Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
damian
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 19:04

Post autor: damian »

Witam kapiącą brać !

Mam kilka pytań odnośnie budowy mojego 1 sprzętu do kapania (oraz jego wpływu na bezpieczeństwo pijącego).

Kocioł - zdecydowałem się na modyfikacje bardzo zachwalanego bimber boy'a 63 - czyli parownik 100l - cały ocynkowany. Przeważyło to, że w każdej chwili mam swobodny dostęp do środka, mogę go porządnie wymyć, nie będzie zalegał na ściankach żaden syf i widzę co tam naprawdę się znajduje. Szlamownik przy jakiś większych grudach też nie jest bez znaczenia. Do tego uszczelka z silikonu szklarskiego, bo standardowo mają tam jakiś sznurek.

(http://alkohole-domowe.com/destylat/gal ... r-boy.html)

Oprócz termometru, lepszego zaworu bezpieczeństwa i manometru do pokrywy planuje przyspawać mały (10cm) kawałek rury o śr 80mm - na kołnierze. Dzięki temu będę miał możliwość wymiany kolumn:

1 - do owocówek - pusta rura o długości 1m zakończona będzie kołnierzem do którego przymocowany będzie trójnik, w który od góry będzie zatkany korkiem, w który wsadzę drugi termometr - mając nadzieję, że będzie to szczelne. Środkowa część trójnika dostanie kawałek rurki (20cm - też 80mm) z kolejnym trójnikiem do, którego tym razem będą podłączone 2 szklane chłodnice.

2 - do nastawów - rura z wypełnieniem o długości 1,5m. W zasadzie końcówka nie będzie się znacząco różnić - kołnierz i taki sam trójnik z termometrem + chłodnice. Zastanawiam się jeszcze nad jeziorkiem czyli refluksem ale wymagałoby to zakupu kolejnych materiałów, których nie będę mógł dwukrotnie wykorzystać... Cóż tu jeszcze muszę przemyśleć sprawę i uzupełnić wiedzę.

Teraz pytanka:

Jak się spawa/lutuje pokrywę o grubości 1,25mm ? Czy utrzyma ona kolumnę z wypełnieniem o długości 1,5 metra?

Jaki termometr polecacie - taki, który ma tolerancję 4C przy 80-120C mnie nie interesuje i czy opary i skropliny mogą spokojnie stykać się z jego sondą ?

Czy 2 chłodnice szklane ujadą z chłodzeniem z kotła 100l ?

Jaka musi być grubość ścianek kolumny - 1,5mm/2mm to za mało (oszczędność energii)?

Czy mosiądz z manometru nie będzie wpływał ujemnie na destylat. PRZEDE wszystkim jakość i bezpieczeństwo - nie robię tego dla pieniędzy.

Z jakiego materiału najlepiej zbudować kolumnę ? Miedź czy KO ? Słyszałem, że to niedobrze jak z miedzi kapie do kotła (a na ścianach kolumny tak to będzie wyglądać). Z drugiej strony, wodę pitną też dostajemy z miedzianych rur...

Kocioł ocynKowany ? NIe wpłynieto na zdrowie pijacego ? (http://alkohole-domowe.com/forum/materi ... e-t97.html / http://alkohole-domowe.com/forum/bimber ... %BA%20cynk)

Ktoś mógłby wyjaśnić lub podać linki do terminów kolumna CM, LM/VM, Aabratek, Bokakob, może istnieje jakiś słowniczek z ukazaną/wyjaśnioną zasadą działania. Szukałem na forum ale wszędzie walą tylko tymi terminami, a początkującemu laikowi trudno się połapać :)
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: jarek12341 »

Witam

Na przyszłość ponumeruj pytania to będzie można łatwiej się odnieść do tego co piszesz, odpowiedzi tutaj mało ponieważ Twoje pytania są absurdalne nawet jak na nowicjusza. Jesteś nowicjuszem a kupiłeś parnik dla całego batalionu do tego nie masz pojęcia o procesie jak widzę i do tego leniwy jesteś strasznie, bez obrazy oczywiście.

Na forum jest wszystko czego szukasz, ja jak zaczynałem zabawę w to hobby,
zaznaczam hobby a nie produkcję dla batalionu to najpierw dobre 1,5 roku studiowałem wszystkie informacje związane z tematem, jak już wspominałem w którymś z moich postów chcesz szybko "coś" zbudować i "coś" wyprodukować a szybko to się "głupie dzieci robi" także i ja podziękuję za możliwość wyjaśnienia poszczególnych zagadnień.

Poczytaj troszkę forum, pomyśl nad tymi absurdami, popraw pytania i nadaj im sens a nie wykluczone, że każdy Ci pomoże w temacie i może ja też. A jeszcze jedno, pozbądź się tego parnika dla armii i zbuduj coś mniejszego z normalnych materiałów bo niedługo będziesz świecił w nocy po spożyciu towaru z tego kotła.

Skup się lepiej nad jakością a nie ilością bo takie jest założenie forum, no i poczytaj jeszcze regulamin czasami, fajne tam rzeczy są! :D
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro

Autor tematu
damian
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 19:04
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: damian »

Hej dzięki za odpowiedź, lecz nie wnosi ona nic do tematu.

Na pytania można odpowiadać po kolei. Na forum nie znalazłem odpowiedzi na żadne z nich.

Co do ostatniego pytania myślałem, że ktoś zna jakiegoś linka do miejsca, gdzie wszystkie skróty wraz z ich charakterystyką będą szczegółowo opisane. Nie zawsze dwie osoby nazywają daną rzecz tak samo (nawet użytkownicy tego forum rozumieją przez jedną definicję, dwie kompletnie różne rzeczy) i chodziło mi głównie o usystematyzowanie nazewnictwa aby wykluczyć ew. przyszłe pomyłki.

Jak bym chciał iść na ilość to bym wziął wojskową przyczepę 4000l albo kilka zbiorników po 450 litrów lub po prostu podjechał do znajomego leśnika...

Nie mam wolnego czasu aby co miesiąc bawić się w kapanie. Raz na pół roku zrobię jakiś nastaw/zacier, powlewam to w beczki/butelki i po 2 latach będzie się czym rozkoszować. Nie przepadam za alkoholem, piję rzadko ale zdecydowanie wolę dobrą nalewkę niż sklepowe szmiry. Poza tym zawsze zostanie coś na urodziny/święta, komuś się da w prezencie - myślę ze taki 100l parnik to optymalna ilość przy 2/3 paleniach na rok. Najprawdopodobniej taki zamówię. Nie bez znaczenia jeż też kwestia finansowa i zdobywania nowej wiedzy.

A co do studiowania - jednym wystarczy miesiąc, jednym półtora roku jeszcze innym tydzień. Na dobrą sprawę studiujesz temat całe życie, pytanie kiedy startujesz i jak idzie z praktyką...

Na najważniejsze pytanie, znajomy doktor, wkrótce powinien dać odpowiedź - po małym teście, bo zdania na uczelni są bardzo podzielone, mimo, że sam charakter procesu wskazuje jednoznacznie na jego względne bezpieczeństwo.

Pozwól, że do prymitywnych tekstów o świeceniu, gdzie nawet materiały radioaktywne "nie świecą" a ludzie w dawnych czasach gotowali i pili z ocynkowanych stalowych elementów nie rzadko przez całe życie, nie będę się odnosił.

Co do jakości, jako certyfikowany audytor zewnętrzny (IRCA) cały czas za nią gonie :) Szkoda, że nie za bardzo, jest możliwość dobrania się do niektórych zakładów Polmosu, bo one bardzo często, wbrew obiegowej opinii, są z nią na bakier.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: pokrec »

Damianie, wiesz, co?
Ja NIGDY nie pytałem na forum, co to jest Aabratek ani Bokakob. Po prostu brałem udział w forum, dyskutowałem, czytałem sporo i samo się dowiedziało.
Pytania takie, jak Twoje mogą być denerwujące: "podajcie mi na talerzu, wsadźcie w rękę nóż, w drugą widelec, bo ja nie mam czasu ich koło nakrycia szukać".
Wpisz takie magiczne słowo, jak "Aabratek" do googli i zobacz, co Ci wyjdzie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: liyo78 »

A ja ci proponuję jeśli zdecydowałeś się na pomysł kolegi Kucyka wzorować się na nim. Możesz ewentualnie zrobić coś a'la deflegmator i jedną wydajną chłodnicę niekoniecznie szklaną. Pobawisz się tym i poczytasz trochę forum i inne źródła to będziesz ewentualnie modyfikował sprzęt dalej.

Pozdrawiam

hakues
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 11:47
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: hakues »

Ktoś mógłby wyjaśnić lub podać linki do terminów kolumna CM, LM/VM, Aabratek, Bokakob, może istnieje jakiś słowniczek z ukazaną/wyjaśnioną zasadą działania. Szukałem na forum ale wszędzie walą tylko tymi terminami, a początkującemu laikowi trudno się połapać
Jakbyś szukał to byś znalazł!!! Przeczytaj temat trzy gracje a każda piękna. Mógłbym podać link ale szukanie i przeglądanie forum na pewno Ci pomoże!

Pozdrawiam.

Autor tematu
damian
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 19:04
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: damian »

Panowie po studiach z zakresu technologii chemicznej miałem do czynienia z szklanymi kolbkami w laboratorium, co nieco się tym pobawiłem ale teoria teorią a praktyka praktyką.

Potrafię poobliczać ze wzorów pewne rzeczy i wiem, że mniej więcej to wszystko dopasuje do kupy ale chyba po to jest to forum aby jakiś praktyk co siedzi w tym kilkanaście lat to potwierdził. Ja nie jestem nieomylny ani wszystkowiedzący :) Myślicie, że jak ktoś miał do czynienia z chemią to będzie wiedział, że kolumna takiego typu nazywa się na tym forum tak i tak bo nazwa pochodzi ona on nicka kolesia, który ją na forum szerzej zaprezentował ?

Zresztą niektóre tematy na studiach były traktowane po macoszemu, bo nikt się tym nie interesował i nie wiązał z tym swojej przyszłości.

Nigdy wcześniej nie bawiłem się w tak pojemny zbiornik i kolumnę własnego projektu. Jakieś projekty wymienników ciepła i inne pierdoły były ale to dawnoooo temu. Chciałbym to zrobić raz a dobrze. Do Kucyka mam szacun, za to, że wytyczył nową ścieżkę, która po części chce podążać - podobny kocioł oraz może przede wszystkim za rewelacyjne złożenie tego do kupy i (spawy/luty, obróbka!) przedstawienie, krok po kroku tak aby każdy zrozumiał.

@pokrec - tak już przejrzałem tego pdf'a, resztę terminów też już interpretuje według panujących tutaj reguł.

@liyo78 - hej, podstawy zmałpuje tak jak piszesz, na bank będzie kolumna bo na tym mi zależy (nauka i testy) ale tak jak mówisz - też doszedłem do tego wniosku - jedna a większa chłodnica (w dodatku się nie stłucze).

@hakues - wszystko w końcu znajdziesz, ale chyba nie oto chodzi aby czytać każdy jeden post, jak ktoś może wytłumacz Ci to w kilka minut. Po to się chodzi do szkół aby nie szukać wiedzy samemu. Mi niestety z tego zakresu wiedzy zabrakło, co już częściowo nadrobiłem EOT.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: pokrec »

No widzisz? Damian, jakbyśmy każdemu nowemu musieli tłumaczyć przez 5 minut to, czego on sam dowie się w pół godziny, to chyba byśmy musieli tu dyżury jakieś pełnić. Dla każdego z nowych to 5 minut, ale dla każdego z nas to jest 5 minut razy liczba nowych...
FYI: głowice Aabratka, Bokakoba, czy puszkowa Akasa to są odmiany głowicy Nixona - Stone'a.
I jak możesz pisać takie bzdury, że kolumna rektyfikacyjna to coś, z czym nie zwiążesz swojego życia? Mam nadzieję, że naprawisz ten horrendalny błąd i resztę życia przeżyjesz świadomie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

hakues
20
Posty: 22
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 11:47
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzetu

Post autor: hakues »

Właśnie wróciłem od znajomego, gdzie popijałem Hiszpańskie orujo tzn.(naszą psotę). Boli mnie głowa już teraz, a co będzie jutro nie wiem. Nie wiem też jak oni to pędzą, ale pewnie po studiach chemicznych i po przeczytaniu tego co napisałeś post wyżej nad kolegą Pokrec :respect: Błagam admina by cię zbanował.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Post autor: mtx »

Jak się spawa/lutuje pokrywę o grubości 1,25mm ? Czy utrzyma ona kolumnę z wypełnieniem o długości 1,5 metra?
Teoretycznie się giąć nie będzie, ale to tylko teoria ;) zawsze możesz zorganizować jakieś podwieszenie, podparcie i będzie git.
Jaki termometr polecacie - taki, który ma tolerancję 4C przy 80-120C mnie nie interesuje i czy opary i skropliny mogą spokojnie stykać się z jego sondą?
Najlepiej elektroniczny (tablicowy), do pot - stilla (bo to chcesz zbudować) wystarczy taki z próbkowaniem co kilka sekund. Sonda może się stykać z parami.
Czy 2 chłodnice szklane ujadą z chłodzeniem z kotła 100l ?
Daruj sobie szkło (tłukące się badziewie) i załóż konkretną chłodnice, 5m rurki miedzianej fi8mm zwiń
w spirale zapakuj to w rure pcv podłącz chłodzenie i jazda - a nie jakieś tam szkło na które krzywo spojrzysz
i się tłucze...
Jaka musi być grubość ścianek kolumny - 1,5mm/2mm to za mało (oszczędność energii)?
1.5mm wystarczy.
Czy mosiądz z manometru nie będzie wpływał ujemnie na destylat. PRZEDE wszystkim jakość i bezpieczeństwo - nie robię tego dla pieniędzy.
Mosiądz jest spoko, niczego nie psuje, można śmiało używać.
Z jakiego materiału najlepiej zbudować kolumnę ? Miedź czy KO ? Słyszałem, że to niedobrze jak z miedzi kapie do kotła (a na ścianach kolumny tak to będzie wyglądać). Z drugiej strony, wodę pitną też dostajemy z miedzianych rur...
Ja osobiście polecam miedź, jest prostrza w obróbce, w lutowaniu, sama rura działa jako katalizator (usuwa smrodki
jajek z destylatu) - i lepiej wygląda ;)
Kocioł ocynKowany ? NIe wpłynieto na zdrowie pijacego ?
Ocynk jest do :dupa: - przy nastawach szybko sie "przetrawi" i zostaje goły metal - co innego kocioł cynowany...
Ktoś mógłby wyjaśnić lub podać linki do terminów kolumna CM
Głowica z zimnymi palcami (lub spiralą skraplającą) gdzie część par zostaje skroplona i wraca na wypełninie a część trafia
do chłodnicy zewnętrznej jako odbiór - ogólnie lipny i ciężki do opanowania system - przeżytek...
LM
Liquid managment - odbiór płynnego destylatu, po skropleniu całości par na condenserze, część płynu trafia na odbór, a część
na wypełnienie - jako reflux w sosunku 1:4
VM
Vapour managment - odbiór desylatu "lotnego", czyli początkowo z kolumny odbierasz parę która następnie zostaje skroplona w chłodnicy Liebig'a,
przydatne tutaj jest sterowanie e-arc.
Aabratek
Kolumna z pochyloną głowicą (skraplaczem).
Bokakob
Głowica (skraplacz) prosta, pod condenserem dwie skośne półki do "łapania" skroplin.

No dobra, a teraz tak poza pytaniami...
Daruj sobie taką konstrukcję, jak dla mnie jest ona bez sensu, raz, że jest wielka, dwa z ocynku, a trzy bo się pod nią pali paliwem stałym :crazy:
Lepiej zakombinuj coś mniejszego z nierdzewki, załóż tam grzałki i dodaj regulator mocy, będziesz miał pełną kontrolę nad procesem destylacjii.
Poza tym faktycznie powinieneś troche pocztać - bo jak narazie to błądzisz "troszkę" ;)
Panowie po studiach z zakresu technologii chemicznej miałem do czynienia z szklanymi kolbkami w laboratorium, co nieco się tym pobawiłem ale teoria teorią a praktyka praktyką.
I tak to właśnie jest... Wszyscy się na studia pchają i czego się tam uczą? Teorii, wkuwania na pamięć pierdół, a gdzie praktyka :?:
Jak to kiedyś mój kolega powiedział "wszyscy na studia biegają a robić kur...a nie ma komu" - i tak mamy bezrobocie na poziomie takim jaki jest...
hakeus pisze:Właśnie wróciłem... Błagam admina by cię zbanował.
A Ty nigdy o nic nie pytałeś? Heh... idąc Twoim kolego tokiem myślenia to połowe użytkowników powinni
zbanować - za podobne lub jeszcze bardziej "debilne" pytania jakie się przez to forum przewineły - np. o
szukaniu wysokości progu zalania lub wyższości systemu "Ł" nad innymi etc...

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Post autor: pokrec »

Czy mosiądz z manometru nie będzie wpływał ujemnie na destylat. PRZEDE wszystkim jakość i bezpieczeństwo - nie robię tego dla pieniędzy.
Bezpieczeństwo, to niegotowanie pulpy. Manometr nic nie pomoże, jak pulpa zacznie kipieć. Pierwsze, co się zatka, to właśnie wlot manometru.
Można posiłkować się termometrem - jak temperatura w kotle wzrośnie powyżej 100 - 102 stopni - aparaturę wyłączamy i zostawiamy do ostygnięcia do maks 40 stopni nie ruszając przy niej nic, choćby miała stygnąć 3 dni. Normalnie nastawy / zaciery gotują się w zakresie od 80 do 98 stopni.

Prawdziwe bezpieczeństwo, to gotowanie wyłącznie tego, co da się przetrzeć przez sitko.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
damian
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 19:04
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Post autor: damian »

@hakues - za dużo tego orujo wypiłeś, ale na zdrowie.
@mtx1985 - dzięki, właśnie o takie coś mi chodziło, szkoda że nie napisałeś tego trochę wcześniej ucięło by to zbędną dyskusję nie na temat. Ten parnik znakomicie można ogrzewać gazem (np taboret gazowy), a dodatkowa możliwość ogrzewania go drewnem czy węglem to tylko +. Studia sobie cenię, bo jak człowiek trochę pokombinuje to nic nie musi a wszystko może :)
@pokrec - dzięks, będę na to uważał ale kolega kucyk jechał właśnie na pulpie kilka robótek z tego co pamiętam i było ok.

Zauważyłem, że admin podkleił i rozbudował słowniczek :ok:

Teraz rozwieję kilka wątpliwości, które JA MIAŁEM - odnośnie gotowania w ocynku. Zarówno testy na uczelni jak i na komendzie potwierdziły, że do destylatu cynk się nie przedostaje. Wskazuje na to już sam proces chemiczny jaki przeprowadzamy ale zawsze warto się upewnić. Wyniki były lepsze niż na sklepowej wódce - ale to radze traktować jako ciekawostkę, bo ponoć poszczególne partie znacząco różnią się od siebie (mimo, że nie powinny). Tylko uwaga, testy przeprowadzali doświadczeni chemicy, na porządnym sprzęcie (o dziwo na komendzie mieli lepszy sprzęt), więc wynik w warunkach polowych może być zgoła inny. Dla pewności radzę usunąć cynk z wewnętrznej warstwy kotła/gara i co oczywiste, PORZĄDNIE myć sprzęt po każdym "gotowaniu" aby żadne resztki z poprzednich gotowań czy rdza nie miały szansy czegoś zamieszać gdy popełnimy błędy podczas przeprowadzanego procesu.

Dodatkowo jeżeli zaopatrujecie się w produkt finalny naprawdę warto robić to od osób co do których ma się zaufanie, przyjaciół, kolegów. Na komendzie non-stop przewija się spiryt np na bazie formaliny albo innych ciekawych specyfików... Naprawdę nie warto, zdrowie ma się tylko jedno.

Asystentka podzwoniła po sklepach ale strasznie ciężko dostać części KO, już pomijając ich cenę. Pewnie zakończy się na obdzwanianiu hurtowni. Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe linki, które ułatwiłyby poszukiwania, proszę wklejać. Na szczęście mam już umówionego fajnego spawacza, który może coś doradzi pod tym względem a i nauczy się przy nim człowiek nowej przydatnej umiejętności.
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Post autor: szabix »

Jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe linki, które ułatwiłyby poszukiwania, proszę wklejać.
http://alkohole-domowe.com/forum/szukam ... t5604.html

Autor tematu
damian
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 19:04
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Post autor: damian »

@szabix - dzięki za link, bardzo ułatwiłeś mi sprawę, towar zamówiony.

EDIT: Pierwsze części kolumny już "się robią" ze względu na długi termin realizacji wysyłek czekam jeszcze na niektóre części. Mam kilka pytań konstrukcyjnych.

Czy miedź jako częściowe wypełnienie kolumny dać na jej początku czy na jej końcu (sprzeczne opinie...) ?

Do sondy termometru dodać jakąś owijkę ? Wydaje mi się, że jeżeli sonda ma bezpośredni kontakt z skroplinami/parą to odczyt jest dokładniejszy.

Jaki zastosować kąt nachylenia głowicy z chłodnicą ? Przeglądając wpisy i zdjęcia, najczęstszym wyborem jest 10-15 stopni.

Na jakiej wysokości umieścić 2 termometr (1 - parnik, 3 - głowica przy jeziorku). Najczęściej pojawiające się odpowiedzi to połowa kolumny lub na wysokości 2/3, może ktoś doświadczony się wypowie i rozwieje wątpliwości. Pozdrawiam.

Autor tematu
damian
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 19:04
Re: Pytania odnośnie pierwszego sprzętu.

Post autor: damian »

Dodatkowo jeżeli ktoś ma namiary na siatkę miedzianą, tak przydatną przy naszym hobby, będę wdzięczny jeżeli się podzieli informacją.

Dodatkowo zmywaki, jeżeli ktoś zna pewne i tanie, które nie rdzawią, proszę o info. Spiralki KO już zamówiłem, ale chce właśnie porównać ze zmywakami i pierścieniami ceramicznymi.

Szkoda, że nie ma możliwości edycji postów. EDIT: Jest ale tylko co do postów pisanych jakiś (krótki) czas temu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”