Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
qpszta
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 10:10
Podziękował: 2 razy

Post autor: qpszta »

Witam.
Problem jak mniemam natury technicznej- dopiero co odebrałem od spawacza kolumnę i jedno ze złączy SMS jakby straciło nierdzewność. Powierzchnia straciła połysk a ujawniła się ziarnistość. Dodatkowo w dotyku nie jest gładka a lekko szorstka. Spawacz przy wydawaniu sprzętu powiedział, że to dlatego że ten SMS był trawiony po spawaniu zanurzeniowo (drugi w kolumnie był trawiony pastą i jest idealny, bez różnicy w stosunku do wyglądu sprzed spawania). Na instrumencie jeszcze nie zdążyłem zagrać a zaczął sie pojawiać „rdzawy” kolor. Na zdjęciach mam nadzieję widać o czym piszę. O materiałoznawstwie czy obróbce metali nie mam bladego pojęcia, stąd prośba o pomoc forumową brać. Może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów byłby w stanie podpowiedzieć co z tym fantem. Może po trawieniu należało jakoś odnowić warstewkę powierzchniową?
zdj 1.jpg
zdj 2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2371
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: Kamal »

Spróbuj przetrzeć go, papierem ściernym drobnym, i wytraw pastą do spawów.
SMS jest ze stali nierdzewnej, więc dziwne, że pojawiła się na nim rdza.
Obrazek

Autor tematu
qpszta
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 10:10
Podziękował: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: qpszta »

Kupiłem dwa identyczne złącza od tego samego sprzedawcy (znanego z resztą z forum). Różnice pojawiły się dopiero po spawania i trawieniu. A jaką granulację papieru kolego @kamal zalecasz?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: panta_rei »

Źle wypłukany po trawieniu, poza tym przy trawieniu dostało się trochę kwasu między SMS a rurę, rura jest wsadzona w SMS i jest tam około 0,2mm luzu, kwas który tam się dostał nie wypłukał się i stąd teraz rdza. Jeśli to jest tylko na zewnątrz, to za bardzo niczemu nie szkodzi. Możesz to jeszcze raz wytrawić i dobrze wypłukać a potem możesz to potraktować włókniną albo wypolerować. Obróbka wcale taka łatwa nie będzie ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

Autor tematu
qpszta
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 10:10
Podziękował: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: qpszta »

Tego się właśnie obawiałem, że sprawa nie będzie prosta. Szczególnie, że nie posiadam warsztatu (chyba że nazwać nim balkon) ani sprzętu do polerowania czy środków do trawienia. Pozostaje więc pytanie, czy ktoś z forumowiczów z warsztatem nie byłby w stanie wykonać usługi wytrawienia i wypolerowania elementów kolumny, oczywiście odpłatnie. Ewentualnie może ktoś podać namiary na kogoś takiego. Ja jestem z Krakowa i jestem w stanie do powiedzmy 100 kilometrów dojechać ze sprzętem.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2371
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: Kamal »

@qpszta od 200 w zwyż. Chodzi o to, żeby miał jak najdrobniejszą ziarnistość, wtedy nie będzie powodować rys, tylko delikatnie czyścił.
Obrazek

Konto usunięte
50
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 14 wrz 2012, 21:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: Konto usunięte »

Spawanie od środka nie jest prawidłowe. Dla tych smsów powinieneś użyć rury 63,5. Przy spawaniu tego typu nie ma osłony od strony przetopu i powstają pory. Niestety po pewnym czasie rdzewieją i nie pomoże nawet antox. Nie zeszlifujemy również spawu bo nie ma do niego dostępu. Normalny spawacz napełnia rurę argonem, mieszanką argonową, bądź azotem. Spawa gdy nadmuch osiągnie odpowiedni poziom. Nawet jeśli nie wytrawisz spawów i pojawi się nalot nie ma później żadnych problemów z jego usunięciem. Do czyszczenia po antosiu najlepiej jest użyć :http://allegro.pl/klingspor-wloknina-sz ... 07892.html albo szczotki 3M, ale to drugie niestety słono kosztuję.

Autor tematu
qpszta
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 10:10
Podziękował: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: qpszta »

Mało optymistyczne wieści niesiesz kolego @pulse86. Miała to być moja wymarzona kolumna która służyć miała lata a tu problemy jeszcze przed jej uruchomieniem. Jak nie znajdę kogoś z warsztatem kto byłby mi w stanie pomóc w wyczyszczeniu i pasywacji powierzchni to będę próbował sam, przyszedł mi tylko pomysł z piaskowaniem. Wydaje mi się że trudno dostępne elementy gwintu łatwiej wyczyścić piaskowaniem a koszt chyba nie byłby duży dla tak małego elementu. Myślicie ze to dobry pomysł?
PS. Po południu sprawdzę jak wygląda fragment od wewnątrz. Aby tylko tam nie czekała mnie kolejna niespodzianka.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7348
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1697 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: radius »

Jest jeszcze jedno, myślę, że skuteczne rozwiązanie. Objechać spawem łączenie SMS-a z rurą z zewnątrz, tam gdzie pojawiła się ruda i wytrawić spaw antoxem. :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: panta_rei »

@qpszta tak bardzo się nie stresuj, przecież to jeszcze nie tragedia, możesz mieć to całkiem dobrze pospawane od wewnątrz, zrób fotki. Z piaskowaniem to nie musi wcale być dobry pomysł, jeśli byś to zrobił granulatem szklanym to OK, piaskiem- zwłaszcza jeśli był już do czegoś używany- możesz sobie mocno pogorszyć ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

Autor tematu
qpszta
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 10:10
Podziękował: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: qpszta »

Dzięki za słowa otuchy @panta_rei. Ale chyba jednak wcale dobrze nie jest. Zajrzałem do środka kolumny i tam też rdzawy nalot, odziwo nie na połączeniu SMS z rurką, ale na połączeniu rury z kołnierzem wziernika. Czyli jak mniemam powodem jest spawanie bez gazu wewnątrz rury. Tylko czy w tym momencie jest jeszcze ratunek? Załączam zdjęcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Konto usunięte
50
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 14 wrz 2012, 21:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: Konto usunięte »

Propozycja radiusa jest jak najbardziej na miejscu. Pamiętaj jednak o nadmuchu wewnątrz rury. Unikniesz wtedy dodatkowych kłopotów.
Awatar użytkownika

gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: gruby.jaro »

pulse86 pisze:Propozycja radiusa jest jak najbardziej na miejscu. Pamiętaj jednak o nadmuchu wewnątrz rury. Unikniesz wtedy dodatkowych kłopotów.
kolego @pulse86 rozjaśnij o tym nadmuchy bo właśnie mam przed sobą trawienie pastą i bardzo zaintrygowała mnie twoja sugestia.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: herbata666 »

Nadmuch wewnątrz rury oznacza wpuszczenie argonu do rury i zatkanie obu końców na przykład taśmą aluminiową, i wtedy można spokojnie łączyć elementy poprzez spaw.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

gruby.jaro
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 17 gru 2013, 08:27
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: gruby.jaro »

A oczywiście ja zrozumiałem ze podczas trawienia wewnątrz trzeba wentylować czy co bo przy spawaniu jak najbardziej.
P.S człowiek nieraz bardziej kombinuje niż jest to potrzebne.
Awatar użytkownika

krzysto79
50
Posty: 90
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 20:35
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem
Ulubiony Alkohol: Z wlasnej piwniczki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: krzysto79 »

W mojej pierwszej kolumnie ZP spawy nie były trawione Antoxem ,jedynie dobrze wypłukana kretem do rur. Efekt spawy z lekkim nalotem,ale nie wpływało to na smak tym bardziej na kolor psoty.
Krzysiek.

Autor tematu
qpszta
10
Posty: 13
Rejestracja: czwartek, 3 sty 2013, 10:10
Podziękował: 2 razy
Re: Rdzewiejący SMS zaraz po spawaniu?

Post autor: qpszta »

Panowie, pora coś zrobić z moim problemem. Na razie po dobroci- spróbuję wyczyścić nalot na połączeniu i go ponownie wytrawić. Włóknina szlifierska jaką polecał kolego @pulse86 już do mnie idzie, do tego pasta trawiąca i neutralizująca za chwile powinna wyjść. Prosiłbym tylko o szybkie wytłumaczenie kolejności wykonywanych czynności bo będę to robił pierwszy raz. Czy dobrze rozumiem:
1. Czyszcze nalot włókniną.
2. Nakładam pastę trawiącą (jak dużo pasty i na jak długo?).
3. Nakładam pastę neutralizującą (czy wcześniej płukanie czy od razu neutralizacja, jak dużo pasty neutralizującej?).
4. Czy po trawieniu ponownie czyszczę włókniną?
Gdybym coś pominął albo pomylił proszę o sprostowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”