Strona 1 z 1

Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 27 lut 2017, 12:49
autor: jurek1978
Podobną zabawkę wypuścił Bolecki. Pomiar ciśnienia, + max. 5 termometrów o rozdzielczości 0,01 i 1 termometr 0,001. Nazywa to się u niego : STEROWNIK MSR TERMOMETR.
Mam to od niedawna ale sobie bardzo chwalę :)

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: poniedziałek, 27 lut 2017, 22:39
autor: herbata666
Też posiadam od jakiegoś czasu, głównie zależało mi na pomiarze ciśnienia, który działa dobrze (bardzo ładnie widać zalanie kolumny, o wiele wcześniej za nim się pokarze we wzierniku). Sondy działają tak jak powinny nic dodać nic ująć. Jurek pomyliłeś się w jednej kwestii jest jeden czujnik do 0,001 a pięć do 0,01. Ja osobiście nie jestem jakimś zwolennikiem aż takiej rozdzielczości, można by zrobić możliwość włączenia powiedzmy w DS 0,1C a w tym super dokładnym do 0,01 (może jest, aż tak się mu nie przyglądałem, na razie czujnik ciśnienia mnie zauroczył). I nie wiem do końca, czy takim dobrym rozwiązaniem było zastąpienie tradycyjnych przycisków (jak w SKN), przyciskami zbliżeniowymi (jakoś w SKN-ie lepiej się to użytkuje- moje subiektywne odczucie). Tak ogólnie bardzo ciekawa oferta termometru z czujnikiem ciśnienia.

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: poniedziałek, 27 lut 2017, 23:12
autor: dibi
herbata666 pisze:Też posiadam od jakiegoś czasu, głównie zależało mi na pomiarze ciśnienia, który działa dobrze (bardzo ładnie widać zalanie kolumny, o wiele wcześniej za nim się pokarze we wzierniku). (...)
Tam jest czujnik ciśnienia do umieszczenia wewnątrz kolumny? Mógłbyś mu strzelić słitfocię i tu pokazać?

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: wtorek, 28 lut 2017, 07:22
autor: jurek1978
Kolego Herbata - nie ma porównania z SKN-em więc do końca się nie wypowiem. Przyciski dotykowe są niby fajne ale wnerwiają jak w środku nocy człowieka obudzi alarm i trzeba odblokować klawiaturę :)
Czujnik ciśnienia podłącza się z tyłu :
Obrazek
a wygląda on tak :
Obrazek

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: wtorek, 28 lut 2017, 08:33
autor: aronia
A jakie mieli koledzy zdanie o odblokowywaniu ekranów dotykowych w telefonach przy pierwszym kontakcie z nimi? I w jaki sposób macie ustawioną blokadę - nie jest to czasem jakiś zmyślny zygzak kreślony na ekranie? Tak, że dajcie sobie czas, bo jak mówi przysłowie: "przyzwyczajenie drugą naturą człowieka" :D
P.S. jurek1978 wyobraź sobie sytuację, że masz bardzo wrażliwą/drażliwą żonę która słyszy każde "kliknięcie" i narzeka, że nie może spać, bo co chwilę coś naciskasz - i jaką wybierasz wtedy opcję: przyciski tradycyjne które przy naciśnięciu powodują frustrację(może lekką, ale zawsze :D) małżonki czy klawisze dotykowe?

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: wtorek, 28 lut 2017, 10:13
autor: jurek1978
Małżonkę można sobie wychować :) Co do panelu to jak mówisz - łatwiej mi się go odblokowuje jak alarm nie pyka i nie ma pośpiechu. Hehehe

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: wtorek, 28 lut 2017, 12:52
autor: herbata666
Widzę że Ormo czuwa ;D, są to luźne spostrzeżenia, w końcu wolny kraj i każdy ma prawo do wolności wypowiedzi ;D.
P.S. jurek1978 wyobraź sobie sytuację, że masz bardzo wrażliwą/drażliwą żonę która słyszy każde "kliknięcie" i narzeka, że nie może spać, bo co chwilę coś naciskasz - i jaką wybierasz wtedy opcję: przyciski tradycyjne które przy naciśnięciu powodują frustrację(może lekką, ale zawsze :D) małżonki czy klawisze dotykowe?
No chyba że pędzisz w sypialni i woda z głowicy podgrzewa wyrko ;D, albo druga opcja zostałeś tak zniewolony przez żonę że masz zainstalowany podsłuch i nawet po domu musisz chodzić na palcach, a i zapomniał bym o 22 zakaz zapalania światłą w kuchni :hahaha: .

PS.
No chyba nie porównujesz ekranu w smartfonie za 2k z membraną dotykową za 5 zł, chodzi o jego czułość i precyzje. Ja osobiście mam iphona i odcisk palca.

Tak jak mówię subiektywne uczucie, jednemu się podoba drugiemu nie, ale widzę że Kolega czuwa i na siłę chce wszystkich przekonać do Pana Żabki.
https://www.youtube.com/watch?v=T0bTBFNMBYc

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: wtorek, 28 lut 2017, 17:19
autor: aronia
Nikogo nie chce przekonać - przedstawiam tylko inne punkty widzenia - może trochę przerysowane, ale niektórzy tak mają i to chyba Ty się na siłę doszukujesz jakiś podtekstów... Jakiś czas temu sam wieszałeś psy na SKN-ie(nie chce mi się szukać), a jak widać na zdjęciu sam go używasz - o nowym MSR już nie wspominając, więc może wyluzuj.
P.S. Jako kawaler nie mam takich problemów :P, ale niektórzy mogą tak mieć, więc trzeba im współczuć i czasem postawić się na ich miejscu kiedy potrzebują :help: .

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: środa, 1 mar 2017, 00:58
autor: herbata666
Po pierwsze to nie miałem nic przeciwko SKN-owi jako sterownikowi (po raz setny powtarzam), nawet polecałem i polecam go swoim klientom, jako nie droga możliwość obsługi aż do 12kW. Denerwuje mnie tylko w nim, to automatyczne zalewanie na czas które jest pomyłką (przestrzegam przed tą funkcją nowych klientów). Można sobie powiedzieć, że prawnie odpowiada za to bolecki i jak kogoś pociągną do odpowiedzialności gdy zdarzy się wypadek (sterownik zaleje głowicę spirytus przeleje się przez odpowietrznik i poleci na kable - pożar murowany) to właśnie jego, ale mi jakoś ciężko by się z tym żyło jak bym wiedział, że stało się coś komuś a mogłem go wcześniej poinformować jakie jest to zagrożenie. Rozumiem, że z Twoich ust nigdy nie usłyszymy chodź by najmniejszej krytyki w stosunku do SKN lub MSR, z mjakiego powodu to chyba wszyscy wiemy...........

Ps.
Ja jestem luźny, jak gatki bez gumki hehe, pożyjesz parę lat więcej to zmieni Ci się punkt widzenia.

Ps2.
Ten dotyk to pewnie twój pomysł w MSR, więc tak zaciekle go bronisz. Nie zapychaj sobie głowy Panem Żabką, tylko porób jakieś testy na tym czujniku ciśnienia i opisz swoje obserwacje.

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: środa, 1 mar 2017, 08:58
autor: aronia
Jak coś mi nie będzie pasować to napiszę np. że w pliku zapis ciśnienia w pliku ma tylko wartość dodatnią, a na wyświetlaczu np podczas dolewania kolejnej porcji surówki przez bufor na ekranie ma wartość ujemną.
Testy na czujniku - niestety plików txt nie da się wrzucić na forum, a jak zacznę opisywać to znowu uznasz, że chwalę i w koło Macieju(powoli to zaczyna kogoś przypominać)... Ogólnie na czujniku ciśnienia ewidentnie widać zalanie(o czym już sam napisałeś) nawet jeśli go nie widać we wzierniku i o ile w przypadku dużego nadmiaru mocy za chwilę go tam zobaczysz to w przypadku niewielkiego przekroczenia zanim dotarło do wziernika(20-30 min - musiałbym zerknąć na kartę pamięci) to ciśnienie w zbiorniku cały czas rosło(odbiegało od typowego ciśnienia przy mocy roboczej).
Przeglądając plik z zapisem procesu bez problemu można wychwycić moment w którym bufor się napełnił, kiedy zaczyna się opróżniać, zmianę mocy roboczej, zmianę prędkości odbioru, otwarcie zaworu spustowego w zbiorniku czy buforze - dla niektórych może być to aż za dużo, bo jeśli się szybko nie skojarzy z czego wynika zmiana to mogą wpaść w panikę(jak niektórzy mają, z wpływem ciśnienia atmosferycznego na wskazania termometrów), ale dla kogoś kto już się "obył" ze swoją kolumną daje to dodatkowy podgląd na to co się dzieje w środku.
P. S. No Tobie się w ciągu 2 lat diametralnie zmienił punkt widzenia, więc może na starość i mi się zmieni :bezradny: - czas pokaże.
P. S. Mój pomysł z dotykiem - dzięki, ale nie :D Sam przy pierwszym kontakcie nie mogłem się przestawić, ale po odpowiednio długim macaniu wyświetlacza nie robi mi różnicy czy panel od SKN czy od MSR-a, a to odblokowywanie traktuje jak to o czym pisałem czyli wzór na telefonie - jest tak i koniec. Ale jak wolisz odcisk palca to może napisz, żeby w nowym sofcie była taka forma, bo do niej jesteś przyzwyczajony - prośba jurek1978 została wysłuchana to może i Twój pomysł się przyjmie.
Ale ogólnie dzięki za próbę przypisania aż takiego wkładu/wpływu w/na budowę, ale niestety szukaj dalej.

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: środa, 1 mar 2017, 09:06
autor: Zygmunt
niestety plików txt nie da się wrzucić na forum
Wrzucaj w znaczniki

Kod: Zaznacz cały

 [/ code], a jak długi możesz dodać kod [spoiler].

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: środa, 1 mar 2017, 11:35
autor: bolecki
herbata666 pisze:Denerwuje mnie tylko w nim, to automatyczne zalewanie na czas które jest pomyłką (przestrzegam przed tą funkcją nowych klientów). Można sobie powiedzieć, że prawnie odpowiada za to bolecki i jak kogoś pociągną do odpowiedzialności gdy zdarzy się wypadek (sterownik zaleje głowicę spirytus przeleje się przez odpowietrznik i poleci na kable - pożar murowany
A ty dalej swoje. Wyobraź sobie taką życiową sytuację. Kupujesz auto z asystentem pasa (czy tam podobnym bajerem, a nawet Tesle która widzi co jest dwie ciężarówki przed tobą). Zamiast skupić się na prowadzeniu to szorujesz łapą po tyłku ukrainki i wypadasz z drogi.

Podajesz do sądu producenta samochodu za to że miałeś gdzieś instrukcje producenta i stała ci się szkoda?.

Teraz wyobraź sobie inną sytuację. Na chłopski rozum darzysz pływakowy czujnik mega zaufaniem, włączasz kolumnę i idziesz w pi@#du.
Pech chciał że coś mu się stało, zablokował się. I co, kolumna przez kilka godzin pluje na podłogę bo nie może się zalać?

Czy któryś ze sterowników z pływakiem posiada zabezpieczenie na taki wypadek?. W SKNie, jeśli kolumna spróbowała by coś wypluć to zobaczy to czujnik w chłodnicy. Kolumna się wyłączy.
Więc jak?. Mi się wydaje że czujnik zalania nie jest elementem bezpieczeństwa, jest nawet elementem niebezpieczeństwa. Jedyne co może sensownego zaoferować to przyspieszenie przejścia do kolejnego kroku. Na marginesie, nie martw się o ten czujnik. Będzie, w dodatku tak odjechanej formie jak MSR czy inne moje rozwiązania.

Takie czasowe pilnowanie zalania może nie sprawdzić się w twoich parowozach- tu się zgodzę. Ale jak ktoś ma "domową" kolumnę na pojedynczych kW, to nawet jeśli je wyraźnie przeciągnie to raczej nic mu się nie stanie.

I uwaga (do wszystkich). Proszę mi nie pisać o zostawianiu sprzętu na kilka godzina, bo mam mega alergię na takie poszanowanie zasad BHP. Karygodnym jest nie mieć kontaktu z takim sprzętem, albo nie móc go przynajmniej kilkukrotnie doglądać w kluczowych momentach.

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: środa, 1 mar 2017, 11:59
autor: 275synio
Kolego bolecki..
Ja jeszcze pamiętam taki wpis na twojej stronie, że SKN jest sterownikiem automatycznym i robi wszystko bez nadzoru operatora. Dziwne że i te informacje znikły też z forum.

Re: Termometr z rozdzielczością 0,01 i pomiarem ciśnienia

: środa, 1 mar 2017, 12:13
autor: bolecki
Nie, nigdy nie twierdziłem że jest on automatycznym czy też lepsze określenie: autonomicznym sterownikiem. Pojęcie automatycznego procesu też jest różnie rozumiane, jedni myślą tylko o sterowaniu odbiorem, inni o całości. Te tematy można z kolei rozbić na jeszcze mniejsze, więc tutaj nigdy porozumienia nie będzie. Jeśli już pojawiały się jakieś nieporozumienia to właśnie na tym poziomie.
Kilka czynności może zautomatyzować, natomiast nie cały proces w szerokim spektrum warunków. Taka opinia żyje i jest ona raczej opinią użytkowników którzy raz go skonfigurują i potem faktycznie ładują towar, włączają i idą w pierony. Jeśli warunki są zbliżone to da radę.

Nie pamiętam abym edytował moje www pod kątem tych słów. Pewnie w googlowym archiwum internetów by się znalazło coś z przed kilku lat. A jeśli chodzi o forum to o którym myślałeś?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 6 mar 2017, 09:12
autor: matahari
To i ja się wtrącę , bo szukam termometru.
Ze strony sklepu
"Opis produktu - MSR-P to 2-kanałowy czujnik ciśnienia do sterownika MSR.
Wyświetlanie polega na wskazaniu ciśnienia atmosferycznego hPa w tym momencie i wartości różnicy ciśnienia w hPa z sondy zamontowanej w destylatorze (pary zbiornika lub bufora)."
Czyli jeden czujnik ciśnienia sobie powiedzmy dynda koło o kolumny, a gdzie zamontować drugi (w którym miejscu kolumny), no i gdzie go podłączyć bo wyjście jest na jeden czujnik ciśnienia?

I czy nie lepszym pomysłem było by zamiast kary SD wyjście USB i możliwość na bieżąco śledzenia temperatury i ciśnienia.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 6 mar 2017, 10:38
autor: jozzek666
Kolego @bolecki mam pytanie odnośnie MSR + Moduł sterowania mocą grzałek. Mianowicie przy pierwszym procesie czyszczenia (destylacji wody) gdy wszystko się już nagrzeje pojawia się komunikat: KEG Hi, Dol kol Hi, Góra kol Hi, Głowica Hi. Przyciski się blokują i nawet po odblokowaniu nie można już nic zrobić (przejść do innych ekranów) np. aby zmienić moc grzałek? Po prostu wszystko się blokuje.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 7 mar 2017, 06:14
autor: aronia
jozzek666 zadziałało zabezpieczenie na wypadek przekroczenia temperatur na czujniku z kega(może też pochodzić od czujnika chłodnicy). Aby przywrócić możliwość zmiany mocy w ustawieniach WYJŚCIE 1(Grzanie) musisz usunąć blokadę(TEMP), a żeby takie coś się nie powtórzyło to zmień wartość alarmu wysokiej temperatury dla czujnika, który to wywołał lub dostosuj pod własne parametry "doświadczalne".
matahari całą przystawkę wpinasz w panel, a w niej masz oba czujniki: ciśnienia atmosferycznego(bez żadnych widocznych wyjść) i różnicowy z 2 wyjściami - są schowane w tej przystawce.
Jeśli chodzi o czujnik pokazujący różnicę to masz 2 wyjścia: pomiarowe i referencyjne(odniesienia) - zerknij na zdjęcia na których jest sama przystawka i jak jest wpięta w panel. Jeżeli chodzi o sposób podłączenia to możliwości jest wiele np. zostawiając niepodłączone drugie wyjście ciśnieniem odniesienia będzie ciśnienie w miejscu gdzie prowadzisz proces. Miejsce podłączenia pomiarowego w aparaturze możesz wybrać sam: zbiornik, bufor czy kolumna - czyli po prostu tam gdzie chcesz je zmierzyć. Oczywiście im niżej tym wartości różnic będą wyższe i więcej zmiennych będzie miało na nie wpływ - przykładowe podałem we wcześniejszym poście. Możesz też podłączyć oba wyjścia i badać różnice ciśnień na danych fragmencie kolumny - tylko musisz zwrócić uwagę, aby czujnik referencyjny był w miejscu gdzie ciśnienie jest niższe czyli po prostu wyżej w kolumnie.
Co do złącza USB to, aby śledzić na bieżąco urządzenie musiałoby być stale podpięte do komputera, a nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić., aby laptop czy inne urządzenie było "zajęte" przez kilka/kilkanaście godzin :D Co innego jakiś bluetooth/WiFi czy innego typu łączność bezprzewodowa, ale tutaj znowu pojawia się problem z ewentualnym zasięgiem, bo zaraz ktoś będzie chciał to śledzić "zdalnie" i problemy(ściany/stropy/duża odległość). Na bieżąco pomiary zawsze możesz śledzić na wyświetlaczu - 2 ekrany po 6 programowalnych pól chyba wystarczy na wyświetlenie wszystkich mierzonych parametrów(najbardziej istotne możesz nawet zdublować :D ).
W przypadku karty SD zawsze możesz po procesie wsadzić w czytnik kart w laptopie i przeglądać w notatniku czy robić sobie wykresy w excelu - tylko od razu weź poprawkę na ilość danych np z 7-8 godzinnego procesu w którym zapis masz w zależności od ustawionego interwału co kilka sekund... razy liczba pomiarów(do 6 temperatur, 2 ciśnienia i oczywiście czas) plus ustawiona moc - czy coś jeszcze jest zapisywane musiał bym sprawdzić na karcie pamięci.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 7 mar 2017, 06:35
autor: jozzek666
aronia pisze:jozzek666 zadziałało zabezpieczenie na wypadek przekroczenia temperatur na czujniku z kega(może też pochodzić od czujnika chłodnicy). Aby przywrócić możliwość zmiany mocy w ustawieniach WYJŚCIE 1(Grzanie) musisz usunąć blokadę(TEMP), a żeby takie coś się nie powtórzyło to zmień wartość alarmu wysokiej temperatury dla czujnika, który to wywołał lub dostosuj pod własne parametry "doświadczalne".
To dziwne to zabezpieczenie, bo tylko unieruchomiło sterownik a grzałki dalej grzały do końca, aż nie wyciągnąłem wtyczki z gniazdka :/

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 7 mar 2017, 07:57
autor: aronia
Jak tylko będę miał chwilę to sprawdzę u siebie - tylko mam takie trochę dziwne pytanie: po czym poznałeś, że grzałki grzeją i ile czasu od wystąpienia tego alarmu trwało jeszcze to grzanie?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 7 mar 2017, 08:14
autor: jozzek666
Poznałem po tym, że woda w kegu się gotowała cały czas i cały czas odbierałem kropelkowo wodę destylowaną zarówno z LM jak i OLM , co świadczyło o tym że pary cały czas idą w górę. Po wystąpieniu alarmu grzałki grzały cały czas do wyjęcia wtyczki z gniazdka, czyli jakieś 45min (tyle destylowałem wodę aby oczyścić kolumnę przed pierwszym użyciem).
Wiem, że podczas normalnego procesu rektyfikacji taki problem nie wystąpi bo temp. nigdy nie osiągnie wartości alarmowych...ale przy czyszczeniu to zawsze jakieś utrudnienie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 26 mar 2017, 21:47
autor: leonarl4x4
Witam

Mam pytanko, czy jest sens zmiany tablicowych na ten sterownik z wątku?

Na plus na pewno to, że jest podświetlany, dokładność 0,01 C, tylko trzeba rozpinać czujniki od sterownika w przypadku demontażu kolumny.

Jestem na etapie kupna termometru do kega, dlatego zainteresowałem się tym tematem.
Miałem kupić tablicowy, lecz jestem w kropce :(.
Mam 4 termometry: Głowica, 10 półka, woda, keg.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 27 mar 2017, 06:42
autor: jozzek666
Wstawiam log z MSRa, z wczorajszego psocenia jakby ktoś chciał looknąć jak to wygląda.//cloud.tapatalk.com/s/58d8981e4abe3/LOG_000.TXT


Wysłano przekazem myśli z urządzenia mobilnego.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 21:35
autor: masterpaw2
Ostatnio testując półkę rzeczywistą jako bufor nad OLM, zauważyłem dziwny wzrost temperatury w głowicy, z reguły temperatura była na poziomie o około 0,8/1 ° niższym niż pod olm. Po zastosowaniu półki rzeczywistej wzrosła do poziomu (w trakcie całego procesu) porównywalnego z nim, a w końcówce spadła o około 1°,dokładnie nie wiem w którym momencie to nastąpiło, jednak wydało mi się to conajmniej dziwne. Początkowo "obwiniałem" za to półkę rzeczywistą, jednak następnego dnia postanowiłem, od nowa dokładnie skalibrować wszystkie sondy.
Tym razem zrobiłem to nieco inaczej:
wszystkie sondy spiąłem ze sobą recepturką i umieściłem w gorącej jeszcze z dnia poprzedniego wodzie odwarowej i podgrzałem do 80°. Kalibrowałem na temperaturze zbliżonej do temperatury wrzenia etanolu.
20180123_155523-1-982x813.jpg
Po kalibracji zostawiłem sondy dalej w kotle, co jakiś czas je obserwując, i jakie było moje zdziwienie gdy temperatura spadła do 78,3/2°, mianowicie wszystkie sondy (DS) pokazywały bardzo zbliżone, niemal identyczne wskazania, poza tą z głowicy (A25), tu nastąpił przeskok w dół o wcześniej wspomniane 0,8/1°, i odczyt był na poziomie 77,3/5°.
Macie może jakieś pomysły???

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 21:48
autor: bolecki
Może siakiś byk... Jak to dokładnie wyglądało, przeskok który ustabilizował się w kilka sekund?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 21:54
autor: rastro
Na moje oko to wylazła nieliniowość czujników, o ile w datasheet od DS'a coś tam widać, że taki liniowy nie jest, o tyle nie wiemy jaki jest czujnik w sondzie A25, bo producent skrzętnie to ukrywa. Ale możliwe jest, że też ma jakąś nieliniowość i odjeżdża od DS'a.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 22:06
autor: bolecki
Na odcinku 2 stopni nie ma mowy o błędzie liniowości.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 22:15
autor: rastro
Nie dwa... stopień: "wspomniane 0,8/1°," i tak patrząc na fotki to jakoś tak to tam wygląda, bo rozumiem że trzeba patrzeć na temperatury z prawej kolumny na wyświetlaczu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 22:31
autor: masterpaw2
bolecki pisze:Może siakiś byk... Jak to dokładnie wyglądało, przeskok który ustabilizował się w kilka sekund?
Niestety nie na kilka sekund, na stałe.
Wygląda to następująco, temperatura w kotle bardzo powoli spada wszystkie sondy pokazują praktycznie to samo. Po spadku powiedzmy poniżej 78,3°, na A25 jest przeskok do razu o 0,8/1° w dół.
@rastro
Dokładnie tak, sonda A25 jest pod nazwą głowica. Pozostałe to DS'y.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 22:53
autor: bolecki
Wspomniane 0,8/1° to wartość i o ile nagle przeskoczyło wskazanie. Te dwa stopnie to punkt kalibracji i przeskoczenia (w sumie jak czytam to i tak było mniej jak 2st). Jak by sie coś magicznego działo w tym punkcie 78,2.

@Masterspaw, o jaką wartość miałeś przesunięte wskazania na A25?.
Tak, zmiana na stałe, ale wchodziła max kilka sekund, a nie kilkadziesiąt.

------edit.
W sumie nie wiem, w sofcie nic ciekawego nie zauważyłem. Kilka postów wyżej jest wstawiony log, przerysowałem jego odchyłkę od 78° i też nic nie widać, są tylko efekty zmiany mocy. To by mogło wskazywać że to coś jest tylko u Ciebie.
Jakią masz wersje softu?.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 23:03
autor: masterpaw2
Nie wiem jaka to wersja softu, w załączniku nr seryjny, nic nie dłubane.
Chodzi Ci o wartość offsetu?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 23:04
autor: bolecki
Tak,

----
Po naklejce widzę że jakaś roczna sztuka z Aabratka. Pieron wie co tam siedzi. Wersję zobaczysz po włączeniu, na ekranie z logo.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 23:09
autor: masterpaw2
W tej chwili offset ustawiony na +1°

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 23:16
autor: bolecki
1 stopień to trochę grubo. W wolnej chwili zgraj i podeślij loga z możliwie wolnych zmian temperatury w okolicach tego przeskoku. (rozgrzewanie i chłodzenie).

Na marginesie, nie masz problemów z odblokowaniem ekranu po wystąpieniu jakiegoś alarmu?.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 sty 2018, 23:21
autor: masterpaw2
Nawet, nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, bo gdy załączy się jakiś alarm to che się to jak najszybciej odblokować (się ręce trzęsą :D), ale faktycznie, trzeba ze dwa, trzy razy paluchem przeciągnąć, i to powoli zanim zareaguje.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 29 sty 2018, 09:39
autor: bolecki
Zrób loga z małym interwałem zapisu (powiedzmy 2s) i kilkukrotnym przejściem przez ten próg. W tedy będziemy coś działać.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 29 sty 2018, 20:39
autor: er--ka
Skoro jest tu twórca podepnę się pod temat.
Też mam dziwne skoki temperatury na czujniku w głowicy. Jako załącznik wykres.
Każdy proces wygląda tak, że temperatura podczas stabilizacji i odbioru przedgonów jest bardzo "gładka" a później już podczas odbioru serca następuje okres gdzie są bardzo duże wahania i ponownie się stabilizuje z temperaturą jednak ok. 1*C niżej niż po odbiorze przedgonów.

Zdarza się również zawieszenie sterownika po alarmie zazwyczaj czujnika na górze kolumny.

Jakieś rady?
Przechwytywanie2.PNG

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 2 lut 2018, 15:24
autor: tazy
Podepnę się pod temat bo nie chce zakładać nowego. Co jest w zestawie tego termometru, oraz jak ze sterowaniem mocą grzałek?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 2 lut 2018, 15:33
autor: masterpaw2
W zestawie masz termometr z sonadą A25, dodatkowe wyposażenie to sondy DS, sterownik mocy i czujnik ciśnienia. Dostępne u aabratka pl.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 2 lut 2018, 20:44
autor: tazy
A z tym sterowaniem grzałek jak to jest? Jak działa sterowanie mocą 2x2kw?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 2 lut 2018, 21:58
autor: masterpaw2
Spokojnie obsłuży 2x2kW, z opisu wynika, że nawet 2x2,3kW przy 230, w praktyce nie sprawdzałem sterowania mocą, bo używam RGN'a Boleckiego i jestem póki co zadowolony z jego pracy. Wydaje mi się, że częste zmiany mocy za pośrednictwem MSRa mogą być lekko upierdliwe, ponieważ panel dość szybko się blokuje, ale to tylko przypuszczenia.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 20 mar 2018, 22:12
autor: inqubus
Witam!
Dzisiaj dotarł do mnie nowy MSR od producenta wraz z 5szt DS i po półgodzinnej stabilizacji czujników w gotującej się wodzie stwierdzam, że ten termometr to w zasadzie wskaźnik a nie termometr --rozrzut temperatury wynosił ok 0,9 stopnia na DS - próba zabawy offsetem dla DS-a opisanego jako KEG (najwięcej zawyżał temperaturę ) na razie nie przyniosła efektu w postaci wskazań okolicy 100 stopni - jutro dokładniej to obadam, czujnik A25 się zwyczajnie skończył na zakresie 99,999 stopnia (w instrukcji nie ma nawet drobnej wzmianki, że jego zakres to 99,999 stopnia - a wręcz jest podany zakres pomiarów przez urządzenie temperatury od -30 do 105 stopni). Jako termometr wzorcowy (we wspólnej kąpieli z czujnikami MSR-a) używałem termometr Testo 110 przeznaczony do pomiarów przy produkcji żywności -
pokazywał przez większość czasu 99,9 lub 100 stopni z kilkukrotnymi skokami na 100,1 do 100,3 więc czujnik A25 według mnie był poza zakresem. Poza tym udało mi się w tym czasie zawiesić termometr - przestał reagować na jakiekolwiek przyciski poza piknięciem po wciśnięciu - wymagane odłączenie zasilania. Odblokowanie klawiatury czasami następuje dopiero po kilkukrotnej próbie (blokada według mnie jest zbędna a wręcz utrudnia). Dodam jeszcze, że zasilanie MSR-a było poprzez liniowy zasilacz stabilizowany - a więc wolny od zakłóceń. Tak że na dziś wieczór to D...y nie urywa .

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 09:37
autor: rastro
inqubus pisze: Dzisiaj dotarł do mnie nowy MSR od producenta wraz z 5szt DS i po półgodzinnej stabilizacji czujników w gotującej się wodzie stwierdzam, że ten termometr to w zasadzie wskaźnik a nie termometr --rozrzut temperatury wynosił ok 0,9 stopnia na DS - próba zabawy offsetem dla DS-a opisanego jako KEG (najwięcej zawyżał temperaturę ) na razie nie przyniosła efektu w postaci wskazań okolicy 100 stopni
Ale czego Ty oczekujesz od czujników DS? One mają deklarowaną dokładność ±0,5°C a więc rozjazd może wynieść 1°C jeżeli akurat trafisz na dwa przekłamujące z końca tego zakresu. Problem w tym że sam producent czujników przyznaje że ta dokładność dotyczy zakresu od -10°C do +85°.
It has an operating temperature range of -55°C to +125°C and is accurate to ±0.5°C over the range of -10°C to +85°C.
Poza tym zakresem producent się nie przyznaje jaka jest dokładność więc... kalibracja na 100°C to delikatnie mówiąc nieporozumienie, szczególnie że błąd w DS nie jest liniowy, a więc może inaczej przekłamywać w zależności od aktualnej temperatury.

O czujce A25 się nie wypowiadam, bo tutaj akurat Bolecki nie chce się przyznać co tam wsadził.

Swoją drogą jeżeli chcesz to kalibrować to polecam robić to na zerze przy użyciu dobrego termosu z mieszaniną wody i lodu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 10:03
autor: lesgo58
rastro pisze:
Swoją drogą jeżeli chcesz to kalibrować to polecam robić to na zerze przy użyciu dobrego termosu z mieszaniną wody i lodu.
Właśnie z powodu, który opisałeś wyżej:
rastro pisze:szczególnie że błąd w DS nie jest liniowy, a więc może inaczej przekłamywać w zależności od aktualnej temperatury.
ja z kolei proponowałbym kalibrować albo przynajmniej skontrolować wskazania termometrów tylko na pracującej kolumnie. I to nawet dopiero po skończonej stabilizacji.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 11:47
autor: masterpaw2
Kalibrowałem MSRa na dwa różne sposoby, tak jak radzi lesgo w poście powyżej, i tak jak napisałem w :
sterownik-m-s-r-t15414-20.html#p174878
Ten drugi sposób w/g mnie jest o tyle lepszy, że nie wymaga posiadania w kolumnie pochewkek pod sondy. Jedynie czujnik umieszczony w kegu kalibrowałem na wrzącej wodzie z poprawką na ciśnienie atmosferyczne.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 12:04
autor: inqubus
Dla mnie skoro termometr wzorcowy ( i był wzorcowany jak służył w przemyśle) stoi jak wryty na 99,9 do 100 stopni i jest umieszczony w tym samym garze razem z DS-ami to znaczy że tyle jest więc resztę kalibruję do niego. Poprawki na ciśnienie też nie biorę pod uwagę, gdyż dokręcam wskazania do już ustabilizowanej temperatury w termometrze wzorcowym. Tutaj bardziej chodzi o takie same wskazania wszystkich czujników termometrów w okolicy temperatury roboczej niż jej faktyczną wartość ( oczywiście w akceptowalnym zakresie błędu). Bo tak to mamy jakieś wskazania nie koniecznie informujące o faktycznym procesie zachodzącym w kolumnie (np kolejność podnoszenia temp. w kolejnych punktach układu)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 12:50
autor: rastro
Ale wiesz co oznacza określenie wzorcowany? Bo to jest zupełnie co innego niż kalibracja. Druga sprawa, zdziwił byś się jakie gradienty mogą się pojawić we wrzącej cieczy, jeszcze jak termometry są spięte tak jak pisał o tym masterpaw2 to jakoś ujdzie.

lesgo58 pisze:ja z kolei proponowałbym kalibrować albo przynajmniej skontrolować wskazania termometrów tylko na pracującej kolumnie. I to nawet dopiero po skończonej stabilizacji.
No tyle że to nie będzie kalibracja, bo nadal nie ma pewności czy wskazanie jest dokładne, skutek będzie taki że termometry będą miały jednakowe wskazanie. Koledze inqubus chyba nie o to chodziło. Ale czytając ostatni post, może jednak właśnie o to, zasugerowałem się za bardzo tym wzorcowym termometrem..

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 13:24
autor: inqubus
Z tym wzorcowym termometrem chodzi o to, że w tym samym środowisku co DS-y wrzącej od kilkunastu minut wody pokazuje oczekiwane bardzo bliskie lub idealnie 100 stopni --z tego powodu jest on dla mnie wzorcem w tych warunkach. Co do wzorcowania --termometr posiada takie świadectwo wzorcowania. Jeśli chodzi o sprawę dokładności a w zasadzie realności pomiarów termometrów --to w zasadzie nie interesuje jaka faktycznie jest temperatura z dokładnością do setnych czy tysięcznych stopnia tylko ta temperatura mierzona przez wszystkie czujniki termometru w tych samych warunkach ma być JEDNAKOWA --a tak nie jest . Na jaki diabeł potrzebny jest termometr który np w kegu pokazuje temperaturę o kilka dziesiątych niższą od temperatury np w głowicy --a znowu na 10 polce będzie taka sama jak np w buforze --pomimo tego, ze w danym momencie procesu nie powinna taka być. Tylko tyle i aż tyle.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 15:46
autor: masterpaw2
Jeśli chodzi o sprawę dokładności a w zasadzie realności pomiarów termometrów --to w zasadzie nie interesuje jaka faktycznie jest temperatura z dokładnością do setnych czy tysięcznych stopnia tylko ta temperatura mierzona przez wszystkie czujniki termometru w tych samych warunkach ma być JEDNAKOWA --a tak nie jest
I właśnie po to jest kalibracja, u mnie też każda sonda pokazywała co innego. Po kalibracji jest praktycznie idealnie równa na wszystkich sondach, co zresztą widać na zdjęciu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 21 mar 2018, 16:18
autor: lesgo58
rastro pisze: No tyle że to nie będzie kalibracja, bo nadal nie ma pewności czy wskazanie jest dokładne,
Oczywiście, bo nie mamy warunków laboratoryjnych. Ale ustawienie termometru w warunkach "polowych" - moim zdaniem - będzie najbardziej wiarygodne. A jak jeszcze uwzględnimy ciśnienie atmosferyczne, to będzie prawie ideał. :)
ingubus pisze:Na jaki diabeł potrzebny jest termometr który np w kegu pokazuje temperaturę o kilka dziesiątych niższą od temperatury np w głowicy --a znowu na 10 polce będzie taka sama jak np w buforze --pomimo tego, ze w danym momencie procesu nie powinna taka być. Tylko tyle i aż tyle.
Jest normalnym, że w każdym punkcie sprzętu termometr będzie pokazywał inną temperaturę. Wpływ na to ma przede wszystkim wewnętrzne robocze ciśnienie - jak i odległość od zbiornika.
Tak więc możemy "skalibrować" termometry w dwojaki sposób. W/g wskazań rzeczywistych. "Kalibrujemy" w tym samym punkcie kolumny. Wtedy każdy termometr wstawiony w swoje miejsce będzie wskazywał co innego.
Albo w sposób taki aby termometry wskazywały w tym samym czasie jednakową wartość. Niestety ten sposób jest niemożliwy do osiągnięcia. Ma na to zbyt wpływ wiele czynników.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 23 mar 2018, 20:23
autor: inqubus
Jeszcze raz napiszę --dla mnie dokładny termometr wielokanałowy to taki termometr którego czujniki umieszczone w tym samym medium (taka sama dla wszystkich czujników temperatura, ciśnienie i wszystko inne co ma wpływ na pomiar) pokazują dokładnie taką samą temperaturę i basta. Oczywistym jest , że w różnych miejscach w kolumnie temperatura będzie w danym momencie procesu różna, ale termometr nie może mi pokazywać głupot w postaci temperatury np na głowicy wyższej niż panuje w kegu czy na 10 półce, ponieważ prowadząc proces na takich wskazaniach błądzimy we mgle. Tak samo oczywistym jest , że przy zmianie ciśnienia ciecz wrze w innych temperaturach niż wzorcowo --ale to nic nie zmienia w zasadzie ponieważ i tak termometr zwyczajnie pokaże coś na kształt naszej ulubionej temperatury dnia i do niej musimy dostosować działania przy procesie.
Ale te sprawy zostawiam na później lub nawet do zdobycia innego termometru, ponieważ dzisiaj totalnie straciłem cierpliwość do tego urządzenia --podczas próby uporządkowania nazw czujników skasowałem nazwę czujnika na kanale 4 i niestety z powodu błędu w oprogramowaniu nie mogę nazwać czujnika więcej niż JEDNYM znakiem. Zwyczajnie nie można przejść do następnego znaku za pomocą ostatniego przycisku od dołu. I zaznaczam, że jestem tylko coraz mniej zadowolonym konsumentem który chciał nabyć urządzenie
nadające się do bezproblemowego użytkowania po wyjęciu z opakowania.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 24 mar 2018, 07:02
autor: aronia
Aby ustawić nazwę dla danego kanału ustawiasz oczekiwaną literę i czekasz, aż sterownik przejdzie do kolejnego pola i powtarzasz procedurę - dolny przycisk służy do usuwania liter.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 24 mar 2018, 09:57
autor: rastro
inqubus pisze:Jeszcze raz napiszę --dla mnie dokładny termometr wielokanałowy to taki termometr którego czujniki umieszczone w tym samym medium (taka sama dla wszystkich czujników temperatura, ciśnienie i wszystko inne co ma wpływ na pomiar) pokazują dokładnie taką samą temperaturę i basta.
Ciekawe... najpierw jazda z termometrem "Wzorcowanym" a teraz coś takiego, ale dokładny termometr to taki co pokazuje temperaturę jaka aktualnie panuje w otoczeniu z deklarowaną dokładnością (nie rozdzielczością). DS'y są dokładne w zakresie -10 do 85 mają deklarowaną dokładność 0,5C i większość jakie widziałem spełniają ten warunek.

Problem jest taki że czujniki są łatwe w implementacji i mają większą niż potrzeba rozdzielczość więc powstały termometry pokazujące wynik z rozdzielczością 0,01C albo o zgrozo 0,001C. Żaden producent nie chwali się jak jest to jest zrealizowane, ale gro tych rozwiązań to tak zwany oversampling, tyle że to nie zmienia dokładności samego czujnika stąd rozjazdy.

Tak że z całym szacunkiem ale rozdzielczość 0,01 jest bez sensu - sens ma jedynie pokazywanie pierwszej cyfry o przecinku ale nie można jej traktować jako cyfry znaczącej ew. do śledzenia trendu.
inqubus pisze: --podczas próby uporządkowania nazw czujników skasowałem nazwę czujnika na kanale 4 i niestety z powodu błędu w oprogramowaniu nie mogę nazwać czujnika więcej niż JEDNYM znakiem. Zwyczajnie nie można przejść do następnego znaku za pomocą ostatniego przycisku od dołu. I zaznaczam, że jestem tylko coraz mniej zadowolonym konsumentem który chciał nabyć urządzenie
nadające się do bezproblemowego użytkowania po wyjęciu z opakowania.
aronia pisze:Aby ustawić nazwę dla danego kanału ustawiasz oczekiwaną literę i czekasz, aż sterownik przejdzie do kolejnego pola i powtarzasz procedurę - dolny przycisk służy do usuwania liter.
Kolego @inqubus może zanim napiszesz kolejne pochlebstwo otworzysz taką broszurkę, którą załączył producent. Fakt w instrukcji nic nie jest napisane że trzeba poczekać na przesunięcie kursora, ale napisane jest też że jeden klawisz przesuwa kursor w lewo a drugi przechodzi do następnej opcji.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 24 mar 2018, 10:15
autor: Bocian
Kolega rastro według mnie piszesz głupoty i wnioskuję, że nigdy nie prowadziłeś procesu rektyfikacji opierając się o precyzyjny termometr z fizyczną rozdzielczością 0,01C. Jest to bardzo przydatna rzecz, pokazująca dużo wcześniej czy kolumna ma tendencję do zubożania lub wzbogacania i jak regulować reflux. Dla mnie skok 0,1C to już bardzo duża zmiana dla procesu a dla Ciebie minimalna zmiana jaką wychwyci Twój sprzęt pomiarowy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 24 mar 2018, 11:25
autor: rastro
Bocian pisze:Kolega rastro według mnie piszesz głupoty i wnioskuję, że nigdy nie prowadziłeś procesu rektyfikacji opierając się o precyzyjny termometr z fizyczną rozdzielczością 0,01C.
Sam głupoty piszesz... żaden termometr na DS18B20 nie ma fizycznej rozdzielczości 0,01°C, w najlepszym przypadku to będzie 0.0625°C chyba że spece z Dallasa/Maxma też głupoty piszą. To bardzo możliwe bo oni zapewne też nie prowadzą procesu rektyfikacji ;).

https://datasheets.maximintegrated.com/ ... S18B20.pdf - tutaj na stronie piątej można sobie przeczytać jaka jest fizyczna rozdzielczość czujnika
Bocian pisze: Jest to bardzo przydatna rzecz, pokazująca dużo wcześniej czy kolumna ma tendencję do zubożania lub wzbogacania i jak regulować reflux. Dla mnie skok 0,1C to już bardzo duża zmiana dla procesu a dla Ciebie minimalna zmiana jaką wychwyci Twój sprzęt pomiarowy.
Producenci tych zabawek oszukują używając oversamplingu/interpolacji. MSR ma akurat inną sondę do procesu, ale tam też bym się nie przywiązywał do ostatniej cyfry po przecinku, wszak w instrukcji stoi że ta rozdzielczość jest wynikiem interpolacji więc oszukuje jak by mniej.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 24 mar 2018, 11:42
autor: Bocian
Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem FIZYCZNEJ rozdzielczości i nie miałem na myśli DS18B20 bo on co najwyżej nadaje się na termometr meteorologiczny, do akwarium czy innych niewymagających zastosowań. Na rynku są dużo ciekawsze (niestety i droższe) precyzyjne układy czujników termicznych.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 24 mar 2018, 12:44
autor: rastro
No nie wiem, dyskusja od dłuższego czasu tutaj dotyczy właśnie czujników DS, więc mam wątpliwości kto tutaj powinien zacząć czytać ze zrozumieniem. Oczywiście wiem że MSR ma czujnik "A25" ale właśnie nic o tym czujniku nie wiadomo (ona zresztą też nie ma rozdzielczości 0,001 - bo producent w instrukcji też wspomina o interpolacji), dlatego też wcześniej już napisałem że o tej sondzie się nie wypowiadam.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 25 mar 2018, 22:34
autor: inqubus
Rastro-- nie łap za słówka --pisałem o termometrze wzorcowanym, ponieważ taki posiadam i w moich warunkach jest on wzorcem dla innych termometrów które go nie przewyższają rozdzielczością i dokładnością wskazań. Poza tym skoro już używam termometru wielokanałowego to warunkiem sensowności jego stosowania jest to, że ma pokazywać dokładnie taką samą temperaturę na wszystkich kanałach jeśli wszystkie sondy są umieszczone fizycznie w tej samej temperaturze (pomijam liniowość czujników w zależności od temperatury i oczywiście to, że w czasie procesu temperatury w różnych miejscach kolumny są różne). No i oczywiście taki termometr powinien wskazywać faktyczną temperaturę, choć w procesie destylacji właśnie ważniejsze jest wykrycie zmiany temperatury niż jej faktyczna wartość--aczkolwiek bez większej przesady.
A co do nadawania nazw czujnikom --zwracam honor - faktycznie po zmianie znaku kursor przeskakuje na kolejne pole. Widocznie za szybko manipulowałem przyciskami.

Dzisiaj po ponad 2 godzinach gotowania, mrożenia i innych voodoo na czujnikach DS i słynnym A25 w którym nikt nie wie co siedzi- stwierdzam, że DS-y owszem są dobre do pogodynki czy wędzarni dla początkujących, ale do rzetelnego pomiaru temperatury w kilku punktach to słabo się nadają przy naszych procesach. Może się czepiam, ale 10 lat pracy przy kalibrowaniu i uruchamianiu urządzeń do pomiarów energetycznych wypacza psychikę. Sam czujnik a25 mam wrażenie, że działa najbardziej realnie i jak je zastosować we wszystkich kanałach, to może by coś z tego było --jedyne co mnie wnerwia w tym czujniku to zakres pomiaru do 99,999 stopnia. Zabawa offsetem powoduje że albo ustawiamy jednakowe wskazania dla 0 stopni i mamy solidny rozjazd pomiędzy czujnikiem A25 a DS-ami w okolicach nas interesujących czyli na granicy lub poza granicą lepszej dokładności DS-a i odwrotnie --jeśli ustawimy jednakowe wskazania dla okolic 80 stopni to wskazania dla niskich temperatur również się rozjadą i nie koniecznie w tym samym zakresie .Po prostu brak liniowości i duży rozstrzał parametrów DS-a . Może jakieś parowanie by pomogło.
Reasumując -szukam dalej

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 8 kwie 2018, 02:07
autor: masterpaw2
Przygód z sondą A25 ciąg dalszy, temperatury stałe wszędzie poza głowicą, dodam tylko, że brak jakichkolwiek przeciągów, temperatura otoczenia stała (zamknięta łazienka)
skoki temperatury rzędu 0,3/0,4° w krótkim przedziale czasowym.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 8 kwie 2018, 11:54
autor: robert.michal
Pokaż zdjęcie gdzie masz termometr w głowicy. U mnie też tak się zmienia, ale raczej o 0,03 stopnia. Termometr mierzy wlatujące pary do głowicy.
10 półka też ci drga - czy tak stale?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 8 kwie 2018, 14:24
autor: masterpaw2
Sondę w głowicy mam raczej standardowo umieszczoną, widać to dokładnie w poście:
polka-rzeczywista-jako-bufor-nad-olm-em-t16843.html
Dodatkowo sonda umieszczona jest w miedzianej pochewce, co tylko zwiększa jej bezwładność i takie skoki, w tak krótkim czasie nie powinny mieć miejsca. Pozostałe sondy (DS'y) zachowują się stabilnie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 8 kwie 2018, 14:48
autor: robert.michal
Myślałem, że coś chlapie na sondę, ale skoro inne DS włożone w port głowicy są w miarę stabilne to reklamuj, albo pożycz od kogoś inny zestaw i sprawdź.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 8 kwie 2018, 15:33
autor: masterpaw2
O chlapaniu nawet nie ma mowy, sonda nad rurką przelewu flegmy
20171201_104053-1-884x961.jpg
Raczej reklamacja będzie nieunikniona, we wcześniejszych postach opisałem też inne anomalia tejże sondy, które cały czas występują.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 8 kwie 2018, 23:20
autor: rastro
DS'y są stabilne bo:
1. Mają wielką bezwładność, czujnik jest zatopiony w sporym kawałku plastiku
2. Czujnik jest koszmarnie wolny... odczyt trwa niemalże sekundę do tego oversampling i inne bzdety, które jeszcze bardziej zwiększają bezwładność.

Niestety o A25 gówno wiadomo, ponoć zalany jest jakąś żywicą może akurat masz trefny egzemplarz i sam czujnik w jakimś bąblu i szaleje? HGW. W innym miejscu kolumny też tak szaleje, czy tylko pod tą twoją półką. Swoją drogą jaką masz pewność że coś tam na niego nie kapie? Tam pod półką też coś niecoś się skrapla.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 00:27
autor: masterpaw2
Rastro, nawet gdyby cóś na niego kapało, to skoki temperatury nie byłyby takie duże, uwzględniając fakt, że jest to coś (A25) umieszczone w miedzianej pochewce, o jakby nie patrzeć sporej bezwładność termicznej.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 10:32
autor: bolecki
A jak ten A25 zachowuje się w słoiczku z wodą albo na stole pod przykryciem?. Ogólnie coś jest do bani, zazwyczaj goni na poziomie tysięcznych. Zakładam że to Ty dzwoniłeś, opisz jeszcze jak doprowadzasz do przymulenia sterownika, tak że nie chce się odblokować. Mówiłeś że potrafisz bez problemu wywołać ten stan. Wiem że jest błąd, ale nie potrafię go wywołać i co za tym idzie wybadać.

W kwestii tego co pisał inqubus.
No eureka :) MSR kosztuje w granicach 2 stówek, Twoje testo, już 4 stówki i podejrzewam że nie dostałeś do niego świadectwa wzorcowania i analogicznie nie robi szału na tle bardziej laboratoryjnych sprzętów. Idąc tym tokiem myślenia można narzekać że w sandałach się średnio po górach chodzi. Zrobienie dobrego toru pomiarowego o użytkowej rozdzielczości 0,01st to (strzelam) wydatek w okolicach stówki (za części). Kto za to zapłaci?. Ktoś kto potrzebuje sprzętu labo, bo przeciętny użytkownik kolumny raczej nie.
MSR to nie ta półka oraz przeznaczenie urządzeń. To miało być coś co pozwoli w miarę sensownie zmierzyć temperaturę w kilku punktach, bez większej dokładności za to z naciskiem rozdzielczość bez kosztów, do tego progi alarmowe pomiar, ciśnienia i sterowanie grzałką. I to się w zupełności nadaje do prowadzenia procesu.
Jaka jest dokładność DSów każdy może sprawdzić w pdfie producenta. O A25 "gówno" wiadomo więc w instrukcji piszę że nie gorzej niż 1st i fizycznie ma 0,003st rozdzielczości
Skoro rozdzielczość bez większych kosztów, to wszystkie czujniki są interpolowane czego nie ukrywam bo nie zależy mi na ciulaniu kogoś beretką po oczach, ponadto zrobiłem to dla sportu i własnej ciekawości. Z racji że działa to jak działa i komuś może brakować, na pokładzie jest jeden kanał który ma o rząd wielkości lepszą rozdzielczość niż DSy.
Kwestia korekcji wskazań, znów trzeba wrócić do podstawowego zastosowania: kolumna!. Zakres zmian temperatur podczas pracy nie przekracza 10st, a w wielu miejscach nawet i mniej. Bawienie się w korekcję oraz liniowość w całym zakresie temperatur to przerost formy nad treścią. W dodatku, proces kalibracji mógł przy przerastać wiele osób. Szerszy zakres wykorzystany jest pewnie tak jak wspomniałeś tylko w stacjach pogodowych, a taki błąd pewnie będzie tam akceptowalny. Jeśli przestawisz offsety dla jednakowych wskazań na okolice 78st to w zakresie zmian w jakich pracuje kolumna powinno być bardzo ok.

Nie mniej masz zboczenie zawodowe i nie dopuszczasz myśli że ktoś robi termometry które nie kalibruje przed sprzedażą, bywa i rozumiem to ;) Wiesz w ogóle że "sygnału" z Dallasów się nie przelicza bo one po prostu podają gotową wartość temperatury?. Zrobić można wszystko, to tylko kwestia kasy.

Ale widzę rozbieżność pomiędzy instrukcją, a zamiarem i będę musiał poprawić opis choćby na www. Z instrukcji można wywnioskować że A25 mierzy >100st. Tu faktycznie masz zasadność. Niestety nie mierzy, raz się nie mieści taki wynik na ekranie, dwa nie jest potrzebny bo w na kolumnie takiej temperatury nie osiągniesz.

---------------
BTW, znalazłem byka związanego z A25, tak że jeszcze naprowadźcie na byka z blokowaniem.
Aktualnie poprawiłem temat z A25, zwiększyłem też dynamikę (ale nie wiem czy to dobry pomysł). W ustawieniach dodatkowych dałem na razie możliwość wyłączenia blokady klawiatury. Moja opinia na ten temat jest taka że sterownik bez blokady kiedyś tam może się sam nacisnąć- może, ale nie musi więc ostrzegam i czekam na namiary w jakim momencie ster nie chce sie odblokować.
Wgrywanie softu jak w opisano w instrukcji, musicie sobie zmienić nazwę pliku. Plik powinien być tu:
https://www.dropbox.com/s/w7nm8ml2au8ou ... R.hex?dl=0

Po wgraniu na ekranie powinno się pokazać MSR v1.04 i po tym błąd ustawień w j. Angielskim. I teraz uwaga, zrobiłem to tak aby ustawienia nie poleciały w kosmos, jeśli poprzednia wersja softu to 1.03 (nie wiem jak ze starszych). W takim wypadku trzeba sobie klepnąć strzałkę w dół i powinien się uruchomić ze starymi wartościami. Następnie trzeba wejść w edycję dowolnego parametru i po prostu ją przejść bez konieczności zmieniania czegokolwiek. W tedy ster wszystko przyklepie następne uruchomienie będzie bez niespodzianek.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 16:03
autor: Pierro
Kolego to ja dzwoniłem do Ciebie i informowałem Cię o blokowaniu sterownika. Jak tylko znajdę trochę czasu nagram i prześlę ten film na którym sterownik się blokuje. Wystarczy przekroczyć, na dwóch czujnikach ustawione tymperatury alarmu ,poczym wyłączyć grzanie i zejść z temperaturami wtedy na termometrze wyskakuje komunikat sonda x OK, sonda y OK i termometrsię blokuje.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 18:58
autor: bolecki
Nie rób filmu bo na razie może szkoda czasu. Sprawdzę trop z powrotem alarmu do OK
-----------
Niestety, nie udało mi się go wykoleić wg tego opisu. Ponadto, jak wszedłeś na opcję wyłączenia grzałek skoro po wystąpieniu alarmu nie da się go odblokować?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 22:06
autor: Pierro
Wszystko dzieje się podczas zalewania kolumny. Temperatury rosną po kolei w górę kolumny, i przekraczają ustawione progi alarmów. Najpierw 10 półka ( a25),a potem OLM. Czekam do zalania się kolumny i zmniejszam grzanie. Temperatury na sondach zaczynają spadać i potwierdzają to komunikatem OK. Wtedy, przy powrocie temperatury na 10 półce, następuje zawieszenie panelu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 22:22
autor: bolecki
:)
Trzema czujnikami franca nie dała się zagiąć. Ile mniej więcej czasu upływa od ostatniego dotknięcia do OK?, skoro zalewanie to raczej kwestia minut...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 9 kwie 2018, 22:46
autor: Pierro
Nie posiadam filmu, jak dochodzi do zawieszenia. Ale może to Ci pomoże:

https://youtu.be/uigO9Pc4oOk

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 kwie 2018, 12:19
autor: bolecki
Tak sobie to właśnie wyobrażałem, ale nie mogę uzyskać tego efektu. W międzyczasie wrzucam plik z exela i wykres z nocy na wstawionym tutaj sofcie. A25 w gilzie, dallasy gołe, całość leżała na stole. Dokładam też film jak widać zmiany A25 na ekranie. Nie ma bata, tak to musi u Was chodzić po aktualizacji. Myślę że dobrze też widać rozbieżności w działaniu czujników które powinny iść możliwie równo, jest podstawa do wyciągania sensownych wniosków.


Obrazek

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 kwie 2018, 21:30
autor: masterpaw2
@bolecki, czyli moje problemy z niestabilną pracą A25 powinny ustąpić po aktualizacji?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 kwie 2018, 22:20
autor: bolecki
Jak nie sprawdzisz to się nie dowiemy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 kwie 2018, 22:53
autor: inqubus
Hi!
Odnośnie skakania wartości na wyświetlaczu to zauważyłem takie skoki przy zasilaniu MSR-a ze zwykłej ładowarki USB sieciowej --po przejściu na zasilacz liniowy problem ustał --wskazania stabilne do okolic setnych stopnia --w zasadzie przez większość czasu stoją w miejscu. Pewnie wpływ ma masa zakłóceń pochodząca z przetwornicy impulsowej ładowarki.
Kol. Bolecki pisze, że mój termometr który jest dla mnie wzorcem nie posiada świadectwa wzorcowania -a więc posiada naklejkę o ostatnim badaniu --co prawda nie aktualnym bo z 2007 roku, ale za to przeprowadzonym przez jakąś niemiecką instytucje która robi takie rzeczy dla wojska. Zresztą to jest mało istotne -- istotniejsze jest, że termometr ten pokazuje we wrzącej wodzie przy ciśnieniu ok 1012-1016hPa 100 stopni.
Skalibrowanie DS-ów w okolicy naszych temperatur roboczych jest jedyną sensowną rzeczą którą można zrobić. Tylko z jakiego powodu czujnik A25 pokazuje temp. różną od DS-ów o ok 0,8 stopnia?
Co do blokady klawiatury --opcja wyłączenia tej funkcji jak najbardziej pożądana , opcje alarmów min/max również powinny mieć możliwość wyłączenia z menu, tak samo rejestracja czasu i zapis na karcie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 kwie 2018, 23:47
autor: bolecki
Alarmy wyłączysz przez zwyczajne przestawienie ich progu wystąpienia (których temometr nigdy nie osiągnie). Zapis na kartę też sobie możesz wyłączyć (lub po prostu jej nie wkładać) Z ładowarką może być różnie, nie mniej z natury mają prawo bardziej siać. MSR z filmu kilka postów wyżej zasilany był z USB który też powinien mieć większy poziom siania, ale jak widać działało całkiem przyzwoicie.
Potem doczytałem że masz jakieś świadectwo certyfikacji (jak zwał tak zwał). Ogólnie to mam mieszane uczucia w temacie "prostych" mierników. Niemiaszki raczej takich wałków by nie robiły bo u nich musi być ordnung ale z mojego doświadczenia wynika że tylko buli się za naklejkę. Samo urządzenie będzie tak samo dobre z naklejką jak i bez. Na marginesie sam mam pewne Testo które w czasach świetności kosztowało w granicach 10kzł tak że do Twojego nic nie mam, a już w ogóle daleki jestem twierdzenia że jest gorszy od MSRa. Nie mniej jeśli masz barometr to myślę że tip top wykalibrował byś to na kolumnie- najpierw jeden czujnik, a potem reszte do niego. Tylko że to może być upierdliwa sprawa, bo nawet woda w termosie będzie zbyt szybko stygnąć, w dodatku czujniki mogą nie mieć odpowiednio równej stałej czasowej.
Dlaczego są różnice wskazania?. Choćby dlatego że zakłada się jakieś widełki w których element może opuścić fabrykę. Podobną różnice dostrzec można np pomiędzy dallasami które np pochodzą z różnych partii produkcyjnych. Przybije to też tekstem: skąd wiesz że to A25 pokazuje temperaturę inną od DS o 0,8st, może jest na odwrót?.
Podobnie mam ze sterami do kotłów CO, dosyć często ludzie narzekają że czujnik kotła kłamie bo pokazuje inną wartość niż wbudowany w kocioł analogowy termometr. Raczej nie da się przegadać że właśnie jest na odwrót bo wiem że nawet głupi dallas jest w tym wypadku o niebo lepszy pod względem prawidłowości wskazań.

Tak czy siak. Ja MSRów nie kalibruje przed opuszczeniem mojej firmy bo nie ma to najmniejszego uzasadnienia.

Jak masz możliwość to zostaw MSRa na noc w mało przewiewnym miejscu i na ładowarce- niech zapisuje dane, a jutro zrób to samo na nowym sofcie. Ciekawe czy wyjdą mniejsze zęby na wykresie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 kwie 2018, 23:17
autor: inqubus
Hi!
Ja to już w zasadzie nie wiem który czujnik jak działa --w każdym razie dzisiaj wydarzyła się rzecz przezabawna --a więc podczas próby wyjęcia czujnika A25 z portu w kolumnie (niestety gorącej -destylacja wody) -czujnik wylazł razem z przewodami, a gilza została w kolumnie (proponuję zaciskać gilzy tak jak gilzy DS-ów a nie na sześciokąt bo to kiepsko trzyma jak się okazuje -ewentualnie powinna być dłuższa, tak aby ją pewniej chwycić)- wracając do sedna -oczom mym ukazał się .... no nie będę zdradzał tajemnic producenta (można było chociaż zetrzeć napisy z kostki). No ogólnie to diamentów tam nie ma, i zastanawiam się na przykład z jakiego powodu on jednak nie mierzy do 105stopni i skąd te wspaniałe parametry.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 14 kwie 2018, 09:44
autor: bolecki
Powinien być szlifowany.
Pisałem, nie mierzy >99st bo wynik nie zmieści się na wyświetlaczu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 26 kwie 2018, 11:55
autor: bolecki
Czy macie jakieś info odnośnie pracy MSRa po aktualizacji?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 27 kwie 2018, 10:35
autor: tazy
Gdzie są dostepne aktualizacje do MSR?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 27 kwie 2018, 10:50
autor: bolecki

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 28 kwie 2018, 12:44
autor: tazy
Teraz wszystko dziala jak powinno. Wersja 1.04 poprawila prace urzadzenia:)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 28 kwie 2018, 17:33
autor: masterpaw2
Czyli twierdzisz, że warto zainstalować? Muszę się u końcu wziąć do kupy i zaktualizować.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 28 kwie 2018, 20:38
autor: tazy
No warto w koncu A25 pokazuje kazdy delikatny wzrot temp tak jak powinno a nie skacze 0,25 do gory i tyle samo w doł

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 30 kwie 2018, 08:13
autor: bolecki
Tylko tym 1.04 bym się w tym przypadku nie sugerował bo zapomniałem przestawić. Zwróćcie uwagę czy w menu pojawia się opcja wyłączenia blokady (tam gdzie ust. języka)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 30 kwie 2018, 14:58
autor: tazy
U mnie jest opcja wylaczenia blokady:)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 30 kwie 2018, 15:14
autor: masterpaw2
No i w końcu, po aktualizacji do 1.04, zaczęło bydle normalnie gadać :ok:
A25 już nie fisiuje, pokazuje płynnie zmianę temperatury, żadnych dziwnych przeskoków o których wcześniej pisałem (sondy w słoiku z gorącą wodą, trzymane do wystudzenia). Potwierdzam, jest w końcu możliwość wyłączenia blokady :klaszcze:, jeśli kogoś wqrwiała (mnie bardzo), to nic tylko aktualizować.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 30 kwie 2018, 17:41
autor: tazy
Jest mozliwe wgranie wlasnego logo przy wlaczaniu urzadzenia, bo widzialem u jednego z producentow takowe..

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 2 maja 2018, 10:31
autor: bolecki
Nie spodziewałbym się takiej możliwości.

Jak ktoś zrobi proces na tym sofcie to prosił bym o loga z karty.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 2 maja 2018, 15:15
autor: tazy
To jest taka mozliwosc czy nie ma?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 2 maja 2018, 17:16
autor: Pretender
Nie ma, producent tego nie przewiduje ...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 2 maja 2018, 19:50
autor: masterpaw2
bolecki pisze:Jak ktoś zrobi proces na tym sofcie to prosił bym o loga z karty.
Masz załatwione.
Dodam tylko, że aktualizację musiałem jakoś źle przeprowadzić, bo wywaliło mi stare ustawienia, ale spoko parę minut roboty i po sprawie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 7 maja 2018, 11:01
autor: bolecki
Błąd ustawień był przewidziany, ale robiąc wg opisu można było uniknąć ponownej konfiguracji.
bolecki pisze: Po wgraniu na ekranie powinno się pokazać MSR v1.04 i po tym błąd ustawień w j. Angielskim. I teraz uwaga, zrobiłem to tak aby ustawienia nie poleciały w kosmos, jeśli poprzednia wersja softu to 1.03 (nie wiem jak ze starszych). W takim wypadku trzeba sobie klepnąć strzałkę w dół i powinien się uruchomić ze starymi wartościami. Następnie trzeba wejść w edycję dowolnego parametru i po prostu ją przejść bez konieczności zmieniania czegokolwiek. W tedy ster wszystko przyklepie następne uruchomienie będzie bez niespodzianek.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 7 maja 2018, 18:53
autor: masterpaw2
robiąc wg opisu można było uniknąć ponownej konfiguracji.
Trzeba było jeszcze go dokładnie przeczytać ;), a ja oczywiście na żywioł, ale cóż za gapowe się płaci......

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 23 maja 2018, 21:27
autor: ImadloKrzys
Koledzy jak zamontować rurkę do pomiaru ciśnienia. Może ktoś to wyjaśnić łopatologicznie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 28 maja 2018, 16:19
autor: masterpaw2
Panowie pomocy, zaraz dostanę szału z tym sterowniko/termometrem, nie mam podłączonego pod niego modułu sterowania grzałkami, a non stop włącza mi się alarm przekroczenia mocy radiatora
20180528_160821-1024x576.jpg
i za cholere nie idzie tego wyłączyć!!! Non stop pikanie.
20180528_163355-1024x576.jpg
Edit. Po godzinie przestał pikać - marne pocieszenie :bezradny:

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 30 maja 2018, 09:44
autor: bolecki
Manual, koniec strony 6:
Temp. Rad: Wskazuje aktualną temperaturę radiatora w części wykonawczej. W
przypadku braku lub problemów z czujnikiem zamiast temperatury pojawi się “--”.
Widoczny dalej symbol ON/OFF informuje sterownik czy ma sprawdzać błędy związane z
tym czujnikiem. Ustawienie na ON spowoduje wyłączenie grzałek gdy wskazania nie
będą prawidłowe lub przekroczą 85
. Aby odblokować prace grzałek należy użyć
powyższej opcji “kasuj” (po ustąpieniu przyczyny ich blokady).

W Twoim sofcie pisze "kontrola obecności", po prostu ustaw to na nie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 30 maja 2018, 14:29
autor: masterpaw2
Dobra, a jakim cudem załączał się alarm powodowany przekroczeniem temperatury radiatora, skoro takowy w ogóle nie był podpięty (nie posiadam przystawki do sterowania grzaniem)? Nawet teraz gdy leży luźno na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej, temperatura radiatora waha się w granicach 50/60° :bezradny:

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 31 maja 2018, 11:18
autor: bolecki
A np takim że to wejście sobie wisi w powietrzu i może widzieć różne rzeczy. Nie pamiętam czy i jak było jakoś wstępnie polaryzowane.
No ale jak to mawiają, na ch@j drążyć. Nie masz części wykonawczej= wyłączasz sprawdzanie czujnika radiatora.

Masz jakieś obiecane logi?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 31 maja 2018, 12:00
autor: masterpaw2
Kontrola obecności wyłączona, na dniach będę rektyfilował, i zrobię logi. Pamiętam o obietnicy, jednak od tamtej pory, pracowałem tylko na półkowej z wykorzystaniem max 2 kanałów.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 31 maja 2018, 17:30
autor: użytkownik usunięty
Jak zrobić ci te logi?
Mam termometr od ciebie z miesiąc temu kupiony.i będę puszczał w tym na początku nast tygodnia.
Mam podpięte chyba 4 termometry.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 31 maja 2018, 22:19
autor: bolecki
Wsadzić mu karte, włączyć zapis...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 12:59
autor: tazy
Co powiedzielibyście na to gdyby MSR i/lub SKN miał wbudowany moduł bluetooth lub wifi dzięki któremu byłaby możliwość sterowania mocą grzałek, podgląd temperatur i wyświetlanie alarmów smartfonie? :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 13:03
autor: Pretender
Boleckiego pytaj ... myśle, że w tym wcieleniu jest to niemożliwe.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 13:41
autor: masterpaw2
Idziemy z duchem czasu, więc może jakieś kolejne wersje się takowego modułu doczekają.
@bolecki, wrzucam obiecane logi.
https://drive.google.com/file/d/1Q_qtW0 ... sp=sharing

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 17:44
autor: prolog1975
Pewnie na moduł wifi Bolecki się nie zgodzi tak jak na programowanie startu. Prewencja ogólna by nie zostawiać sprzętu samopas. Ale kto wie

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 18:39
autor: tazy
A szkoda, bo mnie osobiście irytuje siedzenie i pilnowanie kolumny którą defacto kontroluje się głównie poprzez temperatury, które możnaby było mieć w kieszeni:)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 21:04
autor: kmarian
tazy pisze:... którą defacto kontroluje ...
Dla mnie to przyjemność, tak siedzieć, pić kawę, doglądać całego sprzętu i patrzeć jak wypełniają się kolejne butelki. Nie pozwoliłbym sobie na to, żeby Kolega defacto mi to kontrolował. :twisted:
Jestem (jak na razie) świeżym posiadaczem MSR'a i myślę, że będę z niego zadowolony.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 cze 2018, 23:47
autor: akczak
Myślę że taki dodatkowy moduł wifi/bluetooth jak np. dla kotłów CO który by współpracował z MSR/SKN to był by strzał w 10

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 15 cze 2018, 00:28
autor: bolecki
prolog1975 pisze:Pewnie na moduł wifi Bolecki się nie zgodzi tak jak na programowanie startu. Prewencja ogólna by nie zostawiać sprzętu samopas. Ale kto wie
wifi to raczej przedłużacz, a nie punkt do samopasu więc ja jestem za. SKN jednak jest przeciw- softu jest już pod korek.
Pożyjemy, zobaczymy. Mam kilka pomysłów, ale na razie jestem w trakcie intelektualnego urlopu z którym mi zejdzie pewnie jeszcze ze dwa miechy. Jak wychodziłem do firmy rano, tak wracałem nocą, teraz w zasadzie nie zaglądam. Kielnia to jednak dobry detoks dla "komputerowca".
-------
Po logach widzę że teraz jest gitara z A25.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 17 cze 2018, 21:33
autor: piotrek21c
Witam szanownych forumowiczów, na wstępie chciałbym się serdecznie przywitać z racji pierwszego postu na forum.

W ostatnią sobotę przetestowałem nowe oprogramowanie i wprowadzone zmiany oceniam na plus,
jednak moim zdaniem jest jeszcze parę problemów do usunięcia:

1. Sterownik dalej potrafi się zablokować - w momencie zmiany mocy grzania(wystarczy że pole miga) załączy się którykolwiek
z alarmów LO lub HI sterownik blokuje się na ekranie z alarmami.

2. Sterownik po uruchomieniu zaczyna uśredniać temperatury od 85 stopni zamiast od wartości faktycznej co powoduje na samym starcie przejście grzałki w tryb TEMP, niby pikuś ale jeśli musimy w trakcie procesu szybko uruchomić sterownik po blokadzie z punktu 1 na dzień dobry mamy zblokowane grzanie(alarm chłodnica), szybko próbujemy odblokować grzanie co jednak w nerwach nie jest takie łatwe.

3. Kolejna wada ale mniej poważna, bardziej wpływająca na komfort pracy, po załączeniu któregokolwiek alarmu sterownik przechodzi do ekranu z alarmami, bardzo "wnerwiające", za każdym razem kiedy zostanie przekroczony jakiś alarm tracimy z oczy ekran z temperaturami i musimy ręcznie do niego powrócić. Np. po korekcie kiedy skoczyła nam temperatura i wraca do odpowiedniej wartości robi to skokami góra-dół co 0,01 stopnia, w efekcie w momencie przechodzenia przez punkt alarmu licytujemy się ze sterownikiem który ekran ma wyświetlać. Moim zdaniem obecna informacja przy temperaturze jest wystarczająca i ręczne przejście do ekranu z alarmami było by wystarczające oraz może mogło by to rozwiązać punkt 1.


Uważam że gdyby nie te trzy punkty MSR byłby bardzo dobrym i fajnym urządzeniem pozwalającym bardzo dobrze prowadzić proces, parę razy alarm w chłodnicy mnie uratował kiedy spadło ciśnienie wody a mnie nie było akurat w pobliżu. Pozdrawiam.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 17 cze 2018, 22:59
autor: bolecki
1. Nie mogę wywołać u siebie na stole tego problemu, więc każde info jest dla mnie cenne. O edycji mocy i alarmie pierwsze słyszę i sprawdzę ten kierunek. A jak miałeś ustawioną zgodę na blokowanie ekranu i czy był zablokowany?.
2. Zasadniczo, gdyby nie pierwszy pkt to problemu by nie było.

3. Tylko info przy temperaturze to może być za mało. Ogólnie zamysł był taki żeby zasygnalizować "problem" gdy pojawił się on podczas nieobecności pędziciela. Inaczej ktoś przejdzie koło sprzętu, nic ciekawego nie zobaczy bo błędy znikły i poleci dalej.
Hmm... W zasadzie wiem jak by to pogodzić- niech sobie przejdzie do ekranu z alarmami, ale tylko w tedy gdy ster nie był macany dłuższy czas. Muszę zbadać czy to nie skomplikuje zbytnio sytuacji.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 18 cze 2018, 22:08
autor: piotrek21c
1. Problem z blokowaniem na pewno w tej samej formie występował jeszcze przed aktualizacją, tutaj mała pomoc jak to wygląda u mnie.
https://drive.google.com/file/d/1EYcllp ... sp=sharing
tutaj jest akurat pokazane jak to wygląda po uruchomieniu ale w trakcie procesu procedura jest identyczna.

2. Dla osób które ogarniają sterownik nie stanowi to problemu, ale czasem proszę Ojca aby odpalił rurę zanim wrócę z pracy i już jestem za stabilizacją, jednak mam już elegancko poustawiane alarmy i na dzień dobry po uruchomieniu Ojciec dostaje blokadę grzałki(alarm chłodnicy na 55 stopni), no i przez telefon nie jestem wstanie mu wytłumaczyć jak odblokować grzanie, kurs z obsługi sterownika też nie przyniósł skutku:). Z drugiej strony mógłbym przestawić alarm chłodnicy i po problemie, jednam moim zdaniem trochę niebezpieczne.

3. Otóż nie, bardziej ważny jest nasilający się sygnał dźwiękowy(dla mnie). Np. ja zamiast patrzeć się cały czas na sterownik biorę ze sobą laptopa i w tym czasie sobie pracuje oraz nasłuchuje, dopiero po dźwięku alarmu patrze co się dzieje. Czasem mam tak że temperatura wody minimalnie wychodzi poza ustalony zakres który ustawiłem w alarmach(np. ktoś spuści wódę w WC), aby po chwili powrócić do normy, jednak muszę się przejść do rury aby zmienić ekran, czasem co 5 minut. Może gdyby w ustawieniach była możliwość ustawienia czasu od ostatniego kliknięcia po jakim ekran przechodził by do alarmów gdy wystąpi była by rozwiązaniem, każdy w zależności czy jest obecny cały czas lub pojawia się co jakiś czas mógł ustawić dla siebie odpowiedni tryb.

Punkty 2 i 3 mogą wydawać się czepialstwem ale po paru procesach zaczynają doskwierać(subiektywna ocena), a skoro działasz aktywnie w poprawie działania MSR'a to może uda się mi wpłynąć na jakieś zmiany które poprawią mój komfort pracy, a może i innych użytkowników. pozdrawiam

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 19 cze 2018, 22:09
autor: bolecki
Blokada zmiany ekranu to jednak zabawa na dłuższą chwile, dodatkowo może się trafić sytuacja że pstrykając po sterowniku skasuje się dźwięk zanim ten zdąży się pojawić (po pojawieniu się błędu pierwsze naciśnięcie go ucisza). Tak to zawsze pojawi się jeszcze ten ekran. Może lepiej tego (przynajmniej na razie) nie ruszać

Myślę że rozwiązałem problem z blokowaniem się sterownika gdy pojawił się błąd w czasie edycji parametru, dałem też dłuższy czas do pierwszego sprawdzenia błędu po włączeniu sterownika (5s). Po aktualizacji na ekran powinno wskoczyć v1.06

Zaszczepić, dać znać.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 27 cze 2018, 11:18
autor: bolecki
Jakieś wieści w kwestii ostatniego softu?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 5 lip 2018, 20:41
autor: piotrek21c
Ostatnio przetestowałem nowy soft i mogę stwierdzić, że działa elegancko. Problem z blokowaniem nie występuje, a 5 sekundowe opóźnienie zdaje egzamin.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 26 lip 2018, 15:06
autor: tazy
Panowie korzysta ktoś z części wykonawczej do MSR i mógłby podesłać zdjęcie, jakis rysunek jak prawidłowo podłączyć go z grzałką 2x2000W? Elektryk ze mnie niestety żaden, a jakiś łopatologiczny rysunek ułatwiłby sprawe:)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 26 lip 2018, 18:15
autor: tazy
Obrazek
Podłączyłem to w ten sposób. Co tu jest nie tak?

Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 27 lip 2018, 11:54
autor: Pretender
Po prawej masz zasilanie układu. A z lewej przekaźniki na grzałki. Jeśli zasilacz jednym przewodem to żyłę L podłączasz do przekaźnika grzałki pierwszej. Obok kablem wyprowadzasz L na grzałkę. To samo z drugim przekaźnikiem grzałki. N bezpośrednio do grzałek.

Ps
Sterownik nie działa?

Ps
Kup listwę łączeniową i połącz to kolejno, a nie od złącza do złącza.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 27 lip 2018, 12:06
autor: tazy
Działa. Tak jak podłaczone jest na powyższym zdjęcie jest ok. Problem polegał na tym, że trzeba było pokasować błędy na sterowniku...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 19 wrz 2018, 23:05
autor: irek89
Prośba do kolegów mających sterowanie grzałek do MSR. Podpowiedzcie jak wygodnie go umieścić (oprócz grzałek) na zbiorniku, kolumnie aby nie utrudniał życia. Mile widziane fotki. Wiadomo, że moduł od sterownika łatwo jest odpiąć ale od grzałki już nie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 11:32
autor: bolecki
Ale po co odpinać od grzałek?. Nie mam fotek ale możesz spróbować popatrzeć np na alledrogo.
Ogólnie rzecz biorąc do kotła spawasz tulejki do których przykręcasz szarą obudowę (masz trzy otwory w górnej i dwa w dolnej części). Jak zamontujesz obudowę to w tedy wkręcasz grzałkę imasz osłonięte jej podłączenie. (tyle że trzeba mieć do grzałki odpowiedni klucz o wąskich ściankach)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 13:43
autor: irek89
Zaraz wytłumaczę. Sam Spawam sobie kolumnę. Podczas składania zbiornika stwierdziłem, że nie potrzebuje całej mufy bo ma ona przecież 3 razy więcej gwintu niż potrzeba. Więc ją przeciąłem na pół i taką wspawałem. Później dostałem od kuzyna armaflex o grubości 50 mm. Więc nie mam jak teraz zakręcić modułu sterowania na grzałce bo po jej wkreceniu będzie ona wystawała mniej niż 50 mm. Więc nie ocieple tam zbiornika co spowodowałoby wieksze nagrzewanie modułu.
Teraz pomyslałem, że ewentualnie między zbiornikiem a modułem dam cieńszy armaflex i dam go na grzałki
Ale może nie jest to jedyne słuszne miejsce na jego montaż.

Poza tym byłem kiedyś na stronie oraz forum Boleckiego i nie udało mi się natrafić na miejsce gdzie byłaby aktualizacja do MSR. Nie ma ich? Czy ja źle szukałem? Jeśli nie ma to powinny być na stronie producenta. Wiem, że są w temacie wyżej.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 15:14
autor: .Gacek
@irek89 na poprzedniej stronie masz najnowszą wersję v 1.06

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 24 wrz 2018, 15:23
autor: bolecki
To już nie wiem, kombinuj jak Ci wygodnie.
Softów u mnie na stronie nie ma. Jeśli już to na forum, ale na 100% najnowszy soft do MSRa jest na tym wątku. Tutaj jest największy ruch.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 27 paź 2018, 20:57
autor: wojewod
Mógłby ktoś wstawić zdj jak ma podłączone grzałki do części wykonawcze MSR-W? Elektryk ze mnie żaden, a chciałbym to dobrze podłączyć. Dodam, że mam grzałkę 2x2kw i 2 przewody zasilające.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 27 paź 2018, 22:38
autor: .Gacek
@wojewod przeżyj jeszcze raz dokładnie temat, jest nawet dokładne zdjęcie. ☺
tazy pisze:Obrazek
irek89 pisze: Później dostałem od kuzyna armaflex o grubości 50 mm.
Skąd kuzyn miał armaflexa 50mm? Najwięcej jak spotkałem to 24mm... szukam teraz bo przeniosłem się z gratami do garażu...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 28 paź 2018, 08:54
autor: irek89
Nie wiem. Z jakiejś budowy (pracuje przy wentylacji w Norwegii itp) w robocie pewnie przywiózł bo napewno nie kupił.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 4 lis 2018, 22:19
autor: irek89
Po czasie nie można edytować swojego posta? Bo chciałem dopisać do ostatniego.
Zamontowałem ten sterownik jednak na grzałkach. Zrobiłem dystans z rury 76 i nałożyłem ten kawałek rury na grzałki a moduł skręciłem śrubą, która pierwotnie ma trzymać kołpak na grzałce. Powiem szczerze, że podpięcie tego dla mnie to nie lada sztuka. Nie jestem elektrykiem i zdjęcie wyżej sporo pomogło. Najpierw podpiąłem jak TAZY.
Później zamiast kabla 3X2,5 mm użyłem 5X2,5mm. Przewody szary i niebieski podpiąłem razem we wtyczce robiąc sobie dwa kable "zero" a czarny połączyłem we wtyczce z brązowy robiąc podwójnie "fazę". W środku użyłem mostków do łączenia kabli zamiast listwy zaciskowej na śruby.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 5 lis 2018, 07:09
autor: .Gacek
Bardzo fajny pomysł z tą przedłużką i śrubą od trzymania kołpaka. Po przeczytaniu nie bardzo skumałem ale jak to mówią jeden obraz warty więcej niż tysiąc słów ☺

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 5 lis 2018, 09:21
autor: bolecki
Ja bym Wago omijał w tym miejscu, niby 16A ale powierzchnia styku jest raczej mała. A jeśli to jakaś jego podróbka to już w ogóle.
Pewniejszym kontaktem będzie skręcenie ze sobą (nawet kombinerkami) rozczochranych linek i założenie koszulki termokurczliwej. Z resztą, takie prawidłowo wykonane skręcane połączenie ma ogólnie dobrą jakość i kiedyś było bardzo popularne.

Schemat to w sumie sprawdzian, jest on czytelny dla kogoś obeznanego z elektryką. Jeśli ktoś dzwoni i pyta jak podłączyć to już wiem że będzie problem i niechętnie pomagam. Potem akcje że ster albo kable się fajczą. Nie ma co świrować, chyba każdy w swoim otoczeniu ma kogoś kumatego w temacie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 5 lis 2018, 11:10
autor: irek89
Wago czyli te złączki których użyłem? Bo jak coś to je wywalę i skręcę oraz zlutuje kable.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 5 lis 2018, 12:27
autor: bolecki
Tak.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 6 lis 2018, 10:45
autor: irek89
Pytanie mam bo nie jestem pewien czy dobrze ustawiłem sterownik. Mam grzałki 2 x 2000 W. Zworke ustawiłem na pracę ciągłą jednej grzałki a drugą tylko regulowaną. W sterowniku mam wpisać 2000 W czy 4000 Wat? Wpisałem 2000 i na ekranie głównym wpisałem też 2000 aby szybko zagotować wodę. czy na pewno druga grzałka (ta która nie ma być regulowana) grzeje?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 6 lis 2018, 11:03
autor: .Gacek
Tak. Jedna będzie grzać cały czas a druga ta regulowana będzie na przemian się załączać i wyłączać. Jeżeli na tej samej fazie masz oświetlenie to na pewno zauważysz ☺ Jeżeli w sterowniku masz ustawione, że grzałka ma 2kW i zadasz grzanie na 2kW to wtedy obydwie będą grzać pełną mocą.

Edit:

Irek rozbierz pokrywkę od części wykonawczej i na płytce masz wlutowane diody, tam grzałka stała to chyba G2 a ta regulowana to G1. Będzie widać jak świecą.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 6 lis 2018, 13:44
autor: funkus
.Gacek pisze:Skąd kuzyn miał armaflexa 50mm? Najwięcej jak spotkałem to 24mm... szukam teraz bo przeniosłem się z gratami do garażu...
Na przykład stąd:
https://mtcgrupa.pl/pl/p/ACE-Armaflex-g ... acell/4303
https://mtcgrupa.pl/pl/p/AF-ARMAFLEX-gr ... hCEALw_wcB

Pozdrawiam!

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 6 lis 2018, 19:59
autor: .Gacek
Tego szukałem! Ale nie ukrywam, że cena mnie trochę zdekoncentrowała ☺
@irek89 daj znać jak tam grzałki... patrzyłeś na ledy?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 15 lis 2018, 17:05
autor: wojewod
Witam. Mam problem z niestabilną temperaturą na 10 półce i nie wiem czym to może być spowodowane. Czy to wina sterownika, czy może coś w kolumnie się dzieje??? Dodam że kolumna ocieplona i porty termometrów zaizolowane.
Na wideo widać te skoki od 25s https://youtu.be/FIDYZ1uB0SE

Zaobserwowana reakcja przed chwilą : Ciecz w buforze ulega nagłemu zagotowaniu, trwa to z 3 s po czym reakcja gotowania zanika a temperatura na 10 półce gwałtownie wzrasta z 78,7 na 80
A to wideo z reakcji zagotowania cieczy w buforze https://youtu.be/iyugsXz4_2g

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 15 lis 2018, 18:12
autor: irek89
.Gacek pisze: @irek89 daj znać jak tam grzałki... patrzyłeś na ledy?
Parzyłem przez otwory wentylacyjne. Wszystko ok. Na maksymalnej mocy obie świecą a kiedy zmniejsze moc to jedna świeci ciągle a druga miga.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 15 lis 2018, 20:56
autor: lolek78
Wojewod to film praktycznie z końca procesu, ten z temperaturą. A tak miałem jak Ty w tym drugim filmie, gdzieś wyczytałem, że to sprężarki się ugniatają przy płukaniu po procesie, więc teraz przesypuje i problem znikł.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 15 lis 2018, 22:10
autor: wojewod
Jeszcze sporo alkoholu było w kolumnie, tylko nie rozumie czemu występowała taka reakcja że ciecz w buforze nagle się gotowała, co spowodowało nagłe wyrzucenie dużej ilości par w kolumnę a co za tym idzie jej destabilizacje a nawet raz zauważyłem że po takim wyrzuceniu par nastąpiło zalanie kolumny we wzierniku. Na filmach innych użytkowników bufor pracuje stabilnie, proces gotowania jest stały i w miarę równomierny a u mnie występuje nagłe zagotowanie i po chwili spokój. Sprężynki na pewno nie są ubite bo to było pierwsze granie z buforem.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 15 lis 2018, 22:52
autor: irek89
Może pracujesz na dużej mocy pod progiem zalania i to może być powodem. Ale niech doświadczeni lepiej to zweryfikują.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 22 gru 2018, 21:33
autor: bolecki
Panowie, podesłalibyście jakieś logi w wolnej chwili. Jak nie idzie na PW to może być office#bolecki.pl (# = @)
Nic nadzwyczajnego, idzie trochę wolnego to dla sportu bym sobie pozaglądał jak to działa na ostatnich softach.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 22 gru 2018, 22:29
autor: .Gacek
Wprawdzie mam już towar na sylwestra ale być może uda mi się coś zapisać na karcie dla Ciebie w przerwie miedzyświątecznej. Dwa dni urlopu trzeba odpowiednio spożytkować ☺

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 20:01
autor: JasnyPierun
Witam, patrząc w instrukcję coś mi tu nie pasuje z kolorami, jak to ma być podłączone? Pomoże ktoś?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 20:13
autor: bolecki
Podłącz tak jak w manualu

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 20:23
autor: JasnyPierun
Czyli tak jak mam na załączonej fotce z pytaniem? Jeszcze dopytam, czy z grzałkami chodzi o to, że razem mogą mieć maksymalnie 4,6kW na 230V? I np mogę podłączyć taką 2,5kW i 1,5kW co da 4kW a łącznie nie przekroczy tych 4,6kW?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 20:45
autor: .Gacek
JasnyPierunie jeźeli zechcesz jutro zrobię Ci zdjęcia ☺

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 20:49
autor: JasnyPierun
W tym temacie na 1 stronie są zdjęcia i jest podłączone tak jak mam czyli jest ok (podłączone wg instrukcji). Zastanawiam się tylko nad tymi grzałkami jeszcze tylko.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 21:07
autor: bolecki
Zasadniczo to nie chodzi o to że 4.6kW jako całość lecz 2.3kW na każdym kanale.
Czyli na jednym kanale wieszasz sobie te 2.5kW (myślę że te 200W mu różnicy nie zrobi), a na drugim 1.5kW

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 21:17
autor: JasnyPierun
Ok Dziękuję za pomoc, o to info mi chodziło. Podłączę i się zobaczy a najwyżej będzie na mnie jak coś się stanie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 21:55
autor: .Gacek
JasnyPierunie ja odsprzedałem swoją część wykonawczą ale chyba @irek86 coś kombinował z podłączeniem grzałek w jakimś temacie... napisz do niego na pewno Ci szczerze doradzi. Ewentualnie puść mi zdjęcia a ja w paincie domaluję Ci jak to połączyć aby miało ręce i nogi :ok:

Edit:
Przepraszam, forumowy kolega to irek89, a jego posty są na poprzednich stronach w tym temacie oraz zdjęcia kolegi @tazy

@bolecki czy udało Ci się przestudiować moje logi... wiem, że było trochę skoków z temperaturą ale to były pierwsze poważne "długodystansowe" procesy na obiegu zamkniętym :mrgreen:

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 22:25
autor: bolecki
Dawno mi nikt logów nie podsyłał.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 22:27
autor: .Gacek
Ja Ci wysyłałem na Święta ☺ szczerze mówiąc to nawet liczyłem, że coś mi odpiszesz...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 22:34
autor: bolecki
A jak go posyłałeś, bo serio nic nie odnotowałem.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 22:43
autor: .Gacek
Specjalnie jak miałem urlop międzyświąteczny strzeliłem szybki proces na chłodzeniu z klimatyzatora ale bez wentylatora ☺ wysyłałem ze służbowej skrzynki - domyślna (jest "security" w nazwie)...
Jak to mówią łatewer. Pewnie poszła w spam, poszukam jutro i wyślę jeszcze raz.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 mar 2019, 22:52
autor: bolecki
Nie ma ani w spamie, ani w odebranych.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 mar 2019, 18:41
autor: JasnyPierun
A czy w tym sterowniku jest opcja ustawienia tak zworki żeby regulacja odbywała się jedną lub drugą grzałką, np do cukrówki potrzebuję grzać tylko tą 2,5kW stale bez regulacji ale przy owocówkach chciałbym mieć ją wyłączoną a regulować tą 1,5kw? Da się tak to podłączyć?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 mar 2019, 18:51
autor: bolecki
Jedyne co mi przychodzi do głowy to zworka w stronę "obydwie modulowane", a na każdej z sekcji dodatkowy wyłącznik którym wybierzesz sobie które grzałki mają pracować.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 mar 2019, 19:19
autor: JasnyPierun
Hmm ale z tego co czytam w instrukcji, nie widzę żeby było niedozwolone regulowanie mocą na np 30% jednej grzałki. Może po prostu podłączę tylko tego byka 2,5kW i przy cukrówce pojadę na 100% a do smakówki ustawię z 30%? Gdzieś czytałem że nie można mocno redukować mocy na regulatorze i temu kombinuję.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 mar 2019, 19:23
autor: bolecki
Nic mi nie wiadomo o ograniczeniu z minimalną mocą.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 mar 2019, 19:37
autor: .Gacek
bolecki pisze:Nie ma ani w spamie, ani w odebranych.
Kolego @bolecki nie dziwię się, że nic nie dostałeś...
Nie wiem jak i nie wiem dlaczego ale ani na prywatnej ani na służbowej skrzynce nie mam Twojego adresu na "Office" :hammer:
Wygląda na to, że po prostu nic Ci nie wysłałem :shock:
Wygląda na to, że urlop międzyświąteczny zawrócił mi za bardzo we łbie :pije: :angry:

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 22 mar 2019, 16:18
autor: bolecki
Wciąż nic nie doszło...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 18:13
autor: JasnyPierun
bolecki pisze:Wciąż nic nie doszło...
Mogę podesłać log z mojego dzisiejszego procesu jeśli jeszcze potrzeba. Moja wersja sterownika to 1.08.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 18:48
autor: bolecki
office(małpa)bolecki.pl

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 20:00
autor: JasnyPierun
Poszło.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 20:37
autor: bolecki
Masz jakąś rozpiskę z pracy, np kiedy ruszyłeś z sercem, itp?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 20:56
autor: JasnyPierun
Mam ale mocno okrojoną i zrobioną na odpierdziel z racji tego że na karcie powstawał zapis. Mogę zrobić fotkę i podesłać na mail za chwilę.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 21:08
autor: bolecki
Zapis na karcie to pikuś i po kilku dniach nie będziesz widział co się działo. Dlatego tam jest zegarek z którego do notatki trzeba spisać czas. Potem sobie taką notatkę przepisujesz do pliku z danymi.

Pytałem for fun, idzie jak po sznurku. Trochę długo szło, jak na małego KEGa (nagrzał się w 20min moca 2,5kW), Chyba że to jakieś bydle z dopalaczem?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 31 mar 2019, 21:20
autor: JasnyPierun
Nie to było na drugi raz puszczane 15l wody o temp 40 kilka stopni i jakoś 3l spirytusu. Grzanie było na 4kW (1,5+2,5), pod MSR podłączyłem tylko 2,5kW a 1,5kW odłączone po zalaniu. Będę robił dokładnie notatki. Wczoraj mi się pierwszy proces nie nagrał na kartę bo nie włączyłem zapisu i dowiedziałem się po wszystkim kiedy na karcie nie było pliku. Doczytałem i dzisiaj już jest.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 09:49
autor: PierwszyWolnyLogin
Bocian pisze:Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem FIZYCZNEJ rozdzielczości i nie miałem na myśli DS18B20 bo on co najwyżej nadaje się na termometr meteorologiczny, do akwarium czy innych niewymagających zastosowań. Na rynku są dużo ciekawsze (niestety i droższe) precyzyjne układy czujników termicznych.
Jeśli jeszcze śledzisz temat - co to za czujniki z rozdzielczością 0.01C? Przekopałem internet do końca ;)
i albo trzeba wydać z 1000USD, albo układ waży tyle to ruski TV, albo zakres pomiaru jest wąski etc.
Nie znalazłem rozsądnego cenowo czujnika, którym można zmierzyć temperaturę z dokładnością 0.01C...

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 11:01
autor: bolecki

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 11:19
autor: JasnyPierun
Hej, przy okazji zapytam, czy dotarły moje pliki wysłane kilka dni temu na pocztę office@bolecki.pl plik log i notatki? Nic na pocztę nie odpisałeś majster.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 11:22
autor: bolecki
Tak, ale na ostatnie nie miałem czasu popatrzeć.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 11:33
autor: rastro
Bolecki zlituj się... tego się nie da zrobić tanio ani łatwo... samo ADC będzie kosztować więcej niż arduino + DS'y od chińczyka, a do tego trzeba to jakoś polutować bo gotowce też nie są łatwo dostępne, a i przetworniki, nie wiem jak od analoga, ale te id TI są w rastrze 0,65mm. Brak gotowców to konieczność projektowania PCB, a pod te przetworniki to nie takie proste. Na dobicie amatora kompletny brak bibliotek dla arduino... ;) ;) ;)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 12:20
autor: bolecki
Tanio, ani łatwo to pojęcie względne. Czyli Ty też twierdzisz że 1000USD lub gabaryt rubina?. Jaki jest problem z bibliotekami?. Trzeba się tylko dobrać do rejestrów przetwornika, arduino nie ma funkcji do I2C lub SPI?. Potem trochę liczenia które wytłumaczone jest nocie aplikacyjnej scalaka. Obudowy QFN wbrew pozorom lutuje się łatwiej niż TQFP, nawet jeśli ktoś nie ogarnie poprawnego pcb pod tak wymagający przetwornik to ma demo płyteczki.
Jedno jest moim zdaniem pewne, jeśli ktoś nie potrafi dojść do tego co linkowałem, to lepiej dać sobie siana bo wyjdzie z tego generator liczb losowych sterowany temperaturą. Trzeba się wykazać pewną wiedzą.
Z resztą, nie widzę potrzeby kopać pod sobą dołka. Nie ciągnę tego tematu. Sam będę kombinował podobny czujnik ale gadający przez UART i się zastanawiam czy go nie wystawić do handlu podobnie jak CZK, którego ludzie biorą sobie do własnych projektów.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 14 kwie 2019, 13:00
autor: rastro
A to trochę nie tak, ja wiem ile by to kosztowało... przy własnej robocie i chińskim wykonawcy płytek nawet zabawka z ADS1248 (który wydaje mi się najdroższy z wymienionych) da się pewnie ogarnąć w cenie poniżej 500zł przy założeniu że nam się za pierwszym razem coś nie uda i nie będziemy się bawić w odzysk układów (bo przy tym rastrze może się to nie udać). Ten max też jakoś super tanio nie wyjdzie 20$ + przesyłki to wyjdzie jakieś 100-120zł + jakieś arduino i też zbliżymy się do tej kwoty.

A i ten MAX nie da rady z rozdzielczością 0,01C za to zabawka od TI da radę nawet i 0.001, no przy założeniu że ograniczymy zakres pomiaru, ale to już inna bajka.

Druga sprawa to z jednaj strony arduino robi swoją robotę bo ze względu na cenę popularyzuję elektronikę, a przynajmniej tą związaną z uC, ale z drugiej strony tworzy całe rzesze inwalidów, który do poskładania czegoś do kupy potrzebują gotowych modułów i bibliotek. Nikt się nie zastanawia co wewnątrz tych bibliotek siedzi i jak to wszystko naprawdę działa, pomijam już taką oczywistość jak jakoś bibliotek, wiele z nich jest niestety dość marna i nie nadaje się do niczego innego jak zabawa, a już na pewno do budowania na ich podstawie sterownika działającego w czasie rzeczywistym.

PS. No to czekamy na moduł z czujnikiem.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 3 maja 2019, 12:46
autor: gryzmo
Gdzie znajdę nowsze wersje softu?
Z tego wątku działa mi tylko 1.04.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 3 maja 2019, 13:55
autor: bolecki
Co znaczy "działa"?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 3 maja 2019, 14:32
autor: gryzmo
Jak usiłuję wgrać ten z 6 strony tematu (1,06) widzi mi jakiś błąd pliku i sterownik po próbie aktualizacji nie działa w ogóle-ciemny ekran.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 3 maja 2019, 17:42
autor: bolecki
Nie błąd pliku, tylko błąd ustawień. Powinieneś dać klawisz w górę aby przywrócić ustawienia do fabrycznych.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 5 maja 2019, 18:09
autor: gryzmo
Ponawiam prośbę.
Nie wiem czy coś robię źle czy faktycznie plik z wersją oprogramowania 1.06 nie działa.
Karta pamięci sformatowana na FAT32, na niej tylko plik z softem. Uruchamiam sterownik z włożoną kartą wciskając klawisz BOOT.
I jeśli mam plik 1.04 wszystko gra a jeśli 1.06 tylko czarny ekran i dioda miga po 5x-czyli wg instrukcji błąd pliku. Po tej operacji sterownik nie działa-ciemny ekran.
Zastanawia mnie też, że plik 1.04 ma ponad 200kb a 1.06 tylko 61kb.
Może ktoś powiedzieć skąd wziąć nowszą wersję o których tu mowa lub co robię źle?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 5 maja 2019, 22:24
autor: bolecki
60k to ma plik rar, jego nie możesz wpakować do sterownika, inaczej softu nie da się wsadzić na forum.
Rozpakuj go i wewnątrz znajdziesz właściwy plik.

Jeśli rozmawiamy o pliku z tego posta sterownik-m-s-r-t15414-100.html#p183281

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 12 maja 2019, 20:33
autor: cutfinger
Jak rozwiązać problem z miganiem światła ? W kegu mam 2x2kV. Jakbym wymienił na 2.5 x 1.5kV to przy grzaniu mocą roboczą , 2400 lub 2500, to też będzie migać ?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 13 maja 2019, 12:46
autor: bolecki
Migającą grzałkę przełączyć na faze w której nie masz światła.
(I nie kV tyko kW)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 13 maja 2019, 13:51
autor: PierwszyWolnyLogin
cutfinger pisze:Jak rozwiązać problem z miganiem światła ? W kegu mam 2x2kV. Jakbym wymienił na 2.5 x 1.5kV to przy grzaniu mocą roboczą , 2400 lub 2500, to też będzie migać ?
Ja bym spróbował tak dobrać jedną z grzałek, żeby po zagrzaniu do temp. "roboczej" wyłączyć drugą
i jechać non-stop na jednej, cały czas załączonej. Może 1500W wystarczy do podtrzymania procesu?

Albo kupić lepsze żarówki, żeby nie migały ;)

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 13 maja 2019, 22:06
autor: cutfinger
No tak ale u sąsiada też miga. Spróbuję wyłączyć drugą bo każda z grzałek ma osobny przewód, wówczas powinno grzać z mocą 2kW.Ale czy wtedy zadziała sterownik. Spróbuję i dam znać .

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 14 maja 2019, 09:15
autor: PierwszyWolnyLogin
cutfinger pisze:No tak ale u sąsiada też miga.
No to znajdź taką moc grzałki, żeby chodziła non-stop podtrzymując proces bez regulacji...

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 14 maja 2019, 15:11
autor: bolecki
Coś kurde za mocno kombinujecie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 14 maja 2019, 19:38
autor: Szlumf
Gdy używałem regulator Boleckiego to k....cy dostawałem i w końcu pracowałem przy latarce. Przepięcie faz skutkowało miganiem w domu. Ja miałem spokój ale żonie to nie pasowało. Musiałbym przerobić instalację w domu. Mam mniej więcej równomiernie obciążone fazy a przeróbka by to zaburzyła. Przeszedłem na Pamela i ze światłem mam spokój choć pojawiły się inne problemy związane z jakością i serwisem.
Swoją drogą ciekawe jestem jak takie "miganie" wpływa na żywotność odbiorników domowych. Z nauk w czasach komuny pamiętam, że zwykłe żarówki kiepsko to znosiły. Szkoda, że kolega Bolecki nie daje się namówić na regulację fazową z odpowiednimi filtrami.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 14 maja 2019, 20:10
autor: cutfinger
Zrobiłem tak że gotowałem z mocą 4kW, po osiągnięciu temperatury, odłączyłem jedną z grzałek . W panelu MSR wpisałem że moc wyjściowa ma być 2kW. Taka jaką posiadam w kegu . No i teraz jestem zadowolony. Panel działa, wyłącza grzałkę gdy temperatura wody w skraplaczu skoczy do 70 stopni. Minusem jest dłuższe odbieranie urobku . Ale coś za coś. Dziękuję kol.PierwszyWolnyLogin za podsunięcie pomysłu .

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 14 maja 2019, 23:56
autor: bolecki
@Szlumf
Odbiorniki to prędzej się spocą od regulacji fazowej, a nie grupowej. Żarówce to raczej nie zaszkodzi, im szkodzą cykle włączenia- zwróć uwagę w którym momencie zdychają żarówki.
To nie jest tak że ja nie chce robić regulacji fazowej i dokładać odpowiedni filtr, to "Wy" nie chcecie dodatkowego kloca za który wyraźnie trzeba dopłacić. ;)

Ogólnie, za kilka zyli idzie kupić wynalazek zwany żarówką LED. Jedną z cech takiej żarówki jest to (a przynajmniej powinno być) że stabilizuje ona prąd świecidełka. Czyli nie powinny na niej robić wrażenia nawet o wiele większe skoki na zasilaniu, a nawet chwilowe zaniki. W tych najtańszych jest z tym problem, ale i tak lepiej jak żarówka.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 15 maja 2019, 02:46
autor: użytkownik usunięty
Szlumf pisze:Przeszedłem na Pamela i ze światłem mam spokój choć pojawiły się inne problemy związane z jakością i serwisem.
Na jakiego Pamela przeszedłeś i o jakich problemach z nim związanych piszesz.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 15 maja 2019, 09:18
autor: Szlumf
Prd3w z 5 sondami. Oryginalne sondy to porażka. Już z 8 pamelowskich mi padło. Teraz kupuję na alegro. Też padają ale rzadziej. Najgorsze jest to, że często sonda raz działa poprawnie, raz powoduje awarię całości regulatora a innym razem sterownik jej nie widzi i to jest najprostsze do diagnozy. Podobnie z regulacją większej mocy. Przy gęstych owocówkach podpinam równolegle 3x2000W i regulatorem ustawiam moc tak by uzyskać grzanie ULWD <2W/cm2. Raz działa poprawnie a raz potrafi świrować i do 12% mocy działa poprawnie - watomierz pokazuje ~~ 500-600W - a dla 13-15% przeskakuje na 2800-3000W. Gdyby nie watomierz to bym spalił wsad. Serwis niechętnie daje urządzenie zastępcze. Mi się udało uzyskać raz na chyba 3 czy 4 naprawy. No i dosyć trudno dogadać się w sprawach przyczyn usterek. Ostatnio na przykład nie wyświetla mi temperatury przy podpiętej jednej sondzie. Wykrywa jedną, wyświetla 3 beż żadnej wartości. Dopiero po podpięciu 4-5 sond zachowuje się prawidłowo. Sondy sprawdziłem na wszelkie sposoby i są OK ale Pamel nadal twierdzi, że to wina sond.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 15 maja 2019, 09:23
autor: rastro
Szlumf pisze: Swoją drogą ciekawe jestem jak takie "miganie" wpływa na żywotność odbiorników domowych.
Nowoczeszne zasilane wszekliej maści przetwornicami impulsowymi takie spadki napięcia pewnie mają w poważaniu... większość dzisiaj jest uniwersalna i może pracować również w hameryce gdzie mają 120VAC.
Szlumf pisze:Z nauk w czasach komuny pamiętam, że zwykłe żarówki kiepsko to znosiły. Szkoda, że kolega Bolecki nie daje się namówić na regulację fazową z odpowiednimi filtrami.
Tak... tylko że przyczyna padania raczej nie były spadki napięcia tylko przepięcia spowodowane... cóż u mnie akurat spawarkami transformatorowymi domowej roboty... jak delikwetn używał tego wynalasku to w sieci musiała być niezła sieczka a nie sinus 50Hz.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 10:32
autor: bolecki
W temacie sterowników Pamela, czy innych nigdy się nie wypowiadałem bo mi nie wypada, ale na litość boską... Szlumf... Mi się wydaje że to podchodzi pod jakieś zapędy sadomasochistyczne. :) Piszesz że przy MSR szlak Cię trafia bo światło mrygota, ale jest to mniej uciążliwe jak chory psychicznie sterownik pamela który działa jak chce.
Co to za robota gdy podchodzisz do sprzętu i zastanawiasz się czy dziś się uda czy sterownik znów coś odwali?.

Od czasu do czasu ktoś się pochwali przy kupnie że miał pamela. Zazwyczaj lecą wszystkie kur@#y świata :D
Nie wiem jak można ubić czujnik DS18b20. Jedyne przypadki jakie mi się w historii trafiły to ugotowany keg, albo ukiwany kabel przy samej łusce i to się chyba tyczyło A25 z MSRa. No ale widać taka polityka firmy, jedni sprzedają tanie drukarki z drogimi tuszami, inni tanie sterowniki z którymi trzeba się potem bujać.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 11:46
autor: rastro
bolecki pisze: Nie wiem jak można ubić czujnik DS18b20. Jedyne przypadki jakie mi się w historii trafiły to ugotowany keg...
No widzisz, ja bym proponował zbudować sterownik fazowy... Obstawiam że to jest raczej problem z błędami transmisji szczególnie na długich kablach.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 12:08
autor: chprzemo
Szlumf pisze:Prd3w z 5 sondami. Oryginalne sondy to porażka. Już z 8 pamelowskich mi padło. Teraz kupuję na alegro. Też padają ale rzadziej.
Zerknij na mój temat o termometrze na ESP, tam dałem krótkie info jak zrobić sondy- gwarantuje Ci, ze jak się przyłożysz do tematu to zrobisz sondy za około 10-15 zł które będą (prawie) wieczne, moje sondy działają 6 lat bez żadnej usterki i z pełną świadomością mogę stwierdzić, że (najprawdopodobniej) żadne gotowce ‚nawet nie leżały’ obok dobrze zrobionych własnoręcznie sond.

Kluczowe jest zastosowanie dobrych DS’ow, dobrej jakości pasty i jeśli są cuda na zasilaniu to dla bezpieczeństwa przewodu ekranowanego.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 12:31
autor: Szlumf
Problem z DS-ami być może wynika z częstego ich przekładania w różne porty bez gilz. Dwa padnięte rozebrałem i w jednym była urwana żyła przy nóżce scalaka a w drugim (wiszącym luzem w cieczy kotła) goła żyła chyba dotykała obudowy i przy wrzeniu w kotle powodowała wariacje. Chprzemo spróbuję zrobić Twoim sposobem choć precyzyjne lutowanie nie jest moją mocną stroną.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 12:38
autor: chprzemo
Lutowanie pójdzie gładko jak kupisz choćby najtańszy topnik (byle nie kalafonie), oblej cała nogę cyną razem z przewodem, załóż koszulkę termo i wciśnij w gilzę z pastą- będzie dobrze.

Kup DSy z logo dallasa, nie kupuj tych gdzie producent wstydził się wygrawerować swoją nazwę:)

Faktycznie jeśli żyła była goła i gdzieś dotykała to mógł być problem:)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 12:42
autor: bolecki
Szlumf, jak będziesz kolejny raz kupować dallasy to weź moje. Jednego dostaniesz za friko na poczet zepsucia- będziesz sobie mógł wrzucić do wrzątku razem z kablem. Ciekaw jestem kiedy go zajedziesz i czy w ogóle się uda...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 12:45
autor: rastro
A to urządzenia z szyną OneWire może produkować ktoś inny niż Maxim/Dallas? Zawsze wydawało mi się że licencja/patent na protokół komunikacji tego zabrania. Ale wiem dalekowschodni przyjaciele mają to w poważaniu, ale z drugiej strony sądzę że oni nie krępują się również w kwesti podpisania się nie swoim logo ;).

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 13:37
autor: PierwszyWolnyLogin
chprzemo pisze:...Kluczowe jest zastosowanie dobrych DS’ow...

A które to - po czym je rozpoznać? ;)
Masz jakieś wtyki w fabryce i odkładają Ci te z prawej strony krzywej dzwonowej? ;)

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 14:04
autor: chprzemo
PWL- są na Allegro DSy bez logotypu producenta jedynie z grawerem modelu układu to raz, dwa jeśli się kupuje od sprzedawcy który ma 1000 komponentów elektronicznych typu scalaki, rożnego rodzaju kości czy układy można przypuszczać, że ma lepszego dostawce od sprzedawcy który ma jedynie garść modułów do arduino ze zdjęciami nawet skopiowanymi z Ali.

Poza tym są takie firmy jak TME którym myśle, ze można zaufać i jak piszą ‚oryginał’ to jest to faktycznie dobry oryginalny układ- teraz rozumiesz o czym pisałem?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 14:07
autor: rastro
Ping Pongi też piszą że oryginał, a powiedz jeszcze jak poznać takiego DS'a jak jest kupowany w postaci gotowej sondy?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 14:25
autor: chprzemo
Bez rozłupania i obejrzenia układu się nie oceni w żaden sposób.

Chodzi o minimalizację ryzyka kupowania gów****ego układu i minimalizację ryzyka z tym związanego bo w 100% nikt układu nie rozpozna. Chińczycy tak się wycwanili, że potrafili ‚malowane’ układy BGA robić z grawerem na rdzeniu których praktycznie się nie odróżniło, jedynie pod mikroskopem oględziny pozwalały w jakimś % wyeliminować podróbki- rozwiązałem to wraz z przyjacielem po fachu prostą metodą- kupowaliśmy u jednego sprawdzonego dostawcy układy które były ileś % droższe od ‚allegrowych’ i działały- w przypadku sond też tak trzeba podejść do tematu: oględziny układu i analiza dostawcy, innej metody niż eliminacja ryzyka nie ma.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 15:26
autor: PierwszyWolnyLogin
chprzemo pisze:...
Poza tym są takie firmy jak TME którym myśle, ze można zaufać i jak piszą ‚oryginał’ to jest to faktycznie dobry oryginalny układ- teraz rozumiesz o czym pisałem?
Tak, rozumiem - opierasz się na wierze ;)

Kupowałem kiedyś sporo części ninn na płytki zgodne częściowo z Arduino Mega - Atmegi 2560 etc
plus podzespoły na drivery BLDC. Wszystko było ok, poza tranzystorami do driverów - logo śliczne,
wymiary zgodne, działały dobrze poza jednym drobiazgiem - grzały się tak, że bez gaśnicy nie podchodź ;)
A kupowałem od chińskiego dystrybutora prawdopodobnie sporo większego niż TME...

Tak, że ten, tego ;)

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 15:30
autor: PierwszyWolnyLogin
chprzemo pisze:...
Chodzi o minimalizację ryzyka kupowania gów****ego układu i minimalizację ryzyka z tym związanego...

Obawiam się, że jedyne wyjście to testowanie wszystkiego i odrzucanie śmieci.
Akurat z termometrem to raczej prosta sprawa. Gorzej procesory etc...

Jakby nie kombinować dupa z tyłu ;)

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 18:41
autor: chprzemo
PierwszyWolnyLogin pisze:
Tak, rozumiem - opierasz się na wierze

[...]
A kupowałem od chińskiego dystrybutora prawdopodobnie sporo większego niż TME...
I gdzie kupiłeś sprawne, takie które się nie grzały? W TME :D ? W całym Twoim poście jest słowo klucz które wyjaśnia prawdopodobne problemy z układami ‚chinskiego’...

Z jednej strony masz racje- trzeba testować ale nie każdy ma wiedzę i warunki do zrobienia prowizorycznego labo testującego sondy, o piecyku kalibracyjnych nie wspomnę.
Wydaje mi się, ze moje podpowiedzi pozwolą w 50-60% wyeliminować zakup podróby z którą są problemy- chyba tego oczekuje użytkownik który chce zmontować sondę i to będzie jego jeden z poważniejszych projektów elektronicznych (oczywiście bez urazy dla kogokolwiek)..

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 19:16
autor: PierwszyWolnyLogin
chprzemo pisze:...
I gdzie kupiłeś sprawne, takie które się nie grzały? W TME :D?...
Nigdzie :) To była tylko seria 10szt prototypów. Wrzuciłem do szuflady i zapomniałem.
Stwierdziłem, że jeśli nie mogę być pewny podzespołów to nie dla mnie zabawa...

Na szczęście termometry mogę sobie posprawdzać i wyłapać problematyczne...

PWL

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 19:26
autor: rastro
A co ty jesteś jakiś przedstawiciel TME? Ani tam tanio nie jest ani asortyment znowu nie taki wielki, a i chińszczyzny z niskiej półki też tam od groma ;). To że dystrybutor chiński może mieć znaczenie ale wcale nie musi. Mam trochę gratów prosto z chin i są bez zarzutu natomiast niektóre "markowe" wcale nie tanie urządzenia kupowane z oficjalnej dystrybucji to kompletny szmelc. Oczywiście jak ktoś kupuje powiedzmy te DS'y z z aliexpres 10szt w cenie jednej z darmową przesyłką to czego można oczekiwać? Odpadów z produkcji? Bo wiesz te podróby zwykle wychodzą z tej samej fabryki co i oryginały.

PS. Przeróbki typu szlifowanie procków w pod koniec lad 90 też było na porządku dziennym, fakt grawerka na rdzeniu jest zdecydowanie bardziej hardcorowa, ale i technika dzisiaj nieco inna.

PS 2. Może jakiś mod by wydzielił tą dyskusję bo coraz bardziej oddalamy się od tematu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 19:43
autor: chprzemo
Kup w TME kilka tranzystorów i się przekonasz o wyższości dobrych dostawców nad chińskimi molochami.... chyba, że cała płytka/urządzenie jest źle zaprojektowana ;)

@rastro mnie uprzedził ale już zostawię wpis- Kończmy ten offtop bo chyba się troszkę zagalopowaliśmy nie na temat i nie w swoim temacie :) jak chcesz to możemy podyskutować ale w oddzielnym wątku na forum.
Fajnie gdyby admin to wydzielił lub usunął ostatnich kilka wpisów bo faktycznie jest to nie na temat.

@rastro- nie jestem przedstawicielem TME, zwyczajnie uważam ten sklep za drogi ale dobry, jeśli szukam czegoś dziwnego i zależy mi na czasie/jakości, a nie cenie to zazwyczaj tam znajduje. Sam mam kilka garści modułów i układów z Chin swój inteligentny dom opieram na chińskich modułach, czasami kilka razy w miesiącu przychodzą paczki z krzaczkami na kopercie i nie uważam wszystkiego za złom ale kolega PWL chciał wyjaśnień co mam na myśli pisząc porządne układy DS i staram mu się przedstawić moje podejście do tego. Może to uchroni kogoś przed ‚bujaniem się’ z jakąś podróbą.


Pozdrawiam!

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 22 maja 2019, 21:43
autor: rastro
Ja tam się już wyleczyłem z TME, mouser wysyła tak samo szybko jak nie szybciej a i ceny lepsze. Dobra i ja też kończę off-topa.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 12 cze 2019, 20:24
autor: Mrzon
Witam Szanowne Grono, czy dla forumowiczów jest jakiś kod rabatowy na zakupy w sklepie Bolecki, ewentualnie gdzie najlepiej zaopatrzyć się w produkt tej marki.
Pozdrawiam

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 12 cze 2019, 21:53
autor: .Gacek
Gdy szukałem dwa lata temu najtaniej było na https://www.aabratek.pl
Do swoich zakupów w gratisie dostałem dwie paczki drożdży oraz fachową poradę co i jak z tym sterownikiem/termometrem bo miałem obawy po pracy z Pamelem... mogę śmiało polecić ☺

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 12 cze 2019, 22:06
autor: bolecki
Na bolecki.pl w odpowiednim okienku trzeba wpisać forum i wskoczy kilka procent rabatu. Ogólnie, kolejna partia MSRów to początek lipca.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 13 cze 2019, 17:09
autor: Mrzon
Witam udało mi się kupić zestaw sterownik plus cześć wykonawcza oraz 2 czujniki temp. 1m i drugi 2m w sklepie podanym przez .Gacek. Już coraz bliżej do końca budowy kolumienki :) Pozdrawiam

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 13 cze 2019, 17:38
autor: .Gacek
Niech Ci dobrze służy. Gdy do Ciebie dojdzie wlej do grubego kubka pół szklanki zimnej wody i dopełnij lodem. Po 10-15 minutach włóż obie sondy i sprawdź różnice w odczytach. W ustawieniach danego kanału możesz ustawić dokładny offset dla temperatury. Jak już nauczysz się klikać to nie będziesz chciał nic innego.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 13 cze 2019, 18:15
autor: rastro
Kubek jest do kitu szczególnie przy obecnych temperaturach. Teraz to tylko termos do tego celu, a najlepiej jak by był taki staromodny ze szklanym wkładem.

Z drugiej strony żeby ustawić offset nie ma potrzeby się bawić w lód, może być kubek z wodą w temperaturze pokojowej, co innego próba kalibracji w celu uzyskania dokładnego wskazania.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 13 cze 2019, 19:09
autor: .Gacek
Zaproponowałem coś co jest ogólnodostępne i szybkie w wykonaniu, a gruby duży kubek na pewno jest lepszy niż szklanka z wodą w obecnych temperaturach. Lód z wodą w kubku po kilka minutach ma temperaturę 0*C , i już tutaj możemy określić, który czujnik ucieka i to w którą stronę. Wystarczy otworzyć zamrażarkę☺ ustawić zapis na kartę co 10 sekund i zobaczyć po kilku godzinach jak układała się temperatura w tym przedziale tj od 0*C do temperatury pokojowej, powiedzmy 28*C. Uważam, że do naszych zastosowań to jak najbardziej wystarczy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 13 cze 2019, 20:45
autor: Mrzon
Dziękuję za dodatkowe informację jak dojdzie będę pytał aczkolwiek im coś prostszego to lepiej więc będę się stosował do w/w rad nie zwykłem wyważać już otwartych drzwi :) Pozdrowionka

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 13 cze 2019, 22:11
autor: bolecki
Moczenie go w wodzie z lodem nic nie da. Może skalibrujecie sobie 0st, ale w tych 78 będzie lipa. To już może lepiej kalibrować ją na pracującej kolumnie?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 15 cze 2019, 12:50
autor: Mrzon
Mam pytanie dotyczące modułu wykonawczego, chodzi mi o to czy podłączając w taki sposób jak opisze będzie ok. Mianowice chciałbym podłączyć to tak:
Jednym kablem idzie zasilanie 230V na napięcie zasilania elektroniki plus zasilenie tylko jednej grzałki, drugim kablem idzie zasilanie tylko i wyłącznie na grzałkę nr 2. Kolejne pytanie jak ustawić zworkę żebym mógł mieć możliwość regulacji powiedzmy od poniżej 1kW do mak czyli 4kW grzałkę posiadam 2x2kW. Jeżeli pytanie jest nie czytelne proszę o info na priv napisze dokładniej ( elektryk ze mnie słaby :) ) I gdzie najlepiej dać czujkę A25 mam pomiary w 3 miejscach: keg, 10 półka i głowica (aabratek) ?

Pozdrawiam

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 17 cze 2019, 23:44
autor: bolecki
Dając zworkę na "jedna stale, druga modulowana" będziesz miał 2,020...4,0kW.
Jeśli zworka będzie na "obydwie modulowane" to będziesz miał 0,04... 4kW. Ale będzie szarpać zasilaniem.
Ja osobiście zasadę mam taką że nie rozmawiam na temat podłączenia gdy ktoś udowodni że nie czuje tematu. Nie mam zamiaru się potem tłumaczyć przed prokuratorem. Czujnik, z wymienionych miejsc najlepiej chyba siądzie na 10tej półce.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 17 cze 2019, 23:51
autor: Mrzon
Dziękuję za informację.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 16:05
autor: rafalk
Witam. Panowie proszę o podpowiedź jak najlepiej podłączyć moduł wykonawczy. Moje standardowe grzanie to 3.5 kw realizowane przez dwie grzałki: 2 kw i 1.5 kw. Moduł ma mi służyć póki co jako zabezpieczenie, ma wyłączyć zasilanie grzałek w przypadku nagłego wzrostu temperatury wody/chłodnicy. I teraz się zastanawiam jak to podłączyć, jak ustawić zworkę. Czy zasilanie na te dwie grzałki dawać jednym przewodem o przekroju 2.5 mm czy może tak jak miałem do tej pory - każda grzałka zasilana z oddzielnego gniazdka oddzielnym przewodem ? Jak w mocy znamionowej wpiszę 3.5 kw i moc zadana też to grzanie będzie cały czas maksymalne, tak?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 2 wrz 2019, 21:48
autor: bolecki
Jak ustawisz tyle ile masz wpisane jako max to będzie grzać na 100%
Podstawowe pytanie to ile Twoja kolumna potrzebuje do pracy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 3 wrz 2019, 04:24
autor: rafalk
3500 w to jest moja moc robocza. Taką mocą także rozgrzewam wsad.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 3 wrz 2019, 08:09
autor: bolecki
Czyli cały czas jedziesz na 3,5kW?. Dziwne, ale nie wnikam. Tak czy siak, skoro nie masz zamiaru regulować mocy, to nie ma znaczenia jak sobie to podłączysz.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 20:38
autor: bolecki
Dla chcących mam soft do zaszczepienia. Ma zmieniony sposób sterowania grzałką, chodziło mi o zmniejszenie uciążliwości efektu migotania. Migotanie wciąż może być upierdliwe do ok 20% wysterowania, ba- może być nawet bardziej zauważalne.
W razie czego macie jakiś tam wpływ na częstotliwość migotań- należy zmienić ustawienie blokady klawiatury (nie chciałem tracić czasu na dopisanie odpowiedniego menu, a w sumie ten parametr nie ma wpływu na pracę). Zasadniczo to ustawienie na "tak" poprawia jakość pracy, ale jeszcze nie wiem co sieć na to. Wedle logiki na pewno wolała by ustawienie na "nie"

Testowałem tylko na stole i mogą być zasiane jakieś błędy. W szczególności zwracajcie uwagę na:
- problemy ze wskazaniami z DS18b20
- faktyczna moc jednak jest większa niż ustawiona.

Załącznik należy rozpakować, a plik S_MSR przenieść na kartę (i dalej to już wiadomo).
Dajcie jakieś zwrotne info.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 20:47
autor: użytkownik usunięty
Może trochę nie w temacie, ale czy bierzesz jeszcze pod uwagę wprowadzenie zmian w sofcie do skn-a?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 20:52
autor: bolecki
Nie, v3 już dwa razy odchudzałem i nie widzę sensu się z nim męczyć żeby coś nowego dopisać.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 16 wrz 2019, 22:19
autor: użytkownik usunięty
No cóż, szkoda. Możesz wrzucić ostateczną wersję softu do skn?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 5 paź 2019, 23:05
autor: sakabako
Witam od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu tego sterownika MSR. Dokładnie tego https://www.aabratek.pl/produkty/552/_T ... v1_03.html wraz z sondami. Koszt jak na mój budżet trochę duży dlatego chciałbym się dopytać co sądzicie o takim zakupie. Może jest to już przestarzały sprzęt i jest coś lepszego w podobnej cenie? Prosiłbym o waszą poradę i opinię.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 5 paź 2019, 23:48
autor: aakk
Szukasz konkretnie sterownika czy kawałka wyświetlacza z pomiarem temperatury z kilku miejsc w kolumnie ?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 6 paź 2019, 15:08
autor: sakabako
Bardziej zależy mi na dokładnym pomiarze temperatury z kilku miejsc w kolumnie na raz, jednak sterowanie grzaniem też się przyda ponieważ pracuję na 2300kW a mam 2 grzałki po 2 kW. Obecnie posiadam sterownik SD-2 i tak średnio jestem zadowolony.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 6 paź 2019, 16:38
autor: aakk
Jeśli chcesz budżetowo to może coś takiego:
termometr-esp-tutorial-t19585.html

Ze sterownikiem nie pomogę bo nigdy nie miałem okazji korzystać z gotowych urządzeń.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 6 paź 2019, 17:26
autor: Mrzon
Ja polecam jestem bardzo zadowolony z niego tym bardziej, że jest tutaj dużo informacji. Po drugie pomoc jest ekspresowa ja zakupiłem w sklepie aabratek miałem problem z sondą ta do 3 miejsc po przecinku wymiana szybko a o na tym mi zależy i to nie poprzez sklep tylko przez Pana Boleckiego. Ja polecam w 100%

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 6 paź 2019, 20:00
autor: bolecki
A ktoś zaszczepiał do MSRa soft z poprzedniej strony (czy dwóch)?. Ten gdzie zmieniony był sposób pracy wyjść.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 6 paź 2019, 21:19
autor: sakabako
aakk ciekawy pomysł bo w sumie sam sterownik mi nie jest potrzebny tylko jakiś regulator mocy (obecny "sterownik" może mi za taki regulator służyć). Jednak dość słabo ogarniam takie elektroniczne rzeczy i nawet nie wiem gdzie zakupić te elementy i czy rzeczywiście wyjdzie to w miarę budżetowo. Takim moim najważniejszym celem to mieć dokładny pomiar temperatur z 5 punktów naraz bo obecnie mam tylko pomiar z dwóch miejsc i to nie dokładny.

Trudny wybór bo jeśli rzeczywiście wyjdzie to tanio i uzyskam dokładne pomiary temperatur. To z trudnościami i sporym wysiłkiem powinienem dać radę coś takiego skonstruować. Z drugiej jednak strony sterownik wydaje się porządny, estetycznie wygląda (co może głupie ale dla mnie ma znaczenie) i nie wymaga żadnego wysiłku i czasu z mojej strony oprócz oczywiście nadszarpniętego portfela.

Muszę to jeszcze przemyśleć.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 6 paź 2019, 22:25
autor: .Gacek
Szczerze mogę Ci polecić jako multitermometr. Masz rzeczywisty podgląd na 6 termometrów jednocześnie z możliwością zapisu na kartę SD. Możesz sobie ustawić alarm jak skoczy Ci temperatura wody np. Alarm jest strasznie głośny i tak wkooorwia że musisz podejść i ogarnąć temat :D sterowanie odpuściłem bo wkurza mnie mrugające światło w szczególności zimą. Mam osobny regulator fazowy ale to inny temat. Jako termometr jest super!

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 paź 2019, 18:42
autor: jacekplacek44
Witam wszystkich,
Ostatnio zakupiłem ten sterownik wraz z płytą wykonawczą MSR-W. Jenak nie mam pojęcia jak podłączyć zasilanie grzałek w tym MSR-W. Dotychczas grzałem 4kW podłączając jedną grzałkę 2kW do jednego gniazdka i drugą do drugiego gniazdka wszystko na jednej fazie. Jest niby ładnie schemat jak podłączyć ale kiepski w tych sprawach jestem i wolę zapytać. Prosiłbym o jakieś bardzo "łopatologiczne" wyjaśnienie jak to podłączyć. I czy można sterować tu jakoś mocą grzania aby dokładnie ustawić moc roboczą na której chce pracować ? Bo jeżeli nie to absolutnie nie potrzebnie zakupiłem tą płytę :(

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 paź 2019, 19:16
autor: .Gacek
Strona 7 tego tematu. Jest zdjęcie. Przeczytaj dokładnie instrukcję od boleckiego, wszystko jest opisane, regulacja mocą grzania na dwie grzałki również.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 paź 2019, 19:56
autor: jacekplacek44
Rzeczywiście jest dzięki, tylko jak są te 2 bolce przy każdej grzałce to obojętnie która do której czy ma to znaczenie ? jakoś opisane +, - Z góry przepraszam ale elektryk ze mnie żaden a nawet jeszcze gorzej. I co jeśli chciałbym podłączyć 3 grzałki 2kW ?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 paź 2019, 21:27
autor: .Gacek
Wrzuć zdjęcia grzałek... Coś wymyślimy, a instrukcję czytałeś? Jest napisane jak byk.
BTW. Przy napięciu przemiennym nie ma + i -. Jest faza L, neutralny N tzw "0", oraz ochronny PE.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 paź 2019, 22:10
autor: bolecki
Słuchajcie, róbcie jak chcecie ale ja na takie akcje mam alergie. Przecież tu już prokurator zaciera ręce, jeszcze Gacek oberwie za "pomoc".
JacekPlacek nie obrażaj się, ale z brakiem tak podstawowej wiedzy to naprawdę szczerze Ci radze abyś jednak poszukał kogoś ogarniętego kto to podłączy. Szkoda życia.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 paź 2019, 22:41
autor: Góral bagienny
:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :poklon;

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 07:33
autor: .Gacek
:scratch: Rzeczywiście Bolecki ma rację... Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 07:50
autor: prolog1975
Gacek zastanów się co będzie przy takim jak piszesz podłączeniu. Najlepiej sprawdź samemu czy się da?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 08:20
autor: .Gacek
Uwierz, że się da...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 09:53
autor: prolog1975
Zrób eksperyment w domowej rozdzielni i opisz co się stało. Możesz też od biedy w gniazdku czarny L zewrzyj z PE Ja nie wierzę że się da. To będzie szybka akcja sam zobaczysz tylko załuż okulary.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 10:16
autor: bolecki
No nie bardzo się da i nie ma co kruszyć kopii. Prawidłowe podłączenie, w sensie że tu faza, tu PE to tylko część problemu, jest jeszcze kilka innych rzeczy o których trzeba wiedzieć. Ktoś kto już nie ogarnia podstawy nie ma prawa o nich wiedzieć.
JacekPlacek jest klasycznym przykładem do tematu nie podchodzić. 20A pod jedną, jedyną fazę, Plus/minus... Do tego dwa różne gniazda, czyli Jacek też powinien włączać to w okularach jeśli będzie chciał użyć innego gniazda.
Dajcie spokój, kolumna to nie jest plastikowy kinkiet który się nie rozgrzewa. Zrobię chyba jak robi się np z płyta grzewczymi- sprzęt podłączony przez kogoś bez uprawnień= masz po gwarancji.
Anulowanie gwarancji bardziej uruchamia wyobraźnię niż myśl o zjaraniu domu lub uśmierceniu jego mieszkańców. Takie realia.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 10:31
autor: .Gacek
Jakiś czas temu pracowałem przy generalnym remoncie domu jednorodzinnego. Przerabiane było wszystko włącznie z tynkami i nowymi płytkami w garażu. Teraz wyobraź sobie, że podczas tych prac majster ściągnął GSU (główna szyna uziemiająca). W tym przypadku podczas grzania wody w bojlerze/ogrzewaczu wody faza miała przebicie do wody... Nietrudno o taki zbieg okoliczności, nie każdy w chałupie posiada choćby roznicówkę.
Przykład, który podałeś jest wzorowy dla poprawnej instalacji elektrycznej, i nie muszę sprawdzać co się stanie. Bolecki słusznie zwraca uwagę na takie sytuacje gdzie ktoś pisze, że nie wie gdzie jest "plus i minus" w sieci, a mi niestety nie zaświeciła się czerwona lampka...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 11:55
autor: mtx
prolog1975 pisze:Zrób eksperyment w domowej rozdzielni i opisz co się stało. Możesz też od biedy w gniazdku czarny L zewrzyj z PE Ja nie wierzę że się da. To będzie szybka akcja sam zobaczysz tylko załuż okulary.
Nie każdy ma nową instalację i nie każdy posiada różnicówkę.
A przecież to kiedyś była częsta praktyka, że 0 się pod bolec podpinało, i tak jak gacek pisze jak jakiś geniusz podłączył pod bolec fazę to urządzenia które miały wtyczkę z uziemieniem zwyczajnie "miziały" prądem, a że tak samo często uziemienie instalacji elektrycznej było podłączane pod instalację wodną to tym bardziej woda mogła "miziać", sam takie przypadki nie jednokrotnie widziałem - w sensie mostkowania zera z bolcem.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 12:38
autor: prolog1975
.Gacek pisze: Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...
Ja się czepiam do tego zdania bo jest nieprawdziwe. To jest sytuacja w której R=0 w tym przypadku powstaje prąd zwarcia. Teraz opisujecie sytuację w której R >0
A faza nie jest podana bezpośrednio na PE tylko przez odbiornik
Mtx masz mostek między N i PE to jak wepniesz tam bezpośrednio L to masz R=0(zawierasz styki trafo bez obciążenia) jeśli przez odbiornik to R > 0. Jak nie ma uziomu to jest jak piszecie mizianie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 13:01
autor: bolecki
Apropo tego co MTX napisał. Należało by dodać że większość tego typu instalacji działa do dziś. Można przyjąć że jeśli ktoś ma 30 letni dom to właśnie takową instalacje posiada. No i teraz życiowy przykład z przed dwóch lat. Bożonarodzeniowy szał pieczenia ciast i prośba żebym przyjechał bo "światło jest blade". Napięcie międzyfazowe jest OK i ma w granicach 400V. Natomiast między fazą a zerem od 100-300V w zależności do tego co się w domu włączyło. O mizianiu obudów nie wspomnę.
Okazało się że upieczone jest zero na przyłączu domu.

Ilość wydzielanego na złączu ciepła rośnie z kwadratem prądu który przez nie płynie. Złączki są jak wątroba, nie daje znaków że coś jest nie tak, do chwili gdy jest już za późno. Powiedzmy mamy kiepskie połączenie 0,2Ohm i dom ciągnie 2A, czyli jakieś 400W. Daje to 0,8W ciepła. Jeśli poleci przez nią 20A to zrobi się już 80W...
Tak że naprawdę, jeśli nie czuje się tematu to taniej będzie odżałować kilka dych i ściągnąć sobie kogoś kto ma pojęcie co robi.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 13:58
autor: .Gacek
prolog1975 pisze:
.Gacek pisze: Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...
Ja się czepiam do tego zdania bo jest nieprawdziwe...
Sytuacja o której pisałem miała miejsce w domu jednorodzinnym. Bardziej mi chodziło o sytuację, w której ktoś się za coś bierze a niema podstaw tematu.
Biję się w pierś i przyznaję że cytowane przez Ciebie zdanie mojego autorstwa jest nie prawdziwe. Przepraszam, że być może wprowadziłem postronne osoby w błąd.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 14:46
autor: bociann2
Panowie, taki mały OoT i krotkie pytanie:

Jak szybko plynie prad elektryczny?


Odpowiedzcie bez pomocy wujka googla, potem sprawdzcie.... I bedziecie zdziwieni, tak samo jak ja

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 15:24
autor: rastro
E tam, ta prędkość o której naczytałeś się w sieci dotyczy raczej dotyczy przemieszczania się tzw. swobodnych elektronów czy nawet jonów. W niektórych opracowaniach nawet wspominają o eksperymencie opartym o zjawisko elektrolizy. Ale prąd jako energia (fizycy z obszaru fizyki kwantowej lubią mówić o tym jako informacja), przemieszcza się z prędkością zbliżoną do prędkości fali elektromagnetycznej (między innymi jest nią światło). Inaczej od chwili "Pstryk" do zapalenia się żarówki musieli byśmy poczekać dłuższą chwilę ;).

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 11 paź 2019, 15:49
autor: bociann2
He he, Rastro.... a ziemia pewnie jest plaska

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 12 paź 2019, 22:41
autor: jacekplacek44
Panowie zgadzam się z wami w 100%. Jeśli ktoś nie ogarnia tematu, mimo że nawet zna podstawy a w moim przypadku gdy nie ogarniam nic to już absolutnie nie powinien się za takie rzeczy zabierać. Prąd to nie zabawka i muszę was z góry przeprosić, że mimo mojej absolutnej niewiedzy na ten temat prosiłem was o pomoc. Nie wiem co mi strzeliło do durnego łba dlatego jeszcze raz przepraszam.

Problem oczywiście rozwiązałem poprosiłem o pomoc osobę, od której odkupiłem sterownik. Widać od razu, że osoba zna się na tym i nie jedną instalację już montował. Profesjonalnie podłączone i wytłumaczone. Wszytko działa jak należy.

Pozdrawiam
Jacek

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 13 paź 2019, 17:07
autor: Mrzon
Witajcie. Jedno drobne pytanie. Cały czas na nim pracuję mam 2x2kW grzałki. W module Wyjście 1 mam ustawioną moc grzałki 2kW i zworkę, że jak chce powiedzmy 3kw jedna pracuje na max a druga tylko 1kW. Pytanie - jak bym chciał zmienić zworkę na drugą opcję, że mogę ustawić od 0,2 do 4kW to też w moduł wpisuję wartość grzałki 2kW czy 4kW bo się zastanawiam.
Pozdrawiam Maciej

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 20 paź 2019, 19:03
autor: Szlumf
bolecki pisze:...... Jednego dostaniesz za friko na poczet zepsucia- będziesz sobie mógł wrzucić do wrzątku razem z kablem........
Po kolejnych wariacjach Pamela nabyłem MSR-a z 4 sondami DS. Piątą sondę dostałem w gratisie zgodnie z obietnicą :poklon; . Tyle tylko, że chyba jednak nie wrzucę do wrzątku bo przewód ma zakres pracy do 80C :D .
Jeszcze jestem w trakcie instalacji MSR-a ale już mam kilka uwag.
1. Cytat z instrukcji - "Do urządzenia można podłączyć sześć czujników DS18B20 oraz jeden firmowy (bolecki.pl) o oznaczeniu A25".
Pewnie powinno być 5 DS-ów i jeden A25. Jeżeli jednak instrukcja nie kłamie to jak mogę podłączyć szósty DS lub czy mogę A25 zastąpić DS-em?
2. Czy da się dokupić jakiś moduł z przekaźnikiem do wyłączenia zasilania w przypadku alarmu? Jako regulatora mocy używam nadal fazowego Pamela i chciałbym wyłączać podtrzymanie stycznika na głównym zasilaniu.
3. Jak dla mnie rozdzielczość 0,01 dla DS i 0,001 dla A25 jest zbyt duża. Czy da się zmniejszyć do 0,1 i 0,01?
To na razie tyle. Po paru procesach pewnie jeszcze o coś zapytam.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 25 paź 2019, 12:26
autor: sakabako
Witam serdecznie,
Nie posiadam jeszcze modułu jednak chciałbym o coś zapytać.
Moduł posiada wyjście 2x4kW i nie wiem czy dobrze myślę ale czy można podłączyć go pod wtyczkę siłową. Jeśli tak to czy można poprosić zdjęcie takiego podłączenia pod 3 grzałki 2kW.
Idąc krok dalej zapytam czy wtyczka/gniazdo na 4 bolce wystarczy aby zasilić 3 grzałki po 2kW. Pytam ponieważ takie akurat posiadam Jeśli to za mało lub nie jest bezpieczne to niestety będę musiał odpuścić lub w przyszłości zmienić.

Z góry też podkreślam że elektrykiem nie jestem i dużej wiedzy praktycznej nie mam więc wszystkim w razie jakiegokolwiek podłączenia zajmie się elektryk.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 29 paź 2019, 10:59
autor: bolecki
Szlumf pisze:.. Tyle tylko, że chyba jednak nie wrzucę do wrzątku bo przewód ma zakres pracy do 80C :D
Chyba dasz rady bo to albo był jakiś domieszkowy kabel, albo udar ma odpowiednio wysoko. Pamiętam że 100 albo 110 stopni. Z resztą czym się przejmujesz, masz do zniszczenia to go zniszcz.
Szlumf pisze: 1. Cytat z instrukcji - "Do urządzenia można podłączyć sześć czujników DS18B20 oraz jeden firmowy (bolecki.pl) o oznaczeniu A25".
Pewnie powinno być 5 DS-ów i jeden A25. Jeżeli jednak instrukcja nie kłamie to jak mogę podłączyć szósty DS lub czy mogę A25 zastąpić DS-em?
No to stary... przez te kilka lat jesteś pierwszą osobą która znalazła byka. Czyli potwierdza się reguła że nikt nie czyta instrukcji :)
Szlumf pisze:
Ale to musiał byś mieć jakiegoś skila elektronicznego. Jak na MSR wyskoczy błąd przegrzania to wyłącza grzałki, w zasadzie nie ma przeszkód aby ten sygnał wykorzystać do rozłączenia stycznika. Moc grzania w MSR ustawisz sobie na 100%. Załączona grzałka to 3,3V na pinie OUT.
Da się, ale nie widzę sensu tracić na to czasu.

@sakabako Można go podłączyć pod taką wtyczkę, ale skoro będziesz miał elektryka to jemu takie zdjęcie nie potrzebne. Mając trzy fazy i rozpinać dwie z nich (wyjście MSRa) w obwodzie nie popłynie prąd i grzałki będą wyłączone. Jest to jednak kombinacja. Trzecią grzałkę najlepiej zrobić na osobnym wyłączniku bo przyda się jedynie do rozgrzewania, a nie do normalnej pracy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 6 lis 2019, 18:01
autor: sakabako
Witam, to znowu ja :)
Chce tylko zapytać jaką ustawić moc znamionową na ekranie sterującym grzałką 2kW czy 4kW bo są podłączone 2 grzałki po 2kW. Gdzieś tu była już taka informacja jednak nie do końca zrozumiałem dlatego wolę dokładnie dopytać.
Chyba 2kW a dopiero na ekranie głównym 4kW podczas rozgrzewania można ustawić ale dla pewności wolę zapytać.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 6 lis 2019, 19:35
autor: bolecki
Nie ustawisz, wskazania będą tylko dla tej regulowanej.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 8 lis 2019, 22:29
autor: Jack81
Mam pytanie do Boleckiego. O co chodzi z tymi błędnymi wskazaniami parametrów mocy w przypadku ustawienia zworki w pozycję "jedna grzałka stale druga modowana".
Mam grzałki 1,5kW + 2kW i chciałbym rozgrzewać pełną mocą a później grzać grzałką 1,5kW ew dodać trochę mocy z drugiej grzałki. Czy jeżeli ustawię zworkę w taką pozycję jak wyżej wymieniona i wpiszę moc 2kW to po osiągnięciu odpowiedniej temperatury i ustawieniu 0kW będę grzał tylko pierwszą grzałką 1.5kW?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 9 lis 2019, 08:41
autor: bolecki
Nie będziesz grzał 1,5kW bo ta grzałka załączy się gdy modulowana działa przynajmniej na 1%. Dlatego też ster w tym trybie nie pokaże prawidłowej mocy, tu będziesz miał 1,5kW + 1% z 2kW. W obydwu modulowanych będzie to po prostu 1% ale z sumy 1,5+2kW.

(Ten 1% to taki umowny)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 12 lis 2019, 23:36
autor: Kidd
Witam, mam kilka pytań odnośnie sterownika.
Pierwsze pytanie jak pozbyć się alarmu (sygnalizacji dźwiękowej) ? Mimo że mam kontrolę czujnika ustawioną na "NIE" to alarm dalej się pojawia i przechodzi do ekranu zdarzeń.
Ogólnie przydatna sprawa z tym alarmem jednak wszystko kontroluję na bieżąco będąc zawsze przy sprzęcie a załączenie alarmu mnie tylko irytuje.
Druga sprawa to podłączenie grzałek. Obecnie mam podłączone tak jak kolega tazy na zdjęciu poniżej. Jednak chciałbym podłączyć sterownik na jedną grzałkę 2kW i tylko ją sterować. Drugą podłączyłbym osobno tylko do rozgrzewania.
Niby prosta sprawa ale taki laik jak ja woli dopytać bardziej doświadczonych.

Obrazek

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 13 lis 2019, 08:06
autor: bolecki
Bo pewnie masz alarm z innego źródła- np zbyt wysokiej temperatury.

Zamiast przeróbek z grzałką, przylutuj sobie włącznik do zworki z wyborem trybu.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 13 lis 2019, 11:02
autor: Kidd
bolecki pisze:Bo pewnie masz alarm z innego źródła- np zbyt wysokiej temperatury.
O to właśnie mi chodziło myślałem że jak ustawię kontrolę czujnika na "nie" to żaden alarm się nie pojawi a tu pokazuje H czyli przekroczona wartość temp. (test na wodzie). Teraz ustawiłem na każdym kanale temp powyżej 100*C więc alarm nie powinien wystąpić ale myślałem że da się to w jakiś inny sposób zrobić.
bolecki pisze:Zamiast przeróbek z grzałką, przylutuj sobie włącznik do zworki z wyborem trybu.
Dobry pomysł chyba tak zrobię.

Jeszcze zapytam grzałka stała to G2 a regulowana to G1 ?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 13 lis 2019, 18:46
autor: bolecki
G1 jest zawsze "regulowana" G2 stała lub regulowana. Pobaw sie zworką i patrz jak świecą się diody G1 G2

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 18 lis 2019, 20:19
autor: Kidd
Co do przylutowania włącznika z wyborem trybu to zrezygnowałem z tego ponieważ moja już stara lutownica padła :( spróbowałem podpiąć tylko pod jedną grzałkę jednak źle podłączyłem ponieważ mimo że zasilanie sterownika jest to grzałka nic nie grzeje. Po włączeniu diody g1 i g2 się nie świecą pod dodaniu mocy mrugają obie a po ustawianiu pełnej mocy cały czas świecą, jednak grzałki nic nie świecą. Mógłbym prosić o zdjęcie podłączenia tylko jednaj grzałki lub jakiś schemat. Chyba że się tego nie da zrobić w tym regulatorze.

Z góry dziękuję.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 18 lis 2019, 21:54
autor: bolecki
Przecież schemat masz w instrukcji.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 23 lis 2019, 11:11
autor: Kidd
Jest, ale elektryk ze mnie żaden i nie potrafię podłączyć pod ten schemat gdybym znał jakiegoś elektryka problemu by nie było a tak muszę was prosić o pomoc.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 23 lis 2019, 11:30
autor: bolecki
Dwie strony temu było podobna dyskusja, zastanów się nad konkluzją
sterownik-m-s-r-t15414-240.html#p212345

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 23 lis 2019, 11:40
autor: Szlumf
@ bolecki.
Dwie rzeczy są dla mnie nieco uciążliwe.
1. Za szybkie przewijanie wartości przy ustawianiu parametrów.
2. Przyciski za blisko. Dość często gdy operuję wyższym przełącza mi samo na niższy. Może da się zmniejszyć ich czułość? Swoich grubych paluchów już raczej nie zmienię :D .

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 23 lis 2019, 11:50
autor: bolecki
A weź kijkiem spróbuj go tykać.
Pewnie by się dało coś pogrzebać, można zmniejszyć szybkość zmian, ale dać dłuższy czas po jakim ma przyspieszyć.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 23 lis 2019, 12:01
autor: bolecki
Z resztą, byłem blisko więc zrobiłem zmiany "na oko", sprawdź ten soft. Nie wiem jaką miałeś poprzednia wersję, ale tutaj też inaczej pyka grzałkami.

Wypakuj plik, wsadź na kartę i wciśnij na kilka sekund guziczek w dziurce z tyłu obudowy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 24 lis 2019, 13:00
autor: Kidd
bolecki pisze:Dwie strony temu było podobna dyskusja, zastanów się nad konkluzją
sterownik-m-s-r-t15414-240.html#p212345
Zgadzam się że prąd to nie zabawa i lepiej aby zajmował się nią ktoś doświadczony ale tu chodzi o podłączenie tylko regulatora. Mam go podłączonego tak jak na poniższym zdjęciu i chciałbym go podłączyć pod jedną grzałkę. Wystarczy powiedzieć co zmienić lub podesłać zdjęcie z takiego podłączenia. Zapewne wystarczy tu mała zmiana.

Obrazek


P.S. Gdybym znał jakiegoś elektryka/fachowca to nawet bym tu nie pisał.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 24 lis 2019, 13:55
autor: bolecki
No to po prostu odpinasz drugą grzałkę. I nie chodzi tylko po odłączenie jednej grzałki, bo drugą chcesz dać pod osobne sterowanie. W takim razie niczego nie zmieniasz w podłączeniu grzałek, tylko wpinasz się z włącznikem do zworki.

Nie jestem w stanie zrozumieć że ktoś nie czai schematu i woli zdjęcia. Przecież schemat to takie zdjęcie, w dodatku bardziej kontrastowe. OLX lub google, keg do auta, kilka dych do kieszeni i masz ogarnięte z paragonem.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 gru 2019, 10:24
autor: Nefahrius
Sterownik bardzo spoko, upchalem go w takie pudeleczko, odpinane sondy, jedyna rzecz ktora bym zmienil to sterowanie grzalka w aki sposob ze po prostu obniza sie jej moc, a nie wylacza czasowo, nie sledze tematu od poczatku, i zastanawiam sie czy po prostu nie dokupic oddzielnego regulatora mocy grzalek, a msr tylko jako termometr urzywac
received_409668503293986.jpg
received_2686487501442618.jpg

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 10 gru 2019, 12:27
autor: bolecki
Taka płynna regulacja wymaga odpowiednich filtrów, a to znaczny koszt i masa.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 02:42
autor: kondon
Maksymalna moc sterownika dotyczy ciągłego obciążenia? Tzn. grzałkę 3000 W można sobie spokojnie podłączyć, tylko ustawić maksymalnie 2300 W?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 10:10
autor: bolecki
Jakie napięcie?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 14:39
autor: kondon
230, ale możesz odnieść się do natężenia ogólnie :)
Chodzi o nagrzewanie się elementów czy jakieś inne ograniczenie?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 19:17
autor: Nefahrius
Sterownik przeszedł test przy łącznej mocy grzałek 24kW, oczywiście odpowiednio podłączone, działa bardzo fajnie

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 20:17
autor: kondon
@Nefahrius Możesz opisać ten test :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 20:27
autor: Nefahrius
Zamontowałem w zbiorniku 2 grzałki 3x4kW, mają dość niską gęstość mocy grzania, ale połączone szeregowo dały mi moc 3x2kW, rozgrzanie 100litrów trwa około godzine, i nie mam bawy o jakieś przypalanie. Tańsza opcja niż płaszcz, a gęste też pójdą na tym

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 21:27
autor: .Gacek
Nefahrius pisze:Sterownik przeszedł test przy łącznej mocy grzałek 24kW, oczywiście odpowiednio podłączone
Chyba się przejęzyczyłeś. Nawet jeżeli łączna moc grzałek wynosi 24kW a są połączone równolegle - szeregowo to i tak prawdziwą wypadkową moc pokaże Ci dopiero watomierz.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 21:41
autor: tonku
Nefahrius pisze:Sterownik przeszedł test przy łącznej mocy grzałek 24kW, oczywiście odpowiednio podłączone, działa bardzo fajnie
Jak zbudowany jest sterownik?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 13 mar 2020, 21:47
autor: Nefahrius
Jedna grzałka to 3x4kW, czyli ma 3 druty, razem mam ich 6, jeśli połączysz 2 szeregowo to ich moc wychodzi 2kW, wiec mam na jednej grzałce 2kW, na drugiej też i jedna spirala z pierwszej połączona jest z tą wolną z drugiej. Czysta matematyka, oczywiście moce mają jakieś tam wachania, ale z obliczeń wychodzi tyle, instalacjs 3 fazowa to ogarnia, przewody 1.5mm2 i sie nie grzeją, a i u "somsiada" światło nie miga

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 21 mar 2020, 18:42
autor: kondon
bolecki pisze:Jakie napięcie?
Mógłbyś odpowiedzieć? :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 21 mar 2020, 21:19
autor: kucio1
Czy w tym sterowniku da się wyłączyć dźwięk przycisków?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 31 mar 2020, 10:48
autor: bolecki
Nie da się wyłączyć dźwięku przycisków.

MSR ma dwa wyjścia po 10A, przy 230V da 2,3kW na każdy kanał. Grzałka nie powinna być większej mocy.
Oczywiście to nie jest tak że puszczając 11A natychmiast poleci z dymem. Będzie się bardziej nagrzewać, przy wyższym prądzie chłodzenie/złącza/ścieżki mogą się już przypalać. To że ktoś bardziej go obciąża robi to już na własną odpowiedzialność.

MSR'y będą za kilka dni. Brakło czujników.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 31 mar 2020, 19:09
autor: kondon
bolecki pisze:Będzie się bardziej nagrzewać, przy wyższym prądzie chłodzenie/złącza/ścieżki mogą się już przypalać.
Można np. ustawić grzałkę 3 kW na 75% i wszystko będzie ok, czy będzie to negatywnie wpływało na żywotność urządzenia?

Potrafisz dokładniej określić kiedy będą? Jeszcze w tym tygodniu, po weekendzie, czy za 2 tygodnie?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 4 kwie 2020, 20:36
autor: bolecki
Teoretycznie nie ma znaczenia ile % ustawisz, bo prąd pobierany w impulsie i tak będzie taki sam jak podczas pracy w 100%. W realu jednak średni pobierany prąd jest mniejszy, więc i nagrzewanie też.
Z czujnikami pytaj za 2 tyg.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 13:47
autor: tomasz.woliński
Witam, chcę zakupić MSR'a ale bez modułu wykonawczego i tutaj moje pytanie jakiego zasilacza użyć? Moze być taki do smartfona?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 14:19
autor: .Gacek
Zasilacz będziesz miał w komplecie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 14:34
autor: Mrzon
Gacek on pisze że bez modułu więc zasilanie zewnętrzne pasuje, co do zasilacza to masz info że napięcie zasilania to 5V +-0,2V sprawdź jaki masz swój i jak pasuje to jazda :) albo podłącz z usb laptopa, proces leci a ty w tym czasie oglądasz cos na lapku przy sprzęcie :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 14:46
autor: tomasz.woliński
No też tak można tylko chyba będę musiał spreparować wtyczkę na dwie żyły + oraz - i takowy przewód?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 15:07
autor: bolecki
Ładowarka USB...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 15:12
autor: .Gacek
Ale ja to doskonale rozumiem. Ja również zamawiałem samego MSR-a u Franzmastera z aabratek.pl i dostałem w komplecie razem z ładowarką od smartfona, dlatego napisałem, że pewnie dostanie zasilacz w komplecie.
Ciekawostką jest, że MSR działa również na jednej dobrze naładowanej baterii 18650.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 9 kwie 2020, 15:23
autor: bolecki
To już może franzmaster mu dał w gratisie. Ogólnie sam panel MSR nie ma "ładowarki" w komplecie.
Z 4V jeszcze zadziała, ale nie będzie już działać czujnik ciśnienia.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 17 kwie 2020, 12:44
autor: Mrzon
Mam pytanie czy sam uchwyt do montażu ten metalowy do przyspawania do kolumny można dokupić solo gdzieś? Byłbym wdzięczny za informację.
Pozdrawiam Maciej

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 17 kwie 2020, 12:52
autor: bolecki
Chyba tylko u mnie...

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 6 maja 2020, 19:06
autor: magius
Cześć,
Buduję aabratka, jestem już po zaprojektowaniu "części metalowej" konstrukcji. Przyszedł czas na kontrolę procesu (swoją drogą to już pięc lat temu miałem w głowie budowę tegoż ustrojstwa, jednak musiałem odpuścić temat. Teraz mam chwilę czasu).
Przeczytałem cały temat - zastanawia mnie kilka rzeczy:
- w swoim założeniu planowałem mieć 4 termometry: keg, 10 półka, głowica, ujście wody chłodzącej ze skraplacza (zastanawiałem się pod ovm jeszcze - tu muszę kwestię przemyśleć). Wszystko spoko, jednak zaciekawił mnie temat pomiaru ciśnienia. Czy w praktyce ma to jakąś wartość dodaną takowy pomiar, czy jest to po prostu gadżet? Jeżeli ma praktyczne zastosowanie, to w którym miejscu montujecie "port" pod pomiar ciśnienia? Jeżeli można prosić o zdjęcia abym mógł podpatrzeć rozwiązanie byłbym wdzięczny.
- kolejna sprawa to podłączenie elektryczne części wykonawczej. W miejscu w którym mam zamiar prowadzić proces (dom jednorodzinny) mam starą instalację i jest mostek pomiędzy przewodem neutralnym a PE. Wiem, że jak przez przypadek zamieni się przewód zasilający z neutralnym, to będę miał napięcie na kotle i może być kuku. Czy oprócz tego jest jeszcze jakieś niebezpieczeństwo? Mega wiedzy z zakresy elektryki nie mam, zastanawiam się tylko czy przy takim stanie instalacji w ogóle będę mógł użyć części wykonawczej? Poprzednio miałem pot stilla i tam używałem regulatora mocy sieciowego na wtyczki od Pamela.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 7 maja 2020, 19:11
autor: nemeto
Z uwagi, że kwestie techniczne są mi obce, ale użytkuje miernik ciśnienia więc parę słów. W sumie jest to gadżet typu asystent czy czujnik parkowania - pomaga, ale bez tego też się da. Z wyprzedzeniem pokazuje Ci początek zalania kolumny, pokaże Ci rownież zanik zalania. Widać też na nim większe i dłuższe wahnięcie napięcia w sieci ( w sumie ważne jeśli pracujesz tuż pod progiem). No i masz pomiar ciśnienia zewnętrznego na bieżąco - nie musisz sprawdzać w necie itp. w sumie pomocne bo często temperatura potrafi skoczyć tylko i wyłącznie z uwagi na zmianę ciśnienia. Narazie moja najwieksza różnica ciśnienia atmosferycznego między początkiem a końcem procesu to chyba coś koło 20-25 hPa. A port mam w katalizatorze jakieś max 5 cm nad buforem.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 8 maja 2020, 14:27
autor: magius
nemeto pisze:Z uwagi, że kwestie techniczne są mi obce, ale użytkuje miernik ciśnienia więc parę słów. W sumie jest to gadżet typu asystent czy czujnik parkowania - pomaga, ale bez tego też się da. Z wyprzedzeniem pokazuje Ci początek zalania kolumny, pokaże Ci rownież zanik zalania. Widać też na nim większe i dłuższe wahnięcie napięcia w sieci ( w sumie ważne jeśli pracujesz tuż pod progiem). No i masz pomiar ciśnienia zewnętrznego na bieżąco - nie musisz sprawdzać w necie itp. w sumie pomocne bo często temperatura potrafi skoczyć tylko i wyłącznie z uwagi na zmianę ciśnienia. Narazie moja najwieksza różnica ciśnienia atmosferycznego między początkiem a końcem procesu to chyba coś koło 20-25 hPa. A port mam w katalizatorze jakieś max 5 cm nad buforem.
Dziękuję za wypowiedź. Mógłbyś jeszcze pokazać jak masz w tej kolumnie zamocowany port pod ten czujnik?
Czy jest to normalna rurka na którą nakładasz rurkę od czujnika i po wszystkim? Ciężko mi zobrazować ten temat.
Myslę, że jakbym dokupował ten czujnik to zamontował bym go raczej w kegu. Jak myślicie, dobry pomysł?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 8 maja 2020, 22:42
autor: nemeto
1.jpg
zdjęcie portu

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 8 maja 2020, 22:45
autor: .Gacek
Port ciśnienia jest tuż nad buforem?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 8 maja 2020, 22:52
autor: nemeto
Tak, ale mimo mojej mizernej wiedzy technicznej wydaje się to logiczne - bo jak inaczej miałby mierzyć ciśnienie w kolumnie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 8 maja 2020, 23:43
autor: .Gacek
nemeto pisze: ... jak inaczej miałby mierzyć ciśnienie w kolumnie.
Nigdy nie korzystałem z tego urządzenia dlatego grzecznie pytam. Wygląda na to, że czujnik ten widzi zalanie w kolumnie czyli nad sobą. Jeżeli pary nie mogą swobodnie przepłynąć w którymś miejscu to tworzą zator i ciśnienie rośnie. Tak?
Pytanie natomiast było inne. Czy montować czujnik w kegu? Czy może w buforze?
Jako kolega, który również ma kiepską wiedzę stricte fizyczną i nigdy nie zgłębiał zagadnienia czujnika ciśnienia dla mnie lepszym rozwiązaniem byłby montaż czujnika w kotle. Wtedy monitorowałby ciśnienie w dwóch miejscach - kolumnie oraz buforze. Dylemat ten przestaje być dylematem gdy mamy dobrze zbudowany bufor. Np rura wewnętrzna w buforze ma większą średnicę niż kolumna (z zasypem tym samym co kolumna) lub np wypełnienie w buforze jest bardziej przewiewne niż w kolumnie (przy jednakowej średnicy w kolumnie lub większej) . Chyba tylko te dane są w stanie powiedzieć nam czy zalanie kolumny występuje tylko w kolumnie czy również w buforze.
Fakt jest taki, że nie wziąłem pod uwagę ubicia sprężynek, gdzie naturalne będzie mniejsze ubicie w buforze niż kolumnie z racji wysokości.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 9 maja 2020, 00:11
autor: nemeto
Jeżeli moja wypowiedź miała jakikolwiek wydźwięk negatywny to przepraszam, było to stwierdzenie 100% laika, które nie zawierało umyślnej ironii, sarakzmu itp.
Jeśli chodzi o sam czujnik zaczynający się w kotle lub buforze - to czy zmiany tam zachodzące i styl prowadznia procesu nie zaburzałby odczytu? Ja z surówki przedgony odbieram 2 razy (większe i mniejsze stężenie), każdorazowo stabilizuję 60 min i odbieram raz na otwartym, a raz zamkniętym buforze. Jestem ciekawy co pokazałby przy napełnianiu się bufora i jego wygotowywaniu pod koniec procesu. I czy informacja zawierająca ciśnienie w buforze jest nam potrzebna? Ja niestety nie mając doświadczenia w tej materii rozmawiając z konstruktorem mojej kolumny, poprosiłem go o zainstalowanie tego czujnika w sposób który on uważa za właściwy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 9 maja 2020, 00:37
autor: magius
nemeto pisze:1.jpgzdjęcie portu
Idealne w swojej prostocie.
Dziękuję Ci za zdjęcie dużo mi nim pomogłeś :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 maja 2020, 18:18
autor: Ernoliko
Pasowałoby to WiFi do msra.
1.info że kończy rozgrzewać zbiornik
2.info że zbliżają się pogony
3.info o braku chłodzenia
Tak naprawdę wystarczą dwie sondy- zbiornik i chłodnica.
Próbowałem śpiąć razem z ds-therm ale się gryzą. Poza tym tam jest tylko termometr WiFi, bez alarmów.
Sporo osób ma msr-a i pewnie każdy by taki moduł dokupił.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 maja 2020, 21:25
autor: Nefahrius
Ktoś wie do czego jest ta opcja offset?
Druga sprawa info na wifi by sie przydało i ewentualnie taka opcja która można by ustawić że jeśli dany kanał osiągnie zadaną temp to żeby zmieniło moc grzania na ustawioną.Obrazek

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 20 maja 2020, 22:25
autor: nemeto
A to nie jest do kalibrowania termometrów? Chyba wprowadzasz tam o ile przekłamuje i wyświetla Ci poprawnie. Ja z tego nie korzystam - coś gdzieś wyczytałem że te termometry mają rozrzut nieliniowy ;)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 maja 2020, 07:59
autor: .Gacek
Offsetem możesz dodać lub odjąć temperaturę wyświetlania. Ja kiedyś kalibrowałem czujniki w kubku z zimną wodą i lodem, jednak jak już wszyscy wiedzą DS-y nie mają liniowej charakterystyki i trzeba byłoby sobie zrobić też taki test np na wrzątku... WiFi raczej nie będzie wprowadzone, Bolecki już dawno o tym wspominał.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 21 maja 2020, 11:03
autor: masterpaw2
Nefahrius pisze:Ktoś wie do czego jest ta opcja offset?
Jak już koledzy wcześniej pisali jest to kalibracja poszczególnych kanałów. A najlepiej moim zdaniem jest zrobić to tak, jak napisałem jakiś czas temu https://alkohole-domowe.com/forum/stero ... ml#p174878

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 24 maja 2020, 22:20
autor: bolecki
Na wifi się nie zanosi. Offset to zwykłe przesunięcie wskazań czujnika, nie ma sensu komplikować z jakimś bardziej zmyślnym sposobem bo to tylko przerost formy nad treścią. Wystarczy że skalibrujecie je w okolicach 80st, bo to co dzieje się na 20, czy nawet 60 jest całkowicie poza tematem

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 24 maja 2020, 23:26
autor: nemeto
Chyba najprościej to zrobić na żywym organiźmie. Ostatnio się jakoś tak zebrałem w sobie i na końcówce stabilizacji kolumny gdy temperatura stała i każdy odbiór był zamknięty kalibrowałem głowicę i bufor pod termometr na 10 półce (a25). Odczytywałem z czujki z 10 półki temperaturę na głowicy i w buforze. O wykazaną różnicę korygowałem odpowiedni termometr. I tutaj dziwna sprawa, o ile sonda z 10 półki przełożona np. na głowicę pokazuje mi to samo co sonda na głowicy, to przekładając sondę z glowicy na 10 półkę mam różnicę WTF? ;)
Różnica temperatur 10 i głowicy jest mniej więcej w okolicy 0,2-0,28 stopnia.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 25 maja 2020, 00:38
autor: herbata666
Może być i 5C różnicy na kolumnie lub głowicy, dokładna temperatura interesuje nas tylko w zbiorniku i to też informacyjnie (możemy sprawdzić jaki mamy% alko w kotle), spokojnie w kotle dokładność na poziomie 0,2C wystarczy. W kolumnie realna temperatura przy spirytusie nie jest do niczego potrzebna. Założyliśmy kilkanaście MSR-ów oraz kilkadziesiąt Skn-ów, śmiało mogę stwierdzić że, jakość czujników DS jest na bardzo wysokim poziomie, ich odporność mechaniczna (wyszarpywanie i uszkodzenie fizyczne) praktycznie się nie zdarza (1 albo 2 przypadki na kilka set czujników),
A jakość pomiarów ich rozrzut występuje na poziomie 0,1-0,2C, świadczy to o jakości samego układu DS. Kupowałem kiedyś DS, czy to na Allegro czy na AliExpress to potrafiły mieć rozrzut na Wer 2-3C.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 26 maja 2020, 12:19
autor: artek334
Witam.Mam pytanie odnośnie ustawienia mocy grzałki na MSR.Mam grzałkę 2X2kw podlączoną wg schematu pod siłę, zworka ustawions na pracę obu grzałek i moc wpisana 4kw.Czy takie powinno być zestawienie?.Podczas destylacji aby nie zalewało mi kolumny musze ustawiać moc grzałek na 1,2-1,4kw.Dodam ze kolumna 60.3+SP.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 1 cze 2020, 17:34
autor: bolecki
Dobrze masz wpisane te 4kW

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 16 cze 2020, 15:30
autor: magius
Hej, pytanie do kolegi bolecki. Wiadomo kiedy będzie dostępny do kupienia MSR?
Na stronie jest info, że jest niedostępny

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 22 cze 2020, 15:05
autor: marsyl
Kilka dni temu dostałem informację, że będą do miesiąca.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 13 lip 2020, 19:17
autor: sakabako
Mam problem z moim sterownikiem, a dokładniej mówiąc z temperaturą sond o ile te zwykłe które mierzą dwa miejsca po przecinku nie mają tak dużej odchyłki maksymalnie jaką zauważyłem to różnica 0,16*C. Jakaś różnica występuje zawsze na każdej sondzie jednak póki nie ma większych odchyłek nie przeszkadza mi to. Zawsze mogę sobie to offsetem poprawić. Jednak jeśli chodzi o tą dokładniejszą sondę z trzema miejscami po przecinku jest problem nie dość że ma odchylenie ok 0,3/0,4*C od tych z dwoma miejscami po przecinku to strasznie wariuje nie potrafi się ustabilizować i tu mówię o znaczących skokach gdzie na "10 półce" nie powinny występować.

Kojarzę że ktoś z forumowiczów miał podobny problem jednak po aktualizacji problem ustąpił po włączeniu sterownika pokazuje mi v1.07 więc chyba najnowsza aktualizacja, nowszej nie znalazłem.

Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu bo na chwilę obecną nie da się na nim pracować i sterownik się tylko kurzy.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 14 lip 2020, 11:09
autor: bolecki
No to tu masz 1.10
Wypakuj hex'a i wsadź na kartę. Offset pewnie nie zniknie, ale nie powinien gonić.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 13 wrz 2020, 13:09
autor: MASaKrA_Domingo
Witam. Grzałki czyste, zbiornik czysty a przy grzaniu pow 3.0 kW cały czas wyskakuje alarm grzałka HI. Czyli jak rozumiem przegrzewanie się grzałek. Przedtem problem nie występował.
Może jakiś parametr zmieniłem? Jak sobie z tym poradzić? Niestety przez ten błąd ciężko mi zalać kolumnę...
Może czujnik zabrudzony lub uszkodzony?

EDIT
Sprawa wyjaśniona .. ja, lebioda zamontowałem sobie tylny panel do góry nogami przez co wentylator nie miał dobrej recyrkulacji i alarm temperatury radiatora ustawiony na 81 st wybijał

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 gru 2020, 21:38
autor: MASaKrA_Domingo
Zakupiłem ds18b20, tyle tylko, że czterożyłowy. Jak go podpiąć pod msr? Proszę o poradę.
Kupiłem na tej aukcji (zależało mi na gwincie od razu):

https://allegro.pl/oferta/sonda-czujnik ... e=facebook

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 10 gru 2020, 22:15
autor: .Gacek
Jeden przewód jest nieużywany.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 12 gru 2020, 09:23
autor: MASaKrA_Domingo
.Gacek pisze:Jeden przewód jest nieużywany.
Czy mógłbyś takiemu laikowi jak ja powiedzieć który przewód gdzie?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 12 gru 2020, 10:00
autor: rastro
VCC -> V+
GND -> GD
I/O -> DT

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 12 gru 2020, 10:07
autor: .Gacek
Nie wiem jakie masz kolory na swojej wtyczce, mam nadzieję że nic Pamel nie zmienił na przestrzeni lat.
A więc patrząc na zdjęcie wtyczki RJ od góry:
3 pin kolor żółty, to gnd czyli masa
4 pin kolor zielony, to dane
5 pin kolor czerwony, nc not conected nie używany
6 pin kolor czarny, to zasilanie czyli plus.

Na msr na samym dole po prawej stronie masz opisany sposób podłączenia sondy.
Od prawej:
Zasilanie (czarny),
Dane (zielony),
Masa (żółty).

No i rastro mnie uprzedził :ok:

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: sobota, 12 gru 2020, 10:54
autor: MASaKrA_Domingo
Dziękuję panowie za pomoc. Zrobiłem tak jak mi się wydawało i jak rastro potwierdzil. Działa :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 11 sty 2021, 10:05
autor: MASaKrA_Domingo
Podbijam - jakie dokładnie są potrzebne listwy przyłączeniowe do sterownika MSR? Chodzi mi o te zielone trzy lub czteropinowe, przez które wpisany termometry i grzanie.
Załatwiłem od znajomego elektryka te końcówki i okazuje się, że niestety są o 0,5mm za duże.
Będę dźwięczny za wskazanie dokładnego typu, najlepiej linkiem do aukcji lub nazwy.

Od razu zapytam. Mam dwa zbiorniki - w pierwszym 2x2kW, a w drugim 1,5+2kW.
Oba mają moduł sterujący, a sterownik mam jeden. Czy muszę zmieniać za każdym przepięciem moc w sterowniku z 4,0kW na 3,5kW, czy chodzi tylko o skalowanie mocy, tj jeśli przy 4kW ustawię 2kW, to bez zmiany ustawienia przy grzałkach 3,5kW będę mieć 1,75kW i to jest jedyna różnica?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 11 sty 2021, 11:05
autor: kondon
Msr działa czasowo praca - przerwa, po prostu będzie Ci źle wyświetlało.
Zależy jeszcze jak masz ustawioną zworkę - czy 2 grzałki pracują razem, czy 1 stale, a druga regulowana.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 11 sty 2021, 19:02
autor: nemeto
MASaKrA_Domingo pisze:Podbijam - jakie dokładnie są potrzebne listwy przyłączeniowe do sterownika MSR? Chodzi mi o te zielone trzy lub czteropinowe, przez które wpisany termometry i grzanie.
Załatwiłem od znajomego elektryka te końcówki i okazuje się, że niestety są o 0,5mm za duże.
Będę dźwięczny za wskazanie dokładnego typu, najlepiej linkiem do aukcji lub nazwy.

Od razu zapytam. Mam dwa zbiorniki - w pierwszym 2x2kW, a w drugim 1,5+2kW.
Oba mają moduł sterujący, a sterownik mam jeden. Czy muszę zmieniać za każdym przepięciem moc w sterowniku z 4,0kW na 3,5kW, czy chodzi tylko o skalowanie mocy, tj jeśli przy 4kW ustawię 2kW, to bez zmiany ustawienia przy grzałkach 3,5kW będę mieć 1,75kW i to jest jedyna różnica?
Musisz zmierzyć raster suwmiarką. Też mam dwa zbiorniki natomiast w drugim nie miałem tej końcówki na kablu od msr-w. Zamówiłem dokładnie to i z tego sklepu (wcześniej oczywiście mierząc) i przy próbnym rozruchu działało (szczerze, też się tego naszukałem troszkę ;)).
https://botland.com.pl/zlacza-montazowe ... -35mm.html
A co do tej zmiany mocy, jestem prawie pewien, że to skalowanie jest tylko. Zresztą w obu baniakach mam te same grzałki więc u mnie problem z głowy:mrgreen:

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 sty 2021, 22:51
autor: bolecki
Suwmiarką to można się władować bo te kostki są w wersji 3.5 oraz 3.8 milimetra. Różnica mała, ale jednak. W MSR i SKN są kostki 3.5mm

Kupicie jak nie u mnie to w TME, czy gdzie tam chcecie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 sty 2021, 23:02
autor: jakis1234
Na stronie bolecki.pl ich nie ma :(, może by je dorzucić jako akcesoria.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: czwartek, 14 sty 2021, 23:13
autor: robert.michal
Pytanie czy to normalne, że MSR resetuje się wielokrotnie w trakcie pracy . Używam do pomiaru temperatury (6 termometrów). W trakcie procesu na karcie SD zapisuje się np. kilkanaście plików log.
Jak to ograniczyć ?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: piątek, 15 sty 2021, 08:34
autor: jakis1234
@robert.michal, sprawdź termometry, jak też miałem ten problem.
Wyjmowałem z MSR-a kolejne czujniki i sprawdzałam czy resety są nadal.
W ten sposób ustaliłem, który czujnik za nie odpowiada, okazało się, że wystarczyło lekko go wysunąć z portu.
To żadna praca, jeżeli MSR się resetuje, przecież wyłącza grzanie i stabilizację diabli biorą.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 24 sty 2021, 23:02
autor: bolecki
Zdecydowanie resety nie powinny mieć miejsca. Z doświadczenia wiem że takie niespodzianki spowodowane są kartami SD, więc spróbował bym zostawić włączonego bez karty. Tylko wejdź gdzieś do menu żeby było wiadomo że poszedł w maliny (będzie wyświetlać ekran główny).
Kolejne przypadki to jakieś Chińskie ładowarki do telefonów. O czujnikach nie słyszałem, one zazwyczaj albo działają, albo nie. Zarówno moje jak i różne inne.

O kostki zapyta się kilka osób w ciągu roku. Bywa że wsadzę w gratisie. Nie widzę potrzeby tracić czasu na ich dodawanie :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 24 sty 2021, 23:33
autor: jakis1234
U mnie resety wywoływały czujniki, a w zasadzie ich zamocowanie.
Odłączałem kolejno czujniki, aż resety się skończyły, wiedziałem wtedy, który je robi.
Zmieniłem ułożenie czujnika trochę go wyciągając z portu i MSR działał prawidłowo.
Nie miałem karty, a MSR był podłączony do sterownika mocy MSR-W.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 25 sty 2021, 14:03
autor: robert.michal
Faktycznie problem był w zasilaniu. Po zamianie powerbanka na nowszy model , o znacznie większej pojemności, problem zniknął. :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 27 sty 2021, 23:39
autor: bolecki
Pojemność tutaj raczej nie ma znaczenia, chyba że ten powerbank się wkurzał bo MSR naprawdę mało ciągnie. Masz tam w nim jakąś funkcję uśpienia przy pracy bez obciążenia?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 2 lut 2021, 00:02
autor: robert.michal
Ten stary Powerbank pod obciążeniem dawał napięcie 5 V
Zasilacz i nowszy powerbank dawały napięcie 5.1 V - nie było resetów.
Co ciekawe w nowym Powerbanku napięcie wzrastało bodajże z 5.030 V (bez obciążenia) do 5.106V po podłączeniu MSR

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 4 kwie 2021, 19:42
autor: sakabako
Problem z temperaturą sond po aktualizacji do wersji 1.10 nadal występuje. Te zwykłe które mierzą dwa miejsca po przecinku mimo że użyłem offsetu to po jakimś czasie znowu się jakby rozregulowały i każda pokazuję praktycznie inną temperaturę różnica 0,2*C a nawet 0,3*C. Jeśli chodzi o tą dokładniejszą z trzema miejscami po przecinku to nadal strasznie wariuje nic się nie zmieniło.

Nie mam pojęcia co to może być. Kupiłem bo chciałem mieć więcej sond a tu takie cuda się dzieją. To już chyba lepiej zwykły termometr z sondą było kupić :)

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: poniedziałek, 5 kwie 2021, 00:40
autor: bolecki
To nie będzie soft. Na pewno nie w kwestii DS18B20. Nie mam też skarg od innych osób, a 1.10 jest lekko z pół roku.
Z czego MSR jest zasilany?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 6 kwie 2021, 18:10
autor: sakabako
Zasilany jest ze starej ładowarki. input 100-240 VAC~100mA, 50-60Hz; output 4,9VDC 450mA. Innej nie mam pod ręką żeby sprawdzić, jak trzeba to kupię tylko jaką.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: środa, 7 kwie 2021, 12:31
autor: bolecki
Załatw sobie coś markowego - np Samsunga. Nawet pożycz jak by miała być zbędna. Jeśli temperatura goni też na zimnej rurce to możesz podejść z laptopem i dać my zasilanie z USB.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 25 kwie 2021, 01:29
autor: KRWI
Zastanawiam się nad zakupem ale potrzebuję podpowiedzi...
Zgodnie z instrukcją zakres pomiarów temperatury: -30 ÷ 105°C
Dla mnie bardzo istotne jest aby jeden z czujników mógł pracować w innym zakresie, kontroluję temperaturę oleju w płaszczu zbiornika gdzie pod koniec rozgrzewania olej osiąga temperaturę rzędu 135°C
Czy jest taka możliwość?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: niedziela, 25 kwie 2021, 16:25
autor: bolecki
Nie, to już poza fizyczną granicą pracy czujnika.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 25 paź 2022, 13:32
autor: czapkazwierz
Czy do części wykonawczej, do G1 i G2, można podpiąć prąd z różnych gniazdek, faz? I obie ustawić by były regulowane?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 25 paź 2022, 14:05
autor: bolecki
Możesz, tylko nie liczył bym na to że te dwa osobne gniazdka to faktycznie osobne obwody. Sprawdź sobie.

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 25 paź 2022, 15:01
autor: czapkazwierz
Jest jeden główny 25 A przy liczniku na zewnątrz, w rozdzielnicy fazę podłączyli do jednego kabla a zielono-żółty do dwóch. Wcześniej, wydaję mi się, było na odwrót. Zamienić je?

Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

: wtorek, 25 paź 2022, 15:19
autor: bolecki
Jeśli ci się cokolwiek wydaje w tych kwestiach, to załatw kogoś kto się na tym zna.