Nalewka a la Maleńczuk

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
edicool
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2013, 16:57
Krótko o sobie: Szukałem skutecznego sposobu przechowywania własnych owoców i jagód i tu znalazłem wyjście...
Ulubiony Alkohol: Nalewki z jagód i owoców
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: edicool »

Jeśli nie było na forum, to szczerze polecam nalewkę a La Maleńczuk.
Składniki:
- 300ml spirytusu
- 250ml wódki
- 8 średnich lub dużych cytryn
- 3 pomarańcze
- słoik miodu płynnego 650ml (nie kupujcie tych w części skrystalizowanych, bo zostawiają osady i się nie rozpuszczają w całości. Powinien być lejący np. lipowy lub wielokwiatowy)
Do części przyprawowo - ziołowej:
- 100ml wódki
- 1/3 łyżeczki cynamonu
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/3 łyżeczki imbiru
- 6 goździków
- sitko i cienka gaza, ale na tyle gęsta, żeby zatrzymał się na niej cynamon

Co robimy ?
1. Aby cytryny i pomarańcze dały więcej soku turlamy nimi przyciskając mocno z góry ręką po drewnianej desce do krojenia (sposób Pascala Brodnickiego).
2. Kroimy na pół i wyciskamy sok do jakiegoś pojemnika.
3. Przecedzamy cały sok przez sitko kuchenne, tak żeby zatrzymały się wszystkie większe farfocle z cytryn i pomarańczy oraz pestki (to naprawdę jest zbędne) oraz przelewamy do docelowego słoika, który później zakręcimy.
4. Dolewamy do całości miód oraz spirytus.
5. Przepłukujemy słoik po miodzie 250ml wódki i dolewamy do całości.
6. Do małego słoiczka wlewamy 100ml wódki oraz dodajemy przyprawy. Trzymamy je 2 dni.
7. Przecedzamy wywar z przyprawami przez gazę tak, żeby odseparować cynamon i resztę ziół, a otrzymaną ciecz dolewamy do całości.
8. Całość trzymamy jeszcze 5-7 dni mieszając słoikiem raz na dzień, żeby się miód rozpuścił. Po tym czasie nalewka powinna się bardzo fajnie przegryźć.

Nie martwcie się tym, że ciesz będzie się rozwarstwiać, to normalne. Przed spożyciem trzeba zamieszać.
Nalewka cytrynowa będzie miała ok 1300ml czyli zmieści się w dwóch butelkach 0,7L i moc ok. 30%.
Jeśli będzie za delikatna w smaku dolejcie więcej spirytusu i dajcie nalewce kilka dni na przegryzienie.
Analogicznie - wolicie słodszą - więcej miodu/cukru, zbyt intensywny smak - więcej wódki.

Pijemy za zdrowie niepijących :piwo: ;)
Awatar użytkownika

tankok
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 26 sty 2012, 09:22
Krótko o sobie: koneser domowych wyrobów :)
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Góry
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: tankok »

Witam. Dodam swoje 5 groszy
edicool pisze: - słoik miodu płynnego 650ml (nie kupujcie tych w części skrystalizowanych, bo zostawiają osady i się nie rozpuszczają w całości. Powinien być lejący np. lipowy lub wielokwiatowy)
Krystalizacja miodu nie ma tutaj nic do rzeczy to jest kwestia zawartości białek pochodzących z pyłków znajdujących się w miodzie. Miody jakie zazwyczaj się stosuje to akacjowy, lipowy albo wielokwiatowy. Pozostałe mają swoje charakterystyczne smaki które mogą dominować w trunku.
Awatar użytkownika

Marcin.U
50
Posty: 99
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 12:05
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: Marcin.U »

A co to ma wspólnego z Maleńczukiem? :P

Autor tematu
edicool
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2013, 16:57
Krótko o sobie: Szukałem skutecznego sposobu przechowywania własnych owoców i jagód i tu znalazłem wyjście...
Ulubiony Alkohol: Nalewki z jagód i owoców
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: edicool »

A znalazłem to kiedyś w necie pod tym linkiem:
http://www.bajceps.pl/2013/02/cytrynowk ... nczuk.html
Chyba ktoś sobie po prostu tak nazwał.
Miłego weekendu.
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: cafekot »

Marcin.U pisze:A co to ma wspólnego z Maleńczukiem? :P
Może po wypiciu tej nalewki z artysty robisz się komercyjną karykaturą, prawdopodobnie Pan Maleńczuk regularnie popija taką nalewkę.

bajceps.pl
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2014, 09:04
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: bajceps.pl »

Ta nalewka powstała z okazji nakręcenia klipu covera "Uważaj na niego" Maleńczuka. Myślę, że cytrynówka dla tego artysty to zdecydowanie zbyt niski trunek, aby się godnie uważyć ;).

Ps. na przyszłość, nie kopiujemy całych tekstów z cudzych blogów ... bo się robi duplikacja w Google i wszyscy tracą.

Pozdrawiam fanów nalewek.
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: cafekot »

bajceps.pl pisze: Myślę, że cytrynówka dla tego artysty to zdecydowanie zbyt niski trunek, aby się godnie uważyć ;).
.

Pana Maleńczuka znam z czasów kiedy piło się wina mało renomowanych marek - piękne czasy ale trunki wyjątkowo podłe.

bajceps.pl
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2014, 09:04
Re: Nalewka a la Maleńczuk

Post autor: bajceps.pl »

Wszyscy kiedyś pili podłe wina, ale teraz moda na łiskacze..., a nie dużo droższe niż wóda.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”