawiłeś, samym dębem :?: :?: :?: , pozdrawiam

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: poniedziałek, 5 lis 2012, 11:11
autor: Wald
6 tygodni z jedną szczapką (8 x 1 x 0,3mm) dębu naturalnego, potem odrobina karmelu i dalej do leżakowania.

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: czwartek, 15 lis 2012, 08:12
autor: klodek4
Na tej fotce mamy /od lewej/, wino daktylowe, figowe i z granatu/a, dwa pierwsze poszły na mix, czyli do wspólnego baniaka :kumple: i do dalszego leżakowania, a z granata, destylat, smakowity, po ułożeniu /z chipsami/ smak opisze :punk: :piwo: :ok:

Re: Destylacje różnych win - eksperymenty Klodka!!!

: poniedziałek, 10 gru 2012, 16:59
autor: klodek4
Dodam fotki mojego destylatu winka ryżowego z rodzynkami, plus chipsy i rodzyny :punk: :piwo: :ok:

ps. Bardzo dobre :mrgreen: