Przechowywanie zacieru

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...

Autor tematu
brosta
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 18 sty 2010, 06:06

Post autor: brosta »

Jak długo można przechowywać gotowy do destylacji zacier? Czy prawdą jest, że nie można czekać z destylacją, bo alkohol z zacieru "zniknie"? A jeśli to prawda, to co się w nim dzieje, jakie procesy zachodzą? Pytam jako początkujący, bez doświadczenia, choć o tym wiem z rozmów z praktykami.
promocja
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Przechowywanie zacieru

Post autor: Maciej_K »

Zacier (w rozumieniu nastawu cukrowego lub owocowego) to tak naprawdę wino. Postępuj z nim jak z winem, bo zasady zapobiegania jego zepsuciu są podobne, czyli m.in. zlewanie znad osadu, klarowanie, przyprawienie pirosiarczynem. Alkohol ucieka z win i destylatów w dębowych beczkach, w tempie 1-3% rocznie (m.in. zależnie od mocy).
Chyba nie chcesz trzymać nastawu 10 lat, co? ;)

Największym chyba zagrożeniem dla owocówek jest powstanie siarkowodoru z gnijących owoców. Powstaje wówczas sytuacja niekomfortowa, ale nie bez wyjścia - fachowcy skutecznie odsiarczają destylaty miedzią, o czym tutaj.

Z rasowymi zacierami zbożowymi czy ziemniaczanymi sprawa wygląda pewnie inaczej, ale tu nie mam żadnego (jeszcze :twisted: ) doświadczenia.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”