Grzałka 3x1400W

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: djprezes »

Hej,

niedlugo wrzuce fotki mojego nowego aparatu, a tymczasem mam pytanie bardziej techniczne niz nasze ;P jesli mozna to tak nazwac.

Otoz mam grzałke 3x1400W. I teraz pytanie brzmi, czy druty w scianach mi sie nie zaczna swiecic jak to podlacze pod jedna faze? 1400x3=4200W, 4200W/220V=19A

Standardowo gniazdka sa na 13A o ile wiem. Wiec jak to zrobic zeby bylo bezpiecznie?

pzdr
djprezes
alembiki
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: Kucyk »

Jeśli instalacja jest prawidłowo wykonana, to elektryk zamontował zabezpieczenia obwodów adekwatne do przekrojów przewodów położonych. W takim przypadku, zanim zyskasz ogrzewanie ścienne, wywali Ci zabezpieczenie :D no, chyba, że koreczek jest watowany druciorem grubości ołówka, bo wtedy :o ...

Autor tematu
djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: djprezes »

Dzieki za odpowiedz, no to spoko, wlasnie to podlaczylem na probe, i wszystko pieknie działa. Szumi aż miło. Ale jest problem, jak sprawdza probowka (elektryczna) to sie okazuje ze mam faze na obudowie, czyli na calym bimbroforze!!! Nie wiem jak to mozliwe, wszystko jest idealnie zaizolowane, przewody na 100% nie dotykaja do obudowy grzałki. Czy to jest zatem normalne?? Troche sie boje ze tak powiem. Jakas rada??


pozdr
djprezes
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: Kucyk »

Jest coś źle!
Albo zawilgocone/zanieczyszczone końcówki przyłączeniowe grzałek dają przebicie na całość, albo same grzałki mają feler izolacji. Ale skoro w poście nie piszesz, że różnicówkę Ci wywala, dowodzi to posiadania przez Ciebie nieco starszej instalacji elektrycznej w budynku, więc teoretycznie istnieje opcja uruchomienia ogrzewania ściennego...

zbynekk
30
Posty: 46
Rejestracja: wtorek, 26 maja 2009, 17:45
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: zbynekk »

@ Diprezes

Koniecznie i bezwarunkowo podłącz do obudowy kotła przewód ochronny. To ten co wchodzi na "bolec" w gniazdku i zwykle jest, powinien być w kolorze żółto-zielonym.
Unikniesz w ten sposób porażenia w przypadku przebicia izolacji.
Zwykle typowe gniazda nie wytrzymują więcej jak 16A, grzałki które podłączyłeś to za dużo jak na jedno gniazdo 230V, natomiast prąd rzędu 19 A to prąd na pograniczy wytrzymałości przewodu o przekroju 2,5 mm kwadratowego. Radzę sprawdzić instalację, albo poprosić jakiegoś zaprzyjaźnionego elektryka. Z prądem nie ma żartów jeśli się nie wie co robi może to się źle skończyć.

Autor tematu
djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: djprezes »

Kucyk, instalacja w budynku jest stosunkowo nowa, bo sam budynek powstal w 2004 roku. Co do przebicia/zawilgocenia - nie ma takiej opcji. Wada grzałki jest prawdopodobna, aczkolwiek prawda jest taka ze uziemienia nie podlaczylem i to moze byc przyczyna problemu?

Btw, zastanawiam sie jak np mima podlacza swoje 2x2000W ??
Awatar użytkownika

waccie
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 13 sty 2009, 15:06
Ulubiony Alkohol: Mój
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: waccie »

djprezes, a instalację w domu masz 1 czy 3-fazową ? Mam taką samą grzałkę co Ty, ale u mnie instalacja jest 3-fazowa i w łazience gdzie psocę są dwa gniazda z inną fazą. Neonówka to nie jest dobry sprzęt do sprawdzania prądu, ja sprawdzam prąd miernikiem lub fazerem. Można też podłączyć żarówkę jednym przewodem do beczki a drugim do zera np. w gniazdku, jeśli żarówka się choćby trochę zażarzy to jest gdzieś przebicie.

Autor tematu
djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: djprezes »

Nie wiem jaka mam instalacje szczerze mowiac, bo nie znam sie na tym. Mieszkam w bloku, wiec podejzewam ze jednofazowa. Sproboje z ta zarowka przetestowac. Dzieki wszystkim!!

Autor tematu
djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: djprezes »

Dziwne, ale przeszlo samo ze tak powiem. Nic sie nie swieci. Zastanawiam sie, czy mozliwe ze probowka swiecila dlatego ze ja mialem na sobie jakies ladunki?? Bo innej opcji nie widze, nie ingerowalem w nic, a juz nie swieci (dziala napewno, sprawdzalem w gniazdku).

Pozdrawiam


PS. Jakis ostatnio zastoj na forum. Zdaje mi sie, ze zbyt szczegolowa kategoryzacja zmniejszyla tak naprawde przejzystosc tego forum... to moje zdanie.

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: clapus »

O jakiej grzałce tutaj piszecie? Czy o takiej: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=691194536 ?

Zastanawiam się czy wystarczy do niej dokupić samą Mufę i przyspawać do kega, czy na końcu mufy (od zewnątrz) dookoła dospawać kawałek blachy np. z wyciętej wywijki, żeby założyć tam uszczelkę?

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: bogdan »

Wystarczy mufa, gwint grzałki uszczelnisz nawiając konopie lub teflon. Sprawdzone i pewne połączenie

pozdrawiam Bogdan

Autor tematu
djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Grzałka 3x1400W

Post autor: djprezes »

Tak to dokladnie taka grzalka, a co do uszczelniania to tak jak wyzej. U mnie teflon.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”