Pytanie o melase

Tu podejmiemy próby otrzymania trunku wilków morskich.

zwirek
50
Posty: 64
Rejestracja: środa, 27 lip 2022, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: wielkopolska/lubuskie
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: zwirek »

Witam wszystkich jestem po dwóch odpędach i uzyskałem 16 l surówki ok 50%. Teraz chcę to rozcieńczyć do 20% i puścić na półkowej. Zostało mi ok 4 l nastawu i się zastanawiam czy go nie dodać, bo wylać szkoda a nie mam do czego go dodać. Robił już ktoś tak warto podkręci to trochę aromatu.
promocja
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2610
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 237 razy
Otrzymał podziękowanie: 455 razy
Re: Pytanie o melase

Post autor: jakis1234 »

Jasne, możesz dodać, przecież to to samo jakbyś rozcieńczył.
Co prawda nie napisałeś, o jaki surowiec chodzi, piszesz nastaw i jednocześnie wspominasz o aromacie, to co to jest?
Pozdrawiam z opolskiego.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2937
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 553 razy
Re: Pytanie o melase

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Post w temacie o melasie to raczej wiadomo że o rum chodzi :?
Nie każdemu smakuje urobek po jednej destylacji.
Ale tutaj będzie nieduża ilość możesz spokojnie dodać :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

zwirek
50
Posty: 64
Rejestracja: środa, 27 lip 2022, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: wielkopolska/lubuskie
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pytanie o melase

Post autor: zwirek »

Hej tak to nastaw z melasy od pana rybki. Dzięki za info

arfi
50
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:49
Krótko o sobie: :)
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o melase

Post autor: arfi »

arfi pisze: sobota, 3 cze 2023, 09:07 Do jednego nastawu dodałem już fermiole, też bezskutecznie :(
Dzisiaj rano mocno napowietrzyłem, zobaczę co dalej. Może faktycznie to było przyczyną, nastawy zamknięte rurką - brak dostępu powietrza.
Z obowiązki spieszę donieść, że nastawy oczywiście ruszyły, zapomniałem wspomnieć. Puszczam je właśnie na rurę i mam dylemat: otóż kilku znajomych po próbie z pierwszego gonu (dość jednak starannie ciętego), namawia mnie by tamto ‚serce’ zostawić bez destylacji. Destylacji poddać jedynie późniejsze frakcje. Mnie się specjalnie nie spieszy i myślałem wspólnie je przedestylować (jak radziła Kamila) i poddać dębieniu. Macie doświadczenia z jednokrotną destylacją części nastawu, czy tylko popsuję sobie całość a i tak nie uniknę ponownego gotowania? Wiem, że gusty są różne, ale chodzi mi raczej o dobrą praktykę.

arfi
50
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:49
Krótko o sobie: :)
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o melase

Post autor: arfi »

By nie mnożyć tematów napiszę tutaj. Po wakacyjnej przerwie wracam do melasy. Mam pytanie, jak dużo dajecie dundru do kolejnych nastawów. Jak pisałem kiedyś, poprzedni musiałem solidnie rozwodnić by ruszył. Mam w jednym z pojemników taki nie wystartowany nastaw. Planuję dodać go do kolejnych. Czytam bardzo różne zdania na temat ilości stosowanego dundru. Od czego to zależy? Mój nastaw z melasy i cukru trzcinowego miał końcowe BLG ok 8, po destylacji dunder ma 12.

czytam
700
Posty: 733
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 110 razy
Re: Pytanie o melase

Post autor: czytam »

1/3

arfi
50
Posty: 85
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2020, 16:49
Krótko o sobie: :)
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Kontakt:
Re: Pytanie o melase

Post autor: arfi »

Coś mi nie idzie z melasą i dundrem :) I to nie pierwszy raz. Niemal 3 tygodnie temu zrobiłem nastaw na rum: wlałem 20 kg melasy, 5 kg cukru trzcinowego, ok 25 l nastawu poprzedniego (nie wystartował, sporo tu było dundru). Woda do 100 l. Drożdże bajanusy - 20 g. BLG na start 26. Kilka razy dobrze napowietrzałem ale do dzisiaj nie ruszył. Planuję zrobić nastaw z 5 kg cukru trzcinowego i jak będzie dobrze pracować (namnożą się drożdże) przelać do beczki. Jaka jest szansa, że zmarnuję kolejne 5 kg cukru? :)
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 327
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pytanie o melase

Post autor: Mrooq »

Sprawdzałeś ph nastawu? Może środowisko drożdzakom nie odpowiada i dlatego leniwe. Blg 26 to też sporo, ja bym przyczyny szukał w tych dwóch opcjach.
Zamieszaj dobrze, odlej próbkę z 5l i rozcieńcz, ewentualnie delikatnie podgrzej w okolice 30 stopni i zobacz czy ruszy
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastaw na Rum”