Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy

Post autor: Szlumf »

Ponieważ pojawiły się pytania jak rozwiązałem problem stabilnego chłodzenia zamieszczam poniżej mój post z "białego forum", w którym to opisuję.
"Podstawa to stabilne ciśnienie wody. Ja stosuję zbiornik pośredni z pływakowym zaworem od spłuczki klozetowej - najtańszym, takim z dźwignią i gumową membraną. Spisuje się rewelacyjnie. Zbiornik mam powyżej głowicy i przy większych mocach grzania przepływ grawitacyjny wspomagam pompką obiegową od CO. Wcześniej miałem zbiornik na poziomie gruntu i jakąś chińską mini pompkę bo ta obiegowa nie podnosiła wystarczająco. Pracowało też dobrze ale chińszczyzna po 30h pracy padła i zmuszony byłem umieścić zbiornik wyżej. Na wlocie wody dajesz zaworek precyzyjny np. taki http://pneumatykaobr.pl/seria-ms/201-msc-wkrecane.html . Na wylocie wody ze skraplacza montujesz termometr. Ja mam szpilkowy wbity w silikonowy wężyk odpływowy. Podczas pracy z mocą roboczą odpowiednią dla Twojego sprzętu zmniejszasz powoli przepływ wody i obserwujesz czy z odpowietrzenia głowicy nie wychodzą pary. Jeżeli odpowietrzenie masz w formie króćca w szczelnym deklu to załóż nań wężyk. Ułatwi obserwację. Gdy pojawią się pary zwiększasz przepływ tak by temperatura na wylocie z chłodnicy była z 2-3C niższa. U mnie pary pojawiają się przy75-76C a przepływ wody ustawiam na 72-73C."

Dodam tutaj, że chińszczyzna której nie polecam to taka pompka https://pl.aliexpress.com/item/DC-12V-A ... 0.0.a79z9m.
Zbiornik pośredni mam z obciętego kanistra 30l ale z wiadrem 10l też działało.
W sumie jak przyjrzałem się pracy spłuczki w moim kibelku to spokojnie można by ją wykorzystać dokładając pompkę obiegową zatapialną lub zewnętrzną.
I jeszcze jedno. Bezwładność układu sprawia, że musimy się wykazać dużą cierpliwością przy regulowaniu przepływu. Po zgrubnym osiągnięciu około 70C proponuję dalsze działania co 1/4 obrotu pokrętłem z oczekiwaniem ok. 5minut na ustabilizowanie się wskazań.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Drupi »

Można i takie coś : http://allegro.pl/reduktor-cisnienia-wo ... 35915.html z tym że tzw. przeloty dopasować kupić, do średnicy swojego szlałfu. Są tanie różne rozmiary. A kurek regulacyjny odkręcić jak możliwe na minimalne ciśnienie. Dopiero za reduktorem zawór żeliwny z kółkiem i przelotami na szlałf.
I like noble drinks.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

Drupi.
Mam taki ale niestety nie działał jak należy w mojej instalacji.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: stefunk »

Co Ci nie działało? Bo myślę na takim rozwiązaniem. Ciśnienie skręcone do 1/2bar (mam za pompą zbiornik, który dobija do 4.5 bara jak spadnie do 3) i regulacja igłowym przepływu.
Ostatnio zmieniony środa, 4 gru 2019, 13:44 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Szlumf pisze:Drupi.
Mam taki ale niestety nie działał jak należy w mojej instalacji.
Nie ma takiej opcji. Może coś źle podłączyłeś. Podstawowym błędem jest to, że ludzie podłączają regulator do głównego zasilania np. Zaraz za wodomierze, te regulatory służą do podłączenia do jednego poboru wody np. zmywarki, pralki głowicy.
Przy takim podłączeniu ciśnienie stoi jak wryte, możesz w między czasie brać prysznic, uruchomić pralkę itp.
A tak mam u siebie podłączone. Nie wiem jak fotka wygląda, bo piszę z komórki Obrazek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: lesgo58 »

Potwierdzam. Mam identycznie i bez zarzutu działa od lat.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

Regulator mam tylko na nitce zasilającej skraplacz. Przepływ falował pomimo skręcenia na minimum. Prawdopodobnie z powodu zbyt niskich ciśnień za hydroforem. Nie ustawię go w górnym zakresie bo by prawie cały czas pompa chodziła. Powodowało to za duże - jak na moje wymagania - zmiany temperatury wody na wylocie ze skraplacza. Zmiany były rzędu +-5C i uniemożliwiały mi stabilną pracę z wysoką temperaturą refluksu. Sprawdzałem wtedy odbiór przedgonów z odpowietrzenia głowicy i musiałem mieć stabilne chłodzenie by to miało sens. Prezentowany układ z zaworem od spłuczki klozetowej sprawdził się doskonale. Korzystam z niego cały czas choć już nie odbieram przedgonów z odpowietrzenia głowicy.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Rozwiązanie opisane przez kolegę Szlumf jest z natury stabilniejsze, gdyż dla tego samego układu odbiorczego, bez podłączonej pompki, przepływ wody zależy jedynie od grawitacji (wysokości umieszczenia zbiornika) Ponieważ różnica poziomów wody w zbiorniku, pomiędzy otwarciem zaworu pływakowego i jego zamknięciem, wynosi kilka cm, to różnica ciśnienia wynosi tyle samo, czyli kilka cm słupa wody. Wahanie niewielkie. Za pomocą pompki można zwiększyć przepływ wody. Efekt końcowy zależy od stabilności jej pracy. Mój zasobnik zrobiony jest z odwróconego 5l kanistra po płynie do spryskiwaczy z obciętym dnem (teraz to wierzch), ale mógłby być taki mały, aby mieścił się w nim zawór pływakowy a pływak nie ocierał o ścianki. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania to odpowietrzenie wody wchodzącej (przepraszam, woda płynie a nie idzie) na spiralę deflegmatora.
Ostatnio zmieniony środa, 4 gru 2019, 18:07 przez pepe59, łącznie zmieniany 2 razy.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Drupi »

Do naszego hobby najlepszy jest 500 L hydrofor + wyłącznik ciśnieniowy Hydro Wakum. Mam taki, jest możliwość dowolnego ustawienia różnicy ciśnień, i taka duża ilość wody powoduje rzadkie załączanie pompy i wydłuża jej żywotność, bo pompa bardziej zużywa się załączaniem niż ciągłą pracą. Też mam taki regulator ciśnienia jak kolega wyżej zamieścił, jest dobrze.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: lesgo58 »

Drupi pisze:Do naszego hobby najlepszy jest 500 L hydrofor + wyłącznik ciśnieniowy Hydro Wakum.
Pewnie dlatego u mnie jest tak stabilnie, bo taki właśnie mam hydrofor. W końcu jest produkowany w mojej okolicy. :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wawaldek11
2500
Posty: 2889
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 161 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: wawaldek11 »

500 l pojemność całkowita czy użytkowa?
Pozdrawiam,
Waldek

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Drupi »

Tak Leszku. :ok: Porządna firma. Daje dużo grubszą dennicę. Stary hydrofor z tej firmy służył 33 lata. :)
I like noble drinks.

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Drupi »

wawaldek11 pisze:500 l pojemność całkowita czy użytkowa?
Pojemność całkowita. Użytkowa jest mniejsza, bo powietrze sprężone.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: stefunk »

Czyli to rozwiązanie jest w porządku? Jedynym problem z ciśnieniem wody jakie mogę mieć to za wysokie ciśnienie. Rozumiem, że kupuję na allegro regulator ciśnienia wody, robie sobie redukcje, żeby to przykręcić do kranu, za nim zawór igłowy do regulacji przepływu i powinienem mieć stabilne chłodzenie? Znajomy pożycza mi CM, więc chłodzenie jest dość istotne, a to dopiero moje początki z psoceniem

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Wszystko można opanować, byleby działać logicznie. Ja do niedawna używałem reduktora ciśnienia z zaworkiem precyzyjnym, właśnie do CM-a. Ostatnio zmieniłem na zbiornik z zaworem pływakowym. Pierwsze rozwiązanie było dobre, a to jest jeszcze lepsze.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: stefunk »

Niestety nie działa to tak jak bym chciał. Kupiłem regulator ciśnienia wody, puściłem kolumnę i nadal są wahnięcia jak hydrofor dobija. Ciśnienie mam skręcone sporo poniżej jednego bara.

Przepływ jest dużo stabilniejszy, ale nadal są wahania temperatury o kilka stopni.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: stefunk »

https://milehidistilling.com/product/tu ... regulator/ znalazłem coś takiego chociaż cena trochę zniechęca, są jakieś odpowiedniki u nas?

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Każdy sprzęt należy poznać i opanować, cierpliwość jest bardzo wskazana, doświadczenie przychodzi z czasem, po wielu mniej lub bardziej udanych próbach. Jak już pisałem, wszystko można opanować, byleby działać logicznie. Reduktor z zaworkiem precyzyjnym, to już jest bajka w opanowaniu temperatury i przepływu wody przez skraplacz. Opisz swój sprzęt, a głównie konstrukcję deflegmatora, może w konstrukcji tkwi problem, np. mała wydajność chłodnicy zmusza do większego przepływu wody, a wtedy nie można dążyć do wysokiej temperatury wody wylotowej, bo wydajność deflegmatora jest jeszcze mniejsza.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 gru 2019, 19:13 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: stefunk »

Próbuję opanować, ale to "komercyjny" sprzęt i na dodatek nie mój, będę go miał tylko jakiś czas, później przyjdzie decyzja o zakupie czegoś dla siebie.

topic21198.html

Tu jest opisane co to za sprzęt.

Z modyfikacji które jestem w stanie zrobić to1 zrobić oddzielne obiegi wody, ponieważ na górze jest rurka łącząca chłodnice odbioru z chłodnicą od refluksu, więc mógłbym dokupić trójnik i drugi zaworek precyzyjny (chyba, że do chłodnicy odbioru już precyzja nie jest potrzebna). Tylko żeby to zrobić, to potrzebowałbym jeszcze termometr na 10 półce (ponieważ ten od wychodzącej wody jest przy chłodnicy odbioru), a do tego potrzebowałbym już nowej rury. Mógłbym spokojnie dać tam metr nowej, ale nie mam pojęcia gdzie mógłbym kupić nagwintowaną stal, która by się do tego nadawała.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: stefunk »

Po bojach z regulatorem ciśnienia w końcu udało mi się go ogarnąć ... rada dla osób które go posiadają lub chcą kupić ... przy bardzo niskim ciśnieniu 1.5bar -> 0 regulator ma mocne wahania (nawet o 0.5 bar) gdy zmienia się ciśnienie wejściowe. Gdy ustawiłem ciśnienie na wyjściu 2 bar różnice przy zmianie ciśnienia wejściowego są prawie niezauważalne i w końcu przepływ wody jest stabilny.

Bubi
10
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 27 sie 2019, 21:05
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Bubi »

Czy ten regulator opisywany tutaj przez Drupiego i na zdjęciu przez Japitole rzeczywiście zda egzamin przed spadkiem ciśnienia?
U mnie ciśnienie w sieci wodociągowej jest w zasadzie stałe, ale okresowo, gdy inni domownicy odkręcają wodę, obserwuję „zadyszkę” wylatującej wody z chłodnicy i wtedy temperatura w ciągu kilku minut szybko na niej rośnie, osiągając wartość ponad 65 stopni, co powoduje wyłączenie grzałki przez sterownik. Bardzo jest to wkurzające, bo wymaga mojej reakcji zaworkiem kulowym i samym sterownikiem. Dlatego chciałbym ustabilizować przepływ wody w chłodnicy, bez zakazywania domownikom używania wody w tym czasie celem stabilizacji ciśnienia. Mam nadzieję, że opisywany tutaj reduktor sprawi, że odpowiednie ciśnienie będzie utrzymane zarówno w wyniku oddziaływania zbyt silnego strumienia wody, jak i w moim przypadku tj . przy spadku ciśnienia poniżej ustawionego poziomu, co powinno skutkować tym, że sprężyna i uszczelnienie w reduktorze opadają, umożliwiając większy przepływ wody, tym samym stabilizując jej przepływ.

użytkownik usunięty
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Taką samą sytuacje mam u siebie i od czasu zamontowania regulatora mam spokój. Tak że działa i spełnia swoją rolę.
Zrób tak jak ja zrobiłem, czyli najpierw przetestowałem go przed gonieniem. Ustawiłem przepływ wody na głowicy i ją puściłem.
W między czasie odkręciłem na full inny kran i tak przez ponad 10 minut sprawdzałem co jakiś czas przepływ wody na głowicy, który się nie zmieniała.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: pepe59 »

Regulator ciśnienia, jak go nazywasz, jest de facto ogranicznikiem ciśnienia (prawidłowo jest nazywany reduktorem ciśnienia) więc nie zdoła podnieść ciśnienia i przepływu wody, gdy w domu będzie duży odbiór. Wobec powyższego najlepiej, gdyby był podłączony do instalacji tam, gdzie jest dostateczna podaż wody i nie następują jakieś nadzwyczajne spadki ciśnienia z powodu dużego odbioru, np. w pobliżu głównego rozdziału na dom, bo wtedy pracuje najstabilniej. Jeśli tak się nie da, to podłączasz go tam, gdzie możesz, ale musi być wyregulowany tak, żeby przy największym odbiorze wody w domu (spadek ciśnienia w instalacji) zdołał dostarczyć jej tyle do kolumny, aby ta miała prawidłowe chłodzenie. Gdy następnie ciśnienie w instalacji wzrośnie (wejście reduktora), reduktor będzie starał się utrzymać na swoim wyjściu zadaną wartość ciśnienia, dzięki czemu przepływ będzie stabilny. Oczywiście pomiędzy reduktorem a wejściem deflegmatora wskazane jest wstawienie zaworka regulacyjnego (najlepiej precyzyjny) aby odpowiednio wyregulować przepływ wody przez chłodnicę.

aakk
1150
Posty: 1156
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 99 razy
Kontakt:
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: aakk »

Jak stabilne ciśnienie można uzyskać dzięki takim zabiegom? U mnie również pływa, w skrajnych wartościach różnica dochodzi nawet do 10°C. Głównie to skacze ~6°C. A może to normalne że tak równomiernie rysuje się na wykresie..?
Wycinek wykresu przedstawia około 2 godziny stabilnego procesu. Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: robert4you »

Widzę że BLYNK w akcji !!
U mnie temperatura wody zmienia się o ok 2°C. Mam stałe ciśnienia wody.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Szlumf pisze:Regulator mam tylko na nitce zasilającej skraplacz. Przepływ falował pomimo skręcenia na minimum. Prawdopodobnie z powodu zbyt niskich ciśnień za hydroforem. Nie ustawię go w górnym zakresie bo by prawie cały czas pompa chodziła. Powodowało to za duże - jak na moje wymagania - zmiany temperatury wody na wylocie ze skraplacza. Zmiany były rzędu +-5C i uniemożliwiały mi stabilną pracę z wysoką temperaturą refluksu. Sprawdzałem wtedy odbiór przedgonów z odpowietrzenia głowicy i musiałem mieć stabilne chłodzenie by to miało sens. Prezentowany układ z zaworem od spłuczki klozetowej sprawdził się doskonale. Korzystam z niego cały czas choć już nie odbieram przedgonów z odpowietrzenia głowicy.
Odgrzeję nieco temat.
Możesz powiedzieć jakie miałeś ciśnienie za hydroforem?
U mnie mam baniak pojemności 200l ciśnienie poniżej którego załączana jest pompa to 0,88 bara a gdy jest wyłączone to około 1,27 (przeliczałem wszystko z kG/cm2 taki mam manometr na baniaku).
No i się teraz zastanawiam, czy metoda z reduktorem u mnie zadziała, czy nie będę miał zbyt niskiego ciśnienia jak u kolegi Szlumf.
Chyba, że jest opcja kupić jakiś reduktor do niskich ciśnień który by dawał stabilniejsze ciśnienie na wyjściu?

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

O ile pamiętam 2,5 bara.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

To niedobra wiadomość dla mnie, gdyż u mnie ciśnienie jest o wiele niższe.
Czyli opcja z reduktorem odpada, czy szukać jakiegoś bardziej dokładnego, do niższych ciśnień? Ustawiłbym wtedy ciśnienie poniżej którego załącza się pompa w układzie i chyba powinno działać?
Tutaj widzę nawet reduktor z odpowiednim zakresem:
https://nts.tanake.com.pl/sklep/redukto ... -8-2-5-bar

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: arTii »

@Maciuś- żeby ciśnienie było stabilne zastosuj otwarty zbiornik powyżej skraplacza z którego woda swobodnie będzie się pod własnym ciśnieniem przemieszczała do skraplacza. A żeby zbiornik się napełniał zastosuj zawór od spłuczki do WC
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Z tym rozwiązaniem mam taki problem, że zbiornika z wodą nie dam rady dać powyżej - skraplacz jest pod samym sufitem, wyżej już się nie da. Dlatego tak kombinuje z tymi reduktorami...

użytkownik usunięty
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: użytkownik usunięty »

Szlumf pisze:O ile pamiętam 2,5 bara.
Mój ma minimalne ciśnienie wylotowe 1,5 bara, więc pewnie są i o innym ciśnieniu.

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

W pierwszym poscie tamatu napisałem:
....." Wcześniej miałem zbiornik na poziomie gruntu i jakąś chińską mini pompkę bo ta obiegowa nie podnosiła wystarczająco. Pracowało też dobrze ale chińszczyzna po 30h pracy padła i zmuszony byłem umieścić zbiornik wyżej.".....
Zbiornik może być nisko tylko pompka konieczna.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Nadal używasz tej chinskiej pompki, po podniesieniu zbiornika?

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

Chińczyk padł tak jak napisałem. Dlatego podniosłem zbiornik i wykorzystałem jakąś poniewierającą się po garażu pompkę obiegową CO. Ta pompka od CO podnosiła wodę o góra 0,5m. Sama grawitacja przy podniesionym zbiorniku wystarczy mi do schłodzenia około 3000W. Przy wyższych mocach grzania wspomagam się pompką.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: magius »

Ok, wszystko dla mnie już jasne.
Mysle że taka pompka:
https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegow ... 8337199657
powinna się nadac. Dziękuję za porady

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Carl »

Szlumf pisze:Sama grawitacja przy podniesionym zbiorniku wystarczy mi do schłodzenia około 3000W.
Przy jakiej różnicy wysokość lustro zbiornika - skraplacz?



Wystukane z Tapatalka

Autor tematu
Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Szlumf »

1,4m ale przed skraplaczem mam ze 2m wężyka 6mm średnicy wewnętrznej, który dławi przepływ.

Carl
200
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Carl »

Wysokość spora, ale wężyk faktycznie trochę mały.

Wystukane z Tapatalka

KRWI
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 4 lip 2020, 10:24
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: KRWI »

Pozwolę sobie na drobną sugestię
Śledząc temat zauważyłem skupianie na regulacji ciśnienia za pomocą sprężynowych redaktorów ciśnienia... do uzyskania określonego przepływu?!
Założenie słuszne tylko przy stabilnym ciśnieniu na wejściu, teoretycznie możemy uzyskać stabilny przepływ ale będzie to raczej przypadek niż uzyskanie konkretnego celu w przy określonym działaniu. Reduktor ciśnienia będzie tylko obniżał ciśnienie poniżej zadanego, przy zmianie na wejściu redukcja ciśnienia będzie proporcjonalna. Więc jeżeli ciśnienie będzie się wachać na wejściu to przy tej budowie zaworu będzie się również wachać na wyjściu co skutkowało będzie wachaniem przepływu w układzie, które przełoży się na wachanie temperatury... tyle o reduktorach ciśnienia.
W tym układzie należy się skupić na precyzyjnej i w pełni kontrolowanej regulacji PRZEPŁYWU a nie ciśnienia.
Postaram się dobrać kilka typów zaworów które umożliwiają tego typu regulację... ale to w weekend...
Zakładam że wymagany przepływ będzie poniżej 12 l/min - myślę że najbardziej odpowiednie będą zawory równoważąco-pomiarowe z grupy rotametrów - koszt jakieś 100-200 zł
Po zamontowaniu zaworu w układzie w sposób eksperymentalny będzie można określić najbardziej korzystny przepływ dla uzyskania określonej temperatury i wtedy podczas następnych procesów trzeba będzie w prosty sposób dokonać nastawy do wartości wcześniej ustalonej eksperymentalnie. Reasumując tylko raz trzeba będzie podkręcić zaworem "na oko" a potem każdy w swoim układzie będzie wiedział jaką nastawę na zaworze należy ustawiać.
Więcej postaram się napisać w weekend.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Post autor: Lord Pagon »

Czekam na jakiś stabilny pomysł gdyż u mnie wąchania dochodzą do 10 stopni oczywiście reduktor ciśnienia i zaworek precyzyjny nie pomaga muszę trzymać temperaturę w granicach 45-50 stopni wody na wyjściu. Wiele już razy skn mi wyłączył aparat jak sobie ustawiałem wyżej i godzina w plecy na stabilizację . Puki co dobrym rozwiązaniem może być zbiornik z zaworem od spłuczki i pompka gdyż nie dam rady zbiornika nad skraplaczem umieścić .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”