Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
Glow
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 2 mar 2013, 14:10

Post autor: Glow »

Witajcie.

Tacie memu urodziny się zbliżają.
Od zawsze zaopatrywał rodzinę w wina. Od pewnego czasu zaopatruje ją w piwa. Jakieś pół roku temu nie udał mu się winny eksperyment i stwierdził, że jedyne co można z tym zrobić, to przedestylować i zapożyczył od znajomków jakieś wynalazki destylujące bez termometru i zbierające "wywar" do bańki po mleku z mechanicznych dojarek. Niemniej jednak - zadziałało.

Ze swoim nieudanym winnym eksperymentem zrobił, co miał zrobić. Pożyczony sprzęt oddał. Kiedy podczas odwiedzin w domu rodzinnym chwalił mi się tym jak udało się zrobić coś z niczego i uratował baniak wina przed spłukaniem w kiblu dostrzegłem w jego oku jakiś dziki błysk. Myślę, że chodzi mu po głowie idea by coś tam, czasem, kiedyś jeszcze przepuścić przez tajemniczą maszynerię zwiększającą ilość ognia w wywarze.

Nadarza się okazja, żeby nieco mu pomóc w realizacji tego zamiaru, tylko chciałbym zwrócić się do Was z pytaniem, czy w budżecie, którym dysponuje przeciętny śmiertelnik na urodzinowy prezent dla ojca, można coś sensownego zakupić?

Na Allegro jest tona jakichś dziwnych sprzętów w stylu "destylatoro - szybkowar 2w1". W ofercie tutejszego sklepu tajemniczo wyglądające "miedziane alembiki" i destylatory po kilka tysięcy złotych.

Zakładając, że chciałbym przeznaczyć powiedzmy 300-500 złotych. W ostateczności jakaś stówa - dwie więcej, jeżeli sprzęt za 400 byłby znośny, a ten za 700 będzie bardzo dobry serdecznie proszę o wsparcie i w sumie krótką informację.
Czy zakładając taki budżet można dostać kompletny i fajny sprzęt do destylacji?
Jeżeli tak, to bardzo proszę o namiar. W przeciwnym razie może komuś chodzi po głowie jakaś inna "aparatura", przydatna w takim procesie. Zestaw do destylacji to taki mój pomysł. Nie jestem do niego jakoś specjalnie przywiązany.

Trochę informacji o ojcowej manufakturze, które mogą być przydatne dla dobrej duszy, która pomoże w moich rozterkach...
Zakres produkcji jedynie dla użytku prywatnego. Skala bardzo niewielka, więc urządzenie nie musi być wydajne. Ojciec jest chemiko - fizykiem, więc ważne by raczej było precyzyjne.
Na chwilę obecną ma kilka baniaków i fermentatorów o łącznej pojemności myślę około 100 litrów.

Tymczasem chyba tyle. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania, postaram się dopowiadać na bieżąco.

Z góry dziękuję za ewentualne sugestie.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Zygmunt »

Za te pieniądze złożysz sensownego pot-stilla na kegu z grzałkami- będzie odpowiedni do puszczania nieudanych win. Do wyrobu spirytusu potrzebujesz kolumny, a to trochę większe koszty. Podstawowa rzecz- czy chcesz to kompletować i budować sam, czy kupić gotowca?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: JanOkowita »

Jeśli to ma być prezent to polecam alembik, np. Alquitar Right 5,5 litra. Radochy dużo, tata będzie mógł robić owocowe destylaty smakowe i na dodatek taki alembik jest ozdobą pomieszczenia (moja żonka ma kilka w salonie, bo lubi na nie patrzeć :) ).

I to nie jest rada podyktowana wyłącznie chęcią sprzedaży alembika, a po prostu moja prywatna opinia. Gdybym chciał coś dostać na urodziny to z takiego prezentu cieszyłbym się jak dzieciak.

Pozdrawiam

JO
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
Glow
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 2 mar 2013, 14:10
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Glow »

Zygmunt pisze:Podstawowa rzecz- czy chcesz to kompletować i budować sam, czy kupić gotowca?
Definitywnie kupić gotowca, bo choć nie mam dwóch lewych rąk, wolę nie eksperymentować na prezentach. :)

@JanOkowita
Polecasz alembik ponieważ wypada lepiej pod względem jakości otrzymywanego ekstraktu / trwałości urządzenia / praktyczności użycia / etc, czy też głównie z uwagi na jego walory estetyczne? :)
Generalnie na ile znam tatę to będzie lekkim paranoikiem na tym punkcie i na pewno nie będzie trzymał "na widoku publicznym" żadnych śladów swej wyskokowej działalności. Oczywiście pomijam w fakt, że w porywach wyprodukuje pewnie 5 litrów na rok po to tylko, żeby móc poczęstować kolegów 2 razy do roku na jakiejś posiadówce.

Pięknie dziękuję za Wasze uwagi.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli chcesz gotowca, to w tym budżecie nie poszalejesz- więc alembik wydaje sie dobrym pomysłem. Do win wystarczy na pewno.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: major »

Na taki prezent będzie nadawało się również szkiełko - kolba (np. 10 l) z aparatem łączonym na szlif. Jest to (obok alembików) jedna z "elegantszych" konstrukcji. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety, a przewaga jednego nad drugim zależeć będzie od osobistych preferencji. Oczywiście najfajniej byłoby mieć komplet różnych zabawek ;p
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Pretender »

Aleś chłopie dowalił, myślisz że wszyscy mają tak dobry wzrok jak Ty :D

Makus1
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 30 sty 2013, 01:02
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Makus1 »

Witam, dopiszę się do tematu bo też myślę o takim zakupie ale dla siebie.
Właśnie szukam jakiegoś "zrobionego" szybkowaru na allegro.
Jest tego sporo, tylko nie wiem który kupić w cenie max 5 stówek.
Teraz mam szkło, deflegmator i szklaną chłodnice, połączone wężami silikonowymi. I wszystko jest świetnie tylko jeden problem ze właśnie kończy się nastaw w ilości 70L a ja mam kolbę 3L i jest od cholery przelewania by to przegonić. Wiec od kilku dni myślę by kupić szybkowar i na tej kuchence zamiast szklanej kolby postawić nie 3 a około 15L ...
Ewentualnie u ojca stoi sporo lat nie używana kana na mleko 20L i tak myślę by do niej zamontować rurkę miedziana i tak pędzić , co polecacie?
Produkcja wyłącznie dla siebie i latem chciałbym więcej napędzić żeby na zimę było bo zimą jest problem z fermentacją a latem w gospodarczym miejsca sporo i niech bombluje nawet kilka beczek :-D.

Drogi moderatorze pisałem z smartfona i dlatego nie było PL znaków , teraz poprawiłem na komputerze i mam nadzieje że już nie ma do czego się doczepić ;) Pozdrawiam

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: major »

Makus1 pisze:zimą jest problem z fermentacją a latem w gospodarczym miejsca sporo i niech bombluje nawet kilka beczek :-D.
Masz miejsce i budżet do 500 zł, więc najlepiej zainwestuj w kega z grzałką...
Zamiast pojemności 3 l - będziesz miał 30 lub 50 :D
Awatar użytkownika

kubusiowy
50
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: kubusiowy »

Myślę jak @major: keg 50l, grzałka 2x2000W, rura maksymalnie 1m fi 40-50 wypełniona zmywakami z Lidla, oczywiście trochę miedzi także mile widziane, zakończona chłodnicą. Powinieneś wyrobić się w 500 zł.

Makus1
5
Posty: 9
Rejestracja: środa, 30 sty 2013, 01:02
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Makus1 »

Skoro tak mówicie to pewnie bym się zmieścił w 500 jednak potrafię położyć płytki, sam ociepliłem dom ale o spawaniu niewiele mam pojecia i nie chce się za to brać bo wątpię bym sensowne coś stworzył. Chyba żeby był ktoś chętny zrobić dlamnie w tej kwocie z materiałem aparaturę to byłbym dozgonnie wdzięczny z tym ze mam butle gazową i kuchenkę i wolałbym tak grzać.
Mam deflegmator i chłodnicę szklaną, mam wężyki silikonowe i parę litrów przegonione i zamiar kupić do zestawu szybkowar ale są na allegro ze stali i aluminiowe, czytałem tu na forum ze aluminium się średnio nadaje więc raczej ten ze stali tak? Może wiecie kto chciałby sprzedać używany sprzęt z kegiem to poważnie bym przemyślał bo o tym ze ktoś dla mnie to zrobi za 500 nawet nie marzę ,jak widzę co sprzedajecie to na ogół powyżej 1000 dlatego też myślałem o szybkowarze kilkunasto litrowym a reszta na cukier zostanie :-D
Pozdrawiam

arkadiuszcz
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 1 mar 2012, 23:55
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: arkadiuszcz »

Makus1 pisze:czytałem tu na forum ze aluminium się średnio nadaje
Za mało czytałeś :) . Gdzieś tu na forum, były wklejone wyniki badania chromatografem, bimberku pochodzącego z aluminiowej aparatury, a nawet, z tego co pamiętam, były w nim moczone kawałki aluminium, i nic nie rozpuściło się w alkoholu.

pinki911
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 08:30
Podziękował: 5 razy
Kompletna aparatura na prezent

Post autor: pinki911 »

Witam wszystkich.
Zbliża się Dzień Ojca i myślę o aparaturze jako o prezencie. Tata od jakiegoś czasu wędzi wędliny, więc myślę, że byłoby to niezłe uzupełnienie:D Rozpoznanie zacząłem od znanego portalu aukcyjnego i byłem prawie zdecydowany na jeden z zestawów, ale na szczęście trafiłem tutaj i dowiedziałem się, że to wieszak.
Czas na określenie potrzeb. Aparatura będzie zapewne używana kilka razy w roku do eksperymentów z różnymi nastawami (chyba, że Tata się wciągnie:D). Zapewne w grę będzie wchodziło tradycyjne 1410 i owoce z działki. Jaka kwota jest potrzebna na coś sensownego, żeby produkt nie odrzucał? Jacyś konkretni konstruktorzy/sprzedawcy?
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Wald »

Z moich informacji zostało 7 dni. Na wybór, realizację i dostawę trochę mało czasu.
pinki911 pisze: Jaka kwota jest potrzebna na coś sensownego,
To Ty określ jaką kwotę chcesz wydać, będzie łatwiej coś wynaleźć, bo różnorodność jest tu ogromna.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: forbik »


Kompletna aparatura na prezent

pinki911 »
Jaka kwota jest potrzebna na coś sensownego, żeby produkt nie odrzucał? Jacyś konkretni konstruktorzy/sprzedawcy?
Pozdrawiam
Przemek
Na kompletny i dobrze działający destylator musisz liczyć przynajmniej 1500-2000 zł. Nawet jak kupisz coś taniej, to tylko dlatego że nie będzie to kompletny sprzęt i do tych niby tańszych zawsze trzeba coś dokupić.
Co do forumowych producentów, to jest kilku do wyboru. Jak już określisz sobie ile możesz wydać, to wtedy łatwo ich znajdziesz.

Pozdrawiam.

P.S. Ciekawe, czy jak moi synowie dorosną, to też będą mieli takie fajne pomysły na prezenty dla kochanego taty ;)
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Zygmunt »

Nawet jak kupisz coś taniej, to tylko dlatego że nie będzie to kompletny sprzęt i do tych niby tańszych zawsze trzeba coś dokupić.
Niekoniecznie- przykład:
http://alkohole-domowe.pl/product-pl-10 ... ra-lm.html
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

forbik
100
Posty: 100
Rejestracja: sobota, 8 lut 2014, 16:45
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: Lasek Koło Drogi
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: forbik »


Zygmunt


Niekoniecznie- przykład:
http://alkohole-domowe.pl/product-pl-10 ... ra-lm.html
No troszku jej brakuje. Portów do termometrów, termometrów, jedna tylko grzałeczka(potrzebny reguletor), ocieplenie kolumny, wypełnienie miedziane do katalizatora, oczywiście można ale nie trzaba wymienic wypełnienie zmywakowe.
ale to tylko moje sugestie.
Sama kolumna jest ok, jak najbardziej, ale zawsze trzeba coś dodać, wiem to po sobie.

Pozdrawiam.
"Alkohol jest największym wrogiem człowieka, ale w Biblii zostało napisane... ...Kochaj swoich wrogów". ~ Frank Sinatra ~
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Zygmunt »

Ma i port termometru i termometr LCD, grzałka jest tak dobrana, żeby przelecieć na niej cały proces, filtra nie trzeba, bo jest miedziana...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

pinki911
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 08:30
Podziękował: 5 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: pinki911 »

Z moich informacji zostało 7 dni. Na wybór, realizację i dostawę trochę mało czasu.
Myślę, że prezent spokojnie może być spóźniony tydzień albo nawet dwa.
To Ty określ jaką kwotę chcesz wydać, będzie łatwiej coś wynaleźć, bo różnorodność jest tu ogromna.
Wydać oczywiście chcę jak najmniej:D Początkowo brałem pod uwagę wieszak za 400zl, ale po pobieżniej lekturze forum jestem nieco mądrzejszy i wiem, że to wyrzucanie pieniędzy. Kwota rzędu 1200-1500zł już nieco drażni wrażliwy portfel ale jest w zasięgu.
Rozumiem, że w tych okolicach mowa jest o konstrukcjach miedzianych czy stalowych - typu aabratek?

Nasunęło mi się kolejne pytanie - jeśli po jakimś czasie Tata stwierdził, że przydałby mu się dodatkowy termometr, inne wypełnienie byłoby lepsze etc. - jak trudna byłaby przebudowa takiej konstrukcji? Oczywiście dla jej twórcy lub osoby, która się tym zajmuje.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5382
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 668 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Zygmunt »

Jak kolumna jest przemyślana, to żaden. A jak sobie ktoś wspawa np. sitka w dno, to kaplica.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: aronia »

Wymiana wypełnienia to po prostu wyciągnięcie/wysypanie starego i zasypanie nowego. Konstrukcje uznanych konstruktorów z forum są na pewno przemyślane, a gdy czegoś sam nie będziesz wiedział to oni Ci doradzą. Co do termometrów to większą ilość portów zawsze można wspawać i na początku "przygody" mogą być one zaślepione. Rozwojowość kolumny to też np. zaślepiony nypel pod przyszły OVM, albo popularne łączenia w kolumnie pozwalające na wymianę jakiegoś odcinka na inny: np zwykły odcinek kolumny na bufor. Tu masz chyba jeden z najbardziej dopracowanych ostatnio projektów i na nim próbuj się wzorować(oczywiście w miarę dostępnych środków): http://alkohole-domowe.com/forum/destyl ... tml#p92095 .

pinki911
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 08:30
Podziękował: 5 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: pinki911 »

Jeszcze trochę pomęczę.
http://www.allegromat.pl/aukcja161644
Cena niższa niż kwoty wymienione wcześniej - brakuje mu czegoś? Ewentualnie jakieś modyfikacje?
I kolejna sprawa - większość zestawów wykonanych jest ze stali, jedynie kolega Zygmunt oferuje miedziane. Jest jakiś szczególny powód większej popularności stali?
Ostatnio zmieniony środa, 18 cze 2014, 23:28 przez pinki911, łącznie zmieniany 3 razy.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: aronia »

Tu masz względnie poprawie zrobiony sprzęt od tego producenta: http://alkohole-domowe.com/forum/post10 ... et#p100765 . A na tym co podesłałeś zaworek jest do wymiany, trzeba dorobić podział, nie ma wziernika(nawet najprostszego z rurki silikonowej), termometru w dole kolumny i jeszcze do kilku rzeczy można by mieć zastrzeżenia. Co do materiału to porównaj sobie podstawowy parametr i będziesz wiedział dlaczego stal jest popularniejsza.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: MikeB »

Cena, Panie, cena... Rurki stalowe od miedzi tańsze są kilkukrotnie. Oprócz w/w braków nie ma też filtra katalitycznego, więc bez dołożenia miedzi będzie śmierdzieć jajem. No i nie ma opcji VM, nawet przyszłościowej.

pinki911
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 08:30
Podziękował: 5 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: pinki911 »

Tu masz względnie poprawie zrobiony sprzęt od tego producenta: post100776.html?hilit=szamet#p100765 .
Dzięki. Porównuję to ze sprzętem kolegi Zygmunta z linku wcześniej. Różnica jest w ilości termometrów, ociepleniu kolumny i ilości grzałek. Jest jeszcze coś co przeoczyłem? Bo rozumiem, że aabratek i Terra LM działają w tym samym systemie i większych różnic tu nie ma?

jpiwek
300
Posty: 312
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: jpiwek »

AAbratek to pochylona głowica NS, więc też system LM- ale ten z szametu nie ma wyjścia VM, a Terra ma. Polecam sprzęt od Zygmunta, kupiłem takowy kilka tygodni temu i jestem bardzo zadowolony. Nie polecam natomiast kegów w gumie, starsznie liche są. No i sama miedź jest znacznie szlachetniejsza niż stal...
Awatar użytkownika

jopi
10
Posty: 16
Rejestracja: środa, 2 maja 2012, 00:12
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: jopi »

@jpiwek "Nie polecam natomiast kegów w gumie, starsznie liche są. " - po czym wnosisz? Zamieniłem i widzę same plusy , wylewając nie rysuję brodzika , przy procesie chyba jest odrobinę ciszej , jakaś tam izolacja .Tyle moich plusów .

jpiwek
300
Posty: 312
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: jpiwek »

Mają uprczywą do ściągniecia otulinę i cieńszą ściankę utrudniającą przeróbki.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: gr000by »

A po co zdzierać gumę z kega ogumowanego jak pracuje się na grzałkach? Wystarczy usunąć tylko w miejscach przerabianych, a resztę zostawić - taka izolacja całkiem dobrze się spisuje.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

pinki911
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 08:30
Podziękował: 5 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: pinki911 »

Kurczę, musiało się tak skończyć - chciałem w miarę szybko kupić prezent, a siedzę po nocach i czytam forum:p
Zalecane jest część wypełnienia zrobić z miedzi w celu odsmrodzenia. Czy nie będzie to miało negatywnego wpływu przy produkcji owocówek?
Kolejna sprawa - grzałki. Z tego co zrozumiałem zalecana jest regulacja mocy w celu szybkiego nagrzania nastawu a następnie ograniczenie mocy? Np jedna grzałka bez regulacji spowoduje powolne nagrzewanie a później duże zużycie wody lub zalewanie kolumny?
I ostatnie pytanie na chwilę obecną. Jest sens do aabratka lub Nixona-Stone'a dawać odejście VM czy jeśli już to raczej OVM?
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Kula »

Miedź odsmradza cukrówki jak i owocówki
Można dobrać jedną grzałkę aby miała dwa elementy grzejne. Na dwóch rozgrzewasz, na jednej destylujesz. Destylacja bez regulatora to brak możliwości pracy na optymalnych parametrach urządzenia. Nie wyciągniesz wszystkiego ze sprzętu.
OVM oraz OLM zwiększają ilość serca i jakość produktu. Naprawdę warto.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory

pinki911
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 15 cze 2014, 08:30
Podziękował: 5 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: pinki911 »

Można dobrać jedną grzałkę aby miała dwa elementy grzejne.
Zestaw oferowany przez Ciebie (KA-60P11) ma właśnie taką grzałkę?
Jeszcze pytanie o termometry. Konieczny jest w kolumnie, opcjonalny w kegu. Czy termometr np w głowicy też jest przydatny? I czy zrobienie OVM zmienia coś w kwestii termometrów?
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: lesgo58 »

Zadajesz dużo ciekawych pytań, a więc, żebyś już nie błądził to podrzucę Ci dwa linki to postudiowania.
Powinny Ci wyjaśnić na tym etapie wszystkie wątpliwości.
http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
http://alkohole-domowe.com/forum/post78355.html#p78355
A tu masz przykład prawie wzorcowej kolumny do porównania z tym co przeczytasz w powyższych tematach:
http://alkohole-domowe.com/forum/post92095.html#p92095
Oczywiście nie musisz od razu kupować tak wykończonej kolumny, ale na bazie tego rysunku mozna wymodzić podstawę do natychmiastowego działania i w późniejszym czasie ją rozbudowywać.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Prezent od syna laika dla ojca praktyka.

Post autor: Kula »

KA-60P11 ma grzałkę 2000W + 1500W. Można pracować bez regulatora, ale nie wykorzystasz w pełni możliwości kolumny.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”