Strona 1 z 1

Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 16 wrz 2008, 19:43
autor: Juliusz
Cześć pierwsza - lutowanie.

Najwspanialszą sprawą (wręcz główną ambicją ostateczną każdego bimbrowara) dla hobbisty o zainteresowaniach tu wyrażanych jest zbudowanie aparatury samemu. Trudno uniknąć łączenia używanych metali (S/S i miedź) bez lutowania lub spawania.

Siedzę sobie tutaj, piszę i popijam COUGAR Bourbon - jest miły

Spawanie miedzi i stali nierdzewnej jest możliwe ale trudne i sprzęt jest droższy . W zasadzie stal nierdzewną można spawać tradycyjną metodą elektrodową (elektrody nierdzewne w otulinie) jeśli się ma spawarkę elektryczną. Problemem jest spawanie cienkich detali ze S/S. Tu trudno uniknąć metody TIG, która jest droga, wymaga specjalnego sprzętu i gazu chroniącego - argonu.

Miedź jest bardzo trudno spawać elektrycznie. Można metodą TIG i problem jak wyżej - koszt.

Pozostaje nam lutowanie.

Są dwa rodzaje lutowania: lutowanie miękkie (czysta cyna 100%, cyna z ołowiem!!! :shock: ). Lutem cynowym można lutować S/S ale potrzebny jest specjalny płyn ('kwas')

... I lutowanie tzw. twarde różne stopy lutu srebrnego - my nie używamy mosiądzu - cynk jest paskudny dla naszego zdrowia. Wbrew pozorom luty srebrowe nie są takie drogie, bo są to mieszanki miedzi ze srebrem: 2%, 5%, 15% srebra (im więcej srebra tym temp. topnienia niższa) - można je kupić w sklepach dla hydraulików. Lutami srebrowymi można doskonale lutować zarówno stal nierdzewną (konieczny topnik - boraks lub mieszanka) i miedź - nawet bez topnika (ale pomaga). Ta metodą zlutuje się również doskonale miedź ze stalą nierdzewną.

Lutowanie małych detali: rurki 1/2 calowe (12.7mm) nie jest problemem bo można użyć palnika propan-butan. Większe detale wymagają wiele więcej ciepła i tu trzeba mieć albo tlen-acetylen albo są dostępne już specjalne buteleczki z mieszanką (tak mi powiedziano) butanu> z acetylenem?. Jest to specjalny zestaw razem z palnikiem. Dla naszych celów warto wydać parę złotych więcej.

Ogólnie lutowanie S/S twarde jest łatwiejsze niż lutowanie miedzi: S/S nie odprowadza tak szybko ciepła. Większe detale z miedzi np. rury 3/4 cala, 2 cale mogą wymagać dodatkowego ciepła ze zwykłego palnika butanowego.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 24 wrz 2008, 12:22
autor: kwachu
Witam Wszystkich :lol:
Chciałbym wspomnieć o wspaniałej metodzie lutowania stali ko [według mnie] .
Wykorzystuje się w niej lut hydrauliczny Sn97Cu3 , bardzo dobrym topnikiem
jest w tym przypadku mocznik [do kupienia w sklepach ogrodniczych].
Elementy muszą być czyste , miejsca które mają być pokryte lutem
posypujemu mocznikiem i powoli nagrzewamy pocierając grotem lutownicy.
Nie żałujemy topnika[naprawdę stal ko czyści rewelacyjnie .
Kiedy detal osiągnie odpowiednią temp. dajemy lut i rozprowadzamy go
lutownicą[cały czas dodajemy topnik w miarę potrzeby].
Po pocynowaniu elementy składamy i używając lutownicy lub palnika
lutujemy na dobre.
Bardzo ważne jest aby używając palnika nie grzać elementów ze stali ko bezpośrednio w miejscu
lutowania[może pokryć się tlenkami]

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 14 lut 2010, 13:06
autor: mayor1986
Temat mi się trafił jak ulał...
Kąbinuje swoją aparaturę i mam kilka detali które mnie męczą psychicznie.. bo nie mam na ten temat wiedzy....
Mianowicie:
- czy można przyspawać zwykłym spawem (elektroda do nierdzewki) normalną śrubę stalową do rury KO? Chcę po prostu przyłączyć 4 takie śruby na szczyt kolumny żeby dokręcać miedzianą płytkę z wyjściem na pary, termometr i rurkę powrotu. Oczywiście między tą miedzianą płytką a rurą KO będzie uszczelka z silikonu (przecięty wężyk)

- czy można przyspawać, w ogóle, rurę KO do pokrywy emaliowanej od garnka? Wiem że taka pokrywka jest bardzo cienka, i na dodatek emaliowana... ale może ktoś próbował...

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 21 mar 2010, 23:19
autor: Maciej_K
Kolega mayor1986 nie uzyskał odpowiedzi, a ja już się wpycham z kolejnym pytaniem...
Chciałbym w końcu sfinalizować projekt swojej kolumny, wszak wszystkie materiały mam zgromadzone. Zostaje jedynie spawanie, na które usilnie odkładam pieniążki, bo wiem, że to nie jest tania sprawa. Niestety nie orientuję się w cenach, dlatego pytam: czy ktoś z kolegów potrafił mniej więcej określić, ile kosztowałoby przyspawanie:
1. kołnierza z blachy 2mm fi 60 do mufy kega
2. dwóch kołnierzy 2mm fi60 do rury fi 60
3. talerzyka fi 60 do kołnierza fi 60

Proste spawy, w sumie ok. 80cm.
Oczywiście mógłbym się udać do zakładu spawalniczego i zlecić zadanie od razu, ale nie chcę się dać oszukać. Czytałem gdzieś, że ktoś brał za spawanie podobnego materiału ok. 3-4zł za cm, co dla mnie oznaczałoby sumę 240-320zł... Trochę przegięcie pały:).

Jeśli miałbym wybulić więcej niż 200zł, to byłbym niepocieszony. I dlatego, na zapas, zadaję kolejne pytanie:
Czy do lutowania twardego wystarczy palnik bunsena na propan-butan? Czy trzeba acetylen? Jak wygląda sprawa różnicy w wytrzymałości lutu twardego względem miękkiego? Czy miękki lut wytrzymałby operacje związane z montażem i demontażem zestawu? Wszak sama rura waży dychę jak nic... 1,5m x 60mm x 2mm

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 30 sie 2010, 10:04
autor: Rudolf
A może lut bezołowiowy, :D
-bezpieczny dla zdrowia.
-jak ktoś sie zna to robota bardzo prosta.
Na allegro dostępne są specjalne luty do aluminium. ;)

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 29 sty 2013, 09:22
autor: TeDy
No i wertując forum odkopuję kolejny temat. Może wszystko zostało już napisane, ale nie wszystko zrozumiałem. Chodzi o to, że kompletując swoją kolumnę będę chciał połączyć ze sobą miedziane mufy etc. z rurką ze stali nierdzewnej. I myślałem, że to będzie proste: wezme elementy, podjadę do jakiegoś spawacza, dam mu 20 zł a on mi wszystko pospawa metodą TIG i będzie wporzo. Ale czytając i czytając nabieram obawy: pierwsza to taka, że przyspawanie kilku elementów nie będzie kosztować 20 zł, tylko conajmniej 200. Tyle nie mam. A poza tym gdzieś wyczytałem, że po takim zabiegu spawania będzie trzeba jeszcze ze spawem coś zrobić (wytrawiać?)
Ew. posiadam spawarkę na elektrody - ale czy uda mi się elektrodą do stali nierdzewnej przyspawać rurkę k.o. (grubość 1.5 mm) z miedzią?

Jeśli nie, to pozostanie mi lutowanie.. moje doświadczenie jest raczej dość małe w lutowaniu, ale jeśli będzie trzeba to jakoś dam rade. Tylko jaki lut kupić? Ten hydrauliczny o którym pisał kolega wyżej? Czy może wystarczy lut twardy? Jeśli tak to jaki ewentualnie topik użyć i jak się go w ogóle używa? Jeszcze coś będę potrzebował?

Im dalej mi od technikum to stwierdzam, że dzisiejsze zajęcia praktyczne to już nie to samo co kiedyś. I że dość marnie przystosowują one do życia :/

Liczę na zrozumienie i pozdrawiam!

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 29 sty 2013, 16:18
autor: TeDy
Wciąż przeglądam forum i poraz kolejny odkopuję jakis stary temat z nurtującym mnie pytaniem:

Czy może ktoś jednoznacznie odpowiedzieć, czym w domowych warunkach łatwiej, bezpieczniej i lepiej połączyć miedź z nierdzewką? Spawanie spawarką elektryczną z elektrodą do k.o., czy może lepiej lutować lutem twardym lub hydraulicznym, grunt aby był bez dodatku ołowiu? Ogólnie w moim zamyśle sam lut tudzież spaw będzie miał bardzo minimalny o ile wogóle kontakt z oparami surówki. Co polecicie?

Pozdrawiam!

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 29 sty 2013, 21:49
autor: radius
TeDy pisze: Co polecicie?
Palnik do lutowania twardego np. taki http://allegro.pl/palnik-do-lutowania-t ... 56222.html
i lut srebrny np. taki http://allegro.pl/lut-srebrny-ls-25-fi- ... 46390.html

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 29 sty 2013, 22:08
autor: szabix
O połączeniach lutowanych było już na forum. Lut twardy zapewni większą odporność na zrywanie niż lut miękki. Poczytaj trochę o tych połączeniach, sam zdecyduj, który rodzaj lutu zastosujesz.
Tutaj jest trochę informacji o lutowaniu miękkim stali nierdzewnej:
http://alkohole-domowe.com/forum/post45791.html#p45791,
http://alkohole-domowe.com/forum/post58312.html#p58312

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 29 sty 2013, 22:29
autor: TeDy
Dzięki bardzo za konkretne i rzeczowe odpowiedzi :)
Takie są najlepsze!

A teraz czas iść do roboty...
Pozdrawiam!

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 30 sty 2013, 16:16
autor: franko
Nie opłaca się bawić w lutowanie kolumny, wyda się na wszystko grubo ponad 100zł i nie wiadomo czy będzie dobrze.
Ja za pospawanie kolumny zapłaciłem 120zł

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 11 cze 2013, 12:09
autor: soltys
Witam, po przeczytaniu wątku dalej nic nie wiem... Chciałbym bezpiecznie (zdrowo) połączyć elementy kolumny a dokładnie dwie połówki rury miedzianej przy pomocy mufy (fi 54). Poprawcie mnie jeśli się mylę: Powinienem zastosować pastę bezołowiową Sn97Cu3 + lut o takim samym oznaczeniu? Zgadza się? Smaruję pastą końcówkę rury, wkładam do mufy, podgrzewam lutlampą i przystawiam lut, który ma wpłynąć w szczelinę?
Jestem totalnym laikiem w tej materii więc proszę o wyrozumiałość...
Dziękuję

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 11 cze 2013, 12:19
autor: Wald
Dobrze zrozumiałeś, tak będzie dobrze.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 11 cze 2013, 12:34
autor: soltys
O! I to jest odpowiedź: szybko i zwięźle. Dziękuję bardzo!

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 11 cze 2013, 19:44
autor: radius
soltys pisze:Smaruję pastą końcówkę rury, wkładam do mufy, podgrzewam lutlampą i przystawiam lut, który ma wpłynąć w szczelinę?
Przed posmarowaniem koniecznie wyczyść końcówkę rury czyściwem lub bardzo drobnym papierem ściernym, w przeciwnym razie możesz się później męczyć z zalutowywaniem nieszczelności ;)

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 12 cze 2013, 14:03
autor: kobuszki
Tak jak radius radzi dokładnie oczyść oba zewnętrzne końce rury, a następnie mufę od wewnątrz z obu końców.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 12 cze 2013, 15:57
autor: soltys
Tak jest! Dzisiaj było u mnie kilku kurierów z podzespołami do mojego pierwszego miedzianego panzerfausta a'la: http://alkohole-domowe.com/forum/buduje ... t2989.html. Ukłony w stronę konstruktora. Jeszcze jedna sprawa: czy w naszym hobby lutowanie twarde ma przewagę nad miękkim (wczoraj chciałem zamieścić podobne pytanie w tym wątku ale nie przeszło kontroli jakości i post nie został opublikowany - chyba zbyt mocno testowałem zaprawki smakowe :D ).
Zdrówko!

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 12 cze 2013, 23:53
autor: Partyzant
Wystarczy cyna, twardy lut potrzebuje większej temperatury, a zwykłym palnikiem jest to trudniejsze. Śmiało rób cyną.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 13 cze 2013, 07:01
autor: radius
Partyzant pisze:Śmiało rób cyną.
Nie cyną, tylko lutem bezołowiowym - Sn97Cu3 :)

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 13 cze 2013, 22:45
autor: Partyzant
Cyna bez ołowiu - to miałem na myśli.
A ja proponuje Sn97Ag3 ;)

Sn to jest cyna. Uy radius starzejemy się. :respect:

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 22 sty 2015, 11:31
autor: 70-MAREK
Witam,
Zamierzam polutować lutem twardym miedz z nierdzewką
Mam do dyspozycji palnik do lutowania twardego, na propan
Czy używając tegoż palnika, oraz turystycznej butli propan-butan,
jestem w stanie poprawnie wykonać połączenie?
Chodzi mi o temperaturę

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 22 sty 2015, 18:40
autor: Zygmunt
Palnik na propan to palnik do lutowania miękkiego, nie twardego. Do twardego przydałby się palnik propan/tlen. Jak duży jest element?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 23 sty 2015, 11:59
autor: boxer1981228
Czy ktoś z Was spotkał się z taką metodą łączenia miedzi myślę że do małych średnic by się nadawało:
http://m.youtube.com/watch?v=OODbzJUWg-A
http://m.youtube.com/watch?feature=play ... HX6ahDqoY4

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 23 sty 2015, 14:02
autor: radius
Są dostępne kleje do miedzi i u nas - http://www.uni-max.com.pl/anaerobowe-kl ... nych-50/d/ :ok:

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 23 sty 2015, 14:19
autor: boxer1981228
@radius bardziej chodziło mi o opinię czy to da radę poklejić np papugę czy to jakiś pic na wodę .

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 27 sty 2015, 22:06
autor: 70-MAREK
Kol. Zygmunt
Chcę połączyć nierdzewną wywijkę fi~120, z miedzianą rurą podobnej średnicy
Ma z tego być bufor

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 28 sty 2015, 07:52
autor: radius
Takich średnic nie połączysz palnikiem do lutowania twardego i butlą turystyczną.
Tu już tylko palnik z tlenem + propan-butan.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 1 lut 2015, 18:36
autor: łmarko
Mogę doradzić. Można lutować propan-butan rury miedziane i ko stosując palnik na propan tzw. TURBO , który podaje większą dawkę gazu , oraz szybkość płomienia. Po lutujecie wszystko sami. Najpierw , trzeba oczyścić miejsca lutowania czyściwem , potem posmarować pastą czy do lutu miękkiego czy twardego. Do lutu miękkiego nie trzeba mocno podgrzewać , należy patrzeć na pastę , jak się zabieli wtedy dodać spoiwo. Przy lucie twardym , należy mocno nagrzać , aż zrobi się kolor czerwony , posypać proszkiem ,żeby się stopił i wtedy dodać spoiwo.Po każdym lutowaniu miejsce zmoczyć wodą , aby się utwardziło i zgorzelina zrobiła się czysta. Myślę ,że dałem dobrą radę.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 4 lut 2015, 18:03
autor: marmoo
Kolego, szybkie studzenie miedzi powoduje jej odpuszczenie i zmiękczenie.
Miedz stygnąc powoli utwardza się, odwrotnie niż w przypadku stali.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 4 lut 2015, 22:43
autor: łmarko
Masz rację, błąd w myśleniu, wcześniej napisałem, niż pomyślałem. Sorry.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 20 wrz 2015, 11:16
autor: ironimo
Rozumiem, że lutownica w ogóle nie wchodzi w grę.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 25 wrz 2015, 20:42
autor: łmarko
Dobrze rozumiesz, palnik turbo i lecisz

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 2 paź 2015, 01:12
autor: maniolx
Czy takim palnikiem http://mastertools.pl/index.php?p1444,p ... -14mm-17mm dam radę połączyć lutem twardym rurę ze stali ko fi 63 z wywijką ?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 12 paź 2015, 19:24
autor: łmarko
Dasz radę , to palnik turbo

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 12 paź 2015, 23:48
autor: maniolx
łmarko pisze:Dasz radę , to palnik turbo
Dzięki za odpowiedż . Jak możesz to napiszcie jeszcze czy do pobielenia elementów muszę użyć lutownicy kolbowej , czy mogę od razu tym palnikiem turbo . A tych lutów srebrnych na aledrogo jest trochę . Jaki kolor tego lutu wybrać aby wychodziło to ekonomicznie i zdrowo . I jeszcze jedno , może nie z tego tematu . Czym wiercić dziury w stali KO powyżej średnicy 13 mm .

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 13 paź 2015, 08:50
autor: radius
maniolx pisze:Czym wiercić dziury w stali KO powyżej średnicy 13 mm .
Wersja droższa - http://www.narzedzia.interparts.pl/prod ... ierdzewnej
Wersja tańsza - http://domtechniczny24.pl/otwornice-met ... 6_137.html

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 13 paź 2015, 20:22
autor: łmarko
Patrz wybrać lut tz. drut gładki , który powinien zawierać więcej srebra, pobielać chyba chcesz lutem miękkim , jak tak to możesz użyć tego palnika. Podgrzewasz i okręcasz przedmiot , wtedy równo się ułoży.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 31 sty 2017, 20:36
autor: maniek86
Witam Wszystkich, czy do lutowania na twardo(a raczej spawania) miedzi z nierdzewki mogę użyć spoiwa o składzie Ag 55; Cu 21; Zn 22; Sn 2 ?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 26 maja 2017, 09:04
autor: pith
Witam.
Muszę wlutować rurkę miedzianą w rurkę miedzianą (spirala chłodnicy) - spiral still z wentylatorem.
Lut bezołowiowy spływa mi kroplami.
Czy mogę użyć zwykłego topnika do instalacji miedzianej, który onegdaj zakupiłem? Jeśli tak to czym przepłukać? Woda z kwaskiem wystarczy?
Czy raczej kombinować z mocznikiem (nigdy nie stosowałem i nie wiem czy lutowanie się uda)?
Widzę również, że pasty bezołowiowe mają w swym składzie kalafonię, którą mam.
Czy mogę jej użyć bez konsekwencji w późniejszym użytkowaniu?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 26 maja 2017, 12:58
autor: wawaldek11
Musi być jakikolwiek topnik, aby lut zwilżył powierzchnie lutowane. Jeśli rurki są "świeże", nie pokryte nalotem, to kalafonia w zupełności wystarczy. Jeśli jest nalot, to oczyść mechanicznie - skrobanko, papier ścierny, specjalna włóknina...
Końcówki rurek wstępnie możesz pobielić przy pomocy pasty do miedzi i zmyć resztki - spirytus lub nitro powinien dać radę. Pozostałości kalafonii bardzo bym się nie obawiał - mój destylat sosnowy na pewno ją zawiera :) . Dobrze rozpuszcza się w spirytusie i powinna spłynąć z pierwszymi kroplami przedgonów.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 1 cze 2017, 10:27
autor: pith
Dziękuję za podpowiedzi.
Okazało się, że wygrzebałem w czeluściach piwnicy topnik bezołowiowy.
Polutowane.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 2 cze 2017, 06:42
autor: ramzol
Z tego co mi się wydaje lut Ci kapie bo masz za dużą różnice średnic miedzy rurkami. Jezeli tak jest to weź drut 1,5 lub 2 kwadrat od instalacji i wypełnij nim lukę owijając tą mniejsza rurkę. Ten manewr pozwoli na zalanie otworu. Tak zalewałem płaszcz przy CMie. Miedź jest plastycznym materiałem tak że można też sklepać koniec większej rurki.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 2 cze 2017, 12:51
autor: pith
Faktycznie.
Z racji małej aktywności warsztatowej zapomniałem o tym patencie.
Pozdrawiam

Re: Lutowanie -spawanie #1

: sobota, 25 lis 2017, 17:56
autor: tazy
Do spawania miedzi Tigiem jakiego gazu używać?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 26 lis 2017, 21:58
autor: ksander
Ja spawałem w osłonie argonu, zamiast drutu stosowałem twardy lut z zawartością 3%Ag.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 2 paź 2019, 16:40
autor: krzmal
Jestem laikiem w spawaniu, ale czy dam radę pospawać taką spawarką miedź z miedzią, KO z KO oraz KO z miedzią?
https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwe ... 7781157954

Rozumiem, że trzeba dodatkowo elektrody dokupić jakieś ze srebrem.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 2 paź 2019, 17:50
autor: dynio
Miedź sie lutuje, wystarczy ci najprostszy palnik (może być nawet zapalarka za 100zl) np taka:
https://allegro.pl/oferta/gazowa-lampa- ... e=facebook

KO spawa się tig'em w otulinie argonu i laik tego nie zrobi...

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 2 paź 2019, 20:15
autor: prolog1975
Kolego krzmal nie idź tą drogą.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 2 paź 2019, 21:00
autor: konrad329
Krzmal miedzi nie spawałem ale powiem ci że napewno nie pospawasz miedzi z KO bo się jeziorko nie przemiesza a KO z KO tą spawarką to tylko elektrodą otuloną teoretycznie można założyć tam uchwyt od tiga i podłączyć argon ale to i tak spoiny będą beznadziejne bo nie ma tam jonizatora i trzeba spawać na kontakcie. Jak chcesz tanio łączyć metale to lutuj i w tym przypadku masz dowolność gatunku materiału i możesz łączyć miedź z KO.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 08:56
autor: pith
Na forum o spawaniu miedzi wypowiadał się Zygmunt. Doczytaj sobie.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 09:13
autor: .Gacek
Zygmunt spawał miedź z KO. W załączniku zdjęcie wziernika z Thora fi76.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 10:08
autor: konrad329
To na zdjęciu to jest połączenie lutowane

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 11:07
autor: Zygmunt
Spawane :)

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 12:31
autor: JISKRA59
Witam. Spokojnie połączysz miedź z KO i miedź z miedzią lutując lutami twardymi np: Ag2P lub Ag5P z dodatkiem topnika np: HS Amasan. Samą miedź polutujesz lutem miękkim np: Sn97Cu3 i pastą do lutowania miękkiego np: Unipak. Zestaw do lutowania twardego można kupić już od 250zł.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 15:09
autor: konrad329
Zygmunt jak się przyjrzałem to widać podtopienia na tym wzierniku nierdzewnym czyli tak jak by było spawane :) . Ale zdradź jak to zrobiłeś jakim drutem czy może elektrodą otuloną jaka polaryzacja na uchwycie. Bo nawet jak się robi przetop dwóch blach ze stali czarnej spawnych do czoła na podkładce miedzianej to spaw się nie łapie miedzi

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 15:11
autor: jatylkonachwile
Z mojego doświadczenia lutem Ag5P nie polutujesz KO, chodzi o fosfor. Do KO trzeba użyć lutu srebrnego np Ag40SnU który ma skład Ag 40%, Cu 30%, Sn 2%, Zn 28%.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 18:09
autor: masterpaw2
Koledzy można na kilka sposobów robić takie połączenia......, lutem miękkim również (osobiście tak lutowałem rurę fi 64 z sms'em)
post196736.html#p196736

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 14 paź 2019, 22:55
autor: czytam
Z powodzeniem można lutować stal KO i miedź lutem miękkim. Wszystko musi być dopasowane, wyczyszczone i odtłuszczone. Stal trzeba pobielić. Miedź też łatwiej lutuje się pobieloną. Miejsce lutowania stali smarujemy kwasem fosforowym. Podgrzewamy lutownicą elektryczną odpowiedniej mocy (nie stosować bezpośrednio palnika, bo pokrywa się od razu tlenkami). Pobielamy. Dalej to już oczywistość.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 03:15
autor: wawaldek11
Dodam tylko, że łatwiej pobiela się KO gdy jest wypolerowana. Zauważyłem to stosując do lutowania pastę z cyną do miedzi.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 07:05
autor: JISKRA59
@jatylkonachwile, wszystkie łączenia miedzi z talerzykami triclampa z KO łączyłem w ten sposób i działa, a nie jestem w tej dziedzinie fachowcem. Ten sposób poradził mi ktoś kto pracuje przy instalacjach wodnych i klimatyzacyjnych.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 07:44
autor: jatylkonachwile
KO z miedzią lutowaleś lutem Ag5P?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 09:15
autor: JISKRA59
Dokładnie tak, tylko tak jak napisałem wcześniej kołnierzyk triclampa pokrywałem pastą HS. Ja mam cały sprzęt zrobiony z miedzi, tylko łączenia są z triclampów fi 51. Dzięki temu mogę konfigurować różne zestawy. Lutowałem to mieszanką gazu z butli turystycznej + tlen z butli i wszystko szło szybko i sprawnie, a jak zaznaczyłem nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, także możesz śmiało działać. Powodzenia :ok:

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 09:58
autor: jatylkonachwile
Informacja co do Ag5P
Nie stosować do lutowania stali i stopów zawierających nikiel oraz instalacji w których media zawierają siarkę
304 zawiera do 10% niklu, d 316 już ponad 10.
Ja do lutowania stali nierdzewnej z miedzią w chłodnictwie używam lutu srebrnego w białej osłonie (topnik, coś na bazie boraxu).

Obrazek

I ja nie potrzebuje lutować Cu z nierdzewną w kolumnie bo jak bym robił to albo cała z Cu albo cała z nierdzewki, z przesunięciem ku nierdzewce.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 18:58
autor: JISKRA59
No to jak mówią hamerykanie" Houston, mamy problem" bo: Miedziano-fosforowy lut twardy z dodatkiem 5% srebra wg DIN EN 1044-CP104 (L-Ag5P), zakres temperatur topnienia 650 - 810°C, temperatura robocza 710°C. Stosowany do lutowania twardego miedzi z miedzią (bez użycia topnika). W przypadku lutowania miedzi z mosiądzem lub brązem cynowo-cynkowym zastosować pastę HS. Dopuszczony do lutowania instalacji: zimnej i ciepłej wody, olejowych, gazu ciekłego, miejskiego i ziemnego oraz przesyłających fluorowane chlorowęglowodory. Stosowany także w technice chłodniczej (do temp. roboczej 200°C) oraz w przemyśle elektrotechnicznym.

Atest PZH.
Kołnierze, talerzyki ze stali KO, kak zwał tak zwał, do triclampa fi 51 wchodzą ciasno, bez żadnej kombinacji, jedynie do rury miedzianej fi 54 o grubości ścianki 1,5 mm i ja łączyłem je tym lutem po stronie zewnętrznej ścianki, a więc praktycznie nie ma on kontaktu z produkowanymi przez nas specyfikami. Zresztą nim zacząłem pracę z tym lutem, jako że nie jestem fachowcem, zasięgałem opinii ludzi, którzy na codzień parają się lutowaniem i spawaniem różnych rzeczy, między innymi, w przemyśle spożywczym. Oczywiście powiedziałem im co z czym chcę polutować i do czego aparaturka będzie służyć. To przypomina dyskusję na temat pestek w śliwowicy: gotować z czy bez. Szkodzą czy nie. Myślę, że prawda jak zwykle leży po środku, więc nie ma o co kopii kruszyć i lepiej :pije: na zdrowie :ok: :)

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 15 paź 2019, 21:08
autor: jatylkonachwile
Mi nie chodzi o kontakt z produktem czy półproduktem a raczej o to że fosfor widocznie reaguje z niklem i dlatego nie zaleca się stosowania tego lutu do lutowania stali zawierającej nikiel.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: sobota, 17 paź 2020, 16:29
autor: Krzychu0304
Witam, zamierzam zacząć swoją przygodę z lutowaniem twardym miedzi. Chciałbym docelowo móc lutować rury fi 54.
Nie udało mi się trafić na jednoznaczne informacje jaki palnik kupić, większość osób poleca palniki propanowo-tlenowe, a niektórzy z powodzeniem lutują palnikami cyklonowymi na propan.
Czy mocny palnik propanowy generujący ~16KW(np. perun pl-017ppa) będzie wystarczający?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: sobota, 17 paź 2020, 17:44
autor: bociann2
Myślę, ze aż nadto. Za 5 dych kupiłem na olx-ie chiński palnik na kartusze z propanem(4 sztuki). Daje 1200 st
C. Sam palnik na Ali 18 zł z przesyłką.
Testowalem lutuąc trójnik fi 15 do rurki lutem twardym, miedziano-fosforowym po 1,50 za 50 cm. Poszło jak z nut.
Tylko trójnik się prawie stopił.
Tym samym palnikiem polutowałem, ale już lutem miękkim-hydraulicznym rurę Cu 54 mm ze złączkami do tri clampów z KO.Obrazek

Re: Lutowanie -spawanie #1

: sobota, 17 paź 2020, 19:33
autor: slaw369
Tym samym palnikiem polutowałem, ale już lutem miękkim-hydraulicznym rurę Cu 54 mm ze złączkami do tri clampów z KO.
Też poszło jak z nut?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 18 paź 2020, 09:02
autor: bociann2
Banalna sprawa. Coś takiego:


https://a.aliexpress.com/_BUnXFR


Ten z ponizszego linku jest lepszy. Nie ma elektrozaplonu, ale lepiej się reguluje.

https://a.aliexpress.com/_BTlSRj

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 18 paź 2020, 19:29
autor: bartek71
Czym pobielałeś przed lutowaniem cyną lub pastą tri clampy?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 19 paź 2020, 17:17
autor: bociann2
Talerzyki do TC odtłuścilem denaturatem, potem matowanie gąbką do miedzi, zwykła pasta lutownicza i normalne lutowanie.
Betka.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 16 gru 2020, 20:18
autor: przemgwo
Jaką masz kolego średnice rury od kolumny z głowicą Thora ? 54 mm? Tym palnikiem byłem w stanie na tyle nagrzać taką rure by zassała cyne przy lutowaniu na miękko?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 16 gru 2020, 21:13
autor: MalyJack
Kup dwa takie palniki. Połącz np. trytkami kartusze tak by dwa płomienie były kierowane w jeden punkt. I myślę, że temperatury Ci wystarczy.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 31 gru 2020, 18:28
autor: MalyJack
Dobra. Trochę popróbowałem lutu miękkiego, więc czas na półkę wyżej. Czy moglibyście mi doradzić jakiś zestaw do lutu twardego? Bardziej w kierunku miedzianej jubilerki, ale z możliwością zastosowania do grubszych (np. fi 54 Cu z talerzami z mosiądzu, nierdzewki)?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 31 gru 2020, 19:39
autor: slaw369
Ja talerzyki TC z rurą 60,3 mm (wszystko nierdzewka) łączyłem lutem twardym 45% srebra, palnikiem rtm na mapp gaz.I poszło nieźle.
Do miedzi, może nie potrzeba takiej mocy, ale czym większa średnica rury, tym więcej się przydaje.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 31 gru 2020, 23:23
autor: MalyJack
Właśnie się waham między Mapp, a jakimś dwupakiem. Tylko brak mi doświadczenia...

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 12 sty 2021, 15:46
autor: bociann2
Zajrzyj np. tu:

https://rothenberger.com/pl-pl/soft-sol ... 16-eu.html
Ten producent jest drogi, ale narzędzia ogólnie ma świetne

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 12 sty 2021, 16:24
autor: bociann2
przemgwo pisze:54 mm? Tym palnikiem byłem w stanie na tyle nagrzać taką rure by zassała cyne przy lutowaniu na miękko?
Kurde, to chyba do mnie pytanie było. Sorry, nie zajarzyłem.. :oops:

Rura CU 54x2 mm w dolnej części i 54x1,5 w górnej. TC 2" tzn. talerzyk ma zewnętrzną średnicę (kryzy) 64 mm, a część "rurowa" 51 mm.
Wchodzi do wewnątrz rury.
Bez problemu lutuje się na miękko :)

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 16 sie 2021, 17:21
autor: Kòpôcz
Rzecz dotyczy lutowania twardego, tradycyjnie dla tego forum - miedź z KO. Problem sprzętowy (brak odpowiedniego sprzętu) i pomysł na jego rozwiązanie.
Do rury miedzianej chciałbym dolutować talerzyk TC, taki niski, bez kołnierza, tylko z rowkiem do wpuszczenia rury na ok. 1,5mm. Wiem, że z palnikiem z butli "turystycznej" niewiele zdziałam. Pomyślałem, że... mógłbym talerzyk TC położyć na palniku kuchenki (gaz ziemny z sieci) postawić w rowku rurę i dodatkowo rozgrzewać palnikiem z butlą. Prawdopodobnie celowałbym w lut LS-25 (kilkukrotnie tu polecany). Teoretycznie powinno dać radę. Teoretycznie... Próbował ktoś takich rozwiązań w praktyce?

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 16 sie 2021, 19:31
autor: czytam
Oczywiście odpowiedź nie na temat ale dlaczego nie lut miękki? Nie będzie tam chyba zbyt wielkiego obciążenia mechanicznego.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 16 sie 2021, 19:42
autor: Kòpôcz
Powód podałem - łączenie niemal na styk, a sprzęt będzie ciągnąć "na stronę".

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 23 sie 2021, 23:45
autor: TheNitche

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 24 sie 2021, 09:38
autor: MalyJack
Kòpôcz pisze:Rzecz dotyczy lutowania twardego, tradycyjnie dla tego forum - miedź z KO. Pomyślałem, że... mógłbym talerzyk TC położyć na palniku kuchenki (gaz ziemny z sieci) postawić w rowku rurę i dodatkowo rozgrzewać palnikiem z butlą. Prawdopodobnie celowałbym w lut LS-25 (kilkukrotnie tu polecany). Teoretycznie powinno dać radę. Teoretycznie... Próbował ktoś takich rozwiązań w praktyce?
Nie wiem czy to ważne, bo dopiero zaczynam się w bawić w twady lut. Ale, jak rozmawiałem z (Lut-spaw Wrocek) fachmanem w tej dziedzinie, o łączeniu właśnie zagłębionego talerzyka KO z rurą Cu 54 (lut srebrny, propan+tlen), to zwrócił mi uwagę, by płomienia palnika nie kierować na KO, a na miedź. To od niej ma się nagrzać KO. Wspominał coś o jakimś utlenianiu się KO podczas grzania. Co tym samym ma negatywny wpływ na jakość i wytrzymałość połączenia.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 24 sie 2021, 09:46
autor: Kòpôcz
Dzięki. Czyli bez tlenu się nie obejdzie... :(

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 24 sie 2021, 10:27
autor: MalyJack
Aaa, i jeszcze jedno mi się przypomniało, lut twardy zawierający fosfor nie nadaje się do łączenia KO z Cu. Będzie się kruszył. Słaba wytrzymałość.
Tak mi powiedział...

Re: Lutowanie -spawanie #1

: niedziela, 10 paź 2021, 12:12
autor: grabek246
Też miałem problem z lutem miękkim. Ale nagrzalem porządnie miedź i wbiłem triclampa na siłę. Coś tam luty dałem. Jak miedź wystygła to "zacisnęła się" na amen

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 16 lis 2021, 09:41
autor: T-rex
Cześć.
Kupiłem sobie nowy palnik yato na katusze mapp.
Mam z nim problem, ponieważ nie mogłem znaleść w sklepie stacjonarnym oryginalnej mieszanki MAPP kupiłem w leroy merlin mieszankę map ich firmy Dexter.
Palnik się zapala ale jak tylko podniosę butle wyżej zaczyna pluć gazem i zatyka się dysza.
Teraz moje pytanie czy to wina mieszanki?(juz zamówiłem oryginalna MAPP)
Czy wina palnika, teoretycznie powinno być ok na różnych firmach tych mieszanek…

Re: Lutowanie -spawanie #1

: poniedziałek, 4 kwie 2022, 22:04
autor: wingrul
Zgłupialem :)

Jak połączyć miedz 35mm i TC srednica wewnetrzna 35,1

1. Na forach mozna znaleść podpowiedzi że zwykly lut i topnik jak do samej miedzi.
2. Inny topnik bo ten do miedzi kwasówki nie rusza.
3. Tylko lut twardy.
4. Na YouTube widzialem filmik jak rurę wciska się na rozgrzany do czerwonosci TC i samo się zaciska. Czy to wystarczy?

Mam palnik turbo na propan butan i w miedzi troszke już zrobiłem ale tej kwasówki to się cykam jakby nie bylo TC troszke kosztowaly...

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 5 kwie 2022, 09:06
autor: moszeusz
Ja lutowałem lutem miękkim plus kwas fosforowy jako topnik.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 5 kwie 2022, 16:10
autor: wingrul
Na filmie pokazane jest łączenie na ścisk:
https://youtu.be/QtnQemG5Uco

Czy to jest szczelne polączenie bo szczerze mówiąc to chetnie bym tak zrobił.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: wtorek, 5 kwie 2022, 18:56
autor: czytam
Stosować cynę do hydrauliki (bezołowiową). Pobielić stal KO stosując kwas fosforowy i lutownicę elektryczną. Wyczyścić rurę miedzianą z tlenków i pokryć pastą do lutowania miękkiego. Wcisnąć w TC. Rozgrzać od wewnątrz (grzać miedź) do wypłynięcia lutu.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: środa, 27 kwie 2022, 23:25
autor: bieri13
A jak połączyć KO z KO - lut twardy czy miękki?
Jeśli twardy to jakie spoiwo, otulone, nieotulone, gatunek?
KO będzie musiał zostać nagrzana bardzo mocno - przypuszczam, że odbarwi się na kolor czarny lub podobny z tym, że podobno da się to spolerować.
Mam do połączenia tri clampy bardzo cienkie z wpustem na rurę. Chciałem to spawać ale wydaje mi się, że materiału na kołnierzach jest zbyt mało na takie akcje.
20220427_210205.jpg
20220427_210227.jpg

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 28 kwie 2022, 10:33
autor: MastaMari
Oddaj do spawanie TIGiem w osłonie argonu, pewne, sterylnie, bez problemów a szkot wyjdzie taniej i mniej stresu ze cos nie wyszło

Re: Lutowanie -spawanie #1

: czwartek, 28 kwie 2022, 21:58
autor: bieri13
No tak, tylko że ten kołnierz ma szerokość 5,6mm więc jak to ktoś zacznie spawać TIG to jeziorko spawu zrobi się na połowę tej wielkości jak nie na całą.

Druga sprawa to mam do polutowanie kapy - czy to najlepiej zrobić? Wszystko na rurkach z miedzi.

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 29 kwie 2022, 07:06
autor: MastaMari
Nie masz możliwości spawać od zewnątrz ? to spawaj od środka i zachowasz powierzchnie nienaruszoną,

spawanie miedzi to już żadna filozofia, dobry topnik przeznaczony do rur CWU i cyna, ogień na palnik i lutujemy ;]

Re: Lutowanie -spawanie #1

: piątek, 29 kwie 2022, 21:30
autor: cumel
bieri13 To się da pospawać od środka dla spawacza to bułka z masłem :D dobry spawacz zrobi to od zewnątrz i spaw zmieści w 1,5mm w dodatku będzie on lekko wklęsły. Takie rzeczy spawam bez dodatku spoiwa to nie prom kosmiczny nikt tego spawu badał rtg nie będzie, ma być szczelny o co nietrudno i wyglądać przyzwoicie :D