Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
piachu2
2
Załączniki
Czyszczenie aparatury miedzianej - jak to robić dobrze i skutecznie

Postautor: piachu2 » niedziela, 27 paź 2013, 23:08

Po kilkakrotnym użyciu sprzętu w pełni miedzianego, stwierdziłem, że w głowicy ( w chłodnicach i jeziorku) oraz w rurze jest nieprzyjemny zapaszek. Zacząłem czyścić kwaskiem cytrynowym z solą, ale efekty dość mizerne były. Przeciąganie i przepychanie zmywaków ze stali KO nasączonych wyżej wspomnianym eliksirem też nie dało oczekiwanych rezultatów.
Owszem , jeśli pucowałem szmatką z zewnątrz to miedź zaczerwieniła się, ale już w miejscach niedostępnych pozostawała czarna mimo moczenia ( około 10min).
Zostało mi jeszcze jakieś 30l resztek z wina i warto byłoby to przepuścić przez rurki aby nieco % odzyskać
na jakiś Calvados lub inny winiak. A nie chciałbym aby miał brzydki zapaszek.
Pytanie: jak to doczyścić aparaturę aby nie śmierdziało?

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Kontakt:
Załączniki
Re: Czyszczenie aparatury miedzianej - jak to robić dobrze i skutecznie

Postautor: Zygmunt » poniedziałek, 28 paź 2013, 00:21

Sam kwasek bez soli- zalać całość i zostawić.

www.destylatorymiedziane.pl

"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Awatar użytkownika

radius
6000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: radius » poniedziałek, 28 paź 2013, 07:03

A jeszcze lepiej kwasek cytrynowy + woda utleniona z apteki, lub perhydrol za sklepu z akcesoriami fryzjerskimi. 10 minut i sprawa załatwiona. No i po każdym przebiegu przepłucz kolumnę ciepłą wodą.
A tak w ogóle, to skąd ci przyszła do głowy ta sól :?: :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Załączniki

Postautor: Emiel Regis » poniedziałek, 28 paź 2013, 07:29

@piachu2

W prawym górnym rogu ekranu masz urządzenie zwane wyszukiwarką, ono nie gryzie, nie pluje, ani nie razi wysokim napięciem.
Gdybyś następnym razem był łaskaw go użyć przed założeniem kolejnego tematu z pytaniem o zagadnienie dobrze już opisane na forum, byłoby pięknie :mrgreen:

Wpisując w szukajkę frazę ''czyszczenie miedzi'' wyskoczyło mi w ciągu kilku sekund pięć stron odpowiedzi. Da się?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
piachu2
2
Załączniki

Postautor: piachu2 » poniedziałek, 28 paź 2013, 17:24

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi.
Może nieprecyzyjnie zadałem pytanie i stąd "dobra rada" o skorzystanie z wyszukiwarki.
Oczywiście, że pierwsze kroki były w prawy górny róg, ale nie dysponuję myjką ultradźwiękową ani nie mogę zmieścić w słoiku aparatury, ale dziękuję za przypomnienie.
Otóż głowicę może jakoś zmieszczę w większym wiadrze, lub znajdę pojemnik aby ją wymoczyć, to jednak rura ma prawie 2m, boiler też niczego sobie i tu jest kłopot.
Myślałem o jakiejś metodzie z wykorzystaniem pędzla, szmatki... nie mam pomysłu.
A co do soli, to moja szanowna małżonka doradziła, aby to robić kawałkiem cytryny maczanym w soli i powiem, że w dostępnych miejscach czyszczenie miedzi przebiegało dość sprawnie.
Dochodzę do wniosku, że rura zostanie wymieniona na nową, ale głowicę i boiler trzeba jakoś doczyścić.
W zakamarkach aparatury jest czarno jak u Murzyna pod koszulą, a dosięgnąć trudno. Stare zapasy się kończą i Święta zbliżają się szybkim krokiem :-) czas ucieka.

Pozdrawiam Serdecznie!

Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Załączniki

Postautor: Emiel Regis » poniedziałek, 28 paź 2013, 19:26

piachu2 pisze:Oczywiście, że pierwsze kroki były w prawy górny róg, ale nie dysponuję myjką ultradźwiękową ani nie mogę zmieścić w słoiku aparatury, ale dziękuję za przypomnienie

Mnie akurat chodziło o dobrze opisane ogólne zasady, które sprawdzają się najlepiej; KWASEK CYTRYNOWY, PERHYDROL I GORĄCA WODA.
Idąc tym tropem można już łatwo wpaść na pomysł czyszczenia kolumny, nawet takiej, która ma prawie 2m i pełno zakamarków; zatykasz od spodu rurę czym tam masz pod ręką (korek z balonu, kołek z drewna, itp, itd..) i wlewasz w kolumnę od góry przygotowany wcześniej gorący roztwór kwasku cytrynowego i wody, po kilu minutach dodając perhydrol. Czynność powtarzasz kilkukrotnie, to ważne. Dlaczego ważne, to już opiszę w odpowiednim temacie jak tylko dorwę aparat.

Całą czynność radzę przeprowadzić w miejscu, które łatwo doczyścić (np. wanna) i wziąć pod uwagę fakt, że ciecz w kolumnie będzie mocno się pienić i burzliwie z niej wydostawać, oraz to, że opary gorącego roztworu kwasku, perhydrolu i rozpuszczonych zanieczyszczeń z miedzi mają mocno intensywny i nieprzyjemny zapach, więc pomieszczenie powinno być też dobrze wentylowane. Najlepiej robić to na zewnątrz jeśli ma się po temu warunki.

U mnie wygląda to jeszcze inaczej- wkładam moją kolumnę do rury KO i zalewam wspomnianym wcześniej roztworem. Ma to ten plus, że kolumna jest też czyszczona z zewnątrz.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

manta
10
Załączniki

Postautor: manta » czwartek, 14 lis 2013, 12:57

A w jakich proporcjach mają być kwasek woda utleniona i woda?

Awatar użytkownika

radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » czwartek, 14 lis 2013, 15:16

1 litr wody : 1 łyżka kwasku : 50 ml wody utlenionej, lub 10 ml perhydrolu - sprawdzone i działa :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

manta
10
Załączniki

Postautor: manta » czwartek, 14 lis 2013, 15:26

Czy w taki sam sposób wyczyszczę miedziany Pot Still po lutowaniu miękkim? I czy będzie wystarczająco?

Awatar użytkownika

kosowo
30
Ulubiony Alkohol: Wszystko co dobre.
Załączniki

Postautor: kosowo » czwartek, 14 lis 2013, 16:28

Witam. Podepnę się pod temat. Ja moja kolumienkę miedzianą czyściłem kwaskiem cytrynowym z dobrym rezultatem. Odwracałem ją do góry nogami, zaślepiałem port termometru i ujście par na chłodnicę, zalewałem roztworem wrzącej wody i kwasku cytrynowego, pozostawiając tak zalaną do pełna na 20 minut. Po takim zabiegu była czysta w środku.
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 lis 2013, 19:08 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: brak odstępów
Pędzę bo nigdzie mi się nie spieszy.......http://www.youtube.com/watch?v=ti6TRIGRN-k

Awatar użytkownika

radius
6000
Załączniki

Postautor: radius » piątek, 15 lis 2013, 10:17

@manta, miedź się wyczyści a luty zmatowieją i jeżeli są bezołowiowe to wszystko w porządku :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wlod55
2
Załączniki

Postautor: wlod55 » niedziela, 26 sty 2014, 13:37

Witam. A czy wypełnienie kolumny może zostać przy czyszczeniu, czy należy je wyjąć?

Awatar użytkownika

ta_moko
500
Załączniki

Postautor: ta_moko » poniedziałek, 27 sty 2014, 15:30

@wlod55
Wyjmij i czyść osobno. Cokolwiek masz w kolumnie.
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

majerek3
5
Załączniki

Postautor: majerek3 » poniedziałek, 27 sty 2014, 20:30

Mam pytanie - czy ten sam roztwór kwasku i wody utlenionej można używać więcej niż raz, czy straci swoje właściwości i trzeba go wylać?

Awatar użytkownika

ta_moko
500
Załączniki

Postautor: ta_moko » poniedziałek, 27 sty 2014, 21:53

Jak użyjesz pierwszy raz, to sam sobie odpowiesz. ;)
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Załączniki

Postautor: BartekBartek1 » poniedziałek, 27 sty 2014, 22:30

Czym najlepiej wypolerować sprzęt z miedzi? Mam na myśli efekt dość trwały takich jak w niektórych destylatorach w zachodnich przydomowych gorzelniach.
Pędzić, pić, zalegalizować.

Awatar użytkownika

ta_moko
500
Załączniki

Postautor: ta_moko » poniedziałek, 27 sty 2014, 23:44

Zachowanie jasnego połyskliwego koloru miedzi jest możliwe tylko przez jej dokładne wyczyszczenie, wypolerowanie i ... pokrycie lakierem bezbarwnym. Inaczej zawsze ściemnieje i zmatowieje. Nie ma innego trwałego sposobu zachowania jej barwy i połysku.

Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Załączniki

Postautor: BartekBartek1 » wtorek, 28 sty 2014, 14:29

A czym wyszlifować? Czy w ogóle warto to robić?
Pędzić, pić, zalegalizować.

majerek3
5
Załączniki

Postautor: majerek3 » wtorek, 28 sty 2014, 18:07

BartekBartek1 na popularnym serwisie Allegro można kupić czyściwo- staliwo w kategorii motoryzacja - części motocyklowe wpisz "zestaw do polerowania" Występuje w 3 rodzajach granulacji. Bardzo polecam super efekt. Ja osobiście używałem do polerowania silnika i kół w motocyklu. link http://allegro.pl/czesci-motocyklowe-15 ... zia%C5%82y

To czy warto to robić to zależny od ciebie, czy chcesz mieć sprzęt "taki sobie" w wyglądzie czy chciałbyś miło na niego popatrzeć podczas pracy i powiedzieć to moje cacko. ?
PS: ja dbam o swój motocykl i mam go wypolerowanego na "lustro" - na inne sprzęty równie miło popatrzeć.

Awatar użytkownika

panta_rei
550
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Załączniki

Postautor: panta_rei » wtorek, 28 sty 2014, 19:23

Tak po domowemu to wystarczy kawałek filcu + pasta do zębów, ewentualnie jakaś typowa pasta polerska. Pastą do nierdzewki świetnie się poleruje, sprawdzałem.
Pozdrawiam, Sławomir

Wróć do „Bimbrownia”