Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
Szlumf
1350
Załączniki
Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Postautor: Szlumf » niedziela, 18 mar 2018, 14:03

Ponieważ pojawiły się pytania jak rozwiązałem problem stabilnego chłodzenia zamieszczam poniżej mój post z "białego forum", w którym to opisuję.
"Podstawa to stabilne ciśnienie wody. Ja stosuję zbiornik pośredni z pływakowym zaworem od spłuczki klozetowej - najtańszym, takim z dźwignią i gumową membraną. Spisuje się rewelacyjnie. Zbiornik mam powyżej głowicy i przy większych mocach grzania przepływ grawitacyjny wspomagam pompką obiegową od CO. Wcześniej miałem zbiornik na poziomie gruntu i jakąś chińską mini pompkę bo ta obiegowa nie podnosiła wystarczająco. Pracowało też dobrze ale chińszczyzna po 30h pracy padła i zmuszony byłem umieścić zbiornik wyżej. Na wlocie wody dajesz zaworek precyzyjny np. taki http://pneumatykaobr.pl/seria-ms/201-msc-wkrecane.html . Na wylocie wody ze skraplacza montujesz termometr. Ja mam szpilkowy wbity w silikonowy wężyk odpływowy. Podczas pracy z mocą roboczą odpowiednią dla Twojego sprzętu zmniejszasz powoli przepływ wody i obserwujesz czy z odpowietrzenia głowicy nie wychodzą pary. Jeżeli odpowietrzenie masz w formie króćca w szczelnym deklu to załóż nań wężyk. Ułatwi obserwację. Gdy pojawią się pary zwiększasz przepływ tak by temperatura na wylocie z chłodnicy była z 2-3C niższa. U mnie pary pojawiają się przy75-76C a przepływ wody ustawiam na 72-73C."

Dodam tutaj, że chińszczyzna której nie polecam to taka pompka https://pl.aliexpress.com/item/DC-12V-AC-220V-36W-Submersible-Water-Pump-10m-400L-H-Car-Wash-Bath-Fountain/32817104251.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.a79z9m.
Zbiornik pośredni mam z obciętego kanistra 30l ale z wiadrem 10l też działało.
W sumie jak przyjrzałem się pracy spłuczki w moim kibelku to spokojnie można by ją wykorzystać dokładając pompkę obiegową zatapialną lub zewnętrzną.
I jeszcze jedno. Bezwładność układu sprawia, że musimy się wykazać dużą cierpliwością przy regulowaniu przepływu. Po zgrubnym osiągnięciu około 70C proponuję dalsze działania co 1/4 obrotu pokrętłem z oczekiwaniem ok. 5minut na ustabilizowanie się wskazań.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Drupi
450
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Załączniki
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Postautor: Drupi » niedziela, 18 mar 2018, 15:03

Można i takie coś : http://allegro.pl/reduktor-cisnienia-wody-honeywell-3-4-manometr-i7042735915.html z tym że tzw. przeloty dopasować kupić, do średnicy swojego szlałfu. Są tanie różne rozmiary. A kurek regulacyjny odkręcić jak możliwe na minimalne ciśnienie. Dopiero za reduktorem zawór żeliwny z kółkiem i przelotami na szlałf.

Autor tematu
Szlumf
1350
Załączniki
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Postautor: Szlumf » niedziela, 18 mar 2018, 15:12

Drupi.
Mam taki ale niestety nie działał jak należy w mojej instalacji.

Wróć do „Chłodzenie”