Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

krzychu
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 14:42
Krótko o sobie: Lubię wszystko, czego dotyczy tan portal :D
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii

Post autor: krzychu »

Witam,
bardzo zaciekawiło mnie to wino z ryż i chciałbym je samemu w domu zrobić. Niestety w tej tematyce jestem kompletnie zielony. Nie mam nawet balonu ani butli :cry: za to te rurki mam:D Parę postów wyżej były podane takie proporcje:
Woda- 5l
Ryż- 62,5 dkg
Rodzynki- 75 g
Drożdże- 8,1 dkg
Cukier- 312.5 dkg
ale jakoś nie zauważyłem odpowiedzi czy wszystko jest ok. Poza tym też inne mam pytania:
1. Jaka powinna być temp. w pomieszczeniu z naszym specjałem. (za pewne jest to głupie pytanie)
2. Może stać w cieniu czy musi to być w jasnym miejscu.
3. Czy trzeba dodawać rodzynki lub coś takiego, czy nie trzeba (oczywiście chcę, aby było smaczniejsze).
4. I czy nie posiadając żadnych (oprócz rurek) rzeczy może się to wszystko udać.
Jak na razie to chyba wszystkie moje pytania, jeśli gdzieś już była odp. na takie pytania to sorki-musiałem nie zauważyć.

Dzięki
koncentraty wina

Damnir_PL
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 22 kwie 2010, 11:39
Krótko o sobie: Niezły KOX xD
Ulubiony Alkohol: Piwko... chyba...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Damnir_PL »

Mam pytanie odnośnie produkcji... jako że to jest dopiero pierwsze moje ustawione winko zastanawiam się po ilu dniach rusza fermentacja tak pełną parą... tzn... ile to będzie pyknięć na minutę... bo jak na razie minęło 2 dni i raczej to jest jedno pyknięcie na minutę. Czy coś jest nie tak?
Sex Drugs and Rock'n Roll ;-)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Wald »

Może nie jest "nie tak" Wszystko zależy od tylu rzeczy że tylko szybkość fermentacji nie stanowi powodu do zmartwień. Mnie daje ok. 14 razy na minutę od początku (kilka minut po dodaniu drożdży). Przy dwóch nastawach w pokoju ciężko wysiedzieć.
Jakie drożdże tam zapakowałeś (i w jakim stanie) :?: :?: :?:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Damnir_PL
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 22 kwie 2010, 11:39
Krótko o sobie: Niezły KOX xD
Ulubiony Alkohol: Piwko... chyba...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Damnir_PL »

Dodałem drożdże i pożywkę, które dostałem do znajomego (przepraszam, nie pamiętam dobrze jakie, ale kojarzy mi się coś, że do win szlachetnych). Powiedział że będą odpowiednie. Zmieszałem je w wodzie z cukrem odstawiłem na 2 dni (użyłem nie całej pożywki). Po tych 2 dniach kiedy drożdże zaczęły żyć, dodałem resztę pożywki do nastawu i wlałem drożdże. Teraz jest 2 pyknięcia na minutę, ale mam wrażenie, że przyspiesza.
Sex Drugs and Rock'n Roll ;-)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Wald »

Z tego co piszesz wnioskuję że wszystko jest :ok: w normie. Drożdże nie całkiem były gotowe do pracy. Zaczekasz tylko troszkę dłużej aż drożdże wezmą się do roboty. Pewnie masz ten sam problem co ja.

http://alkohole-domowe.com/forum/post18849.html#p18849

Dobra -gotowa matka drożdżowa to mętny (biały) płyn ze sporą warstwą piany :!: Do tego zapach ma być mocny a nie wyczuwalny. Do wszystkich przepisów polecam choć trochę cierpliwości. ;P
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Damnir_PL
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 22 kwie 2010, 11:39
Krótko o sobie: Niezły KOX xD
Ulubiony Alkohol: Piwko... chyba...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Damnir_PL »

Fermentacja przyspiesza! Po prostu drożdże potrzebują czasu żeby zacząć działać. A jak to jest z tym mieszaniem? Mam co jakiś czas zamieszać gąsiorem, czy zostawić niech sobie spokojnie stoi? Czy dodanie cytryn jest konieczne? i czy ewentualnie można je dodać w trakcie fermentacji?
Sex Drugs and Rock'n Roll ;-)

Maro.
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 13 lis 2009, 22:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Maro. »

Witaj Damnir_PL :)

Jeżeli chodzi o mieszanie, zataczasz balon dokładnie tak żeby powstał mały młyn w środku, nie potrząsaj, bo może ci wylecieć zawartość(zacznie się pienić). A jeżeli chodzi o sok z cytryny to możesz dodać podczas fermentacji.

Pozdrawiam Maro

Damnir_PL
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: czwartek, 22 kwie 2010, 11:39
Krótko o sobie: Niezły KOX xD
Ulubiony Alkohol: Piwko... chyba...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Damnir_PL »

Cześć,

To znów ja. Minął już prawie miesiąc. Lecz wino prawie nie zwolniło. NAdal chodzi ono w dość dużym tempie. Czy powinienem już oddzielić ciecz od części stałej, czy może nadal czekać aż zwolni co nieco?

Pozdrawiam.
Sex Drugs and Rock'n Roll ;-)

Maro.
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 13 lis 2009, 22:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Maro. »

Witaj Damnir_PL :)

Poczekaj jeszcze 2 tygodnie i pozniej przelewaj. Bo jak drożdże nie są zabijane przez alkohol to jeszcze nie ma go tak dużo.

A jakich użyłeś drożdży???

Pozdrawiam Maro ;)
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Wald »

Damnir :!:
Wszystkim polecam cierpliwości przy produkcji wina. Przeczytaj :czytaj: przepisy na wino z ryżem. Czas burzliwej fermentacji (do pierwszego obciągu) wynosi od 30 dni do 8 tygodni (56 dni).
Twoje jeszcze nie ma :bezradny: nawet 30 dni (nastaw z 20 kwietnia), a już byś chciał by kończyło fermentacje. :?: :?:
Przypomnę Ci że nie wystartowało ostro od początku. :help:
Zauważ jeszcze że pogoda (dość chłodno) też nie była sprzymierzeńcem i nie rozpieszczała pracujących drożdży. ;/ No chyba że trzymałeś to na poduszce elektrycznej ;)
Nie wiesz nawet na jakich drożdżach to pracuje. :shock:
I nie wiemy ile cukru miały do przerobienia. :shock:
To wszystko ma wpływ na czas potrzebny do przerobienia. :!:
Tu aż się prosi poprawka na kiepski początek. Dwa tygodnie to minimum które jeszcze trzeba mu dać. :respect:
Ważnym sygnałem mówiącym o końcówce jest początek klarowania. Jeśli zobaczysz że nastaw (wino) zaczyna ciemnieć :idea: (jasne drożdże opadają) -zlewaj i czekaj na wyklarowanie.
Moje na aktywnych (po 20 minutach od dodania rurka nie stawała) przerobiło w miesiąc i po ściągnięciu pracuje dalej (choć fajnie klaruje). Powiem że nawet ściągnę ponownie (przed ostatecznym wyklarowaniem) bo osad jest zbyt duży.
Uf. Ale się nawymądrzałem. :smiech:
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

paszczak_89
5
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2009, 23:56
Re: Pytanie o wino z ryżu.

Post autor: paszczak_89 »

jacek83major pisze:Witam nastawiłem winko z ryżu wg przepisu Skrzycha i drugi dzień zamiast wypuszczać powietrze to zasysa do balona czy coś zrobiłem nie tak?????????
ja mam ten sam problem i zastanawiam się czy nie kupić kolejnych drożdży dodam że drożdże były z biowinu jak mnie zapewniał sprzedawca miały szybko się namnażać http://biowin.pl/imguser/789.jpg tych drożdży użyłem
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Winiarek5 »

Kierując na właściwe tory:
- ziarna ryżu zawierają skrobię
- "TO" wino z ryżu to nie będzie wino z ryżu - alkohol będzie pochodził z fermentacji cukru zawartego w cukrze oraz z cukru zawartego w rodzynkach.

Ryż możesz uznać, w tym przypadku, jako prawie nic nie wnoszący "wypełniacz".
Mit wina z ryży polega na tym, że aby zrobić wino z ryżu czyli sake należy doprowadzić do przemiany skrobi w ryżu na cukry proste, które drożdże są w stanie przerobić na alkohol.

Wydaje się być to dość skomplikowane a jest takie proste.

:idea:

kostrzak
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: sobota, 25 wrz 2010, 11:36
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: kostrzak »

Witam,
zauważyłem tylko malutkie bąbelki w rurce, wino w butli na całej powierzchni pracuje (są bąbelki). Wino stoi piętnaście dni.
Czy jeżeli nie zauważyłem i nie słyszałem by wino w rurce mocno bąbelkowało to oznacza to, że za mało cukru dla drożdży i dlatego słabo pracuje? Czy może mu za zimno o w pokoju przez tą pogodę? Ostatnio z temperaturą różnie jest.
Rodzice poradzili mi bym dodał litr wody z kilogramem cukru. Dodawać, czy po prostu zostawić i pozwolić mu pracować samemu, aż zniknie piana z powierzchni?

Z góry dziękuje , pozdrawiam.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Wald »

To znaczy że nie uszczelniłeś dobrze rurki fermentacyjnej! Dodanie cukru uzależnij od zawartości jego w nastawie. Wody nie koniecznie. ;)
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

mr.w
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 18 paź 2010, 00:20
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: mr.w »

Witam. Wczoraj pierwszy raz zlałem znad osadu i oddzieliłem od ryżu wino robione wg przepisu ze strony alkohole-domowe.com przy okazji oczywiście spróbowałem i jest ono mocne, ale niestety mało słodkie i ma posmak drożdży. Domyślam się, że dosypanie cukru powinno pomóc je dosłodzić i z czasem pozbyć się smaku drożdży, ale jak go dodać? Rozpuścić w wodzie i dodać do wina, czy może odlać trochę wina, podgrzać, rozpuścić w nim cukier i wtedy do balona?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Wald »

Cukier w winie uzupełniasz dodając wystudzony syrop (szklanka wody na 1 kg. cukru). Uważaj bo robi się kożuch jak na mleku. Trzeba nieźle namieszać :smiech: .
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

raspi88
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: wtorek, 30 mar 2010, 19:38
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: raspi88 »

Witam, robię swoje pierwsze wino. Niedługo zlewam wino i chcę zrobić kolejne na tym samym ryżu. Czy przed nastawieniem kolejnego wina przepłukać ryż z tych wszystkich osadów?
Osobiście, to bym przepłukał, tylko wolę się spytać Was, bardziej doświadczonych kolegów.

Z góry dziękuję za odp.
Pozdrawiam

Warborn
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 22 paź 2010, 21:43
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Warborn »

Tak, powinno się przepłukać ryż przed ponownym użyciem (wysyp na sitko i pod kran).

Edit: usunąłem swoje pytania. Sam poszukałem, poczytałem, myślę, że mi się uda wprowadzić zmiany.
Awatar użytkownika

teofil20
50
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2009, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: teofil20 »

Witam ja osobiście wino z ryżu robię od kilku lat i powiem ze jest mocne i wchodzi w oczy (tak na mnie działa). Robię jednak wino typu wermut polecam bardzo dobre. Do wina dodaje zestaw ziół a mianowicie:
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 starta gałka muszkatołowa
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 cytryny- ze skórką wystarczy sparzyć, wyszorować i pokroić w ćwiartki
- 12 dag rodzynek
Podałem przepis na 8 litrów wody, 1 kilogram ryżu i 3 kg cukru tylko z tego wychodzi wino słodkie, można dać mniej cukru:)
Picie alkoholu z umiarem, nie szkodzi nawet w największych ilościach.
Awatar użytkownika

MacChuck
20
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 11 lis 2010, 12:59
Krótko o sobie: daa bum tsss....
Ulubiony Alkohol: Piwo i wino ;]
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: MacChuck »

Cześć Panowie,
Planuje właśnie swoje pierwsze wino - właśnie z ryżu, tak na dobry początek.
Ogólnie trochę się już naczytałem ale wciąż pozostaje dla mnie kilka nie do końca jasnych kwestii...
Chodzi o to, że kiedy fermentacja ustanie a osad zacznie zbierać się na dnie powinniśmy pierwszy raz zlać znad osadu, do nowej butli i niech ono sobie tam dalej ewentualnie dopracuje. Jeśli się wyklaruje ładnie i nie trzeba będzie go wspomagać [czytałem, że wino na ryżu ładnie się klaruje bo w zasadzie nie ma tam co za bardzo mącić, czyt. miąsz owoców itp.]
No i czy takie wino może sobie stać i się klarować nawet jeśli jeszcze trochę bulba czy musimy jakoś to jakoś zakończyć?

I jeśli byłoby ładne, klarowne i by nie "bulbało" to zlać je do butelek wtedy w pasteryzować? Wiem, ze fermentacje można zakończyć też pirosiarczanem ale wolałbym nie.
Ostatnio zmieniony sobota, 13 lis 2010, 13:12 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie dubluj postów!
Lepiej alkoholem zalać robaka niż papierosami karmić raka
Awatar użytkownika

teofil20
50
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2009, 12:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: teofil20 »

MacChuck pisze:Chodzi o to, że kiedy fermentacja ustanie a osad zacznie zbierać się na dnie powinniśmy pierwszy raz zlać znad osadu, do nowej butli i niech ono sobie tam dalej ewentualnie dopracuje
Z moich doświadczeń wynika, że wino z ryżu pracuje około 3-4 tygodni w zależności jaka temperatura panuję.
MacChuck pisze:I jeśli byłoby ładne, klarowne i by nie "bulbało" to zlać je do butelek wtedy w pasteryzować?
Jeżeli jest wyklarowane to możesz zlewać, a czas różny zależy ile białka jest w winie ja na drugiej fermentacji trzymam około 2-3 miesięcy. A co do pasteryzacji to jest inna dobra metoda. Zlewasz wino do emaliowanego gara i podgrzewasz do 60-65 stopni, zdejmujesz z ognia, czekasz aż wystygnie i do butelek dajesz.

I to ostatnie stwierdzenie wywołało pewną dyskusję którą można przeczytać tu: http://alkohole-domowe.com/forum/teofil ... -t310.html

[Kuc]
Picie alkoholu z umiarem, nie szkodzi nawet w największych ilościach.

Warborn
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 22 paź 2010, 21:43
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Warborn »

Piszę, bo mam "problem". Robię ryżowe winko od 3 lat i nigdy nie spotkałem się z czymś takim. A konkretniej: fermentacja zakończyła się po 8-9 dniach. Możliwe, że tak szybko? Zawsze trwało to minimum 12-14 dni.
Rurka jest szczelna na 100%
Drożdży daję zawsze tyle samo.
To może być zależne od zmiany temperatury? (na cieplejszą)
To winko jest swego rodzaju eskperymentem (pod względem przypraw i dodatków, podstawowe składniki są zawsze te same) i troszku mi na nim zależy.
Telepałem butelczyną, nie pomaga. Woda w rurce stoi od jakichś 15 godzin.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: rozrywek »

Pierwsze to sprawdź cukromierzem, drugie to nie wiemy w jakich warunkach stoi winko, mam na mysli temperaturę.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Warborn
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 22 paź 2010, 21:43
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Warborn »

Temp. pokojowa, przy kaloryferze - około 23-26 stopni.
Cukromierzu brak.
Widzę bardzo delikatne bąbelki w butli, przy samej powierzchni, ale sama rurka ani drgnie. I na 100% korek jest szczelny.

Załóżmy, że zleję płyn zbyt szybko - grozi coś winku poza obniżeniem procentów?
Awatar użytkownika

MacChuck
20
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 11 lis 2010, 12:59
Krótko o sobie: daa bum tsss....
Ulubiony Alkohol: Piwo i wino ;]
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: MacChuck »

Witam!
Ja z takim pytaniem, wino na ryżu już dwa razy przelewałem - raz po zakończeniu fermentacji, drugi 4 dni później ponieważ zlewając wycisnąłem ryż i otrzymałem ok 4,5l mętnego roztworu, który po owych 4 dniach maił postać ok 1cm warstwy osadu. Teraz balon z winem stoi na stryszku (ok 4 st. Celsjusza) i znowu wytrącił mi się białawy osad z drożdży.
Moje pytanie: czy powinienem jeszcze raz przelać wino żeby nad osadem nie leżało czy można to tak zostawić? Nie chciałbym żeby zgorzkniało przez to czy coś w tym guście, bo generalnie jest całkiem dobre :) Pozwoliłem sobie odrobinę zlać i poczęstować kilkoro znajomych i ogólnie byli na "tak" "D
Miałem zamiar przed świętami zlać je do butelek, o ile byłoby generalnie klarowne.
Lepiej alkoholem zalać robaka niż papierosami karmić raka

Robert24
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 20:26
Wino z ryżu.

Post autor: Robert24 »

Zrobiłem dzisiaj wino z ryżu według przepisu. Chciałbym zapytać czy po 15 dniach przelać je do butelek, czy dalej zostawić w baniaku (5l). Skąd mam wiedzieć, czy fermentacja się zakończyła i wino jest do spożycia.
Przepis - 5l wody, 1,5kg cukru, 70g drożdży, 1kg ryżu. Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Kucyk »

Wino przestanie fermentować po około miesiącu. Będziesz widział to, bo zawartość gąsiora się zacznie klarować. Jak płyn stanie się przejrzysty, zlej winko z nad osadu do czystego naczynia, baniak wypłucz i ponownie napełnij tym, co zlałeś. Operacja ta zapewni oddzielenie martwych drożdży i nastaw Ci nie zaśmiardnie gdy będzie jeszcze przez miesiąc stał i dofermentowywał, bo niestety tak postać musi zanim się go do butli rozleje.
Moja rada: dodaj jutro do nastawu garść rodzynek - bardzo dobrze wzbogacą smak wina.

Robert24
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 20:26
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Robert24 »

Dzięki za rade.
Witam dodałem właśnie rodzynki, teraz poczekam miesiąc na przelanie go do innego baniaka a później wleje w butelki , już nie mogę się doczekać czy będzie dobre. Szczęśliwego dobrego w nowym roku wszystkim .

Robert24
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 20:26
Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Robert24 »

Witam bardzo mam pytanie dotyczące wina ,
DSC00538.JPG
Wino stoi dwa dni, chciałbym zapytać czy wygląda prawidłowo i ma dobry kolor, gdyż jestem początkującym winiarzem. Kiedy wino będzie klarowne? Proszę o odpowiedzi i dziękuję za nie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Wald »

:bezradny: ;/ :bezradny:
Ile tego nastawiłeś? Jeśli dobrze kombinuje to 1,5 litra.
Jak tego dokonałeś. Kolejno jedno po drugim co było robione.
Tak na oko: nie wyklaruje bo ryż nie płukany.
Ta biel to nie drożdże :odlot: .
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Robert24
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 20:26
Re: Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Robert24 »

Butelka jest pięciolitrowa.Zagotowałem wodę i rozpuściłem cukier do tego dodałem drożdże 7 dag. Rodzynki dodałem na następny dzień po podpowiedzi z forum. Ryżu faktycznie nie płukałem, czy to znaczy, że moje winko będzie niedobre :(
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Wald »

Robert24 pisze:czy to znaczy, że moje winko będzie niedobre :(
Niekoniecznie. Może być całkiem fajne. Tyle że będzie ciężko sklarować.
Ja bym jeszcze dorzucił małą cytrynę pokrojoną w plastry, lub ze 20 gram kwasku cytrynowego. Delikatnie przełamie słodycz, a i drożdże lubią środowisko lekko kwaśne.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Robert24
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 30 gru 2010, 20:26
Re: Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Robert24 »

A czy wino sklaruje się samo,tylko po dłuższym czasie,czy musze temu procesowi pomóc.Jeśli tak to w jaki sposób. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Wald »

Samo nie sklaruje. Przynajmniej w czasie akceptowanym. Mam właśnie próbkę po "klarowinie" od kolegi i :dupa: . Nie ma się czym chwalić. Może inny środek da sobie radę, ale to już nie ja. Brak mi doświadczenia z pływającą skrobią.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: szwistaq »

Wino z ryżu powinno się sklarować samo. Po zakończeniu fermentacji klarowanie tra od 2-6 tygodni. Nie jest to zasada, ale po co lać coś skoro grawitacja powinna to zrobić?
Obrazek

stefan78
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 28 sty 2011, 01:14
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: stefan78 »

Witam, na samym początku zaznaczam, ze jestem amatorem i dzisiaj wpadłem na genialny pomysł zrobienia wina - pięciopaku.Do pięciolitrowej butelki plastikowej wlałem 3L wody, wsypałem 700g cukru, 1/10 kostki drożdży babuni,200g opłukanego ryżu i zamiast słoiczku zaprawionych wiśni lub innych owoców 300 ml - wrzuciłem 900g zamrożonych wiśni. Zatkałem to wszystko korkiem i rurką fermentacyjną i postawiłem to w ciepłym miejscu. Winko zaczęło fermentować bardzo szybko i zaczęło rosnąć w górę. Boję się że winko sobie wyjdzie na zewnątrz. CO ZROBIĆ ? Odciągnąć trochę wody czy może to zaraz przestanie rosnąć? Mam jeszcze jedno pytanie, jak po 15-stu dniach powinienem usunąć wiśnie i ryż. W chwili obecnej wiśnie są na górze a ryż na dole. Czy wiśnie w późniejszym okresie opadną na dół. proszę o jakąś poradę bo chyba coś narozrabiałem.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Zygmunt »

Leć do sklepu po drugą butle 5l i podziel nastaw na dwie porcje.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kerry
150
Posty: 154
Rejestracja: czwartek, 25 mar 2010, 13:22
Krótko o sobie: Nie do końca poważnie ;)
Ulubiony Alkohol: Łycha :>
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Silesia Inferior
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino ryżowe z rodzynkami

Post autor: Kerry »

Robert24 pisze:A czy wino sklaruje się samo,tylko po dłuższym czasie,czy musze temu procesowi pomóc.Jeśli tak to w jaki sposób. Dzięki za pomoc.
Wino ryżowe dobrze się klaruje, pod warunkiem, że ryż przed nastawieniem był dobrze wypłukany. Ja nie używałem żadnych środków klarujących.
Wino robiłem wg przepisu od Sebastiana, który zamieścił go w komentarzach tutaj Wino ryżowe wg Sebastiana
Bardzo dobry i szczegółowy przepis, polecam.
Od tego z resztą zaczęła się moja przygoda z Alkohole Domowe :)
A winko (z zeszłego roku) wygląda tak:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Kerry
omnia mea mecum porto

Papiez
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 3 wrz 2010, 14:17
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: Papiez »

Witam, mam mały problem, gdyż nie wiem kiedy dodać 2 porcje cukru do mojego winka. Dziś mija 4 dzień i powinienem już dodać lecz mam wątpliwości, gdyż wino bardzo mocno pracuje ( co 5 sekund wypuszcza powietrze w rurce ) i pojawia się pytanie czy dodać cukier kiedy trochę zwolni czy jednak dziś ? I jeszcze jedno pytanko nastawiłem wino w 34l balonie czyli wina będzie maksymalnie 27l i na ta ilość przeznaczam 8kg cukru czy jest to dużo ? Nie chce aby wino przesłodzić lecz zależy mi na jego mocy.
pozdrawiam, Kamil
:respect:
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7350
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Pytania dotyczące produkcji wina z ryżu

Post autor: radius »

Zmierz Blg i dodaj tyle cukru aby nie przekroczyć 15-16 blg. Zwykle drugą porcję cukru dodaje się w 5-7 dniu po rozpoczęciu fermentacji. Moc wina zależy od drożdży jakich użyłeś no i od ilości cukru w nastawie. Max. co możesz uzyskać przy optymalnych warunkach to ok. 16% później drożdże od własnych odchodów padają i dodawanie cukru tylko dosładza wino nie zmieniając ilości procentów. Chyba, że użyłeś drożdży wytrzymujących i 20% alko w nastawie, ale to już są przeważnie Turbo i wtedy będziesz miał nastaw na destylat a nie klasyczne winko.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”