Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

jacekplacek44
2
Załączniki
Re: Sterownik M S R [wydzielone z tematu]

Postautor: jacekplacek44 » czwartek, 10 paź 2019, 17:42

Witam wszystkich,
Ostatnio zakupiłem ten sterownik wraz z płytą wykonawczą MSR-W. Jenak nie mam pojęcia jak podłączyć zasilanie grzałek w tym MSR-W. Dotychczas grzałem 4kW podłączając jedną grzałkę 2kW do jednego gniazdka i drugą do drugiego gniazdka wszystko na jednej fazie. Jest niby ładnie schemat jak podłączyć ale kiepski w tych sprawach jestem i wolę zapytać. Prosiłbym o jakieś bardzo "łopatologiczne" wyjaśnienie jak to podłączyć. I czy można sterować tu jakoś mocą grzania aby dokładnie ustawić moc roboczą na której chce pracować ? Bo jeżeli nie to absolutnie nie potrzebnie zakupiłem tą płytę :(

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

.Gacek
950
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 10 paź 2019, 18:16

Strona 7 tego tematu. Jest zdjęcie. Przeczytaj dokładnie instrukcję od boleckiego, wszystko jest opisane, regulacja mocą grzania na dwie grzałki również.
Pozdrawiam Gacek.

jacekplacek44
2
Załączniki

Postautor: jacekplacek44 » czwartek, 10 paź 2019, 18:56

Rzeczywiście jest dzięki, tylko jak są te 2 bolce przy każdej grzałce to obojętnie która do której czy ma to znaczenie ? jakoś opisane +, - Z góry przepraszam ale elektryk ze mnie żaden a nawet jeszcze gorzej. I co jeśli chciałbym podłączyć 3 grzałki 2kW ?

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 10 paź 2019, 20:27

Wrzuć zdjęcia grzałek... Coś wymyślimy, a instrukcję czytałeś? Jest napisane jak byk.
BTW. Przy napięciu przemiennym nie ma + i -. Jest faza L, neutralny N tzw "0", oraz ochronny PE.
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

bolecki
100
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Kontakt:
Załączniki

Postautor: bolecki » czwartek, 10 paź 2019, 21:10

Słuchajcie, róbcie jak chcecie ale ja na takie akcje mam alergie. Przecież tu już prokurator zaciera ręce, jeszcze Gacek oberwie za "pomoc".
JacekPlacek nie obrażaj się, ale z brakiem tak podstawowej wiedzy to naprawdę szczerze Ci radze abyś jednak poszukał kogoś ogarniętego kto to podłączy. Szkoda życia.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Awatar użytkownika

Góral bagienny
550
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: Góral bagienny » czwartek, 10 paź 2019, 21:41

:klaszcze: :klaszcze: :klaszcze: :poklon;
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 11 paź 2019, 06:33

:scratch: Rzeczywiście Bolecki ma rację... Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

prolog1975
200
Załączniki

Postautor: prolog1975 » piątek, 11 paź 2019, 06:50

Gacek zastanów się co będzie przy takim jak piszesz podłączeniu. Najlepiej sprawdź samemu czy się da?

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 11 paź 2019, 07:20

Uwierz, że się da...
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

prolog1975
200
Załączniki

Postautor: prolog1975 » piątek, 11 paź 2019, 08:53

Zrób eksperyment w domowej rozdzielni i opisz co się stało. Możesz też od biedy w gniazdku czarny L zewrzyj z PE Ja nie wierzę że się da. To będzie szybka akcja sam zobaczysz tylko załuż okulary.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

bolecki
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: bolecki » piątek, 11 paź 2019, 09:16

No nie bardzo się da i nie ma co kruszyć kopii. Prawidłowe podłączenie, w sensie że tu faza, tu PE to tylko część problemu, jest jeszcze kilka innych rzeczy o których trzeba wiedzieć. Ktoś kto już nie ogarnia podstawy nie ma prawa o nich wiedzieć.
JacekPlacek jest klasycznym przykładem do tematu nie podchodzić. 20A pod jedną, jedyną fazę, Plus/minus... Do tego dwa różne gniazda, czyli Jacek też powinien włączać to w okularach jeśli będzie chciał użyć innego gniazda.
Dajcie spokój, kolumna to nie jest plastikowy kinkiet który się nie rozgrzewa. Zrobię chyba jak robi się np z płyta grzewczymi- sprzęt podłączony przez kogoś bez uprawnień= masz po gwarancji.
Anulowanie gwarancji bardziej uruchamia wyobraźnię niż myśl o zjaraniu domu lub uśmierceniu jego mieszkańców. Takie realia.

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 11 paź 2019, 09:31

Jakiś czas temu pracowałem przy generalnym remoncie domu jednorodzinnego. Przerabiane było wszystko włącznie z tynkami i nowymi płytkami w garażu. Teraz wyobraź sobie, że podczas tych prac majster ściągnął GSU (główna szyna uziemiająca). W tym przypadku podczas grzania wody w bojlerze/ogrzewaczu wody faza miała przebicie do wody... Nietrudno o taki zbieg okoliczności, nie każdy w chałupie posiada choćby roznicówkę.
Przykład, który podałeś jest wzorowy dla poprawnej instalacji elektrycznej, i nie muszę sprawdzać co się stanie. Bolecki słusznie zwraca uwagę na takie sytuacje gdzie ktoś pisze, że nie wie gdzie jest "plus i minus" w sieci, a mi niestety nie zaświeciła się czerwona lampka...
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

mtx
1150
Krótko o sobie: Po prostu robie co lubie i lubie to co robie
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mtx » piątek, 11 paź 2019, 10:55

prolog1975 pisze:Zrób eksperyment w domowej rozdzielni i opisz co się stało. Możesz też od biedy w gniazdku czarny L zewrzyj z PE Ja nie wierzę że się da. To będzie szybka akcja sam zobaczysz tylko załuż okulary.

Nie każdy ma nową instalację i nie każdy posiada różnicówkę.
A przecież to kiedyś była częsta praktyka, że 0 się pod bolec podpinało, i tak jak gacek pisze jak jakiś geniusz podłączył pod bolec fazę to urządzenia które miały wtyczkę z uziemieniem zwyczajnie "miziały" prądem, a że tak samo często uziemienie instalacji elektrycznej było podłączane pod instalację wodną to tym bardziej woda mogła "miziać", sam takie przypadki nie jednokrotnie widziałem - w sensie mostkowania zera z bolcem.

Awatar użytkownika

prolog1975
200
Załączniki

Postautor: prolog1975 » piątek, 11 paź 2019, 11:38

.Gacek pisze: Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...

Ja się czepiam do tego zdania bo jest nieprawdziwe. To jest sytuacja w której R=0 w tym przypadku powstaje prąd zwarcia. Teraz opisujecie sytuację w której R >0
A faza nie jest podana bezpośrednio na PE tylko przez odbiornik
Mtx masz mostek między N i PE to jak wepniesz tam bezpośrednio L to masz R=0(zawierasz styki trafo bez obciążenia) jeśli przez odbiornik to R > 0. Jak nie ma uziomu to jest jak piszecie mizianie.
Ostatnio zmieniony piątek, 11 paź 2019, 11:40 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bolecki
100
Kontakt:
Załączniki

Postautor: bolecki » piątek, 11 paź 2019, 12:01

Apropo tego co MTX napisał. Należało by dodać że większość tego typu instalacji działa do dziś. Można przyjąć że jeśli ktoś ma 30 letni dom to właśnie takową instalacje posiada. No i teraz życiowy przykład z przed dwóch lat. Bożonarodzeniowy szał pieczenia ciast i prośba żebym przyjechał bo "światło jest blade". Napięcie międzyfazowe jest OK i ma w granicach 400V. Natomiast między fazą a zerem od 100-300V w zależności do tego co się w domu włączyło. O mizianiu obudów nie wspomnę.
Okazało się że upieczone jest zero na przyłączu domu.

Ilość wydzielanego na złączu ciepła rośnie z kwadratem prądu który przez nie płynie. Złączki są jak wątroba, nie daje znaków że coś jest nie tak, do chwili gdy jest już za późno. Powiedzmy mamy kiepskie połączenie 0,2Ohm i dom ciągnie 2A, czyli jakieś 400W. Daje to 0,8W ciepła. Jeśli poleci przez nią 20A to zrobi się już 80W...
Tak że naprawdę, jeśli nie czuje się tematu to taniej będzie odżałować kilka dych i ściągnąć sobie kogoś kto ma pojęcie co robi.

Awatar użytkownika

.Gacek
950
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 11 paź 2019, 12:58

prolog1975 pisze:
.Gacek pisze: Jeszcze podepniesz fazę na ochronny i kogoś w bloku woda z prysznica popieści...

Ja się czepiam do tego zdania bo jest nieprawdziwe...

Sytuacja o której pisałem miała miejsce w domu jednorodzinnym. Bardziej mi chodziło o sytuację, w której ktoś się za coś bierze a niema podstaw tematu.
Biję się w pierś i przyznaję że cytowane przez Ciebie zdanie mojego autorstwa jest nie prawdziwe. Przepraszam, że być może wprowadziłem postronne osoby w błąd.
Pozdrawiam Gacek.

bociann2
100
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tako rzecze bociannica.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: bociann2 » piątek, 11 paź 2019, 13:46

Panowie, taki mały OoT i krotkie pytanie:

Jak szybko plynie prad elektryczny?

Odpowiedzcie bez pomocy wujka googla, potem sprawdzcie.... I bedziecie zdziwieni, tak samo jak ja

rastro
700
Załączniki

Postautor: rastro » piątek, 11 paź 2019, 14:24

E tam, ta prędkość o której naczytałeś się w sieci dotyczy raczej dotyczy przemieszczania się tzw. swobodnych elektronów czy nawet jonów. W niektórych opracowaniach nawet wspominają o eksperymencie opartym o zjawisko elektrolizy. Ale prąd jako energia (fizycy z obszaru fizyki kwantowej lubią mówić o tym jako informacja), przemieszcza się z prędkością zbliżoną do prędkości fali elektromagnetycznej (między innymi jest nią światło). Inaczej od chwili "Pstryk" do zapalenia się żarówki musieli byśmy poczekać dłuższą chwilę ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

bociann2
100
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tako rzecze bociannica.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: bociann2 » piątek, 11 paź 2019, 14:49

He he, Rastro.... a ziemia pewnie jest plaska

jacekplacek44
2
Załączniki

Postautor: jacekplacek44 » sobota, 12 paź 2019, 21:41

Panowie zgadzam się z wami w 100%. Jeśli ktoś nie ogarnia tematu, mimo że nawet zna podstawy a w moim przypadku gdy nie ogarniam nic to już absolutnie nie powinien się za takie rzeczy zabierać. Prąd to nie zabawka i muszę was z góry przeprosić, że mimo mojej absolutnej niewiedzy na ten temat prosiłem was o pomoc. Nie wiem co mi strzeliło do durnego łba dlatego jeszcze raz przepraszam.

Problem oczywiście rozwiązałem poprosiłem o pomoc osobę, od której odkupiłem sterownik. Widać od razu, że osoba zna się na tym i nie jedną instalację już montował. Profesjonalnie podłączone i wytłumaczone. Wszytko działa jak należy.

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio zmieniony sobota, 12 paź 2019, 23:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”